GEORG FRIEDRICH HANDEL K UNS TZA KB OEKEN De wonderen van de sterrenhemel EEN k0ude revolutie op het platteland wei volkomen: zij krijgen eenvoudig geen een geweldige omwenteling in voedingsgewoonten Het graf van Shackleton in het zuidpoolijs inspireerde tot Erbij MUZIKALE HERDENKINGEN VAN EEN GENIAAL KRACHTMENS: De eenvoud van Handels muzikale middelen is niet minder dan echte toverkunst - Beethoven Boerenbevolking ontdekt gebruik van diepvrieskluis Tussen de componisten Handel en Bach zie ik geen werkelijke overeenkomst - Fétis De ziel van Handel is klaar als een vriezende nachthemel vol gouden sterrenbloei - Querido Mario Rossi gastdirigent ZATERDAG 31 JANUARI 1959 PAGINA DRIE DE wonderen, wil de in het boek (een Neder- gen. Kennelijk met de be- zegswijze, zijn de wereld landse, die door dr. A. J. M. doeling, deze nu en dan nog niet uit. Gelukkig niet. Wanders is verzorgd, ook in zelfs een emotie van esthe- Stel u voor, dat dat wèl het die zin, dat er zorg aan is tische aard oproepende geval was, dan zou een besteed!) maar het is beelden niet te verstoren boek als „De wonderen van toch in eerste opzet: een door onderschriften, is er de sterrenhemel" niet be- fotoalbum. Van de maan tot een heel vernuftige oplos- staan. Sinds kort bestaat voorbij de Andromedanevel sing gevonden voor de uit- het echter wel degelijk: het neemt de auteur pardon: leg bij de platen. Die be- verscheen bij de uitgeverij samensteller ons mee. staat namelijk uit.... een Kosmos (Amsterdam-Ant- Dertig van de acht-en- uitleg. In die zin dat men werpen) en is samengesteld veertig hier afgedrukte achteraan het boek twee door dr. Rudolf Kühn, di- foto's zijn met de reus- pagina's naar buiten trekt recteur van de sterren- achtige telescopen van de met als resultaat, dat u vier wacht van München. sterrenwachten van Mount bladzijden druks in één Met opzet hier „samen- Wilson en Mount Palomar oogopslag bestrijkt. Links het plaatje, rechts het praatje. G. v. W. gesteld" en niet ,geschre- (Californië) gemaakt.. Dan ven". Er staat ook wel tekst weet u het wel, zou ik zeg- Het feit, dat tweehonderd jaar ge leden de verengelste Duitse compo nist Georg Friedrich Handel (te Londen op 14 april 1759) overleed, is aanleiding om in dit seizoen aan zijn oeuvre bijzonder veel aandacht te besteden en uit zijn zeer grote en veelomvattende geestelijke nalaten schap werken ter uitvoering te kie zen, die niet tot het overbekende repertoire behoren. Muzikaal Haar lem neemt aan deze herdenking in opvallend belangrijke mate deel. Reeds werd door de Christelijke Oratoriumvereniging het zelden ge- lmorde oratorium „Theodora" ten gehore gebracht, leverde Door Zang Vriendschap zijn bijdrage met „De Messias" en lieten de gecombineer de zangverenigingen Doopsgezind Zangkoor en Postaal Mannenkoor het Haarlemse publiek met het Det- tinger Te Deum kennismaken. Voor de boeg staan nu de volgende week twee manifestaties, die bijzondere aandacht verdienen: de uitvoering van een Concert voor orgel en or kest (solist Piet Kie) op het door Henri Arends geleide dinsdagavond- concert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest en de vertolking van het machtige koororatorium „Israel in Egypt" op donderdagavond door het gecombineerde ensemble der Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, de Nederlandse Han- delvereniging en de C.O.V. uit Utrecht, onder leiding van Jac. P. Loorij, tezamen driehonderd stem men. Bovendien speelt Albert de Klerk, naar authentiek gebruik, tus- s-n