Actrice Else iaohs overleden maar laat zich niet ringeloren HET WEER Wateroverlast in Oost-Nederland Amerikaans-Brits-F rans-Duitse werkgroep in Washington Weekend-aanbieding Keurslagerij H. BUTTER Januari nu al een zeer natte maand Olieprodukten duurder Frondizi vraagt om investeerders in V.S. MORRIS. l^for$youêutj! COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN JANUARI FEBRUARI Veel wind Na de erepromotie WASHINGTONS SLAGROOMTAARTJES EEN BRIL VAN KEI.P DAT IS GOED GEZIEN ikwiê Bolletje/* Daggeld verlaagd Blauwe tram in Voorburg na botsing uitgebrand Geen persoonlijke ongelukken Het woord is aan Staking geheel mislukt Kroesjtsjev en Kekkonen samen in Leningrad OPRUIMING Bonthuis „H I n e" DONDERDAG 22 JANUARI '59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 67 6 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De laatste foto van Else Mauhs, on langs gemaakt op het Roelof Hartplein te Amsterdam, waar zij woonde. EISENHOWER: Amerika wil vrede, WASHINGTON (Reuter) - President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd dat de Russische vice-premier Mikojan moet hebben vast gesteld, dat Amerika de vrede wil, bereid is tot verzoening en bereid is redelijkheid met redelijkheid te beantwoorden, maar dat het zich niet laat ringeloren. De president sprak als zijn mening uit, dat Mikojan inziet, dat dit het standpunt van het volk en van de autoriteiten is. Toen een verslaggever hem vroeg hoe hij over Mikojan denkt, antwoordde Eisenhower, dat Mikojan buitengewoon intelligent is, knap in het verdedigen van het marxis me, zoals dat uitgelegd is door Lenin en anderen. Er zijn geen onderhandelingen met Mikojan gevoerd, aldus Eisenhower. Van beide kanten zijn verklaringen af gelegd over problemen, met het doel tot een beter onderling begrip te komen. In antwoord op de vraag of hij een reis van Nixon naar de Sovjet-Unie, waartoe Mikojan de vice-president heeft uitgeno digd, zou goedkeuren, antwoordde Eisen hower, dat een bezoek van een particulier, De vermaarde Nederlandse actrice Else Mauhs, die op 25 januari vieren zeventig jaar zou zijn geworden, is in de afgelopen nacht in de Ziekenver pleging aan de Prinsengracht, over leden. Zij was, sinds 1934, draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring. Else Mauhs werd in 1885 te Mühlheim bij Keulen geboren. Op veertienjarige leef tijd naar Nederland gekomen genoot zij op de school voor vocale en dramatische kunst van Cato Esser een opleiding tot concertzangeres. In 1903 volgde zij een haar gegeven raad op en maakte zij haar debuut bij het toneel. Haar eerste rol was die van Martha in „La Sourie" bij het Rot terdams Toneelgezelschap. In latere jaren trad zij achtereenvolgens op bij het Hof stad-Toneel, de K.V. het Nederlandsch Tooneel (eerst onder de directie van Eduard Verkade, daarna van Willem Royaards) en bij de Haghespelers (1921). In 1933 werd zij in de artistieke leiding van de toneelgroep Het Masker opge nomen. In 1939 hield zij op met toneel spelen. Nog één keer is zij sindsdien op de planken teruggekeerd: bij de viering van het zestigjarig bestaan van de Stads schouwburg in Amsterdam heeft zij (te zamen met Cruys Voorbergh, Georgette Rejewski en regisseur Ko Arnoldi) een fragment vertoond van haar beroemdste creatie als tragédienne: de titelrol in „Ko ningin Elisabeth, de vrouw zonder man" van André Josset, bij welke gelegenheid het publiek de broze actrice heeft toege juicht alsof het haar door hartelijkheid wilde dwingen haar carrière te hervatten. In datzelfde jaar heeft zij voor Radio Neder land Wereldomroep enkele fragmenten uit „Het Adelaarsjong" van