DE Vanmorgen in de vishal en op zee Arend Reym CHR. VISMAN Fa. De Vilder IJmond-agenda Havenberichten Voor complete kantoorinstallaties Tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger Veilige Douche-verwarming DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 6 auto- en motorrijschool Brood lag op straat na botsing Wijk aan Zee Raad voor de Scheepvaart Kapitein heeft geen schuld aan stranding van de „Boskoop" Raad voor de Scheepvaart Drie kapiteins en een stuurman gestraft Volleybal in IJmond M.A.C.-jaarvergadering Amsterdammer, verdacht van inbraken, aangehouden Heemskerk Flinke groei van ODIN Scheepvaart ZATERDAG 2 4 JANUARI 195 9 Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote tong 3,103,30, grootmiddel 3,103,30, kleinmiddel 3,303,50, tong 1 3,303,60, tong 2 3,303,60 per kilo. Grote schol 30—35, grootmiddel 3238, klein middel 4457, schol 1 4656 per kist van 50 kilo, grote regels kabeljauw 88110 kleine regels 46—52. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: schol 2 4762, schol 3 4148, grote gul 4046, per kist van 50 kilo. Besommingen heden IJM. 129 7940, KW. 161 f 7800, KW. 46 13.300, KW. 104 6400, KW. 9 8550 KW. 38 13.710, KW. 155 f 3840, KW. 36 1920, KW. 58 ƒ2820, IJM. 54 12.070, IJM 30 1450, IJM. 78 1020, IJM. 45 1510 IJM. 52 1250, IJM. 208 3510, WR. 51 3100, WR. 88 2540, WR. 50 3530, WR 7 2580, WR. 49 5100, WR. 33 2340 en HD. 125 2080. Opnieuw slecht weer De trawlers, die om de Noord vissen kregen al spoedig na het goede weer met slecht weer te kampen. Desondanks werd er regelmatig gevist en de vangsten vielen niet tegen. De gemiddelde dagvangsten be droegen bruto 150 tot 200 manden haring en koolvis. De trawler Dirkje RO. 53 meldde een trek van 60 manden, de Emma IJM. 15 deed ook een trek van 60 manden de Gezina Jacoba IJM. 36 meldde een trek van 70 manden en de Johannes Polderman IJM. 20 ving in twee trekken 50 manden koolvis. De kustloggers en kotters bleven ook met slecht weer kampen en de vangsten waren ook slecht. Gemiddeld werd 80 tot 120 kilo tongen per etmaal gevangen. Som mige schepen vingen er nog 4 tot 5 man den schol bij. Bij de Pittboei was de situatie zo, dat er absoluut niet kon wor den gevist. De windkracht was acht. Veel haring De haringvisserij bij Ierland verliep gisteren zeer voorspoedig. De dagvangsten bedroegen gemiddeld 400 tot 1000 manden haring. De trawler Francina KW. 153 gaf een dagvangst door van 1000 manden ha ring, hetgeen een schitterend resultaat voor een dag vissen kan worden genoemd. De aanhouders winnen dus in de Ierse Zee. Negen loggers en twaalf kotters zorgden vanmorgen voor 750 kisten schol, 50 tarbot, 150 diversen, 15 wijting, 150 stijve kabel jauwen en 15.000 kilo tongen. De totale aanvoer bestond uit 1263 kisten verse vis. Er werd geen rondvis aangevoerd. Er kwa men geen trawlers aan de markt. Voor maandagmarkt De trawler Amsterdam IJM 28 komt maandag aan markt met 100 kisten schel vis, 140 verse haring, 40 wijting, 80 gul en Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV J VELSEN ZATERDAG 24 JANUARI Thalia: „Het leven begint bij 16", 19 en 21.15 uur. Rex: „Sluipvaart in de Pacific", 20 uur. ZONDAG 25 JANUARI Thalia: 15 uur „Avonturiers van Texas"; 19 en 21.15 uur „Het leven begint bij 16". Rex: 15 uur „Het uur van de wraak"; 20 uur „Sluipvaart in de Pacific". Hoogovens: 1416.30 uur tentoonstelling aquarellen en tekeningen A. Voorzanger. MAANDAG 26 JANUARI Thalia: „Rokende revolvers", 20 uur. Rex: „Sluipvaart in de Pacific", 20 uur. Raadhuis: 10—12 uur spreekuur burge meester; 1517 uur spreekuur wethouder van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14—16.30 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Vikings". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hercu les". W.B. Theater, 20 uur: „Drums across the river". Speeltuingebouw „Grapy", 15.30 uur: K. van Driel over: Besloten of openbare speeltuinen. Kennemer Theater, 20 uur: „Toneel avond „Oefening Baart Kunst". Het Centrum, 20 uur: Groninger Ver eniging „De Hondsrug". ZONDAG 25 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Het laat ste gerecht"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De Vikings". Luxor Theater, 14.30 uur: „Lopen of lif ten"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Hercules". W.B. Theater, 14.30 uur: „Heerseres der vallei"; 16.30 en 20 uur: „Het spook van de opera". Statenhuis, Velserweg, 10.30 uur: Dr. W. J. de Jong over: „Bevolkingsvraagstuk" voor Humanistisch Verbond. MAANDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Vikings". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hercu les". W.B. Theater, 20 uur: „Het spook van de opera". HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 15 en 20 uur: „Bonjour Kathrin". kabeljauw en 240 koolvis. De Toronto IJM 97 zorgt, voor 220 kisten schelvis, 10 haring, 5 makreel, 160 wijting, 80 gul en kabeljauw en 5 diversen. De Stadt Enchuijsen KW 82 komt voor maandag met 150 kisten verse vis, 700 stijve kabeljauwen en 500 ijskabel- jauwen. De VL Ada is thuisstomend uit de Ierse Zee met maar liefst 1200 kisten verse haring aan boord. De trawler Medan IJM 57 is thuisstomend met 900 kisten verse vis (vermoedelijk). Ook de Thorina IJM 33 is thuisstomend. Het zal dus maandag druk zijn in de IJmuidense vishallen. Oudste boten In de Ierse Zee vertoeven zeven schepen. De Francina KW 153 en Maria Theresia KW 99 van 2 januari; de ADA VL 7 van 3 januari; de KW 81 en SCH 117 van 5 januari; VL 131 van 10 januari en Albatros KW 87 van 13 januari. Om de Noord zijn de oudste boten Haarlem IJM 9, Allan Water IJM 34, Medan IJM 57 en KW 80 van 14 januari. In Lange Nieuwstraat Kort na half elf is vanmorgen in de Lange Nieuwstraat ter hoogte van het Marktplein een vrachtauto in botsing ge komen met een volgeladen bakfiets van een bakker. De botsing veroorzaakte wei nig schade aan de voertuigen, maar de bakker moest tot zijn verdriet aanzien, hoe zijn bakfiets kapseisde en de broden, broodjes, beschuit en koek over de straat rolden DE ELF VAN „WIJK AAN ZEE" De badplaatsbewoners komen in de thuis wedstrijd tegen KW als volgt in het veld: De Blok; J. Schellevis en D. Snijders; Burger, G. de Winter en Schol ten. Seyse- ner, P. de Boer, A. Snijders, Th. de Winter en J. de Boer. Advertentie Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Rijnstroom van Londen: Finn, Sundsvall; Darlington, Goole; Tannstein, Antwerpen; Balkan, Rotterdam; Gooi land. Lübeck; Edison, Boston; City of Waterford, Rotterdam; Swallow, Londen, scrap voor Hoog ovens; Amstelstroom, Leith: Granada, Norfolk; Hinde, Londen: Hennie. Londen, bijlegger IJmui den; Martha Hamburg; Tempo, Londen; Truus, Rotterdam, laden Hoogovens; Amstelland. Mon tevideo; Hermes, Antwerpen; Gefle, Vlissingen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Brinio van Colchester, laden Hoogovens; Copsewood, New castle, cokesbreeze voor Hoogovens; Texelstroom, Manchester; Louise Schupp, Rotterdam: Noord. Swansea; Frey, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Zaanstroom naar Londen; Linda Scarlet. Hamburg; Loener- kerk, Rotterdam; Ernst Biumenfeld. Curasao; Panaia Moutsaina. Puerto Ordaz; Roelf, Bor deaux; Manto. Rotterdam; Atlantic. Zeebrugge; Kindat, Rotterdam: Fivelborg, Goole. kunstmest van Hoogovens; Lireco, Rochester, kunstmest van Hoogovens: Fortuna Dagenham. ledig Velsen; Vi king, Gothenburg, ledig IJmuiden; Peter Schwen- den, Hamburg; Hugo Niesen, Middlesbro; Wex ford, Boston, stukgoed van Koog a.d. Zaan; Noor- derkroon. Halmstad, kunstmest van Hoogovens; Mornar, Bourga; Valda Ahrenkiel, Joegoslavië; Heemskerk, Rotterdam; Errington Court, Rotter dam; Groce Marina. Rotterdam; Gerd, Londen; Finlandia. Bremen: Markab, Rotterdam; Walma, Gdynia, ledig Velsen; Insistance, Leith, met aard appelen van Urk; Mutua Fides, van Haarlem naar Den Bommel; Abel Tasman, Bohus, zout van IJ muiden; Nautic, Strömstad; Jenjo, Esbjerg; Hun- zeborg. Londen, kunstmest van Hoogovens; Oos- terdiep, Bohus: Ely. Antwerpen; Balticborg, Rot terdam; Hink. Londen, walsmateriaal van Hoog ovens; Partner, Vlaardingen; Rosemarie, Ham burg, walsmateriaal van Hoogovens; Willemijn, Rotterdam; Peregrine, Tyne; Martha Ahrend S, Hamburg; Aeneas. Kopenhagen; Ali Damhof, Ka- lundborg: Andalien, Liverpool; Ancora, Antwer pen; Egret, Liverpool; Hera, San Juan de Porto Rico; Hennie, Oxelosund, bijlegger IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Björn Stan gen naar Invergordon; Reine Astrid. Rotterdam; Bimini, Antwerpen; Saarland, Bremen; Breda, Curagao: Medon. St. Kitts; Darlington, Rotterdam. De loodsdiensten werden zaterdagochtend te 04.20 uur voor alle schepen gestaakt. (Indien achter de scheepsnaam eji de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit cjat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Raad voor de Scheepvaart komt in zijn schriftelijke uitspraak over de stran ding van de „Boskoop" van K.N.S.M. op 17 oktober 1958 juist buiten de pieren van IJmuiden, tot de conclusie, dat de kapitein van dit schip niet schuldig is aan 't stoten van zyn schip op de grond. De raad spreekt zijn waardering uit voor het daadkrachtig en doeltreffend beleid, waardoor de „Bos koop" behouden bleef, toen 't schip zich in onbestuurbare toestand dicht onder de Nederlandse kust in een noordwesterstorm bevond. De raad zegt in zijn uitspraak verder, dat het niet was te voorzien, laat staan te verwachten, dat de „Boskoop" aan de grond zou lopen. De kapitein kon, noch behoefde daarmee dus rekening te houden bij zijn beslissing of men de reis zou aan vaarden of niet. Ook overigens constateert de raad geen aanmerking op de beslissing van de kapitein om uit te varen. De kapi tein heeft met deze beslissing geen onge oorloofd risico aanvaard, al is het denk baar, dat in de gegeven omstandigheden zijn besluit ook anders zou kunnen zijn uitgevallen. Wel kan uit dit voorval de lering wor den getrokken, dat bij de huidige water staatkundige toestand voor IJmuiden de gezagvoerder, die moet beslissen of hij zal uitvaren, bij het afwegen van de eigen schappen van zijn schip en van de gesteld heid van weer en tij, mede en in het bij zonder dient te letten op de aard en de mogelijke invloed van de te verwachten golfbeweging. De „Boskoop" werd voor IJmuiden door een zeer zware grondzee getroffen, waardoor het schip de grond raakte en ernstig aan 't achterschip werd beschadigd. Advertentie Marktplein 22 - IJmuiden - Tel. 4619 SCHRIJF-, TEL-, REKENMACHINES KANTOORMEUBELEN in staal en hout Reparatie - Rebuilt - Onderhoud Eigen technische dienst WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De raad voor de Scheepvaart heeft de 38-jarige stuurman M. C. P. uit Scheve- ningen gestraft door hem de bevoegdheid om als stuurman op zeeschepen te varen voor de tijd van één week te ontnemen. De raad wijt de stranding van het motor schip „Willemijn", eigendom van C. de Jongh te Koog aan de Zaan, op 21 augus tus van het vorige jaar tijdens de reis van Dublin naar Sligo nabij Bural Island aan de N.O.-kust van Ierland mede aan de schuld van deze stuurman. Bij de stranding werd het schip zwaar beschadigd en ging een groot deel der la ding verloren. Dit alles was het gevolg van een vergissing van de stuurman, die dit tijdens de zitting van de raad ook rui terlijk toegaf. In zijn uitspraak heeft de raad rekening gehouden met de goede staat van dienst van de betrokken stuur man maar ook met de ernstige gevolgen van de stranding en het grote gevaar, dat daarbij ontstond voor schip en opvarenden. De raad heeft de kapitein van het m.s. „Meeuw", de 28-jarige Tj. S. uit Veen- dam, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee weken te ontne men. De raad is van oordeel dat de aan varing van de „Meeuw", die toebehoort aan E. de Boer te Delfzijl, en het motor binnenschip „Joma" op 2 augustus voor de ingang van de Maashaven te Rotter dam aan de schuld van kapitein S. moet worden geweten. Hij is tekortgeschoten in voorzichtigheid bij de navigatie. De raad heeft de 58-jarige F. V. uit Ant werpen, kapitein van het m.s. „Prins Wil lem van Oranje", dat toebehoort aan de Oranjelijn te Rotterdam, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee weken te ontnemen. De tweede stuurman van het schip, de 28-jarige B. K. W. uit Den Haag, strafte de raad met een beris ping. De betrokkenen worden mede schul dig geacht aan de aanvaring van het schip op 9 augustus tijdens de reis van Montreal naar Rotterdam in het Kanaal met het Duitse m.s. „Tarbek". De „Tarbek" werd zwaar beschadigd maar bleef drijven. De deklast van 45 ton spoelde overboord. Ka pitein V. is schuldig omdat hij verant woordelijk was voor de te grote snelheid van zijn schip tijdens slecht zicht en voor het tekort aan aandacht voor de „Tarbek" in zijn nabijheid. De tweede