„Goede heertje" staat terecht VELPON lij. nt alles Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Vertrouwen tussen blanken en negers in Leopoldstad is volkomen zoek Nederlands Studentenorkest verdedigde met instemming Eschers tweede symfonie „Wilhelminagasthuis is ongeschikt als universitair medisch centrum" België's kansen niettemin nog groot In dagvaarding van 21 pagina's wordt hem verduistering van ruim twee miljoen ten laste gelegd WOENSDAG 28 JANUARI 1959 9 Kandidaatstelling Nieuw centraal station in Den Haag Nieuwe overeenkomst met Noorwegen op atoomgebied Comité opponeert tegen Amsterdams plan Twee critici beslissen wie „de ring" krijgt Anne Bijlsma kreeg eerste prijs op celloconcours Roof uit etalage Rotterdam wenst een universiteit Maar geen duplicaat van bestaande instellingen Luisterwacht verplicht op kustvaarders Het proces tegen „het goede heertje" is begonnen. Vanochtend om half tien is de 51-jarige C. R. van H., de Amsterdamse boekhouder-kassier die in ruim tien jaar tyds een bedrag van 2.073.218 van de n.v. Berger en Co verduisterde en ver moedelijk geheel opmaakte, voor de rechtbank te Amsterdam verschenen. Twee dagen lang zal de president, mr. J. Coninck Liefsting, hem en een achttal getuigen over deze gigantische verduistering ondervragen. Op de derde en laatste dag volgt het requisitoir van mr. W. P. Bakhoven en het pleidooi van mr. J. de Jong, De belangstelling voor dit proces was enorm. De grote zaal in het Amsterdamse Paleis van Justitie was geheel bezet door belangstellende leden van de rechterlijke macht, de balie, de politie, de pers en spe ciale genodigden. De publieke tribune kon niet meer dan zestig mensen bevatten. De honderden an deren moesten rechtsomkeert maken. Daar de akoestiek in de zaal nogal te wensen laat, had de president de Amster damse pers vergunning verleend voor dit speciale proces een geluidsinstallatie te laten aanbrengen. De verdachte kreeg een bijzondere plaats toegewezen: een eigen stoel aan een eigen tafeltje vlak voor de grote tafel van de rechtbank. In de ruime verdachtenbank, die uit drie oplopende banken bestaat, mochten ditmaal twaalf verslaggevers plaatsnemen. Andere verslaggevers en tekenaars (fotografen werden niet toege laten) zaten op de gewone persplaatsen langs de zijmuren van de zaal. De raadsman, mr. De Jong, wordt in dit bijzondere proces bijgestaan door een secretaresse, die het gesprokene stenogra fisch opneemt. Welke straf? Aan „het goede heertje" wordt verduis tering in dienstbetrekking ten laste gelegd, waarvoor de maximum straf vier jaar be draagt, en voorts valsheid in geschrifte, waarvoor de wet een maximum van vijf jaar stelt. Wanneer een verdachte in één dagvaarding van meer dan een strafbaar feit wordt beschuldigd, geldt als regel dat hem als hoogste totale straf het maximum van een der ten laste gelegde feiten plus nog een derde daarvan kan worden op gelegd, in dit geval dus vijf jaar plus een derde daarvan: twintig maanden. „Het goede heertje" staan dus ten hoogste zes jaar en acht maanden te wachten. De eex-ste drie getuigen zijn de heren J. Brautigam en B. Klop van de rijks accountantsdienst, die belast zijn geweest met het uitzoeken van alle door verdachte gepleegde vervalsingen en verduisteringen, alsmede inspecteur W. van de Voort van de Amsterdamse recherche. Morgen zullen de overige vijf getuigen worden gehoord: de bankdirecteur mr. F. H. J. K. Berger uit Den Haag, de twee accountants uit Breda J. Dragt en C. M. C. M. Jacobs, die tien jaar lang de boeken van de benadeelde n.v. hebben gecontroleerd maar de fraude nimmer ontdekten, mr. G. E. F. M. van der Schrieck. bankdirecteur uit Breda en ten slotte