r Produktie van raketten in de NAYO-landen WITTER DAN DE WITSTE POES Koninklijke verklaring vond gunstig gehoor Van dag tot dag ers Politieke ether Amerika wil ons land atoommotoren voor duikboten leveren Anti-nozem ^Praatótoel DONDERDAG 15 JANUARI 1959 3 J Pamflet van Nieland mag voorlopig niet uitkomen Verraderlijke betrekkingen Hier is met Sunil gewas sen, dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend witl Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel.langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel Rust in Leopoldstad ONDERMINISTER VAN DE V.S. IN ONS LAND 111 ,i Nederlandse troepen gaan oefenen in Frankrijk 0p de ACTIFRAL 10 Vervroegd groot verlof na herhalingsoefeningen Spaans ministerieel bezoek aan VAR A Het feit dat de Westduitse federale regering zich genoodzaakt heeft gezien een haastig wetsontwerp te construeren tegen uitingen van rassenhaat speciaal uitingen van jodenhaat betekent dat de antisemietische adder zich in de boezem van bepaalde Westduitse onderlagen op bedenkelijke wijze vermenigvuldigt. Dat de regering te Bonn niet aarzelt daartegen te doen wat volgens haar bevoegdheden mogelijk is, kan natuurlijk tot verheuging stemmen, doch daarbij rijst onmiddellijk de minder bemoedigende overweging dat het kwaad op zichzelf niet door strafmaat regelen van bovenaf is uit te roeien Wetten tegen hetzecampagnes kunnen markante en openlijke uitingen van ras senhaat beteugelen en straffen, doch de mentaliteit verandert daardoor niet en het bloed kruipt meestal des te harder, als het niet gaan kan. In een maatschappij die een aantal jaren zo diep doordrenkt is geweest van haat en laster, dat daarop zelfs nationalistische massabewegingen konden worden ge bouwd, is bestraffing van dergelijke onwaardige en ziekelijke waancomplexen een zwak en invloedarm middel. Het neemt het igroteske misverstand niet weg waarvan miljoenen onschuldigen tijdens de oorlog het slachtoffer zijn geworden De Bondsrepubliek, die een volk omvat dat nog steeds zeer ontvankelijk is voor leuzen en massa-suggestie, zou wellicht op het gebied van opvoeding en inlichting middelen kunnen vinden om de meerder heid van haar onderdanen te overtuigen van de onmiskenbare identiteit van alle rassenhaat: namelijk een gebrek aan per soonlijke beschaving, gezond verstand en menselijkheid. Misschien is dit voor een Duits gemoed een gevoeliger plekje dan de vrees voor straf. Vandaag zal de staatssecretaris van O. K. en W. met de besturen van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestichting spreken over „de poli tiek in de ether", met het oog op de nade rende verkiezingen. Er is geen twijfel aan dat de politieke partijen, die daartoe via relaties met radio en televisie in de ge legenheid zijn, hun verkiezingscampagnes voor een aanmerkelijk deel via de ether- golven de huiskamers zullen binnenzenden. Zowel bij radio als televisie kan de minis ter aan alle politieke groeperingen extra zendtijd toestaan, doch de radio- en televisieverenigingen die met een politieke partij gelieerd zijn kunnen daarbuiten natuurlijk op allerlei manieren politiek in hun programma's bedrijven, zonder dat formeel van politieke propaganda-uitzen- dingen sprake behoeft te zijn. Wat het resultaat van het heden te houden gesprek zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Het zal neerkomen op bereidheid tot zelfbeheer sing bij „gekleurde" omroepverenigingen, die ondanks alle formele voorschriften in de gelegenheid blijven hun eigen waren aan te prijzen en andere te discrimineren. Het euvel blijft bestaan, zolang de ver zuiling in de ether standhoudt. Bij