Weinig echte vechters in het 21ste Hoogovenschaaktoernooi Kortebaansport in het noorden van ons land weer begonnen Zondag start Rallye Monte Carlo Verrassend goede tijden in strijd om officieuze Nederlandse titel Blue Stars leed tegen US de eerste nederlaag in dit seizoen Rijders zullen het vooral op Centraal Plateau in Frankrijk moeilijk krijgen NAAIMACHINES Veel remises KAMPERMAN DED scoorde tegen Donar 122 punten 11 Engelsman de snelste in slalom in Val d'Isère Vijf rijders verbeterden op de 3000 m het baanrecord Twee wereldrecords voor Ilse Konrads Schaatsenrijden Boksfinales voor amateurs op 6 april in Den Haag De basketbakomp$titie Honkbal Weinig belangrijke over schrijvingen in de KNHB DONDERDAG 15 JANUARI 1959 Jacques Taffe kent zijn geluk niet. De vriendelijke Monagask, die zich 51 weken per jaar bezig houdt i?i zijn horlogewinkel en één week de ongekroonde koning is van de Europese rally-rijders, weet zich, enkele dagen voordat in negen steden de start- vlaggen voor de 28ste Rally Monte Carlo zullen vallen, van de medewerking van het weer verzekerd. Opnieuw dus zal Jacques Taffe de deel nemers aan de grootste sterrit ter wereld zoals men dat noemt „op de weg kunnen vangen'. De bijna ononderbroken sneeuw val heeft de vaak toch al niet. beste wegen in midden Frankrijk bijzonder moeilijk be rijdbaar gemaakt. Vooral op het Centraal Plateau zal van rijder en wagen het uiter ste worden gevergd. De traditie, die wil dat een sterrit naar Monte Carlo (zondag aanstaande is de start) wordt gereden met de sneeuwkettingen om de wielen en met beijzelde voorruiten, is stellig behouden. De strijd tegen de elementen zal weer zwaar worden en rallydirecteur Taffe be hoeft dan ook beslist niet te vrezen op een herhaling van 1953. toen van de 404 in schrijvers er maar liefst 253 zonder straf- punten in Monaco aankwamen. Dat zal nu stellig niet gebeuren. Zelfs als het weer bijzonder goed zou worden, zullen de wegen in de nachtelijke uren en juist dan pleegt Taffe zijn „slachtoffers" de moeilijkste trajecten te laten rijden nog problemen genoeg voor de „coureurs" op leveren. Maar ook deze medaille heeft een keer zijde. Verleden jaar is overduidelijk aan getoond dat de lange aanlooproutes en het kleine traject, dat gemeenschappelijk wordt gereden, maken dat de moeilijk heden vaak onrechtvaardig worden ver deeld. In 1958 toch waren de rijders die Den Haag, Parijs of München als start plaats gekozen hadden de grote pechvogels. Immers, slechts drie groepen werden over het moeilijke Centraal Plateau gestuurd. Geen wonder dus dat van de 122 equipes uit deze drie beginpunten er slechts drie en dan nog met; respectabele aantallen strafpunten Monte Carlo bereikten. De enige „Haagse" equipe die daarin slaagde was de Nederlands-Franse combinatie GatsonidesBecquart. Deze geroutineerde rijders, beiden brachten reeds een Monte Carlo-rally op hun naam, hebben toen on danks hun ongelukkige keuze in de „rally roulette" een fantastische prestatie gele verd. Toen zij de eerste maal in Monaco aankwamen was deze Triumph-equipe kansloos, dachten de experts. Van de 58 teams die reglementair het vorstendom be reikten bezette Gatsonides immers de 58ste plaats. Zo hard mogelyk Toen begon de 1055 km lange „regel- matigheids"-proef. Becquart zou rijden, Gatsonides zou de acht klokjes die op het instumentenbord waren bevestigd in de gaten houden. Al spoedig bleek dat er maar één manier was om die „regelmatig- heids"-proef te rijdenZo hard moge lijk, zonder op de klokjes te kijken, zon der de gemiddelden te