Er zit nog geen schot in het Nederlands-Duitse overleg HET WEER Ministersconferentie in april over Duitsland? EWIJK'S Bakten. TEXTIELHANDEL FRAANJE Het woord is nu weer aan de wederzijdse ministers van Buitenlandse Zaken w iviumxio vajoreijouüuij! Volkskunst en tapijten niU {van Kyi sberg'e n Fraai winterweer Eisenhower bepleit technisch akkoord om vrede in Europa te verzekeren DE RIN T TROPENKLEDI N G Plaatselijk mist Kieslijsten ingediend Dertien parti jen treden in het strijdperk Een lijst bleef blanco Zie de kunstmaan Overleg lerarensalarissen Gaande man Fanfani Bezwaren Rijkswaterstaat tegen Velsens plan „Zeebad" Vliegtuig bij start van de Karei Doorman verongelukt Treinoverval in West-Java, vijf doden Het woord is aan Gelijkstelling DONDERDAG 29 JANUARI '59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44 e JAARGANG N U iv± Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad Bonn hadden maandag, dinsdag en gisteren Neder lands-Duitse besprekingen plaats over de reeks van problemen, die er tussen beide landen bestaan. Het resultaat van deze was, dat men geen afspraak heeft ge maakt over nieuwe besprekingen, maar dat eerst de beide ministers van Buiten landse Zaken, mr. Luns en dr. Von Bren- tano, er hun licht over zullen laten schij nen. Het officiële communiqué zegt, dat een gedachtenwisseling heeft plaatsgehad over het weer opnemen van de Duits-Neder landse „Ausgleich"-onderhandelingen. Het geheel van de in het kader van deze onderhandelingen te regelen problemen werd besproken, waarbij aldus het communiqué van beide kanten sugges ties voor de oplossing van deze vraag stukken werden gedaan. Het resultaat van de gedachtenwisseling zal aan de minis ters van Buitenlandse Zaken van beide landen worden voorgelegd. Men kan hieruit concluderen, dat van de Duitse suggestie van de laatste dagen, direct maar aanstalten te maken tot een voortzetting in Den Haag van dit ambte- lijk-technische gesprek, althans voorlopig niets zal komen. Blijkbaar voelt men in Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TtL. 13439 COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN Advertentie Nog enkele dagen R. C. VAN E IF - Paarlaarsteeg 8 Haarlem Telefoon 14615 Advertentie EEN BRIL VAN K E I P DAT 15 GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM (Van onze weerkundige medewerker Zondag bereikte ons een hogedrukgebied tvaarvan het centrum zich boven Duitsland heeft vastgezet. Het is voornamelijk de voor ons zeer gunstige ligging van dit hoge- drukcentrum, die dit zonnige winterweer tot gevolg heeft. Aanvankelijk gooiden de mistvelden nog roet in het eten maar door aanvoer van iets drogere lucht uit het zuidoosten verdwenen deze ook. Overdag ziet de zon kans de temperatuur tot boven nul te doen stijgen, hetgeen aan het zich in de nacht gevormde ijs nauwe- lijk is te merken doordat de lucht droog is en de dauwpunttemperatuur beneden nul blijft. Over het algemeen is de vorst in de nacht licht (één tot vijf graden). De mogelijkheid blijft nog aanwezig dat de vorst in de nacht gaat toenemen, name lijk wanneer het hogedrukcentrum zich iets fneer naar het noorden, in de richting van Zuid-Zweden, verplaatst. De meer naar noordoost draaiende wind kan dan iets koudere lucht aanvoeren. Ook in Oosten rijk en Zuid-Duitsland neemt de vorst toe. In de februarimaand kan dit weertype ons al de eerste vroege lentedagen brengen met middagtemperaturen van dertien tot zestien graden en 's nachts lichte vorst. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag in mistgebieden temperatuur om het vriespunt, elders enkele gra den boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Nederlandse kringen niets voor een poli tiek spelletje, waarbij dan weer in Den Haag, dan weer in Bonn gesprekken zul len worden gevoerd, die in de grond van de zaak zouden neerkomen op vertragings manoeuvres. Men kan voorts uit het com muniqué lezen, dat er over afzonderlijke punten als bijvoorbeeld de schadevergoe ding aan nazi-slachtoffers, de Eems-Dol- lartkwestie en dergelijke geen vorderin gen zijn gemaakt. Immers, men heeft steeds van gedachten gewisseld en sugges ties gedaan en men heeft slechts het ge heel van de problemen bekeken. Accent verschillen Het feit, dat zowel van Duitse als van Nederlandse kant nieuwe onderhan delaars rond de tafel gingen zitten te weten dr. Lahr, die het vroegere hoofd van de Westduitse onderhandelingscom missie prof. Kaufmann vervangt, en dr. Van Houten, die formeel niet de opvolger is van mr. Beyen als hoofd van de Neder landse delegatie maakte het ongetwij feld noodzakelijk, dat de wederzijdse standpunten nog eens werden uiteenge zet. Dit. feit markeert evenwel ook een verschil van opvatting over de wijze van voortzetting van de besprekingen. Van Duitse zijde is dr. Lahr uitdrukkelijk be noemd tot hoofd van de Westduitse dele gatie. Hij kan dus vérgaande beslissingen nemen. Van Nederlandse zijde staat men er kennelijk op, dat het uiteindelijk over leg slechts gevoerd kan worden door de ministers Luns en Von Brentano. Het zijn deze accentverschillen, duidelijk bekend uit het communiqué en uit de aanpak van dit kleine overleg, alsmede de allesbehal ve positieve toon van het communiqué zelf die tot de conclusie leiden, dat ook het ambtelijk-technisch gesprek van de afge lopen drie dagen niet veel succes kan heb ben gehad. Éen woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gistermiddag wel mee, dat er reden was tot optimisme en dat er eer der gesproken zou kunnen worden van het intreden van de laatste fase van het overleg dan van een vertragen ervan. Maar nu men gisteren blijkbaar besloten heeft eerst maar eens de beide ministers te laten oordelen over de stand van zaken, kan men gevoeglijk aannemen, dat er nog geen schot in het overleg zit. Tijd winnen? Indien men probeert de achtergrond van deze vertragingstactiek der Duitsers te doorgronden stuit men ondermeer op de kwestie van de schadevergoeding voor de nazi-slachtoffers. Het lijkt erop alsof men van Duitse zijde bevreesd is voor een toe geven ten deze aan de Nederlanders, die van de oplossing van dit probleem de op lossing van alle andere hangende kwes ties afhankelijk hebben gemaakt. Door een dergelijk toegeven zou afbreuk kunnen worden gedaan aan het Duitse streven om voor een reeks Europese landen een multi laterale overeenkomst te sluiten betreffen de de schadevergoedingskwestie. Het gaat hier, behalve om Nederland, om België, Engeland, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Frankrijk en Griekenland. Be gin december heeft Bonn aan deze landen meegedeeld, dat de Westduitse regering bereid is verder te onderhandelen over cie eisen tot schadevergoeding van de slacht offers van het nazi-regime, die niet vallen onder de Westduitse schadeloosstellings- wet. De volgende stap in het Nederlands-Duit se overleg zal nu dus in de eerste plaats afhangen van de houding van de minis ters Luns en Von Brentano tegenover het resultaat van de besprekingen van de laat ste dagen. Zij kunnen de komende weken besluiten zelf de problemen weer aan te snijden, of de kwestie nog eens te dele geren naar ambtelijk-technische delegaties van de wederzijdse ministeries van Bui tenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Financiën. In de nieuwe IJselmeerpolder Oostelijk Flevoland wordt hard gewerkt aan de aanleg van de verbindingswegen tussen het oude land en de toekomstige polderdorpen. Hier is men bezig met het leggen van de verhardingen voor de secundaire weg, die van Elburg naar het nog niet bestaande plaatsje Dronten zal leiden. Tot woensdagmiddag vijf uur konden de kandidatenlijsten voor de komende Tweede Kamerverkiezingen worden inge diend. Om een minuut voor vijven kwam een opgewonden vertegenwoordiger van de Partij voor Landbouw en Middenstand in de kieskring Tilburg het hoofdstembureau aldaar binnenstormen. Inderhaast over handigde hij de voorzitter een blanco-pa- pier waarop alleen de naam van zijn par tij prijkte. „De namen der kandidaten", aldus de man, die verklaarde zich