Ernstige bezorgdheid over financiën en bestuurlijke indeling IJmond Algemene beschouwingen Reverwijks begroting „Beverwijk verzuimt industrie tijdig aan te trekken" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 Eigen gezichtshoek Buiten kijf Voor het zwembad Bezorgd Zuinig zijn Even ophouden STANDPUNT VAN NIEUWENWEG (V.V.D.) Ontvangst van schakers op „Scheybeeck" Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest Gevangenisstraffen voor inbraak en inklimming Franse onderscheiding voor W. F. Brederode „Functionele groepen" in Indonesisch parlement? DONDERDAG 15 JANUARI 1959 Ruim vier en een half uur heeft de Beverwijkse gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. B r u i n s m a woensdagmiddag vergaderd om de algemene beschouwingen op de begroting 1959 te kunnen houden. De vergadering verliep ondanks de vele en dringende zaken die aan de orde kwamen in een rustige sfeer. Vele raadsleden (bijna alle leden kwamen aan het woord) stonden lange tijd stil bij de financiële verhoudin gen tussen rijk en gemeenten en waren het er unaniem over eens dat deze verhoudingen op volkomen verouderde grondslagen berusten. Bovendien waren zij eenstemmig in hun oordeel dat de bijzondere kosten die de ont wikkeling van het IJmondgebied voor Beverwijk met zich mee brengt een aanvullende uitkering zeker rechtvaardigen. Er zal stellig een subjectieve uitkering moeten worden verstrekt wil de aardbeienstad enigszins uit de (grote) financiële nood geraken, zo stelden zij. Voorts kwam ook de be stuurlijke indeling van de IJmond breedvoerig ter sprake. Dat er dit jaar nog een oplossing moet komen, daar waren alle raadsleden het over eens. De heer De W e y e r, fractievoorzitter van de K.V.P. zag dit laatstgenoemde pro bleem als volgt: „Het is met deze „IJmondzaak" toch maar een heel eigen aardige geschiedenis. Een nauwkeurige .analyse van de visies en meningen over een te vinden oplossing doen een veelkleu rige staalkaart van inzichten en suggesties tot oplossingen zien. Men kan hier name lijk niet spreken van: De kamerleden zien het zó; of: de leden van het provinciaal bestuur zien het zus en de gemeenteraden zien het weer anders! Het is zelfs onmo gelijk te zeggen, dat de politieke partijen elk naar hun geaardheid, eenzelfde me ning over dit vraagstuk hebben. Ook in K.V.P.-kringen van de drie gemeenten wordt geheel verschillend gedacht." Ter verduidelijking somde de heer De Weyer de verschillende, reeds vaak in de raden van de I.Jmondgemeenten besproken standpunten op, die een oplossing zouden kunnen betekenen. Ten overvloede laten wij de mogelijkheden hieronder volgen. 1. Het creëren van een bovengemeente- lijk orgaan: de IJmondraad. De Weyer (K.V.P.). 2. Het samenvoegen van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. 3. Het samenvoegen van Beverwijk en Heemskerk. 4. Het samenvoegen van Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk. 5. Een grenscorrectie tussen Beverwijk en Heemskerk, die Beverwijk in „Ooster- wijk", „Meeresteyn" en Wijk aan Zee wat armslag geeft. 6. Tenslotte zijn er ook nog enkelen, die een zeker heil zien in een vrijwillige sa menwerking in het huidige IJmond-Ad vies-College. Uit deze meningen zal straks de minis ter en de kamer zijn keuze moeten bepa len. De heer De Weyer vervolgde zijn alge mene beschouwing over dit onderwerp als volgt: „Dat er iets zal moeten gaan ge beuren is ook de zeer besliste overtuiging van mijn fractie. En wij menen dat het hoog tijd wordt, dat een beslissend woord zal worden gesproken, hetzij in positieve dan wel in negatieve zin. Pas dan kan een regelrechte lijn worden uitgestippeld, waarlangs ons beleid voor de toekomst zal moeten lopen Uw college heeft veel contacten met de Vstuurders uit Velsen en Heemskerk en ik meen te mogen stellen, dat ondanks verschil van inzichten, zi,i allen