stuurman wordt verweten dat hij de peilingen van de „Tarbek" niet met de vereiste nauw keurigheid heeft gevolgd. Volgens de raad kan men uit deze zaak de lering trekken, dat in het algemeen aan boord van Ne derlandse schepen meer aandacht moet worden besteed aan de opleiding van stuurlieden tot het zo nodig zelfstandig ne men van beslissingen. De raad heeft tenslotte de kapitein van het m.s. „Batoela", de 41-jarige F. de K. uit Rijswijk, gestraft met een berisping omdat het aan zijn schuld moet worden ge weten dat de „Batoela" op 14 september 1957 op reis van Pandangbaai (Bali) naar Singapore bij het aanlopen van Straat Raas is gestrand op een kustrif. Het schip eigendom van de Konklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam, werd lek geslagen. Na opneming in een droogdok bleek dat de bodem op verscheidene plaat sen ernstig was beschadigd. De kapitein heeft naar het oordeel van de raad onjuist genavigeerd. De in deze week gespeelde volleybal wedstrijden leverden nu niet direct veel verrassingen op, of het zou dan zijn bij de heren in de eerste klas, waar Tyfoon I gelijk speelde tegen Sportbond 2. De uit slagen waren als volgt:> Dames tweede klas: DEM 2VCK 2 2-2, dames eerste klas: DEM 1—VSV 1 3-1; heren tweede klas: Tyfoon 2VSV 1 2-2, Tyfoon 4Sportbond 3 0-3, VCK 2—Tyfoon 3 2-2; dames eerste klas: Sportbond 1 VGV 3-1; dames tweede klas: Kennemers 3 DEM 3 3-1; dames eerste klas- Kenne mers 2VCIJ 1 2-2; heren eerste klas Sportbond 2Tyfoon 1 2-2. Het programma voor de komende week luidt als volgt: Maandag 26 januari, dames eerste klas: 20.30 uur DEM 1Kennemers 2; 21.20 uur: heren eerste klas: DEM 1Sportbond; beide wedstrijden in de Margrietschool te Beverwijk; heren tweede klas, 19.30 uur: Tyfoon 2Tyfoon 4; 20.20 uur: Tyfoon 3 DEM 2; beide ulo-school Bevei*wijk. Dins dag 27 januari: heren tweede klas, 19.30 uur: Sportbond 3VCK 2; heren eerste klas, 20.20 uur: Sportbond 2VCK 1; dames eerste klas: VCY 1PSV 1; alle wedstrijden in gymnasium Velsen; heren tweede klas, 19.30 uur: SollertiaVSV 1, Margrietschool Beverwijk. Woensdag 28 januari: heren eerste klas: PSV 1—Tyfoon 1; dames tweede klas, 20.20 uur: VCK 2Sportbond 2; heren eerste klas: VCYVCK 1 21.10 uur; alle wedstrij den in gymnasium Velsen. Tijdens de jaarvergadering van de Mo tor- en Autoclub Castricum, vrijdagavond in Hotel Ammeraal gehouden, heeft de voorzitter, de heer A. Dekker, medegedeeld dat de vereniging dit jaar ook één van de provinciale kampioenschappen te organi seren zal krijgen. Dit zal dan samenvallen met de eigen rit van de vereniging op 30 maart, de zo genaamde Gerard Duinmeyerrit. Het ligt in de bedoeling deel te nemen aan de verkeerscompetitie 1960 en hiervoor heb ben zich reeds tien leden opgegeven. De bestuursverkiezing bracht geen wijzi ging in het bestuur: voorzitter, secretaris en penningmeester, respectievelijk de heren A. Dekker, G. Knijn en J. Hollen- berg, werden herkozen. In de ontspan ningscommissie werd de heer Hubing ge kozen, aan de sportcommissie werd de heer P. Langendijk toegevoegd. Op vasten avond wordt een carnavalsavond gehouden en men ging akkoord met de organisatie van de kampioenshuldigingsavond van de P.C.C.-ritten. Onder leiding van de heer J. Dekker werd tenslotte een technische quiz ge houden waaraan een zestal leden deelnam Bakkum werd een dezer dagen weer eens onveilig gemaakt door inbrekers. Aan de Vondelstraat werd uit één der wo ningen een aantal sieraden ontvreemd. De vermoedelijke dader is nog dezelfde nacht in Amsterdam in de kraag gegrepen. Het lijkt er alleszins op dat men de juiste man, de Amsterdammer C. B., te pakken heeft bij zijn aanhouding zijn sieraden op hem gevonden die afkomstig zijn uit boven bedoelde woning te Bakkum. Het staat, volgens de politie, vrijwel vast dat men met zijn aanhouding een zeer goede vangst heeft gedaan: hij wordt zeer sterk verdacht van een reeks inbraken die de laatste tijd gepleegd zijn te Den Helder, Schagen Alkmaar, Bergen, Heiloo, Krom menie en Wormerveer. De verdachte is opgesloten en zal door de officier van justitie worden verhoord. Spruiten goedkoop Op de groenteveiling van Ons Belang te Castricum op vrijdagmorgen waren de prij zen van spruiten nog lager dan maandag; zij noteerden niet boven 71 cent per