elders verlaat te hebben, „zal ik nu nog even in vullen". Dit echter werd niet toegestaan, omdat het inmiddels vijf uur geslagen had. Over de vraag of de lijst nu al of niet geldig is, zal nader beslist worden. Dertien partijen hebben kandidatenlijs ten ingediend, de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R.P., de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N., de Staatkundig Geref. Partij, het Geref. Politiek Verbond en de Pacifistisch- Socialistische Partij in alle kieskringen; de „Bruggroep" (uitgestoten communis ten) en de Boerenpartij in vijftien kies kringen. De onfortuinlijke partij voor Landbouw en Middenstand heeft, behalve haar lege lijst in Tilburg, ook een lijst (mét kandi daten) ingediend in de kieskring Den Bosch In de kieskring Amsterdam heeft voorts de Positief Nationaal Christelijke Unie een lijst gedeponeerd. Nat. Unie doet niet mee De Nat;onale Unie deelt mede dat zij besloten heeft niet aan de Kamerverkie zingen deel te nemen omdat bundeling van oppositiekrachten niet mogelijk bleek, waardoor een apart uitkomen tot versnip pering van kiachter zou leiden. Voorts is deze partij van mening, dat de huidige poli tieke situatie in ons land nog niet rijp is voor de door haar voorgestane politieke vernieuwing. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal op 30 januari de derde Russische kunstmaan tweemaal te zien zijn. Eerst om 3.38 uur in het noordoosten, daarna om 5.24 uur gaande ongeveer door het zenith. In beide gevallen is de bewe gingsrichting van noordwest naar zuidoost. De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor het Voorbereidend Ho ger Onderwijs heeft woensdag het over leg over de lerarensalarissen hervat. De woond. Het in deze vergadering behan delde wordt in kleine kring nader onder zocht, waarna de commissie zo spoedig mogelijk weer zal bijeenkomen. Amintore Fanfani, de demissionaire minister-president van Italië, gefoto grafeerd tijdens een gesprek met journalisten na de bekendmaking van het aftreden van zijn coalitiekabinet, dat een half jaar aan het bewind is geweest. LONDEN (Reuter-UPI) In de Brit se hoofdstad verluidt dat de westelijke mo gendheden binnenkort in nieuwe nota's aan Moskou waarschijnlijk zullen voor stellen in de tweede helft van april in Genève een vier-mogendheden-conferen- tie met de Sovjet-Unie over het Duitse vraagstuk te houden. De mogelijkheid van een dergelijke conferentie op het niveau van ministers van buitenlandse zaken zou een van de voornaamste onderwerpen zijn voor de bijeenkomst van de werkgroep van vier westelijke landen die dinsdag in Washington begint met het opstellen van het westelijke antwoord op de laatste Russische nota van 10 januari waarin werd voorgesteld een conferentie te houden over een Duits vredesverdrag. De ministersconferentie zou gehouden worden na de conferentie van de minis ters der NAVO-landen in Washington en de bijeenkomst van de ZOAVO in Auck land (Nieuw Zeeland). De Britse minister van Binnenlandse Za ken, Butler, heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie zowel Oost- als West-Duitsiand wil neutraliseren zonder vooruitzichten voor hereniging. De Russen willen de huidige toestand m Europa handhaven, zonder zelf een duimbreed grond prijs te geven, en de NAVO verzwakken, zo verklaarde hij op een verkiezingsbijeenkomst. „Nie mand wenst een gevaarlijk, herbewapend Duitsland", aldus Butler, „doch nog min der wensen wij een oplossing van de Europese vraagstukken die geen rekening Rijkswaterstaat zal naar alle waarschijn lijkheid bezwaren inbrengen tegen het uit- breidingsplan-in-onderdelen „Zeebad" dat door Velsen ter visie zal worden gelegd, waarover wij reeds schreven. Een belang rijk gedeelte van het plan de noorde lijke helft ligt namelijk grotendeels op rijksgebied. Hieraan is door het rijk nog geen bestemming gegeven. Rijkswater staat kan hieraan ook nog geen bestem ming geven, omdat alles afhangt van de beslissing van de ministerraad betreffen de de nieuwe havenmond. De beslissing zal