Géén gewoon laxeermiddel Bonn neemt tegen anti- Natu-raLax maatregelen semitisme Bonn vreest Amerikaanse soepelheid inzake Berlijn Floriade ten doop gehouden bij kandeel en spouwertjes K.V.P. wil op de bres staan voor het gehele volk en NA PULLES' UITLATING DONDERDAG 15 JANUARI 1959 7 Wetsontwerp tegen volks - ophitsing ingediend Dr. J. J. Goslinga directeur van streekziekenhuis te Bennekom Uittocht van Joden uit de Oosteuropese landen NZH liquideert laatste tramlijnen in 1961 Dr. L. F. Kamps overleden Kerkelijk Nieuws Ook Britten zien andere wegen naast vrije verkiezingen Zeepost De ontdekkingy welke het kunstgebit vasthoudt, zoals de kaak de tanden vasthoudt. „VAN KIEM TOT KR A CHT" MR. VAN DOORN J. Hoogcarspel over zijn schorsing als C.P.N.-lid J. C. Koenders officier Oranje Nassau Zes jaar geëist tegen een „brandkastkraker-en-gros" De reeks anti-semitische voorvallen, die de laatste tijd in West-Duitsland is gesig naleerd, heeft de regering te Bonn aanlei ding gegeven tot het indienen van een wetsontwerp tegen volksophitsing. In het bijzonder het geval van de Hamburger Nieland, die een anti-semitisch geschrift heeft uitgegeven, maar door een Ham- burgse rechtbank van rechtsvervolging werd ontslagen, heeft de doorslag gege ven. Het gaat hierbij om verandering van paragraaf 130 van het Westduitse wetboek van strafrecht. Hierin zal, indien de wij ziging door het parlement geaccepteerd wordt, komen te staan dat wie opruit tot haat tegen een nationale, religieuze of door een zekere volksaard bepaaide groep, of tegen een groep mensen van een bepaald ras, of wie dergelijke groepen mensen be ledigt, gestraft zal kunnen worden met een gevangenisstraf van tenminste drie maan den alsmede met een boete. Hetzelf de zal gelden voor hen, die beledigende be weringen verspreiden over dergelijke groepen. Tot deze wetswijziging had de Westduit se regering reeds geruime tijd geleden be sloten. Door tijdsgebrek van het parle ment is de zaak niet eerder rond gemaakt, zo deelde men gisteren op een persconfe rentie in Bonn mede. Het geval-Nieland, waarvoor de Hamburgse burgemeester Brauer vorige week plotseling naar Bonds kanselier Adenauer ging, heeft, thans de doorslag gegeven. Blijkbaar acht men de toestand ernstig genoeg om het overigens incidentele anti-semitisme nu hard de kop in te drukken, mede in verband met poli tieke repercussies in. het buitenland. In het Hamburgse parlement eiste men gisteren dat er maatregelen zouden wor den genomen tegen de Hamburgse rech ters, die Nieland vrijuit hebben laten gaan omdat hij in zijn anti-semitisch geschrift, het onderscheid heeft gemaakt tussen het Joodse volk en het „internationale joden dom", welk laatste hij aansprakelijk stel de voor de tweede wereldoorlog. Een voor aanstaand Hamburgs senator verklaarde dat de rechters in dit geval hun plicht heb ben verzuimd. Een der rechters, dr. Bud- de heeft volgens de Hamburgse bladen, in 1935 diverse anti-semitische artikelen ge schreven en gepubliceerd. Het geval-Von Leers Naar dezer dagen bekend is geworden, heeft de in Egypte wonende 56-jarige be ruchte, voormalige ex-nazi en anti-semiet .Johann von Leers vorig jaar een verlen ging van zijn paspoort gekregen, dat thans geldig zou zijn tot 1963. Von Leers woon de na de oorlog geruime tijd in Argentinië en vestigde zich later in Caïro. Hij staat daar onder meer in contact met de ge vluchte arts van het concentratiekamp Buchenwalde, Eisele. Zijn geschriften uit de nazi-tijd zijn ergerlijk anti-semitisch, evenals zijn huidig optreden in Egypte zelf in het bijzonder waar het zijn uitlatingen tegen Israel betreft. Enige weken geleden schreef Von Leers, die overgegaan is tot de mohammedaanse godsdienst, nog in een ingezonden stuk in een Duits weekblad over „Het vetmesten van miljoenen luie Joden door Duitse schadeloosstellingen". Men heeft te Bonn reeds enige jaren ge leden overwogen of het niet mogelijk zou zijn Von Leers pas in te trekken. Juridi