Experts achten jaren van 1962 tot 1964 de kritieke periode Mikojan's missie lijkt niet geslaagd UNO-waarnemer bij processen ontboden Pas van raket „Minuteman" wordt strategisch herstel verwacht Staking in Argentinië begint te verlopen WOENSDAG 21 JANUARI 1959 11 Nog steeds is de vraag: wat wilde hij eigenlijk Stormen, overstromingen en sneeuw in West-Europa Nog geen Iraakse reactie op Bagdadpact-overleg De toestand in Cuba Deinumer vierling weer bijeen Meer kans voor Nederlands wegvervoer in Duitsland? Thans gevechten op Noord-Celebes Subandrio de volgende maand naar Australië Tweede Russische krediet voor Indonesië? Verschuivingen onder K.V.P.-kandidaten op groslijsten Vrijspraak voor moeder die kind te vondeling liet leggen T. V. -reclame - vraagstuk moet nog wachten Kwestie pas in de nieuwe Kamer aan de orde Overval op echtpaar in Voerendaal berecht DE RAKETTEN-RACE Nooddam gelegd in Oost- Flevoland Regering is duidelijk de sterkste in conflict Produktschap Siergewassen Nederland voerde in 1958 voor 290 miljoen uit NEW YORK (UPI) Het bezoek van Anastas Mikojan aan de Verenigde Staten lijkt, naar de resultaten te beoordelen, niet ai het gewenste gevolg te hebben gehad, dat de Russische leiders er zich wellicht van hebben voorgesteld. Niettemin kreeg de Russische vice-premier een sympathieke ontvangst, waarvan het effect wel enigs zins verloren is gegaan, doordat hij ten slotte fel uitviel Qver de „koude oorlog", die volgens hem een specialiteit is van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Het heeft zeker in de be doeling gelegen van de slimme Mikojan, te trachten een tegenstelling te scheppen tus sen de houding van Amerikaanse particu lieren ten opzichte van Rusland en de officiële houding van de Amerikaanse autoriteiten. Met zijn pleidooien voor een spoedige regeling van de Berlijnse kwestie vol gens het Russische recept en van de Duitse kwestie volgens hetzelfde recept bereikte hij toch niets meer dan wat Rusland zou hebben kunnen bereiken door een langdurige uitwisseling van nota's, be halve dan een vage belofte van een mo gelijke conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland in de lente. Hij kreeg voorts geen handelsconcessies. Wat dat betreft is zijn bezoek een mis lukking geworden, want de Verenigde Staten zullen het embargo op strategische goederen in geen enkel opzicht verzachten. Negatief Als Mikojan gehoopt had een top conferentie tot stand te brengen of een uitnodiging voor Kroesjtsjev voor een be zoek aan de Verenigde Staten, heeft hij gefaald, tenminste voor het ogenblik. Iedereen, die zou geloven, dat een ern stige crisis over Duitsland uit de weg is geruimd of dat de koude oorlog minder fel zal worden gevoerd, heeft het mis, zegt men in die diplomatieke kringen. Het Witte Huis en het departement van Buitenlandse Zaken hebben gezegd, dat de besprekingen met Mikojan „nuttig" waren, maar niemand gebruikte het woord „vruchtbaar". Mikojan heeft toegegeven verrast te zijn door de kracht van het Amerikaanse eco nomische leven en door de hoge levens standaard. Het is duidelijk, dat niet alleen Mikojan indruk maakte op de Amerikanen, maar Amerika ook op Mikojan. Maar nog steeds is de vraag niet opgelost: wat kwam Mikojan met zijn zogenaamde vakantie- bezoek van zeventien vermoeiende dagen eigenlijk doen? Mikojan vertrok met een glimlach en een afscheidstelegram van Dulles. Bij zijn vertrek van het vliegveld Idlewild (New York) waren geen Amerikaanse autori teiten aanwezig. Russische, Poolse en Tsjechoslowaakse diplomaten deden hem uitgeleide. De stad New York werd ver tegenwoordigd door een veiligheidskorps van tweehonderd geüniformeerde politie mannen, die een ondoordringbaar kordon rondom het vliegtuig hadden gelegd. Te voren