Horen en zien Pum en Doppie Het huis der Agenda voor Haarlem A Nederlandse Opera met „Andrea Chenier" van Giordano Drie miljoenste luisteraar ingeschreven Vele buitenlandse solisten in komende programma's 9 radio televisie ^NABESCHOUWINGEN Superieur surrogaat Advies over t.v.-zendtijd politieke partijen AVRO zendt De vlag van topop 19 januari uit „Pers-vers" komt in zijn geheel voor de A VRO De radio geeft vrijdag Nieuwe voorzitter KRO In 1960 dertig nieuwe t.v.-zenders in Duitsland Mens en machine in Eindhoven Brand richt schade aan in kasteel Neercanne Nederlands Spoorweg museum trok veel bezoekers Neergestorte straaljager had munitie aan boord Willem Pomper is veertig jaar toneelmeester DOOR IRIS BROMIGE Haarlemse Voorjaarsbeurs begint 26 februari PONDERDAG 15 JANUARI 1959 aankondigingen p Weer was er film woensdagavond, maar dan ditmaal uit nood, omdat AVRO-regis- seur Ton Lensink geen bezetting had kun nen vinden voor het televisiespel, dat hij op het oog had. Nu, de kijkers zullen zich niet bekocht hebben gevoeld, want „Fallen idol" van Carol Reed behoort tot het beste uit de Engelse filmproduktie: een supe rieure thriller! Vooraf ging nog het Sport- panorama van Jean Smits. Toch nog een aardige avond dus. Beeldschermer De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verwacht binnen kort het advies van de radioraad over t.v.- zendtijd voor politieke partijen. In ant woord op een schriftelijke vraag van jonk vrouw Wttewaall van Stoetwegen lid van de Tweede Kamer, of de staatssecretaris bereid was te bewerkstelligen, dat met het oog op de aanstaande verkiezingen tele visiezendtijd beschikbaar wordt gesteld voor politieke partijen, deelt de staats secretaris mee, dat hij over het beschik baar stellen van televisiezendtijd reeds ad vies had gevraagd aan de radioraad. Naar hem is medegedeeld, kan dit advies op korte termijn worden tegemoet gezien. Direct na ontvangst van het advies zal hij ter zake een beslissing nemen. Het bestuur van de algemene Neder landse vereniging van televisiekijkers heeft aan het bestuur van de N.T.S. en aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een telegram gestuurd, waarin protest wordt aangetekend tegen het gebruik van zendtijd voor verkiezings propaganda. Men wijst erin het telegram op. dat de propaganda voor de verschil lende politieke partijen eventueel buiten de toch al zo beperkte, normale televisie zendtijd, kan worden gemaakt. Onder auspiciën van de Koninklijke Ne- derlandsche Redersvereeniging zal op zaterdagmiddag in de Ahoyhal in Rotter dam een feestprogramma ter gelegenheid van de zestiende verjaardag van Prinses Margriet petekind van de koopvaardij, worden uitgevoerd. Dit programma, „De vlag van top" geheten, dat in samenwer king tussen AVRO en Wereldomroep tot stand kwam. zal speciaal voor de Neder landse zeevarenden op 19 januari over ver schillende golflengten en op verschillende tijden naar Oost en West worden uitge zonden. Ook in Nederland zal deze uit zending te volgen zijn, daar de AVRO dit programma op de avond van 19 januari ten gehore zal brengen. Naar aanleiding van de „ernstige ont stemming" van het Amsterdams journa listencabaret over coupures in zijn op treden voor de radio van dinsdagavond deelt de AVRO mee, dat de coupures ter lengte van in totaal nog peen twee mi nuten in het op de band vastgelegde optreden het gevolg zijn van het feit, dat het totale programma vijfentwintig mi nuten te lang was en alle onderdelen enigszins moesten worden bekort. De AVRO heeft voor teksten en uitvoering van het programma „Persvers", waarvan thans enkele fragmenten zijn uitgezonden zoveel waardering, dat zij het cabaret nog dit seizoen zal uitnodigen het gehele pro gramma voor de AVRO-microfoon ten ge hore te brengen. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.20 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO' 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Hobo en piano. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gcvar. muziek. AVRO: 12.00 Instr. trio. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriekDe boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medcd. en gram. 13.25 Lichte muz 13.55 Koersen. 14.00 Koorzang. 14.10 Boekbespr. 14.30 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Mu- ziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17,00 Voor de jeugd. 17.30 I-Iawaiianmuz. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 16.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. caus. 19.45 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Doorgaand verkeer, toespr. 20.20 Boekbespr. 20.25 Toneelkroniek. 20.35 Dc cirkelgang doorbroken, caus. 20.45 Voordracht VARA: 2i.00~Villa Sidonia. hoorspel. 21.20 Strijk orkest en soliste. 21.45 Klankb. 22.10 Musette ork. en soliste. 22.25 Buitenl. weeroverz. VPRO: 22.40 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs, muzikaal gesprek. HILVERSUm II. 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. en act.. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest14.05 Schoolradio. 14.25 Gram 15.15 Voordr. 1-5.35 Lichte muz. 16.00 Wintergroei in de tuin. caus. 16.15 Gram 16 20 Kamermuziek. 17,00 Voordr. 17.20 Lichte muziek. 17 40 Beursber 17.45 Gram. 13.00 Accordeonmuz. 18.20 Voor de jeugd. 18 50 Regeringsuitz.: Woningruil, door W. J. A. H. van Berkel. min. van Maatschappelijk Werk. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gitaar-cns. 13.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 2C.30 Muz.discussie. 21.15 Gram. 21.30 Kunstrubr. 21.50 Gram. 22.45 Nieuws. 23.15 Muz.caus. 2345— 21.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen 1. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram 17 00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Liederen. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20 00 Orkconc. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Ork.conc 21.45 Pianorecital. 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55—23 00 Nieuws. Advertentie Van Nelle bestellen Het bestuur van de KRO heeft als eerste op de voordracht voor een nieuwe voorzitter dezer om,roep aan gewezen prof. E. H. J. van Waesberge O. P. Volgens de statuten dient de benoeming te geschieden door het Nederlandse Episcopaat. In Duitsland zullen dertig nieuwe tele visiezenders worden gebouwd, die in 1960 gereed komen. Daarna zal de Westduitse regering, die met dit plan beoogt een twee de televisienetwerk in het leven te roepen, zich bezighouden met de organisatie van het nieuwe programma. Het is nog niet zeker hoe die zal zijn: de regering heeft nog niet besloten of het een overheidsbe drijf dan wel een particuliere instelling zal worden. De nieuwe televisiezenders zullen in de dichtbevolkte streken en langs de zonegrens met Oost-Duitsland verrijzen. Met de bouw ervan is een bedrag van rond zesendertig miljoen mark gemoeid. Verleden jaar is het Natuurkundig labo ratorium van de Philipsfabrieken te Eind hoven weer de plaats geweest, waar de componist Henk Badings gelegenheid kreeg een elektronisch muziekwerk samen te stellen. Een arsenaal van generatoren, magnetofoons, microfoons, bandrecorders en andere ingenieuze instrumenten, waar mede elektronische trillingen in voor het menselijk oor waarneembaar geluid kun nen worden omgezet, stond hem daar ter beschikking en het leverde hem de elemen ten voor een suite, die „Mens en machine in Eindhoven" tot titel kreeg. Als een so bere maar niettemin veelzeggende onder titel kwam daar nog bij: „Beelden uit een groeiende stad." Deze toevoeging deed