sche bezwaren maakten dit echter onmo gelijk. Thans, zo is gisteren te Bonn be kend gemaakt, zal de minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano een nader onderzoek in laten stellen om uit te ma ken of Von Leers pas desondanks kan wor den ingetrokken. UPI meldt voorts nog dat de geïncrimi neerde Hamburgse rechter Budde destijds ook twee Gestapo-agenten, die beschuldigd waren van mishandeling van gevangenen, had vrijgesproken en een zaak tegen een jonge politieman, die beschuldigd was van belediging van de Westduitse vlag, niet ontvankelijk had verklaard. In het Ham burgse stadsparlement waar deze bijzon derheden gisteren onthuld werden, ont stond groot rumoer onder de afgevaardig den. Er klonken uitroepen als: „We zullen Budde niet langer tolereren." Het stadsbestuur heeft een verzoek van Budde, om door een politie-auto van zijn huis naar zijn bureau te worden gereden afgewezen. Een woordvoerder van het stadsbestuur verklaarde dat er geen re den voor bijzondere bescherming van Budde bestond. LONDEN (Reuter) De Brits-Joodse vereniging heeft er woensdag in een re kwest bij de Russische ambassadeur te Londen op aangedrongen „Joden in de Sovjet-Unie niet te dwingen naar andere landsdelen te verhuizen." Men had ver nomen, dat op het komende 21ste congres van de Russisch-communistische partij een plan zal worden behandeld voor het doen Advertentie Naiu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis! ,de regelmaat van de klok' Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 Tot geneesheer-directeur van het Pro testants-christelijk streekziekenhuis te Bennekom is benoemd dr. J. J. Goslinga te Beverwijk. Dr. Goslinga is tal van jaren in dienst van de Gereformeerde Zendings- bond als missionair-arts werkzaam ge weest onder de Toradja's op Celebes. Hij zal op 1 iuli zijn functie te Bennekom aan vaard n vestigen van grote aantallen Joodse bur gers in een der zogenaamde autonome ge bieden achter de Oeral. Mikojan niet thuis Een Amerikaanse organisatie die een half miljoen Joodse arbeiders omvat, heeft woensdag in New York in een memoran dum aan Mikojan gevraagd waarom de Joodse litteratuur, de Joodse pers, het toneel en andere culturele instellingen in de Sovjet-Unie onderdrukt worden. Vele gezinnen van schrijvers waren in de jaren 19481952 gezuiverd of geliquideerd. Een delegatie van deze vereniging had om een onderhoud met Mikojan gevraagd. Dit was echter geweigerd. BOEDAPEST (Reuter) De massale uit tocht van Joden uit Roemenië, een jaar ge leden begonnen, heeft nu. het getal van tienduizend overschreden en het ziet er naar uit dat er voorlopig nog geen einde komt aan deze exodus, zo is van Joodse zijde in Boedapest vernomen. Het grootste deel van deze Joden die allen naar Israel gaan, reist over Boedapest. Er zijn nu nog een kwart miljoen Joden in Roemenië. De redenen waarom de Roemeense autoriteiten het verbod om te emigreren voor de Joden hebben opgeheven, blijven duister. Van Joodse zijde in Boedapest is echter gewezen op de volgende twee factoren: In de eerste plaats zou het anti-semitisme in Roemenië wijd verspreid en tamelijk hevig zijn. Het grootste deel van de Joden heeft zich niet aangepast aan het communistische systeem. Voorts zouden de autoriteiten er naar stre ven om de Joden, die verantwoordelijke functies te bekleden, te vervangen door Roemenen die het communisme steunen. Uit Polen mochten in 1957 ongeveer 35.000 Joden emigreren en in 1958 ongeveer zes duizend. De Hongaarse autoriteiten staan emigratie slechts op beperkte schaal toe. Volgens waarnemers is er van anti-semitis me in Hongarije, waar ongeveer honderd duizend Joden wonen, in feite geen sprake meer. In Bulgarije was emigratie voor de Joden altijd toegestaan. Er zijn nog maar heel weinig Joden in dit land. In Tsjecho- slowakije, waar de Joodse gemeenschap tamelijk klein is, is emigratie in feite niet geoorloofd. Naar w(j vernemen zal de Noord-Zuid hollandse Vervoermaatschappij