was al de bagage van de 26 andere passagiers doorgelicht en met geigertellers onderzocht. Het toestel dat 's ochtends in New York was aangekomen werd tot het vertrek scherp bewaakt. Nuttig De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken sprak in zijn afscheidstele gram aan Mikojan, namens de president, hemzelf en andere functionarissen, de hoop uit, dat het bezoek van waarde zal zijn en dat Mikojan het Russische volk op LONDEN (UPI) Stormen met een windkracht van 95 km. in het uur hebben dinsdag het kustgebied van Engeland ge teisterd. Elders, meer in het binnenland, brachten hagelbuien, regenvlagen en over stromingen stagnatie te weeg in het ver keer. De Orkney-eilanden ten noorden van Schotland werden gebeukt door een storm van meer dan 100 km. per uur, welke klei ne vissersschepen er toe bracht in allerijl dekking te zoeken, en die zich tenslotte ontlastte in een stortbui, waardoor 4 cm. regen viel. Overstromingen, die land en wegen tot meer dan een meter diepte onder water zetten, brachten het verkeer tot stilstand in Yorkshire, Hampshire, Derby en So merset, terwijl op de wegen in Leicester shire, Worcestershire, Buckinghamshire en Bangor in Wales het water 30 tot 45 centimeter hoog stond. DEN HAAG (ANP) Vanmorgen 7.45 uur werden alle loodsdiensten geheel ge staakt. Water PARIJS (UPI) Zware regens hebben het gevaar van nieuwe overstromingen in Parijs vergroot, nadat gisteren het peil van het water in de Seine was gedaald. Nauwelijks hadden de autoriteiten ver klaard dat het gevaar geweken was of het begon opnieuw te regenen. Vier uren lang werd de reeds overstroomde stad door een zware storm geteisterd. De zijrivieren ten oosten en zuiden van Parijs, eveneens gezwollen door smelten de sneeuw uit de bergen, blijven de Seine voeden en men schat dat het minstens een week zal duren eer het water tot een nor maal peil is gedaald. De evacuatie uit de dorpen rondom Parijs gaat voort. Sneeuw STOCKHOLM (UPI) —Het gemeentebe stuur van Stockholm heeft de burgerij van echtend met klem gevraagd zoveel moge lijk gebruik te maken van het openbaar transport en zijn auto's thuis te laten. Bij de 20 centimeter sneeuw, die gisteren ge vallen was, is vannacht een laag van 10 tot 15 cm. gekomen. Ruim 300 vracht auto's, 190 tractors, 160 laadmachines en 10 bulldozers waren hedenochtend in de weer om de sneeuwvracht weg te werken. De gemeente heeft dit jaar aan het sneeuw ruimen al 4 miljoen kronen uitgegeven en 1000 man reeds enkele weken aan het werk. Als bij de drukte van de sneeuwrui- merij het particuliere verkeer komt, zal een absoluut onhoudbare toestand ont staan waar de politie machteloos tegen over staat. de hoogte zal brengen van „het oprechte verlangen van de Amerikanen naar vriend schap" met de Russen. Voorts verklaarde Dulles dat president Eisenhower hoopt dat het nuttig is geweest dat Mikojan de voor uitgang van het Amerikaanse volk door het systeem van individueel kapitalisme heeft gezien. Bij zijn vertrek verklaarde Mikojan dat hij het Russische volk zou vertellen over de „hartelijke gastvrijheid" die hij gedurende zijn bezoek had genoten. „Ik ben tevreden over mijn bezoek", ver klaarde Mikojan voor zijn vertrek. Op de vraag of zijn bezoek de internationale si- situatie had verbeterd antwoordde hij: „Ik kan het niet zeggen, maar al de bespre kingen die ik hier voerde, waren gericht op dit doel". Hij weigerde zich uit te laten over Duitsland. „Ik kan niet raden", ant woordde hij op de vraag of hij een confe rentie op hoog niveau over de kwestie verwacht. In de Oostenrijkse ambassade in Den Haag zijn dinsdagmiddag hoge onder scheidingen aan de ministers Witte en Zijlstra uitgereikt. De Oostenrijkse ambassadeur, dr. G. Afuhs, temidden van de beide