Horen en zien Puim en Dopple inn balm Het huis der conflicten Machines zorgen voor stormachtige ontwikkeling in bollenteelt Agenda voor Haarlem WITTE KRUIS Kort en bondig Kwekers zijn echter op mechanisatie onvoldoende voorbereid SsstZe slaapt! 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN „Tosca" thuis dreigt De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma C.B.S. vraagt medewerking aan budgetonderzoek Juridische puzzel Hagenaar schaakte meisje in Duitsland Overweg ging open terwijl exprestrein naderde Bestuurder voorkwam een ramp Drie weken geëist tegen voetballer wegens natrappen MEN KIJKT NAAR UW HANDEN! In één nacht Uw handen gaaf en %acht. DOOR IRIS BROMIGE Eerste Kamer akkoord met Landbouwbegroting Veiling van penningen en munten in Amsterdam WOENSDAG 2 8 JANUARI 1959 ':>|k$SS Het operagezelschap „Forum" genoot de „eer" dinsdagavond met een opvoering van „Tosca" in de Twentse Schouwburg te En schede ter gelegenheid van de ingebruik stelling van de televisiezender Markelo op het scherm te komen. Het t.v.-publiek werd dus niet vergast op een adaptatie van Puccini's opera, die aan bepaalde eisen van het moderne reproducerende medium tegemoet kwam, doch het mocht getuige zijn van een „levende" uitzending met al de wisselvalligheden, die zich daarbij kunnen voordoen. Er is uiteraard een ca meraregie, maar deze blijft bij dergelijke gelegenheden dusdanig aan de toneelregie gebonden, dat zij met de zich voordoende elementen moet trachten te maken wat er van gemaakt kan worden. Het is niet de manier om het operagenre dienstbaar te maken aan de televisie. Stof tot combina tie is er genoeg, zelfs tot zeer artistiek ver antwoorde, doch dan dient het werk losge maakt te worden van de gewone monteer- praktijk. Het zoveelste experiment op dit gebied leverde zo nu en dan een geslaagde „close up" op en in de eerste akte waren er zelfs een paar verrassende beelden door dat het decor van de kapel van beide zij den van het hek werd „aangeschoten". Maar dode plekken in de voorstelling en hinderlijke beweging, waar concentratie op één punt gebiedende eis was, kwamen te overwegend voor. De prestatie van „Fo rum" moet daarbij uiteraard worden ge laten voor wat zij waard is, althans op haar eigen terrein. Zogezien was er stof om vooral de vocaliteit van Lony Vonk (Tosca) en Peter van Zon (Cavaradossi) te prijzen. Beeldschermer Advertentie Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 11.45 Uit groeven en graven, caus. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Cellorecital. 14.30 Alles op één kaart. 15.20 Mannenkoor. 15.40 Voordr. 15.55 Gram. 16.40 Ha- waiianmuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 13 00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philh.ork en sol. 21.20 Klip perschepen jagen naar Londen, hoorsp. 22.40 Act. 2.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram- 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Gram. 15.05 Omr.orkest en soliste. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Bas-bariton en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.05 Gevar. progr. 22.05 Periodièkenparade. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Muzikale caus. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 13.15 Kinderkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Report. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Expe rimentele muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Kookpraatje en modepraatje.. 21.05 Van paarden en ruiters. 21.25 Gesprek. Daar na: Epiloog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag zal binnenkort een nieuw budgetonderzoek houden onder gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, met, een bruto loon tussen 4.000 en 7.000 per jaar. Het betreft hier gezinnen bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen beneden 16 jaar. Ook enkele gezinnen van 3 personen, die in de loop van 1959 gezinsuitbreiding verwachten, komen voor dit onderzoek in aanmerking. Dit budgetonderzoek is mede van groot belang voor de herziening van de grondslag voor het prijsindexcijfer van het levensonderhoud. Het is de bedoeling, dat de medewerkende gezinnen gedurende een jaar in huishoudboëkjes, die wekelijks aan het C.B.S. dienen te worden opgezonden, nauwkeurig alle inkomsten en uitgaven vermelden. De verstrekte gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld en uitslui tend in totaaloverzichten gepubliceerd. Aan de medewerkende gezinnen zal aan het eind van het jaar een geldelijke tege moetkoming van 50,a 60,worden verstrekt. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De schaarste aan werkkrachten tijdens de seizoendrukte heeft de kwekers van bloembollen in de bol lenstreek gedwongen hun angst voor machines te overwinnen. Dit heeft de contructeurs van land- en tuinbouw- machines er toe gebracht spoed te be trachten bij het ontwerpen en bouwen van plant- en rooimachines. Hun acti viteiten maken de mechanisatie-ten- toonstellingen interessant. Op de tij dens de Haarlemse Winterflora ge houden mechanisatietentoonstelling kwam een constructeur uit Boven- karspel met een plantmachine, waarop iemand met grote rode letters „NA MAAK" heeft geschreven. Zo iets houdt de belangstelling wel gaande. Ook die van de Octrooiraad. Een paar ongeschoolde zoons van bloembollenkwekers uit Noordwijkerhoui. ontwierpen een plantmachine, die het handwerk goed imiteert, zodat iedereen er prompt van overtuigd was dat dit de machine was, waar „het vak" in de zand streek op wacht. De pogingen van con structeurs uit Noordholland om machi nes, die op de klei uitstekend werkten, in de oude bollenstreek te plaatsen, hadden niet veel succes. De machine van de twee jonge mannen uit Noordwijkerhout. gaf de toeschouwers bij de demonstratie de over- tuing, dat men nu ook op het zand machi naal zou kunnen planten. Toen diezelfde constructeurs ook nog kwamen me* een uitstekende verbetering van de door het Instituut voor Tuinbouwtechniek in Wa- geningen ontwikkelde rooimachine was zelfs de meest conservatieve kweker voor de mechanisatie gewonnen. Op de plant machine is octrooi aangevraagd. Op de Winterflora verscheen echter een Een dertigjarige havenarbeider uit Den Haag heeft voor de rechtbank aldaar te recht gestaan, omdat hij op 22 januari van het vorig jaar een zeventienjarig Duits meisje. Hannelore W., overigens op haar eigen verzoek, had geschaakt. De ze zaak had al eens eerder gediend en toen had de officier van Justitie een gevangenis straf van een jaar, waarvan twee maan den voorwaardelijk, gevorderd. De recht bank hield de zaak^desti.vds aan.mmdat.de nationaliteit van het meisje een juridische puzzel vormde. Het advies, dat. het Internationaal Juri disch Instituut daarna uitbracht, luidde, dat de moeder van het meisje het recht had, een klacht over de schaking in te die nen. De officier van Justitie zei in zijn re- quistoir dat hij dit advies overnam. De klacht van de moeder was zijns inziens rechtsgeldig en hij vorderde tegen de ha venarbeider. die thans in voorarrest zit wegens diefstal, een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van de twee maanden voorarrest. De verdediger zei in zijn pleidooi onder meer, dat het zijns inziens geenszins vast staat of de moeder de klacht kon indienen of toestemming moet geven voor het huwe lijk van haar dochter. Het meisje is gebo ren in dat deel van Berlijn, dat nu de Oost sector is. Het stond volgens pleiter niet vast, welk recht hier geiden moet. Verder verklaarde de raadsman, dat de moeder en haar twéede man aanvan kelijk geen bezwaren hadden tegen de om gang van de havenarbeider met het meis je. Beide willen nog steeds trouwen. De verdediger vroeg een zo licht mogelijke straf, omdat er hier geen kwaadaardige opzet was geweest. De uitspraak is over veertien dagen. man uit Bovenkarspel met een machine, waarvan, het plantmechanisme sterk lijkt op de eerder genoemde. Ze stonden recht tegenover elkaar! Dit feit heeft geleid tot heftige discussies, iemand heeft zich niet kunnen beheersen en heeft „NAMAAK" op de nieuwe machine geschreven. De verkoper laat het woord er rustig opstaan, omdat hij het devies van Henry Ford I „Hoe ze over me praten geeft niet, als ze maar praten" tot het zijne heeft ge maakt. Enkele heren van de Octrooiraad zijn de machine komen bekijken en zullen later uitspraak doen. Voor beide machi nes zijn bestellingen geboekt. Op de mechanisatietentoonstelling, die vier februari in de H.B.G. hallen