toch min of meer uw vrienden zijn gebleven. Dit is met ons, raadsleden, hetzelfde geval. Ik verklap toch waarlijk geen geheim, als ik zeg, dat ook wij met onze politieke vrien den uit de nabuurgemeenten wel tot ge sprekken komen over de ontwikkeling van de IJmond. Ook bij deze gesprekken staan de meningen vrij vaak diametraal tegen over elkaar. En dit ondanks het feit, dat wij er van elkaar van overtuigd zijn, dat wij allen het beste willen. Een ieder be ziet het van uit zijn eigen gezichtshoek en dat maakt het gesprek dikwijls zo moei lijk en teleurstellend. Niemand wil het be wust anders zien dan de ander en iedereen beoogt het goede en het beste. Daarom lijkt het onze fx-actie het beste, om nu en in de nabije toekomst maar niet op te halen en te x-eleveren wat er in het verleden is gepasseerd. De kaarten liggen, althans naar onze mening, thans èn bij de Rcgei-ing èn bij Gedeputeerde Staten open en bloot op tafel. De realiteit zegt. dat het uiteindelijke ver-lossende woord zal moe ten komen vanuit „Den Haag" en laten wij ons best doen om zoveel verdraag zaamheid op te brengen als in de gegeven omstandigheden maar mogelijk is, zonder daax-bij vanzelfsprekend eigen levensbe langen uit het oog te verliezen." Bij zijn f inanciële beschouwing kwam de heer De Weyer tot de volgende slotsom: „Onze fractie acht onze huidige begro tingspositie beslist zorgelijk. Er zal in Den Haag wat ernstigei rekening moeten wor den gehouden met de bijzondere positie, waarin de IJmondgemeenten verkeren. Komt dit betere begrip er niet en blijft men dus vasthouden aan oude normen, dan neemt onze fractie zeer ernstig nota van uw toezegging om de raad de gelegen heid te geven zich te beraden over de als dan te nemen maatregelen. Want. dat op deze wijze niet. kan worden voortgegaan is wel duidelijk. Tenslotte kom ik aan de vraag of onze fractie middelen en wegen ziet om het uitgawnpeM drastisch te druk ken. Wij hebben deze vraag ernstig over wogen en aan het beantwoorden van deze vraag de principiële vraag gekoppeld, of het op dit moment verantwoord zou zijn '•et algemene verzorgingspeil van onze bevolking drastisch te beperken. Wij blij ven van mening, dat onze plaats óók in geestelijk opzicht bewoonbaar moet zijn en blijven, hetgeen wel grote financiële of fers vraagt, doch volkomen verantwoord moet worden geacht. Natuurlijk zouden ook wij met een rood potlood hier en daar in de voor ons liggende begroting kunnen gaan stropen. Dit zou echter in het geheel geen zoden aan de wijk zetten. De grote besnoeiingen, zo die er noodgedwongen en onverhoopt zouden moeten komen, moe ten alsdan gezocht worden bij het onder wijs, openbare werken en maatschappe lijke zoi'g. Hiei'aan valt, naar de overtui ging van onze fractie, momenteel zeker nog niet te denken. Nadat de voorzitter van de grootste frac tie in de Beverwijkse raad aan het woord was geweest, kreeg de heer Romunde als voorzitter van de op één na grootste fractie in de i-aad en wel die van de Pv.d.A. de gelegenheid om zijn visie op de begi-o- ting te geven. Over de financiële toestand waarin de gemeente verkeert had hij het volgende op te merken: „Wanneer wij zien, dat deze begroting een tekort aanwijst van anderhalf miljoen betekent dit, dat wij aardig in de mist moeten koersen. Wanneer wij ons echter afvragen, of dit tekort een gevolg is van een verkeerd financieel beleid of van het doen van onredelijke uitgaven, meen ik dit len stelligste le moeten ontkennen. Ik meen te mogen stellen, dat de soliditeit van onze gemeentelijke huishouding buiten kijf is: meerdere malen heb ik mij zelfs afge vraagd, of onze huishouding niet al te so lide was. Men begrijpe mij goed, ik wens geen „va banque"-politiek, maar er is ook een spreekwoord, dat zuinigheid de wijs heid bedriegt; dan wordt men het slacht offer van zijn eigen soliditeit. Onze