In 1961 het resterende deel van haar trambedrijf in Zuid-Holland liquideren en door buslijnen vervangen. Het betreft hier de tramlijn Den HaagVoorburgVoorschotenLei denKatwijk/Noordwijk en de stadsdienst in Leiden. Men kan aannemen, dat tegen die tijd ook het stadsvervoer in Leiden zal worden gereorganiseerd. Het Nederlands Verkeers- instituut heeft een rapport over de ver wachte situatie in de Sleutelstad uitge bracht, dat thans door de gemeenteraads leden wordt bestudeerd. De veronderstel ling is gewettigd, dat het Nederlands Ver- keersinstituut heeft geadviseerd v over te gaan tot concessieverlening aan één onder neming. Op het ogenblik exploiteert een particulier garagebedrijf, de Eltax, enige buslijnen naast de tramdienst van de N.Z.H. Het is in dit verband opmerkelijk dat. B. en W. van Leiden de zojuist ver streken vergunning voor de Eltax slechts voor maximaal twee jaar. dus tot 1961. hebben verlengd. Als regel worden con cessies voor buslijnen voor vijf of tien jaar verleend. Te Baflo in Groningen is op 50-jarige leeftijd overleden het hoofd van de weten schappelijke afdeling bij de Directie Landaanwinning van de rijkswaterstaat, dr. L. F. Kamps. Dr. Kamps werkte van 1937 tot 1 december 1945 bij de dienst Landaanwinning der Domeinen van het ministerie van Financiën. Hij promoveer de op een proefschrift over de wolhand- krab. Bij de rijkswaterstaat legde hij de grondslagen voor de wetenschappelijke landaanwinning en voorts had hij een groot aandeel in het onderzoek naar het biologisch leven op de wadden, hetgeen van belang is geweest voor de aanslibbing. Als leider van het laboratorium voor landaan winning te Baflo was dr. Kamps laatste lijk belast met het hydrobiologisch on derzoek in het Eems-Dollargebied, waar toe hij beschikte over het laboratorium schip „Westereems", dat op zijn aanwij zingen werd ingericht. Geref. Kerken Beroepen te Heerlen (2de pred.pl.) (2de maal) A. ter Hoeve te West-Terschelling. Aangenomen naar Nieuwlande C. Bru- ning te Siegerswoude. (Van onze correspondent in Bonn Van Westduitse zijde wordt in deze da- gan een bijzonder grote activiteit ontwik keld, die ten doel heeft het Wesit dutse standpunt met betrekking tot het Russi sche ontwerp-vredesverdrag bij de grote Westelijke partners ingang te doen vin den. Op een gisteren te Bonn gehouden persconferentie bleek, dat een voortdu rend Duits-Amerikaans overleg gaande is. Van Westduitse zijde houdt men vast aan vrije verkiezingen als condidie voor de Duitse hereniging. Het reeds gemelde bezoek van onder-staatssecretaris Ditt- mann en van staatssecretaris Von Ec- kardt aan Washington alsmede het „we gens drukke werkzaamheden" niet over komen naar Bonn van de Duitse ambassa deur in de Verenigde Staten, Grewe, duidt er op welke waarde men te Bonn hecht aan een synchronisering van de Duitse en Amerikaanse mening. Het is niet duide lijk of dit Westduitse diplomatieke offen sief heeft geleid tot de verklaring van Eisenhower van gisteren, waarin deze het „een oefening in nutteloosheid" genoemd heeft om te trachten een volk zó sterk, zó belangrijk en zó krachtig als het Duitse te demilitariseren en neutraliseren, gelijk de strekking van de Russische voorstellen is. Voor Bonn zijn de Russische voorstel len zeer reële plannen, die het bestaan van de Bondsrepubliek direkt kunnen aan tasten. Voor de Westduitse regering komt het er dan ook op aan dat de Sovjet voor stellen onverwijld en zonder enig diplo matiek erbarmen worden verworpen. Voor Washington, zo zegt men te Bonn, zijn de Sovjet voorstellen weliswaar ver werpelijk, maar men toont zich er niet on gerust over. Men hoopt daar kennelijk, dat Mikojan met gewijzigde voorstellen nopens het Duitse vraagstuk bij Eisenho wer en Dulles zal komen. Men vreest te Bonn, dat de Amerikanen met de gedach te rondlopen, dat het Westen thans met nieuwe voorstellen terzake van de Duitse kwestie moet komen in plaats van vast te houden aan de enigszins