de televisie klemt dit nog des temeer, omdat een politiekbedrijvende zendverenfging beslag kan leggen op de gehele Neder landse zendmogelijkheid van een bepaalde avond. Vandaar, dat de Nederlandse Ver eniging van Televisiekijkers door middel van telegrammen aan de N.T.S. en de minister reeds heeft aangedrongen op be teugeling van misbruik van de televisie voor verkiezingspropaganda. Misschien helpt dat bij het gesprek van heden ook nog wat. HAMBURG (Reuter) De arrondisse mentsrechtbank van Hamburg heeft een voorlopig verschijningsverbod opgelegd voor het pamflet dat Friedrich Nieland heeft opgesteld en dat van antisemitisme zou getuigen. Het Hooggerechtshof in Hamburg had Nieland van rechtsvervol ging ontslagen. De centrale Joodse raad verzocht bondskanselier Adenauer daarop gerechtelijke stappen te ondernemen tegen mensen die de Joodse gemeenschap be lasteren en de nagedachtenis van de slacht offers van het nazidom onteren. De raad herinnerde aan talrijke gevallen waarin dat kort geleden is gebeurd. Intussen is aan de voormalige burge meester van Hamburg, dr. Sieveking, op dracht gegeven verdere gerechtelijke stap pen te ondernemen tegen Nieland. De persdienst van de Christen-democratische partij heeft verklaard dat de verantwoor delijke autoriteiten zeer diepgaand moe ten onderzoeken of de publikatie van het pamflet kan worden verboden. De hele wereld moet duidelijk worden gemaakt dat de bondsregering zich volledig bewust is van haar verantwoordelijkheid en vastbe sloten zich krachtig en op doelmatige wij ze zelfs tegen het begin van een nieuwe agitatie op rassengebied te verzetten, aldus de persdienst. Een rechtbank in Keulen heeft de Duitse journalist Gerhard Walleiser, 37, tot 34 maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de geheime dienst van de Sovjet-zone. De rechtbank bepaalde tevens, dat Walleiser geen openbare amb ten mag vervullen en zij ontnam hem voor drie jaar het stemrecht. Advertentie Neem meteen het voordelige ,.,a iM&zsï s HÜ LEOPOLDSTAD, (UPI) Henri Bo- mans, gouverneur van de provincie Leo poldstad, heeft woensdag bekendgemaakt dat de onlusten van verleden week in Leo poldstad aan 71 personen het leven heb ben gekost. Het dodencijfer, dat eerder gegeven was, was 42. In Brussel is woensdag bekendgemaakt dat Maurice van Hemelrijck, minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, van daag naar Leopoldstad vertrekt voor een verblijf van drie weken in Kongo. Behalve de hoofdstad Leopoldstad, zal de minister steden bezoeken als Elisabethstad, Stan- leystad en Loeloeaburg, waar hij contact zal opnemen met Kongolese kringen. De gouverneur verklaarde voorts, dat de politieke opvoeding van Kongo bespoe digd zal worden en dat reeds eind januari 5000 werklozen in een nieuw werkverrui mingsproject ondergebracht kunnen wor den. Ook gemeente, provincie en het gou vernement-generaal zullen hun bouwpro gramma versnellen om zoveel mogelijk werklozen aan werk te helpen. Woensdag heerste er rust in Leopold stad. Nadat de Kongolezen over de radio en in de bladen kennis genomen hadden van de verklaringen van de koning en de regering gingen zij normaal aan het werk. Blijkens de eerste commentaren van lei ders van volksgroepen zouden de aange kondigde hervormingen in hun geheel een vrij gunstig gehoor hebben gevonden. Onder de vroegere leden van de Abako wordt echter een zekere teleurstelling op gemerkt. Het ligt in de bedoeling van de Verenig de Staten dat de produktie van geleide projectielen door de NAVO-landen wordt overgenomen, als onderdeel van de verde diging van het westen. Dit heeft de Ame rikaanse