gemeente mist nog steeds een aan tal voorzieningen, die wij als volkomen normaal mogen beschouwen. Het stadium van abnormale groei, waarin onze gemeen te verkeert, brengt alle extra financiële lasten met zich mee, die niet worden ge compenseerd door extra baten. Wij heb ben al hei-haaldelijk betoogd, dat de bij- zondei-e kosten, die de ontwikkeling van het IJmond-gebied voor onze gemeente met zich medebrengt, een aanvullende uit- kei-ing volkomen rechtvaardigen. Nu een behoorlijke regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeente nog steeds is uitgebleven, zal er naar onze mening stellig een subjectieve uitkering moeten worden verstrekt. Overigens hopen wij, dat de nieuwe regeling van de finan ciële verhouding een betei-e uitkomst zal geven dan verwacht mag worden, wan neer het rapport van de commissie-Oud zonder meer als basis voor deze nieuwe regeling zou dienen. Volgens de ons bekende gegevens zou er dan voor onze gemeente geen enkel guns tig pei-spectief in zitten. De opmerking van het college, dat het algemene verzorgings peil niet zal mogen lijden onder het tekort op de begroting, is ons uit het hart gegre pen. Het is bekend, dat wij in de vette jaren voor verschillende doeleinden (zwembad, raadhuis, concei'tgebouw e.d.) hebben ge- i-eserveerd. Ruw geschat belopen deze re serveringen bij elkaar het aardige bedrag van 750.000. Wanneer men bedenkt, dat onder de huidige omstandigheden in de eerste jaren van de bouw van een raad huis en een concertgebouw geen sprake zal zijn en dat bovendien deze objecten dermate grote bedragen zullen vorderen, dat de gespaai'de gelden in het niet zullen vallen, dan is m.i. de vraag gerechtvaar digd: „Moeten wij de totale reserveringen niet bij elkaar voegen om althans één zeer gewenste voorziening te realiseren. Naar mijn mening staat het vast, dat met het bouwen van de city de grote objecten er zeker zullen komen. Dit zal kapitaalsuit gaven vergen, waarbij de reserveringen geen rol van betekenis meer zullen spelen. Ik zou derhalve de suggestie willen doen het totaal gespaarde bedrag te benutten voor de bouw en de exploitatie van het zwembad, waardoor ook betere exploita tie-mogelijkheden bereikbaar zouden zijn. De heer Romunde was ten opzichte van de bestuurlijke indeling van de IJmond van oordeel dat de enige oplossing is om van Beverwijk en Heemskerk zo spoedig mogelijk één gemeente te maken. De pro blemen zouden volgens de fractievoorzit ter van de P.v.d.A. dan voor het overgrote deel zijn opgelost. „De problemen betreffende het gehele IJmondgebied en langs de grens tussen Velsen en Beverwijk kunnen gemakkelijk worden opgelost in een eenvoudig orgaan •voor samenwerking. De evenwichtige ont wikkeling van het IJmond-gebied vereist een zo snel mogelijke oplossing van het bestuurlijke probleem. Er heeft, gedeelte lijk al een ongewenste ontwikkeling plaats gevonden, die zou zijn voorkomen, als er tijdig was ingegrepen. Het streekplan IJmond-Noord is een aantrekkelijk plan, maar de voorwaarden ontbreken om het in de volgorde, zoals in het streekplan is aangegeven, te verwezenlijken. Het zal on ze gezamenlijke taak zijn de verantwoor delijk" instanties te bewegen tot het tref fen van de nodige maatx-egelen. Tot onze soijt hebben onze vertegenwoordigers in de Tweede Kamer zich in eerste instantie uitgesproken voor het samenvoegen van Romunde (P.v.d.A.). de drie gemeenten: Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Het is ons echter bekend, dat zij zich ook zullen kunnen verenigen met een fusie van de twee gemeenten Bever wijk en Heemskerk. Elk uitstel van de beslissing betekent gevaar voor een goede ontwikkeling van het IJmond-gebied en is dus fataal", aldus de heer Romunde. Evenals andere raadsleden was de heer Romunde bezorgd over de ontwikkeling van het onderwijs in Beverwijk. De heer Romunde