verstarde trits: vrij Duitse verkiezingen Duitse een wording Duits vredesverdrag. Voor de Amerikanen zou het gevoel van veiligheid, dat men te Moskou pretendeert te willen bevorderen wat Duitsland aangaat, ook iets reëels zijn. Vandaar dat Dulles' al of niet hypothe tisch bedoelde uitlating, dat er ook andere wegen zijn dan vrije verkiezingen, die naar de hereniging van Duitsland kunnen leiden, in West-Duitsland onrust teweeg heeft gebracht. Spreken van een scherpe Duits-Amerikaanse tegenstelling of van een controverse Dulles-Adenauer is overi gens onrealistisch. Men kan de verschil len beter rangschikken onder het hoofd „tactische handelingen". Te Bonn spreken de Sovjet voorstellen direkt tot de verbeel ding en zegt men, dat zij onder meer kun nen leiden tot een derde Duitse staat, te weten: West-Berlijn tot verlies van de bondgenootschappen, tot het in elkaar storten van de Europese Economische Ge meenschap, tot onder toezicht stelling van de bondsrepubliek en tot communistische machtsposities in West-Duitsland. Te Was hington en te Londen, waar alles niet zo tot op de huid gevoeld wordt, lijkt men, zo ziet men het te Bonn, te zoeken naar aan knopingspunten, die er volgens de Duit sers in de Russische voorstellen niet zijn. WASHINGTON, (Reuter) Een woord voerder van het State Department heeft woensdag in Washington een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Verenigde Staten nog steeds geloven, dat vrije verkiezingen de beste en meest logi sche manier voor hereniging van Duits land zijn. Er is geen sprake van een wij ziging van de Amerikaanse opvattingen. De verklaring is uitgegeven omdat veel op zien is gebaard door de verklaring van Dulles van dinsdag, dat vrije verkiezingen weliswar de natuurlijke, doch niet per sé de enige methode voor hereniging zijn en dat men geen enkele methode als absoluut exclusief moet beschouwen. LONDEN, (UPI) Ook de Engelse re gering is van oordeel, dat vrije verkiezin gen niet de enige wijze zijn, waarop een hereniging van Duitsland in vrijheid tot stand kan worden gebracht. En evenals minister Dulles tijdens zijn persconferen tie van gisteren noemde ook de woordvoer der van buitenlandse zaken vandaag in Lo den geen alternatief. Maar wel verklaarde hij, dat Engeland en de Verenigde Staten in nota's, welke zij in september vorig jaar aan de Russische regering hebben voorge legd, gesteld hebben, dat er andere moge lijkheden bestaan Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Zaanland" 22 jan. en s.s. „Libertad" 23 jan.; Austra lië s.s. „Neleus", 21 jan.; Brazilië: s.s. „Li bertad" 23 jan.; Canada: s.s. „Atlantic" 20 jan., m.s. „Noordam" 22 jan.; Chili: via New York 22 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Aegis" 20 jan.; Ned. Nw. Guniea: m.s. „Musi Lloyd" 22 jan.; Nieuw Zeeland: s.s. „Athenic" 23 jan.; Suriname: ms „Medon" 21 jan.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka: s.s. „Winchester Castle" 24 jan.; Brits Oost Afrika: s.s. „Jean Laborde" 24 jan. Advertentie Noch pasta Noch poeder Noch rubberplaatjes 1 Maar kussentjes van soepel plastic waardoor het kunstgebit aan de vorm der kaken wordt aangepast. Een slel van hvec kus sentjes. Eén imor onder en één voor bovengebit. XTieuw De SMIG-kussentjes voor kunstgebitten verlos sen U dadelijk van de pijn en het ongemak tengevolge van een loszittend gebit. Het zachte piastic houdt het gebit stevig op zijn Dlaats, omdat het soepel en elastisch is als het vlees zelf. U kunt ongedwongen eten, spreken, lachen. Het kunstgebit volgt alle bewegingen van de kaak en Uw tandvlees doet geen pijn meer. Het SMIG-kus- sentje blijft soepel. Laat zich gemakkelijk verwijderen als het vervangen moet worden. Smaak- en geurloos. 