(Panda en de olie boertjes Winterweer houdt aan Eenheid van het Westen belangrijker dan de integratie in de E.E.G. %ron&1 Nederland beschuldigd van gecamoufleerd protectionisme Wereldnieuws J PROF. POSTHUMA WAARSCHUWT Staatsleningprospectus Werktijden in december minder verkort Investeringen in winning van Sahara-olie Union Rijwielfabriek 10 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kapitaalsvergroting bij de Lijm- en Gelatinefabriek Frans voorstel om tussen EEG-en OEES-landen bilateraal te onderhandelen Ondanks grote verliezen Kon. Shell bouwt op Borneo olieleiding van f 180 miljoen Weer twaalf „Gannets" voor Indonesië Duitse krant beschuldigt Rotterdam Lagere winstmarges bij Motorenfabr. Thomassen Tunesië Rsizen per spoor in België VA percent duurder Produktschap zuivel voor vaste lage monopolieheffing Weer biljetten van 1000 mark in Duitsland DONDERDAG 15 JANUARI 1959 Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank n.v. te Amsterdam, heeft tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die te Utrecht werd gehouden, de vraagstukken van de internationale integratie besproken. Hij wees er op, dat iedere integratie in het kader van de Euro pese Economische Gemeenschap ook een stuk desintegratie betekent, omdat de zes landen zich gezamenlijk richten tegen de buitenwereld. Volgens prof. Posthuma is het gevaar voor een botsing met landen die niet deelnemen aan de gemeenschappe lijke markt, groot. Zo bestaat er, naar zijn mening, een kans, dat het sterlinggebied een economisch blok zal gaan vormen, dat de Scandinavische landen zich meer aaneen zullen sluiten en dat men zelfs tot in het Verre Oosten toe. maatregelen zal gaan nemen om gezamenlijk te kunnen optreden tegen de zes verbonden Europese landen. Het kernprobleem moet altijd zijn, hoe te voorkomen dat de eenheid van het Westen wordt verbroken, zo zei prof. Posthuma. Hij voegde eraan toe. dat men hiervoor desnoods maar wat min der ver moet gaan met de integratie in de E.E.G. Prof. Posthuma betoonde zich dan ook een voorstander van hel instel len van een vrijhandelszone, vooral ter- wille'van de betrekkingen met het Ver enigd Koninkrijk. Hij merkte op. dat men niet moet ver wachten, dat de vrijheid"van het handels verkeer in de zes Euromarktlanden voor honderd percent verwezenlijkt kan wor den. ook niet binnen de vastgestelde vijf tien jaar. Hij zei, dat hij trouwens wel voelt voor zekere uitzonderingen met name voor de landbouw. Het landbouwprobleem wordt, naar zijn mening, nog ingewikkel der door het verschil in mentaliteit der betrokken regeringen. Nederlands verlies Ook politiek gezien acht prof. Posthuma het van belang, dat de E.E.G. geen ge sloten gemeenschap wordt, maar dat zowel Engeland als de Verengide Staten er op de een of andere manier bij worden betrok ken. Dit geldt, zo zei hij. in het bijzonder voor Nederland, dat de zuiver economische voordelen van de E.E.G. toch wel met enige reserve mag bekijken. Hij wees erop, dat het voor Nederland vooral gaat om de nieuwe betrekkingen met Frankrijk en Duitsland, aangezien er reeds samenwer king bestaat in Beneluxverband. Over Frankrijk merkte prof. Posthuma op, dat dit land typisch protectionistisch is inge steld en dat men niet mag verwachten, dat het Franse protectionisme zo maar in een handomdraai zal verdwijnen. Nederland gaat, volgens hem, bovendien Advertentie BADKAMERS DOUCHECELLEN In de maand december werd krachtens door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen tot verkorting van de werktijd in 345 ondernemingen door 10430 mannen in totaal 