gedecoreerden, die het „Grosze goldene Ehrenzeigen am Bande fiir Verdienste an die Republik Oesterreich" ontvingen. LONDEN (UPI) De regering van Irak heeft, naar door het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken vandaag is medegedeeld, nog geen officiéél bericht gezonden, dat zij vertegenwoordigd zal zijn tijdens de bijeenkomst van het Bag- dadpact, die op 26 januari in Karatsji be gint. Irak is in naam nog steeds lid van het pact, hoewel na de revolutie, die Ka- rim Kassem aan de macht bracht nooit meer is samengewerkt met de verdrags organisatie. Indien Irak zich officiéél uit het pact wenst terug te trekken moet het de andere leden voor september van dit jaar daarvan in kennis stellen. Die andere leden zijn Perzië, Pakistan, Turkije en Engeland. De Verenigde Staten hebben wel zitting in de militaire commissie, maar zijn geen volledig lid van het pact. In Londeen verwacht men, dat de verga dering in Karatsji een nauwere samen werking tussen de leden van de organisa tie zal opleveren. In dit verband koestert men de hoop, dat de Verenigde Staten zich in groter mate dan tot dusver met het pact zullen vereenzelvigen. Na de revolu tie in Irak is door de meerderheid van de pactleden bij de Amerikaanse regering aangedrongen op volledige toetreding. Wel heeft Amerika toegezegd zijn hulp verlening aan Perzië, Pakistan en -Tur kije uit te breiden, maar daarbij is het ge bleven. En de gevraagde toezegging dat Amerika, in geval van een Russische aan val op deze landen, zonder voorwaarden tehulp zou komen, is niet opgegeven, on danks de toegenomen druk, die de Sovjet- Unie uitoefent op de verdragsorganisatie. NEW YORK (Reuter) De voorlopige president van Cuba, dr. Urrutia, heeft de permanente afgevaardigde van Uruguay bij de UNO dr. Enrique Rodriguez Fabre- gat, uitgenodigd als waarnemer van de volkerenorganisatie het verloop van de processen tegen voormalige aanhangers van de verdreven president Batista te ko men volgen. Dr. Fabregat heeft nog geen besluit genomen. HAVANA (UPI) Zeven autobussen vol boeren uit de provincie Oriënte zijn in Havana aangekomen voor de processen te gen de oorlogsmisdadigers. Al deze boeren zijn als getuigen a charge naar Havana gekomen. Ze reden in optocht door de stad „rechtvaardigheid" eisend. In totaal zullen zeshonderd inwoners van de pro vincie Oriënte naar Havana komen om te gen de ruim zeshonderd verdachten in het fort Cabana te getuigen. Inmiddels is men bezig de aanklachten op te stellen. Kolonel Saso Blanco, chef van de politie in de Sierra Maestra, zal terechtstaan omdat hij op een dag 53 boe ren met een machinegeweer vermoord heeft op verdenking dat zij de opstande lingen hielpen. Op het vliegveld van Havana is het bij na tot een veldslag gekomen toen 27 vol gelingen van Batista, met de gehate pre mier en minister van binnenlandse zaken Ray aan het hoofd, op een vliegveld wacht ten, dat ze naar politiek asyl in Chili zou brengen. Het vliegtuig kreeg motorstoring keerde terug voor reparaties en werd om singeld door een grote groep dreigend schreeuwende betogers. De politie wist de toestand meester te blijven. In reactie op een aantal Amerikaanse beschuldigingen betreffende de executies, die thans op grote schaal in Cuba plaats hebben, zei Fidel Castro dezer dagen: „Er is op Cuba nog nooit een neger gelyncht en Cubaanse strijdkrachten hebben nog nooit een atoombom geworpen op een weerloze stad." HAVANA (UPI) De Verenigde Staten hebben Batista nog vliegtuigbommen ge leverd nadat formeel een wapenembargo was afgekondigd, aldus heeft luitenant An tonio Santacruz, hoofd van de marine strijdkrachten der opstandelingen mede gedeeld. De bommen werden geleverd via een basis in Nicaragua en 's nachts op Cu ba aan land gebracht, zo zei