100% Hy giënisch. Kan worden schoonge maakt in een handomdraai. Geen kleefmiddelen" meer, die men iedere dag weer moet opbren gen. Vraag de SMIG-kussentjes en maak een einde aan het ongemak dat het kunstgebit U bezorgt. Bij alle apotheken en drogisten verkrijgbaar. De heer Jac. Kleiboer heeft woensdag de internationale tuinbouwtentoon stelling I960 in Rotterdam ten doop gehouden. Hij deed dit in het Rotterdamse café-restaurant Jn den Rustwat een uitspanning van wel vierhonderd jaar oud, die voor het laatst in 1650 werd verbouwd. De Spaanse troepen zijn hier nog gelegerd geweest. En twee maal heeft het water de rustieke herberg overspoeld. Maar het water heeft de nu wat scheefhangende muien niet kunnen vellen. In deze roemruchte herberg gaf de heer Kleiboer, organisator van geslaagde tentoon stellingen als Ahoy en. E-55, de naam aan de grote tuinbouwtentoonstelling, die duizenden uit binnen- en buitenland naar Rotterdam zal trekken. Floriac1? zal' zij heten. Enerzijds als een lofzang aan Flora, de godin van alles wat groeit en bloeit, anderzijds herinnerend aan de Olympiade zij het dat thans een wedkamp wordt geleverd tussen kwekers van vele gewassen, wetenschappelijke onderzoekers enz. Jac. Kleiboer is een man van originele ideeën en stunts. Hij weet hoe hij zijn ten toonstelling moet „verkópen". Daarvan zal hij in de komende maanden wel weer blijk geven. Bij de doop van Floriade schonk de waard een drank, die in vroe ger jaren op kraamvisites werd aangebo den: kandeel, een zoetige drank van wijn, eierdooiers, kruiden, citroen en basterd suiker. Terwijl men ter gelegenheid van de doop de kom in plaats van het glas hief, kreeg men gesuikerde spouwertjes ge presenteerd, geheel volgens de aloude tra ditie. Driehonderd suggesties heeft men be studeerd, alvorens uiteindelijk tot Floria de werd besloten. De naam wekt niet al leen herinneringen aan de bloemengodin, maar ook aan grote bloemenexposities, die in voorgaande jaren in Heemstede zijn gehouden. Voor de grote internationa le tentoonstelling, die de gehele tuinbouw omvat, biedt Rotterdam grote mogelijk heden. De bloembollenteelt zal hier overi gens goed vertegenwoordigd zijn. In het voorjaar; de expositie opent op 25 maart, hebben de bloeiende bollen de overhand. Ongeveer veertig hectaren zullen met bloembollen worden - beplant. Daarna ko men de bloemen aan bod. Bijzondere aan dacht zal worden geschonken aan het hon derdjarig bestaan van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en aan het feit, dat ongeveer vier honderd jaar geleden de tulp in ons land werd ingevoerd. Voor de bloemen- boomkwekerij en de groenteteelt zal voorts een ruime plaats worden ingeruimd. De export wordt be licht. Het Westland en andere tuinbouw centra zullen zijn vertegenwoordigd. In een speciale afdeling van de tentoonstel ling zullen school- en volkstuinen worden aangelegd. De aandacht zal worden ge vraagd voor de tuinbouw bij andere vol keren. Wetenschappelijke instituten to nen het onderzoek in de tuinbouw. Zeldzame planten Voor de volgelingen van Jac. P. Thijsse en Heymans zal de Floriade bijzonder aan trekkelijk zijn. In de afdeling bos en veld zullen zestigduizend verschillende planten worden uitgezet, alsmede nog veertigdui zend bostulpen, narcissen, blauwe druif jes. Rond een vijver worden rustieke hoek jes aangelegd, waar de meest alledaagse „Wij gaan de verkiezingen in met de strijdleus: voor heel het volk. Wij gaan niet rechtsaf en niet linksaf, maar willen de belangen van ons gehele volk beharti gen". Deze woorden sprak de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, op de woensdag in Haarlem gehouden bondsjaarvergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Mr. Van Doorn zei dat de belangen van de land- en tuinbouwers bij de K.V.P. veilig zjjn. Ondermeer vecht de K.V.P. voor een algehele kinderbijslagregeling en een we duwen- en wezenpensioen. De P. v. d. A. en de V.V.D. gaan met deze wensen niet van harte mee. „Wij moeten de mensen ervan overtuigen, dat wij het niet onze verlangens bij het goede eind hebben", al dus mr. Van Doorn. Hij gaf een overzicht van hetgeen de K.V.P. ten behoeve van de belangenbehar tiging van boeren en