Pantalons extra koopjes Prachtige mantels Jacks, Joppers ze maar na... het zijn tien tegen één De Gruyter's kofliekianten Profiteert juist nu het weer zoveel kouder is, van de op onze afdeling confectie DE KOFFIE- EN THEEZAAK Weekeinde vol spanning in de Amerikaanse staat Virginia VOORDEEL VOORDEEL een pak Festival-biscuits voor halve prijs een picnicreep voor 10 cent FLINKE WERKSTER enige jonge administratieve krachten m.> KANTÏNKIAA* Wie eenmaal Ue gruyter s kottie heeft geproefd, zal zich daarover niet verbazen. Want waar het op aan komt is versheid. En wat U bij De Gruyter vindt is versheid; koffie uit eigen branderij, krakend vers afgewogen uit aromabeschermende silo's. En bovendien zo voordelig door 10°/o korting! ZAADHANDEL 'mm. WOENSDAG 28 JANUARI 19 5 9 8 Rassenkwestie op de scholen in een acuut stadium Verkiezingscampagne in hel groothertogdom Luxemburg Kladder van hakenkruisen in Dusseldorp gearresteerc Irak voelt zich één met „Arabische natie" goed leek te kennen. De blanke ging naast een federaal hof en door het Opperste Ge- lijk voor 't welzijn van hun staat en voor de neger zitten en begon een hartelijk rechtshof van Virginia in strijd verklaard al voor de reputatie van Amerika. straft. de altijd zo practische en sportieve kleding voor het winterseizoen. In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. AFD. CONFECTIE 1e ETAGE MARKTPLEIN 29 - TEL. 7541 te bestellen. Op aanvrage wordt u gratis een prijscourant van groente- en/of bloemzaden toegezonden door 70 JAAR HAGELINGERWEG 28 ARENDSWEG 42 A - SANTPOORT BEVERWIJK TELEFOON 8232 TELEFOON 3039 tot en me' tebr. 1959 r Bij elk pakje thee of doosje theezakjes Bij elke aankoop van 2 pakjes margarine of vet (margarine „extra" uitgezonderd) Wij vragen voor spoedige indiensttreding voor halve dagen. Sollicitaties te richten aan de Bedrijfsleiding. Grot® Houtstraat 54 - HAARLEM Een van De Gruyter s winkels Ie Amsterdam HOOGOVENS IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven te IJmuiden vragen met Mulo- of daaraan gelijkwaardige opleiding. Leeftijd: «a. 17 jaar. (Van onze correspondent in Washington) Beslissingen van twee gerechtshoven hebben er toe geleid, dat verscheide scho len In Virginia orders hebben ontvangen om, naast blanke leerlingen, een aantal negerkinderen toe te laten, met ingang van maandag. Scholen in Norfolk, Charlot tesville en Front Royal, die gesloten wa ren om toelating van negerleerlingen te voorkomen, moeten worden heropend. In Alexandrië en Arlington is het bevel om op enkele scholen de rasscheiding op te hef fen, iets nieuws. Het valt nog niet te voor spellen of men de gerechtshoven zal ge hoorzamen. Indien men dat zal doen, dan zullen fanatieke elementen, door het ont ketenen van relletjes en door erger wan gedrag, op revolutionaire manier nog al tijd de rasgelijkheid op de scholen kun nen saboteren. Met spanning ziet men in Virginia de tweede februari tegemoet. Mocht het in Alexandrië en Arlington tot ongeregeldheden komen, dan zal dit ras conflict veel opzien baren. Deze plaatsen liggen namelijk vlak bij de Amerikaanse hoofdstad, aan de andere kant van de ri vier de Potomac. Reeds thans schrijven de kranten in Washington veel over deze zaak en zowel de buitenlandse ambassa des als de buitenlandse - correspondenten zijn daardoor op hun hoede. Ongetwijfeld zou een ernstig conflict uitvoerig worden verslagen. Wat zou het Amerika's naam goed kun nen doen in de wereld, indien men niets dan gunstigs kon melden over de betrek kingen tussen de rassen. Enkele dagen ge leden dronken wij een kop koffie aan de toonbank van een eenvoudig restaurant in het noordoosten van Washington. Naast ons zat een grijzende neger te eten. Er kwam een blanke binnen, die de neger en ongedwongen gesprek. Over zulk een voorval schrijft men niet. Dat is geen nieuws. Maar het zou groot en goed nieuws zijn, indien men kon melden: „Zo normaal en natuurlijk zijn de relaties tussen de ras sen overal in Amerika". Vitriool In Arlington is de toestand thans zo, dat op zondag 25 januari dominee Ross Allen Weston van de Unitarische kerk aan zijn gemeente een open brief heeft voorgele zen, welke hij gericht had aan gouverneur Almond van Virginia, een reactionaire Democraat, die enkele dagen tevoren een demagogische rede door de radio had ge houden. Dominee Weston (vergelijkbaar