hij. Zij zijn gebruikt in de laatste fase van de opstand, toen Batista op grote schaal vliegtuigen inzette tegen de rebellen. De Deinumer vierling is vandaag na een scheiding van een maand, herenigd. De twee kinderen die tot nu toe nog in het Diaconessenhuis te Leeuwarden werden verpleegd, Meint en IJtje, hebben van morgen het ziekenhuis verlaten. Ze wer den naar de ouderlijke woning van de familie Lautenbach, die inmiddels een eigen huis heeft betrok! n, overgebracht. Op 23 deecmber werden de twee kinderen Willem en Durkje reeds naar huis ge bracht, De kinderen verkeren alle vier in blakende welstand. Meint en IJtje wegen respectievelijk 3170 en 3460 gram. V.V.D.-verkiezingsmanifest. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie zal op zaterdag 31 ja nuari in vergadering bijeenkomen in Den Haag ter bespreking en ter vaststelling van het verkiezingsmanifest van de V.V.D. De Westduitse minister van Verkeer, dr. H. C. Seëbohm, heeft aangekondigd, dat de regering binnenkort, het verkeërs- verdrag, op 19 september 1949 in Genève gesloten, aan de Bondsdag ter bekrachti ging zal voorleggen, zo meldt de „Deut sche Verkehrszeitung". De wetten van 21 maart 1956 zullen deze week in de zitting van de CDU/CSU-fractie ter sprake wor den gebracht. Indien de Seebohm-wetten van 1956 worden afgeschaft of worden aangepast aan de internationale bepalin gen zou het Nederlandse wegvervoer daarvan veel profijt trekken, omdat deze wetten de maten en gewichten van de voertuigen in het internationale verkeer zo drastisch hbben beperkt, dat het Ne derlandse wagenpark voor ruim drie kwart van het vervoer door West-Duits- land is uitgesloten. In Den Haag vraagt men zich af, of de aankondiging van dr. Seebohm een eerste stap is op de weg naar de eerbiediging van de internationale bepalingen over de maten en gewichten van vrachtauto's. Men wijst er echter op, dat het Geneefse verdrag al eens eerder ter ratificatie aan de Bondsdag is voorgelegd, maar dat toen van parlementaire goedkeuring niets is gekomen. DJAKARTA (UPI) Er zijn hier van daag nieuwe berichten doorgekomen over hevige gevechten tussen de rebellen en de troepen van de regering op Celebes. Een bericht van radio-Makassar meldde, dat er hevig gevochten was in het noorden van Celebes, waarbij vijf rebellen het leven verloren. De radio zei, dat een van de gedode rebellen een vrouw bleek te zijn. Bij Makassar is een handgranaat gewor pen naar het paleis van de traditionele heerser van Gowa, het zuidelijk „regent schap" van Celebes, aldus het Dersbureau PIA. Het bericht zegt, dat een jongen gedood werd en een oude vrouw gewond. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Su bandrio zal op 8 februari naar Australië gaan voor het bezoek, waartoe hij is uit genodigd door zijn Australische ambtge noot Richard Casey, zo is dinsdag officieel in Djakarta meegedeeld. De belangrijkste punten van zijn besprekingen daar zullen zijn: de kwestie Nieuw-Guinea, Austra lische hulp volgens het Colomboplan, stu dentenuitwisselingen en dergelijke. Dr. Subandrio heeft dinsdag een onder houd gehad met de Australische ambassa deur L. R. Mclntyre, die binnenkort naar zijn land terugkeert voor het voorbereiden van het bezoek. DJAKARTA (Reuter) Volgens het Indonesische dagblad „Merdeka" over weegt de Sovjet-Unie aan Indonesië een nieuw krediet te verlenen van vijftig mil joen Amerikaanse dollars, boven het kre diet van honderd miljoen, dat reeds eer der werd verstrekt. De Russische ambassadeur in Djakarta, Volkov, zou hierover besprekingen heb ben gevoerd met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio. Bij de groslijst-stemming van de Katho lieke Volkspartij hebben zich ten aanzien van de westelijke lijst enige opvallende verschuivingen voorgedaan. De heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alke made, klom daarbij van de 22ste naar de 12de plaats, terwijl mr. K. van Rijckevor- sel, de bekende juridische deskundige van de K.V.P.