De Gaulle overweegt kennelijk ontmoeting met het F.L.N. Nog dit jaar begint de bouw van viaduct in spoorlijn Haarlem-Zandvoort VAN EWIJK'S B& HET WEER „Colons" in Algiers verontrust door mogelijkheid van gesprek Mao naar Moskou Geweldige koopjes Water in Israel op rantsoen Voor dag en dauw bij de uitverkoop Nederlandse Spoorwegen bereikten ondanks terugslag sluitende exploitatie Treinen naar buitenland worden sneller heerlijk gebakje DONDERDAG 15 JANUARI '59 44e JAARGANG NUMMER 61 FANFANI ALS BOODSCHAPPER Executies op Cuba gaan onverminderd door Verklaring van Fidel Castro Vorst Het woord is aan TEXTIELHANDEL FR A AN JE Tito spreekt Nehroe TEN BEHOEVE VAN WESTELIJKE RANDWEG EEN BRIL VAN KEI P DAT IS QOED GEZIEN Schiphol in de mist Geen relaties tussen de VAR en Oost-Duitsland De eindjes aan elkaar ikwil Bolletje/ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJM UI D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) Er wordt sinds woensdag in Parijs druk gespeculeerd over de ware aard van de besprekingen, die de Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken Fan fani de laatste dagen met zijn Franse col lega's heeft gevoerd. Fanfani, die offi cieel in Parijs vertoeft in verband met de O.E.E.S.-conferentie, ontmoette de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, premier Michel Debré en tenslotte president generaal De Gaulle met wie hij een lang onderhoud heeft ge had. Nu de Franse voelhorens weer wor den uitgestoken om een nieuw contact met de Algerijnse rebellen mogelijk te maken wordt in sommige kringen wel veronder steld, dat Fanfani's bezoek in dat pers pectief geplaatst zou moeten worden. De Italiaanse staatsman heeft onlangs in Cairo een uitvoerige bespreking met kolonel Nasser gevoerd en Fanfani zou nu dus als boodschapper kunnen fungeren tussen de Egyptische en de Franse rege ringen. De Algerijnse rebellen-„regering" van Ferhat Abba= heeft, zoals bekend, in Cairo haar tenten opgeslagen en bij de voorbereiding van een eventueel akkoord met Frankrijk zal dus zeker ook kolonel Nasser nu een woordje willen plaatsen. Minister Fanfani heeft bij zijn vertrek uit het Elysée woensdag ontkend, dat hij een dergelijke missie volbracht zou heb ben. Wel gaf hij toe met president De Gaulle over het Algerijnse probleem te hebben gesproken. De Gaulle en zijn nieu we Franse regering verzekeren inzake de Algerijnse oorlog een andere gedragslijn dan de laatste kabinetten der vierde re publiek volgden, doordat nu elke buiten landse inmenging in de vorm van bijstand of goede diensten radicaal wordt afgewe zen. Men herinnert zich, dat Amerika en Engeland vooral in de persoon van de heer Murphy vorig jaar maandenlang mislukte pogingen hebben ondernomen om de Noordafrikaanse landen en Frankrijk weer tot elkaar te brengen. Dat experi ment zal generaal De Gaulle nu zeker niet willen herhalen. Daarentegen is 't niet uitgesloten, dat de Italiaanse premier wel als informateur, misschien zelfs als adviseur door de Fran se president werd gehoord en ingescha keld. In ieder geval mag worden aange nomen, dat president De Gaulle geen en kel middel wil verwaarlozen om zich over de verhoudingen en heersende meningen in het Arabische kamp voor te doen lich ten, nu Frankrijk kennelijk een nieuwe poging voor een ontmoeting met de Al gerijnse rebellen overweegt. Een initiatief waarover de boodschap, die het Franse HAVANNA (UPI) Opstandelingenlei der en opperbevelhebber Fidel Castro heeft woensdag verklaard, dat de berechting en terechtstellingen van „oorlogsmisdadigers" op Cuba onverminderd zullen worden voortgezet. Hü verklaarde