berekenen. Het resultaat was verbluffend. Equipe 128 kansloos geacht voor een eervolle plaats vóór de klassementsproef bleek na die 1055 km opgeklommen te zijn tot de vijfde plaats. Gatsonides en Becquart waren, en niemand zal dié uitspraak chau vinistisch kunnen noemen, de morele win naars geworden van die 27ste sterrit. Gemiste kans Terecht heeft de KNAC bij de organisa toren aangedrongen op kortere aanloop routes en een aanzienlijk langer gemeen schappelijk traject, om evenals bij de Tulpenrally een bijna ideale combinatie te vinden. In die sterrit zijn de aanloop routes in feite weinig meer dan een for maliteit. De moeilijkheden komen pas op de gemeenschappelijke route. Nu zondag de start plaats heeft van de Rally van Monte Carlo 1959 gaan on willekeurig de gedachten terug naar de sterrit van 1953 toen de Nederlander Maus Gatsonides (tweede van rechts) deze monsterrace won. De Fransman Marcel Becquart (tweede van links) zegevierde in 1950. Dit jaar hebben de rivalen, evenals trouwens in 1958, hun krachten samengevoegd. Zij vormen een equipe die in Athene van start zal gaan. Het heeft niet mogen baten. Toen het reglement voor 1959 uitkwam zagen de Nederlandse officials tot hun schrik, dat niet alleen de suggestie van de KNAC was genegeerd, doch dat de situatie nog onbillijker was geworden. Reden de equi pes verleden jaar nog 1359 km gemeen schappelijk, door halvering van de „regel- matigheids"-proef is dat nu slechts 981 km. En dan te weten, dat de 360 teams ditmaal in totaal zo'n 4000 kilometers moeten af leggen Geen risico's Maus Gatsonides, verleden jaar genood zaakt in Den Haag te starten, heeft dit maal geen enkel risico willen nemen. Hij heeft de op papier althans gemakke lijke startplaats Athene gekozen. „Liever tevoren 3000 kilometers extra rijden, dan nogmaals die misère van het Centraal Plateau mee te maken", vertelde de man uit Bentveld ons enige tijd geleden. Er vertrekt nóg een Nederlander uit de Griekse hoofdstad, n.i. Wim van Zijll jr., een garagehouder uit Arnhem. Stockholm, met Warschau en A-thene de „gemakkelijke" startplaatsen, trok zeven Nederlanders. De overige vijf Nederlandse teams kozen, evenals 16 buitenlanders, Den Haag. of liever gezegd Scheveningen, tot beginpunt van hun ruim 4000 km lange tocht. Zondagavond om 21.56 uur zal voor het Kurhaus ir. J. Kniphorst, de voorzitter van de sportcommissie van de KNAC, de Volkswagen van Megens Jr. en Bremmers het teken geven dat de Rally Monte Carlo voor hen is begonnen. Met onderlinge ver schillen van één minuut worden daarna de twintig andere combinaties „weggevlagd". Over goede wegen gaat het, via Utrecht, Den Bosch, Eindhoven en Luik naar Luxemburg, dat in de vroege morgen wordt bereikt. Omstreeks half tien in de ochtend wordt Gerardmer bereikt. Daar komen ook de in München en Parijs gestarte teams aan. Dan wordt van koers veranderd, de wagens verlaten de Elzas en rijden langs Kamerijk naar de Noordzeekust. Bij Bou logne voegen zich de uit Glasgow vertrok ken rijders bij de Rally-karavaan. Woensdag is te Val d'Isère een interna tionale reuzenslalom gehouden, die werd georganiseerd door de Belgen en waaraan verder Engelsen en Nederlanders deelna men. De Brit Gardner won deze reuzensla lom over 1300 meter met een hoogtever schil van 400 meter. Gardner had 1 min. 43,6 sec. nodig om de 40 poortjes te nemen. De Belg Hottermans werd tweede in 1.44.- en de Brit Grimley derde in 1.48.- Peter Lukowski was de snelste Neder lander in 2.03,6 werd hij negende. Frits Minke werd in 2.11.4 elfde en Jack Qua- ring in 2.18.4 dertiende. De snelste Neder landse dame was Olga Lukowski, die in 2.54.