tuinders heeft gedaan. Hij vond het overdreven te stellen dat de kleine bedrijven de agrarische politiek in gewikkeld maken. Mr. Van Doorn noemde de boerenstand zeer belangrijk als stabili serend element in onze samenleving. De KVP werkt eraan mee de industrie te ont wikkelen, zodat iandbouwjongeren die geen plaats in de land- en tuinbouw meer kunnen krijgen, kunnen worden opgevan gen. De KVP-voorzitter sprak voorts over de p.b.o., de ontsluiting van afgelegen ge bieden en over de voorbije afzetmoeili.ik- heden. Hij was van oordeel dat de tot standkoming van de Euromarkt aan onze landbouw ten goede kan komen. Uit de vergadering drong men erop aan dat meer land- en tuinbouwers als Kamer lid verkiesbaar worden gesteld. In het ge heel was men niet te spreken over het feit, dat de heren Jac. Groen en M. P. van der Weyden niet op verkiesbare plaatsen staan. Ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het landbouwonderwijs, noemde de voorwaar den, waaraan goed onderwijs voor Iand bouwjongeren moet voldoen. Vooral moe ten de kinderen worden onderwezen in de maatschappijleer. Voorts moet aandacht worden geschonken aan een goede beste ding van de vrije tijd. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De bond had eind december 13.168 leden. De begroting voor 1959 werd aangenomen. Deze sluit met een tekort van 9925. De vergadering achtte een algemene kinderbijslagregeling vooral door vermin dering van de bcdrijfsuitkomsten meer dan ooit noodzakelijk. Men vond dat de zelf standigen te zwaar worden belast. Het hoofdbestuur zal de ontwikkeling rond de Nieuwe Waterweg als gevolg van de vestiging van industrieën nauwlettend volgen. Bijzondere aandacht zal vooral be steed worden aan het mogelijke optreden van luchtverontreiniging door schadelijke gassen. Herziening van de ruilverkavelingswet achtte men wenselijk, zodat bij stemmin gen een juister en objectiever beeld wordt verkregen. Uit de vergadering kwamen diverse stemmen naar voren de militaire dienst plicht te verkorten tot hooguit een jaar. Het hoofdbestuur vond echter dat men de beoordeling van de duur der dienstplicht moet overlaten aan de politieke organisa ties. Verdere inkrimping van de landbouw- voorlichtingsdienst vond de vergadering voorlopig niet aanvaardbaar. Verzocht v/erd te bevorderen dat Overflakkee zo snel mogelijk uit zijn isolement wordt ver lost. Dit isolement zou het eiland per jaar ongeveer een miljoen gulden schade be zorgen. Uitvoerige aandacht werd gewijd aan de coöperatie. Sommige leden vonden dat de organisatie de coöperatie te veel propa geert, waardoor zelfstandigen veel nadeel zouden ondervinden. Tenslotte werd besloten plannen voor een produktenactie uit te werken. Met deze actie wordt beoogd hulp te verlenen aan instellingen, organisaties enz. die deze steun dringend nodig hebben. bloemen naast de meest vreemdsoortige zullen bloeien. Uit bijna alle delen van de wereld kan men hier planten en bomen zien. Het wildemanskruid zal er groeien, maar ook de dovenetel, het duizend gul- denkruid en struikheide, het zonneroosje en weegbree, de waterlelie en kamperfoe lie. Ontelbare kruiden en klokjes, dodden en doorns. Vermoedelijk zullen inzendingen van de Nedexdandse Antillen en Suriname aan wezig zijn. De minister van Landbouw ad interim heeft de minister voor Zaken Over zee verzocht dit te bewerkstelligen. De re gering heeft het ministerie van Buitenland se Zaken verzocht contact op te nemen met het buitenland, teneinde de buiten landse tuinbouworganisaties' aan te spo ren aan de tentoonstelling deel te nemen. De voorbereidende werkzaamheden voor de Floriade zijn reeds lang aan de gang. Als het weer beter wordt, zal met het planten worden begonnen. Hoofdarchitec ten zijn professor dr. ir. Bijlhouwer uit Wageningen voor de tuinarchitectuur en de architecten professor Van de Broek en Bakema voor de gebouwen. De beplan tingscommissie staat onder leiding van de heer C. P. Broerse, voorzitter