-Tweede Kamerfractie, van de 14de naar de 19de plaats terugviel, hetgeen er vermoedelijk toe zal leiden dat hij niet in de Kamer (waar hij sinds 1952 lid van is) terug zal keren. De heer Kolfschoten staat op de lijst na de heren: Romme, An- driessen, Van Doorn, Ploeg, Luns, Koersen, mej. Vink, Brouwer, Weyters, Lucas en Laan, doch vóór Van Dongen, mej. Nolte, Kleisterlee, Weiter, De Graaf, Bachg en Van Rijckevorsel. Op de noordoostelijke lijst klom de heer E. Roolvink van de 16de naar de 12de plaats, terwijl de kansen van de heer B. Verhoeven daar aanmerkelijk daalden doordat hij van de 12de naar de 15de plaats werd teruggebracht. Op de Brabantse en de Limburgse lijst deden zich geen verschuivingen voor. De Leeuwarder rechtbank heeft woens dag de 25-jarige Martha J. T. van der V. te Leeuwarden vrijgesproken van de haar tenlaste gelegde medeplichtigheid aan het te vondeling leggen van haar pasgeboren kind in Amsterdam. De eis was een jaar met aftrek. De rechtbank overwoog dat de ver dachte zelf voor de geboorte van haar kind een afspraak had gemaakt met de vader J. P. uit Leeuwarden, dat het kind zou moeten verdwijnen, maar dat zij er niet mee had ingestemd, dat haar kind na de geboorte van haar werd wegge nomen. Wel had J. P. verklaard, dat hij het kind van haar had weggenomen, om dat Martha het kind wilde doden, doch in dezen stond de verklaring van J. P. geheel alleen. De grootvader van het kind, de 48-jarige monteur J. van der V. te Leeu warden, werd wegens het te vondeling leggen van het kind veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis was 9 maanden met aftrek. Zijn vrouw, de 49-jarige Trijntje van der V—De V. werd conform de eis vrij gesproken. Haar was het geven van een lakentje en een dekentje voor het vervoer naar Amster dam tenlaste gelegd. Zoals wij indertijd reeds gemeld hebben, staat de minister van Economische Zaken allerminst afwijzend tegenover toepassing van reclame in de televisie. Op verzoek van staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener heeft minister Zijlstra hierover een rapport opgesteld, waarin hij de noodzaak van TV-reclame bepleit. Wan neer te zijner tijd de TV-nota verschijnt, zal dat rapport eveneens ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Het staat echter wel vast dat pas de Tweede Kamer in nieuwe samenstelling zich over deze nota zal uitspreken. Gezien het feit, dat in deze nota een regeling voor lange tijd voor het televisiebeleid wordt be handeld, evenals de definitieve vorm van de reclame-TV. zoals de regering die ziet. wordt het wenselijk geacht, dat de ver antwoording hiervoor voor rekening komt van het nieuw te vormen kabinet. Het gerechtshof in 's Hertogenbosch heeft de mijnwerker L. G. uit Heerlen wegens een roofoverval op een bejaard echtpaar te Voerendaal veroordeeld tot twee jaar geavngenisstraf met aftrek van voorarrest. De procureur-generaal had drie jaar met aftrek geëist. Tegen de initiatief nemer van deze overval, de chauffeur A. T. was vier jaar gevangenisstraf geëist. Zijn zaak werd aangehouden voor het in stellen van een psychiatrisch onderzoek. Van onze correspondent in Washington) Toen president Eisenhower te gast was op de persclub te Washington welke club thans vijftig jaar bestaat zeide hij, dat Amerika „snel, zeer snel" vooruit ging in de produktie van raketten. Uit de begroting blijkt, dat Amerika de aanbouw van zijn intercontinentale raketten aan merkelijk heeft versneld. Aanvankelijk was men van plan dertien eskadrons te in stalleren, thans zullen