verwachten, dat de suite eenzelfde inten tie heeft als de zogenaamde programma muziek met haar realismen. De uitzending van de suite, die woensdagavond door de N.C.R.V. verzorgd werd, heeft echter de indruk gegeven, dat het benaderen van de werkelijkheid niet het hoofddoel van de componist is geweest. De ouverture bleek een uitzondering op het algemene karak ter van de suite te zijn. In een weerzin wekkende continuïteit van obsederende ritmen, die onbestemde geluiden, welke door het tekortschieten van deze taal maar slechts bij benadering beschreven zouden kunnen worden, deed deze inlei ding ons ontsteld bewust worden van de beklemmende relatie van de moderne mens tot de machine. In het tweede deel „Air" genaamd heeft Badings merkbaar contact gezocht met ti-aditionele muzikale schoonheidsbe ginselen voor melodie en harmonie en mis schien heeft hij wel gestreefd naar een syn these tussen dit beginsel en het klanken complex, dat de apparaten in speelse ver scheidenheid voor hem ter beschikking hadden. Maar het werd geen synthese, om dat het elektronische klankelement de be proefde schoonheid nog niet kon dragen. Een impressie zou men het derde deel, een Ragtime, kunnen noemen. De klanken ga ven associaties met de sfeer van een mo derne danszaal met elektronische imita ties van stringbassen en drumstellen, ge combineerd met „echte" hammondorgel- Advertentle Van Nelle bestellen Het heeft er gisteravond een ogenblik naar uitgezien dat het unieke terrassen- kasteel Neercanne, het kasteel dat da teert uit het begin van de 17de eeuw, een prooi der vlammen zou worden. Om streeks tien uur gisteravond werd op de bovenverdieping van het kasteel, dat se dert een jaar of vijf als restaurant is inge richt, brand ontdekt in een linnenkamer en een kleedkamer voor het personeel. De vlammen sloegen toen al naar buiten. Men heeft getracht met brandblusappa- raten het vuur te beperken. Intussen was de brandweer van Maastricht met alle be schikbare materieel uitgerukt. Zij slaag de er binnen het uur in de vlammen te lo- caliseren, zodat de schade beperkt bleef tot de zaal van het restaurant en de daar boven gelegen linnen- en kleedkamer. Een deel van de inventaris is door het vuur vernield. Het kasteel staaj onder toezicht van Mo numentenzorg en werd in 1947 van de toen malige eigenares, mej. Poswick, voor 80.000 door de stichting Limburgs Land schap gekocht. De restauratie vergde 700.000. Bijna 55.700 personen, van wie 19.550 scholieren hebben in het afgelopen jaar een bezoek gebracht aan het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht. Het aantal belangstellenden overtrof dat van 1957 met tien percent. De straaljager, die op 2 januari te Zeist is neergestort, had de gebruikelijke hoe veelheid munitie aan boord. Met het oog op de vereiste paraatheid is het nodig, dat gevechtsvliegtuigen bewapend de lucht in gaan. Minister Staf heeft dit geantwoord op vragen, die hem waren gesteld door het Eerste Kamerlid de heer Polak (Comm.). De minister zegt verder, dat hoewel het tot ontbranding komen der medegevoer de munitie de redding kan hebben bemoei lijkt, dit geen invloed heeft gehad op de schade, welke is ontstaan als gevolg van het neerstorten van het vliegtuig. De door de slachtoffers opgelopen verwondingen waren uitsluitend het gevolg van het in brand geraken van de medegevoerde en zich verspreidende vliegtuigbrandstof. De minister erkent, dat er gevaar ver bonden is aan het overvliegen van dicht bevolkte centra. Voor zover dit voor het starten en landen niet noodzakelijk is, wor den deze centra dan ook gemeden. Met het oog op de vereiste paraatheid kan hij echter rnede op grond van de in NAVO- verband gemaakte afspraken gevechts vliegtuigen niet onbewapend doen vliegen. Erna. Binl. Dienstweigering. De politierechter te Groningen heeft een 19-jarige jongeman uit Winschoten wegens dienstweigering veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en een jaar rijkswerkinrichting. Hij had om principiële redenen (Jehova's Ge tuige) geweigerd dienst te nemen. Ook de hem opgedragen vervangende burgerdienst in een werkkamp was door hem geweigerd. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De tweede voorzitter van de Neder landse Radio Unie, mr. A. B. Roos jen, heeft woensdag in Den Haag de familie W. F. H. Siebers uit de Tomatenstraat verwelkomd als de drie miljoenste, die ingeschreven is bij de afdeling luister gelden van de P.T.T. Deze gebeurte nis had dus woensdagavond plaats en zal niet zoals in onze krant van gisteren stond vanavond gebeuren. Mr. Roosjen bood de familie een radio- grammofooncombinatie aan. Het getal „drie miljoen" in het opschrift van ons vorige bericht slaat op het aantal luisterpunten en niet op het aantal aangeslotenen bij de radiodistributie, dat volgens hef laatste P.T.T.-verslag ongeveer een half miljoen bedraagt. klanken tot een cacofonie, waarin de orde moeilijk te zoeken was, of soms herkend werd door boogie-woogie-achtige ritmen. Na een kort intermezzo, dat wat verstil ling bracht, kwam een wals, wederom een impressie met een frappant draaiorgeltjes effect en tal van andere cerebraal inge voegde klanksoorten. En ten slotte was er de finale, die soms deed denken aan een file van protesterend-claxonerende auto's, maar die tegen het einde toch even de hoop gaf, dat er met deze techniek eens, na een periode van eerlijk experimente ren, zuivere, bevrijdende muziek zal wor den geproduceerd, ontdaan van effecten en vooral ook van een volstrekt eigen karak ter, gevormd door het specifieke klankma teriaal en door kunstzinnig begrip. Golfbreker Veertig jaar geleden kwam Willem Pom per, die thans toneelmeester is van de Hoofdstad Operette, in het vak. In zijn lange loopbaan diende hij verscheidene grote toneelgezelschappen en kwam hij met heel veel acteurs in aanraking. Sinds een tiental jaren is hij nu verbonden aan de Hoofdstad Operette. Zaterdag 17 januari zal hij met het oog op zijn jubileum worden gehuldigd tijdens een voorstelling, die de Hoofdstad Operette in de Arnhemse stads schouwburg zal geven van „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". Pum en Doppie holden, zo hard ze konden, de beek langs. Ze wisten, dat ze in ieder geval lopend sneller vooruit kwamen dan de twee, die in hun kano voeren. Het was alleen maar de vraag, hoe ze die knullen te pakken konden krijgen Maar toen kreeg Doppie een idee. Terwijl ze daar voortholden, kreeg hij een eind verder een bruggetje in het oog, dat over de beek voerde. „Kijk", hijgde hij. „Dat bruggetje daar, zie je?daar moeten we zijn, vóór die twee er onderdoor gaan: daar kunnen we ze te pakken nemen!" 5859 Op donderdag 29 januari zal door de Ne derlandse Opera in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de pre mière worden gegeven van het operadra ma „Andrea Chenier" van Umberto Gior dano, een werk, dat in 1896 voor het eerst in de Scala in Milaan werd opgevoerd, maar dat nog nooit eerder door een Ne derlands gezelschap op de planken is ge bracht. Giordano's meestbekende opera speelt vlak voor en tijdens de Franse re volutie. De patriotdichter Andréa Chenier komt na de omwenteling zijns ondanks door een spion in de gevangenis. Door zijn liefde voor een aristocrate weigert hij te vluchten. Zij sterven onder de guillotine. Voor de reeks opvoeringen heeft de Ne derlandse Opera een dubbele bezetting ge- engageerd. Dirigent is de Italiaan Ennio Gerelli, die in zijn vaderland al talrijke lauweren heeft geoogst. Hij is dirigent van het Orchestra dell'Angelicum in Milaan. Wolfdieter Ludwig voert de regie, Domi