- achttiende werd. Zowel Peter Lukowski als Jack Quaring verspeelden tijd door een val. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houlstr. 181 - Tol. 14444 Het 21-ste Hoogovenschaaktoernooi in het Kennemer Theater in Beverwijk onderscheidt zich toch wel sterk van het jubileumtoemooi in 1958. Het aantal remise-partijen is ten opzichte van het aantal gewonnen partijen tot nu toe vrij groot (19—11). Het lijkt waarschijnlijk dat de samenstelling van de ere-groep hieraan niet vreemd is. In het toernooi van 1958 telden wij verschillende spelers die bekend staan als echte vechtjassen. Van hen was de Argentijn Pilnik wel de meest spectaculaire en in iets mindere mate de Joegoslaaf Matanovic. Ook Stahlberg wist er over het algemeen wel raad mee. Wanneer wij de deelnemers van nu onder de loupe nemen, kunnen wij in feite alleen de Deen Larsen als een echte vechter kwalificeren en in iets mindere mate ook onze nationale kampioen Donner. Larsen is een speler die iets durft onder nemen, daarbij vertrouwend op het suc ces op lange termijn. Eliskases en O'Kel ly- (die ook in 1958 aanwezig was) alsme de Toran schaken uitstekend maar bren gen gewoonlijk niet dat spectaculaire in het spel dat voor de toeschouwers zo boei end is. Dat neemt niet weg dat de kwali teit van het geleverde spel zeker niet min der is dan het vorig jaar. Integendeel wel licht. Bij gedurfd spel laat men gauw een „Het is nog te vroeg om te juichen. De grote wedstrijden moeten nog beginnen en de tegenstand in Goeteborg, Oslo en de andere steden waar de jongens ook nog zullen rijden, zal weer enorm sterk zijn. Maar het staat als een paal boven water, dat de meesten van onze rijders in betere vorm zijn, dan zij ooit zijn geweest". Nadat Blois er Bourges zijn gepasseerd gaat het, maandagavond, pas „echt" be ginnen. Juist als de slaap het de rijders moeilijk gaat maken, vragen de wegen en weggetjes van het Centraal Plateau de bij zondere aandacht van de bestuurders. Mist De kans dat voor wat betreft de deel nemers die ui» Den Haag, München, Pa rijs, Glasgow, Lissabon en Rome zijn ver trokken, de strijd op de bochtige wegen van het Centraal Plateau gestreden zal worden, is bijzonder groot. Mocht dat niet het geval zijn, dan heeft Jacques Taffe in de Franse Alpen nog wel enkele moeilijk heden voor de Rally-rijders in petto. Door de dalen van de Saóne en de Rhone, waar behalve de vermoeidheid en slechte wegen nog een derde „vijand" het de rijders moeilijk maken. Deze streken zijn namelijk berucht om de mist, die daar veelal het zicht bemoeilijkt. Via Cham- bery, waar dan eindelijk de 491 km ge meenschappelijke route begint, wordt dan woensdag in de vroege middag Monte Carlo bereikt. Eindelijk krijgen de sterritrijders dan enkele uren rust, na 60 lange uren achter het stuur te hebben gezeten. Een rust die ook minder prettige consequenties heeft, want als de rijders na die rust vertrekken voor de klassementsproef van 430 km is het juist weer donker geworden. Jacques Taffe heeft niets aan het toeval overge laten.... Al dooit het dan in de kuststreek van ons land, in het noorden is daarvan geen sprake. Integendeel, het vriest er nog en de ijspret is er zelfs reeds begonnen. De wijde, open polders in oost-Groningen hebben de primeur gehad. Daar ligt de sneeuw nog dik in de open wijdte en reeds zondag is de ijsbaan te Scheemda voor de liefhebbers open geweest, terwijl dinsdag de grote paardenfokkers in dit district hun arren en „looikes" te