dit tijdens een geïmprovi seerde persconferentie met een aantal bui tenlandse journalisten in hotel Hilton in Havanna. Twee uur tevoren was door de Cubaanse radio bekendgemaakt dat woens dagmorgen weer 19 „oorlogsmisdadigers" door vuurpelotons waren geëxecuteerd. Castro zei dat er geen onderbreking van de terechtstellingen is geweest en ook niet komen zal. „We zullen tegen de hele wereld vechten als het moet, om de moordenaars hun gerechte straf te doen ondergaan," zo voegde hij eraan toe. „De revolutionaire tribunalen zullen hun werk voortzetten tot de laatste der moordenaars voor zijn mis daden heeft betaald." Interventie in Washington? WASHINGTON (Reuter) De com missie voor Buitenlandse Zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden overweegt wat de Verenigde Staten zouden kunnen doen om de massaterechtstellingen op Cuba te doen eindigen. De voorzitter van de commissie, Wayne, zei, dat de V. S. „geen massamoord kunnen negeren, ongeacht waar die wordt ge pleegd." ROME (UPI) Het Vatikaan heeft de nieuwe regering van Cuba erkend. De er kenning is officieel medegedeeld door de pauselijke nuntius, mgr. Luigi Centoz. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen met voornamelijk in de kuststrook een enkele ver spreid voorkomende sneeuwbui. Vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Lichte, vannacht in het binnenland overwegend matige vorst. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. staatshoofd vandaag tot het parlement zal richten, misschien enkele nadere aan wijzingen zou kunnen geven. PARIJS (UPI) Volgens een bericht van UPI zou president De Gaulle in de boodschap, die hij vandaag in de Nationa le vergadering laat voorlazen een nieuw beroep op de Algerijnse opstandelingen doen een wapenstilstand te sluiten. Tot dusver was het F.L.N. slechts bereid tot een staakt-het-vuren, wanneer dit zou wor den gevolgd door politieke besprekingen over de toekomst van Algerije. De Franse minister van staat André Malraux weigerde het voeren van onder handelingen tussen Parijs en Cairo te be vestigen of te ontkennen. Hij zeide zelfs op een lunch dat „zolang er oorlogen wor den gevoerd er altijd onderhandelingen zijn geweest". ALGIERS (Reuter) Het Comité voor openbaar welzijn in Algiers' heeft woens dag, terwijl in Frankrijk steeds meer de mening veld wint, dat spoedig nieuwe stap pen kunnen worden verwacht om tot een bestand in Algerije te komen, generaal De Gaulle ervan beschuldigd dat hij zich opzettelijk in dubbelzinnige termen over de toekomst van Algerije uitlaat om „des te beter het verzet van het volk en het leger" tegen elk besluit om Algerije los te laten, te kunnen neutraliseren. Op de Parijse beurs stegen woensdag de Noordafrikaanse olie- en mijnbouwaan- delen onder de invloed van berichten, vol gens welke De Gaulle met de Italiaanse premier Fanfani die dezer dagen in Cairo is geweest besprekingen heeft ge voerd en waarin voorts gemeld wordt dat de Algerijnse regering in ballingschap, die in Cairo zetelt, vrijwel permanent bijeen is ter bespreking van de nieuwe ontwik kelingen, zoals de dinsdag afgekondigde amnestie voor Algerijnse gevangenen. Desnoods volksstemming? De onafhankelijke „Le Monde" schrijft, dat na de amnestie „het zoeken naar een bestand in Algerije mogelijk weer zal wor den hervat", en dat De Gaulle als hij op teveel verzet van Algerijnse Fransen zou stuiten, de kwestie voor het volk zou bren gen door middel van een volksstemming. De afgevaardigden van de Unie der Nieuwe Republiek, die de grootste fractie in de nieuwe nationale vergadering vor men, en de conservatieven, op één na de sterkste fractie, hebben woensdag een re solutie van de Algerijnse afgevaardigden in het Parijse parlement goedgekeurd, waarin geëist wordt, dat het nieuwe Alge rije „een integrerend deel van Frankrijk" zal zijn. De U.N.R.