lüeêk gezicht wenst u, memxum? Jan Jansen llil3 GRLGNBGNT Muurplantjes en hangers De poesidoedel T)e {acht op het spieyet&eeld Op 10 april trouwen kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda ZATERDAG 31 JANUARI 1959 Erbij PAGINA VIER VEEL VERSCHIL VOOR MUZIKANTEN Markante Don ER WAS EENS een man en die heette Jan Jansen. Dat vond hij erg naar. Jansen was zo'n gewone naam, er wa ren honderden Jansens. Als er over hem gesproken werd, zou iedereen al tijd vragen: „Welke Jansen? O, bedoel je die Jansen!" Als je niet zo'n alge mene naam had, wist iedereen tenmin ste dadelijk wie er bedoeld werd. De enige manier, om uit te blinken, was om iets bijzonders te doen. Dan spraken de mensen over je als: „Jansen, de we reldkampioen-bokser. Of Jansen - de beroemde zanger of pianist. Of Jansen - de grote uitvinder. Nu, aan boksen hoefde hij niet te denken. Hij was maar een tenger man netje. Zingen kon hij niet en op de piano had hij het nooit verder ge bracht dan „Jan daar ligt een kip in 't water". Maar wacht eens uitvinden, dat was misschien wel wat. Daar hoefde je niet groot en sterk voor te zijn en ook niet muzikaal. Eens kijken wat kon hij nu nog uitvinden? de stoommachine was er al en de koekoeksklok ook. En gas en elektra en de vliegmachine en de koffiemolen en nog zo heel veel an dere dingen. Dag en nacht was hij ermee bezig om iets bedenken. En hij had werkelijk wel een paar ideeën. Eén er van was om kopjes te fabriceren met het oor aan de linkerkant, voor mensen die links zijn. Verheugd ging hij met zijn idee naar een aardewerkfabrikant. Maar die werd erg boos en zei: „Maak dat u weg komt. Ik ben niet gediend van uw flauwe grapjes!" Begrijp je dat nou? Hij vond ook nog een blafmachine uit, voor mensen die bang zijn voor in brekers. Als je dacht, dat er een inbre ker in huis was, hoefde je maar op een knopje te drukken en dan klonk er door het hele huis een woedend geblaf. De inbrekers zouden denken dat er een ge vaarlijke hond rondliep en op de vlucht gaan. Zo'n machine hoefde je 's avonds niet uit te laten en met een hond moet dat wel. Maar niettegenstaande die voordelen wilde geen enkele fabrikant het ding in de handel brengen. OP EEN AVOND zag hij in de krant dat de beroemde dichter Piet Pietersen de grote prijs voor dichtkunst had ge kregen. Wat een naam had die man, bijna zo erg als Jan Jansen! Maar voor hem kwam het er niet op aan. Hij was de dichter Pietersen en niet zo maar één uit de massa, dat allemaal om dat hij een paar versjes had geschre ven. Wat was daar nu aan? Dat kon hij ook wel. Ja, waarom zou hij het eigen lijk niét ééns proberen? Stel je voor dat hij beroemd werdHij haalde papier en pen te voorschijn en begon vol ver trouwen aan zijn eerste gedicht. In zijn verbeelding zag hij zich al de grote prijs in ontvangst nemen. De eerste regel schreef hij vlot neer: „De leeuw is de koning der dieren". Wat rijmde er op dieren? Pieren en gieren. Meer wist hij niet te bedenken. En daar had hij niet veel aan. Je kon zeggen: „De leeuw lust geen pieren" of: „De leeuw is om te gieren". Maar dat was niet erg toepasselijk op een leeuw. En een ge dicht van twee regels was ook wel wat er kort. Kom, alle begin is moeilijk, hij zou een ander onderwerp nemen. Na heel lang nadenken welde er ites heel moois in hem op: „Des morgens als de zon op gaat, is de lucht soms rose". Dat was nog eens poëzie, vond hij. Helaas bleef het bij die ene regel. Een rijmwoord op rose bestond eenvoudig niet. De Neder landse taal was toch maar een arme taal, vond hij. Hoe die Pietersen hem dat lapte, begreep hij niet. HIJ HAD alle hoop om ergens in uit tc blinken al opgegeven, tot hij