WYBERT Sunil wast stralend wit... VAN PERSONEN EN PLANNEN ^Hoe is het ontstaan?^ WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast 'grieven aan de redactie Op en om het Binnenhof A. Miller onderscheiden Ontvoerde baby thuis Receptie ter ere van het Piccolo Theater Honderdtal biggen bij brand in Meppel omgekomen „Karei Doorman" redde schipbreukelingen Dit woord: KNORHAAN de CPraatótoel Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Poging tot kinderroof WOENSDAG 28 JANUARI 1959 plaatsgehad, zijn moeilijk te vergeten en komen onvermijdelijk als herinnering te rug bij de aanschouwing van het sombere, ondoorgrondelijke gezicht van Molotov. Als Molotov de „internationale ontspan ning" tegenwerkt, dan moet daarbij wor den aangetekend dat Kroesjtsjev, door een ambassadeur als Molotov naar Den Haag te zenden, weinig blijk geeft van verlan gen tot betere verhoudingen tussen Rus land en Nederland. Alles bijeen lijken er van Nederlands standpunt uit argumen ten genoeg tegen en weinig vóór Molotov's benoeming te bedenken. (Verkort weergegeven) Kansspelen. Uit boosaardigheid, of op onjuiste informatie, geeft uw medewerker, dr. E. van Raalte, een wel zeer scheve voorstelling van mijn contact met de V.V.D. Niet ik heb de V.V.D. benaderd, maar het Amsterdamse bestuur neeft mij herhaaldelijk en met klem gevraagd mij door deze afdeling te laten kandideren voor de Tweede Kamer. Teneinde mijn grote persoonlijke bedenkingen tegen dit overigens natuurlijk vleiende verzoek te overwinnen, rapporteerde het bestuur, dat alle afdelingen in Noordholland bijzonder ingenomen zouden zijn met mijn kandida tuur en dat afdelingen elders deze ook zou den steunen en toen ik mij afvroeg of mijn positieve en constructieve uitlatingen ten opzichte van sociale verzekering en ge oriënteerde economie niet in strijd waren met de officiële liberale politiek, meende het Amsterdamse bestuur dat stellig te moeten ontkennen. Daarop bleek dat het hoofdbestuur mijn kandidatuur niet zou aanbevelen, omdat het van mening was dat Kamerkandidaten moesten worden gere kruteerd uit de leden van de partij Daar mee werd voor mij verder beraad over bodig en ik heb het Amsterdamse bestuur verzocht mijn naam niet aan de ledenver gadering voor te leggen. Aangezien ik mij niet voor het lidmaat schap van de V.V.D. had aangemeld, be hoefde ik daar ook niet voor te bedanken. Amsterdam. Mr. G. B. J. HILTERMANN NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se toneelschrijver Arthur Miller is onder scheiden met de gouden medaille van het Amerikaanse nationale instituut voor kunst en letteren. De medaille werd hem toegekend voor zijn gehele werk, niet voor Naar aanleiding van nevenstaand inge zonden stuk moet ik voorop stellen in mijn kroniek van 17 januari jl. met geen woord te hebben beweerd, dat mr. Hiltermann de V.V.D. zou hebben benaderd. Mr. Hil termann begint derhalve met weerlegging van iets, dat er niet was! Wat nu de kern van het geval ener even tuele kandidatuur-Hiltermann voor en door de V.V.D. aangaat, het volgende. Het in vermelde kroniek dienomtrent geschrevene berustte op mij van welin gelichte tevens zeei betrouwbare zijde, ten volle voor openbaarmaking verstrek te gegevens. Het kwam helemaal niet uit boosaardigheid tegenover mr. Hiltermann voort, want al deel ik zijn inzichten op bin nenlands politiek gebied geenszins, dit be let mij niet hem voor een zeer intelligent man te houden, al moge dan zijn jongste avontuur op dit terrein dienaangaande wel enige twijfel bij mij kunnen doen ont staan. Op navraag bij bevoegde instanties van de V.V.D. verneem ik thans nog: a. dat het hoofdbestuur van de V.V.D. in het bezit is van een schriftelijke bereid verklaring van mr. Hiltermann tot aan vaarding van een kandidatuur door die partij op een verkiesbare plaats; b. dat genoemd hoofdbestuur vanwege de afdeling Amsterdam had vernomen, dat mr. Hiltermann pas sinds 29 decem ber jl. lid van de partij was; c. dat mede let wel mede een