Dulles toont zich inschikkelijk vóór zijn gesprek met Mikojan Felle strijd in Bonn over Russische voorstellen Jfesaw Maximaal f 50.000 als prijs voor één winnaar SOLEX nu f 375.- Oost-West-conferentie over Duitsland niet onmogelijk HET WEER MORRIS beforef/oc/6ut// Nederlands protest in Londen tegen Brits luchtvaartbesluit Socialisten betogen dat Adenauer een politiek „Stalingrad" voorbereidt GEBR.VAN BUGNUM&Zoon Oosterse handwerkartikelen Canada liet in '58 minder immigranten toe Museumstuk Het woord is aan Zes doden in het verkeer Deze annonce heeft waarde voor u? DE ORIëNT Mist LOTERIJCOMMISSIE ADVISEERT: Seine buiten haar oevers B.B.C. wijdde uitzending aan het conflict Ju iSoDAG 14 JANUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 4 4e JAARGAING iN U w -<* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Als gevolg van de economische terug slag en toegenomen werkloosheid heeft Canada in 1958 volgens mededeling van de minister voor Immigratie slechts 124.700 immigranten toegelaten tegen 282.000 in 1957. Een der deelnemers aan een gisteren in Winschoten gehouden wedstrijd voor arresleden verscheen met een museum stuk: een arreslede die waarschijnlijk uit de tijd van Karei V dateert, maar de tand des tijds uitstekend heeft weerstaan. Balzac: De hartstocht voor het kansspel slui mert in ieder mens. Men kan proheren hem aan banden te leggen, doch hij breekt altijd weer los in andere vormen. (Van onze correspondent in Bonn Tussen de Westduitse regeringspartij, de Christen Democratische Unie en de voornaamste oppositiepartij, de S.P.D., is een felle strijd ontbrand over de Russische nota over het ontwerpvredesverdrag voor Duitsland. De socialisten critiseren scherp de afwijzende houding van bonds kanselier Adenauer en minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano. Acht jaar lang, aldus de S.P.D., bedrijft Adenauer nu al een politiek van kracht. Hij bereidt daardoor het Duitse volk voor op een po litiek Stalingrad. De regering zou zich, mag men de socialisten geloven, overge ven aan politieke avonturierslust. De S.P.D. eist. dat vier mogendheden onder handelingen zullen voeren, met deelneming van zowel Oost- als Westduitse deskundi gen. De regering moet daarbij met eigen voorstellen ter tafel komen. De Russische voorstellen acht ook de S.P.D. overigens onaanvaardbaar. Van regeringszijde heeft minister Von Brentano daarop geantwoord, dat de re gering niet wenst, dat er eerst een nieuw München komt, dus een capitulatie voor de Russische eisen en dat daarna de gehe le vrije wereld naar Stalingrad geleid zal worden. Hij is van mening dat het niet de taak van de Westduitse regering is tegen voorstellen in te dienen. Met de bondgeno ten gezamenlijk moet West-Duitsland, al dus Von Brentano een antwoord opstellen. RAZZIA'S IN LEOPOLDSTAD (UPI) De politie van Leopoldstad is in de negerwijken een algemene razzia op werklozen begonnen. Vijftienhonderd van hen zijn tewerk gesteld bij een drainage- project in een moeras even buiten Leopold stad. De overige werklozen men schat hun totaal op ongeveer twintigduizend zullen teruggezonden worden naar de dor pen vanwaar zij zijn gekomen. Advertentie BARTEUORiSSTR. HAARLEM TEL. 13439 SCOOTER BROMFIETSKLEDING ver Stewart, interviewde Nass in dit pro gram. Stewart merkte op dat de K.L.M. een van de grote luchtvaartmaatschap pijen van de wereld is en dat het besluit consternatie heeft veroorzaakt in lucht vaartkringen. Nass zei dat het besluit de K.L.M. geschokt en uit het evenwicht heeft gebracht. Hij vertelde dat zijn maat schappij oorspronkelijk drie vluchten per week op Singapore had en niet kan hopen haar klanten te houden wanneer de fre quentie wordt teruggebracht tot een vlucht per week. Hij merkte op dat de K.L.M. er 22 jaar hard voor heeft moeten werken om haar verkeer uit Singapore op te bou wen en hij zei dat de K.L.M. pionierswerk heeft gedaan in het verre oosten en thans van gevoelen is hard behandeld te worden. Nass gaf toe dat de K.L.M. nooit rechten had gehad op Singapore als eindpunt, maar men had die