onderminister van Defensie, de heer A. Quarles, op een te 's Gravenha- ge gehouden persconferentie verklaard. De heer Quarles vertoefde één dag in ons land op een reis door acht Europese lan den. Hij was op 8 januari uit Washington ver trokken, vergezeld door brigade-generaal R. H. Warren van de luchtmacht van de V.S. en luitenant-kolonel E. H. de Saussu- re van de landmacht. De V.S. willen in samenwerking met NAVO-landen in Europa afdelingen stich ten voor onderzoek, ontwikkeling, produk tie en toepassing van afweersystemen voor raketten. In NAVO-verband worden reeds pogingen gedaan om landen met industrië le mogelijkheden te betrekken bij duide lijk omlijnde plannen. De heer Quarles sprak de hoop uit dat de eerste fase, waar in nog Amerikaans materiaal gebruikt moet worden, spoedig gevolgd zal kunnen worden door een, waarin deze landen zelf een bewapening van deze soort zullen ont wikkelen. Op een vraag naar het verband tussen ruimtevaart en raketten voor militaire doeleinden zei de heer Quarles, dat er momenten zijn waarin de verdediging be langrijker is dan de astronomie. Als mi litair hield hij zich uiteraard in eerste in stantie bezig met de militaire aspecten. Voor de toekomst moet echter ook ernstig rekening gehouden worden met de astro- nautica. Amerika heeft respect voor de technische prestaties van de Russen en ziet er geen heil in te redetwisten over de vraag of de Russen verder zijn en heeft daarop een werkprogram opgesteld om aan de eisen van de situatie tegemoet te komen. Over het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten zeide hij, dat het de taak van de V.S. is het onderling begrip te vergroten om tot vreedzamere verhoudin gen te komen. Het bezoek van Mikojan aan de V.S. moet in dit licht worden gezien, zei de heer Quarles. Gevraagd naar de wa penleveranties zowel aan Indonesië als aan Nederland zei de heer Quarles, dat de Nederlandse regering problemen heeft in In Frankrijk is thans een oefenterrein ter beschikking gesteld van de Koninklij ke Landmacht. Het is gelegen nabij La Courtine in midden-Frankrijk tussen Cler mont Ferrand en Limoges. Het bijzonder heuvelachtige terrein zal de mogelijkheid bieden tot het uitvoeren van oefeningen zoals deze op de Nederlandse en ook op de Duitse oefenterreinen niet mogelijk zijn. Van 4 juli tot en met 16 augustus en van 16 september tot en met 1 november zullen parate onderdelen van het eerste legerkorps daar oefenen. In elke periode zullen twee gevechtsgroepen van ieder on geveer 3500 man sterk naar La Courtine gaan. Gedurende elke periode zal een „tegenpartij" ter sterkte van 1500 man aanwezig zijn. Totaal zullen dus 17.000 man deelnemen aan deze oefeningen. Het ver voer geschiedt langs de weg. De tanks zullen vóór het begin van de eerste oefen periode per trein naar La Courtine wor den vervoerd en daar blijven tot het ein de van de tweede periode. De troepen wor den ondergebracht in kazernegebouwen. Nieuw-Guinea en dat ernstig rekening ge houden wordt met de wensen van de Ne derlandse defensie. Tenslotte deelde hij mee, dat de V.S. in principe bereid zijn de Nederlandse mari ne atoommotorep te leveren, zoals dat ook gedaan is aan de Engelse marine voor de onderzeeboot „Dreadnought". De V.S. zou den ook luchtdoelraketten aan de Neder landse marine willen leveren „maar dit zou aanzienlijke technische moeilijkheden veroorzaken." Wie door de aanschouwing van steeds driester euveldaden van het prille nozemdom zijn geloof in onze jeugd zou drei gen te verliezen, kan nieuwe moed putten uit de. weten schap dat aan de andere kant van de jonge generatie waar lijk heldhaftige