J. Salm, directeur van n.v. F. Berger en Co te Amsterdam. Men wachtte met het binnenbrengen van de verdachte tot iedereen gezeten wa'sen de leden van de rechtbank hun plaatsen achter de groene tafel hadden ingenomen. Gekleed in een smetteloos grijs pak werd hij de zaal binnengeleid: een lange slanke man met golvend haar, grijs aan de slapen. De president deelde mede dat met uit zondering van advocaten niemand de zaal mocht verlaten of zelfs maar opstaan voor de zitting geschorst werd. Dagvaarding van 21 pagina's Daarna las de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, de 21 pagina's tellende dagvaarding voor. In een inleiding zei hij, dat wanneer in Nederland een eenvoudige boekhouder kans ziet ruim twee miljoen gulden te verduisteren, het belang daarvan ver uitgaat boven de persoon van ver dachte. Voorts memoreerde hij, dat de schade voor de n.v. Berger en Co nog veel groter is dan 2.073.218 omdat men daar feitelijk nog de over dit bedrag gederfde interest moet bijtellen. De officier had slechts een deel van de gepleegde feiten ten laste gelegd. ..Als ik alles had ten laste gelegd, zou de dag vaarding de honderd bladzijden verre hebben overschreden". Allereerst liet daarna de president een woord van lof horen voor de politie en soeciaal voor de thans geDensioneerde commissaris van politie G. Dijkstra, die het eerste onderzoek heeft geleid. Gewone oplichter Voorts sprak de president zijn waar dering uit voor het rapport van de twee rijksaccountants en voor al het werk, dat de rechter-commissaris heeft verricht. „Doordat het verduisterde bedrag zo hoog is", vervolgde de president, „is deze zaak spectaculair geworden, maar zij moet niet worden scheefgetrokken. Deze ver dachte heeft in het verleden in diverse kringen en lang niet altijd de beste, popu lariteit verkregen, maar in wezen is hij niet anders dan het type, dat wij hier in de rechtszaal eigenlijk iedere week te zien krijgen, een man voor wie wij criminolo gisch heel weinig belangstelling kunnen hebben. De psychiater dr. Tammenoms Bakker zeg' over hem dat hij een habituele oplichter is: spraakzaam en zonder schaamtegevoel. Hii heeft nog binnen pretjes over het gebeurde. De psychiater acht hem vólkomen toerekenbaar". Omstandigheden mee „Toen ik deze zaak doorlas moest ik telkens aan de watersnoodramp denken", vervolgde de president. „Toen zei ook iedereen: hoe is dat mogelijk geweest? Het Vanmorgen zijn in de achttien kamer kieskringen kandidaten gesteld voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het. stad huis te Haarlem bestond gelegenheid kan didatenlijsten in te dienen voor de kies kring Haarlem. Om twaalf uur waren tien lijsten bin nengekomen en later werd nog verwacht de lijst van de Boerenpartij. Ingekomen waren kandidatenlijsten van: Partij van de Arbeid, K.V.P., C.H.U., A.R., V.V.D., C.P.N., Bruggroep (Comm.), P.S.P., Staatkundig Ger. Partij, Gereformeerd P.V. is begonnen met een heel simpel verduis- teringetje van 750, dat niet ontdekt is. Dat was het gaatje in de dijk, waardoor het water begon te siepelen. Door onbe kwaamheid en domheid is een situatie om de verdachte ontstaan, waarbij elke con trole ontbrak en niemand zag wat zo voor de hand lag: dat er geld verdween. De omstandigheden hebben deze man bij zijn misdadige handelingen zeer meegezeten". t Inspecteur Van der Voort bevestigde dat in de elf jaren, waarin het geld verduis terd is, de verdachte wekelijks chèques, totaal 607, had laten tekenen door twee directeuren maar ook en verreweg de meeste door de drie procuratiehouders. Hij liet die chèques bij de Kasvereniging of de Kasassociatie innen, deponeerde het ge- inde bedrag in de kas van Berger en Co. maar