Frankrijk koestert oude idealen nu buitenlands kapitaal weer toestroomt Goud en deviezen f 82 miljoen hoger KAAN CPanda en het bolknakanysterie Chefariné 4 Wereldnieuws Zonnig winterweer Uw baby en u AKKERTJES' De Weekstaat WOLLEN ROKKEN beroemde geneesmiddelen in i tablet doen wonderen! 2 Parijs wil Europa's geldcentrum worden I Duits blad over de hogere, omzetbelasting op invoer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nederland verontrust door Duitse kolenmaatregelen Chili devalueert peso Landbouw niet enthousiast over werkelassifieatie Positief IKI-resultaat, maar lager dan in 1957 De gevolgen van de E.E.G. voor Engeland Kas-Associatie verhoogt dividend van 5 tot 6 pet. Wetsontwerp ter vergroting van ruimte staatsleningen Spanje tracht opnieuw lid van de OEES te worden Eurovestiging van Du Pont de Nemours in België Oostenrijkse luchtvaartmij. in moeilijkheden Britse firma ontdekt nieuw procédé voor glasproduktie WOENSDAG 28 JANUARI 1959 (Van onze correspondent in Parijs) DE NOSTALGIE NAAR HET GLORIEUS VERLEDEN, die zo kenmerkend is voor het Frankrijk van De Gaulle, brengt de Fransen er nu toe zich aan een nieuw visioen te bedrinken. Parijs zal weer de centrale geldbeurs van continentaal Europa moeten worden en Amsterdam en Zürich hebben te verdringen. Vooral Zürich is vooralsnog een geduchte concurrent. De Amerikaanse zakenman beschouwt deze Zwitserse stad nog altijd als het middelpunt van het Europese effecten- en geldverkeer. Is het Franse ideaal nu enkel een luchtkasteel van patriottische illusies? Zeker niet alleen; men doet er altijd goed aan ook het Franse realisme niet te onderschatten. Frankrijk behoort nog altijd tot de rijkste landen ter wereld. En de boringen en exploraties in de Sahara beloven het Franse potentieel binnen weinige jaren op indrukwekkende wijze nog te vergroten. De Franse regering heeft met de grootste Amerikaanse petroleummaatschappij een miljardencontract afgesloten dat overigens, om over wegingen van nationale onafhankelijkheid, door ingewijden scherp wordt becriti- seerd. Maar zeker is wel, dat de Amerikanen hier met de Fransen nooit in zee of in de olie zouden zijn gegaan, indien de vooruitzichten van de Sahara niet positief- gunstig bevonden zouden zijn. Tegen deze achtergronden moeten vooral ook de recente saneringsmaatregelen wor den gezien, bestemd om het buitenlandse kapitaal vertrouwen in het nieuwe econo mische en financiële beleid van De Gaulle en van zijn ministers te geven. Met de laatste beslissing op dit gebied, waardoor buitenlandse vermogens weer vrij kunnen worden in- en vooral uitgevoerd, bedoelde de Franse regering het internationale kapi taal nu zelfs al direct te inviteren. Tot dus ver schijnt de invitatie niet geheel tot dovemansoren te zyn gericht. Per dag wordt er op de Parijse beurs nu voor een bedrag van vijftien miljard frank verhan deld, een som die de Franse mogelijkheden verre overtreft, zodat de verklaring wel in een aanzienlijke buitenlandse bijdrage ge zocht moet worden. Opmerkelijk is ook in dit verband dat vrijwel alle Franse aandelen sinds enkele weken gemiddeld met tien tot twintig per cent zijn gestegen. Deze toevoer van bui tenlands geld komt niet alleen de nationale handelsbalans ten goede, maar kan boven dien bijdragen tot een verhoogde binnen landse expansie. Franse ondernemingen kunnen met behulp van buitenlands vers geld worden uitgebreid, en van de actuele hoge rentevoet zal men een verlaging tegemoet mogen zien. De woningbouw zal van die gunstiger condities kunnen meeprofiteren, waarmee natuurlijk