was zeer ontevreden over de activiteiten die tot nu toe aan de dag zijn gelegd om te komen tot de bouw van per manente schoolgebouwen. Ook ergerde hij zich over het feit dat nog „niet eens wordt gesproken over een gemeentelijke huis houdschool, terwijl wel over de bouw van een nieuwe r.k. huishoudschool wordt ge sproken". Voorts zei de heer Romunde dat men in Beverwijk zo gauw mogelijk moet ko men tot de bouw van een middelbare school, omdat „de dependance van de Vel- ser H.B.S. gebruikt wordt als sluitstuk van de Velser-school en de Beverwijkse kinde ren om de klassen in Velsen aan te vul len". Wat de nieuwe wijken betreft stelde de heer Romunde dat „hoe belangrijk de wo ningbouw ook is, niet alleen maar volstaan kan worden met het bouwen van alleen maar woningen" Tot. slot bepleitte hij de instelling van een dienst woningbedrijf met of zonder grondbedrijf. De fractievoorzitster van de V.V.D., me vrouw A 11 a n-S t h i 11 h u y s, was van mening dat de uitei-ste zuinigheid moet worden betracht. Zij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat dit niet in alle op zichten het geval is. Zij doelde hierbij op enige subsidieposten die in 1959 aan de be groting zijn toegevoegd. Ook mevrouw Al lan was de mening toegedaan dat de finan ciële vei-'nouding-tussen rijk en gemeenten drastisch moet worden veranderd en her zien. Zij zei hierover het volgende: „De troonrede zweeg in alle talen over de on derhavige regeling. In de miljoenennota werd simpel en nuchter opgemerkt dat de financiële regeling rijk-gemeenten voor 1959 en volgende jai-en niet tot stand ir ge komen. In november 1958 heeft minister Struycken op opmerkingen van de Kamer leden geantwoord: „Mijn collega van fi nanciën en ik leggen er de laatste hand aan. Ik meen te mogen verwachten dat dit wetsontwerp de kamer spoedig zal berei ken". Het dus nog steeds niet tot stand komen van dit wetsontwerp brengt de gemeenten in die onaangename situaties, dat vele niet-sluitende begi-otingen ontstaan. Ik spreek de hoop uit dat dit jaar een wette lijke i-egeling inzake de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten tot stand komt, die onze gemeente in staat zal stel len haar begroting sluitend te maken. De in december ontstane kabinetscrisis zal Tijdens de behandeling van de Bever wijkse begroting heeft zich een grappig incident voorgedaan. De heer Nieuwen weg (V.V.D.) was bezig aan een ernstig betoog, toen de bandrecorder het begaf. De notulist stak in een wanhopig gebaar een van zijn armen op en verzocht ten einde raad de heer Nieuwenweg een ogenblik zijn rede te onderbreken, het geen laatstgenoemde dan ook, zij het wat bevreemd kijkend, deed. De raads leden kregen intussen even de tijd om wat met. elkaar te praten. Maar niet lang, want de notulist bleek een goed technicus en had het mankement gauw verholpen. „Gaat u gang maar", zei hij laconiek tegen de heer Nieuwenweg, die zijn betoog daarop met onverflauwde ijver voortzette. Even later schorste de voorzitter de xier ga dering. Toen klonk plotseling de stem van mevrouw Allan door de zaal. Het was weer de notulist die voor een grapje zorgde door de band een stukje af te draaien. Deze luchtige intermezzi kwamen goed van pas ter af wisseling van de ernstige en vaak be zorgde toon die men bij de raadsleden kon beluisteren. echter wei tot gevolg hebben dat wij nog lang in het onzekere zullen moeten verke ren omtrent de toekomstige financiële ver houding. Daarom zou ik er op willen aan dringen, dat het college hierop zeer attent blijft en zoveel mogelijk moeite doet de Bevei-wijkse moeilijkheden in Den Haag te bepleiten". Aan het begin van haar algemene be schouwingen betreurde mevrouw Allan het „dat bij de wethoudersverkiezingen geen rekening is gehouden met de minderheid in de raad, te meer omdat de kleine fi-ac- ties tezamen bijna