466 840 uren (vorige maand 485.996) en door 1725 vrouwen 100.461 uren (vorige maand 54.631) minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. Het gemiddelde aantal werk uren per week per werknemer bedroeg 37,2. In de maand december bedroeg het aantal uren overwerk in fabrieken en werk plaatsen, gemaakt krachtens door de ar beidsinspecteur verleende vergunningen, naar raming 509.393 tegen 547.062 in de maand november Vorig jaar bedroegen deze cijfers respectievelijk 535.792 en 810.994, aldus een officiële bekendmaking van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt zullen in 1959 135'/2 miljard frank worden geïnvesteerd in het zoeken naai en de exploitatie van olie in de Sahara, te gen verleden jaar 84 miljard. Het totaal der olie-investeringen voor alle landen van de gemeenschap, met inbegrip van het moederland, zal voor 1959 266 miljard frank bedragen. Van de olie-investeringen in de Sahara zullen 41 miljard frank dienen voor de ex ploratie. 23,1 miljard voor de ontwikkeling van de reeds produktieve velden en voor het vaststellen van de grenzen daarvan, 20 miljard voor opslagwerken en dergelij ke en 51,5 miljard frank voor de aanleg van buisleidingen van Hassi Messaoud naar Bougie (25 miljard) en van Edjeleh naar Sehirra (26,5 miljard). Op het ogenblik valt nog moeilijk vast te stellen welk aandeel overheidsgelden, particulier Frans kapitaal en buitenlands kapitaal in deze investeringen zullen heb ben. Men is echter van mening, dat een be langrijk deel van de exploitatie-uitgaven die ongeveer 90 miljard frank in totaal be lopen, door middel van leningen gedekt zal moeten worden. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van directie en commissarissen van de n.v. Union Rijwielfabriek te Nieuw- Leusen is besloten de aandeelhoudersver gadering voor te stellen een onveranderd dividend van 10 percent uit te keren over het boekjaar 1957/1958. d'Oranjeboom In Kampen is opgericht De Buitenwacht n.v., met het doel het exploiteren van hotels, koffie huizen, restaurants, buffetten en zalen. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 5000. verdeeld in 5 aandelen van 1000, die alle zijn geplaatst en in contanten volgestort. De n.v. Stadsherberg te Kampen neemt deel voor drie aandelen en de n.v. Brouwerij d'Oranjeboom voor twee aandelen. Eerstgenoemde vennootschap is benoemd tot di rectrice. Overdracht „Meerdrecht" Te Schiedam is het motorvrachtschip Meer drecht". dat voor rekening van Phs. van Omme ren n.v. op de werf van Wilton Feyenoord te Schiedam gebouwd is, overgedragen. zijn bevoorrechte handelspositie in België verliezen, omdat Duitsland er precies de zelfde gunstige voorwaarden zal krijgen. Blokvorming De instelling van de E.E.G. zal de hele Nederlandse economische structuur gron dig raken, aldus prof. Posthuma. De conse quentie hiervan is. volgens hem. dat voor al de kleinere en middelgrote Nederlandse bedrijven een andere politiek zullen moe ten gaan voeren. Een zeer grote econo mische krachtsinspanning en de bereidheid tot interne integratie zijn dan ook dringend noodzakelijk. Prof. Posthuma verklaarde tenslotte, dat men alles moet doen om de contacten met Engeland en de Verenigde Staten te hand haven en dat men alles wat blokvorming van het westen met zich zou kunnen bren gen. dient te vermijden. In dit verband vroeg hij zich af. of het wel verantwoord was. het E.E.G.-verdrag te ondertekenen, voordat de deelnemers zich concreet had den uitgesproken over het instellen van een Vrijhandelszone. Prof. Posthuma sprak er nog zijn vreugde over uit. dat de econo mische banden wat het betalingsverkeer aangaat niet zijn beperkt tot de zes E.E.G.