en karakter volle daden worden gesteld. Dek eens aan het grote heir van jongeren dat dag in dag uit onverdroten Melkdaden doet de duizenden en dui zenden vrome, rechtschapen brigadiertjes der M-gemeen- schap, die zich door het slechte voorbeeld van soortgenootjes ■niet van de wijs laten bren gen, doch met bewonderens waardige ijver blijven streven naar alsmaar hogere onder scheidingen in de Melkdrin- kersorde. Hun brave buikjes zwellen van louter welbehagen en pu re, vloeibare gezondheid. Zij denken er niet aan, zwarte truitjes en smalle pij pen- broekjes over die buikjes te spannen en ermee naar kubis tische sociëteiten te gaan zij kijken ook niet landerig en dromerig uit wijde ogen het niets in, doch nemen de we reld op met een klare melk- blik, waaruit moed en vertrou wen spreken. Zij ontvluchten het ouderlijk huis niet in druilerige avond uren, om over spiegelend as falt te slenteren en drallerige avonturen te construeren doch zij zitten heerlijk-moe van het drinken, met tevreden wangetjes en tintelende ader tjes bij de kachel te luisteren naar de verhalen van Melk muil, de Held uit Vitamine- land, het idool van alle M-bri- gadiertjes en de lieveling van de melkjeugd, wiens onna volgbare M-daden stof leveren voor heerlijke, boeiende avon turen in dromeland, als moe het boek dichtklapt en zegt: „En nu in een wip tussen de lakens!" Ik geloof, dat op deze wijze onze jeugd kan worden gered. De scholen gaan al meedoen aan de nieuwe orde, de jeugd verenigingen verstaan hun taak in deze steeds beter en de pedagogen krijgen oog voor de ontzaglijke mogelijkheden van deze nieuwe opvoedkunde. Er worden reeds plannen ge smeed voor de vorming van K-bataljons, bestaande uit kleine vrijwilligers van beider lei kunne die zich toeleggen op het zoveel mogelijk consume ren van de onovertroffen Hol landse Kaas. De K-daad ver eist uiteraard wat meer door zettingsvermogen dan de M- daad, doch voorlopig wordt deze Kactiviteit dan ook be perkt tot de wat oudere kin deren. Eén ons kaas per dag levert een insigne op de mouw, bestaande uit een zilveren K met een krans van kleine kaasbolletjes er omheen. Twéé ons geeft recht op de gouden K, die op het voorhoofdje wordt gedragen. Een half pond wordt beloond met de diaman ten K in eikenloof en met de zwaarden, die midden op het borstje dient te worden beves tigd en recht geeft op vrije toegang tot alle zondagsscho len, oecumenische jeugdbijeen- komsten en vóór acht uur 's avonds eindigende vergade- ringen-met-ethische-doelein- den. Bovendien moeten zowel de lagere rangen der M- en K- brigades voor de dragers van deze onderscheiding salueren. Er worden pogingen in het werk gesteld de onderwijs- autoriteiten van rijks-, ge meente- en bizondere scholen te bewegen, deze kleine K- helden op de voorste banken te plaatsen en aan ieder van hun rapportcijfers tien procent toe te voegen. Of het gelukken zal voor hen ook nog voorrang te krijgen bij sollicitaties in het bedrijfsleven is nog niet zeker, aangezien hiertoe heel wat onbegrip en wantrouwen van de zijde der werkgevers moeten worden overwonnen. De werkgevers in de agrari sche sector die altijd voor aan staan wanneer het op pro gressiviteit aankomt hebben echter hun medewerking reeds toegezegd. En dan verluidt, dat bin nenskamers besprekingen plaatshebben om te komen tot een initiatief op het gebied van de roomboter. Het procédé ligt daar wat moeilijker, aangezien sommige ouders bezwaren blijken te hebben tegen het denkbeeld dat hun kinderen de roomboter per lepel zouden moeten consumeren. Niettemin zien velen het pedagogische nut en de ethische kracht van het