in Lisse wordt geopend, zijn de machines weer te zien. Er zal nog een in de bloembollen streek bekende firma met een machine uitkomen, als de bevestiging van de oc trooiaanvrage tijdig binnen is. Rooimachines belangrijker Rooimachines zijn i.i feite nog belangrij ker, omdat de rooiperiode betrekkelijk kort is. Bijna alle soorten bloembollen moeten binnen enkele weken worden ge rooid. Er is al een aantal van deze machi nes, maar nog steeds komen er meer. Zelfs een fabriek in Delfzijl, die in de bollenstreek geheel onbekend is, komt 4 februari met zo'n machine voor de dag. Nu de kwekers ontdekt hebben, dat deze machines het produkt niet behoeven te be schadigen, ziet men er de voordelen van in. Daar het afzetgebied wel nieuw, maar betrekkelijk klein is de machines zijn over het algemeen niet voor andere cultu res te gebruiken proberen de fabrikan ten zeer vroeg vat op de kopers te krij gen. Vandaar die felle concurrentie. Door deze vrij stormachtige ontwikke ling ontstaat het gevaar, dat de bollen- kwekers :>p de mechanisatie zijn voorbe reid. Volgens deskundigen is de arbeids- bezetting op de bollenbedrijven aan het verouderen en is er te weinig toeloop van jongeren. Hierin schuilt de mogelijkheid, dat de machines ondoelmatig worden gé bruikt. Niet voor niets drong de onderdi recteur van de Rijksmiddelbare Tuinbouw school in Lisse aan op het organiseren van mechanisatiecursussen. De werknemers en zeker zij die leiding geven moeten meer inzicht hebben in de mogelijkheden, die de machines bieden De geringe animo voor mechanisatiecursussen wijst er op, dat de kwekers dit probleem nog niet voldoen de hebben bezien. Zij hebben nog steeds last van net isolement, waarin zij hebben geleefd. Verscheidene mensen zijn dinsdagmid dag omstreeks halfeen op het nippertje aan de dood ontsnapt op een spoorweg overgang in de Van Vredenburchweg te Rijswijk doordat de bewaker de 49-jarige J. H. V., de afsluitbomen van de overweg opende terwijl de uit de richting Delft aan stormende T.E.E.-trein „Ile de France" nog moest passeren. Door aanhoudend en doordringend signalen te geven wist de bestuurder van de trein het de overweg opstromende verkeer te waarschuwen, waardoor ongelukken zijn voorkomen. De overwegwachter had de bomen ge sloten voor het doorlaten van een elek trische locomotief uit de richting Den Haag. Terwijl de bomen omlaag waren, ontving hij het sein voor de naderende exprestrein uit de richting Delft. Tegelij kertijd voerde hij een telefoongesprek en na afloop van dit gesprek verkeerde hij in de mening dat de trein al was gepasseerd. Hij draaide de bomen open en het ver keer zette zich inbeweging. Hierbij waren een personenauto en vele fietsende school kinderen. Allen konden zich dankzij het fluitsignaal van de T.E.E.-trein nog tij dig uit de voeten maken. Zonder iets of iemand te raken stoof de trein voorbij. De wagen voerder meldde het voorval aan de stationschef te 's Gra- venhage. De politie van Rijswijk heeft te gen de overwegwachter procesverbaal op gemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer op de spoorwegovergang. De man is door de spoorwegen geschorst. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een voetballer terecht gestaan, die door de rechtbank te Roermond veroor deeld was tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf ,en vijftig gulden boete omdal hij op 2 februari van het vorige jaar een tegenspeler opzettelijk zodanig tegen een been zou hebben getrapt dat dit op twee plaatsen gebroken was. Het slachtoffer heeft thans het normale gebruik van zijn been nog niet terug. Er scheen al geruime tijd een gespannen ver houding tussen beide spelers geheerst te hebben en de verdachte zou al eens be dreigingen aan het adres van de andere speler geuit hebbert. De procureur-gene raal vond het gedrag van de verdachte zo laakbaar, dat hij de door de rechtbank op gelegde straf te licht achtte en drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf requi- reerde. Op 9 februari zal het hof arrest wijzen. Maar onder het eten vertelde de landloper allerlei grapjes, waar de jongens om lachen moesten, of ze wilden of niet. Ja, hij bleek toch eigenlijk wel een gezellige kerel te zijn; ze hoefden niet bang voor hem