het er twintig wor den. Ieder eskadron krijgt ongeveer tien raketten. Men krijgt de indruk, dat som mige critici van de regering enig succes hebben gehad met hun waarschuwingen. Die critici voorzagen een gevaarlijk over wicht aan Russische zijde in het raketwa pen en bepleitten een radicale versnelling in Amerika's bewapening op dit gebied. Tevreden zullen de alarmroepers zeker niet zijn. Zelfs bij de bespoediging, die de regering thans heeft toegezegd, voorziet de kroniekschrijver Joseph Alsop toch nog, dat de Sovjet-Unie over vijf jaar 2000 in tercontinentale raketten zal bezitten te gen een goede tweehonderd aan Ameri kaanse kant.... Men kan daarom ver wachten, dat verscheidene democraten in het Congres nog lang niet voldaan zullen zijn met de raketplannen, die de regering binnenkort bij het indienen der begroting openbaar zal maken. Een fel debat in het Congres zal ongetwijfeld volgen'. Verscheidene militaire deskundigen zien de periode van 1962 tot 1964 als bijzon der gevaarlijk in de relatie tussen Ameri ka en Rusland. In die periode zullen de Russen als er niets verandert name lijk een groot overwicht hebben in raket ten voor lange afstand. Daarna zal Ameri ka's macht volgens deze deskundigen zeer snel toenemen. Het komt er daarom op aan. met zo weinig mogelijk risico door de moeilijke jaren heen te komen, zo betogen zij. Op het ogenblik is alleen de Thor, een raket voor middelbare afstanden, in volle produktie. Dit is een wapen van de lucht macht. Vier Thor-bases komen in Enge land (één heeft de projectielen reeds ont vangen) en wellicht komt de vijfde basis in Italië. De Jupiter, de vergelijkbare ra ket van het leger, is wat ten achter in ont wikkeling en noch de Thor, noch de Jupi ter gaat een zo belangrijke toekomst tege moet als men eerst verwachtte. Nu name lijk de ontwikkeling van de intercontinen tale raket Atlas zo snel vordert, gevoelt men er in Amerika eigenlijk meer voor, al le aandacht te concentreren op raketten, die men van eigen grondgebied kan doen opstijgen. Aldus omzeilt men moeilijkhe den over bases in het gebied der bondge noten. Ondergrondse bases In het midden van dit jaar gaan de eer ste Atlas-raketten naar hun bases iri Ame rika. Men richt thans bases in te Cheyenne (Wyoming), Spokane (Washington) en Omaha (Nebraska). Uit de begroting blijkt, dat men het plan heeft negen eska drons met de Atlas uit te rusten, dat bete- Vannacht is cijdens een zware wester storm bij Ketelhaven in Oostelijk Flevo land een 25 meter lange zanddam opge worpen, om het opgezweepte water te keren. Oostelijk Flevoland telt twee hoofd kanalen, die bij Ketelhaven samenkomen. Vroeger was het peil in deze kanalen ge lijk, maar door de bouw van een sluis bij Ketelhaven heeft men nu te maken met hoog en laag peil. Tijdens de storm was het water zo hoog opgezweept, dat het over de kanaaldammen sloeg en het lagere ge deelte van de polder gevaar liep onder water te lopen. De zanddam heeft het ge vaar nu bezworen. De drie gemalen wer ken op volle kracht om het overtollige water af te voeren. BUENOS AIRES (Reuter) In de arbeiderswijk van Buenos Aires is het dinsdaganacht tot hevige gevechten met de politie gekomen. De arbeiders hadden barricades opgeworpen en stelden zich teweer tegen de aanvallende agenten. Toch blijkt uit de berichten, dat de harde aan pak van de regering zyn uitwerking niet mist en dat de stakers, die er niet in ge slaagd zyn het land stil te leggen, onder ling verdeeld zyn. Een groot aantal vak bonden uit niet-industriële sectoren beval hun leden de staking nog dinsdag te mid dernacht te beëindigen. De Pcronistische vakbonden zeggen de staking te willen laten voortduren totdat „de laatste ge arresteerde arbeider vrijgelaten is". Tot dusver zijn er