der overwegingen van het hoofdbestuur voor het oordeel, dat mr. Hiltermann niet kan didaat gesteld diende te worden, geweest was, dat het hier iemand betrof, die blij kens het aan het hoofdbestuur meegedeel de pas kersvers deel uitmaakte van de partij. Ik voeg hieraan toe, dat op grond van de desbetreffende bij de V.V.D. geldende bepalingen „slechts zij die lid zijn van de partij als voorlopige kandidaten door de afdelingen gesteld kunnen worden." In de bespreking nu van het hoofdbestuur van 3 januari jl. ging het. om „voorlopige kan didaten door de afdelingen gesteld" en on der hen bevond zich., mr. Hiltermann, gesteld door de afdeling Amsterdam! Intussen valt thans uit het ingezonden stuk van mr. Hiltermann op te maken, dat zich bij het hoofdbestuur ten onrechte het beeld zou hebben gevormd, dat mr. Hiltermann, toen zijn schriftelijke verkla ring tot aanvaarding van een kandidatuur op een verkiesbare plaats bij het hoofd bestuur binnenkwam en bovenbedoelde Johnny Tavarez, achtentwintig dagen oud, is weer bij zijn oxiders, de heer en mevrouw Jose en Doralisa Tavarez. Het kind iverd vijf dagen na zijn ont voering aangetroffen in de kelder woning vmi het Portoricaanse echtpaar Ortis. Mevrouw Asuncion Ortis heeft bekend de baby te hebben wegge nomen, nadat zij aanvankelijk had be weerd dat het haar eigen kind ivas. Mevrouw Tavarez herkende haar kind evenwel aan een moedervlek. Op de foto: de overgelukkige ouders met de baby, die luidkeels protesteert tegen de drukte om hem heen. bespreking plaats vond, inderdaad al lid van de partij was en dat, nu blijkt dat zulks niet het geval was, zich ook ten on rechte bij mijn zegsman het beeld ge vormd moet hebben, dat mr. Hiltermann die ontkent lid te zijn derhalve weer als lid had bedankt. Na het mgezonden stuk van mr. Hilter mann. neem ik volgaarne aan, dat for meel de feiten zo niet lagen en dat hij dus formeel met zijn rechtzetting op dat punt gelijk heeft. Materieel maakt hij zich echter ten aanzien van de door mr. Hiltermann ten opzichte van de V.V.D. en van een even tueel verkiesbare kandidatuur op de lijst (en) dier partij geen verschil uit. Mr. Hiltermann zal, dunkt me, moeilijk kunnen ontkennen, dat hij aan hen, die hem gaarne op een verkiesbare piaacs kandidaat gesteld hadden gezien, kenbaar zal hebben gemaakt bij verwezenlijking onverwijld lid van de partij te zullen wor den. Kennelijk is dan die bereidheid door hem afhankelijk gesteld van zijn wel of niet plaaising als kandidaat op de lijst(en) van de V.V.D. en kwam zij tenslotte ten gevolge van de mislukking hiervan, te vervallen. Hiermee meen ik mr. Hiltermann en daarop had hij recht het volle pond te hebben gegeven. Verder commentaar op deze hele vertoning heeft m.i. de lezer waarlijk niet nodig. Ook daarzonder zij veilig aan hem het oordeel overgelaten. Had ik het zoëven over een geheel en al mislukte kandidatuur, doordat iemand aan wie bepaalde personen of groepen in een partij een plaats op de kandidaten lijst toegewezen wilden zien, het niet zo ver bracht, 'n ook helemaal niet onbekend verschijnsel is, dat een door sommigen „uitverkorene" te laag geplaatst wordt om normaliter een redelijke kans te maken, een zetel te behalen. Daar is thans bv. bij de K.V.P. het geval, zowel van mr. K. T. M. van Ryckevorsel als van de heer B. Verhoeven. Hier en daar schijnen er nog wel te zijn. die er zich mee trachten te troosten, dat deze thans zittende afge vaardigden toch nog op het Binnenhof zou den kunnen terugkeren, als zij maar vol doende voorkeurstemmen krijgen. In theo rie bestaat een dergelijke mogelijkheid. De kiezers hebben het namelijk in hun macht om met behulp van voorkeurstem men een daaronder als kansloos te be schouwen kandidaat het Kamerlidmaat schap deelachtig te doen worden. Wel be staat bij ons het lijstenstelsel en komt elke op een lijst uitgebrachte stem bovenal aan de lijst als zodanig ten goede, doch niette min zijn de stemgerechtigden vrij door het invullen van een