- landen. Uitgiftekoers 110 percent Het bestuur van de n.v. Lijm- en Gela tinefabriek „Delft" te Delft heeft besloten het geplaatste kapitaal te vergroten door uitgifte van 500.000.- aan gewone aan delen delende in de winst over 1959, a 110 percent in de vorm van certificaten van ƒ500.- en 100.- met recht van inschrij ving voor houders van bestaande certifi caten en restantbewijzen. De prospectus zal binnen enkele dagen verschijnen. E.E.G.-ministers te Parijs bijeen De raad van ministers van de E.E.G. heeft besloten niet toe te geven aan het verlangen der elf overige O.E.E.S.-landen om de drie-percentsclausule op alle landen van deze organisatie van toepassing te laten zijn. De drie-pcrcentsclausule waar toe indertijd de landen van de E.E.G. be sloten hebben betekent dat de contingen ten in het onderling verkeer ten minste drie percent van de nationale produktie van een bepaald produkt moeten bedragen. Van de zes landen van „Klein Europa" is Frankrijk het sterkst gekant tegen het ver langen der „Elf", dat door Engeland het krachtigst wordt bepleit. Op de gisteren in Parijs gehouden vergadering werd een Frans voorstel om bilaterale besprekingen te openen over handelsproblemen tussen de leden van de Euromarkt en de overige leden van de O.E.E.S. aanvaard. Wel zal de import in de O.E.E.S.-landen automa tisch tien percent worden verhoogd en op verzoek nogmaals tien percent. Vandaag zal de permanente raad van de O.E.E.S. zich met de voorstellen der zes ministers bezig houden. Op 30 januari ko men deze voorstellen in de ministerraad van .de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking ter sprake. (UPI). Advert rnti' Uw levenslust bewaren met ftOPS oude klare! De heer L. Astley Bell, algemeen ver tegenwoordiger in Indonesië van de Ko- ninklijke/Shell-Groep, heeft op een pers conferentie te Djakarta medegedeeld, dat de maatschappij in Borneo een olie-pijp leiding ter lengte van ongeveer 250 km zal aanleggen. Zjj zal dienen om het boorter- rein te Tand.jung te verbinden met de raf finaderij aan de kust te Balikpapan. Deze leiding, die ongeveer 18 miljoen pond ster ling zal kosten, zal in drie jaren worden aangelegd en een capaciteit hebben van 40.000 vaten ruwe olie per dag. De heer Astley Bell zei in een toelich ting verder, dat de Shell tot de aanleg van deze leiding overgaat in weerwil van grote verliezen, welke de maatschappij in Indo nesië lijdt en die hij schatte op 3 miljoen rupiah per dag op de Indonesische afzet. De oorzaak daarvan ligt in de lage ver koopprijzen die de regering heeft vastge steld. Hierbij komt. aldus de heer Bell, dat de maatschappij in Indonesië geen ver gunning heeft kunnen verkrijgen voor nieuwe exploraties, waardoor de jaarpro- duktie thans een achteruitgang vertoont. Hij uitte de waarschuwing dat de Indo nesische regering, als de toestand niet on der ogen wordt gezien, kans loopt op het verlies van het huidige afzetgebied in Azië, Australië. Thailand, de Philippijnen en Malakka ten gunste van ondernemingen in het Midden-Oosten, bijvoorbeeld aan de nieuwe Japanse concessies aldaar. LONDEN, (Reuter) De Britse rege ring heeft toestemming gegeven voor uit voer naar Indonesië van nog twaalf mari nevliegtuigen van het type Fairey Gannet met volledige uitrusting. Dit is woensdag door de Indonesische ambassade in Lon den bekendgemaakt. Vorige maand heeft Londen reeds toe stemming voor de uitvoer van zes van de ze vliegtuigen gegeven. Een woordvoerder van het Foreign Of fice heeft een en