meer dan 300 arrestaties onder Peronisten en communisten ver richt. (UPI) Gebruikmakend van haar bij zondere bevoegdheden in tijden van nood heeft de Argentijnse regering besloten de stakende personeelsleden van vervoersbe drijven bij de intendancetroepen in te lijven en daarmee de algemene staking een zware slag toegebracht. Tegen half negen dinsdagmorgen reden weer dieselbussen, trolley-bussen en trams van de staatsvervoersbedrijven door de hoofdstad. Ook de „colectivo's", bussen van particuliere ondernemingen, verschenen weer in de straten, daar het bedienend personeel voor de keuze stond het werk te hervatten of voor de krijgsraad te wor den gedaagd. Winkels en warenhuizen gingen weer open en voor de nog gesloten zaken ston den lange rijen mensen te wachten. Voor slagerijen en kruidenierswinkels stonden de huisvrouwen in rijen te wachten om haar voorraad levensmiddelen aan te vul len zodra de winkels hun deuren openden. Ook het luchtverkeer wordt weer nor maal. Naar verluidt hebben de grote Ar gentijnse luchtvaartmaatschappij Aero- lineas Argentinas en de kleine plaatselijke maatschappijen hun diensten hervat. (Reuter) De grote winkels en waren huizen waren dinsdag nog gesloten, omdat de bedienden nog in staking waren. Vele kleine winkels en de meeste restaurants en café's waren weer open. Ook de banken openden dinsdagochtend weer hun deuren, hoewel een groot deel van het personeel nog niet teruggekeerd was. In de arbeiderswijken was de staking nog volledig. De staking heeft een opval lend geordend verloop. Dinsdagavond komt er een einde aan de staking van al het winkelpersoneel, de bankbedienden en de havenarbeiders. De meeste andere vak bonden hebben nog geen besluit genomen. kent een totaal van negentig van deze pro jectielen. De elf andere eskadrons, die men gaat vormen, worden uitgerust met de Titan, een raket, die nog niet gereed is, maar die bepaald voordelen boven de At las zal hebben. Een van de voordelen is, dat de Titan bewaard zal worden in een betonschacht, die in de aarde wordt gecon strueerd. De raket wordt uit die schacht afgeschoten en is vóór gebruik alleen door een voltreffer te kwetsen. De Atlas daarentegen zal boven de grond worden bewaard. In totaal heeft men thans dus het plan ongeveer 200 intercontinentale raket ten te vervaardigen, maar het zal tot 1964 duren alvorens men dit programma ge heel ten uitvoer heeft gebracht. Over de prestaties van de Atlas is men thans zeer tevreden. Op 28 november 1958 legde deze raket een afstand af van 6.325 mijl (ruim tienduizend kilometer) en de Atlas en Titan van de toekomst zullen daar nog een duizend of tweeduizend mijl aan kunnen toevoegen. Atlas en Titan wor den echter nog aangedreven met vloeiba re brandstof. Die brandstof moet in 't pro jectiel worden gepompt vóór de start. Dit neemt tijd en doet afbreuk aan de paraat heid. Pas in 1964 of 1965, wanneer de „Mi nuteman" zijn intrede zal hebben gedaan verwacht men een grote verandering in Amerika's strategische positie. Die „Mi nuteman" zal namelijk vaste brandstof be vatten, die in 't projectiel kan worden be waard. Het wordt een zeer effectief en be trekkelijk goedkoop wapen. Het plan is, om zeer veel van deze raketten (men spreekt zelfs van duizenden) verspreid op te stellen. Medio 1963 zullen de eerste misschien in gebruik genomen kunnen worden, maar de situatie zal pas verande ren wanneer, een of twee jaar later, de pro duktie van dit wapen in volle gang is geko men. Polaris Ook de Amerikaanse vloot krijgt een ra ket met droge brandstof: de Polaris. Dit wordt een raket voor middelbare afstan den (1.700 mijl en meer. Maar, daar deze raket zal worden afgeschoten van onder zeeërs, kan men de basis tot dicht bij het doel brengen. De raket zal