kg Ook de boerekool vond slechts matig af trek; werden maandag nog partijtjes voor ruim 20 cent per kg verkocht, thans kwa men zij niet hoger dan 10 cent voor de goede kwaliteit. Waspeen was, evenals vorige week, gewild, maar nog steeds kon men voor sjalotten geen kopers vinden Enkele kistjes veranderden voor 15 cent per kg van eigenaar. De noteringen van vrijdag waren, sprui ten 2071, grove spruiten 1122, kcpsprui- ten 1523, waspeen 19'/2, peterselie 40 per kistje, sjalotten 15, boerekool 810 cent. In zaal Dam te Heemskerk heeft de Heemskerkse gymnastiekvereniging ODIN donderdag de jaarvergadering gehouden, die in tegenstelling tot andere jaren zeer goed bezocht werd. De voorzitter, de heer S. Rypma, wierp een terugblik op het afge lopen jaar en kon tot zijn vreugde con stateren dat het ledental stijgende is. Dit bedraagt nu 162 Hierdoor ziet het bestuur zich genoodzaakt om het aantal oefenuren sterk uit te breiden. Hetgeen niet zo een voudig is, gezien het grote gebrek aan hiervoor geschikte ruimte. Als lichtpunt zag de secretaris de heer J. de Graaf de bouw van een nieuw verenigingsgebouw, dat komt te staan aan de Bachstraat. Hij hoopte dat hiermede spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Op deze avond werd afscheid genomen van mevrouw Rieger, die koi-te tijd als leidster is opgetreden. Het bestuui is er echter in geslaagd een plaatsvervangster te vinden in de persoon van mejuffrouw Monderen. Financieel is de vereniging gezond, dit bleek uit het jaarverslag van de penning- meesteresse mevrouw Millikan. In de plaats van de heer J. van Pelt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd mevrouw Solleveld als lid van het bestuur benoemd. OPEN-DEUR-DIENST In de Ned. Hervormde kerk te Heems kerk wordt op zondag 25 januari een Open deur dienst gehouden. Hierin zal voorgaan ds. D. ter Steege van Haarlem, die spreekt over het onderwerp: Kan God nog wel rekenen?" In de schaftlokalen van de Hoogovens te IJmuiden wordt zondagmiddag twee uur een tentoonstelling van tekeningen en aquarellen, vervaardigd door A. Voor zanger, geopend. De expositie is tot half- vijf open voor het publiek. A. Voorzanger komt uit een leraarsge zin, waar de beeldende kunsten en de mu ziek, die door de begaafde gezinsleden met succes werden beoefend, een belang rijk deel van de vrijetijdsbesteding vorm den. Het is dan ook niet zo wonderlijk, dat hij het vak van tekenleraar koos. Wij vin den de tekenaar, die in 1918 te Haarlem werd geboren, dan ook in zijn jonge jaren op de -Normaalschool te Amsterdam, waar hij zijn eerste tekenlessen kreeg. Aan deze school, waar vele schilders en tekenaars van naam hun opleiding heb ben genoten, behaalde hij in 1939 het diplo ma voor middelbaar tekenen. Daarna be zocht hij enige jaren de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, waar hij les kreeg van de professoren Roling en Van de Berg. Als geboren en getogen Haar lemmer trok zijn hart toch weer naar de stad aan het Spaarne, en hij zocht en vond aldaar een plaats als leraar in het teke nen bij het middelbaar onderwijs. De vrije tijd, die hem buiten zijn leraar schap restte bracht hij tekenend en stude rend door. Vooral het werken in de vrije natuur heeft voor hem een felle bekoring. De thans tentoongestelde collectie van A. Voorzanger omvat een groot aantal teke ningen, benevens een serie aquarellen. Bovendien is er een map met schetsen, voornamelijk voorstudies, die enig inzicht geven in de werkv/ijze van de kunstenaar. De onderwerpen zijn voor het merendeel landschappen. Ook bloemen en interieurs hebben zijn belangstelling. Hij exposeer de verschillende malen op tentoonstellingen van de Haarlemse Vereniging „Kunst zij ons doel". Advertentie Velserduinweg 173 Telefoon 4402 AMSTERDAM Op de laatste officiële beursdag van deze week was er, vooral bij de opening, een zeer levendige handel in de staatsfondsen- hoek. Hier werd voor de eerste maal de 4 '/2 percent staatslening 1959 verhandeld De koers op 99 1/4 deed een kwart per cent agio. Dit viel, aldus de beurs, zeker niet tegen. De staatslening groot 400 mil joen is een groot succes geworden en werd vijf maal overtekend. De lening 1958 bleef vrijwel onveranderd evenals de overige staatsfondsen. Direct na de staatsobligaties