zo vernemen wij, op zeer korte termijn vallen. Een eventuele aanleg van een oliehaven is ook in sterke mate afhanke lijk van de plaats van de havenmond. Een concreet plan voor de oliehaven (eventueel met een pijpleiding Amsterdam-IJmui- den) bestaat dus nog niet. Voorts verne men wij dat er naar alle waarschijnlijk heid een nieuwe pier ten zuiden van de zuiderpier zal worden gebouwd. De zui- derpier zal dan niet geheel verdwijnen; wel zal een gedeelte (de kop) vermoedelijk worden gesloopt. Aan boord van hei vliegkampschip Karei Doorman, op oefenreis in de Atlan tische Oceaan, is woensdag een eenmotorig aanvalsvliegtuig van het type Avenger tijdens een zogenaamde vrije dekstart verongelukt en in zee gestort. Van de vierkoppige bemanning konden drie leden gered worden. De vierde man, korporaal- vliegtuigtelegrafist J. Muller uit Katwijk aan Zee, is waarschijnlijk verdronken. Ondanks minutieus zoeken is men er niet in geslaagd, de vermiste te vinden. Korporaal Muller was gehuwd. De andere drie bemanningsleden, luitenant-ter-zee vlieger eerste klasse A. Seret, luitenant- ter-zee waarnemer tweede klasse o.c. P. Smit en majoor-vliegtuigmaker constabel J. Bode verkeren in goede gezondheid. DJAKARTA (Reuter) Bendeleden hebben dinsdagnacht tussen Djakarta en Cheribon een trein tot ontsporing gebracht en 20 passagiers beschoten. Vijf passagiers werden gedood. Het spoorwegverkeer tus sen beide plaatsen is nog niet hervat. houdt met de groeiende macht van Frank rijk onder generaal De Gaulle en die zou leiden tot verslapping van de banden die Amerika met. Groot-Brittannië en Europa verbinden". (UPI) Communistische diplomaten in Londen hebben verklaard dat men van de Sovjet-Unie geen nieuwe voorstellen ten aanzien van Duitsland moet verwach ten. Kennelijk naar aanleiding van Dul les' opmerking, dat hij met belangstelling nieuwe voorstellen van het Kremlin tege moet ziet, legden deze diplomaten er de nadruk op dat de Sovjet-Unie heeft voor gesteld een 28-landen conferentie over een vredesverdrag bijeen te roepen. Het is thans aan het westen een volgende stap te doen, zo werd gezegd. WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Eisenhower heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tot een principieel akkoord moeten zien te komen, op grond waarvan men technische overeenkomsten zou kun nen sluiten waarin de automatische ten uitvoerlegging geheel is geregeld, zoals re gelingen ter voorkoming van onverhoedse aanvallen en voor een verbod van proeven met kernwapens. Men zou alleen vorde ringen kunnen maken als de twee landen een betere algemene opvatting omtrent de vrede in Europa zouden hebben en zich bereid verklaren, van geweld en ondermij nende activiteit af te zien. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op een beslo ten bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Af gevaardigden gezegd, dat elk Russisch voorstel ter beëindiging van de koude oor log gericht is op ondermijning van het westelijke verzet tegen het communisme. Advertentie Advertentie HET REKLAME-KOEK7E van deze week uit Arnhemsche meisjes 200 gram 59 cent Zandjes, heerlijk 6 voor 44 cent Slagroomtaartje 1.00 Willemsbeekweg 1 - IJmuidcn-Oost Telefoon 4640 Advertentie Pracht KINDERLEDIKANTJE 29.75 Bijpassend sterk MATRASJE 11.95 Extra maat DEKENTJE 6.25 en 8.75 Leuke LEDIKANTGARNITUURTJES 5.75 Bernard de Voto: Pessimisme is de naam, die mensen met zwakke zenuwen geven aan realiteits zin. Keizer Wilhelmstraat 1618 IJmuiden Aanstaande zondag vindt in Zwitserland een volksstemming plaats over het al of niet verlenen van kiesrecht aan de Zwit serse vrouwen. Het is niet de eerste keer, dat de Zwitsers maar alleen de Zwit serse mannen! naar de stembus trekken om hun mening over deze vraag te geven. Al tientallen jaren heeft de kwestie in hel; middelpunt van de Zwit serse politieke debatten gestaan, maar nooit is het pleit ten gunste van de poli tieke gelijkstelling der vrouwen beslecht. De Zwitserse mannen trokken er zich, als het op stemmen