ook een essentieel sociaal belang is gediend. Niettemin zijn alle obstakels nog lang niet uit de weg geruimd. Het experiment-De Gaulle verkeert nog maar in zijn eerste of hoogstens tweede fase, en het uiteindelijke succes blijft nog altijd aan vele wisselvallige condities on derhevig. Een grootscheepse loonactie, Advertentie Wij hebben het getweqen wit te nodigen tot het bijwonen van een MODESHOW M CAUSERIE voor aanstaande moeders welke wij op donderdag 5 februari van 1 4.30 tot 16 uur zullen houden ie ons gebouw Grote Houtstraat 54, Haarlem. Onder het genot van een smakelijk kopje koffie o< thee met gebak demon streren en expliceren wij u op originele wijze zowel het nieuwste op het ge bied van baby's uitzet ais de modernste kleding voor de aanstaande moeder. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN zijn verkrijgbaar op de baby-afdeling tweede etage van ons gebouw Grote Houtstraat 54 te Haarlem. „We wonen zelf in een glazen huis" Het Westduitse economische blad „In- dustrie-Kurier" schrijft naar aanleiding van het Nederlandse besluit, om in plaats van de verlaagde invoen-echten ten dele een omzetbelasting van 2 tot 3 percent te heffen, dat ook West-Duitsland de verla ging van invoerrechten op thee en koffie heeft ondervangen door verhoging van de binnenlandse belastingen. „De Westduit se regering heeft geprotesteerd tegen- de Nederlandse maatregel, maar West-Duits land, dat zelf een glazen huis bewoont, kan het zich niet permitteren om stenen naar de buurman te werpen," aldus het blad, dat verder schrijft dat de rechts kracht van de Nederlandse beslissing „overigens onbetwistbaar is". Het blad voegt hieraan toe dat de weken van het bestaan van de Europese Gemeenschap pelijke Markt reeds aantonen hoeveel nooduitgangen van het verdrag worden gebruikt om aan de gevolgen van het ver drag te ontkomen. Benelux-ministersbüeenkomst Op maandag 9 februari komen de ministers van de Benelux-landen te Brussel bijeen. Zij zul len een gesprek hebben over de Benelux-land- bouwvraagstukken. de gemeenschappelijke hou ding van de Benelux tegenover de onderhande lingen over de Vrijhandelszone en de gemeen schappelijke Benelux-handelspolitiek in de we reld. Het budget van het secretariaat-generaal van de Benelux Unie zal waarschijnlijk eveneens ter sprake komen. Benelux-congres in Rotterdam Het door het comité Benelux georganiseerde dertiende Economische Benelux Congres zal op 17 en 18 april 1959 in Rotterdam worden gehou den. Het congres zal zich beraden over de na de ondertekening van het Unieverdrag nog bestaan de Beneluxvraagstukken en zal aandacht schen ken aan de positie van Benelux in het kader van de Europese Economische Gemeenschap. I.M.F.-missie in Djakarta Een missie van vier man van het Internationale Monetaire Fonds is voor overleg met de Indone sische regering in Djakarta anagekomen. eventueel begeleid door stakingen, zou het hele plan-Pinay weer op losse schroeven zetten. En vooral: een onverminderd voort duren van de Algerijnse oorlog stelt de Franse economie voor eisen waaraan zelfs het (voorlopig politiek-stabiele) bewind van generaal De Gaulle op den duur niet zal kunnen beantwoorden. Voor de Franse regering is het echter ongetwijfeld een bemoedigend voorteken dat deze onzekerheden en hypotheken een deel van het buitenlandse kapitaal toch niet afschrikken om het risico aan te dur ven. Het vertrouwen van de grote meerder heid der Fransen in de almacht van De Gaulle lijkt voor het moment dus door de buitenlandse kapitalisten in gelijke geest beantwoord te worden. De eerste