der hokjes achter de namen, die op het stembiljet voorkomen, van hun voorkeur blijk te geven. Men is allerminst verplicht het hokje achter num mer één op een lijst in te vullen en kan dit vrijelijk doen met het hokje achter num mer twee, drie of wie dan ook. Er komt echter heel wat voor kijken, eer een bij de kandidaatstelling lager gerangschikte een hoger geplaatste vermag te passe ren. Gesteld, dat op de verschillende kan didaten van een lijst in totaal 80.000 stem men zijn uitgebracht en dat blijkens de verkiezingsuitslag aan die lijst twee zetels toekomen, dan bedraagt de lijstkiesdeler 40.000, zijnde het aantal stemmen, dat no dig was om op die lijst een zetel te ver werven. En nu is, om een hoger gekandi deerde te kunnen „lappen", voor een op de lijst lager geplaatste bepaald vereist, dat hij meer dan de helft van de lijst kiesdeler heeft behaald, in dit geval dus meer dan 20.000 stemmen. Onderstaande GEVAL I GEVAL II A. 40600 (gekozen) A. 6600 (gekozen) B. 400 (gekozen) B. 19900 C. 19500 C. 9900 D. 12000 D. 20400 (gekozen) E. 2000 E. 9000 F. 2800 F. 9800 G. 2700 G. 4400 voorbeelden dienen tot nadere illustratie van het zoëven vermelde. In geval I springt in het oog, dat A. een van de twee gelukkigen is. Hij bracht het immers tot meer dan de lijstkiesdelex-, te weten tot meer dan 40.000, het aantal, dat voldoende was om een zetel in te nemen. Zijn „overschot", ten getale van 600, komt volgens de bepalingen van de kieswet ten goede aan de hoogst op de lijst geplaatste van de nog niet verkozenen, dus aan B, die het daai-mee echter niet verder brengt dan tot een „schamel" totaal van 1000. Niettemin komt hij met A. op het Binnen hof te zetelen, omdat hij nu eenmaal, na de ï-eeds gekozene, de hoogst gekandideer de was en geen der andei'e kandidaten de helft van de lijstkiesdeler, zijnde 20.000 wist te overschrijden. Ondanks de 19.500 voorkeurstemmen door C. verkregen vist deze achter het net. Maar in geval II is vóór allen D. de man van wie vaststaat, dat hij „binnen" is. Immers twee zetels moeten er nu eenmaal op die lijst worden toegewezen dank zij het lijsttotaal van 80.000. Nu D. juist wat meer dan de helft van de lijstkiesdeler verwierf, is hij de eerste die triomf kan kraaien. Na hem komt dan A. aan bod, hoe weinig stemmen deze ook, in vergelijking met de rest van zijn lijstgénoten, behaald moge hebben Dit... doordat hij bij de kandidaatstelling hoger dan die anderen geplaatst was en geen dier anderen boven dé helft van de lijstkiesdeler is gekomen. Aan de hand van deze voorbeelden zal het nu wel dui delijk zijn, dat het praktisch gesproken vrijwel ondoenlijk is om een lager (tè laag) geplaatste :n veilige Binnenhof-haven bin nen te loodsen. Vrijwel, doch niet geheel ondoenlijk, want tenslotte hebben de kie zers het in hun hand de bij de kandidaat stelling bepaalde volgorde te doorbreken. Intussen is die volgorde van het grootste belang. Vandaar, dat het binnen de partijen soms allei-minst aan strijd dienomtrent ontbreekt. BIJ DE anti-revolutionairen heeft er zich ook een soortgelijke strijd afgespeeld, na dat twee zittende dominees v.d. Zaal en Fokkema, beide mannen van de Her vormde Kerk, ter gelegenheid van de voorlopige kandidaatstelling het onder spit hadden gedolven. Ter jl. zaterdag te Utrecht gehouden deputatenvergadering van de anti-revolutionaire partij is daar over nog wel gesputterd. Er zijn zelfs harde woorden gevallen, maar het eind van het lied was droef voor hen. die ge noemd tweetal een beter lot hadden ge gund. Nog een beetje troost voor de men sen van de hervormde richting was, dat een hunner favorieten, mr. Aantjes, één sport op de ladder steeg en daarmee een iets minder slechte kans kreeg om in de Kamer te komen. Genoeg thans over personen. In het af gelopen weekeinde is er immers ook nog over iets anders in enige partij-bijeen komsten gesproken. En wel over plannen inzake Kabinetsformatie. Ter zoeven ge noemde deputatenvex-gadering bleek wei nig animo aanwezig