de beide delen van het orato rium een orgelconcert van de mees ter. Intussen bereidt Koor Katholiek Haarlem zich voor op de psalm Lau- date pueri Dominu. i en op de Ode for St. Cecilia's Day welke werken ten ihore zullen worden gebracht in het voorjaar en heeft Marinus Adam de „Watermuziek" op zijn programma van het V-concert van het N.Ph.O. op 13 februari. Temidden van het eeuwige ijs op South Georgia Eiland ligt het graf van Sir Ernest Shackleton, de beroemde En gelse zuidpoolvorser. Shackleton stierf tijdens zijn derde expeditie naar Antarc tica in januari 1922 en zijn metgezellen begroeven hem ter plaatse. Zijn laatste rustplaats werd gemarkeerd met een eenvoudig houten hek. Nu, zevenender tig jaar later, zien de ongeverfde ruw houten planken van dat grafhek er nog even nieuw en gaaf uit, alsof zij gisteren gezaagd werden. De spijkers en kram men glimmen, alsof zij pas uit de winkel gekomen zijn. Er is geen spoor van roest of verwering. De tand des tijds schijnt Shackleton's graf vergeten te zijn. ER IS EEN heel simpele verklaring voor dit ogenschijnlijk vreemde „natuurver schijnsel": het barre klimaat. In het zuid poolgebied stijgt het kwik in de thermo meter zelfs in de zomer vrijwel nergens boven het nulpunt, 's Winters heersen er temperaturen van vele tientallen graden onder nul. Tegen een dergelijke koude is geen enkele vorm van dierlijk leven be stand. Landdieren zal men op het Ant arctisch vasteland dan ook tevergeefs zoeken. Ook microben ontbreken er vrij- i i< i« J j» kans van leven. Met uitzondering van enkele virusziekten, zoals de doodgewone verkoudheid (ironie van het lot: Shackle- scheppen. Het resultaat van die pogingen Vier typen diepvrieskluizen kent men thans in ons land. Het meest in zwang is het hier afgebeelde toonbanktype Iedere huurder heeft zijn eigen loket, dat afgesloten kan worden met een hangslot. Een andere uitvoering is de carousselkluis, waarin de loketten in cirkels aan een verticale as zijn opgehangen. De huurder opent de kluisdeur en draait tot zijn eigen loket voor de opening verschijnt. ook de meest-ideale ijskast. De kennis van deze wonderlijke feiten TOEN DEZE FEITEN, geboekstaafd Welk een snelle vlucht dit alles ge- ton stierf aan een verwaarloosde influen- is onze moderne diepvriestechniek, die in door laboratoriumproeven van officiële nomen heeft, blijkt uit het feit, dat er za!) komt er op heel het immense „Witte de jaren kort voor de laatste oorlog in keuringsdiensten, bekend werden, ontstond thans reeds in driehonderd plattelands- Continent" dan ook geen enkele (door bac- Amerika ontwikkeld is. Het principe is er in Amerika een ware diepvriesrage. gemeenten in Nederland diepvrieskluizen terieën veroorzaakte) ziekte, geen rotting kinderlijk eenvoudig. Men behoeft slechts Later in het begin van de vijftiger zijn. Alleen in het afgelopen jaar zijn er en geen bederf voor. Het is niet slechts een normale koelcel of ijskast van een jaren maakte de diepvries zijn entree honderdtachtig nieuwe bijgekomen, waar- het gezondste klimaat ter wereld, maar sterker aggregaat te voorzien, die de in- in ons werelddeel. In Scandinavië en in onder enkele met vijfhonderd kluisloket- wendige temperatuur op ten minste acht- Duitsland zijn bij voorbeeld de complete ten. In totaal maken nu al dertigduizend tien graden onder nul kan brengen en toebereide maaltijd, die men via de diep- gezinnen van deze inrichtingen gebruik, dateert overigens niet van vandaag of handhaven: de minimum-temperatuur