ook kunnen wor den afgevuurd terwijl de duikboot onder water blijft. De Polaris werd dezer dagen met succes op het droge beproefd en vijf onderzeeërs, die met dit wapen wor den uitgerust, zijn reeds in aanbouw. In 1960 kunnen er twee of drie gereed zijn. De „kloof" van de jaren 1962 tot 1964 (de gevaarlijke periode voor Amerika) hoopt men te overbruggen, door de meer ouderwetse vergeldingsmacht zo effectief mogelijk te maken. Bemande vliegtuigen mogen dan, in vergelijking met raketten, ouderwets zijn, verouderd acht men deze beslist nog niet. Weliswaar wordt de Rus sische afweer tegen bommenwer pers steeds .beter, maar verscheidene toe stellen zullen in de toekomst niet meer be hoeven door te dringen tot boven hun doel: men heeft namelijk grote verwachtingen van raketten, die een vliegtuig kan afvuren wanneer het nog honderden mijlen van het doel verwijderd is. Ook die raketten kun nen kernbommen op het doel doen belan den en de missie van het vliegtuig wordt op deze manier veel gemakkelijker. „Het afgelopen jaar is zeer bevredigend voor de export van siergewassen geweest. Ook in het binnenland steeg de afzet. To taal voerde Nederland voor 290 miljoen gulden aan siergewassen uit, en wel 200 miljoen aan bloembollen, 56 miljoen aan snijbloemen en bloemkwekeryplanten en 34 miljoen aan boomkwekeryprodukten. De grootste afnemer in 1958 was West-Duits- land. Naar dit land werd 23 percent van de bloembollen, 46 percent van de bloem- kwekerijprodukten en 20 percent van de boomkwekeryprodukten uitgevoerd. Een geleidelijke staging van de uitvoer naar de afzetgebieden, ligt, mede gelet op het herstel van de welvaart in deze landen, in de lyn der verwachtingen. Er is dus alle reden tot optimisme hoewel nog talrijke moeilijkheden zullen moeten worden op gelost". Dit zei de voorzitter van het Produkt schap voor Siergewassen, dr. A. J. Ver hage, in zijn rede die hij dinsdagmiddag in Den Haag voor het bestuur van het produktschap heeft gehouden. Dr. Verhage beschouwde de eerste ta riefsverlagingen en contingentsverhogingen door de landen van de E.E.G. als een voor deel al zal men er goed aan doen zijn ver wachtingen niet te hoog te spannen. De landen van de O.E.E.S. en de z.g. „derde landen" nemen namelijk resp. 3/8 en 2/8 deel van de totale Nederlandse export af. De siergewassen-sector heeft dus groot belang bij de hervatting van de onder handelingen over associatie tussen de lan den van de E.E.G. en de overige landen van de O.E.E.S., aldus de spreker. Het re sultaat van deze bespreking achtte hij daarom zo belangrijk omdat het niet door gaan van de associatie de uitvoer naar de landen, welke niet tot de Europese ge meenschap behoren, in de toekomst zou kunnen schaden. Dr. Verhage zette nog eens de oorzaak van het uitvoerverbod van bloembollen naar Duitsland uiteen. Het doel van dit verbod was om de Duitse kwekers na de.oorlog de gelegenheid te geven hun bedrijven weer op te bouwen. Thans is dit uitvoerverbod echter niet langer op zijn plaats en daarom is het dan ook opgeheven. Het bestuur van het pro duktschap is bereid over deze aangelegen heid met de buitenlandse organisaties van gedachten te wisselen. Spreker betreurde het dat de Duitse organisaties niet alleen pas half februari aan dit overleg kunnen deelnemen maar ook dat zij de kopers van bloembollen in Duitsland hebben aan geraden bij het aankopen van Nederlandse bollen terughoudend te zijn. „Het bestuur van het produktschap blijft bereid in ge meenschappelijk overleg maatregelen te nemen, die verstoring van de markt kun nen voorkomen. Onzerzijds bestaat het streven om de rust op de buitenlandse markt, zeer zeker ook op dp Westduitse, te handhaven", aldus dr. Verhage.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7