moeten aandelen Kon. Olie genoemd wor den. Ook hier was de handel weer zeer levendig bij sterk oplopende prijzen. Het buitenland, waarvan vooral Parijs, was met flinke verkooporders in de markt. Er werden op het Damrak in de olie-hoek grote zaken gedaan. Op vrijwel de hoogste prijs van de dag 185,30 verwisselde een grote post aandelen van eigenaar. De ope ning geschiedde op 181,60. Aanhoudende vraag, waartegenover hoegenaamd geen verkooplimites stonden, was oorzaak dat de koers snel opliep tot boven de f 185. De slotkoers van de vorige dag was 181. De aandelen noteerden ruim 3 gulden boven pariteit New York. In Amerika wordt een stijging van het olieverbruik voorspeld Van de overige internationale waarden waren Philips en AKU lager. Vooral Phi lips had van aanbod te lijden en moest ongeveer 4 punten ten opzichte van de vorige dagprijs geven. AKU verloor onge veer 3 punten. Unilever werd gesteund door Duitsland. De certificaten werden voor het eerst officieel verhandeld op de beurzen van Hamburg, Berlijn, Frankfort Dusseldorp, en München. De eerste no tering aldaar bedroeg 483. In Amsterdam liep de koers op van 477 Vi tot 480, waar door het fonds een koerswinst van onge veer 3 punten, vergeleken bij de vorige dag, boekte. KLM werd onveranderd ge adviseerd. Scheepvaarten werden vrijwel verwaar loosd. In cultures kon Deli zich vrij goed handhaven; HVA was een drietal punten in reactie. Amsterdam Rubber en Senem- bah waren vrijwel onveranderd. De aanstaande lening en aandelenemissie met claimrecht van Scholten's Aardappel meelfabrieken bracht de koers van de aan delen een tiental punten hoger. Walvis vaart werd onveranderd op 90 geadviseerd zodat de dividendverhoging van 5 op percent in de koers van de aandelen was verdisconteerd. Amsterdamse Bank werd een paar punten lager gesteld op het on veranderde dividend van 12 percent. Ook de overige bankaandelen waren eerder iets luier. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Olies en staalwaarden gaven vrijdag een demonstratie van kracht in een onregel matige markt. De winsten in de slaalaan- delen beliepen tot vier dollar, de olies ste gen fracties tot meer dan twee dollar. Superior Oil bereikte een nieuw hoogte punt op 2165 (plus 85) en kon een flink deel van dit avans behouden. Firestone was een der leidende fondsen in de bandenhoek. Adressograph en Inter national Business Machines daalden bij de kantoorbehoeften. Bij de radiofondsen moest Zenith meer dan vier punten af staan. De staalwaarden verbeterden zich met enkele fondsen als uitschieters Beter nieuws over de staalindustrie stimuleerde de kooplust in aandelen als Sharon, die op hun best vier dollar hoger noteerden. De troit Steel kwam twee dollar hoger, Colo rado Fuel 3, Jones and Laughlin en Lukens meer dan vier dollar elk. Bethlehem Steel zal drie ovens in zijn fabrieken in Lacka wanna (New York) heropenen, voor de produktie van auto-staalplaat. Detroit Steel gaat midden februari weer op volle pro duktie voor autostaai werken. De auto aandelen lagen vaster in de markt tegen slotbeurs, maar kwamen niet tot veel avans. Bij de oliewaarden boekten sommige fondsen, waaronder Royal Dutch en Union of California winsten van meer dan een dollar. Texas Co. werd vaster op een ver hoging van het kwartaaldividend. Het industriegemiddelde kwam van 595,69 op 596.07, de spoorwegen daalden van 166,17 op 165,66, de openbare nutsbedrijven van 92.02 op 91,99. Van de 1248 verhandelde fondsen sloten er 551 hoger en 472 lager. Omzet 3.600.000 aandelen (UPI). 3-3 Wo Nederl. '47 3 °/n Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber.... K.L.M Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 9254 9614 11114 8914 99 98-K 9414 10914 286/4 440 22014 352 233 339 49114 212% 47714 468 210 160 75114 185,50 218 96?4 121,20 166/4 16114 14114 132 246 148 157,80 273 149 200y, 234 J4 205 6514 51% 9514 50 84)4 25)4 Ochtend- koersen 290 497 481 471 186,50 Vara-etherforum in Velsen-Noord Het Hervormd wijkhuis aan de Dijck- mansstraat in Velsen-Noord herbergde vrijdagavond een groot aantal belangstel lenden; voor de eerste maal werd door de VARA in Velsen-Noord een etherforum gehouden. Voordat het etherforum met mevrouw Gerda Brautigam en de heren D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem; D. C. van