evenveel zetels bezit ten als de fractie van de P.v.d.A. „De K.V.P. voelde blijkbaar wederom meer voor een rooms-rode coalitie, zoals in de periode van 1953-1958. Of de K.V.P. na het gebeurde op 11 december in de Tweede Kamer nog zo enthousiast is voor de rooms-rode samenwerking valt echter te betwijfelen. Ook al heeft één van de le den van de P.v.d.A. fractie in september gezegd dat een oppositie in de Raad zeer gewenst is, blijf ik er toch bij dat ook de kleine partijen van die raad, en in deze omstandigheden zeker, gelegenheid zou worden gegeven meer opbouwend werk te verrichten", aldus mevrouw Allan. De fractievoorzitter van de Protestants Christelijke groepering, de heer De Rui ter was evenals mevrouw Allan de me ning toegedaan dat de verdeling van de wethouderzetels in het Beverwijkse colle ge niet in overeenstemming was ten op zichte van de verdeling der zetels. „Het was ook de mening van Voskuil dat de P.v.d.A. geen democratische verdeling van de wethouderzetels heeft voorge staan. Het college had op een zo'n breed mogelijke basis samengesteld moeten worden". De heer De Ruiter vertelde dat de kleinere raadsfracties tegen hun zin in de oppositie waren gedrongen „omdat zij geen vertrouwen kunnen hebben in de sa menstelling van het college". De heer De Ruiter had het vervolgens over de begroting met het vraagteken. „Alles hangt er van af of de subjectieve uitkering er nu wel of niet komt en hoe de financiële verhouding rijk-gemeenten zal worden", aldus de heer De Ruiter. Hij drong aan op vei'sobering van de uitgaven. De heer M u s k e e (C.P.N.) vond dat de gemeenten financieel te veel aan banden werden gelegd. „Het zou er heel wat beter uitzien als we de ooidogsuitgaven vermin derden. Dan zou er meer geld beschikbaar komen voor de sport, die nu in ons land het laagst wordt gesubsidieerd en voor het ondei'wijs (we hebben het hoogste klasge middelde van Europa)". De woordvoer der van de C.P.N. di-ong er op aan namens de raad een brief te stux-en aan de regering waarin gewag wordt gemaakt van de nog steeds schrijnende woningnood in Bever wijk. Hij juichte het evenals vele andere raadsleden toe dat het zwembad er nu ein delijk zal komen, evenals de aula van de begraafplaats. Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de groentenveiling te Bevex-wijk waren woensdag: andijvie 64 7, spruiten 2357. waspeen 1024, prei 1232, knollen 722, boerenkool 917, groene kool 818. rode bieten 710, rode kool 8—17. Jé De heer Nieuwenweg (V.V.D.) heeft zijn algemene beschouwing over de be- gi-oting voor een groot deel gewijd aan Beverwijk als industrieplaats. „Beverwijk zal in de toekomst uitgroeien tot een van de belangrijkste industrieplaatsen in het westen van het land", zei de heer Nieuwenweg. Hij vertelde dat Beverwijk in de buiten gewoon gelukkige omstandigheid verkeert over „een industi'ieterrein in wording" te beschikken. De ligging van het industrieterrein noemde de heer Nieuwenweg uniek in West-Europa, omdat het verbonden is met een kanaal dat bevaren kan worden door schepen van de allergrootste tonnages, gelegen is dicht bij een spoorweg en een autoweg en bovendien omdat de Beverwijkse bevolking door de basis-industrie „industi-y-minded" te noemen is. Beverwijk heeft echter, volgens de heer Nieuwen weg, in de afgelopen jai-en niet datgene gedaan dat nodig is om de industrie aan te trekken. „Nu zal het college wel antwoorden dat er de laatste jaren geen geld tegen een redelijk rentepercentage was aan te trek ken voor de uitvoering van deze plannen, maar toen het geld schaars werd, was dc grootste interesse bij de industrie om tot het vestigen van nieuwe bedrijven over te gaan al la g voorbij. We kunnen dus al leen maar constateren dat in het verleden Nieuwenweg (V.V.D.). Beverwijk de boot heeft gemist, en wan neer de volgende boot in de vorm van het