die vriesdetaillisten betrekt, uitermate popu- De meeste kluizen hebben lange wacht- gisteren. Reeds aan het begin van deze voor het doden van alle schadelijke kie- lair geworden. In ons land beperkt de om- lijsten van nieuwe gegadigden. De huur- eeuw ontdekten zuidpoolvorsers, dat rob- men, i-ottingsbacterieën en enzymen nodig zet zich in hoofdzaak tot diepgevroren prijs voor een loket van tweehonderd benvlees en vis, bewaard onder een laag is. Het resultaat overtrof de stoutste ver- groente en fruitprimeurs. Er is groot- liter bedraagt van één tot anderhalve gul- ijs, bijna onbeperkt vers en smakelijk wachtingen. Levensmiddelen, die op deze scheepse en aanlokkelijke reclame „Gun den per week, de huurders verbinden zich EES bleven. Het zou echter tot in het begin wijze ingevroren worden, zijn niet slechts uzelf hartje winter eens het genot van voor minimaal een jaar. Sommige kluizen van de dertiger jaren duren, voordat men afdoende gevrijwaard tegen bederf, zij blij- een portie verse aardbeien!" voor ge- deze wetenschap te gelde ging maken, ken tevens tijdens de gehele bewaar- voerd, maar het haalde weinig uit. Om de Ovex-al werden toen verwoede pogingen periode (zes maanden tot een jaar) niets oen of andere reden wilde de gemiddelde gedaan om in minder „bevoorrechte" stre- van hun geur en smaak, hun kleur en hun Nederlandse huisvrouw er niet aan. Vooral ken een kunstmatig zuidpoolklimaat te rijkdom aan vitaminen in te boeten. in de grote steden is het nooit een goed- lopend artikel geworden. Gegraveerd portret van Handel, naar een schilderij van Hudson, dat zich in de universiteitsbibliotheek van Hamburg bevindt. REEDS twee eeuwen overleven de muzikale scheppin gen van Handel hun maker, zonder dat het feitelijk nodig was door speciale acties dit oeuvx-e te propageren. Dat de componist tijdens zijn strijdhaftig bestaan zo nu en dan in diskrediet raakte bij het publiek, zal wel hoofd zakelijk zijn hooghartige natuur en de niets of niemand ontziende ruwheid van zijn optreden tot oorzaak hebben gehad, benevens een verward raken in partijschappen meer althans dan dat het zijn muziek gold, want weinig was er nodig om het getij te doen keren en hem tot, de held van de dag te maken en hem bij wijze van spreken tot vorst van het klankenrijk uit te roepen. Dezelfde dwingende macht van zijn persoonlijkheid wist dan weer met eenvoudig-klare maar steeds bezielde middelen, doeltreffend en op de man af, zijn meerder waardigheidsgevoel te doen gelden bij de massa. Dit alles wijst op een dominerende heroïek in deze extroverte natuur, die zelfs in bedenkelijke ontle ningen, in simplici- teiten en slordige concepties zijn „gran dezza" toonde, alsof hij zeggen wilde: Wie doet me wat! Het werkelijk grandioze van zijn kunnen en zorgde steeds voor een niet te miskennen overwicht. Observeer zijn trotse houding op het portret van Hud son of beluister zijn muziek: de indrukken van zelfbe wustheid, van onverzettelijkheid en warmbloedig pathos, van dominerende suggestie zijn dezelfde. Er is muziek die dieper graaft dan de zijne, maar de kracht om voor iedereen aanvaardbaar te zijn, te boeien en te ontroe- ren, heeft de kunst van Handel blijkbaar voor eeuwen meegekregen. IN HETZELFDE JAAR, 1685, dat Bach geboren werd, zag ook Handel, op ettelijke mijlen afstands van diens bakermat, het eei-ste levenslicht. Beiden groeiden op tot grootmeester van de toonkunst, maar in zeer uiteen lopende richting. Toen Anton Rubinstein die tegenstel ling met de