later nam hij dat geld terug. Op de dagafschriften van de Kasassociatie ra deerde hij het woordje „dispositie" weg en boekte het bedrag op andere posten. In al die jaren is het nooit voorgekomen dat de procuratiehouders, aan wie verdachte een chèque ter tekening voorlegde, hem vroe gen waarom hij al dat geld nodig had. 1955 was het topjaar. De verdachte ver duisterde dat jaar totaal f 425.670. „Uit nood begonnen Nadat de zitting een uur had geduurd begon het verhoor van de verdachte. Hij zei in 1947 uit nood met de verduistering te zijn begonnen. De president releveerde de voorgeschiedenis: verdachte was reeds vóór en ook in de oorlog lid van de N.S.B., maar niet bijzonder actief. Hij werd na de bevrijding niet geïnterneerd, maar de offi cier-fiscaal legde hem een boete van 750 op. Hij was toen niet getrouwd. Geruime tijd was hij zonder werk geweest. Daarom nam hij toen hij bij Berger kwam, geld uit de kas en betaalde er de boete mee. „Mijn indruk van uw boeken is, dat ze een buitengewoon slordige indruk maken", aldus de president. „Heeft ooit één van de directeuren of procuratiehouders er een blik in geslagen?" „Nooit, Edelachtbare". „Dat. was mijn indruk ook. Het is u goed uitgekomen, dat de functies van boek houder en kassier gecombineerd waren. Als ze gescheiden waren geweest, had u met een ander moeten samenzweren en dat is niet zo gemakkelijk". (De zitting duurt voort) Het. oyerleg tussen -de minister van Fi-, hanciëh' err'de n.v. Nedérlandsche Spoor-' wegen met betrekking- tot de bouw van een nieuw centraal station in het Bezui- denhoutkwartier te Den Haag heeft zich, naar wij vernemen, gunstig ontwikkeld. Omtrent de hoofdzaken van het plan be staat overeenstemming tussen de Spoor wegen en het Haagse gemeentebestuur. Nederland en Noorwegen hebben een nieuwe overeenkomst gesloten inzake de samenwerking op het gebied van de atoom energie. De overeenkomst is in de kantine van het in aanbouw zijnde Reactor Cen trum te Petten getekend. Zij komt in de plaats van de tot nu toe bestaande overeen komst en zal per 1 juli 1959 van kracht worden. Sedert 1951 bestaat er een belangrijke samenwerking op het terrein van het speurwerk in de atoomenergie tussen het Noorse I.F.A. en het R.C.N. De gewijzigde overeenkomst vervangt de beide bestaande overeenkomsten die de samenwerking tot nog toe regelden e'n vormt er tevens een voorzetting van. Door de wijzigingen is deze samenwerking aangepast aan de om standigheid, dat het R.C.N. binnenkort zelf in Petten de beschikking zal hebben over een modern geoutilleerd centrum voor speurwex-k. Tot dusverre vond de samen werking uitsluitend plaats in het Jener (Joint Establishment for Nuclear Energy Reseax-ch) rondom de zwaax-waterreactor (JEEP) te Kjeller. In de toekomst zullen gemeenschappelijke projecten, zowel in Kjeller als in Petten, worden uitgevoerd. De hoge flux reactor, die dit jaar critisch zal wordéiS; zal daarb^T;2eer belangrijke diensten bëwijzen Naast uitvoering van gemeenschappe-1 lijke projecten in Nederland en in Noor wegen, regelt de nieuwe overeenkomst de algemene uitwisseling van kennis en er varing, de harmonisatie van de speurwerk programma's der beide instituten en rech ten op uitvindingen. In zes pianomagazijnen in Amsterdam, is dinsdag een begin gemaakt met de eerste voorronde van de landelijke pianowedstrijd voor de jeugd, geor ganiseerd door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren. Op de foto ziet m.en een aantal kandidaatjes achter de vleugel. De eerste voorronde van deze ivedstrijd in Haarlem heeft op 17 februari plaats en in Beverwijk op een nog nader te bepalen datum. Tegen dv vei-bouwing van het Wilhelmi nagasthuis te