-afgevaardigden voeg de hier echter een verklaring aan toe, waarin zij opnieuw hun volledige vertrou wen in president De Gaulle en premier Debré uitspreken. In de verklaring van het Comité van openbaar welzijn in Algiers werd voorts de bevolking opgeroepen zichzelf in een per manente alarmtoestand te beschouwen tot Algerije en de Sahara als echte Franse provincies erkend zouden zijn. Bernard Shaw: Het leven kent twee grote tragedies: de ene als men niet krijgt wat men ver- langt de andere, als men het wél krijgt. TOKIO (UPI) In kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse za ken is vandaag vernomen dat Mao Tse Toeng tegen het eind van deze maand een bezoek aan Moskou zal brengen. Hij zal daar het 21ste congres van de Russische communistische partij bijwonen en besprekingen voeren met Kroesjtsjev en Mikojan, waarbij volgens zegslieden de kwestie van de volkscommunes in China een belangrijk punt van bespreking gaat uitmaken. Op het Singel bij het Koningsplein te Amsterdam is gisteren een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen, waar door het wegdek omhoog werd gedrukt en een groot deel van het Singel blank kwam le staan. Het verkeer en enkele tramlijnen moesten worden omgelegd. Terwijl onze fotograaf deze foto maakte, arriveerde juist een auto met personeel van de waterleidingen, om het lek te dichten. Advertentie BADDOEKEN 79 ct en 98 ct KEUKENBONT f 1.49 VAL 69 ct PRIMA WOL f 1.50 per knot 98 ct per bol enz. Keizer Wilhelmstraat 16-18 - IJmuiden Advertentie WINTERSPORTKLED1NG JERUZALEM (Reuter) In geheel Is rael is rantsoenering van water ingesteld, nu de grootste droogte sedert 100 jaar nog steeds voortduurt. Per persoon zal zes tot tien kubieke me ter water per maand worden verstrekt te gen normale prijs. Voor gebruik van meer water zullen hoge prijzen moeten worden betaald. Een functionaris van het ministe rie van Binnenlandse Zaken noemde het gebrek aan water het „ernstigste pro bleem van het land". NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India heeft donderdag een bezoek aan de Joegoslavische president Tito ge bracht voor een tweede serie besprekingen sedert de aankomst van Tito op woensdag in New Delhi. De uitverkoop brengt heel wat mensen op de been. Sommigen gaan er zelfs echt voor zitten zoals het troepje kleumelingen op de foto. Ze hadden post gevat op de Amsterdamse Rozen gracht en vergaten noch de uitwendige noch de inwendige mens, want op een kacheltje warmden ze een pan snert. (Van een onzer redacteuren) De aanstaande zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zal voor al in de buitenlandse verbindingen belang rijke verbeteringen te zien geven. Door de voortschrijdende elektrificatie in Duitsland en de vervanging der stoomlo comotieven tussen Arnhem en Oberhau- sen door dieseltractie zullen enige specta culaire reisduurverkortingen worden be reikt in Rheingold, Loreley, Riviera-Ex- press, Holland-Italië-express (welke van ligrijtuigen zal worden voorzien) en Aus tria-express. Daar de doorgaande rijtuigen Amster- dam-Rijnland/Ruhrgebied als onderdeel van de binnenlandse treinen Amster dam-Arnhem zo'n groot succes zijn gewor den, dat men het aantal doorgaande rij tuigen reeds van twee tot vijf heeft moe ten uitbreiden, zal dit systeem ook worden toegepast bij regelmatige twee-uurs- dienst Amsterdam-Twente. Voortaan zul len in deze treinen