vergelijking „Bach: een kathedraal, Handel: een koninklijk slot" belichtte, trof hij de kern wel bij zonder raak. Bach bleef in zijn eenvoudige betrekkin gen dicht bij huis, terwijl Handel met zijn natuur van „Streber" en vechter als cosmopoliet het leven leidde van een „grand seigneur". Vroegtijdig tot vaardig orga nist, clavecinist, hoboïst, violist en componist in zijn vaderland opgeleid, lokte het hem niet aan zich als or ganist aan een bepaalde stad te binden. Wel werd hij gefascineerd door het operabedrijf van Hamburg, waar zijn eerste drie muziekdramatische scheppingen in scène werden gezet. Daarna ging hij zich in Italië aanpassen bij de toen aldaar heex-sende kerkelijke koorstijl en bij de operagebruiken. Dan vinden wij hem als kapelmeester in dienst van de keurvorst van Hannover, die hem een verlóf naar Engeland toestond. Handel profiteerde daar van om te Londen belangrijke contacten te leggen en zijn opei-a „Rinaldo" opgevoerd te krijgen. Daarna was hij weer even in dienst van zijn keurvorst. Doch Enge land trok hem. Hij vroeg opnieuw verlof. Zo groot was zijn bijval „zelfs aan het koninklijke hof, dat hij er niet aandacht naar Hannover terug te keren. Weldra echter bracht zijn contractbreuk hem in moeilijkheden, toen zijn wettige „heer" namelijk, de Hannoverse keurvorst, koning van Engeland werd. Na het componeren van de „Watermusic" zou, volgens een legende, de breuk tussen de koning en Handel zijn bijgelegd. Het leven van de componist speelde zich verder met ups and downs in En geland af. Alleen voor dienstreizen en voor herstel van zijn gezondheid betrad hij weer het vasteland. Zijn muzikale activiteit is veelomvattend en zeer ver scheiden geweest. Korte tijd was hij kapelmeester van de hertog van Chandos, in wiens dienst hij zijn beroemde Anthems schx-eef. Daarna wierp hij zich hals over kop in het operabedrijf, als ondernemer en rusteloos werkende componist. In totaal staan zesenveertig opera's op zijn naam. Zij bezox-gden hem triomfen maar ook felle tegen slagen. Maar zelfs de ergste financiële en lichamelijke inzinking kwam hij te boven, echter niet zonder van koers te veranderen Nu wijdde hij zich hoofdzakelijk aan het oratorium, in vele gevallen een verkapte vorm van de opeta, namelijk in concertvorm uitgevoerd. Deze nieuwe scheppingsperiode leidde tot hoogtepunten, die Handel tot de grootmeester en in feite de grondlegger van het moderne oratorium gemaakt hebben. Rekenen wij zijn Passies en enkele andere werken in het genre mee, dan tellen wij meer dan dertig oratoriums in zijn oeuvre. Tijdens het componex-en van het oratorium „Jephta" verminderde zijn gezichtsvermogen. De zes laatste jaren van zijn leven was hij totaal blind, wat niet verhinderde, dat hij zijn oratoriumuitvoeringen bleef dirigeren en zich als improviserend organist liet gelden. De laatste levensperiode die der oratoriums is ook niet zonder strijd en tegenslag verlopen, maar toen Handels vurige hart was stilgevallen bleek de triomf van zijn streven volledig. Het pantheon der Engelse gro ten, Westminster Abbey, werd zijn laatste rustplaats. HANDEL WAS van het orgel uitgegaan. Geheel zijn oeuvre draagt er de sporen van. De toestanden in Enge land op het gebied van het orgel varen echter minder gunstig en niet te vergelijken met die welke hij in zijn jeugd in Duitsland had leren kennen en waarmee hij later op zijn reizen, in Holland onder meer. waar hij ook Haarlem térwille van het beroemde instrument van Miiller in de Grote Kerk