Edmond Rostand in de vertaling van Balthasar Verhagen ten gehore gebracht. Belangrijke rollen heeft Else Mauhs verder vervuld in „Nora" van Henrik Ib sen, „Eline Vere" naar de roman van Louis Couperus, „Vorstelijke emigranten" van Jacques Deval, „De blauwe vogel" van Maurice Maeterlinck, „Macropoulos" van Capek en vele andere stukken van zowel het romantische als het modelnere reper toire. Na het afbreken van haar loopbaan bracht mevrouw Mauhs bijna geen bezoeken aan het theater meer. Zij betrad voor het eerst weer de Stadsschouwburg in de hoofdstad in februari 1954, tezamen met burgemeester mr. A. J. d'Ailly, om de ont hulling van haar door Jan Poortenaar ge schilderde portret bij te wonen. Nadien heeft zij ook enkele voorstellingen ge volgd. Het is echter nog niet bekend of zij een testamentaire beschikking betreffende de toewijzing van de Theo Mann-Bouw meesterring heeft nagelaten. (Men zie ook pagina 9) Advertentie kwaliteit en goedkoop SCHOUDERCARBONADE 500 gram 1.78 RIBCARBONADE 500 gram 1.88 HAASCARBONADE 500 gram 1-98 VOOR DE BOTERHAM 150 gr. GEBRADEN KEURGEHAKT 59 SNEL- EN ZELFBEDIENING Kennemerlaan 43 - 45 Advertentie BARTEUORISSTR. -HAARLÉMV 'TÊL'Ï3439J -5 10 15 20 25 31 MAART (Van onze weerkundige medewerker) De januarimaand is dit jaar zeer neer slagrijk. Ook in onze omgeving is de nor male neerslagsom, die voor januari 60 mm bedraagt, al belangrijk overschreden. Zo wel in IJmuiden, Schiphol als ook in Haar lem behoeven maar enkele millmeters regen neer te vallen of de 100 mm. is over schreden, hetgeen op enkele plaatsen zoals Groningen en Rotterdam al het geval is. Woensdag passeerde een kleine, maar actieve stormdepressie. IJmuiden regi- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later geleidelijk afnemende zuidwes telijke tot westelijke wind. Min der zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Het verloop van de gemiddelde etmaaltempe- ratuur te De Bilt in de periode 1901 1940. De laatste decade van januari (2031) ls de koudste en omstreeks 12 februari komt er gemiddeld nog een korte koudegolf voor. streerde enige uren een gemiddelde wind snelheid van boven de 72 kilometer per uur en stoten van ruim 90 kilometer per uur, hetgeen volle storm betekende. De sneeuw die in het begin van de week in Noord-Nederland nog 15 tot 20 cm hoog lag, is nu vrijwel geheel uit ons land ver dreven. Toch is het gevaarlijk om te beweren dat daarmee aan de winter een einde ge komen is. Dikwijls komt er eind januari een nieuwe koudegolf voor. Hoewel voor lopig de depressies, waarvan vandaag een nieuwe het Engelse Kanaal bereikte, het weer nog vrij zacht en onstuimig houden, wint de koude lucht die Schotland is binnengedrongen meer terrein. Ook wor den daar sneeuwbuien waargenomen. Het zou ons niet vreemd voorkomen wanneer tegen het weekeinde koudere lucht met buien tot boven ons land weet door te dringen. Dit behoeft nog geen vorst te betekenen, maar wanneer wij in een koudere noord westelijke stroming komen, zal de kans op hagel- en sneeuwbuien weer toenemen. De zachte dagen waren ons zeer welkom, maar de winterjas zal de komende tijd nog lang niet gemist kunnen worden. waardoor de normale uitwisseling van bezoeken wat meer publiciteit krijgt, wel goed is. Degenen die critiek hebben op de Ameri kaanse begroting van 77 miljard dollar, lijden aan schizofrenie, aldus Eisenhower. Hij waarschuwde andermaal tegen het ge vaar van inflatie in de Verenigde Staten. Verder zei de president ,dat naar zijn per soonlijk oordeel het amendement op de grondwet, waarbij wordt bepaald dat iemand niet meer dan twee termijnen ach tereen president