roomboterideaal voor de jeugd zeer wel in, zodat men mag vertrouwen dat ook hier een oplossing zal kunnen wor den gevonden. Vaststaat, dat op dit punt zal worden gegrepen even als dat bij de zo zeer geslaagde M-campagne het geval was naar het voorbeeld der oude ren. Enkele belangrijke figu ren uit het maatschappelijk leven, wier verdienste voor nationaal en gezinsleven geen twijfels overlaat en van wier onberispelijke levenswandel men algemeen overtuigd is, hebben zich reeds bereid ver klaard de jeugd te helpen in spireren. Freule Marie de Starken- bourg van Happert, professor Handjes, Piet van Voren, Tok- kie Achterna, Alida Jaman, Harry Mussenoog en Roeland Moll hebben zich eendrachtig tot de Boterbrigade der Senio ren samengevoegd en als zo danig met blijde gezichten voor de fotograaf geposeerd op een volkomen belangeloze basis. Zij hebben zich daarbij getooid met de BoerenBee, al dus getuigenis afleggend van het feit dat zij hun adel, ge leerdheid, snelheid, schrijf talent en dichtader te danken hebben aan het volmondig in- neemen van onbeperkte hoe veelheden roomboter ook koelhuisboter en de jeugd voorhoudend dat zij kan ont snappen aan de verderfelijke invloed van nozemstromingen door dit voorbeeld na te vol gen. Wij moeten afwachten, hoe dit aanslaat. Als over vijftig jaar de jon geren van thans schuddebol lend aan de kachel zitten, om ringd door een grote schare welgeschapen nakomelingen, zal blijken hoezeer deze edele kruistocht tot redding van een generatie vruchten heeft afge worpen. „Grootva, zijt gij een nozem geweest?" zal een onbevangen kinderstem vragen en de oude man zal dan dromerig zijn zui- velblik op onzichtbare verten richten, zeggende: „Ach nee. Nee, nee. Ik wan kelde, doch werd gered. Ik had mijn zwarte trui al gekocht mijn goede moeder was met tranen in de ogen bezig mijn broekspijpen te versmallen ach ja, het goede mens deed alles voor me, ook al sneed het haar door het hart. Maar toen kwam er een pionier van M-K-B-E-organisatie bij ons in huis. Een man zonder pre tenties, een eenvoudige, eer lijke ziel. Op zijn mouw glin sterden de onderscheidings tekenen van Held der Natie in Melk, Kaas, Boter en Eieren. Hij was nog jong, doch in zijn oog glinsterde het fiere ver trouwen van de zuivelheid. Hij zakte door een stoel met een glimlach. Het is niets, zei hij simpel, en nam een steviger zitplaats. Het is niets maar het was wél iets! Hij was een superdrinketer van zijn der tiende jaar af! En ik schaamde mij diep. Mijn moeder zag mij aan met een smekende blik en van toen af droeg ik een eenvoudig matrozenpakje met wijde broekspijpen en ik zwoer, dat ik aan mijn karak ter zou gaan bouwen als nooit tevoren. Gij weet, kinderen, dat ik het ver gebracht heb. Mijn vriend Jan bleef nozem en ziet, hij is al dood en heeft slechts tien kleinkinde ren." j-raarmee zal dan alles ge zegd zijn. Het is een grootse tijd, waarin wij leven. Nieuwe wonderen gloren c aan de ho rizon en daarbij zij niet ge doeld op onbelangrijke, mate riële dingen als kunstmanen en zonneplaneten. Groter, be langrijker, indrukwekkender zijn de dingen die in ons kleine omgevinkje van alledag om zich heengrijpen. Wij zien de nozems en wij twijfelen aan alles. Doch wij moeten verder kij ken. Loop de ronde, gezonde buikjes in de gespannen ma trozenpakjes niet voorbij. Achter hun frommelig vel letje sluimert onze goede, blij de toekomst. J. L. Mijn lijst Ik geloof dat ik op dit ogenblik geen slapende honden meer kan wakker maken en dat er toch geen nieuwe partijen meer mogen en kunnen opdagen als deelneem sters aan de Tweede Kamerverkiezingen. Ik heb dit ogenblik