bezocht, kennismaakte. Het. pedaalklavier om slechts dit onderdeel van het orgel te noemen was in Engeland over het algemeen weinig ontwikkeld of ontbrak geheel. Dit heeft een geheel apart karakter gegeven aan de vele composities, die Handel voor het orgel schreef en dit des te meer daar hij ze niet voor de kerkdiensten maar voor concertdoeleinden be stemde en ze dus doorgaans een profane geest meegaf. Zo staan er op zijn naam twintig concerten voor orgel en orkest, waarvan er echter enkele van twijfelachtige herkomst zijn. Twaalf concerten zijn als authentiek te beschouwen en nog vier andere zo goed als zeker ook. De rest zijn complicaties uit instrumentale wei-ken, ope- x-a's en oratoriums van de meester, door meer nf minder handige naboot.sers samengesteld en op Handels naam in het licht gegeven. Handel beschouwde zijn orgelwerken om ze als inter mezzo tussen de delexi van zijn oratoriums te vertolken. Dat hij daarbij zijn rijk improvisatievermogen te pas bracht is een uitgemaakte zaak. Want het komt in de originele uitgaven voor, dat de thematiek slechts schets matig is aangegeven of dat hij een sologedeelte (bijvoor beeld eén adagio) als vrije improvisatie aanduidde met een „ad libitum" (naar goeddunken). Bovendien laten zijn partituren ruimte voor harmonische vulling, zoals het in de generaalbastijd trouwens gebruikelijk was. Ex- bleef dus altijd iets spontaans van de solist te verwach ten en men kan dit rekenen tot een bijzondere attractie. De aanhouding „Handel speelt in de pauze een nieuw orgelconcert" gold dan ook als een trekpleister voor de oratoi-iumuitvoeringen. Het orgel, dat hij daarvoor had laten plaatsen in Covent Garden, was slechts van klein fox-maat: het bevatte niet meer dan zeven spelen. Maar de ervaring heeft geleerd dat het concertante spel in Handels orgelconcerten met deze beperkte dispositie voortreffelijk gediend is. Ik sprak Hi'erboven van complicaties door vreemde navolgers, doch daartoe had Handel zelf aanleiding ge geven door oudere instrumentale compo sities om te werken of een thema uit een oratorium (bijvoor beeld het Halleluja uit „De Messias") te pas te brengen. We kunnen dit verklaren als haastwerk, maar ook als een px-obaat middel van Handel om zijn publiek te boeien. Wat er van zij, de ox-gelconcerten van Handel, ingesteld als zij zijn op het directe effect, missen nooit hun werking op het publiek en behoren, door hun muzikanteske allure, tot de kostelijke dingen van het repertoire. HET IS OPVALLEND hoe vaak Handel voor zijn ora toriums een onderwerp uit het Oude Testament koos. Deze voorkeurtendens is bij hem sterk overwegend. Een bijzonder machtig monument van epische kracht bouwde hij op het bijbelse gegeven van de uittocht der Israëlie ten uit de Egyptische ballingschap. Hij had hier Mozes en Aaron, als de leiders van het verzet en van de emi gratie, tot centrale figux-en van het werk kunnen ma- ANDERS LIGT DE ZAAK op het platte land, waar de diepvries de laatste jaren de oude huiselijke conserveermethoden be ken. Hij concipieerde zijn oratorisch fresco echter als gint te verdringen. Vele boerenvrouwen, een massale volksbeweging, met „de stam Israel" als die vroeger het mestkalf of „huisvarken" hoofdfiguur. Zo is „Israel in Egypt" een bij uitstek plachten te roken, te wecken of in te koororatorium geworden, waarin achtentwintig koor- pekelen, hebben zich thans een zogenaam- nummers (waaronder verscheidene dubbelkorige) zich de diepvrieskist aangeschaft, die hun niet worden geëxploiteerd