twee Duitse rijtuigen worden opgenomen welke hetzij doorgaan naar Hannover, hetzij naar Münster. Tenslotte is er een belangrijke verbete ring voor de Hagenaars en Rotterdam mers. Er komt een vroege Beneluxtrein (6.00) naar Brussel, waardoor aansluiting gegeven wordt op de eerste sneltrein van de Belgische naar de Franse hoofdstad, waar vervolgens aansluiting bestaat op de Mistral (Parijs-Marseille-Nice) en op de Sud-Express (Parijs-Madrid). In Brussel wordt bovendien aansluiting geboden op de trein naar Luxemburg (aankomst 11.25 uur) en Straatsburg. Bovendien keert dit treinstel laat uit Brussel naar Den Haag terug. Men kan daardoor om half elf 's avonds uit de Bel gische hoofdstad vertrekken en komt dan om 0.50 in Den Haag aan. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De Amsterdamse luchthaven is sedert woensdagavond acht uur door de zware mist voor alle binnenkomend verkeer ge sloten. Het uitgaand verkeer ondervond min der hinder van het slechte zicht. Van morgen vertrokken ,de toestellen naar Manchester, Parijs, Wenen en Teheran normaal. Horizontaal was er 200 meter zicht. Het mistdek lag op dertig meter hoogte. Na het middaguur werd op Schiphol meer zicht verwacht. BONN (Reuter) Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft woensdag te Bonn verklaard, dat de Verenigde Repu bliek Oost-Duitsland niet diplomatiek heeft erkend. Er was in Damascus geen Oostduits consulaat opgericht, hoewel er wel handelsvertegenwoordigers zijn. Advertentie VIER DAT KOOPJE wat u in de uitverkoop kon bemach tigen met zo'n uit WILLEMSBEEKWEG 1 - IJMUIDEN-O. Telefoon 4640. (Van een onzer redacteuren) Het is zo goed als zeker, dat nog dit jaar begonnen zal worden met de bouw van een viaduct in de spoorlijn van Haarlem naar Zandvoort ten behoeve van de door trekking van de westelijke randweg van het kruispunt met de Zijlweg via de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan naar de Kleverlaan en de Delftlaan. Een daartoe strekkende ontwerp-overeenkomst is dezer dagen door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen toegezonden aan de directie van de Provinciale Water staat van Noordholland. De plannen zijn bestekklaar, zodat de aanbesteding binnen kort kan plaats hebben. Ook de plannen voor een viaduct in de spoorlijn Haarlem- Uitgeest, eveneens noodzakelijk voor de aanleg van de westelijke randweg, bevinden zich in een ver gevorderd stadium van uitwerking. Tenslotte zal dit jaar het station te Beverwijk worden voltooid. Het staalskelet voor het hoofdgebouw wordt reeds door een fabriek gegoten. Dit waren voor Zuid-Kennemerland de belangrijkste mededelingen welke de nieu we president-directeur van de n.v. Ne derlandsche Spoorwegen, ir. J. Lohmann nieuwjaarsbijeenkomst van de spoorweg directie met de vervoersjournalisten in antwoord op door ons gestelde vragen deed. Wat Haarlem betrof zei ir. Lohmann ons nog, dat N.S. in 1956 bij het gemeen tebestuur een plan hebben ingediend voor ongelijkvloerse kruisingen in Pijlslaan en Westergracht, maar sindsdien heeft men in Utrecht daarover niets meer uit Haar lem vernomen. Wel werd door B. en W. van Haarlem medewerking verzocht voor de verbreding van de viaducten over de Friese Varkensmarkt en de Oostersingel- gracht. Ir. Lohmann achtte dit zeker mo gelijk, zij het kostbaar. Het ziet er overigens naar uit, dat de spoorwegen er ook in 1958 in geslaagd zijn de eindjes aan elkaar te knopen. Men slaagde erin de daling der ontvangsten te compenseren door een kostenverminde ring. Uiteraard onderging men de gevol gen van de economische terugslag, betrek kelijk gematigd in het