Amsterdam tot universi teitsziekenhuis wordt geopponeerd door het enkele weken geleden gevormde „Co mité Universitair Medisch Centrum" on der voorzitterschap van de medicus P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem en be stuurslid van de stichting „Het Neder lands Ziekenhuiswezen". Dokter Heeres heeft in een te Amsterdam gehouden pers conferentie uiteengezet waai-om het co mité zich opnieuw, met een brief heeft ge wend tot de medische faculteit der ge meenteuniversiteit. Hij zei dat voor de bouw van een medisch centrum ruimte nodig is. Naar zijn mening is het 14 ha gx-ote terrein van het W.G., zelfs na af braak van een aantal aangrenzende wo ningen in de Kinkerbuurt, onvoldoende voor de vestiging van een modern medisch universitair centrum, dat met alle spe cialismen en sub-specialismen centraal voor Nederland dient te zijn. Bij de stich ting van een nieuw medisch centrum in een tijd dat de geneeskunde zich storm achtig ontwikkelt, zelfs zozeer dat men al bouwende reeds achterop raakt, dient re kening te worden gehouden met de toe komstige genei-atie, aldus dokter Heeres. Behalve de ziekenafdelingen en de labo ratoria moeten er mogelijkheden zijn voor recreatie en huisvesting, zowel voor de docenten en studenten als voor het pex-so- neel. Naar schatting is hiervoor een ter rein van 35 ha voldoende. Een dei-gelijk terrein is overal te vinden in Amsterdam, behalve in de binnenstad. Het comité wenst te voorkomen, „dat de roemruchte medische faculteit zich op sluit in een te nauw keurslijf, het Wilhel minagasthuis, zeer ten nadele van zich zelf en vooral van de Amsterdammei-s en de toekomstige generatie". Het heeft zich tot de leden van de faculteit gewend, om dat er zich naar zijn mening sedert het raadsbesluit in 1957 enkele nieuwe feiten Wederom heeft het Nederlands Studen tenorkest op zijn jaarlijkse tournee ten bate van de in moeilijke omstandigheden verkerende studiegenoten, Haarlem in het concertschema opgenomen. Zo had gisteren in de Concertzaal reeds het achtste optre den plaats in een reeks die elf concerten omvat binnen twaalf dagen. Hierna komen alleen nog Utrecht, Rotterdam en Amster dam aan de beurt. Nochtans heeft het uit vierenzeventig studenten bestaande ensem ble onder leiding van zijn dirigent Jan Brussen met ongebroken elan gemusiceerd voor eeii vrij^el.-'uitverkocht htti^; Er werd op. plezierige wijze „stemming Vwof Act .'CJirv»r\1 o traVï gemaakt" met de -Simple Symphony" van" Benjamin Britten voor strijkorkest. Het is een pretentieloos werkje, door Britten ge modelleerd op schetsen, die hij eens als tienjarige op schrift had gezet. De gemoe delijke humor, gekruid met enkele instru mentale effecten, maakten het bij uitstek A rli-prlpnlip (Van onze correspondent in Brussel) De enquêtecommissie van het Belgische parlement, die een onderzoek heeft inge steld naar de oorzaken van de onlusten in Leopoldstad, zal deze week naar België terugkeren. De voorzitter van de commis sie, dr. André Dequae, oud-minister van Kongo, heeft te Leopoldstad verklaard dat de commissie „koffers vol" docu menten heeft verzameld en voornamelijk over de betrekkingen tussen blanken en negers veel heeft geleerd. Naar uit Leo poldstad wordt gemeld, is het vertrouwen tussen blanken en negers volkomen zoek. De kleine gemeenschap van 25.000 blan ken voelt er zich bedreigd door de bewo ners der inlanderswijken, die samen 350.000 tot 400.000 zielen tellen. Men kent het aantal inlanders dat in Leopoldstad en omgeving verblijft niet precies, omdat een groot aantal negers uit de rimboe zon der verblijfsvergunning in de stad leeft, dikwijls op kosten van familieleden. Van hun kant voelen de negers zich