voor schijn hebben gehaald, hun paarden fees telijk hebben opgetuigd en in Winschoten een concours hebben gehouden, waarin uit de paardensport bekende figuren als de Mellema's, de Barlagens en de Dijkstra's met hun fraai paardenmateriaal de bo ventoon hebben gevoerd Het was bij heerlijke zonneschijn een feestelijk gezicht, dat de oude folklore prettig heeft doen herleven. Vijftien com binaties waren er en onophoudelijk gle den de arren, getrokken door de fiere paarden, bij rinkelende bellen, door de straat, welke als „ring" was gekozen. Honderden toeschouwers hebben van dit beeld genoten. Maar dinsdag was het meer het feest van de kortebaansport. Zestien van de be kendste noordelijke kortebaanrijders wa ren naar Finsterwolder getogen om daar strijd te leveren om een totaalbedrag van 170.- aan prijzen. En ook hier was de bevolking uitgelopen om deze tak van schaatssport, welke meer in trek is dan de langebaan, te aanschouwen. Aan de rand van het dorp stonden ze rijen dik ge schaard op de dijkjes, welke de baan om ringen. Aanvankelijk scheen de zon, maar later kwamen hagel- en sneeuwbuien de pret bederven. Maar de wedstrijd ging door en men denke niet, dat daarbij, zo als vroeger, „gelopen" werd. Neen, de droogtraining van de NVBHS werpt steeds meer vruchten af en na bliksemsnelle starts ziet men werkelijk rijden met vaak uitstekende lichaamsbeheersing. Er werd gereden volgens afvalsysteem, waarbij en kele tegenstanders elkaar meer dan twee maal hebben moeten ontmoeten om tot een beslissing te komen. Er waren onder de deelnemers ook ver schillende, die eveneens aan andere tak ken van sport doen. Voetballei's uit de plaatselijke tweede klasser BNC en uit die van Nieuw Buinen, die des winters graag een graantje mee pikken uit de „geld- laag", welke dan op het ijs ligt. Tenslotte kon G. Rechts uit Nieuwebrug (bij Hee renveen) de honderd gulden mee naar huis nemen, Ep Oosting uit Emmen de 60, H. Bakker sr. uit Finsterwolde de 40, W. Wijnja uit Sneok de 20 en H. Koolhof, de goalgetter van BNC uit Finsterwolde, de 10. Maar voor het zover was had een groot aantal ritten vaak felle strijd gebracht op de 160 meter baan, strijd, welke als steeds ook nu weer de massa geboeid heeft. Na de schitterende recordverbeteringen van haar broer John, heeft ook Ilse Kon- rads zich niet onbetuigd gelaten en tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales eveneens twee wereldrecords gebroken. In het 55-yardsbad van Noord Sydney zegevierde Ilsa in de finale van de 1650 yards vrije slag met een tijd van 19 min. 25.7 sec., hetgeen maar liefst 33.2 sec. sneller is dan het oude record, dat sinds 24 december 1958 (Sydney) met 19 min. 58.9 sec op haar naam stond. Deze prestatie betekende eveneens een verbetering van het wereldrecord op de 1500 meter, aangezien het veertienjarige zwemstertje ook dit record met 19 min. 58.9 sec in haar bezit had. Ilse Konrads zwom in prachtige stijl, zonder onderbreking haar armen ver door trekkend, met een wonderbaarlijk uithou dingsvermogen. Hoe goed trainer Don Tal bot haar schema had ingedeeld bleek uit de tussentijden op de 220 yards, die nau welijks varieerden. Journalisten, die na afloop vroegen hoe het kwam dat zij zo geregeld zwom, kre gen te horen dat zij tijdens de record poging haar slagen telde en daarbij popu laire liedjes neuriede. Haar 16-jarige broer John. die vier dagen geleden de wereldrecords op de 880 yards en de 800 meter vrije slag scherper stelde, won met groot verschil op zijn naaste ri valen de 440 yards vrije slag in 4 min. 21.9 