kan zijn, dient te worden ingetrokken. Soepele houding De „Washington Post" schrijft, dat Dulles de deur voor de onderhandelingen tussen Oost en West heeft geopend met zijn ver klaring dat vrije verkiezingen in Duitsland niet het enige middel zijn om tot hereni ging van de beide Duitslanden te komen. De Verenigde Staten hebben echter nog een andere belangrijke concessie gedaan, namelijk het niet meer koppelen van de ontwapening aan de kwestie van 't toezicht op het staken van de kernproeven. Dit zijn bewijzen voor een soepeler houding, aldus het blad, dat zich echter afvraagt of Miko jan ook tegenvoorstellen heeft gedaan. Er is maar weinig gebleken van een wijziging in het starre Russische standpunt, maar Mikojan is een te ervaren handelsman om te verwachten dat het Westen de door hem gevraagde prijs zonder meer zal aanvaar den, aldus het blad. (UPI) „Het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten heeft de mogelijkheid geopend te komen tot vertrouwelijke be trekkingen tussen Amerika en de Sovjet- Unie", aldus radio-Moskou in een voor de Arabische landen bestemde uitzending. „De resultaten van het bezoek zullen geleide lijk, in toekomstige contacten tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, dui delijk worden". „Niemand kan ontkennen dat een verbetering der betrekkingen tus sen beide landen van gunstige invloed zal zijn op de internationale situatie en de spanning in de wereld zal verminderen," aldus de radio. BERLIJN (UPI) De Oostduitse pers is, blijkens een verscheidenheid van hoofd artikelen, van oordeel dat Mikojans be zoek aan de Verenigde Staten een succes is geweest en dat de kansen op een blijven de vrede aanzienlijk vergroot zijn. (AFP) De eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij en eer ste vice-voorzitter van de Duitse Demo cratische Republiek, Ulbricht, heeft in de Oostduitse Volkskamer gezegd, dat West- Berlijn de gevaarlijkste haard van provo catie in Europa is. Waakzame geest LONDEN (UPI) Aan een lunch van de buitenlandse persvereniging, heeft pre mier Macmillan verklaard dat het vrije westen zijn dekking niet mag laten zakken, zolang de bestaande spanningen tussen Oost en West voortduren en gebrek aan vertrouwen blijft bestaan. De premier voegde hier aan toe dat hij optimistisch is wat de toekomst betreft, daar de twee systemen er aan beginnen te wennen naast elkaar te leven. Ik zie niet in waarom de communistische landen zich niet, zoals be schaafde landen doen, zouden ontwikkelen naar een vrijer systeem, aldus Macmillan. Hij verklaarde dat het Westen een ver gelijking tussen de westerse en de Rus sische levenswijze niet moet vrezen. In de economische inspanning, in de hulp aan minder ontwikkelde landen, in de vorm van onze gemeenschap, in onze levens wijze, moeten we bereid zijn de uitdaging van de Russische landen het hoofd te bie den. Anders dan de oorlogsdreiging, zijn dit geschikte terreinen waarop de strijd tussen Oost en West kan worden uitge vochten. Ik geloof stellig dat op de lange duur de vrije wereld alleen het leven zal behouden omdat onze levenswijze vol lediger veiligheid, vrijheid en hoop aan het individu geeft, zo zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zullen binnen twee weken in Washington een werkgroep in het leven roepen, die het Duitse vraagstuk en de mogelijkheid van besprekingen tussen Oost en West zal onderzoeken, zo is in Washington meegedeeld. Regeringsfunctio narissen zijn van mening dat de groep zal bestaan uit ambassadeurs of andere top diplomaten. De werkgroep zal zich eerst bezighouden met het opstellen van een antwoord op de Russische nota