te zijn. En toen hij hoorde, dat ze hun tent gingen opzetten, gaf hij hun een goede raad. „Je moet er altijd aan denken, een greppeltje om je tent heen te graven", zei hij. „Dat is nodig voor het geval, dat er regen mocht komen. Wacht maar, ik zal het wel even voor je doen!" En de landloper had in een ogenblik een goede geul gegravenS081 Vrijgesproken. Een confectiebedrijf te Heerlen, dat door de rechtbank te Maas tricht tot een boete van 255 gulden was veroordeeld wegens overtreding van de Uitverkopenwet, is door het Bossche hof vrijgesproken. Het bedrijf had een buiten gewone verkoop, die niet in de opruimings- tijd viel en ook niet was aangevraagd, met sensationele slagzinnen aangekondigd. Het betrof een collectie verouderde mode artikelen, die in de gewone seizoenoprui- ming niet meer verkocht zouden kunnen worden. Speelhol. De Amsterdamse politie heeft een speelhol in de Beursstraat op geruimd. Er werden 28 dames en heren rond de roulette aangetroffen. Een 53- jarige handelsagent, de bankhouder, en een 35-jarigé koopman, de bewoner van het huis, zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Het speelmateriaal is in beslag genomen. Belastingfraude. De officier van Ju stitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen een 54-jarige inwoner van Wognum wegens een onjuiste belastingaangifte een boete geëist van 5000 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. De verdachte, die districtscom missaris is van het Borgstellingsfonds van de Middenstand, zou over de jaren 1953 en 1954 10.000 aan inkomen, hoofdzakelijk verkregen uit de opbrengst van door hem verkochte effecten, hebben verzwegen. Advertentie Als zij dit ir maakt, denkt de trotse moeder natuurlijk alleen aan h*.undje. Maar de omstanders Hun aandacht is op dit. moment even ten volle gevestigd op... haar handen 1 Elke dag weer zijn er zulke momenten, waarop men naar Uw handen kijkt. Zorg er voor. dat zij altijd gezien mogen worden. Dank zij SUN BALM is dat geen probleem meer. Met SUN BALM de medicinale handcrème welver zorgde maar nóóit vette of glimmende handen. SUN BALM wordt verbluffend snel geheel door de huid opgenomen en geeft de handen volledige bescherming bij huishoudelijk werk en tegen de invloed van weer en wind. SUN BALM beschermt, verzacht en geneest. Koop vlug even een tube, want ROWNTREE N. V. AMSTERDAM 32. „De sleutel? Dat is wel mogelijk. Een ogenblik". Hij greep zijn regenjas, die over een stoel geworpen was en voelde in de zak. „Ja, werkelijk. Sorry! Ik weet zelf niet, waarom ik dit gedaan heb, inplaats van hem op de gewone plaats te hangen. Ik weet zelfs niet, of ik de garage wel gesloten heb, wetende, dat jij uit was. Macht der gewoonte, denk ik". „Waarschijnlijk waren er andere zaken die je geest bezig hielden", zei Mark, de sleutel aannemend. „Mag ik jullie beiden in overgweging geven om je affaires op een wat meer discrete manier af te wikkelen? Het had ook vader kunnen zijn, die de sleutel was komen halen. Hij is momenteel nog bezig met het nazoeken van de lade in de hall. Welterusten". Pauline was zwijgend blijven staan. Het leek wel of zij op haar plaats was vastgenageld, terwijl de broers hun opmerkingen wisselden. Maar toen Mark zich op zijn hielen omkeerde en de trap afging, kwam zij weer tot haar positieven en rende hem na. „Mark!" Hij negeerde haar, maar vlak voor haar slaapkamer bereikte zij hem en legde een hand op zijn arm. „Mark, alsjeblieft, luister even". „Ik ben naar boven gegaan, naar Derek, om te vra gen waar Judy was, omdat ik haar kamer leeg gevon den had. Zij was niet met hem thuis gekomen en ik was ongerust over haar". Zijn wenkbrauwen gingen een ogenblik omhoog en zij voelde het bloed weer naar haar hoofd vliegen. Toen klopte hij op Judy's deur. „Ben jij daar, Judy?" Een half verstikte stem antwoordde. „Natuurlijk. Ga weg". De rest was onverstaanbaar, behalve het woord „slaap". Mark keek naar Pauline. Zijn blik ging van het los om haar hoofd hangende haar naar de groene fluwelen muiltjes, die onder de rand van haar kamerjas uitkwa men. Toen hij begon te praten, klonk zijn stem met op zet ruw. „Je behoorde je alibi's beter uit te denken en niet met verhaaltjes aan te komen, die nagegaan kunnen wor den. Welterusten". Zij