ander bevestigd. Uit Britse bron verluidt, dat de Neder landse regering volledig op de hoogte was van deze leverantie vóór de uitvoerver gunning werd verstrekt. Verboden uitvoer tiaar Rusland (Van onze correspondent in Bonn) Tijdens de te Bonn gevoerde Duits-Rus sische handelsbetrekkingen zou van West- duitse zijde onlangs gevraagd zijn of de Westduitse export naar de Sovjet-Unie in de toekomst niet meer dan thans geschiedt via Hamburg en Bremen kan lopen. In 1957 ging driekwart van deze export via Rot terdam of Amsterdam naar Rusland. Men heeft onder meer gemeend dat de Russen de voorkeur gaven aan de Nederlandse havens omdat zij de positie van Hamburg niet wilden versterken en omdat de weg over Rotterdam goedkoper is dan via de Noordduitse havens. De Frankfurter Allgemeine Zeitung be richtte hedenmorgen evenwel dat er ande re motieven bij de Russen in het spel zou den zijn. Letterlijk schrijft het blad, daar mede een ernstige beschuldiging tegen de Nederlandse havens uitend: „De Russen schijnen andere redenen er voor te hebben dat zij bij het betrekken van goederen uit de westelijke wereld andere havens dan Hamburg voortrekken. Wij herinneren er aan dat te Parijs de zogenaamde Coordi nating Commission (Cocom) bestaat, die er voor te zorgen heeft dat bepaalde goe deren niet achter het IJzeren Gordijn ko men. Klaarblijkelijk hebben de Russen de ervaring opgedaan, dat zulke goederen over andere havens dan Hamburg gemak kelijker te verkrijgen en te verschepen zijn." De directie van de n.v. Motorenfabriek Thomassen deelt mede, dat de omzet over het jaar 1958 ondanks een kleine verminde ring van het personeel, hetzelfde niveau heeft bereikt als over het jaar 1957 het ge val was. Door verscherpte internationale concurrentie zijn de winstmarges echtei bij die over het jaar 1957 ten achter geble ven. Voor het jaar 1959 is de vennoot schap ruimschoots van werk voorzien, al moest dit veelal tegen scherp concurreren de prijzen worden verkregen. Om kapitaalsvlucht en de gevolgen van de devaluatie van de Franse mark tegen te gaan heeft de Tunesische regering beslo ten dat vooraf toestemming moet worden gevraagd voor het overmaken van fond sen naar de frankzone. Advertentie M tanden Houdt uv* pn oeio^0, moot en y gebrul— n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 80 ct alléén bij Apothekers en Orogisten (Van onze correspondent) BONN, 12 januari. Het aantal spelde- prikken. dat de Westduitse pers de laatste maanden aan ons land uitdeelt, wordt met de dag groter. Is het niet de bierkwestie, die de Westduitsers hindert, omdat Neder lands bier goedkoop op de Duitse markt kan verschijnen, dan is er wel iets aan de hand met het Nederlandse brood. Heeft men geen critiek op de Nederlandse hou ding in de Europese Kolen en Staal Ge meenschap. dan wijst men wel op een handelsfusie, of het Europoortplan en wat dies meer zij. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" schrijft nu over de export van Westduitse wasmachines naar ons land. dat ten deze door Nederland een houding is aange nomen. die bepaald niet zou stroken met de gedachte van de Europese gemeenschap pelijke markt. Westduitse wasmachine exporteurs zouden namelijk hebben ge merkt. dat op wasmachines met ingang van 1 januari j.l. de invoerrechten met tien percent verlaagd waren, van 6 tot 5,4 per cent (zoals het verdrag voor de Europese Economische Gemeenschap voorschrijft), maar dat daarentegen de omzetbelasting bij de invoer van dit produkt verhoogd is van 5 op 11 percent van de invoerwaar- Goederentarieven verhoogd Onder een