stap is zo gedaan op een weg waarop Parijs zijn con currenten Amsterdam en Zürich als voor naamste Europese geldbeurzen eens hoopt voorbij te zullen kunnen streven. Niet zonder ongerustheid heeft men op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag kennis genomen van de Duit se maatregelen tot oplossing van het ko- lenvraagstuk in het Roergebied, zo verna men wij van de zijde van de Voorlichtings dienst van dit departement. Zoals gemeld heeft de Westduitse minis ter van Economische Zaken prof. Erhard bekendgemaakt, dat een extra invoer recht van 20 mark per ton uit landen bui ten de Europese Kolen- en Staalgemeen schap ingevoerde kolen zal worden gehe ven, ingaande 16 februari aanstaande en voor de duur van een jaar. Hieruit zal een groot nadeel voor de haven van Rotter dam en de Rijnvaart voortvloeien. In dit verband wees onze zegsman nog op de uit spraak van minister Zijlstra in de verga dering van K.S.G.-ministers van 13 janu ari toen deze er zijn ernstige twijfel over heeft uitgesproken of de Duitse maatrege- l,ej7 wel in overeenstemming zijn met het K.S.G.-verdrag. De Centrale Bank van Chili heeft de koers van de dollar zojuist gesteld op 1.050 peso per dollar bij aankoop en 1.055 peso bij verkoop van dollars. Tot nog toe stonden deze dollarkoersen van de peso op 1.006/1.008. Geen enkele informatie had tevoren in de richting van een dergelijke beslissing gewezen. Dinsdagmiddag stond de koers van de peso op de vrije markt op 1.045/1.060 per dollar. De voorzitter van de sociale conferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die dinsdag is begonnen, heeft in een inleiding over de perspec tieven voor de verdere ontwikkeling op sociaal terrein verklaard, dat in de toe komst correcties noodzakelijk zullen blijken op de verschillende werkomschrijvingen die de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft gegeven. De heer J. J. Doornbos zei, dat de be- drijfsgenoten over de functie-indeling „niet erg enthousiast" zijn. Correcties zullen noodzakelijk zijn, omdat niet het bedrijfs leven moet worden aangepast aan de werkelassifieatie, maar de classificatie aan het bedrijf. De voorzitter meende dat het verhoogde marktrisico, veroorzaakt door het prijsbe leid in de landbouw, bij de loonvorming niet voorbij kan worden gezien. Hij constateerde dat de sociale verzeke ringen in de land- en tuinbouw bij de boe ren en tuinders „niet populair" zijn. Het ging hem hierbij niet om het grote belang van deze voorzieningen, maar wel om de administratieve moeilijkheden die de landbouwers bij de toepassing ondervin den. Elke mogelijkheid die kan leiden tot vereenvouding moet worden aangegrepen. Advertentie T~V-T' '"1 BRRR... brrr... brrr... Even 'n boodschap om de hoek even in de tocht tussen twee deu ren iedereen kan kouvatten, maar lang verkouden blijven is daarom nog niet nodig! Neem een "Akkertje "Akkertjes" los sen sneller op in de maag, geen korreltje van het geneeskrachtige micro-poeder gaat verloren.Weg koorts, wèg rillingen, weg ^ricp en verkoudheid. "Akkertjes' -dat is pas snelle hulp! flitsen uitklachten weg.' Tijdens een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders der Inter nationale Kunstoffen Industrie n.v. zijn dr. J. D. Kuipers (directeur n.v. Maatschappij „De Betuwe") en dr. ir. K. H. Stork (direc teur n.v. Nederlands Amerikaanse Fitting- fabriek) benoemd tot leden van de raad van commissarissen. Prof. mr. P. W. Kamphuisen is wegens drukke andere werkzaamheden afgetreden. De voorzitter zei dat de goede zakelijke betrekkingen met de A.K.U. niet