evenmin veilig, daar zij weten dat alle blanken ge wapend zijn, en omdat de parachutisten die zich in Leopoldstad bevinden, geduch te en eventueel hardhandig optredende soldaten zijn. Het gouvernement-generaal van Kongo staat voor een zware taak, om, nu de rust is hersteld, de politieke beloften die de Belgische x-egering en koning Boudewijn hebben gedaan, in te lossen. Er moeten provinciale raden worden opgericht, in de zes provincies van Kongo, waar het de mocratische bestel is beperkt tot vrij ge kozen gemeenteraden in Leopoldstad, Elisabethstad en Jadotstad. Die zes pro vincieraden moeten in maart 1960 hun taak beginnen. In geheel Kongo, zowel in de kleine plaatsen als in de rimboe moe ten verkiezingen worden gehouden, daar de meerderheid van de provinciale raad zal worden benoemd door een college, sa mengesteld uit de gekozen gemeente raadsleden en leden van de gewestelijke raden. Niet onmogelijk In de eerste plaats moet echter het ver trouwen worden hersteld. Dat is in de eerstkomende maanden de voox-naamste taak van de Belgische overheid in Kongo. Die taak is ^eilijk, maar niet onmoge lijk. Het is 'ijk opgevallen dat de on lusten tot e steden bep'ex-kt bleven en de „weerma. zoals het Kongolees le ger wordt genoemd, alleen in Neder-Kon- go diende op te treden, ondei-meer te Leo poldstad en Matadi. Er zijn bovendien heel wat negei's die het optreden van de opstandige nationalistische Abako-bewe- ging hebben afgekeurd. Dat geen stations, geen treinen of binnenschepen werden ver woest is te danken aan de discipline waax-- van het inheemse personeel van de Otra- co de Openbare organisatie van het transport in Kongo blijk gaf. De negers van de Otraco leverden zelfs leden van de Abakobeweging aan de inlandse stadspo litie uit. Negelbedienden hebben hun Euro- pese meesters beschei-md en inheemse christenen beschermden blanke missiona rissen en nonnen die in de inlandei-swij- ken wonen. Van een „nationale" opstand tegen de blanken in Kongo is vooralsnog geen sprake geweest. Het is echter een dringende zaak om de nationalistische be wegingen de wind uit de zeilen te nemen door politieke hei-vormingen. Waar ligt de fout? En hier rijst de vraag die alle Belgische verantwoordelijke kringen bezig houdt hebben wij ons vergist toen wij de nadioik legden op de sociale en economische ont wikkeling van Kongo, waarbij de politie ke opbouw op de tweede plaats moest ko men? Niemand betwist het feit dat Kon go op het gebied van ondex-wijs, gezond heidszorg en woningbouw een van de meest vooruitstrevende Afrikaanse lan den is. Bovendien zijn de industi'ie en de landbouw zo sterk gegroeid dat het land zijn budget en een gi'oot deel van zijn in vesteringen zelf kan financieren, door de uitvoerrechten op koper, cobalt, uranium en andei'e waardevolle delfstoffen, alsme de door invoerrechten en door belastin gen. Het tienjarenplan werd gefinancierd door leningen die voor gelijke delen wer den opgenomen in Kongo, in België en op de Amerikaanse of Zwitserse kapitaal markten intellectuele negers, die aan de universiteit van Leopoldstad hebben gestudeerd er zijn thans 350 studenten en die andere Afrikaanse gebieden be zochten, erkennen dat zij het onder het Belgisch bestuur beter hebben dan hun rasgenoten in Liberia of Ghana. Waar ligt dan de fout? Gezagscrisis In de jongste jax-en zijn in Kongo, van Brussel uit, arbeidersvakbonden, politie ke groeperingen en culturele organisaties opgericht en sommige blanken hebben ge meend dat zij de negers moesten samen brengen in politieke partijen, zoals dat in België het geval is. Het overbrengen van de Belgische schoolstrijd naar Kongo was een andere grote vergissing. Toen de ne gers