van de Nederlandse Bond van tuinarchitecten en directeur van de gemeentelijke plantsoe nendienst in Nieuwer-Amstel. Als herkenningsteken voor de Floria de heeft de heer Kees van Roemburg een vignet ontworpen, dat de ontkiemende kracht symboliseert: een kiem in de vorm van een rose punt met een korte stengel die omhoog naar het licht wordt gestuwd. Dit suggestieve vignet zal in de komen de veertien maanden in binnen- en bui tenland de Rotterdamse tuinbouwtentoon stelling in de aandacht plaatsen. „Van kiem tot kracht" is het thema, waarmee de expositie wordt gepresenteerd en waar mee wordt aangegeven, dat de ontwikke ling van het eerste begin tot het eindpro- dukt aanschouwelijk wordt gemaakt. De heer J. Hoogcarspel, communistisch lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, heeft in de vergadering van gis termiddag een verklaring afgelegd in ant woord op de mededeling van het Staten lid S. Groenendijk (C.P.N.) dat de heer Hoogcarspel als lid van de C.P.N. was ge schorst. De heer Hoogcarspel zei, dat hij een brief van het bestuur van de C.P.N. gekregen heeft, waarin hem zonder opga ve van redenen werd medegedeeld, dat hij was geschorst. In het dagblad „De Waar heid" had hij gelezen, dat hij was ge schorst in afwachting van zijn royement. Hij vond dit „een minder prettige behan deling." „De bruggroep" de groep van de uit de partij verwijderde of zelf uitgetreden communisten noemt zich zo, omdat zij een brug wil slaan om terug te keren in de partij," zei de heer Hoogcarspel. Deze groep heeft in een vergadering te Amster dam in principe besloten aan de verkie zingen deel te nemen, in principe, om de deur open te houden voor het geval, dat dit niet nodig mocht zijn. Vóór deze ver gadering," aldus de heer Hoogcarspel, „heb ik getracht te bemiddelen om de par tijen te bewegen tot een bespreking. Deze poging is beantwoord met mijn schorsing. De heer Groenendijk heeft mijn schorsing gemotiveerd. Ik zou geweigerd hebben de kandidatenlijst van de Bruggroep af te keuren. Maar er is geen kandidatenlijst in gediend en er is dus niets definitief. In de vergadering te Amsterdam heeft men een lijst opgesteld, omdat de leden uit het gehele land niet elke week naar Amster dam kunnen komen om te vergaderen. De deur wordt nog steeds opengelaten om tot een overeenstemming te komen. Men heeft mij nu ook verzocht mijn zetel in de Provinciale Staten ter beschikking te stel len. Dit. is een ernstig verzoek, dat ampele overweging vereist. Als ik een beslissing heb genomen zal ik dit mededelen aan de instantie, die mij dit heeft gevraagd," zo besloot de heer Hoogcarspel zijn verkla ring. De heer J. 'C. Koenders, oudste direc teur van de n. v. lettergieterij „Amster dam", voorheen N. Tetterode te Amster dam, is ter gelegenheid van zijn veertigja rig dienstverband bij deze vennootschap juist op zijn zestigste verjaardag benoemd tot officier in de orde van Oranje Nssau. Gasverstikking. Een inwoner van Dordrecht, die ging verhuizen, had zijn 55- jarige vader gevraagd, in het nieuwe huis enige reparaties in de keuken te verrich ten. Toen de zoon 's middags zijn vader wilde gaan helpen, trof hij deze levenloos in de keuken aan. Het bleek dat bij het boren van een gaatje in een muur een gas leiding geraakt was, waardoor de vader door gasverstikking om het leven was ge komen. Niet langer onbekend. Bij een nach telijke inval in een woning aan de Nieuw- stad te Groningen is een clandestiene ra diozender onschadelijk gemaakt. Een 25- jarige etherpiraat, die uitzond onder de naam „Grote Onbekende" kreeg een pro ces verbaal. Twee keer per week naar Moskon. De Russische autoriteiten hebben aan de K.L.M. doen mededelen, dat zij in principe toestemming verlenen op basis van weder kerigheid voor een uitbreiding van het aantal K.L.M.