tienjarenplan voor sanering van de Belgische Spoorwegen zullen de tarieven van het reizigersvervoer, waarop grote verliezen worden geleden, gemid deld met VA percent verhoogd worden. Anderzijds zullen de algemene goederen tarieven met 10 percent werden verhoogd, hetgeen met het oog op de Euromarkt noodzakelijk wordt geacht. De Belgische minister van Verkeer, Segers, deelde mede dat het saneringsplan modernisering en rationalisatie van het spoorwegbedrijf zal omvatten, waardoor geleidelijk de staatshulp zal kunnen wor den verminderd. Een vermindering van de kostprijzen zal onder andere bereikt wor den door de vervanging van de stoomtrac- tie door diesel- en elektrische tractie. De exploitatie zal worden vereenvoudigd en de structuur van het bedrijf zal worden hervormd. Voorts zal het personeel wor den ingekrompen. Gehoopt wordt, dat de Staatstyjdrage, die in 1959 8.030 miljoen frank zal "bedragen, in 1960 reeds met een miljard frank en in 1961 verder met 800 miljoen frank zal kunnen dalen. De staatsbijdrage van 8.030 miljoen frank voor 1959 omvat een bedrag van 4.128 mil joen frank, dat bestemd is voor een ge durfd programma van investeringen ten behoeve van de modernisering, zo zei de minister. De aangekondigde tariefsverho ging geldt in het bijzonder de tarieven van de abonnementen. Voor de overige tarie ven zal de verhoging van kleinere omvang zijn. De vorige verhoging van de tarieven voor het reizigersvervoer vond in 1952 plaats. Ook in het bestuur van het Produktschap voor Zuivel is het advies van de ministe riële commissie-Blink inzake het systeem van monopolieheffingen aan de orde ge weest. De heer E. van da Wiel bleek woord voerder van de meerderheid van het be stuur, toen hij dit advies, dat lage vaste monopolieheffingen op de graaninvoer met daarbij areaal toeslagen voor de bin nenlandse (voeder)graanproduktie aan beveelt, een aanvaardbaar compromis noemde. In de zuivelsector is men over het alge meen tegen monopolieheffingen, eensdeels omdat deze een opwaartse druk via hoge re voedergraanprijzen op de boter- en kaasprijzen in het binnenland leggen, an derzijds omdat de veehouder hierdoor zelf in de situatie van het „gedeelte marktri sico", vervat in de garantieregeling voor melk kan geraken. In veehouderij- en zuivelkringen is men daarom over het algemeen de monopolie heffingen niet bijster goed gezind. Men wenst liever een systeem van areaaltoe slagen voor de voedergraanverbouw, welk laatste systeem in akkerbouwkringen een weinig gunstig onthaal zou vinden. 63. De gebroeders Jensen waren erg wilde broers. Als iets hen niet beviel gingen ze altijd dadelijk schieten, of stompen, of met stenen werpen en het kon hen niets sche len, als ze iemand daarmee pijn deden. Ze hadden dan ook weinig aanloop, maar dal vonden ze juist fijn. Toen ze de belasting inspecteur zagen aankomen ontvingen ze hem dus allesbehalve vriendelijk. „Wat moet je hier, stadsfrik?", snauwde Evert Jensen. „Ga weg of we slaan je weg". „Of we slaan je weg", echode zijn broer Pork. Maar de belastinginspecteur was er aan gewend om onvriendelijk te worden ont vangen. Hij kwam rustig naderbij, keek de broers onbevreesd aan met zijn bleke blik ken en sprak: „Ik kom beslag leggen op jullie eigendommen". Zo had nog nooit iemand tegen de gebroeders Jensen durven optreden. Even waren ze totaal verbluft, maar dat duurde niet lang. Een slag op je hoofd kun je krijgen!", f ruide Evert, met zijn geweer zwiepend. „Op je hoofd!", echode Pork. Maar toen Evert de beloofde klap wilde uitdelen, trok de inspecteur zijn hoofd met de bekende