rechten niet nodig gehad voor de Nederlanders uit Indonesië verdreven waren. Tot dat tijdstip had de K.L.M. al leen behoefte aan luchtverkeersrechten te Singapore voor vluchten op Indonesië. Nass voegde hier aan toe dat hij vertrou wen heeft dat de K L.M. haar tegenwoor dige hoge positie onder de grote luchtvaart maatschappijen zal handhaven in het tijd perk van de straalvliegtuigen. Overigens heeft Von Brentano toch een po sitief punt ontdekt in de Russische voor stellen, te weten de gedachte over een voorconferentie, waarvoor hij eveneens lijkt te voelen. In dezelfde geest uitte zich Adenauer, die te Bonn verklaarde, dat men de Russen geen groter plezier kan doen, dan zich ongerust te tonen en wilde tegen voorstellen te doen De Russen, aldus Ade nauer, willen Duitsland in hun macht krij gen, hun stap in onze richting is ernstig gemeend. Zonder bondgenoten is West- Duitsland machteloos tegenover de Sov jet-Unie. In de gemeente Aardenburg is een per sonenauto met grote snelheid op een vrachtauto gereden. Drie van de inzitten den van de personenauto werden daarbij gedood. De vierde werd in levensgevaar lijke toestand naar het ziekenhuis in Oost burg vervoerd. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt te Draaibrug waar de weg naar Sluis uitkomt op de weg Aardenburg- Oostburg. De personenauto kwam met grote vaart tegen de vrachtauto aan en werd volkomen vernield. De vier inzitten den waren allen afkomstig uit Gorkum. De chauffeur van de vrachtauto werd uit de wagen geslingerd en werd daarbij ook gewond. Hij werd ter plaatse verbon den. Inmiddels is ook het vierde slachtoffer overleden. Volgens de politie te Aardenburg zou het ongeluk gebeurd zijn, doordat de personen auto geen voorrang verleende aan de uit de richting Sluis komende Belgische vrachtauto, die op de voorrangsweg van Oostburg naar Aardenburg reed. Omgeko men zijn de 28-jarige ds. F. A. Pannekoek uit Gorcum en zijn 25-jarige echtgenote. Voorts de 50-jarige stoffeerder F. A. uit Gorcum. Diens zoon is ernstig gewond op genomen in het Sint Anthoniusziekenhuis te Oostburg. De auto werd bestuurd door de heer F. A. De 51-jarige fabrikant L. M. Vaas uit Zwolle is op de Varsseveldseweg in Doe- tinchem met zijn auto geslipt en om het le ven gekomen. Zijn wagen kwam op het linker weggedeelte terecht en schoot on der een passerende Duitse trailer, hoewel de chauffeur hiervan alle mogelijke moei te deed om hem te ontwijken. De heer Vaas was nagenoeg op slag dood. In het St. Josepbziekenhuis te Heerlen is de Oostenrijkse mijnwerker Franz Tücher overleden, die met zijn motor fiets in Ubach bij Worms gevallen was. Advertentie Het grote nieuws van 1959 (zonder accessoires) Solex- en RAP-service-station Meervlietstraat 69 - Velsen-Zuid Tel 5701 Advertentie Zie advertentie JOH. MEYER EN ZOON op pagina 19 Advertentie ECHTE OPRUIMING BIJ R. C. VAN E I F, HAARLEM Paarlaarsteeg 8. Telefoon 14615 gekeerd, tot de vereiste waarborgen voor de beperking van het spelen in een sport- prijsvraag moet worden gerekend. Hoewel een deel der commissie ernstig betwijfelt, of de overheid op dit punt een taak heeft, kon men zich bij wijze van compromis verenigen op een maximumbedrag van f 50.000.—. (Van onze correspondent in Washington) Het ziet er naar uit, dat de Russische vice-premier Mikojan, indien hij dat wenst, over enkele dagen de grondslag kan leggen voor een belangrijke confe rentie tussen Oost en West. Drie dagen voor hij Mikojan opnieuw zou ontmoe ten, heeft minister Dulles zich op een persconferentie plooibaarder getoond ten aanzien van besprekingen met de Russen dan in lange tijd het geval is geweest. Tot op zekere hoogte kan men dit een succes noemen voor Mikojan, die, rondreizende door Amerika, een demon stratieve welwillendheid heeft betoond. Dulles ziet zeker in, dat Mikojan's open hartige vriendelijkheid tot diens knappe geslepen tactiek behoort, doch de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken kon niet voorkomen, dat Mikojan aldus de toon heeft aangegeven voor de conversaties van het komende weekeinde