sec. Slechts eentiende seconde bleef hij boven zijn wereldrecords op de 400 meter en de 440 yards, die hij op 18 februari van het vorig jaar te Melbourne vestigde. Wim de Graaff Dit was de voorzichtig-enthousiaste uit spraak van Klaas Schenk na de eerste dag van de strijd om het officieuze Neder landse schaatskampioenschap, die woens dag te Hamar begon. Op deze eerste on derdelen van de wedstrijden om de jhr. Karnebeek-beker, de 500 en de 3000 meter, zijn bij guur weer, met een temperatuur van 10 graden ónder het vriespunt, maar op goed ijs, enkele uitstekende resultaten geboekt. Henk van der Grift reed de sprint op nieuw in 43.1 sec. en Wim de Graaff bleef met 43.9 sec. een halve seconde onder zijn beste tijd tot dusver. Het was jammer, dat Cees Jan Kroon, die razendsnel door de eerste bocht was gekomen, viel. Niet al leen dat hij met 46.3 sec. ruim boven de door hem geschatte tijd van ongeveer 43.5 sec. bleef, doch bovendien verspeelde hij met deze valpartij zijn kansen op de officieuze titel. Opvallend op de 500 meter waren voorts de derde en de vierde plaats van Koeleman en Meeuwisse, beiden on der de 45 sec. De 3000 meter bracht de grootste ver rassing in de vorm van het feit, dat vijf rijders onder het baanrecord van 4.51.6 bleven. Jan Pesman en Jeen van den Berg, die een matige 500 meter achter de rug hadden, reden samen. Het was een nek- aan-nek-race in hoog tempo, die pas op de laatste 100 meter werd beslist, toen de langere, glijdende slag van Pesman de doorslag gaf: 4.48 en 4.48.4 Cees Jan Kroon reed tegen Broekman. Tot de laatste ronde bleven zij in deze rit geregeld ongeveer twee seconden onder de tijden van Pesman en Van den Berg, maar op de laatste 400 meter kwam een kleine inzinking, waardoor zij in een dead heat 2 seconden boven de tijden van de beide noordelingen kwamen (4.50.6). In tussen had Wim de Graaff in zijn rit tegen de jeugdige Arie Zee zijn goede sprinttijd met een 4.50.2 op de drie kilometer laten volgen en daarmee stelde de Rotterdam mer zijn serieuze kandidatuur voor de ti tel en voor een reisje naar de voor-Olym pische .wedstrijden in Squaw-Valley. Don derdag worden de 1500 en de 5000 meter gereden. De uitslagen De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Henk van der Grift 43.1 sec., 2. Wim de Graaff 43.9, 3. Jo Koeleman 44.8, 4. en 5. Chris Meeuwisse en Jan Vo gels 44.9, 6. en 7. Jan Lourens en Kees Broekman 45.3, 8. Tom Langerhuizen 45.6, 9. en 10. Nico Houter en Jeen van den Berg 45.7, 11. Jan Pesman 45.8, 12. Arie Zee 46.0, 13. Cees Jan Kroon 46.3, 14. Arnold Vroege 47.9. 3000 meter: 1. Jan Pesman 4.48 (nieuw baanrecord), 2. Jeen van den Berg 4.48.4, 3 Wim de Graaff 4.50.2, 4. en 5. Cees Jan Kroon en Kees Broekman 4.50,6, 6. Jo Koe leman 4.56,4, 7. Henk van der Grift 4.58,4, 8. en 9. Chris Meeuwisse en Jan Vogels 5.01,3, 10. Arie Zee 5.05.-, 11. Jan Lourens 5.06,3, 12. Tom Langehuizen 5.08,9, 13. Ar nold Vroege 5.14.-, 14. Nico Houter 5.16,9 (gevallen). Het klassement na de eerste dag ziet er als volgt uit: 1. De Graaff 92.267 pnt., 2. Van der Grift 92.833. 