zijn geschaad. Van bestuurszijde werd medegedeeld dat de onderneming niet aan ae recessie in 1958 is ontkomen. Van sommige produkten is de afzet gedaald, van andere echter ge stegen. Per saldo is de omzet iets hoger geweest dan in 1957. De verkoopprijzen zijn lager komen te liggen, mede in ver band met de verscherpte concurrentie door de liberalisatiemaatregelen. Ook op de in- koopmarkt waren de prijzen lager, maar daartegenover zijn de produktiekosten gestegen. Het jaar 1958 zal worden afge sloten met een positief resultaat dat wat kleiner is dan over 1957. Het jaar 1959 is men met enige goede moed ingegaan, hoe wel het nog wel moeilijk zal zijn. Men heeft nu in ieder geval met een heel wat beter bedrijf te maken dan in het verleden wel eens het geval is geweest. De afzetmarkt wordt breder terwijl ook de export meer systematisch wordt be handeld. In antwoord op een vraag of in verband met de Europese Economische Gemeenschap naar samenwerking wordt gestreefd verklaarde de voorzitter dat er geen gedachten over een fusie of een andere vorm van samenwerking bestaan. De n.v. heeft 't onder veel moeilijker om standigheden ook alleen af gekund. Het is echter natuurlijk niet uitgesloten dat er in de toekomst nog eens iets in deze rich ting zal gebeuren, aldus het bestuur. Voor een mogelijke overeenstemming tussen de Europese Economische Gemeen schap en de elf overige landen van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking worden besprekingen te Pa rijs door Engelse en Franse deskundigen gevoerd. Deze deskundigen trachten na te gaan, welke gevolgen de contingenterings regelingen voor de invoer van de Euro- markt zullen hebben voor Engeland. Door technische oorzaken duren deze besprekin gen langer dan men had gehoopt, zo werd dinsdag van Engelse en Franse officiële zijde medegedeeld. Volgens kringen, die in nauw contact met beide partijen staan, strekken de vor deringen welke bij deze besprekingen zijn gemaakt tot bevestiging van het Franse standpunt, dat de discriminatie zeer ge ring is. Van Britse zijde werd. dinsdag verklaard, dat sedert de laats.te bijeenkomst van het comité-Maudling, welks pogingen om tot een compromis te komen tussen de Euro- markt en de andere landen der O.E.E.S. in december zijn mislukt, de gehele situatie is veranderd als gevolg van de economi sche veranderingen in Frankrijk en door het feit, dat de zes van de Euromarkt de Engelse voorstellen, min of meer hebben verworpen". Er is daardoor geen duidelijke weg voor verdere pogingen. Van Franse officiële zijde werd dinsdag verklaard, dat de volgende stap aan de Engelsen is. Aan de algemene vergadering der aan deelhouders van de Kas-Associatie n.v., te houden op 5 maart a.s., zal worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1958 vast te stellen op 6 percent (v.j. 5 per cent). De verkorte balans per 26 januari ver toont enkele opmerkelijke mutaties. Bij zonder opvallend is de stijging met niet minder dan ruim 82 miljoen van de ge combineerde post goud en deviezen. Een deviezenaanwas was deze week weliswaar verwacht, maar deze sty ging overtreft de verwachtingen. Goud en deviezen samen belopen nu ƒ5601,4 miljoen. Van de stij ging komt 11,3 miljoen ten goede van het goud en 71 miljoen ten goede van de deviezenreserve. Opmerkelijk is ook de toeneming van de convertibele valuta met 76 miljoen. Hieruit blijkt dat de stijging van de deviezenreserve vrijwel geheel in de convertibele sfeer heeft gelegen. Sinds de invoering van de externe convertibili teit worden waarschijnlijk meer valuta's dan tot dusver als