personenvervoer, waar het aantal reizigerskilometer met twee percent daalde, maar in opbrengst nagenoeg gelijk bleef; ernstiger echter in de goederensector, waarvan de vervoers- omvang met acht en de ontvangsten met zeven percent terugliepen. Deze terug gang wordt niet alleen verklaard uit het gedaalde kolenvervoer. Ook de gewone wagenladingen verminderden door de ver scherpte concurrentie in het wegvervoer, hetgeen tot een daling der vrachtautota rieven leidde. Dat het wegvervoersappa- raat aan de grote kant is werd bewezen door de tonnagestop welke de Commissie Vergunningen Goederenvervoer in 1958 af kondigde. Voortaan zal de tonnage-uitbrei ding niet meer aan de hand van de behoef ten van de individuele vervoerder worden bekeken, maar beschouwd worden uit het oogpunt van het wegvervoersbelang als ge heel. Ir. Lohmann wees erop, dat het beste verweer van de spoorwegen een prima be diening is, zoals die tot uiting kan komen in de speciale wagens voor speciale ver voeren. De drukketelwagens voor het ver voer van stoffen in poedervorm van ce ment tot suiker betekenen de laatste aanwinst op dit gebied, veertig dubbeldek wagens voor het vervoer van personen auto's de eerstvolgende. De schuifdakwa- gens, voor belading per kraan, zijn zo goed bevallen, dat er nog vijftig van worden aangeschaft. Ter verbetering van de ser vice aan de verladers werd in het afge lopen jaar de n.v. Transportvoorlichting opgericht. De president-directeur van N.S. toonde zich voorts tevreden over de uitvoering van de treindienst in het afgelopen jaar: het aantal vertragingen verminderde met 25 percent. Door de elektrificatie van de lijn naar Den Helder steeg het reizigers- vervoer daar met zeven percent. In de jaren 1959, 1960 en 1961 zullen per jaar vijf vierwagentreinstellen met de bekende verlaagde neus worden afge leverd. Voor 1960 tot en met 1962 zijn vijf tien dieselelektrische driewagentreinstel- len in bestelling ter vervanging van de uit 1934 daterende diesels, de eerste die N.S. kende. Voorts zal dit jaar vijftig miljoen worden uitgegeven voor de vernieuwing van 228 kilometer hoofdspoor en 212 kilo meter secondaire lijnen. Er zullen 880 wissels worden vervangen. Bij Venlo zal een nieuwe spoorbrug over de Maas worden gebouwd, terwijl bij Bre da, Sittard, Twello, Hengelo, Rotterdam en Delft hetzij begonnen wordt met nieu we viaducten, hetzij deze werken geheel of gedeeltelijk voor het verkeer gereed zullen komen. Ten aanzien van de beveiliging en de treinenloop zal een begin worden gemaakt met de Centrale treincontrole op het baan vak Nijmegen-Venlo, waardoor een spoor- verdubbeling kan worden -vermeden, de aanleg van een automatisch blokstelsel op de lijn Amsterdam-Amersfoort, waar na dit belangrijke station van N-bevei- liging kan worden voorzien. In het afgelopen jaar werden twaalf on bewaakte overwegen van knipperlichten voorzien en achttien van automatische halve overwegbomen. Bij tachtig onbe waakte overwegen werd het uitzicht ver beterd. Er zijn nu 765 bewaakte overwe gen van natriumverlichting voorzien, hon derd overwegen kregen een betonnen be vloering, vierenveertig overwegen werden verbreed en er werden niet minder dan twaalf viaducten gebouwd. Advertentie De Valera weer kandidaat De Ierse premier. De Valera, stelt zich kandidaat voor de presidentsverkiezingen die in juni zullen worden gehouden. Dit is woensdag in Dublin officieel meegedeeld. Politieke waarnemers geloven dat De Va lera als kandidaat van de Fianna Fail zeker de presidentskandidaat van de oppo sitie zal kunnen verslaan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1