en vooral voor Amerikaanse uitlatingen in het openbaar. Wanneer de afgezant van een grote machtige mogendheid zich op welwillende wüze tot de vertegenwoordiger van een andere wereldmacht richt, dan wordt deze daardoor gedwongen zich in het openbaar eveneens van zijn goedwillende kant te doen kennen. Dit is bijna een natuurwet in het openbare diplomatieke verkeer en heeft zelfs de toon van de starre Dulles ten gevolge van Mikojans ontdooitechniek kennelijk verzacht. De Amerikaanse pers agentschappen hebben teveel ophef ge maakt van een uitspraak van Dulles die minder zachtzinnig klonk. Adenauer heeft het jongste Russische vredesvoorstel wreed genoemd, Dulles kenschetste het als stom. Deze uitspraak was allerminst zachtzinnig, doch de persconferentie heeft als geheel een indruk achtergelaten van ongewoon grote plooibaarheid, al is daarmede niet gezegd, dat Dulles zich bereid toonde con cessies te doen. Dulles zou geen goed on derhandelaar zijn, indien hij thans reeds met een en ander over de brug zou zijn gekomen. Dulles verklaarde, dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten kennelijk één ding gemeen hebben: de wens bijeen te komen en te onderhandelen. Dulles zal vrijdag en zaterdag uitvoerig met Mikojan van ge dachten wisselen. Vrijdagochtend op het State Department, vrijdagavond aan een „werkdiner" en zaterdagochtend vergezelt Dulles de Russische gast voor een bezoek aan president Eisenhower. Dit is zulk een serieus en op een climax gericht „vakan tieschema" voor Mikojan, dat dit bezoek, alweer volgens de diplomatieke natuurwet, bijna moet uitlopen op een communiqué, dat de wereld althans een vaag uitzicht biedt op een wat betere toekomst. Over de kern der problemen zal dit weekeinde nog niet worden onderhandeld, doch het is wel mogelijk, dat er bespre kingen worden gevoerd over deelnemers en plaats van een spoedig te houden con ferentie tussen Oost en West. De Russen leggen steeds meer nadruk op het beginsel van de gelijke vertegenwoordiging. Daar om is het te verwachten, dat de Russen twee satellietlanden willen meebrengen naar de conferentie, indien de Amerikanen daar met de Britten en de Fransen willen verschijnen. Te Washington denkt men in dit stadium meer aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, dan aan een topconferentie. De flegmatieke Dulles werd overigens bijna uitbundig in zijn lof voor Adenauer. Adenauer's denkbeeld om Duitsland dus danig met het Westen te verbinden, dat het Duitse agressieve nationalisme daar door voor goed van de baan zal zijn, acht Dulles nog steeds de beste oplossing voor het Duitse probleem. De Westduitsers zijn kennelijk ongerust over Mikojan's reis; vandaar wellicht dat Dulles zijn goede ge zindheid voor de bondskanselier extra dik onderstreepte. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Lichte en vannacht overwegend matige vorst. Zwakke wind uit ooste lijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Advertentie Toch zal ook deze persconferentie Bonn wel enige vleugjes nervositeit hebben be zorgd. Men weet, dat het Westen vrye ver kiezingen als voorwaarde stelt voor een hereniging van Duitsland. Dulles liet op nieuw een sterke voorkeur blijken voor deze methode, doch zei haar niet als een strikte voorwaarde te willen beschouwen. De heiligste koe in Adenauer's stal heet echter „vrije verkiezingen". Dulles denkt er dan ook niet aan het trouwe beest om hals te brengen, doch Bonn is van oordeel, dat men het dier niet eens mag aanraken. Wat Dulles over Duitslands bewapening heeft gezegd, kan Bonn eveneens lichte rillingen bezorgen. Mikojan toont zich de monstratief bezorgd over de kernwapens, die aan West-Duitsland zouden worden ge leverd. Dulles wees erop, dat een zekere bewapeningsbeperking voor Duitsland niets ongewoons is. Bovendien zou men volgens Dulles kunnen verwachten, dat een hereniging van Duitsland een vermin dering met zich zou brengen van de Duitse militaire behoeften. De Russische bezorgd heid over de toekomst van Duitsland acht hij oprecht. Mikojan zal van deze laatste