op een goede dag een advertentie in de krant zag staan. „Een heerlijkheid met titel te koop". Hij wist wel niet precies wat een heerlijkheid was, maar die titel klonk erg verleidelijk. Dus schreef hij op de advertentie en kreeg per kerende post antwoord. De heerlijkheid bleek te bestaan uit een kasteeltje met wat grondbezit en een paar boerderijen. De titel, die er bij te koop was, ging ver boven zijn verwachtingen uit: hij zou zich Markies de Mallebrouque mogen noemen. Al was het kasteeltje erg ver vallen en lag het in een uithoek van het land, toch kocht Jan Jansen het, zonder zich te bedenken. Hij ging er wonen en voelde er zich heel gelukkig. Na een poosje trouwde hij en kreeg een zoon, die hij Armand noemde. Ar- Welke verschillen vind je tussen deze twee plaatjes? Het zijn ermeer dan tien. 9 Je kunt dit muziekinstrument maken van een kartonhuls van een closetrol. Plak aan beide kanten een hard stukje papier over de openingen, nadat je er een paar kleine steentjes in gedaan hebt. Beschilder het rnet leuke mo tiefjes en je kunt het bij het maken van muziek, of bij het zingen gebruiken om de maat ermee te schudden. mand de Mallebrouque was toch heel iets anders dan Jan JansenHij ver gat dan ook niet om Armand steeds voor ogen te houden wat een geluks vogel hij was om zo'n mooie naam te hebben. Toen Armand wat ouder werd, ging hij naar een deftige kostschool en daar kreeg hij meer dan genoeg van zijn mooie naam. Hij werd er verschrikke lijk mee geplaagd door de andere jon gens. De een wist nog een leuker grapje op die naam te bedenken dan de ander en het kwam zover, dat hij alleen nog inaar „de malle broek" werd genoemd. Misschien wel omdat hij zich ongeluk kig voelde, begon hij te dichten. En toen hij een hele stapel versjes had liggen, besloot hij om er eens een paar naar een tijdschrift te sturen. Maar dan onder een schuilnaamNa enig nadenken "koos hij Jan Jansen. Waarom ook niet? Dat was toch eigenlijk zijn echte naam. Zijn gedichten werden aan genomen. Hij stuurde er meer, ook naar andere bladen. Hij werd heel bekend. Zijn vader wist van dit alles niets. Hij las geen gedichten, eigenlijk alleen maar de krant. En op een dag las hij daarin dat de grote prijs voor dichtkunst was uitgereikt aan een zekere Jan Jansen. „Dat is vreemd!" dacht hij. „Zeker ook een Jansen, die genoeg had van zijn naam. En nog wel een Jan.... Zou het familie van me zijn. Och, dat zal wel niet. En zoveel Jansens". Even later kwam Armand thuis. „Moet je eens horen!" zei zijn vader opgewonden. „Daar heeft me een' Jan Jansen de prijs voor dichtkunst ge wonnen. Toen ik zo heette, heb ik er nog eens over gedacht om mee te dingen. En kijk eens, daar staat een portret van de winnaar, ik vind dat hij wel wat op jou lijkt". Armand kuchte een paar keer en zei toen: „Vader, ik moet je iets bekennen. Die dichter, Jan Jansen, dat ben ik". Zijn vader kan het eerst niet geloven. En toen hij het geloofde, wilde hij dat Armand zijn ware naam bekend zou maken. Maar daar dacht Amand niet over. „Jansen is mijn ware naam!" zei hij. „Ik ben Jansen en ik blijf Jansen!" Zijn vader begreep, dat hij er niet van af te brengen was en legde er zich bij neer. En eigenlijk was hij toch wel trots, dat een doodgewone Jansen zo'n grote eer te beurt was gevallen. Peu Hier is de poesidoedel, Zijn kleur is blauw en geel. Hij lijkt iets op een poedel En eten doet-ie veel. Merkwaardig dier, die poesidoedel. Hij kijkt een beetje scheel. Het liefste eet hij appelstroedel Bestrooid met veel kaneel. En slapen doet hij ook heel gek, Dan hangt hij aan een touw. Dat touw dat houdt hij in zijn bek. Hij slaapt graag in de kou. Hij woont niet