te zijn voor een voort zetting, of, zo men wil, herleving van de bi-ede basis. Laat ik in dit verband meteen aanstippen, dat ook prof. Zijlstra in dat opzicht een geheel ander geluid liet horen dan vroeger. Mij moet het daarom van het hart. dat de afstand tussen hem en zijn partijgenoot dr. Bruins Slot heel wat ge ringer geworden schijnt te zijn dan tot dusveri-e waax-neembaar was geweest. De voorzitter van de anti-x'evolutionaire partij wond er nelemaal geen doekjes om, dat zijn voorkeur uitging naar..hexdeving van samenwerking tussen de confessione le partijen. Met andere woorden, hij wil de terug naar de oude scheiding rechts- links in de zin van de tegenstelling (an tithese) tussen de chiistelijke en de niet het godsdienstige element in de politiek op de voox-grond plaatsende groeperingen. Wonderbaarlijk genoeg vielen in het be toog van prof. Zijlstra soortgelijke klan ken te horen. Toch achtte de A.R. lijstaanvoex-der het, evenals zijn partijvoorzitter-, gewenst de deur voor een andere formatie dan van een rechts, een Christelijk kabinet in oude stijl, niet meteen dicht te gooien. De he ren lieten haar nog op een kier open: „be paalde argumenten kunnen onder be paalde omstandigheden voor een brede samenwerking pleiten", zo heette het. En in dit verband kreeg dan prof. Oud een veeg uit óe pan, omdat hij met zijn af wijzing van een samengaan met de socia listen te voorbarig zou zijn geweest. An ders uitgedrukt, de anti-revolutionairen Dat niet alleen in Amerika gevallen van kinderroof voorkomen, heeft de 28-jarige mevrouw J. Feenstra te Groningen onder vonden. Toen zij namelijk met haar een jarig zoont je Klaas, dat in de kinderwagen meeging, en haar vierjarig dochtertje Trijntje aan het winkelen was, hebben twee tot nu toe onbekende vrouwen gepro beerd de baby in de kinderwagen te ont voeren. Toen de moeder met de baby en het dochtertje een winkel in de Herenstraat binnenging, zette zij de kinderwagen in de ruime hal. Het dochtertje kreeg opdracht op haar broertje te passen. Zij ging daarna naar binnen. Het dochtertje liet echter de kinderwagen in de steek. Toen de vrouw even later terugkwam zag zij tot haar grote schrik dat de wagen haastig door twee vrouwen naar de uitgang van de zaak werd geduwd. Mevrouw Feenstra rende op de twee vrouwen af, Eén hield reeds de deur géopend, terwijl dè" andere' Vrotxw de wagen met het kind naar buiten wilde rijden. Toen zij echter de moeder op zich af zagen komen, lieten zij de wagen staan en verdwenen in de drukte. De moeder, die begrijpelijk totaal overstuur was, keerde, nadat zij haar dochtertje had geroepen, onmiddellijk naar huis tex-ug. Zij heeft pas later de politie op de hoogte gebracht. Me vrouw Feenstra heeft echter in haar ver- bouwereex-dheid de twee vrouwen niet goed kunnen opnemen, zodat zij geen nauwkeu rig signalement kon opgeven. De ambassadeur van Italië in Neder land, markies Raimondo Giustiniani, heeft dinsdag in zijn residentie een receptie gehouden, ter gelegenheid van de Haagse première van „Een knecht van twee mees ters" van Goldoni door het Piccolo Thea ter van Milaan. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, vertegenwoordigers van andere ministe ries en leden van het corps diplomatiqque, behoorden tot de gasten die bij deze ont vangst aanwezig wax-en. willen toch maar liever de zaak nog even aankijken, al lieten zij bepaald niet na zo wel onvriendelijke dingen aan het adx-es van de P.v.d.A. als aan dat van de V.V.D. te zeggen. Zonder enige onvriendelijke be doeling, doch louter om een nuchter feit vast te stellen, merk ik op dat, alles te samen genomen, de anti-revolutionairen op dit moment, zekerheidshalve, met betrek king tot de te verwachten weersgesteld heid op het gebied van kabinetsfoi-matie er de voorkeur aan gaven te voorspellen, dat het kan vriezen en het kan dooien. Op de keper beschouwd bleef het ins gelijks op de zaterdag in Rottex-dam ge houden bijeenkomst van het topkader van de K.V.P., waarmee