door particuliere verhouden tot een betrekkelijk gering aantal solo- slechts veel tijd en werk bespaart, maar ondernemers, andere staan onder beheer nummers (vier recitatieven, vier aria's en drie duo's), bovendien de gezondheid van hun gezin- van de genoemde plattelandsox-ganisaties, Dit is dan ook de reden waarom het werk zo zeldzaam nen ten goede komt. Doch helaas kost zo'n maar alle melden zij goede bedrijfsuit- tot uitvoering komt; want waar vindt men het koor dat diepvrieskist al gauw vijftienhonderd tot komsten. Na de initiale kosten van bouw het behoorlijk kan bezetten? Toen „Israel in Egypt" een tweeduizend gulden, zodat lang niet iedere en inrichting (een investering van onge- kleine vijf jaar ge- huisslachter zich deze luxe kan permit- veer vijfhonderd gulden per kluisloket) leden voor het eerst teren. Maar er is wel een andex-e mogelijk- heeft de exploitant geen grote uitgaven in de Haarlemse heid. Enkele jaren geleden heeft een onder- meer te doen. Zijn vaste lasten bepalen Concertzaal klonk nemende fruitkweker uit het Overbetuwse zich tot het loon voor een kluisbewaarder (namelijk onder lei- plaatsje Cothen namelijk in zijn dorp een en een gering bedrag aan elektrische ding van George Ro- diepvriesinstallatie laten bouwen, die in stroom en onderhoudskosten. Geen wonder bert) gebeurde het dertig afzondex-lijke kastjes verdeeld was. dan ook, dat er in vele gemeenten alweer door een combinatie Elk van deze kastjes of loketten had een nieuwe diepvrieskluizen in aanbouw of in van de Haarlemse inhoud van fwëehondë'rd liter (dubbel zo- voorbereiding zijn. Over een paar jaar zal en de Heemsteedse veel als een normale hüfshoudkoelkasf) en waarschijnlijk zelfs het kleinste dox-p in C.O.V. Nu zullen zelfs drie grote koren samenwerken, kon met een hangslot afgesloten worden. Nederland zijn eigen diepvriesverhuurcen- zodat het zal gaan lijken op een muziekfeest uit de da- Toen het geval klaar was, bood de kweker trale hebben, met uitzondering echter van gen, dat Mendelssohn het machtige ipos met een mas- zijn kastjes aan de dorpelingen te huur de provincies Noordholland, Zuid-Holland saai koor aan de vergetelheid ontrukte. Want zoals deze aan. net als de bankier zijn safeloketten, en Friesland, waar de belangstelling vrij pionier Bach's Matheuspassie in zijn waarde herstelde, Aanvankelijk wilden de dorpelingen er wel nihil is. In Friesland ligt dit aan het zox-gde hij er ook voor dat de muzikale kringen niet niet aan. De kweker moest enkele loketten feit dat de boerenbevolking aldaar voor van Handels „Israel in Egypt" onkundig bleven. Met dat gratis beschikbaar stellen om hen te over- namelijk bestaat uit landbouwers en grote al is het koor-épos een opgave voor bijzondere muziek- tuigen. Maar x-eeds het tweede jaar moest veeboeren, die om verschillende redenen feesten gebleven. de Cothense diepvrieskluis uitgebreid wor- geen interesse hebben voor huisslacht. In den met dertig nieuwe loketten. „Holland" waar alleen Hoofddorp een Mondreclame deed de rest en al spoedig diepvrieskluis heeft is het gebrek aan „ISRAEL IN EGYPT" is als titel van het werk niet verrezen ook in de naburige dorpen der- animo te verklaren uit het voorschrift, dat geheel correct, want het gaat niet om de slavendienst in gelijke verhuurinrichtingen. De landbouw- alle vee in deze provincies in een abat- Egyptische ballingschap, doch om de verlossing daarvan, coöperaties en de organisaties van platte- toir geslacht moet worden. In alle andere met