investeren in industrieprojecten zal vertrekken weten wij nu nog niet", aldus de woordvoerder van de V.V.D. Grote belangen Spreker drong er op aan het industrie plan De Pijn en het uitdiepen van De Pijp zo snel mogelijk te voltooien. „Er staan grote belangen op het spel", merkte de heer Nieuwenweg op. „Uit de woorden van de oud-president- directeur van de Hoogovens, gesproken bij zijn afscheid, blijkt toch wel zeer duidelijk dat, in tegenstelling met de gedachten die nog voor kort bij velen in de IJmond leef den, de basis-industrie niet zo snel zal uitgroeien als werd verwacht. Bovendien is de verwachting dat bij een verdere pro- duktietoeneming de vergroting van het aantal personeelsleden niet recht even redig met deze Droduktietoeneming zal ver meerderen in verband met de ook bij de Hoogovens steeds verder vooi'tschi'ijdende mechanisatie van het arbeidsproces", aldus de heer Nieuwenweg. die tot de conclusie kwam dat in dit geval sprake is van een levensbelang voor Beverwijk. Woensdagmorgen heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma in aanwezigheid van zijn wethouders de deelnemers aan het 21ste Hoogovenschaaktoernooi officieel op „Scheybeeck" ontvangen. In een hartelijk toespraakje deed hij uitkomen dat wijze staatsmannen de Euromarkt tot stand hebben gebracht en dat andere wjjze man nen elk jaar opnieuw voor het welslagen van het schaaktoernooi zorgen. „Dat is dan de heer Veldheer en zijn trouwe staf. Zij maken zich bijzonder verdienstelijk, niet alleen voor de deelnemers, maar ook voor Hoogovens. En Beverwijk niet te ver geten". De burgemeester vexdelde voorts dat het in de bedoeling ligt om het komende jaar de deelnemers niet alleen een ontvangst maar ook een concert aan te bieden. Tot slot van zijn toespraak wenste Beverwijks burgervader de buitenlandse deelnemers in het Duits, Frans en Engels veel succes in de komende partijen en een prettige tijd in Bevei-wijk toe. Vei-volgens was het de beurt van mr. De Blécourt. de voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, om enige hartelijke en vrien delijke woorden te spreken. Hij vond het een sympathieke geste van het gemeente bestuur om de schakers te willen ontvan gen. Hij prees het in de bui-gerrr^pester dat hij zulk een open oog heeft voor het cultu rele leven in de aardbeienstad. Hierna konden de schakers genieten van een pittig glas wijn of jenever, alsmede een rokertje (een van de deelneemsters, een Hongaarse, nam een sigaar.... maar stak die in haar tasje). Tot slot van de ontvangst voerde de voorzitter van de toernooicommissie, de heer P. A. Veldheer, het woord. Hij liet vooral uitkomen dat hij niet alleen de ontvangst op prijs stelde maar meer nog de persoonlijke belangstelling van het ge meentebestuur en van de burgerij. Burge meester Bruinsma werd tot lid van de Hoogoventoernooiclub benoemd. Parkzicht wint biljartnederlaag- toernooi In het door haar te Beverwijk georgani seerde nederlaagtoernooi heeft de biljart club Scheijwijck met 79 van de biljart- club Parkzicht verloren. De uitslagen luiden als volgt: G. Branjes (S) 50 50 15 12 3.33 2 Martin (P) 40 26 15 6 1.73 0 G. Branjes (S) 50 50 22 16 2.27 2 Boeren (P) 25 13 22 3 0.59 0 W. Branjes (S) 60 53 37 6 1.47 0 P. Springveld (P) 52 52 37 7 1.40 2 P. Kaandorp (S) 120 120 24 31 5.— 2 L. van Zon (P) 101 86 24 12 3.58 0 B. Berghuis (S) 40 37 28 5 1.32 0 Martin (P) 40 40 28 6 1.43 2 A. Bakker (S) 70 70 36 8 1.94 1 P. Springveld (P) 52 52 36 10 1.44 1 E. Koopman (S) 170 80 17 26 4.70 0 G. de Vries (P) 120 120 17 18 7.05 2 J. van Zijl (S) 160 82 21 15 3.90 0 L. van Zon (P) 101 101 21 17 4.80 2 „TOEN WIJ TROUWDEN". De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" zal op zaterdag 24 januai-i, in het Kennemer Theater een opvoering geven van het toneelstuk „Toen wij trouwden", onder regie van Bert Pijpers. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest, onder leiding van Hvmri Arends, zal op vrijdag 30 januari in het Kennemei Theater te Beverwijk (aanvang 8 uur) een concert geven, onder auspiciën van de Commissie Cultureel Beverwijc. Als soliste werkt mee Elise Cserfalvi (die daarmee dus Betty Jean Plagen vervangt) viool. Het programma luit als volgt: Sinfonia in E gx\ t. Op. 18 no. 5 van Joh. Chr. Bach (17351762); Vioolconcei-t in D gr. t. K V 218 van Wolfgang Amadeus Mozart (1756 1791): Eerste Rapsodie voor viool van Béla Bartók (18811945) en oi-kest: Hary Janos- suite van Zoltan Kodaly (geb. 1882). Elise Cserfalvi werd in 1926 geboren en kreeg vioollessen vanaf haar vijfde iaar. In 1942 verkreeg zij de Hubay-Reménvi- orijs. Haar debuut gaf ze met het stede lijk orkest van Budanest. In 1945 behaal de ze het Dinlóme d'Artiste, waarna ze bekroond werd in het internationale mu ziekconcours te Genève. Zij trad vele malen in ons land op nadat ze tot de prijswinnaars van het internatio nale concours te Scheveningen was uit verkoren. In 1950 won ze de 3e prijs in het Concours Reine Elisabeth te Brussel. Elise Cserfalvi is een van de grote po diumsolisten van deze tijd, zodal het een belangrijke gebeurtenis is dat de C.C.B ook haar op het pi-ogramma heeft kunnen zetten. Uitspraken rechtbank De HaaxTemse rechtbank heeft donder dagmorgen een 27-jarige Pleemsteedse los arbeider, die op 25 oktober door een bo venraam in een woning aan de Nicolaas Beetslaan in Pleemstede naar binnen klom en een sigarendoosje met geld, alsmede een geldkistje met bescheiden stal, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. had tien maanden met aftrek geëist. Een 48-jarige los arbeider zonder vaste woon- of verblijfplaats, die onder andere in september en november 1957 diefstallen in woningen in IJmuiden pleegde, nadat hij zich met een valse sleutel toegang had verschaft, werd veroordeeld tot. zes maan den met aftrek. De eis was een jaar gevan genisstraf met aftrek. De directeur van het Residentie Orkest, de heer W. F. Brederode. is door de presi dent van de Franse ministerraad benoem i tot „Chevalier dans l'ordre des palmes academiques". De heer Brederode ontvangt deze ondei-scheiding voor zijn verdiensten voor het muziekleven. LONDEN, (UPI) De Indonesische na tionale adviesraad heeft dinsdag aan 't ka binet zijn besluit ter kennis gebracht over de belangrijke kwestie van partijvertegen woordiging in het parlement bij toepas sing van Sukarno's plan voor een geleide democratie, zo meldt Antara uit Djakarta. In dit bericht werd gezegd, dat niet be kend is tot welk besluit de adviesraad ge komen is, maar dat deze beslissing waar schijnlijk dezelfde avond door het kabinet besproken zou worden. Eerder deze week heeft Sukarno met de drie toonaangevende partijen bespre kingen gevoerd over de kwestie van par lementaire vertegenwoordiging van „func tionele" groepen, zegt Antara en volgens dit persbureau zal de kwestie ook aan de orde komen in een „open gesprek" dat de Indonesische staatschef donderdag zal hou den met het kabinet. De kernpunten van de zaak zijn of de vertegenwoordigers van de „functionele" groepen gekozen of benoemd zullen wor den voor het parlement en hoeveel ver tegenwoordigers zij daarin mogen hebben. AMSTERDAM De handel in aandelen Kon. Olie ver toonde een levendig karakter. In deze hoek stond de arbitrage druk te handelen. Dit bleek hoofdzakelijk voor Parijse rekening te zijn. Van die zijde worden de aandelen Kon. Olie afgestoten, mede in verband met de onzekerheden, die zich de laatste tijd in het Nabije Oosten en Venezuela hebben voorgedaan en waar de Koninklijke Shell Groep grote belangen heeft. Parijs geeft er op dit moment de voorkeur aan de gel den te beleggen in de eigen (Sahara) olie aandelen. De slotkoersen uit Wallstreet waren teleurstellend, vooral