convertibel beschouwd. Ondanks de discontoverlaging is de geldmarkt bijzonder ruim gebleven. De mutaties op de weekstaat werken een verdere verruiming in de hand, vooral ook de toeneming van de post andere inge zetenen met niet minder dan 52 miljoen. De ruime geldmarkt is uiteraard gunstig voor de storting op de jongste staats lening. Een verlaging van daggeld ligt wel in de lijn der verwachtingen. De schatkist De cijfers van de schatkist en van de banken staan geheel in het teken van de uitkering aan de gemeenten, die maandag ten bedrage van 270 miljoen is verricht uit hoofde van de driemaandelijkse belas tingverrekening. Als gevolg daarvan is het saldo van de schatkist met 267 miljoen ingezakt tot f 562,5 miljoen en is het saldo van de banken gestegen met 275 miljoen tot bijna 840 miljoen. Hiermee liggen de banken ongeveer 300 miljoen boven de verplichte kasreserve. De biljettencircu- latie is reeds met 17 miljoen toegenomen onder invloed van de op handen zijnde ultimo. Voorschotten hebben de banken slechts tot een zeer gering bedrag afgelost. Advertentie maten 38 - 46 f 9.98 Gen. Cronjéstr. 129, Haarlem Bij de Tweede Kamer der Statcn-Gene- raal is een ontwerp van wet ingediend, waarby de minister van Financiën mach tiging vraagt tot het aangaan van geld leningen ten laste' Van Nederland tot een gczamcnlyk bedrag van ten hoogste ander half miljard gulden. Krachtens do machtiging, verleend bij de Leningwet 1955, tot het aangaan van leningen eveneens tot een bedrag van anderhalf miljard gulden, zijn de volgende leningen uitgegeven: 3X percent lening 1955 twee 162.840.000; 3 <4 percent lening 1956 400.000.000; 4]4 percent lening 1958 250.000.000; 4percent onderhandse lening 1958 200.000.000; 4'/. percent lening 1959 400.000.000; totaal dus 1.412.840.000. De ruimte, welke deze machtiging bood is dus verbruikt tot een bedrag rond f 87 miljoen. Het thans ingediende ontwerp-lening- wet 1959 heeft ten doel te kunnen beschik ken over een nieuwe wettelijke machti ging, ten einde voorshands onder alle om standigheden voldoende armslag te heb ben tot het aangaan van leningen, ter dekking van kapitaalsuitgaven en ter con solidatie van vlottende schuld. De Spaanse secretaris-generaal van de Nationale Beweging, José Solis Ruiz, heeft te Parijs verklaard dat zijn regering waarvan nij lid is streeft naar nauwere samenwerking met het zich verenigend Europa. In het bijzonder stelt Spanje be lang in economische samenwerking. Het verschil in politiek regime tussen Spanje en andere Europese landen is, naar hij verklaarde, geen belemmering voor het sterker maken der betrekkingen. „Wij geloven in een steeds groter wor dende samenwerking en steeds beter wor dend begrip van de Europese landen voor het onze, vooropgesteld dat deze Europe se landen Spanje op objektieve wijze be naderen," aldus minister Ruiz. De Spaan se regering zal opnieuw trachten toegela ten te worden tot het lidmaatschap van de O.E.E.S. en de Raad van Europa. \o*v».v '//'//.'"v V.*.i 4. „Ik kan u heus niet zeggen, waar die rare machine voor dient", zei Panda. „Ik geloof nooit, dat u hem voor mij hebt ge maakt, ook al rook ik geen sigaren. Trou wens, wat hebben sigaren hiermee te ma ken?" „Jammer", zei professor Kalker, want nu wordt het moeilijk. Je moet weten, dat ik wel eens wat vergeetachtig ben. Zo ben ik totaal vergeten, wat het doel van dit machientje is. Wel herinner ik me, dat ik het heb gemaakt voor iemand, die be slist zal weigeren, om die sigaar daar te roken". En hij wees op de sigaar, die Pat O'Nozel in handen had. „Waarom