Reysinge, M. Sluyser, lid van de Tweede Kamer en mr. G. J. P. Cammel- beek als voorzitter zijn taak begon, opende de afdelingsvoorzitter, de heer A. van der Hof de bijeenkomst. Hij deelde mee dat op 23 maart de afdelingsjaarvergadering zal worden gehouden en dat, ondanks de ver huizing van 32 leden naar elders, de af deling met 67 leden tot 635 leden was ge groeid. Het vragenspel met de dames Gerda Brautigam, Jeanne Roos, Jaap Buys en Bob Spaak met leider Ary van Nierop had vaak een zeer geestig verloop. Aagtekerk, 22 te Las Palmas v. Lissabon. Aardijk, 23 v. Port Said n. Djeddah. Abbedijk, 23 220 m. n.w. Fayal n. Miami. Abida, 23 300 m. n. Mona Fallriver n. Bachaquero. Agamemnon, 23 v. Port of Spain n. Miragoane. Albireo, 23 4 m. z. Dover n. Las Palmas. Aldabi, 23 te Rio de Janeiro. Algenib, 23 185 m. o.n.o. Madeira n. Las Palmas. Algol, 23 225 m. w.n.w. Dakar n. Salvador. A)kaid, 23 195 m. z.z.w. Rio de Janeiro n. Vitoria. Aikes. 23 130 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen. Alphacca, 23 v. Santos n. Montevideo. Almdijk, 23 te Houston verwacht. Almkerk, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Alnati, 23 v. Buenos Aires n. Santos. Alwaki. 23 v. Madras. 25 te Colombo verwacht. Ameland, 23 te Dublin. Amstelsluis, 23 46 m. w.z.w. Albany n. Londen. Amstelvaart, 23 v. Aden n. Suez. Amst.veen, 23 300 m. n.w. Cocos eil. n. Fremantle. Andijk, 23 520 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Appingedijk, 24 te Norfolk. Arendskerk, 23 v. Port Swettenham n. Penang. A.smidiske, 24 te Norfolk. Asterope. 23 330 m. w. Landsend n. Hpt. Roads. Astrid Naess, 23 5 m. n. Kp. Blanc n. Antwerpen. Attis. 24 te Beaumont. Averdijk, 23 580 m. n.n.o. Flores n. New York. Axeldijk, 23 100 m. n.o. Recife n. New York. Balticborg, 23 te Rotterdam. Banggai, 23 500 m. z.w. Chittagong n. Chittagong. Bantam, 23 150 m. o. Kp. Guardafui n. Aden. Baul, 23 v. Singapore n, Akyab. Bengkalis, 24 te Penang. Bennekom, 24 te Kopenhagen. Bloemfontein, 23 v. Bremen n. Hamburg. Boscoop, 23 v. Bombay n. Colombo. Bieda, 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Bronnoy, 23 te New York verwacht. Bussum, 23 200 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Caltex Arnhem, 23 22 m. n.n.o. Bone n. Sidon. Caltex Delft, 23 v. Londen n. Immingham. Caltex Eindhoven, 23 te Rotterdam. Calt. Leiden. 23 70 m. n.w. Tersch. n. Gothenburg. Caltex Nederland, 24 te Yokohama verwacht. Calt. Rotterd.. 23 220 m. w.n.w. Sidon n. N. York. Caltex The Hague, 23 500 mijl z.z.o. St. Helena naar Durban. Camerounkust, pass. 23 Finisterre n. Dakar. Camitia, 24 v. Rotterdam n. Londen. Carrillo, 23 in Panamakanaal verw. n. Cristobal. Casamance, 23 200 m. z.z.w. Ouessant n. Dakar. Celebes. 23 te Antwerpen. Ceronia. 23 225 m. n.n.w. Darwin n. Sydney. Cities Service Valley Forge, 23 v. Mena Al Ah- madi naar Philadelphia. Ciavella, 23 v. Fedala nè Punta Cardon. Concepcion, 23 40 m. z.w. Startpt. n. Antwerpen. Congokust, 23 te Duinkerken verwacht. Coolsingel, 23 140 m. n.o. Bonaire n. Pto. Ordaz. Corilla, 23 25 m. z.o. Muscat. 26 te Abadan verw. Cradle of Lib. 23 600 m. z.o. B'muda n. Ph.delphia. Crania, pass. 23 Balboa n. Sydney. Daphnis. 24 te Georgetown." Dordrecht, 23 490 m. n.w. Flores n. Liverpool. Drente, 23 v. Suez n. Port Said. Eenhoorn. 23 250 m. o. Gibraltar n. Alexandrië. Ena, 24 te Puerto Libertador verwacht. Esso Nederland. 23 80 m. z.w. Kreta n. Fawley. Etrema, 23 te Iskenderun. Friesland KRL, 23 232 m. z. Kp. Guardafui naar Djibouti. Gaasterkerk, 23 100 m. n.n.w. Pt. Sudan n. Suez. Gabonkust, 24 te Lagos. Gooiland. 23 te Amsterdam. Graveland, 24 v. Bahia n. Las Palmas. Groote Beer, 23 210 m. n.n.w. Dakar n. Walv.baai. Hector, 23 150 m. o. Algiers n. Tunis. Heemskerk. 23 te Rotterdam. Helena, 23 te Launion verwacht. Hera, 23 v. Amsterdam n. West-Indië. Hermes. 24 te Amsterdam. Hersilia. 23 te Bremen v. Hamburg. Hcstia, 23 860 m. o.n.o. San Juan n. San Juan. Hoogkerk, 23 120 m. n.n.o. Finist. n. Duinkerken. Houtman, 22 v. Mozambique n. Dar Es Salaam. Ir.es Corado. 23 v. Rotterdam n. Gent. Isis, 23 v. New Orleans n. La Guaira. Jason. 23 te Jacksonville verwacht v. Nassau. Jos. Frering, 23 130 m. z. L. Palmas n. Monrovia. Kaap Hoorn. 