om met mijn lijst te komen afgewacht omdat ik de bestaan de partijen niet in de wielen wil rijden. De bestuur der en doen zo hun'best dat ik het, alleen al om redenen van beleefdheid, onoirbaar acht hun luchtkastelen op te blazen. Maar ik heb er toch over gedacht om een lijst samen te stellen die, naar mijn vermoeden, ten minste vijfenzeventig ze tels in één klap zou veroveren. Want we tende wie de afgoden des volks zijn, zou ik de volgende lijst in alle kieskringen indienen: 1. Toon Hermans 2. Wim Kan 3. Abe Lenstra 4. Mies Bouwman 5. Cees de Lange 6. Leo Halle 7. Simon Carmiggelt 8. Fanny Blankers-Koen 9. Willy Vervoort 10. Willy Walden 11. Wim lbo 12. Johan Bodegraven 13. Wim Sonneveld 14. X. Elf 15. Willy Cor sari 16. Max Tailleur 17. A. de Vries 18. E. van Dam 19. F. J. Willemsen 20. D. P. van Zanten Ik heb de stellige overtuiging dat deze lijst enige miljoenen stemmen op zich zou verenigen en dat de handelingen der Twee de Kamer daardoor een levendiger karak ter zouden krijgen dan tot nu toe het ge val is geweest. Misschien zou het wat min der principieel in de vergaderingen toe gaan, maar de belangstelling in haar be sprekingen zou er in aanzienlijke mate door toenemen. De kandidaten onder de nummers 17, 18, 19 en 20 mogen niet zo algemeen zijn, ik sta ten volle voor hen in. Het zijn vier ouwe-jongens uit mijn omgeving die er wezen mogen. Kandidaat nr. 14 heb ik een plaatsje op de lijst gegeven, wegens de persoonlijke vervlichtingen die ik aan hem heb. Maar, zoals gezegd, ik dien mijn lijst niet in, uit eerbied voor hen die zich zulke grote opofferingen voor het volk hebben getroost. Elias Advertentie Toen koesterde de goede zon dit kind Nu laat de zon ons waal- en regenland alleen. Geef, Moeder, Uw gezin en Uzelf wat herfst en winter niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vitaminen van Philips-Roxanel HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U nodig, hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking - 150 dragees - de helft méér. en toch slechts f 3.75. noem de naam voor alle zekerlxeld In de loop van 1959 zullen 30.000 man, die zijn ingedeeld bij mobilisabele onderdelen worden opgeroepen voor herhalingsoefe ningen. Tot de eenheden, die zullen worden geoefend, behoort de 3de divisie, die vol gens het legerplan-1960 zodanig zal wor den georganiseerd, dat hieruit drie ge vechtsgroepen zullen ontstaan, bestemd als reserve-strijdkrachten. Het thans bij deze divisie ingedeelde dienstplichtige per soneel zal worden afgelost door personeel van jongere lichtingen. De gemiddelde tijdsduur van de oefeningen voor ieder on derdeel is vier weken Vorig jaar is een proef genomen met het vervroegd vertrek van personeel aan het einde van de herhalingsoefening. De chef van de generale staf heeft ook nu alle voor herhalingsoefeningen verant woordelijke commandanten gemachtigd het dienstplichtig personeel, wanneer dit mogelijk is, vervroegd met groot verlof te zenden. CAIRO (AFP) De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Maria Castiella, is woensdagavond voor een be zoek van vijf dagen in Egypte aangekomen op uitnodiging van zijn ambtgenoot, Fawzi. Hij zal besprekingen voeren over het ver sterken van de politieke, economische en culturele betrekkingen tussen Spanje en de Verenigde Arabische Republiek. Bij zijn aankomst verklaarde hij dat zijn besprekingen van groot belang zullen zijn voor de versteviging van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Spanje en de V.A.R., die thans een van de belangrijke landen in de wereld is geworden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5