nique Hartmann maakte de decors. Tot de bezetting behoren onder anderen Gré van Swoll-Brouwenstijn, de Braziliaanse tenor Joao Gibin, John Shaw, Anny Delorie, Li- dy van der Veen, Guus Hoekman, Hans Wilbrink. Op 1 februari is „Andrea Che nier" in Amsterdam te zien, op 2 februari in Utrecht en op 9 februari in Rotterdam De Nederlandse Opera zal in het pro gramma voor de eerste helft van dit jaar een aantal gastvoorstellingen geven, waar in solisten uit het buitenland van grotere of kleinere bekendheid zullen optreden. De in Italië bekende en vaak aangeprezen maar in Nederland nog niet opgetreden Italiaanse sopraan Isabella Doran zal op 22 januari „Un ballo in maschera" van Verdi zingen. Op 20 maart zal onder directie van Al fred Eichmann en onder regie van Frans Boerlage „Fra Diavolo" van Auber in Am sterdam worden gepresenteerd, in een Ne derlandse bewerking van Lydia Schregar- dus, Frans Vroons en Henk Bijvanck. Jo- han van der Zalm zal mogelijk de titelrol zingen. Het werk zal op 23 maart nog eens in Amsterdam worden uitgevoerd en daar na op 2 april in Den Haag en op 13 april in Utrecht. Het is gelukt Alexander Krannhals, die thans in Karlsruhe dirigeert, te engageren voor een geheel nieuwe montering van „Aida". De rolbezetting staat nog niet vast. De eerste opvoering zal in Amster dam worden gegeven op 3 april en wor den herhaald op 14 en 17 april. Op 20 april is Rotterdam aan de beurt en op 29 april Den Haag. Hans Stopf in de titelrol, Gré van Swol- Brouwenstijn als Elsa en Caspar Bröche- ler als Telramun zullen op 13 februari in Amsterdam zingen in „Lohengrin" van Wagner, die onder leiding van Ferdinand Leitner zal worden uitgevoerd. Het speel- programma vermeldt Utrecht op 16 febru ari, Den Haag op 19, Amsterdam op 22 en 24, Den Haag op 26 februari maar dan 21. Tegen de tijd dat hij met zijn lessen klaar was, voel de zij, dat zij in staat was ieder paard te rijden. Op een middag nam hij haar mee door de fabriek, legde haar precies uit, wat voor materialen er in de te verwerken klei gingen, toonde de vermalings- en meng- procédés en nam haar mee door alle afdelingen, waar bij hij haar in detail uitleg gaf van het werk, dat door de verschillende machines en arbeiders gedaan werd voor het maken van tafelserviezen. Zij vond het fascine rend en het was voor haar een openbaring te zien, hoe veel de fabriek voor Mark betekende. Zij meende, dat hij in de leiding daarvan wel op z'n best was. Mark stond op een vlotte en vriendschappelijke voet met zijn arbeiders, zonder afstand te doen van het air van rus tige autoriteit, dat hem aangeboren was. Nadat hij haar alles had laten zien en met haar had staan kijken naar het onder het glazuur decoreren van een bord, nam hij haar mee naar zijn kantoor. „Ziezo, daar zijn we dan. Geen reis-agentschap had het beter kunnen afmikken. Ga zitten". „Het was vriendelijk van je om mij zoveel tijd ter beschikking te stellen Mark. Ik vono het zeer interes sant. Ik zal voortaan porselein met een ander oog be kijken. Je moet wel trots zijn op die fabriek". „M'm. We moeten meer moderne machines heb ben en zullen moeten bijbouwen. Ik heb al een plan in m'n hoofd. Maar vader is een beetje voorzichtig met betrekking tot liet. aanwenden van meer kapitaal hij moet een beetje aangepord worden". „En Derek? Is hij er ook voor?" „Derek kan het geen cent schelen. De hele zaak ver veelt hem op een ongelooflijke manier en hij is mij van evenveel nut als een zesjarig kind. Hij hindert me eer der en ik zou voor ik weet niet wat willen, dat hij er uit liep". „Toch heb ik wel het idee, dat hij wel geschikt is als verkoper." „Hij zou mij van nut. kunnen zijn. als hij enige be langstelling had voor de artikelen, die hij verkoopt, maar dat heeft hij niet. Hij is eenvoudig een passagier in de