bleef hem enkele ogenblikken na staan kijken. Ze hoorde hem de trap afgaan, iets zeggen tegen zijn va der en toen klonk het geluid van het openen van de voor deur. Pauline sloot voor een ogenblik haar ogen, ver ward en verdoofd door de gebeurtenissen van de laat ste minuten. Daarna ging zij Judy's kamer binnen. Die was donker en toen zij het licht opgedraaid had, zag zij Judy volledig gekleed op het bed liggen met haar ge zichtje in de kussens gedrukt, om de snikken te smoren, die haar hele lichaam deden schokkken. Hijgend zei ze: „Doe alsjeblieft de deur op slot". Pauline deed wat haar gevraagd werd en ging op de rand van het bed zitten. Eerst nadat de geluiden in het huis waren weggestorven, legde Pauline Judy een hand op de schouder en zei zacht: „Judy niet doen. Geen man is dat waard". Er kwam geen antwoord van het blonde hoofdje, dat in de kussens begraven lag. Zij was toch zo'n kind, dacht Pauline, terwijl haar hart ineenkromp bij het zien van dit verdriet. Een kind, dat nog geen wapens had tegenover het wereldlijke harnas van mensen, zo als Frank Warden. „Kun je het me niet vertellen, kindje? Misschien kan ik helpen". „Niemand kan me helpen. Maar ik zal het je vertel len. Vader zal het morgen toch ook weten. Ik denk dat hij mij de deur uit zal gooien". „Begin bij het begin. Misschien kunnen we samen de zaak recht breien. Neem er de tijd voor. Je bent dit weekeinde niet naar Lidforth geweest, is het niet?" Judy ging overeind zitten en veegde haar gezicht af. „Neen. Ik ging naar het Swan Hotel, een paar mijlen aan de andere kant van Darnford. Dat is dicht bij het huis van Frank. Wij zouden gisteren trouwen en ik was zo bang, dat er zaterdagmorgen nog iets tussenbeiden zou komen als ik thuis was, dat ik besloot om de vrij dagnacht ook al in het hotel door te brengen. Wij zouden een kleine receptie houden, na ons trouwen voorna melijk vrienden van Frank maar we vertelden hun niet, dat het een huwelijksreceptie zou zijn. Ik was veel te bang, dat het zou uitlekken. Wij hadden ze een voudig uitgenodigd voor een lunch. En we zouden na de lunch bekend maken, wat er eigenlijk aan de hand was". „Heb je het Hilda niet verteld?" „Neen. Ze deed een beetje eigenaardig over Frank en mij in de laatste tijd. Daarom besloten we haar niets te vertellen. Ik zou moeder zondagmorgen opbellen en het haar zeggen en dan zouden we voor een huwelijks reis van een week naar Londen gaan". „En daarna?" „Dan zouden we terugkomen en voorlopig in Franks's huis gaan wonen. „Wat is er gebeurd?" Het duurde enkele ogenblikken voor Judy de kracht verzameld had om verder te gaan. „Vrijdagavond kwam Frank naar het hotel om met mij te dineren. Hij was hevig opgewonden over het feit dat hij juist geld in een voetbalpool had gewonnen.Na he eten draaide hij een beetje om mij heen en zei toen, dat hij nog eens zorgvuldig over een en ander had na gedacht en tot de conclusie was gekomen, dat ik nog wel een beetje jong was om al te trouwen. Bij nader inzien meende hij, dat hij hier niet mee door kon gaan zon der toestemming van mijn ouders. Ik kon mijn oren niet geloven. Hij had er eerst zo op aangedrongen. En alles was al vastgesteld. Toen zei hij, dat hij de schik kingen voor het huwelijk bij de Burgerlijke Stand ge annuleerd had en dat er, daar niemand iets van ons voornemen wist, echt geen man overboord was. Hij zou tegenover de gasten zeggen, dat de lunch werd gegeven ter viering van zijn winst in de voetbalpool. Zo is het dan ook allemaal gegaan. Dat was juist, wat het zo af schuwelijk maakte. Hij had het alles zo glad voor elkaar gemaakt, terwijl ik verliefd op hem was en was weg gelopen om met hem te trouwen. De manier, waarop hij er over sprak, was net of hij een afspraakje voor een diner afzegde". Weer rolden de tranen over Judy's wangen, maar zij scheen er niet op te letten. Haar stem klonk vol komen vlak, toen zij voortging: „Ik vroeg hem natuurlijk, waar die plotselinge om mezwaai vandaan kwam. Hij draaide er wat omheen en zei, dat hij een beetje haastig was geweest. Ik zal je niet vervelen met al zijn excuses. Toen wist ik al, dat hij nooit van mij gehouden heeft. Ik veronderstel, dat hij zich alleen geamuseerd heeft. Maar waarom? Dat is, wat ik niet kan