wil hij juist DIE sigaar niet roken?", vroeg Pan da. „Dat ben ik vergeten", erkende de ge leerde een beetje verlegen, „mijn geheugen laat me wel eens in de steek, weet je?" „Dat weten we!", zei Pat grimmig. „U hebt een hoofd met gatens. Maar voor MIJ is de zaak duidelijk. TJ hebt dal machine ge maakt voor iemand, die we voor het ge mak meneer X zullen noemen. We weten, dat meneer X zal weigeren dit sigaar te roken. Verder weten we, dat Panda ge weigerd heeft dit sigaar te roken. Dat be wijst dus, dat Panda meneer X is". „Dat bewijst het helemaal niet!", riep Panda. „Ik rook nooit, of het nu die sigaar is of iets anders. Maar als de professor wil we ten, waarom hij dat rare machientje heeft gemaakt, weet ik wel een middeltje om er achter te komen". De Amerikaanse maatschappij Du Pont de Nemours heeft in de nabijheid van Mechelen een dochterbedrijf gevestigd. De nieuwe maatschappij zal zich aller eerst bezighouden met de bouw en in- bruikneming van een verffabriek, waar aanvankelijk ongeveer honderd arbei ders zullen werken. De maatschappij denkt hoofdzakelijk nitro-celluloselak te gaan produceren voor de afwerking van automobielen, emailles op harsbasis en acryliclak. Het ligt in de bedoeling later het aantal produkten uit te breiden. (Van onze correspondent in Wenen Twee jaar geleden heeft de K.L.M. po gingen in het werk gesteld om mee te werken aan de opbouw van een sterke Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij. De socialistische minister van Verkeer, Wald- brunner, gaf toen echter de voorkeur aan de S.A.S. alsmede aan een kleine Zweed se maatschappij. De Oostenrijkse Lucht vaartmaatschappij A.U.A. werd opgericht gebaseerd op het veel te kleine bedrijfs kapitaal van nog geen tien miljoen gul den. De A.U.A. bestaat nu enige maanden en beschikt over vier vliegtuigen. Zij heeft enkele luchtlijnen in centraal-Europa voor haar rekening genomen. De financiële po sitie van deze luchtvaartmaatschappij is zo zorgwekkend geworden, dat zij ook in het buitenland geen krediet meer vindt. Voor het aanschaffen van de nodige on derdelen moet zij contant betalen en zij heeft nu zo grote moeilijkheden bij de aan koop van benzine en olie dat de 280 em ployés reeds voor hun betx-ekking begin nen te vrezen. De Scandinavische partners schijnen niet bereid te zijn tot het verschaffen van nieuw kapitaal, terwijl ook Amerikaanse maatschappijen, die men hiervoor wilde interesseren, weinig belangstelling verto nen omdat zij sceptisch staan tegenover een bedrijf dat niet op zuiver commercië le basis is opgebouwd, maar allereerst volgens overwegingen van partijpolitiek wordt geleid. De enige uitweg bestaat dus daarin dat de Oostenrijkse staat bijspringt maar de twee regeringspartijen, die hier toe het initiatief zouden moeten nemen, zijn opeens aarzelend geworden. De ver kiezingen staan namelijk voor de deur en geen van de twee tegenstanders wil de on sympathieke rol op zich nemen van een lans te bi-eken voor hogere uitgaven. (Van onze correspondent in Londen) Na zeven jaar experimenteren hebben de gebroeders Pilkington uit St. Helens, in Lancashire (Engeland) een nieuwe glassoox-t in commerciële produktie ge- bi-acht, het zogenaamde „float glass" (drijfglas). In het nieuwe proces onder gaat het gloeiende uit de oven komende glas afkoeling terwijl het op de oppervlak te van een vloeibaar metaal drijft en daar door helderder en zuiverder dan voor heen kan worden'afgewerkt. De producen ten verwachten dat 'de nieuwe methode binnen afzienbare tijd alom in cje wereld zal worden toegepast. Het drijf-proces