die partij haar ver kiezingsveldtocht inzette, bij diezelfde wijsheid. Toch ware het onrechtvaardig de top van het topkader, nl. prof. Romme, voor de voeten te werpen dat hij in geen enkel opzicht kleur bekende. Wel degelijk viel er in het door hem gesprokene ook meer dan één positieve opmerking te be- luistei-en. Ja, hij verweet juist èn aan de P.v.d.A. („tegen een rechts kabinet") èn aan de V.V.D. („geen samenwerking met de socialisten") een al te negativistische houding en hij kwam tenminste met enige positieve wensen voor de dag. Daarvan was overigens misschien wel de meest concx-ete, dat zijn partij, als zij bij de ver kiezingen het goed weet te boeren, een plaats zal opeisen in de dx-iehoek van eco nomische, sociale en financiële zaken. Is prof. Romme voor herleving van een christelijk coalitie-kabinet? Op die vraag bleef elk antwoord uit. Evenzeer op de vraag, of nij van de brede basis niet meer wil weten. In zoverre laat hij dus ook, al thans op dit ogenblik, de kiezers heel wat meer in het duister dan op zichzelf wense lijk te achten valt. Mogelijk is zijn rede nering echter dat lang niet altijd het wen selijke tevens mogelijk is en dat hij voors hands de mogelijkheid nog niet bespeurt om vóór de stembus meer licht te ver schaffen omtx-ent de werkelijke scheidslij nen waarom het op 12 maart gaat Br. E. van Raalte Advertentie Rokershoest wordt voorkomen - en bestreden met Een honderdtal biggen, enkele zeugen en een paar geiten zyn gisteravond omgeko men toen in de buurtschap de Oosterboer in de gemeente Meppel de varkensfokkerij van de heer H. Wolters uit Meppel, in vlammen opging. Slechts twee varkens wisten te ontsnappen. De biggen waren ondergebracht in een grote schuur waar ook veel vax-kensvoer en stro was opgeslagen. Om half zes was de heer Wolters er nog geweest om de die ren te verzorgen. Hij had toen een dx-ietal sti-aalkachels voor de kleine biggen laten branden. Nog maar pas was de heer Wol ters, die invalide is, op zijn motorfiets naar Meppel teruggekeerd, of een buurvi-ouw zag dikke rookwolken uit de stal komen. Even later sloegen de vlammen al naar buiten. Onmiddellijk belde zij de brand weer, maar toen deze arriveerde, sloegen de vlammen al huizenhoog boven de schuur uit. In de stal had de tragedie zich toen reeds voltrokken. Geen geluid werd meer gehoord. Slechts twee grote varkens had den kans gezien te ontsnappen. De heer Wolters was verzekerd. Hij had enkele jaren geleden een klompenbedrijf in Staphorst, dat hij eveneens door brand verloor. De bx-and is waarschijnlijk ontstaan door dat stro bij de straalkachels vlam heeft gevat. Het vliegdekschip Hr. Ms. „Karei Door man" heeft gistermiddag twee schipbreu kelingen, afkomstig van een Amerikaans jacht, de „At Aair", uit de Atlantische Oceaan gered. De twee mannen dreven in een opgeblazen rubberboot op 59 mijl ten zuid-westen van Bermuda. Met helikopters werden zij opgepikt. De geredden zijn de 27-jarige advocaat George Harrington uit New York en de 24-jarige jachtbouwer Marcon Crowwel uit Riverton, New Jersey. Zij waren op 9 januari met hun jacht van New Yox-k naar San Juan in Porto Rico vertrokken. Na vier dagen in stormweer te hebben gevaren, werd hun jacht be schadigd. Een tweede storm werd 't jacht noodlottig. Het zonk en op 19 januari moesten de mannen zich in de rubbex'boot redden. Acht dagen later zijn ze nu gered. Al die tijd hebben ze op vruchtensap en beschuit geleefd. Zij zijn naar May Port gebracht. Een knorhaan is een vis, zoiets als een poon. Men zegt dat deze dieren als ze uit het water worden gehaald, een knorrend geluid maken. In Zuid-Afrika is knorhaan de naam van een parel hoen, ongeveer wat wij een korhaan noemen. In Groningen en de Achter hoek worden aardappels, zonder water in de schil gekookt, zo genoemd. Er is een zegswijze: het is bij de knor hanen af, die hetzelfde betekent als: 't is bij de spinnen of zelfs de wilde gilspinnen af. Men bedoelt ermee: 't is ongelooflijk. Deze