bliksemsnelle be weging in zijn kraag terug, zodat het wa pen over zijn schedel suisde en broer Pork vol in het ongunstige gelaat trof. „Ik zal beginnen met jullie hut", vervolgde de in specteur onverstoorbaar. Sprakeloos staar de Evert hem na. Toen begon hij zich lang zaam maar zeker op te winden Achter hem aan!", grauwde hij. „Kom broer, blijf daar niet zitten!" de. Alle Westduitse exporteurs van was machines en centrifuges zouden daardoor ernstig gedupeerd zijn en in Nederland ei slechter aan toe zijn dan voor 1 januari j.l. Het bovengenoemde blad spreekt in dit verband van een gecamoufleerd protec tionisme. Deze vrij grove beschuldiging aan Neder land is, afgezien van het geval zelf, des te treffender, omdat hier bepaald sprake is van de balk en de splinter. Op het gebied van manipulaties op het terrein van de omzetbelasting hebben de Westduitsers zich de laatste jaren namelijk ware mees ters getoond. Het klassieke voorbeeld hier van vormt de invoer van bepaalde levens middelen in Vjfest-Duitsland, waaronder Nederlands brood, dat nu eens wordt on dergebracht onder het hoofd koek. dan weer onder het kapittel brood al naar gelang van de omzetbelasting-hoogte en dit alles tot steun van de Duitse landbouw. De kop, die de Frankfurter Allgemeine Zeitung boven het artikel over dit onder werp zette „gecamoufleerde protectionis- ten" is dan ook een boemerang die c'? Westduitsers zelf treft. De schoonmaak die men ten deze aanbeveelt, geldt toch wel in het bijzonder het eigen huis, dat op het punt van de omzetbelasting bepaald niet schoon is. (Op het ministerie van Economische Zaken deelde men ons mede dat de hier boven bedoelde verhoging van de omzet belasting op een 125-tal produkten niets te maken heeft met de verlaging met 10 percent van de invoerrechten die op 1 januari krachtens het E.E.G.-verdrag in werking kwam. Het is een gebruikelijke aanpassing van de omzetbelasting op in gevoerde produkten aan die, welke ge heven ivordt on de in eigen land vervaar digde produkten. Een dergelijke maatregel pleegt periodiek genomen te worden bij wijzigingen in de omzetbelasting. Red.). Blijkens het prospectus der 41/2 percent lening 1959 van de Staat der Nederlanden, groot nominaal 400 miljoen, zijn de voor naamste voorwaarden als volgt: rente AVz percent, looptijd ten hoogste 30 jaren, del ging in 30 jaarlijkse termijnen, afwisselend drie percent, 4 percent en 3 percent per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 percent der lening wordt, afgelost. Eerste aflossing op 16 februari 1960. Ver vroegde gedeeltelijke of algehele delging op of na 16 febuari 1969 te allen tijde voor behouden. Koers van uitgifte is 99 percent; storting maandag 16 februari bij de Neder landsche Bank te Amsterdam. De inschrij ving staat open bij het agentschap van ^het ministerie van Financiën te Amsterdam op donderdag 22 januari a.s. De lening.-pm- vat schuldbewijzen aan toonder groot no minaal 1000 en f 100, alsmede schuldre- gisterinschrijvingen groot ten minste 100.000. De opneming in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. De prospectus is onder tekend door de minister van Financiën ad interim J. Zijlstra. (Van onze correspondent in Bonn) Nog dit jaar zal men in West-Duitsland nieuwe bankbiljetten van duizend mark in omloop brengen. Sedert het einde van de oorlog bestonden er in West-Duitsland geen biljetten van 1000 mark. Er is al eens op gewezen, dat de vooroorlogse biljetten van 1000 rijksmark meer waren dan ge woon „tien keer een honderd-mark-biljet". Er kleefde aanzien aan, er ging rijkdom van uit. Men