voor die van de oliewaarden. Dit werkte de flauwe ten dentie voor het oliefonds op het Damrak in de hand. De aandelen openden op 172,30 tegenover de vorige slotprijs 176.60. In het verdere beursverloop trok de markt hier 'n paar dubbeltjes aan. De aandelen bleven ruim 2 gulden onder pariteit Amerika. Vroeger werden de in ternationale waarden door de tendentie van de aandelen Kon. Olie veelal meege nomen, maar nu liggen de kaarten anders. Wel had de markt geringe liquidaties van speculatieve posities van de bei-oepshandel te verwerken, alsmede licht aanbod van ongeduldige houders, maar alles bij elkaar werd dit aanbod zeer goed opgevangen. Hiermede toonde de beurs de goede onder toon van de marktconstellatie. De affaire in Philips verliep normaal en de koers trok aan van 481 tot 484 door steun van Amerikaanse zijde. De vorige slotkoers was 487. Unilever schommelde rond de 434, min 4 punten. AKU zakte na de opening wat in maar kon zich spoedig herstellen en bleef slechts fractioneel onder de vorige slotprijs. KLM werd onveranderd gead viseerd. De scheepvaarten konden zich heel goed handhaven; de omzetten waren echter minimaal. Van de leidende cultui'es vol trok zich in Deli, na een opening op f 137.50, een zeer vaste stemming op spe culatieve aankopen. De koers liep op tot i 139.50 tegen een vorige slotkoers van f 137.70. Staatsfondsen waren .over vrijwel de gehele linie vast op geruchten over een spoedig te verwachten discontoverlaging. Aandelen Union Rijwielenfabriek werden een paar punten hoger geadviseerd op het voorgestelde dividend van 10 percent (on veranderd). Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK De beurs sloot stijgend, terwijl de tikkers ten achter bleveii bij de transacties. Over het geheel genomen was het koersverloop onregelmatig. De sterke weerstand tij dens de afgelopen drie beursdagen tegen de druk van winstnemingen stimuleerde hausse-transacties. Het industriegsmiddel- de kwam van 590,70 op 591,64; dat voor spoorwegen van 163,45 op 164,63 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,58 op 92,11. Het industriegemiddelde was op laag ste dagwaarde min twee punten, maar kreeg later goede steun. Du Pont liep een verlies van 2 dollar in op berichten over goede vierde-kwartaalcijfers 1958 Ameri can Telephone, ook aanvankelijk min twee dollar, kreeg later goede steun. Er was vraag naar gespecialiseerde staalbedrijven. Shell bracht de oliesector hoger. American Motors steeg meer dan 3 dollar. De elektro nische fondsen volgden de stijging in R.C.A. Zenith kreeg steun na een daling van 4 dollar. De stijging ter beurze zette in na de verklaring van president Eisenhower dat een belastingverlaging mogelijk is als het prijsniveau gehandhaafd kan worden. De aandelenomzet steeg van 3.790 000 tot 4.090.000, Van de 1271 verhandelde fondsen sloten er 612 hoger en 419 lager. (UPI) Slotkoers Voorbeurs' gisteren koersen 3-3'/% Nederl. '47 92 3% Nedl. 1962/64 96% Woningbouw 6 110 Pr. A'dam '56 I.. 87 Pr. A'dam '56 "I. 97% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 93% Pr. R'dam '52 II. 94% Pr. R'dam '57 109 A.K U 279% 282 Calvé Delft 417 Van Gelder Zonen 218 K. N Hoogovens 336% Nederl. Ford 230 N. Kabelfabriek. 314 gew.Philips Gloeil 481 491 Pref.PhilipsGloeil. 202 Unilever 435% 442 Wilton Fyenoord. 204 Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 687 Kon. Petroleum f 172,70 f 175,50 Billiton 183% Vdam Rubber 88% K.L.M t 110,40 Holl. Amer. Lijn 160 K.N.S.M 162 N. Scheepv. Unie 137 v. Nievelt Goudr. 131 Phs. v. Ommeren 242% H.V.A 141% Delimaatschappij 341, 142,— Amsterd. Bank.. 265 Nat. Handelsbank 145 Ned. Handel Mij 199% Rotterd. Bank 230 '"ipntsche Rank 200 Anaconda Coppei 66% e>ê4hl"hf Ster.1 "1 "S Steel 96 General Motors 49% Shell Union 82 Tidewater 24%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3