-diensten van Amsterdam naar Moskou en terug van één tot twee per week. De K.L.M. zal hiervan met in gang van de komende zomerdienst gebruik gaan maken. Twintig verdiepingen. Een verzeke- keringsmaatschappij in Den Haag heeft vijf architecten uitgenodigd een schets ontwerp te maken voor een nieuw hoofd kantoor. De plannen gaan in de richting van een gebouw van 20 verdiepingen, on geveer 70 meter hoog, dat aan 4000 man personeel werkruimte zal kunnen ver schaffen. Onderscheiding. Mr. A. A. M. Struijcken, minister van Binnenlandse Za ken en oud-gouverneur der Nederlandse Antillen, is onderscheiden met het groot kruis in de orde van de Bevrijder van Ve nezuela. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft een gevangenis straf van zes jaar geëist tegen een 31-jari ge, reeds negen keer veroordeelde, inbre ker uit Rotterdam. De tenlastelegging be vatte een lijstje met niet minder dan zes brandkast-„kraken". Een inbraak te Rot terdam leverde 2200 gulden op. Uit de brandkast van V. en D. te Apeldoorn werd 15.000 gulden meegenomen. Uit een brand kast te Alblasserdam verdween 7800 gul den. Uit de brandkast van een scheeps werf te Sliedrecht werd 7000 gulden buit gemaakt. In Groningen verdween 10.280 gulden uit een brandkast. Voorts pleegde de Rotterdammer nog acht kleinere in braken, drie pogingen tot inbraak en een diefstal. De Rotterdamse rechtbank had hem tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Vakantie in Nice Voor het hof bleek dat de verdachte ook een Frans vonnis op zijn straflijst heeft Hij was namelijk, toen hij met zijn Cadil lac in Nice met vakantie vertoefde, ver oordeeld wegens diefstal en vechten met een Arabier. Het advies in het reclasseringsrapport luidde: een onvoorwaardelijke gevange nisstraf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Maar de rapporteur van de reclassering bleek van gedachten te zijn veranderd. Hij verklaar de thans van mening te zijn dat de ver dachte beter onvoorwaardelijk ter be schikking gesteld kon worden. Hij was één dag voor de zitting tot deze conclusie gekomen. Zowel de procureur-generaal als de pre sident van het hof uitten hun ontstemming over het feit, dat de rapporteur deze ver anderde conclusie niet eerder ter kennis van het gerechtshof had gebracht. De pro cureur-generaal, mr. Zaaijer, merkte naar aanleiding hiervan op, dat aan de psyche van de verdachte niets mankeerde. Maar hij heeft nu een zware straf gekre gen en daar wil hij onderuit met ter be schikkingstelling. Reclassering De reclassering moet zich houden aan haar taak: het geven van inlichtingen. Zij moet zich niet op andermans terrein bege ven en geen conclusie trekken, die ze dan later de justitie tracht aan te praten, zei mr. Zaaijer, die niets voelde voor een psychiatrisch onderzoek. De uitzonder lijke ernst van de gepleegde feiten en de veelvuldigheid ervan nopen tot het opleg gen van een strenge straf, aldus de procu reur-generaal. De verdediger, mr. W. van der Meij, meende dat de maatschappij bij het op leggen van zo'n lange gevangenisstraf niet gebaat is, omdat de verdachte, als hij on beschermd en zonder hulp is na zijn invrij- heidsstelling, in het oude kwaad zal terug vallen. Hij meende trouwens dat de ver dachte wel degelijk geestelijk gestoord is en dat een psychiatrische behandeling daarom meer goed zal doen. De procureur-generaal zei hierop: „De verdachte moet alleen maar tot psycho paat gebombardeerd worden om minder straf te krijgen. Hij is een gevaarlijke in breker, die het aan zichzelf te wijten heeft, dat hij nu een zware straf moet onder gaan. De taak van de rechter is: straf op leggen. Wat voor de verdachte goed, pret tig en nuttig zou zijn, interesseert mij in beginsel geen lor. Als hij terug moet ko men in de maatschappij, kan dat aan de orde komen. Maar nu gaat het om de straf. Het is belachelijk om, terwijl men hier met een beroepsinbreker te doen heefl en 't dus gaat om de vraag, of hij zes of acht jaar gevangenisstraf verdient, alleen maar te praten over zijn belangen". Het gerechtshof zal op 28 januari uit spraak doen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11