van 10 ja nuari. waarin verzocht werd binnen twee maanden een conferentie van 28 landen te houden over het door de Russen voor gestelde vredesverdrag voor Duitsland. In de Stadsgehoorzaal te Leiden had woensdagmiddag de erepromotie van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk plaats. Deze foto is na de promotie genomen van de heer en mevrouw De Vos van Steenwijk temidden van hun kleinkinderen; links Jacob Evert de Vos van Steenwijk en rechts Jo hanna Wilhelmina Taudin Chabot. Voor verslagen van de verlening van het eredoctoraat aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en van de receptie van deze plechtigheid verwijzen wij naar pagina 9. Advertentie VOORDEELTJES VAN DEZE WEEK 2 ons 60 ct. 1.00 per stuk EWIJK'S BaTkre% Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-Oost Telefoon 4640 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De plotselinge dooi heeft grote moeilijk heden veroorzaakt in grote delen van de Gelderse Vallei en voor de landerijen langs het Schoonebekerdiep in Drente. Het water van het Schoonebekerdiep, dat de grens vormt tussen Nederland en Duitsland, is nu ver buiten zijn oevers ge treden. Vrijwel alle landerijen en land wegen in de omgeving zijn onder water gelopen. Vele Nederlandse en Duitse land- Advertentie Nadat het tarief van daggeld op 16 ja nuari met een half percent tot 2 percent was verhoogd, en op 20 januari tot 1% per cent was verlaagd, is hiervan hedenoch tend wederom een kwart percent afge gaan. Daggeld noteert nu dus weer iVz per cent en in kringen van de geldmarkt acht men dit volkomen verantwoord, gezien de weer zeer ruim geworden geldsituatie. De hieraan voorafgaande dagen heeft men voorzichtig geopereerd in afwachting van de stand aan het einde van de kasreserve- periode. Opmerkelijk is dat men de ver laging heeft aangedurfd op de eerste dag van de nieuwe periode die vandaag is in gegaan. Men heeft de indruk dat de ban ken dus wel over een zeer behoorlijk saldo bij de centrale bank moeten beschikken. Vanmorgen om kwart over negen is een driewagenstel van de N.Z.H. tramdienst Leiden-Den Haag, komende uit Leiden in Voorburg tegen een vrachtauto gebotst en in brand gevlogen. De auto en de eer ste tramwagen zijn goeddeels uitgebrand. Passagiers en bestuurders van beide voer tuigen konden zich in veiligheid brengen en kwamen met de schrik vrij. De autobestuurder zou, volgens oogge tuigen geen voorrang aan de tram ver leend hebben. bouwers kunnen hun landerijen niet be reiken. De bewoners van het dorp Weiteveen in de gemeente Schoonebeek moeten een om weg maken om naar het dorp Nieuw- Schoonebeek te komen, daar de verbin dingsweg tussen deze dorpen ongeveer 20 a 30 cm onder water staat. Vele landwegen staan eveneens blank. Ook verschillende „jaknikkers" van de Nederlandse Aardolie Maatschappij staan temidden van de watermassa. Verwacht wordt echter dat het water spoedig zal dalen. In de Gelderse Vallei zijn tal van beken en sloten buiten hun oevers getreden en enige honderden hectaren grasland onder water gelopen. In de omgeving van Terschuur, Zwarte- broek, Voorthuizen en Hoevelaken en langs de spoorlijn AmersfoortBarneveldEde, staan vele weilanden onder water. Aan de rand van Barneveld was de ingang van het landgoed „De Schaffelaar" versperd door grote watermassa's. Bedenkelijk was de toestand gisteren tussen Lunteren en Barneveld, waar enkele boerderijen zijn geïsoleerd. Men verwacht echter, dat het water in de loop van de volgende dagen behoorlijk zal dalen. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag 24 januari de verkoopprijzen van enige aardolieprodukten worden ver hoogd. De prijs voor petroleum voor huishou delijk gebruik wordt driekwart cent per liter hoger. Tractorpetroleum wordt 30 cent per 100 duurder. Verder worden de prijzen voor gasolie, huisbrandolie en autogasolie verhoogd met 70 cent per 100 liter en die voor dunne stookolie met 60 cent per 100 liter. V oltaire Redelijkerwijs kunnen we niets wensen, omdat we niets weten. WASHINGTON (Reuter) President Frondizi van Argentinië heeft woensdag een beroep gedaan op buitenlandse inves teerders mede te werken aan de ontwik keling van zijn land, waarvan de regering thans een strijd zonder pardon voert tegen de inflatie. Sprekend in een gemeenschappelijke bijeenkomst van Senaat en Huis in Washington zei Frondizi, dat er in Argen tinië voor buitenlandse kredieten en in vesteringen dezelfde juridische zekerheid gegeven zal worden als in elk ander de mocratisch land. De president wees er op, dat de Argentijnse grondstoffen tegen steeds lagere prijzen verkocht worden en dat de prijzen van brandstof, uitrusting en industriële produkten, waaraan Argenti nië zo dringend behoefte heeft, voortdu rend omhoog gaan. Dit heeft ernstige moeilijkheden voor de Argentijnse beta lingsbalans veroorzaakt en het onmogelijk gemaakt, dat Argentinië met eigen mid delen voor de fundamentele investeringen zorgde. (UPI) De Argentijnse arbeiderswe reld was woensdag nog verdeeld wat be treft het wel of niet voortzetten van de staking. Vertegenwoordigers van 62 vak bonden met in totaal 600.000 leden spraken zich woensdag uit voor voortzetting tot een onbepaald tijdstip, maar 32 andere bonden, die 1,4 miljoen arbeiders verte genwoordigen, stemden te zelfder tijd voor hervatting van het werk. Volgens een la ter bericht van Reuter hebben inmiddels ook de 62 bonden tot werkhervatting be sloten. In Buenos Aires was het woensdag rus tig. De meeste winkels waren open en het stadsvervoer werkte weer. Woensdag zijn meer dan honderd bom aanslagen gepleegd op bruggen, spoorlij nen en andere verkeersknooppunten van vitaal belang. De meeste aanslagen had den plaats in de industrievoorsteden van Buenos Aires en de hoofdstad van de pro vincie Buenos Aires, La Plata. De regering heeft woensdag troepen uit de provincies Corrientes en Entrerios naar de omgeving van Buenos Aires doen op rukken. Een nachtelijke mars van 200 ar beiders naar de hoofdstad werd door de politie verhinderd, die bij bruggen de be togers tegenhield met gebruikmaking van traangasbommen. HELSINKI (UPI) De Finse minister van Handel Ahti Karjalainen is vanmor gen, met nog een hoge functionaris voor de buitenlandse handel, vertrokken naar Leningrad. Gisteren is president Urho Kekkonen daar al aangekomen voor een met veel geheimzinnigheid omgeven „privé-bezoek". Het lijkt er nu echter op, dat in Leningrad een belangrijke confe rentie zal worden gehouden over de Fins- Russische handel, want uit Moskou komen ook twee vooraanstaande functionarissen voor de buitenlandse handel naar Lenin grad en volgens het semi-officiële Finse persbureau is premier Kroesjtsjev van daag ook per vliegtuig naar Leningrad gegaan. Het persbureau noemde de Finse ambassadeur in Moskou als bron. Advertentie tot 50 'It KORTING Bosch en Vaartstraat 15a, Haarlem-Z. Telefoon 19056 Bus 6 Bij het Oostenrijkse wintersportcen trum Sankt Anton werden acht wa gons van de goederentrein uit de rails geworpen door de luchtdruk van een passerende sneeuwlawine. Drie andere wagons ontspoorden, maar bleven overeind staan. Deze foto geeft een duidelijk beeld van het merkwaardige ongeluk, waarbij niemand werd gewond.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1