aankwam, niets van aan, dat de vrouw vrijwel overal elders in Europa en zelfs ook in vele, op ander gebied „achtergebleven" landen al lang politiek mondig was verklaard; zij bleven, althans in meerderheid, de mening toe gedaan dat de Zwitserse staatszaken door hén alleen dienden te worden beslist. Toch zou men niet mogen beweren, dat de Zwitserse „achterlijkheid" op dit ge bied zou zijn voortgevloeid uit gebrek aan belangstelling voor het denkbeeld van de politieke gelijkstelling van man en vrouw. Nog vóórdat in ons land in 1795 het opzien barende „Pamflet ten betooge dat vrouwen behooren deel te hebben aan de regeering" was verschenen, had de Zwitserse ge schied- en letterkundige Johann Jakob Bodmer zich met dat vraagstuk bezig gehouden en in de negentiende eeuw was Charles Secrétan een groot voorstander van de gel'jkstelling. Maar alle tot dusver ondernomen pogingen in die richting zijn gestrand, voornamelijk op dat onderdeel van de Zwitserse democratische regerings vorm dat de burgers niet alleen het recht geeft hun volksvertegenwoordigingen te kiezen maar dat ook elke paar maanden uitspraken door middel van volksstem mingen van hen verlangt over belangrijke wetsontwerpen en andere staatszaken. Vele Zwitsers vonden afgezien van hun an dere bezwaren dat het van de vrouwen tè veel verlangd zou zijn telkens weer over al die kwesties te moeten nadenken en oordelen. (Alsof het voor alle mannen wèl gemakkelijk is, over zulke onderwerpen van de meest uiteenlopende aard zonder mankeren een deskundige mening uit te spreken!). Als het referendum van aanstaande zon dag wederom ten nadele van de politieke gelijkstelling van man en vrouw zou uit vallen hetgeen wij allerminst hopen zouden wij er echter heel verkeerd aan doen, ironische grapjes te maken over „die achterlijke Zwitsers toch!", en onszelf op de borst te kloppen, vol trots op het feit dat de Nederlandse kieswet nu al bijna veertig jaar geen verschil meer maakt tussen man en vrouw. Vóór we ons te buiten gaan aan die trots mogen we ons wel eens realiseren, dat de Nederlandse vrouw weliswaar al sedert 1920 met de man gelijk i~ gesteld wat het kiesrecht betreft, maar dat er overigens aan de al gehele maatschappelijke gelijkstelling van de seksen in ons land nog heel wat ont breekt, en wel méér dan met name in Zwit serland! Wij mogen hier herinneren aan de woorden van de Nederlandse feministe mevrouw H. B. W. van Itallie-van Embden, die er or> heeft gewezen dat de verovering van het vrouwenkiesrecht slechts een deel was van de strijd der vrouwenbeweging, want „het gold zelfs niet als doel op zich zelf maar als middel om door deze hef boom verbetering te verkrijgen in de economische en de wettelijke positie van de vrouw". Helaas moet men erkennen dat, zó lang na de invoering van het vrouwenkiesrecht in ons land, deze wijdere doelstelling nog verre van bereikt is. Inzake de kwestie van gelijke lonen voor man en vrouw bij gelijk werk en gelijke prestaties vertoont Nederland beslist nog een achterstand bij verschillende andere Westeuropese landen. Op allerlei gebied, zelfs bij sommige par ticuliere en semi-particuliere instellingen en bedrijven, treft men nog ernstige dis criminatie aan ten opzichte van de ge huwde vrouw. En zo zijn er nog tal van andere facetten van het maatschappelijk leven, die bij ons geen volledige gelijkstel ling der seksen te zien geven. Er komt in dit alles weliswaar langzaam maar zeker verbetering, doch bij dit „langzaam maar zeker" moet de nadruk nog altijd wel heel sterk op „langzaam" vallen. En versnelling van dat tempo zou ons land in menig opzicht stellig ten goede komen. Het zou interessant zijn als onze poli tieke partijen tijdens de huidige verkie zingsstrijd aan dit onderwerp eens wat meer aandacht zouden besteden dan ze tot dusver hebben gedaan. Het zal zeker niet alléén de vrouwelijke kiezers belang in boezemen, welke voornemens de partijen inzake de hier aangeroerde kwesties (wel of niet) koesteren. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1