verkoopafdeling en de chef daarvan moet hem gewoonweg meedragen. Het is over de gehele linie een slechte regeling". „Waarom blijft hij dan eigenlijk?" De stem van Mark kreeg een ietwat ironische klank, toen hij zei: „Waarom denk ie?" „Je vader?" „Het geld. Vader zal hem misschien de helft van de aandelen in de zaak nalaten, zolang hij er in werkt, maar als hij daarmee ophoudt, zijn zijn kansen uiterst gering. Dat is tenminste, wat Derek denkt. En dus zal hij voorgeven hier te werken en een zeker vertoon van belangstelling trachten op te brengen terwille van mijn vader. Zodra hij de aandelen in handen heeft, zal hij ze echter zo gauw mogelijk verkopen en maken, dat hij weg komt". „Neen, Mark, dat zal hij toch zeker niet doen!" „Neen? Nu, misschien krijgt hij er ook de gelegen heid niet voor". „Beoordeel je hem niet een beetje te hard? Ik weet, dat hij loslippig en oppervlakkig is. maar ik geloof toch dat hij in zijn binnenste wel enige égards voor de fami liezaak heeft en er niets van aan buitenstaanders zou verkopen". „Derek's enige égards hebben betrekking op het geld, dat hij er uit zou kunnen halen. Dat is alles. Maar ik behoor niet op die manier familiezaken met jou te bepraten. Ik hoop, dat je alles wat ik gezegd heb, als vertrouwelijk wilt beschouwen „Natuurlijk. Mark. Je weet toch zeker, dat je mij kunt vertrouwen?" „Ja, dat weet ik". „En nu moet ik je niet langer ophouden. Ik moet in de stad nog wat boodschappen doen". „Allright. Als het ie interesseert je studie over por selein voort te zetten, dan staan er in de studeerkamer enkele goede boeken. Gebruik ze naar believen." „Dank je wel. Dat zal ik doen." „Ben je met Kerstmis, hier, Pauline? Ik vergeet af en toe wel eens, dat je niet ons eigendom bent en dat je er ook nog een persoonlijk bestaan op na zult hou den". „Ik voel, dat ik nu aan Avallon en aan de Cedars toe behoor. Jullie hebt mij opgeslokt", voegde zij er glim lachend aan toe, toen naar buine ogen de zijne ontmoet ten. „Dat is ons geluk. Dus ben je met Kerstmis bij ons?" „Ja". „Dat doet me plezier". „Het was al donker, toen zij de fabriek uit kwam. Zij liep snel naar het centrum van de stad met een gevoel, dat Mark's woorden van waardering haar hard had den verwarmd. De winkels in de hoofdstraat waren schitterend verlicht en de meeste ervan hadden reeds hun kerstversiering aangebracht. Het beeld kwam overeen met haar stemming, want het leven leek op dat. moment vol te zijn van wonderbaarlijke mogelijk heden. toen zij de volgende morgen met haar stenoblok open in de studeerkamer van meneer Cedar zat, wachtende op zijn dictaat, kwam Judy binnen. „Moeder zei, dat u mij wilde spreken, paps." „Ah juist Judy". Pauline stond op om heen te gaan, maar Cedar wees haar naar haar plaats terug. „Blijft u maar hier, juffrouw Avon. Wat ik te zeggen heb zal mij niet veel tijd kosten. Gisteravond, toen ik van een bezoek aan de Corals op weg was naar huis, .had ik het twijfelachtige genoegen mijn dochter tegen het sluitingsuur met een troep lawaaischoppers uit een café te zien komen". Judy kreeg een kleur. „Het was geen troep lawaaischoppers. Het waren vrienden van mij en we hadden een verloving ge vierd". „En wie was de zanger, die zijn arm om je middel geslagen had, als ik vragen mag?" „Een vriend van mij". „Ik kan je niet feliciteren met je smaak. Ik heb je al eerder gezegd, Judy, dat ik niet wil dat jij je met die familie Lepworth afgeeft, 't Is natuurlijk mogelijk, dat je zo weinig zelfrespect hebt en dat het je niet schelen kan dat jij je op een vulgaire manier aanstelt in een stad, waar iedereen je kent als mijn dochter, maar het kan mij wel schelen en ik wil het niet hebben. Is dat duidelijk?" „Volkomen". „Als je je niet aan mijn wensen stoort, zal ik je voor zes maanden naar de boeder.j