24 te Beira. Kalydon, 23 v. Mena A1 Ahmadi n. Yokkaichi. Kara, 23 te Saltend. Karakorum, 23 te Colombo verwacht. Karsik, 23 210 m. n. Amsterdam eil. n. Durban. Kenia, 23 135 m. z.w. Monrovia n. Accra. Kennemerland, 24 te Rio de Janeiro. Kloosterdijk, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Konings\yaard, 23 300 m. n.o. Pto. Rico n. Lavera. Korenia. 23 350 m. o. Guadeloupe n. Maracaibo. Korovina, 23 v. Curasao n. Maracaibo. Kosicia, 23 te Purfleet. Krebsia, 23 te Gothenburg verw. v. Rotterdam. Kreelt. 23 te Narvik. Kryptos, 23 v. Singapore n. Hongkong. Laarderkerk, 24 te Bushire. Laertes, 23 60 m. z. Colombo n. Penang. Langkoeas, 23 v. Belawan n. Aden. La wak, 23 te Victoria verw. v. New Westminster. Leopoidskerk. 23 100 m. z.o. Suez n. Perz. Golf. Leuvekerk, 23 20 m. o. Cartagena n. Marseille. Limburg, 23 te Rotterdam. Lissekerk, 23 140 m. o. zuidp. Sicilië n. Port Said. Loenerkerk, 23 te Rotterdam v. Amsterdam. Loosdrecht, 23 60 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. L. Vrouwekerk. 25 te Bombay verw. v. Karachi. Maas, 23 v. Rotterdam n. Algiers. Maashaven, 23 180 m. z. Ilheus n. Ilheus. Maetsuycker, 23 v. Singapore n. Penang. Malea, 23 140 m. n. Surabaja n. Pladju. Mariekerk. 24 te Suez. Marnelloyd, 23 te Tacoma. Memnon, 23 te La Guaira. Medon, 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Mentor. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Merwede. pass. 23 Kp. Blanca n. Londen. Moordrecht, pass. 24 Malta n. Port Said. Munttoren, 23 150 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Naess Lion, 23 540 m. o. K. Canaveral n. Marcushk. Naess Tiger. 23 90 m. w. Bizerta n. Mena. N;euw Amsterdam, 23 te Barbados. OJdekerk. 23 v. Suez n. Djibouti. Ommenkerk, 23 v. Elbe n. Antwerpen. Oostkerk, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Osiris, 23 v. Curacao n. La Guaira. Ossendrecht, 23 320 m. z.o. Kp. Sable n. Norfolk. Ouwerkerk, 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Papendrecht, 23 60 m. n.w. Terschell. n. Wismar. Peperkust, 23 60 m. n.n.o. L. Palmas n. Le Havre. P. G. Thulin, 23 190 m. z. Aguja Pt. n. Ph.delphia. Frins Frederik Willem, 24 te Cartagena. Pr. Joh. Willem Friso, 23 20 m. n. Malta n. Antw. Pr. Willem II, 23 153 m. z.o. Kp. Race n. Halifax. Prins Willem III, 24 v. Rotterdam n. Le Havre. Proven.singel, 23 600 m. z.o. K. Race n. IJmuiden. Raki, 23 v. Nasipit n. Los Angeles. Rita, 24 te Singapore. Rijnkerk, 24 te Genua. Samarinda, 23 v. Beira n. Dar Es Salaam. Sanana, 23 v. Saigon n. Singapore. Sarangan,23 85 m. w. Cartagena n. Aruba. Scheldelloyd, 24 te Balikpapan. Schelpwijk, 23 715 m. n. Sombrero eil. n. R'dam. Silindoeng. 24 te Singapore v. Bangkok. Soestdijk. 23 v. Newport News n. Philadelphia. Stad Amsterd. 23 315 m. z.z.w. L. Palm. n. IJmuid. Stad Gouda, 23 370 m. n.w. Fayal n. Baltimore. Stad Haarlem, 23 50 m. w. Kp. Blanc n. Pepel. Stad Rotterdam, pass. 23 Casquets n. Pepel Stad Schiedam, 23 30 m. z.o. St. Vine. n. R'dam. Stad Vlaardingen, 23 410 m. n.n.o. Bermuda naar Baltimore. Stanvac Malacca, 24 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Talangakar, 23 v. Bangkok n. Tj. Uban. Statendam, 24 te Pointe Noire. Straat Magelhaen. 23 te Jawata verw. v. Kobe. Sunetta, 23 100 m. z.o. westp. Karimata n. Singap. Tahama. 2 380 m. z.w. Kreta n. Landsend. Tappanzee, 23 v. Bandar Shapur. Tarakan, 23 v. Bahrein n. Khorelmufatta. laria, 23 150 m. z.o. Louisa de Arch. n. B'papan. Teucer, 23 op rede Cochin. Thelidomus, 23 v. Boston n. Curacao. Themis. 23 v. New York n. Curacao. Tiberius, 23 v. Hamburg n. Bremen. Tibia, 23 60 m. o. East-London n. Durban Tjiluwah, 23 v. Tandjong Priok n. Semarang. Tjimenteng, 23 v. Beira n. Durban. Tomori, 23 te Tegal. Tweelingen, 23 te Rotterdam, v. Spilbergen 23 730 m. o.n.o. Maurit. n. Penang. Van Waerwijck, 23 v. Singapore n. Saigon. Vivipara, 23 125 m. o. Mass^wa n. Gibraltar. Waingapoe, 24 te Mombasa verwacht. Westertoren. 23 220 m. o.n.o. Saoluis n. Curacao. Westland. pass. 23 Casquets n. Montevideo. Woltersum 23 v. New Orleans n. Brownsville. Wonogiri, 2 3v. Karachi n. Bombay Wonosari, 23 v. Port Said n. Halifax. Zeeland. 23 v. Charleston n. Newport News Zuiderkerk, 23 180 m. o. Kp. Howe n. Adelaide.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8