de doortocht door de Rode Zee, de ondergang van landsvrouwen gingen zich ermee bemoeien, provincies is de diepvrieskluis echter al farao's legerscharen en de dankhymne van Mirjam, die De boerenleenbanken verschaften bouw- volkomen ingeburgerd. In vele delen van door Handel voor solo en dubbelkoor als slotapotheose kredieten, de Landbouwhogeschool in Wa- Zeeland, Limburg en de streek tussen de aangewend is. Feitelijk is heel het tweede gedeelte (dat geningen verzox-gde de voorlichting. Goede grote rivieren heeft dit reeds geleid tot is meer dan de helft van het oratorium) gewijd aan dank voorlichting is geboden, omdat de tech- een totale revolutie in de voedingsgewoon- en lofprijzing en aan een terugblik op wat voorafgegaan niek van het diepvriezen, net als koken ten van de boerenbevolking, die zich thans, is. Want in het eerste deel heeft zich reeds heel de actie en bakken, geleerd moet worden. Vele dankzij de diepvries in de wintermaanden voltrokken. Dit begon daar met een klacht, van de onder- honderden landbouwhuishoudschoollera- veel goedkopei-, beter en gezonder voedt ressen hebben in de afgelopen zes jaar in dan de gemiddelde stedeling. Het „achter- Wageningen een vierdaagse diepvriescur- lijke" platteland is in dit opzicht de stad sus gevolgd en via hen is de kennis van ver vooruit, deze nieuwe consex-veermethoden over de plattelandsbevolking verspreid. Croesen schrijver van het boekje „Europa Schil dert" verschenen in de serie Servire's Karikatuur het zogenaamde „Handelkoor" door Luxe Pockets eenzelfde mening toege- componist Willem de Fesch. DE HEER E. R. Meijer, van de Educa- was bijvoorbeeld een lucht, die in plaats tieve Dienst van het Rijksmuseum, van achter een huis daarvoor stond. Of schrijft in zijn inleiding tot Casper de Sluijters ooit die waardering zal vinden in Jongs in de „Prisma"-reeks van het Spec- Europa, die men toch van een markant trum verschenen boekje „Schilderijen genie verwacht, lijkt me zeer de vraag, zien" ondermeer: „Het bezwaar, dat ik Met Schroevers kan ik in onze knapste heb tegen vele boeken, die handelen over schilder van de laatste tijd een typisch het zien en beleven van kunst, is dat zij Amsterdamse figuur zien, maar niet het verhaal geven van de verhouding van iemand die boven de beperkingen daar- de schrijver tot zijn onderwerp". En vei- van uitkomt zoals Rembrandt dat deed. der: „De kunst, die men als beeldende Ik geloof, dat Schroevers voor alles toch kunst aanduidt, bereikt ons via het oog en op zoek is naar de voor hem als markant onze verhouding tot de beeldende kunst is geldende mens en dat is me sympathiek, een zeer persoonlijke. Daarom zal een Wie nog maar kort met de schilderskunst schrijver over kunst alleen dan boeien, leeft en als Nederlander geboren werd, wanneer zijn opinie onverwachte, algeme- waardeert eerst Van Gogh en Gauguin en ne aspecten opent, waardoor het inzicht meestal pas veel later Cézanne, van wie van de lezer wordt verhelderd". als mens zo moeilijk een beeld te vormen In zeker opzicht is Marinus Schroevers, is. Wanneer het gaat om schilderend Euro pa, dan is het toch moeilijk te begrijpen, Waarom Cézanne en ook een Velasquez ontbreken, die voor alles pure schilders Hogarth uit 1731, gemaakt naar aanleiding van een daan. In zijn monografie over Van Gogh waren. Hun namen worden wel genoemd, uitvoering van een oratorium van de Nederlandse jn dit werkje zegt hij: „Mijn weerzin tegen maar echt een monografie werd niet aan deze boeken (van irving stone, Julius