met een remonstrant in Nederland) zei in zijn brief: „Indien er geweld wordt ge bruikt, dan zal dat gebeuren door de ras- scheiders, die tot razernij zijn opgezweept door uw vitriool-woorden". Er zijn betrekkelijk weinig mensen no dig om stampij te maken. De meerderheid in Arlington zal zich, volgens dominee Weston, kalm gedragen en hij is er tevens zeker van dat men trots zal kunnen zijn op het democratische gedrag van de school kinderen. De staat Virginia als geheel is conserva tief en de meeste inwoners stemmen voor de Democratische partij. Maar vlak bij Washington wonen velen, die niet uit het oude democratisch-conservatieve zuiden stammen en die naar de omgeving van de hoofdstad zijn gekomen als ambte naar of militair. Het zou bedroevend zijn, indien Arlington en Alexandrië niet op een rustige manier een begin konden ma ken met de afschaffing van rasscheiding. Legaal hebben gouverneur Almond en zijn grote aanhang vrijwel alle grond ver loren. Het „massale verzet" (schoolslui- ting) dat zij hebben gepropageerd, is door LUXEMBURG (Belga) In het groot hertogdom Luxemburg verloopt de cam pagne voor de verkiezingen van 1 februa ri rustig. Tweehonderd tweeëntwintig kandidaten van vijf partijen betwisten el kaar de 52 zetels van de Kamer van Volks vertegenwoordigers. In het zuiden en het centrum hebben vier partijen ieder een volledige lijst ingediend. Een progressieve partij heeft in het zui den een onvolledige lijst ingediend. Dit „nationaal solidariteitsfront" heeft vijftien kandidaten voor de twintig zetels, welke in dat kiesdistrict beschikbaar zijn. De communistische partij, die nu drie ze tels bezet, heeft besloten in het noorden en het oosten van het land geen lijst in te die nen „ten einde de verkiezingsberekeningen der clericalen te doen mislukken". De kans bestaat namelijk, dat de christende mocratische partij thans haar 27ste zetel behaalt, zodat zij de volstrekte meerder heid zou verkrijgen. De christendemocratische partij zegt dat haar program steunt op „gematigd heid en gezond verstand". De socialisti sche partij wenst de sociale instellingen verder te bouwen en op te komen tegen „de sociale remmingsactie van de cleri- caal-liberale reactie". De democratische partij (liberalen) verklaart zich voorstan der van „properheid" in staatszaken, te gen machtsmisbruik en tegen corruptie. Zij belooft een hervorming van het leger en een belastingvermindering vooral voor de kleine ondernemingen. Er is grote belangstelling voor de poli tieke vergaderingen. met de grondwetten van staat en land. Misschien bedenken Almond en zijn advo caten nog nieuwe legalistische trucs, die de zaak kunnen vertragen. In elk geval nemen zij tevens hun toevlucht tot volks mennerij en die laatste methode kan lei den tot gevaarlijke uitbarstingen, schade- DUSSELDORP (UPI) In Dusseldorp is zaterdag de 25-jarige timmerman Hel mut Klier gearresteerd, die ervan wordt verdacht vorige week de synagoge van Dusseldorp met hakenkruisen te hebben be klad. Aangenomen wordt dat Klier in con tact heeft gestaan met rechtse extremis ten. Zelf was hij lid van de communistische partij, tot deze in 1956 werd verboden Er is een beloning van 11.000 mark Uitge loofd voor het vinden van de neo-nazi' die bij het schilderen van de swastika' zijn betrokken. (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft de voorzitter van het Joodse Wereld congres, dr. Goldmann, meegedeeld, dat zijn regering al het mogelijke zal doen om een herhaling van antisemitische inciden ten in de bondsrepubliek te voorkomen Adenauer heeft tevens toegezegd, dat zijn regering maatregelen zal nemen ter be spoediging van de betaling van schade vergoeding aan Joodse slachtoffers van het nazisme. BAGDAD (UPI) Krachtens een nieu we wet zal ieder, die de wapens opneemt tegen Irak of een Arabisch land ter dood kunnen worden veroordeeld. Andere Ara bische landen krijgen dus eenzelfde status als Irak. De grondwet bepaalt namelijk dat Irak een integrerend deel is van de „Arabische natie". Het verspreiden van nieuws met het doel de regering te verzwakken, de veiligheid in gevaar te brengen, de strijdkrachten te belasteren of buitenlandse invloed te ver sterken kan met tien jaar worden be- in o.a. die heerlijk warme en modieuze mohair- en velourskwaliteiten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 12