merkten dat de blanken onderling veel meer verdeeld zijn, dan zij vermoed den, bleef de gezagscrisis niet uit. Te Leo poldstad en in België zijn ook Belgische idealisten aan het werk gegaan. Zij oor deelden dat de politieke ontvoogding van Kongo in een anti-kolonialistische wereld sneller tot stand gebi-acht diende te wor den. Al die twisten die geen rekening hielden met het feit, dat er in Leopold stad slechts een zeer kleine minderheid van negers is die enige vex-antwoordelijk- heid zou kunnen dragen waren koren op de molen van enkele inlandse leiders, zoals Kasavubu, overigens een oud-leerling van de rooms-katholieke paters. De juiste man De geleidelijke politieke ontvoogding van Kongo zal dus slagen in de mate waai'in het Belgisch bestuur zelf zijn ge zag weet te herstellen. Men heeft de in druk dat de huidige minister van Kongo, dr. Maux-ice van Hemelrijck de juiste man op de juiste plaats is. Hij heeft het ge waagd tegen het getij op te roeien en een politieke commissie in het leven te roepen om de sedert generaties slepende school kwestie in België op te lossen. Hij slaag de. Zijn praktisch en nuchter vex-stand zet hij nu in om in Kongo de vrede te her stellen, een opgave die heel wat ingewik kelder is en heel wat meer diplomatie vergt dan de oplossing van een Belgische ruzie. Het heeft in ieder geval een gun stige indruk gewekt dat hij als voornaam ste verantwoordelijke voor de regerings- vex-klaring over Kongo en voor de belofte dat Kongo onafhankelijk gaat' worden, naar Belgisch Afrika is vertrokken om de nieuwe Belgische politiek nader te preci seren. Zulks op een ogenblik dat de ge moederen van de blanken en negex-s nog alles behalve zijn gekalmeex-d. Wanneer het spel intelligent wordt gespeeld is Bel gië's kans in Kongo zeker nog groot. Het ziet er stellig niet naar uit dat Kongo een nieuw Algerije of Kenya gaat worden. geschikt als openingsnummer van de avond. De pittige uitvoering behaalde een ver diend succes. Men heeft Hubert Barwahser, eerste solofluitist van het Concertgebouw- oi-kest, uitgenodigd aan deze tournee mee te werken. Zijn gave toonvorming en vlek keloze techniek garandeerden een hoog staande uitvoering van Mozarts Fluitcon cert in D, al was de voordracht niet van een zekere gladheid vrij te pleiten. Evenals andex-e jaren bevatte het pro- gramma ook thans een werk van een Ne derlandse componist. Het betrof ditkeer d gékómen'is' als; resultaat. van"een opdracht door 'een' farmaceutisch éonèehh. De directeur van de Nederlandse afdeling hiervan, zelf een amateur-cellist, wil hiermee een bijdrage leveren tot een wedergeboorte van het mecenaat, dat volgens hem uit de particu liere sector, waaruit het eertijds voort kwam. moet woi-den overgenomen door de industrie. Teneinde in de leemte aan hedendaagse werken te vooi-zien op het repertoire der amateur-symfonie-orkesten wendde hij zich tot Rudolf Escher met het verzoek een werk te componeren, dat zon der kinderachtige simplificaties de musi- cei-ende amateur een dankbaar studie object zou zijn. Uit deze opdracht is Eschers tweede symfonie ontstaan, aan het Nederlands Studentenorkest en zijn diri gent Jan Brussen opgedragen. De overtui gende uitvoering, die zij er van gegeven hebben, bewees dat Escher erin geslaagd is een volwassen compositie te schrijven, die een groep geschoolde muzikale ama teurs zich eigen kan maken. Tevens is het stuk een aanwinst van de Nederlandse orkestlitteratuur in het algemeen, zodat men moet hopen dat ook de professionele orkesten het op hun x-epertoire zullen paatsen. Escher is zijn polymelodische uit drukkingswijze trouw gebleven, die blijk baar voor hem de meest eigen muzikale syntaxis vormt: de inventie bloeit op in een lijnenspel waarin de samenklank schijn baar onvoorzien is. Het hoogtepunt leek mij bij eex-ste aanhoren het derde deel, op onnaspeurlijke wijze samengesteld uit een combinatie van melodieflarden, slagwex-keffecten. en ostinate ruisklanken. In een samengaan van chromatische span ningen met een uiterste concentratie in de stemvoering ligt trouwens de grote kx-acht van het gehele werk. In deel I geeft de componist blijk van zijn vermogen tot het geleidelijk opbouwen van een, geheel uit 't spanningsverloop der melodieën groeien de climax. In deel II combineert hij een markante, enigszins voor de jazz georiën teerde, ritrhiek met een canonische tech niek. In het laatste deel breidt hei meer stemmige weefsel zich uit op een negen maal herhaald basthema tot een monumen tale afsluiting. De uitvoering gaf er blijk van, dat de executanten voor wié deze muziek bestemd is. er volledig voor in stonden. Een beminneijk dessert was hierna de tweede symfonie van Schubert: de zoet gevooisde wendingen van de Weense lyri cus besloten de avond op charmante wijze. hebben voorgedaan. De minister van On derwijs zou namelijk in overweging heb ben gegeven „wegens ruimtegebrek in het gekozen terrein de afdelingen psychia trie en infectieziekten buiten het te stich ten medisch centrum te laten." Vóórts :zou het departement van O. K. en W. de 'af braak van de huizen in de Kinkerbuurt niet wensen te financiex-en. Tenslotte zal de' af braak van deze woningen ten gevolge van de woningnood veel later geschieden dan aanvankelijk was vooi'zieri. Het comité meent te weten dat ook'de regering verbaasd is geweest over het ontwerp tot vei-bouwing van het W.G. èn dat de meningen binnen de medische fa culteit verdeeld zijn. De comitéleden ho pen nu op een spoedige bespreking met deze faculteit. Het comité wordt voox-namelijk ge vormd door medici van buiten Amster dam, door oud-docenten der gemeente universiteit en enkele bouwtechniek De gemeenteraad zal zich binnenkort moeten uitspx-eken over het voteren van enkele miljoenen voor de eerste fase van de vex-bouwing van het W.G.: de bouw van een nieuwe kinderkliniek. Testament Else Matihs De actrice Else Mauhs heeft in haar testament, dat dinsdag is geopend, aan mej. G. Alingh Brugmans en de heer Cor van der Lugt Melsert het vex-zoek gedaan te zamen de gouden Theo Mann-Bouwmees- terring bij haar ovex-lijden in bewaring te nemen en deze ring te willen overhandi gen aan een door hen aan te wijzen daar voor in aanmerking komende toneelspeel ster. Mevrouw Mauhs had deze bepaling in haar in 1949 gemaakt testament doen op nemen aldus de tekst voor het geval zij zou overlijden voordat door haar aan de bedoeling is voldaan, die mevrouw Theo Mann-Bouwmeester had, toen zij Else Mauhs de ring overhandigde. In 1911, toen mevrouw Theo Mann-Bouwmeester veer tig jaar aan het toneel verbonden was, werd haar de ring overhandigd. In een daarbij behorende oorkonde stond, dat zij deze ring aan een opvolgster zou over dragen, die zij daartoe waardig achtte. In 1.934 overhandigde zij deze wisselring aan de begaafdste Nederlandse actrice, Else Mauhs. Mej. Brugmans, die sedex-t enkele jaren filmcritica is, maar voordien drie en twin tig jaar toneelcritieken heeft geschreven, heeft zich in principe bereid verklaard het verzoek te willen accepteren, evenals de heer Van der Lugt Melsert. JALAPA (AFP) De Nederlandse cellist Anne Bijlsma uit het orkest van de Neder landse Opex-a in Amsterdam heeft Dinsdag samen met de Tsjech Joseph Chuchro en de Zwitser Rama Jucker de eerste plaats bezet op het tweede internationale cello- cop.cpurs vda^,,in Japala .in Mexico is ge hóuden- EerevoorzitteU