hen gewijd. Want Schroevers' boekje heeft Meier Graefe en Halbo C. Kool) zal duide- toch de litterair-filosofische inslag, die de lijk zijn: ik wens zoveel mogelijk in mij heer Meijer naar mijn mening terecht een op te nemen van wat Van Gogh de wereld bezwaar acht. Nu is inderdaad Schroe- schonk. ik wens Van Gogh zelf te bcnade- vers' geschrift niet in de eerste plaats be ren". Schroevers had de opdracht om doeld als een inleiding tot het zien van deld, dit laatste met een merkwaardige fuga voor dub- steeds weer jn enkele pagina's druks een schilderijen. Hij wil een beeld van de belkoox-. En dan is er tenslotte tamelijk kort uitge- mai«kant picturaal genie van het cultuur- Europese schilderkunst schetsen. Men werkt de ondergang van het Egyptische leger. In de [and Europa te schetsen een te moeilij- moet al voldoende op de hoogte zijn van de tweede helft van het werk is er ruimte genoeg gelaten ke 0pgaVe, meen ik, omdat met vieren- schilderkunst om „Europa Schildert" te om die vernietiging in een haast wrede vreugderoes te twintig monografieën iets duidelijk ge- kunnen lezen. En voor wie van schilde- herdenken, onder meer door een duo van twee bassen, maakt moet worden, dat tot ons kwam uit ren weet zijn Velasquez en Cézanne mar- die, Jehovah lofzingend, de dood van de farao bejube- zoveie eeuwen en cultuursferen. Het kan kanter en genialer dan Sluijters, Jan len, bij een markant geritmeerde vreugdedans. dan bijna niet anders, dat toch een te per- Toorop en Hynckes. De karakteristieke effecten die Handel bij het schetsen S00nlijke kijk op het onderwerp getoond Wie zich in de schilderkunst wil verdie- van de Egyptische plagen te pas bracht, behoren tot de wordt. Daarmee verkreeg dan wel het re- Pen' beveel ik dan zonder verder com- merkwaardigste dingen van de partituur. Zo in de kik- suitaat iets onverwachts, maar ik vex-- mentaar Casper de Jongs „Schilderijen vorsenplaag (altsolo) met een typisch ritmisch naboot- moed dat ook de beer Meijer hierop niet Zien" aan- n j R sende begeleiding. Verder in de plagen der vliegen, mug- zat te wachten. Zelf was ik nogal verwon- DU^S gen en sprinkhanen, alsmede in het achtstemmige koor derd onder de markante picturale genieën van de hagel. Maar bijzonder suggestief is het koor „He een jan sluijters en een Raoul Hynckes sent a thick darkness" en ook dat van de dood van de tegen te komen. Mag de laatste misschien eerstgeborenen. nog markant genoemd worden, het woord Handel heeft en dit niet alleen met dit werk zijn geniaal komt me toch al te groot voor. Residentie Orkest gedix-igeerd worden door publiek een rijk verluchte Bijbel voorgehouden, waar- Schroevers noemt Hynckes „technisch de Italiaanse gastdirigent Mario Rossi, die van de muzikale Illustratie twee eeuwen na zijn dood een uitzonderlijk grootmeester" en be- enige jaren geleden het orkest in de zomer - nog van zijn genialiteit getuigt. Want deze krachtmens wijst daarmee de op Hynckes' in 1956 ge- concex-ten in de Kurzaal heeft geleid. Mario was een genie. houden tentoonstelling enige duidelijke te- Rossi zal een aantal concerten in Den Haag Jos. de Klerk kortkomingen niet gezien te hebben, Dat en een in Leiden dirigeren. drukte Israëlieten, gevolgd door een aantal koornum mers en een altaria, die vertellen van de plagen die Jehovah over Egypte zond. Daarna wordt de uittocht der Joden en het doortrekken van de Rode Zee behan- Van 5 februari tot 11 februai-i zal het

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15