potte het biljet bij het intre den van de inflatiegolf van de dertiger ja ren op. er is in West-Duitsland thans zo'n twin tig miljard mark in omloop. De gemiddel de Duitser pleegt weliswaar steeds meer te gireren of via zijn bank zijn betalingen te verrichten, maar de banken zelf zitten met een tekort aan bankbiljetten voor het lopende betalingsverkeer. De 1000 mark-biljetten kunnen dit alles nu ratio naliseren: grotere bedragen kunnen met minder biljetten betaald worden. Republiek. De premier van Ghana, dr N'Kroemah, heeft woensdag te Accra verklaard, dat hij zeer spoedig van Ghana een republiek hoopt te maken, „omdat ik geloof, dat Afrikanen dit wensen". Maar, zo voegde hij eraan toe, wij moeten nog uitmaken hoe wij het zuilen uitwerken. Het land moet er over beslissen". Hij zei dit op een persconfe rentie na zijn terugkeer uit India en de Verenigde Arabische Republiek. Afschaffing. De Zuidafrikaanse regering zal de volgende week een wetsvoorstel indienen waarbij de huidige parlemen taire vertegenwoordiging van de natu rellen zal worden afgeschaft. Tot nu toe behartigen drie blanken, gekozen door naturellen, de belangen van de Afrikanen in de Zuidafrikaanse tweede kamei\ Bij verschillende gelegenheden heeft men van kabinetsleden vernomen dat de naturellenautoriteiten groter ge zag in hun gebieden zullen krijgen. Ongelukken. Een hefschroefvliegtuig van het Westduitse leger is woensdag nabij Kassei verongelukt. Zeven Duitse solda ten kwamen om het leven en de achtste inzittende werd zwaar gewond. Men ge looft, dat het toestel in de mist tegen een berg is gevlogen. Zware sneeuwval belemmert het reddingswerk. Het vliegtuig was op weg naar Lauterbach ten zuiden van Kassei, waar eerder op de dag een verkenningstoestel was neer gestort. Vier onderofficieren werden daarbij zwaar gewond. Korporaals. Binnenkort zal een eenheid van de Britse strijdkrachten die met Corporal-raketten is uitgerust, in West- Duitsland worden gelegerd, zo heeft een Westduitse woordvoerder in Bonn be kendgemaakt. De eenheid zal in het gebied van Dortmund worden gesta tioneerd. De Corporal-raketten, be stemd voor gebruik tegen gronddoelen, hebben een reikwijdte van ongeveer 185 km. Zij. kunnen worden voorzien van een kernlading. Opvolger. Pierre de Leusse is benoemd tot opvolger van Geoffrey de Courcel als vaste Franse vertegenwoordiger bij de NAVO. De Leusse heeft een lan ge diplomatieke loopbaan achter de rug. Hij was laatstelijk ambassadeur in Tunis, maar uit deze laatste functie vroeg hij ontslag, omdat hij het niet eens was met de wijze waarop de Alge rijnse leider Ben Bella werd gevangen genomen. Hij is tevens burgemeester van Reischoffen. Niet van plan. De Verenigde Staten zijn niet van plan met de Oostduitse rege ring te onderhandelen over de vrijla ting van een Amerikaanse vlieger, die sedert 3 december in Oost-Duitsland wordt vastgehouden. De regering van Pankow had zich namelijk bereid ver klaard met de Amerikaanse autoritei ten te spreken over de vrijlating van de vlieger. Omgekomen. Mgr. H. Chappoulie, de 58- jarige bisschop van Angers, is op het station van Abidjan Franse Ivoor kust bij het aan de verkeerde zijde uitstappen van een trein door een op het ernaast gelegen spoor rijdende trein ge grepen en om het leven gekomen. Hij Wilde uitstappen omdat hij meende in 'de verkeerde trein plaats genomen te hebben. Hij zou naar Bouake gaan waar missies zijn van religieuzen, wier moe derhuis te Angers is gevestigd. Overleden. De vroegere primaat van de Lutherse staatskerk van Noorwegen, bisschop Eivind Berggrav, is