van oom Jim in York shire sturen om je tijd te geven tot nadenken over de vraag of je hier thuis wenst te blijven wonen of niet" De grijze ogen van Cedar keken zijn dochter met kou de blikken aan, alsof alleen reeds haar jeugd een bele diging voor hem was. (Wordt vervolgd) onder leiding van Alfred Eichmann Rot terdam op 4 maart en op 6 maart een be sloten galavoorstelling in Amsterdam. De opvoering van de „Orfeo" van Von Gluck tenslotte zal staan onder directie van Josef Rosenstock, die eerder in Ne derland. tijdens het Holland Festival van 1956, „Don Giovanni" heeft gedirigeerd. Het is nog niet zeker of de titelrol door Cora Canne Meijer dan wel door Anny De lorie zal worden gezongen. Zeker is dat Euridyce door Erna Spoorenberg zal wor den gespeeld en Eros door Jeanette van Dijk. „Orfeo" wordt op 11 mei in Utrecht opgevoerd, op 15 mei in Amsterdam, op 25 mei in Rotterdam, op 26 nogmaals in Amsterdam en op 28 mei in Den Haag. De zeventiende Haarlemse Voorjaars beurs voor de Vrouw zal van 26 februari tot en met 6 maart worden gehouden in het Krelagehuis in Haarlem. Behalve de traditionele modeshow, waarop men de mode voor 1959 zal presenteren, zullen weer tal van snufjes op huishoudelijk ge bied worden gedemonstreerd. Advertentie Van Nelle bestellen DONDERDAG 15 JANUARI Coornhertlyceum: De heer H. H. Schutte geeft cursus „Tekenen naar levend model", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, tot 22 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie leden „Kunst zij ons doel", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Haven der hartstochten", 18 jaar. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vergiss mein nicht", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarie", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Nach ten van Cabiria", 18 j„ 20.15 u. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „El tigre, de vurige", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Des nachts langs de boulevard", 18 j„ 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek' grammofoon- platenconcert van werk van Béla Bartök. 21—22 uur. Brinkmann: Voor de vereniging „De vrije gemeente" houdt prof. dr. R. van Brakell-Buys een lezing over „De dyna mische levensfilosofie van Ortega Y. Gar ret", 20 uur. Brinkmann: J. Bakker en D. A. Meesters voor: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging over: „De flora van onze duinen", 20 uur. VRIJDAG 16 JANUARI Concertgebouw: Stadsbeiaardier Arie Peters geeft een concert. 11.30 tot 12.30 uur Jeugdconcert van het N.Ph.O., 16.15 en 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen. tot 22 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie leden „Kunst zij ons Doel", tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Tot 26 januari dage lijks geopend van 10 tot 19 uur fKanrs- verlichting vanaf zon^nd'Tgang). FILMS Cinema Palaee: „De reis om de wereld in tachtig rlagen". alle leeftijden. 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Verboden moederliefde". 14 jaar. 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De kat". 18 jaar. 14. 16 15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Das Madehen Rosemarie". 18 iaar. 14. 19 en 21.15 uur Minerva Theater: ..De liefde van een Prinses", alle leeftiiden. 20 15 uur. Rembrandt Theater: ..The Vikings" 14 iaar. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur Roxy Thea ter: „Captain Kidd and the slavpgirl". 14 jaar. 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Mon oncle". alle leeftijden. 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: ..Kaiserhal", alle '""ffiiden. 20 uur. DTVKRRFN In 't Goede Uur: Klassiek ^rammofoon- nlatenrnncert van werk van Bela Bartók 21 tot 22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13