begrijpen. Waarom liet hij het zover komen, voor hij zich terugtrok? In ieder ge val, wat wij tegen elkaar zeiden, komt er niet op aan. (Wordt vervolgd) (Van een onzer Kamerverslaggevers) De Eerste Kamer heeft gisteren na een debat van slechts enkele uren zonder hoof delijke stemming de begroting van Land bouw aangenomen. Er werd geen groot debat opgezet, omdat men had afgesproken politieke conflictstof te vermijden. In antwoord op de beschouwingen van de heren Louwes (V.V.D.) en Hoogland (P.v.d.A.) zei minister Staf, dat hij de ge varen ziet van de ontvolking van het plat teland. Hij waarschuwde tegen te versnip perende industrialisatie. Bij de plannen voor de ontwikkeling van uitgebreide ge bieden in het noorden van het land zullen ingrijpende hervormingen tot stand moeten worden gebracht. De overdracht van de domeingronden van het departement van Financiën naar het departement van Landbouw, meet wor den geregeld bij de kabinetsformatie. ,.Ik ben wel eens voor de brede basis ge weest", zei minister Staf, „maar ik voel niets voor de suggestie van de heer Geuze (C.H.U.) om de boeren bossen te geven ter verbreding van de bestaansbasis. Boeren kaas is goed, maar boerenbos niet" De minister zag mogelijkheden voor de export van suikerbieten in het kader van de E.E.G Het grote probleem van de E.E.G. vond hij het vrije handelsverkeer. In weerwil van de moeilijkheden is toch veel bereikt. Getracht wordt onze land bouw als geheel aan de E.E.G. te laten deelnemen, maar in andere landen rijzen daartegen wel bezwaren. Hierin speelt de Benelux mee. De Nederlandse regering heeft gekozen voor het invoerregiem van de E.E.G. en niet voor het Benelux-systeem. „Wij lopen in de Benelux dus uit de pas", zei de minister, „we moeten verder overleg plegen zodra de politiek in België is be paald." Behalve de landbouw heoben ook andere sectoren van het bedrijfsleven be lang bij Benelux en daarom moet worden .getracht verder..te komen jmet de harmo nisatie. De Amsterdamse veilinghouder Jac ques Schulman houdt van 9 tot 13 maart in het Carltonhotel in Amsterdam een veiling van munten en penningen, daterende uit bijna alle tijdvakken der geschiedenis. De oudste munten zijn van Griekse oorsprong en dateren uit het jaar 550 voor Christus, er zijn er ook uit het Egypte van voor onze jaartelling en uit de tijd van het Romein se Keizerrijk. WOENSDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Het Piccolo-Theater uit Milaan met „De knecht van twee mees ters", 20 uur. Frans Halsmuseum: Prof. dr. Banning over „Industrialisatie, sociaal-ethisch be zien", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Een echte Parisienne", 18 j., 19 en 21.15 u. Lido Theater: „Genadeloze jungle", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Indiscreet", 14 j., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Gij zult niet begeren", 18 j., 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Contrabande en moord", 18 jaar. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rockets Galore", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Ro kende revolvers", 14 j., 20 uur DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms, 21 22 uur. DONDERDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het koffiehuis", 20 uur. Frans Halsmuseum: Vertoning van de film „Het gebeurde gisteren", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veldhoen 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Een echte Parisienne", 18 j., 14,30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Genadeloze jungle", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „A star is born", 14 j., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „Die Drei- groschenoper", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gij zult niet begeren", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Con trabande en moord", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rockets Galore", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ver borgen verlangens", 18 j., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms, 21 22 uur. Coornhertlyceum: De heer L. H. H. Schutte vervolgt zijn cursus: „Tekenen naar levend model", 20 uur (V.U.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6