uitspraak stellig goed nota hebben genomen. Indien men ooit serieus zal onderhandelen over een hereniging van Duitsland, zullen de Russen vrijwel zeker concessies van het Westen verlangen inzake Duitslands be wapening en de westerse militaire steun aan Duitsland. Wat het laatste betreft her haalde Dulles de Amerikaanse toezegging, dat een hereniging van Duitsland niet zou leiden tot verder oostwaarts dringen van de NAVO-strijdmacht. (Reuter) Sommige waarnemers ge loven, dat Dulles zijn opmerking over de kwestie der vrije verkiezingen in Duits land heeft gemaakt met het doel Mikojan „iets" te bieden om nadere inlichtingen over te vragen. Volgens functionarissen van het „State Department" moet men Dulles' uitlating over vrije verkiezingen niet als een belangrijk punt van zijn pers conferentie zien. De Verenigde Staten heb ben hun standpunt dat er een vrije me ningsuiting van het Duitse volk over zijn regering moet plaats vinden, niet prijs ge geven en zij zullen dat ook niet doen, zeiden zij. Minderheid tegen sportprijsvragen Het waterpeil van de Seine in de omgeving van Parijs wast onrust barend. Deze foto werd gemaakt te Vïlleneuve-Saint Georges, tien kilo meter buiten de hoofdstad, waar het water van de Yerre en de Seine in de straten tachtig centimeter hoog staat. Platboomde vaartuigen worden in de wijk Belleplace gebruiktom de be woners van overstroomde benedenver diepingen te evacueren of van levens middelen te voorzien. Er zijn tot dusver 224 woningen ontruimd en 72 bewoners zijn elders ondergebracht. Deze minderheid, gevormd door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en prof. dr. H. N. Ridderbos (beiden A.R.), zijn van mening dat de wet sportprijsvragen niet behoort toe te laten. Deze twee commissieleden nemen aan, dat de sportprijsvragen on danks de beperkingen, die het ontwerp der commissie daaraan wil geven een miljoenenzaak gaat worden. Dat is aldus deze minderheid zelfs ook de bedoeling ervan en dat betekent, dat week in week uit aan de gezinsbutgetten gelden worden onttrokken, die beter anders hadden kun nen worden besteed. Beiden achten het wel een bijzonder groot kanaal, waarin de commissie de zaak wil kanaliseren. „Een kanaal", zo wordt gezegd, „dat de wirwar van stromen en stroompjes, die er thans is, wel eens verre in omvang kan over treffen". Naar hun mening behoort de overheid een regeling als de onderhavige niet voor haar rekening te nemen. De heren Bruins Slot en Ridderbos zien in deze prijsvragen dan ook een bedreiging van de zedelijke en geestelijke welstand van ons volk. Bo vendien zijn zij er niet van overtuigd, dat het ontwerp van de commissie een water dicht systeem biedt, dat de beperkingen, die de commissie beoogt, ook werkelijk realiseert. Uit het interim-rapport blijkt echter, dat de commissie met dit door de minderheid genoemde bezwaar wel rekening heeft ge houden. Zij ziet niet voorbij, dat bij het geen zij voorstelt vragen kunnen rijzen omtrent de toepasselijkheid van de wet in gevallen, die liggen op het grensterrein van hetgeen de wet wil tegengaan en toe laten. Zij heeft er oog voor, dat het ook in de toekomst geenszins uitgesloten zal zijn, dat naar nieuwe ontduikingsmogelijk heden wordt gezocht. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, baron Bentinck, heeft bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen het Britse besluit tot beper king van het aantal KLM-landingen in Singapore. De opwinding in Nederland over het Britse besluit heeft bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken enige verlegenheid gewekt. Men legt de klem toon op het zuiver commerciële karakter van het geschil en geeft openlijk toe, dat het besluit genomen is ter bescherming van de belangen van de Britse luchtvaart. Men verklaart dat de rechten die de K.L.M. in Singapore geniet, een voorlo pig karakter dragen en verleend zijn om te helpen nadat Indonesië in 1957 de K.L.M. verbood Djakarta als eindstation te gebruiken. Baron Bentinck heeft uiting gegeven aan de diepe teleurstelling van Neder land. Hij heeft gevraagd of het besluit de finitief is. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Nederlandse rege ring er vorig jaar maart van in kennis is gesteld, dat Engeland van plan was de landingsrechten van de K.L.M. in Singa pore te beperken. De daarop volgende on derhandelingen hebben volgens de woord voerder geleid tot de jongste mededeling aan minister Luns De minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zou ver heugd zijn zijn Nederlandse ambtgenoot te ontmoeten als deze ertoe zou besluiten naar Londen te komen om over de zaak van de landingsrechten in Singapore te praten, voegde de woordvoerder er aan toe. In welingelichte kringen te Londen meent men te weten dat de Nederlandse ambassadeur heeft voorgesteld dat de Britse regering de uitvoering van haar be sluit om de K.L.M.-diensten op Singapore te beperken, opschort B.B.C.-uitzending Het hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen van de K.L.M., de heer Car- ko Nass, heeft dinsdagavond de hoop uit gesproken dat de Britse regering zou te rugkomen op haar besluit de K.L.M. te beperken tot een vlucht per week op'Sin gapore. In het B.B.C.-program „Thuis en in het buitenland" vertelde Nass dat hij hoopt dat het laatste woord nog niet ge sproken is en da( de beslissing nog ge wijzigd zal worden De hoofdredacteur van het tijdschrift „Aeronautics", majoor Oli- Een maximumbedrag van 50.000, verbonden als pry's aan een lotery of prijsvraag en uit te keren aan één winnaar, acht de Commissie Loterijwezen de grens, waartoe mag worden gegaan. Enkele leden van de commissie hebben zich bij dit compromis bedrag echter niet kunnen neerleggen, omdat zij dit maximum aanzienlijk te hoog bly'ven achten. Zij menen, dat bij een zo hoog maximum de speelzucht te zeer wordt geprikkeld en stellen een maximumbedrag van 10.000 voor. Voorts wordt gezegd, dat de opbrengst in overwegende mate ten goede moet komen aan doeleinden van algemeen nut en dat de maximuminzet per persoon niet meer dan 1 mag bedragen. De Commissie Loterijwezen is op 3 maart door de minister van Justitie geïnstalleerd. Haar opdracht was, het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen en de minister van advies te dienen, over de vraag, of en in hoeverre wijziging of aan vulling van de geldende wettelijke be palingen nodig zijn. Medio september heeft de commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. G. J. Wiarda, een interim rapport uitgebracht, dat thans een dag na het arrest door de Hoge Raad inzake de voetbaltoto's van de KNVB en Caritas en het geven van een loterijvergunning door de minister van Justitie a.i. aan de openbaarheid is vrijgegeven. Het belangrijkste element in het thans gepubliceerde interim-advies is, dat een maximum gesteld dient te worden aan de hoogste uit te keren prijs en dat zoals reeds officieus vernomen kon worden de commissie unaniem van oordeel is, dat met het oog op de belangen van de rechts zekerheid slechts de keus bestaat tussen een rigoureus verbod (ook van de pools, welke door hun min of meer besloten ka rakter wellicht nog aan de huidige be palingen van de Loterij wet ontsnappen) en een toelaten onder zodanige waarborgen, dat de speelzucht binnen de perken blijft van hetgeen kan worden aanvaard. Een minderheid van de commissie is van oordeel, dat de eerste oplossing gekozen moet worden, de meerderheid echter is voorstandster van het scheppen van waar borgen, dat een en ander niet tot uit wassen zal leiden. Wordt thans in het eerste geval het strafrecht gebruikt om problemen over juridische vraagstukken te beantwoorden (zoals dus in het geval van de K.N.V.B.- en Caritas-toto) in de tweede plaats blijft het gevaar bestaan, dat exploitanten van de speelzucht misbruik maken van de soepelheid bij het justiteel ingrijpen. Wat de voorgestelde maximumprijs van 50.000.— betreft, bestond in de commis sie verschil van mening over de vraag of en in hoeverre het vaststellen bij de wet van een maximumbedrag voor een prijs, die aan een der winnaars kan worden uit-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1