3. Broekman 93.733, 4. Van den Berg 93.767, 5. Pesman 93.800, 6. Koeleman 94.200, 7. Kroon 94.733, 8. en 9. Meeuwisse en Vogels 95.117, 10. Lourens 96,350, 11. Zee 96.833, 12. Langehuizen 97.083, 13. Houter 98.517, 14. Vroege 100.233. Gezien het grote financiële succes van het vorig jaar heeft de NBB besloten de finales van de Nederlandse amateurboks- kampioenschappen wederom in Den Haag te houden en wel op 6 april in de Houtrust- hallen. De voorronden worden op 21 en 22 maart in Amsterdam gebokst. steek vallen hetgeen zich tot twee maal toe reeds bij Larsen heeft gedemon streerd. Zesde ronde In de zesde ronde, die woensdagmiddag werd gespeeld, verging het de Deense grootmeester beter. Nauwkeurig zette hij zijn partij tegen de sluwe Spanjaard To ran op. De laatste diende uitstekend van repliek tot het moment dat hij één zijner pionnen in het centrum vermoedelijk iets te verin de vijandelijke stelling liet opruk ken. De brutale soldaat werd daar al spoe dig het mikpunt van Larsen's in stelling gebrachte geschut. De Deen had boven dien het voordeel over het loperpaar te beschikken. Het was te voorzien dat Toran zijn pion zou moeten prijsgeven wat dan ook prompt gebeurde. In flinke tijdnood gekomen bracht Toran nog een verras send (wanhoops)-stukoffer dat misschien nog enig effect had kunnen sorteren in dien ook Larsen met tijdsgebrek te kam pen had gehad. Nu dit niet het geval was bleek de gehele actie Hen dode opgeschre ven zoals duidelijk uit het verloop van de partij bleek. Behalve Larsen boekte ook Eliskases een kostbaar winstpunt. Hij had het op te nemen tegen Langeweg, die toch wel dui delijk de zwakste in dit gezelschap is. Al spoedig had de Argentijn het betere spel en kreeg Langeweg met moeilijkheden te kampen. Hij handhaafde zich echter be hoorlijk. Toen Eliskases echter vernam dat Olafsson in een Siciliaanse partij met van den Berg al vrij spoedig remise was overeengekomen trok de vroegere Oos tenrijker nog eens alle registers uit. Dat Langeweg hier niet tegen opgewassen bleek, verwonderde niemand. Olafsson en Eliskases kwamen door deze resultaten samen aan de kop van de rang lijst nadat Olafsson in de morgenuren met bekwame hand onze nationale kam pioen Donner in de afgebroken partij kans loos had gelaten. Kennelijk was Donner door zijn neder laag tegen Olafsson uit zijn evenwicht ge bracht. Hoe het zij, tegen van Scheltinga kon hij maar slecht op dreef komen. Daar entegen was de Amsterdammer uitste kend op dreef hetgeen in het gevorderd middenspel in een pion resulteerde. Toen Van Scheltinga later nog een tweede pion voorkwam had Donner toch wel alle talen ten nodig om het toreneindspel nog net re mise te kunnen houden. De Belg O'Kelly de Galway kwam tot zijn zesde achtereenvolgende remise. Dit maal tegen dr. Barendregt. Er werd in de ze partij nog al het een en ander afgeruild In een stand met drie lichte stukken en een aantal .pionnen wederzijds zochten beiden nog even naar eventuele verbox-- gen winstmogelijkheden. Deze bleken niet aanwezig en daar ook Barendregt gezien 1-2. Eliskases 6 3 3 0 4V2 Olafsson 6 3 3 0 4'/2 3-4. Barendregt 6 2 3 1 3>/2 Van Scheltinga 6 1 5 0 3i/2 5-6. Donner 6 1 4 1 3 O'Kelly 6 0 6 0 3 7-8. Larsen 6 1 3 2 2i/2 Toran 6 0 5 1 2i/2 9. C. B. v. d. Berg 6 0 •4 2 2 10. K. Langeweg 6 0 2 4 1 Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 zijn fraaie plaats in de rangschikking be grijpelijkerwijs geen onnodige risico's wilde lopen werd tot i-emise besloten. Het geen de volgende ranglijst tot stand heeft gebracht: Zevende ronde Vandaag wordt de 7-de ronde gespeeld. In deze ronde treffen de koplopers Olafs son en Eliskases elkaar aan. De IJslan der speelt met wit. Donner heeft het op te nemen tegen de met wit spelende Larsen. Van Scheltingav.d. Berg, Barendregt Tox-an en LangewegO'Kelly zijn de ove rige pax-tijen. Vrijdag is een rustdag voor de spelers die niet met afgebroken en/of uitgestelde partijen zitten. Deze dienen dan te wor den uitgespeeld. Tevens wordt een aan vang gemaakt met de