uitdrukkingen zijn komische varianten op: 't is bij de konijnen af, oorspronkelijk gezegd van een snelle voortzetting van het geslacht. I Doorgestreepte prijsjes Voor mij is alle uitverkoop een trieste bedoening. Ik zie er te veel een symbool in van het menselijke leven: wat kort te voren als glanzende nieuwe heerlijkheid is gepresenteerd, ligt op een slordige sta pel omdat het niet meer mee kan, afgezien dan nog van de kleine beschadigingen, de geringe weeffouten en dat het een beetje smoezelig is geworden. Hier wordt de droom te snel, te duidelijk en te open hartig ontluisterd: alles moet weg, haast u, wij moeten plaats maken voor het nieuwe. De parallel met het menselijk leven en zijn vele schijnwaarden ligt al te duidelijk in de uitstalkasten aan de straat. Het woord „uitverkoop" krijgt een beteke nis, die niet aardig meer is. Maar helemaal bedroefd word ik van de uitverkoop in de boekhandel. Bij een onderbroek, een hemd, een stapel zo goed als nieuwe sokken, waarvan de prijs ge- tïérceerd is, behoeft ge bepaaldelijk niet te denken aan op de rotsen gelopen droom schepen, of aan scherven gestoten illusies. Bij ieder boek in de uitverkoop wel. Bij hemdjes, zakdoeken, theeserviezen- met-een-barstje komt menselijk mededogen niet ter sprake. Hier hebben machines en industriële vlijt-in-onbewogenheid hun plicht gedaan zonder dat het hart deel genoot is geweest. Maar boeken Er liggen mensenharten op vergeelde, gekreukte en stoffig geworden stapels; de goede geest en de bezige hersenen van alle heren Hartedief en alle dames Dr oom prinses liggen te geef voor een doorge streept prijsje. Wat uit liefde en toewijding geboren is, ligt voortijdig te sterven op de grote hoop. Hebt ge enig denkbeeld van hoe dit boek verwelkomd is door wie het schiep, toen het, vers van de pers. als eerste auteurs exemplaar op tafel kwam? Hoe het ge streeld is met ogen, hart en handen? Welk een geluk het vertegenwoordigde toen het de volgende dag in alle boekwinkels lag? Het heeft dikwijls korter dan een jaar nodig gehad om te sterven. Nu ligt het, in ontbinding, te kijk in zijn open graf. Hier worden harten gebroken. Elias Advertentie Als minister Luns straks zijn toezeg ging gestand zal doen en in de Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken de kwestie van een eventuele ambassadeurs benoeming van Molotov zal bespreken zullen commissieleden ongetwijfeld ko men met citaten uit de redevoering van Kroesjtsjev voor het eenentwintigste par tijcongres te Moskou. Daarin wordt name lijk Molotov in één adem met andere tegenstanders van Kroesjtsjev's alleen heerschappij een „verachtelijk scheur maker" genoemd, die zich „verzet tegen de vooruitgang van Rusland en de ont spanning in de wex-eld." Men kan niet ontkennen dat deze beti teling in eigen kring een enigszins vreem de introductie moet heten voor een vex-te- genwoordiger der Sovjet-Russische rege ring. Het is echter een tweede vraag, of de leden der Kamercommissie zeer ont stemd zouden zijn over het denkbeeld, dat in Den Haag een Russische ambassa deur zou zetelen die helemaal niet en thousiast voor de Russische vooruitgang werkt. Gezien de abnormale verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen zou een doorgewinterde bewondex-aar en aan hanger van Kroesjtsjev in Den Haag nog minder welkom kunnen zijn dan een ver klaard tegenstander. Doch dat is waarschijnlijk niet een se rieuze overweging in Den Haag. De eerste gedachte moet zijn, dat Molotov jaren lang de intrigante methoden van de anti westerse oolitiek van Rusland heeft be dacht en uitgevoerd en dat hij nog steeds als een verbeten tegenstander van het „kapitalistische Westen" moet worden ge zien. De gruwelen die tijdens zijn functie als minister en dus tijdens zijn verant woordelijkheid als lid der regering in Rus land zelf en in de satellietlanden hebben Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN IZ.&QO j (Speciale berichtgeving)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5