is continu en maakte volledige mechanisatie mogelijk van de behandeling der grond stoffen tot en met de verpakking. De fa- brieksruimte, welke hier nodig is, beslaat een geringer oppervlakte dan bij de tot- nutoe gevolgde methoden, terwijl minder brandstof en onderhoud vereist zouden zijn en er ook minder materiaal zou worden verspild door breuk of beschadiging. Op den duur zal men dus in staat zijn een goedkoper produkt af te leveren. De firma Pilkington waarvan ons land de grootste afnemer op het vasteland is, is in 1826 gesticht en bezit in Engeland, wat venster- en etalageglas betreft een monopolie. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorg! een enkel labiel dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Overleden. Pjotr. W. Nikitin, plaatsver vangend lid van het centrale comité van de Russische communistische par tij, is zondag na 'n ernstige ziekte over leden, zo meldt Tass. Nikitin was onder Stalin vice-vooi-zitter van de economi sche plancommissie. In november leid de hij een economische commissie die in Cairo onderhandelde over Russische deelneming aan de bouw van de dam van Assoean. Volkomen eens. Voor het eerst zijn er dinsdag in de Poolse pers aanvallen ge daan op de Russische „anti-partijgroep". Westelijke waarnemers zien in de aan vallen 'n teken voor de dogmatici in de partij, dat partijsecretaris Gomoelka het volkomen eens is met Kroesjtsjev. In maart houdt de Poolse communistische partij een congres. Naast elkaar. Het Belgische ministerie van landsverdediging heeft besloten de organisatie van het departement te ver- anderen om tot een zekere centralisa tie te komen. Tot dusver was deze struc tuur gebaseerd op een stelsel van naast elkaar werkende' afdelingen, waardoor bevoegdheden en verantwoor delijkheden versnipperd woi-den. Onaantrekkelijk. Het aantal kandidaten, dat zich meldt voor de opleiding tot be roeps aan de koninklijke militaire aca demie van België wordt met het jaar minder. Voor het aanstaande studiejaar zijn er niet voldoende kandidaten om de beschikbare plaatsen te bezetten. Dit toont, dat een carrière als officier niet aantrekkelijk genoeg is voor de leerlin gen, die de middelbare school hebben verlaten. Aarde en steen. Ten noorden van Milaan zijn dinsdag honderden tonnen aarde en steen neergestort op een personentrein. Een passagier, een meisje, is om het leven gekomen. Er zijn twee gewon den. De trein, die bijna leeg was, wei-d getroffen bij de ingang van een der vele tunnels in het traject door het Alpen gebied naar Zwitserland. Als gevolg van de aardverschuiving moest de Oriënt- express, die van Parijs via de Simplon- lijn naar Istanbul rijdt, worden omge legd. Herdenking. In de Kaiser-Friedrich-kerk in West-Berlijn is een herdenkings dienst gehouden voor de laatste Duitse keizer, Wilhelm de Tweede, die 100 jaar geleden werd geboren. De vroegere hof- predikant Döhring, die indertijd Wil- helms ballingschap in Doorn heeft ge deeld, zeide hem altijd te hebben ge kend als een man, die rustig leefde, met de bijbel in de hand. Beschuldiging. De ambassadeur van Noora-Korea in Oost-Duitsland, Pak II Yang, neeft op een persconferentie in Oost-Berlijn verklaard, dat de regering van Zuid-Korea werklozen als arbei ders naar de koffieplantages in Brazi lië en Paraguay wil zenden. Hij zeide voorts dat Zuidkoreaanse wezen naar de Verenigde Staten worden „ver kocht". Hongerstaking. Ruim vijfhonderd inheem se verpleegsters van het Koning Ed ward VIII ziekenhuis te Durban zijn reeds zeven dagen in hongerstaking. Zij voeren hun actie uit