traditionele vier kampen. Zaterdag volgt dan de achtste ronde waarvoor in de eregroep het vol gende programma is vastgesteld. Eliska ses—O'Kelly, Toran—Langeweg, Donner Bax-endregt, v.d. BergLarsen en Olafs sonvan Scheltinga. Zondagmorgen wordt reeds met de laatste ronde begon nen. Tegenstanders zijn dan: van Schel tingaEliskases, LarsenOlafsson, Ba x-endregtv. d. Bex-g, LangewegDonner en O'Kelly—Toran. De partij tussen R. Toran (wit) en B. Larsen (zwart) had het volgende verloop: X. d4 Pf6; 2. c4 g6; 3. Pc3 d5: 4. cxd5 Pxd3; 5. e4 Pxc3; 6. bxc3 Lg7; 7. Lc4 0—0; 8. Pe2 Pc6; 9. fr-0 b6; 10. Le3 Dd7; 11. Tel Lb7; 12. Lb5 a6: 13. La4 b5; 14. Lc2 Ta-d8; 15. a4 eö; 16. axb5 axbö; 17. d5 Pa5; 18. Ld3 c6: 19. Tal Ta8; 20. Lc5 Tf-b8; 21. d6 Lc8; 22. Dbl De6; 23. Db4 Pb3: 24. Txa8 Txa8; 25. Pel Pxc5; 26. Dxcö Ld7; 27. c4 Lf8; 28. cxb5 Lxd6; 29. Db6 Tb8; 30. Da7 cxb5; 31. Le2 Tc8; 32. Lb3 De7: 33. Tdl Lc6; 34. Da6 Db7; 35. Lxf7t Kxf7: 36. Da2i' Ke7: 37. Dd2 La3; 38. Pb3 Kf8; 39. Paö De7; 40. Dh6t Kg8; 41. Dh3 Ld7: 42. Db3t Kh8; 43. g3 en wit geeft het tevens op. Uitslagen partijen Uitslagen van de gespeelde partijen in de zes de ronde: Eregroep: Eliskases—Langeweg 1—0: O'Kelly— Barendregt remise; Toran—Larsen 0—1; Donner —Van Scheltinga remise: v. d. Berg—Olafsson remise. Internat, damesgroep: HeemskerkLangos af gebroken; Roodzant—Bacic 01; Chaudé de Si- lansv. d. Veen 1—0: BilekSzeimis afgebroken. Res.groep IA: Ditt—Donk 1—0; Jonkman Aal- ders 0—1; VlagsmaGereben afgebr.; Branicki Remouchamps afgebr.: ApkingPerez afgebr. Res.groep 1 B: Füster—Van Geet afgebr.; Kloo- stra—Tabe Bas 0—1: TanGimeno 0—i; Diemer —Schneiders 1—0: Bozic—Sassen afgebroken. Groep 2: DriesKer.ie 0—1; VerhoeffMolen- bioek afgebr.: Crespo—Suiker remise: Conrady— Preckwinkel remise. Groep 3: Ribas Bonet—v. d. Berg 0—1; Waling DijkstraJavanovic 10; Bouma—Van Vliet 1—0; W, J. BosSturm remise. Groep 3 b: Van der Griendt—S. Herfst remise; Lambrechts—Abrahams 1—0: v. d. WerffInglada afgebr.; DallmannPavlovic 0—1: Biesheuvel- Mix remise. Groep 4: mej. De KlerckTempel 10; Bult— D.iordjovic 1—0; Koomen Slagt remise; De Vries —De Graaff 1-0. Groep 5: Groos—Kwee Tioe Liong afgebroken; Rodenberg—Burgers afgebr.; v. Voorst Vader Peters 10; De Haas—Veis 0—1; 't Geuzendam Sieeman 0—1. Uitslagen afgebroken partijen: Eregroep: Olafsson—Donner 1—0. Res.groep 1 A: Jonkman—Apking remise: Ap kingDonk 10. Res.groep 1 B: Füster—Tabe Bas 10: Diemer —Bozic remise; Schneiders—Van Geet 01. Groep 5: Veis—v. Voorst Vader 1-0. De landelijke competitie heren van de Nederlandse Basketbalbond is voor de helft afgewerkt. Hoewel er nog geen kam pioenen bekend zijn, kunnen we nu reeds de titelkandidaten aanwijzen. Zoals be kend, spelen de bovenste twee ploegen van beide afdelingen een halve competitie om het kamipoenschap van Nederland. In af deling A zullen ongetwijfeld de beide Am sterdamse ploegen Landlust en DED het zo ver brengen, terwijl in afdeling B het Am- De honkballers beginnen zich weer .voor te bereiden op het komende seizoen en binnen niet al te lange tijd zal de alge mene ledenvergadering van de KNHB weer bijeen komen. De termijn waarin ovei'schrijving kan worden aangevraagd, sloot 1 januari jl., zodat men dus op het ogenblik een overzicht heeft van de wijzi gingen. Hoewel in de laatste drie dagen van 1958 nog een kleine honderd overschrij vingen wei-den aangevx-aagd zijn er toch geen belangrijke vex-anderingen te ver melden. Slechts weinig topspelers veran derden van club. EHS raakt Cas Tromp kwijt, die in Ajax zijn geluk gaat