vandaag op 76-jarige leeftijd in Oslo overleden. Berggrav, die een groot aandeel had in internationaal kerkewerk en lid was van het uitvoerend comité van de Wereld raad van kerken, ging in 1951 met eme ritaat. Gedurende de Duitse bezetting van Noorwegen in de tweede wereldoor log, had wijlen bisschop Berggrav een zeer belangrijk aandeel in 't verzet van de Noorse geestelijkheid tegen de bezet ter. Overdracht. De Verenigde Staten zullen België het paviljoen op de wereldten toonstelling overdragen. De Belgische regering heeft nog niet bekendgemaakt waarvoor net gebouw zal worden ge bruikt. Het paviljoen is een ontwerp van Edward Stone De provisorische wanden van plastic en het dak zullen moeten worden vervangen. Chemicaliën. De Westduitse douane heeft een internationale bende ontmaskerd, die minstens 200.000 liter sterke drank met een hoog alcoholgehalte het land binnengesmokkeld moet hebben. De drank werd voor ongeveer 65 cent per liter gekocht in Joegoslavië en dan via Triëst, Oostenrijk en West-Duitsland naar Nederland gebracht. Hier werden de vaten verzegeld als „chemicaliën" en dan teruggebracht naar München, alles per vrachtauto. Een storing, die gisteren bij het Kanaal tot ontwikkeling kwam, verplaatste zich vannacht naar de voet van de Alpen. De ermee samenhangende sneeuwzone reikte tot de Belgisch-Franse grens. Onder in vloed van de storing werd de wind in Nederland oostelijk maar was daarbij zo zwak dat zich bijna overal mist vormde bij temperaturen van enkele graden be neden het vriespunt. In de noordelijke provincies ging de mistvorming met een temperatuurdaling tot beneden de min 10 graden gepaard. Het vliegveld Eelde rap porteerde zelfs een laagste waarde van min 14 graden. Intussen stijgt de lucht druk boven de Britse eilanden en breidt een rug van hoge luchtdruk zich verder over onze omgeving uit. Als gevolg hier van duurt het winterweer voort met des nachts in het binnenland overwegend ma tige vorst en een kleine kans op een van de Noordzee binnendrijvende sneeuwbui. De mist vriest gedeeltelijk uit, terwijl over dag zonnige perioden verwacht kunnen worden. WEERRA'*! '»RTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden- q morgen 7 uur Neerslag a 3 laatste 24 uur c-g Vrydag 16 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur. Maan op 11.37 uur, onder 0.29 uur. Maanstanden 16 jan. 22.26 uur terste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag wate- in IJmuiden Donderdag 15 januari Hoog water 7.43 en 20.02 uur. Laag water 3.15 en 15.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Heldei onbewolkt windst. -1 Ypenburg dichte mist windst. -3 Vlissingen mist no -0 Eelde mist windst.- -11 Twente geheel bew windst -3 De Bilt mist z -3 Eindhoven geheel bew no -1 Vlv. Z.-Lim! mist nno -2 Helsinki onbewolkt nno -15 Stockholm zwaar bew nw -9 Oslo onbewolkt zw -14 Kopenhagen zwaar bew w -7 Aberdeen onbewolkt wnw -7 Londen half bew. ono -2 Amsterdam mist z -5 Brussel mist windst. -3 Luxemburg sneeuw nno -2 Parijs sneeuw windst. -0 Bordeaux regen zw 6 Grenoble half bew zw 3 Nice onbewolkt nw 7 Berlijn onbewolkt w ■11 Frankfort poolsneeuw windst. -3 München sneeuw n -2 Garmisch P regen w -1 Zürich regen wzw 0 Genève half bew. zzw 4 Locarno onbewolk' vindst. -4 Wenen •meeuw •erand. -3 Innsbruc' -.waar be\ 'erand -3 Rome inl r<-2pri 'W 10 Ajaccio zwaar bev >no 9 Madrid regen wzw 10 Mallorca onbewolkt z 10 Algiers licht bew z 9 S<3 0,2 0,1 0 1 3 1 0 0 1 1 0 0,4 0,2 0 1 0 3 8 9 14 0 0,5 0,2 16 13 18 13 0 0,1 2 3 5 6 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2