protest tegen verschillende .regelingen en hebben zich tot de liberale partij, de Indische democratische partij en het Afrikaan se nationale congres om bijstand ge wend. Een derde. Admiraal Arleigh Burke, chef van de Amerikaanse vlootopex-aties, heeft maandag voor de huiscommissie voor de strijdkrachten in Washington verklaard, dat Amerika per 1 juli slechts 113 duikboten in actieve dienst zal hebben, ongeveer een derde van het Russische totaal. Alle steun. China heeft Oost-Duitsland al le steun beloofd, voor het geval dat dit land wordt aangevallen door „imperia listische landen", aldus is vandaag ver klaard in een communiqué na de be sprekingen in Peking tussen de Oost- duitse premier Grotewohl en een Chine se generatie. Vergeten. Seder half november zijn in Bir mingham dertig mensen omgekomen door gasvergiftiging. Het waren voor namelijk ouden van dagen die vergaten het gas aan te steken nadat zij de gas- kraan nadden opengezet, aldus een brief van Lord Mills, de Bx-itse minister voor energievoorziening, aan een groep Lagerhuisleden. Boze mussen. Een groep van ongeveer zes tig mussen heeft nabij Johannesburg in Zuidafrika een slang van anderhal ve meter lengte aangevallen, die een nest plunderde. De mussen slaagden erin de slang in ongeveer tien minuten tijds te doden Twee mussen hebben de strijd niet overleefd. Onderscheiding. De te Parijs gevestigde internationale luchtvaartfederatie F.A.I. heeft haar gouden medaille toe gekend aan Andrej Tupolev, ontwerper onder meer van het Sovjet-straalvlieg tuig Tu-104. In het algemene weerbeeld is sinds gisteren niet veel veranderd. Boven west en midden-Europa handhaafde zich een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich over Duitsland een weinig naar het oosten verplaatste. De depressies blijven' op grote afstand van ons land. Hun baan loopt langs Gi-oenland en IJsland naar de noordelijke IJszee. In ons land kwam in de afgelopen nacht weer lichte vorst voor. Er ontstond echter slechts hier en daar mist. Overdag stijgen de temperaturen tot omstreeks 5 graden boven nul. Dit rustige weertype met fraai winterweer zal in de komende 24 uur aanhouden. WEERRAPPORTEN Donderdag 29 januari Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 23.34 uur, onder 10.15 uur. Maanstanden 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 januari Hoog water 6.01 en 18.16 uur. Laag water 1.42 en 14.03 uur. Donderdag 29 januari Hoog water 6.44 en 19.00 uur. Laag water 2.22 en 14.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- hft en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: t)3 d laatste 24 uur 5 o E 3 ta a Sa Den Helder onbewolkt ozo 0 0 Ypenburg mist ozo -4 0 Vlissingen onbewolkt 0 1 0 Eelde onbewolkt ozo -3 0 Twente onbewolkt windst. -4 0 De Bilt onbewolkt o -3 0 Eindhoven onbewolkt o -1 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zo -1 0 Helsinki geheel bew. w 1 0 Stockholm geheel bew. wzw -4 0 Kopenhagen zwaar bew. w 1 0 Aberdeen onbewolkt z 3 0 Londen onbewolkt windst. 1 0 Amsterdam onbewolkt o -1 0 Brussel onbewolkt windst. -2 0 Luxemburg onbewolkt ono -2 0 Parijs onbewolkt no -0 0 Bordeaux mist o 2 0 Grenoble onbewolkt zzw -4 0 Nice geheel bew. n 7 0 Berlijn geheel bew. nnw 1 0 Frankfort onbewolkt no -5 0 München onbewolkt windst.-10 0 Zürich onbewolkt nno -4 0 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt ono -5 0 Wenen zwaar bew. nnw 1 0,1 Innsbruck onbewolkt windst.-10 0 Rome onbewolkt windst. 3 0 Ajaccio onbewolkt ono 1 0 Algiers onbewolkt zzw 3 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2