beproe ven. Daar kan hij dan de plaats in gaan ne men van Hugo Walker, die bij VVGA gaat spelen. De gemeenteambtenaren verloren op hun beurt ook een speler, n.l. de jonge werper Beidschat, die de pitching-staff van EHS komt vei-sterken. Tot zover ver liepen de overschrijvingen nogal even wichtig: EHS, Ajax en VVGA ruilden een speler. Voor TIW staan de zaken ongun stiger. Werper Kempen vex-trekt naar Schiedam, Kretschmar naar ABC, Gx-oene- woud naar Ajax en zelfs Van Lieshout kon de verleiding niet weerstaan en verliet zijn vereniging, die hij vele jaren diende, om bij de nieuwe hoofdklasser WVHEDW te gaan spelen. In Rotterdam kwam Cor- peleyn (Neptunus) naar Sparta. Interessant is verdei-, dat sinds de Euro pese honkbalkampioenschappen acht nieuwe verenigingen zijn opgericht. Zo zal dit jaar ook wox-den gehonkbald in Hengelo Apeldoorn. Breda en Sassenheim, terwijl in de x-eeds bestaande centra als Nijme gen, Tilburg, Amsterdam en Haarlem nieuwe clubs zich aanmelden. In Haar lem zal OG dit jaar weer deelnemen aan de competitie. sterdamse Blue Stars zo goed als zeker zal deelnemen. In afdeling A moet men de twee degra danten zoeken bij de Helderse en Groning se vertegenwoordiging. Waarschijnlijk zul len Donar en HAV naar de districtsklasse verdwijnen, terwijl de ploeg van Zee macht verstandig zou zijn haar plaats be schikbaar te stellen, want ook de marine- ploeg hoox-t in dit selecte gezelschap niet thuis. Welke club uit de B-afdeling gaat verdwijnen, is nog niet duidelijk. Thor, Fortuna en Flamingo's hebben allen na negen wedstrijden één overwinning be haald en het verschil met de rest van de afdeling bedraagt niet minder dan acht punten. Fortuna is wel het zwakst, maar aan een voorspelling durven wij ons niet te wagen. De vorige week bi-acht enkele verras- singen. Blue Stars, na negen wedstrijden nog steeds ongeslagen, leed tegen de Am sterdamse studentenploeg US een onver wachte 6447 nedex-laag. DED verbeterde een record door Donar in Groningen met niet minder dan 33122 te verslaan. Het was de tweede maal in dit seizoen, dat de ploeg van Aldenberg de „hondex-d-bar- rière" doorbrak. Ook de zege van Ty phoons op ZBVS was verx-assend te noe men, al wex-d er dan ook zeer matig ge speeld. In afdeling A gaat Landlust nog steeds aan de kop. Zaterdag werd AMVJ versla gen met 5237. DED bleef goed vólgen door de monstex-zege op Donar. Agon bezet op het ogenblik de derde plaats, dank zij een zwaar bevochten zege op Herly. Agon, dat dit jaar voor het eerst in de hoogste afdeling uitkomt, doet het toch wel bij zonder goed. Ook zonder Blom, die niet meer opgesteld wil worden, handhaven de Amsterdammers zich. Typhoons versloeg het favoriete ZBVS voor de tweede maal in dit seizoen. In de wedstrijd werd bij zonder veel geschoten en dat ging de ZBVS-ers niet zo goed af. De Typhoons- zone dwong de Santpoorters tot een af standschot, maar zelfs Harry Regenboog was niet op dreef en zo konden Halewijn (514), Hans van Elk (94), Dinkelberg (012) en Argelo (46) hun ploeg aan twee kostbax-e punten helpen. Antilopen ver wijderde zich definitief van de laatste plaatsen ten koste van Zeemacht. In de B-afdeling versloegen US, Arrows en Punch resp. Blue Stai-s, Argus en Thor. De standen zijn: A Landlust DED Agon Typhoons Herly ZBVS AMVJ Antilopen Zeemacht Donar HAV 11 20 10 18 10 14 9 12 10 12 10 12 9 8 11 8 11 4 10 2 9 Q B Blue Stars Sabres Punch US Wolves Argus Arrows Flamingo's Fortuna Thor 10 18 10 14 9 12 9 12 8 10 9 10 10 10 9 2 9 2 9 2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7