van de jury wa3 cle beroemde, cellist vPapló Casals. Opgeschrikt door het loeien van de alarminstallatie wei-den de juwelier D. en zijn vrouw, wonende aan de Nieuwstraat te Hengelo, vannacht omstreeeks halfdrie gewekt. Zij hoox-den ook een auto snel wegrijden. Beneden gekomen bemerkten ze, dat de spiegelruit van de etalage was ingeslagen en dat een aantal kostbare sieraden was verdwenen. De waarde be draagt ongeveer 6000 gulden. Een aantal gouden voorwerpen werd op het trottoir teruggevonden. De juwelier is niet verzekerd. Sas Bunge Staatsblad 696 bevat een wijziging van het Schepenbesluit. Voox-geschreven wordt thans, dat de kustvaarders doorlopend een luistex-wacht op de brug moeten hebben teneinde te luisteren naar het nieuw in gevoerde x-adio-telefonie noodsein, zoals vastgesteld in de conventie van Göthe- bong. Een tweede wijziging behelst de in voering van automatische opblaasbare reddingsvlotten, die in plaats komen van sloepen. Straatrover. In Musselkanaal heeft een man dinsdagavond twee bejaax-de da mes bex-oofd. Hij kwam de twee fietsende vrouwen op de bromfiets achterop en hield hen staande om de weg te vragen. Onver- B. en W. van Rotterdam hebben in een nota aan de regering de wenselijkheid van een Rotterdamse universiteit bepleit- De burgemeester, mr. G. E. van Walsum, heeft in een toelichting op deze nota ver klaard, dat men niet een duplicaat wil van bestaande instellingen van hoger onder wijs. Rotterdam wenst een zodanige universiteit, dat daar elementen van het hoger onderwijs tot hun recht kunnen komen, die dat elders niet kunnen. Men wenst een ontwikkeling, die leidt tot verhoging van het Nederlandse weten schappelijk potentieel. Wat de financiering betreft acht men het ondenkbaar iat Rotterdam op eigen kracht de bijzonder zware 'asten zou kunnen dra gen. „Wanneer wij zien, aldus de burge meester, dat Amsterdam bezig is het zover te krijgen, dat de regering de geldelijke lasten van zijn univei-siteit gaat overne men, dan zou het dwaasheid zijn als Rot terdam zelf zou trachten een universiteit te financieren. Het zou ook niet eerlijk zijn eerst de zaak zelf ter hand te nemen en later te gaan verlangen, dat de regering de financiële lasten overneemt. Rotterdam staat op het standpunt, dat de hoofdlast. door hef rijk gedragen zal moeten worden. Overigens kan een Gemeentebestuur in financieel opzicht niet verder reiken dan de mogelijkheden, door het rijk geboden. Mr. Van Walsum achtte het noodzakelijk dat voor iedereen, die in Rotterdam of omgeving woont, de mogelijkheid aanwezig moet zijn om onderwijs in universitaire zin te ontvangen. Voorts weegt volgens de burgemeester ook zwaar, dat een stad als Rotterdam gericht is naar het economische en daardoor een zekere eenzijdigheid krijgt. Zii zou er volgens hem in hoge mate mee gediend zijn. als zij niet enkel een concentratie werd van economische activi teiten, maar tevens van wetenschapsbe oefening. Voor het op hoger peil brengen van het culturele leven acht de burgemees ter de stichting van een universiteit van het allergx-ootste belang. De aanwezigheid van wetenschapsbeoefenaars zou volgens hem het karakter van de stad wijzigen, waardoor aan de samenleving een wezen lijke dienst zou worden bewezen. De universiteit, die Rotterdam voorstaat, is er een middelbare grootte. Dit heeft het voordeel, dat er meer contact komt tussen docent en student en tussen hen onder ling, een contact dat bij de grote universi- hoeds deed hij een greep in een van de fietstassen, en verdween met een handtasje teiten maar al te gemakkelijk in gevaar waarin zich twee portemonnaies bevonden, wordt gebracht-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7