meer in Nederland; Hij hield te veel van macaroni. Nu leeft hij in een ander land. Dat land heet Pepperoni. In een wolkenkrabber van Manhattan in New York is een vreemde club gevestigd, die men wel eens kortweg met het woord „fanatiekelingen" aanduidt. Het grootste gedeelte van de leden bestaat uit vrouwen, die hun uiterste best doen een bepaalde bewonderde filmster zoveel mogelijk te imi teren zowel in uiterlijk en kleding als in „levensstijl". De „fans" beschikken over een eigen kliniek, waar specialisten op het terrein der plastische chirurgie „op bestelling" ge zichten kunnen veranderen. De operaties in de „folterkamer' zijn vaak vrij gecompliceerd, pijnlijk, kostbaar en langdurig, maar welke rechtgeaarde „fan" zou zich door deze bijkom stighedenlaten afschrikken? Natuurlijk zijn de tarieven afhankelijk van de aard der behandeling ofwel van het gelaatsmasker, dat gevraagd wordt. Zo kost een „uitvoering" Claudette Colbert twaalfhonderd dollar (ruim vierduizend gulden). Vaak is het uit de mode raken van een ster ook van invloed, op de prijs en zo is bij voorbeeld het Mariene Dietrichtype sedert enkele jaren van duizend op vijfhonderd dollar gezakt. Er zijn echter bepaalde klassieke filmgezichten, die al werden ze door Hollywood reecls lang afgeschreven hun markt en bewonderaarsters blijven behouden. Ook kunnen dames, die minder fanatiek een bepaald, idool aan- Er zijn gelukkig vele soorten moderne wandplantjes; er zijn ook allerlei moge lijkheden deze langs de muur te laten groeien. De handel heeft er rekening mee gehouden en presenteert houten stan daards die aan de wand vastgemaakt kun nen worden. Er zijn ook hangers van plastic en van staal; beide zijn bijzonder aardig van vorm en kunnen op eenvoudige wijze vastgemaakt worden. Klimplantjes laat men ook wel eens langs een net klim men, dat men aan de muur vastgemaakt heeft; men kan de lange ranken ook met kromme spelden vastmaken. Doe het niet zo dat punaises of spelden door de ranken heen gestoken worden maar maak de rank jes met een dun onzichtbaar draadje aan de punaise of de kromme speld of spij ker vast. Er zijn ook bloempotjes sier- potjes met rotan schermpjes en hangers, die geheel uit rotan vervaardigd zijn. Al naar gelang de inrichting van het huis zal men er een keuze uit moeten doen. G. Kromdijk BIJ DE JACHT der fanatiekelingen om het spiegelbeeld van hun idool te worden, hoort nog zoals reeds kort gezegd werd een andere uiterlijke factor: dezelfde kleding. En nu spelen zich op de drie maandelijkse verkopingen van gebruikte kleding van beroemde sterren wilde tone len af. Daar de „afleggertjes" meestal in goede staat zijn, bieden de „fans" luid schreeuwend tegen elkaar op, zodat de prijzen zich al spoedig in hogere regionen bevinden. Het is niet ongewoon, dat een avondjapon voor vierduizend gulden weg gaat en dat een „beroemd" nachthemd het tot zevenduizend gulden brengt. Bij het op slaan komt het vaak ook tot toeslaan, zodat een namaak-Rita-Hayworth een blauw oog van een tweedehands-Elisabeth-Taylor op loopt. Op dergelijke verkoopdagen is de dichtstbijzijnde politiepost in voortdurende alarmtoestand, want ook gebroken armen en ribben zijn geen zeldzaamheid. Tenslotte nog een woord over de mannen, die zich in de „fan"-oorlog gemengd heb ben, maar zich aan „gezichtsruil" weinig gelegen laten liggen. Het zwaartepunt van hun activiteiten hebben ~e verlegd naar de eigen clubkrant en wel in het bijzonder naar de rijkvoorziene rubriek huwelijks advertenties. Daarin staat dan bijvoor beeld te lezen: „Charmante Mae West zoekt elegante Fred Astaire" of „Vijfen veertigjarige Tyrone Power wil negentien jarige Brigitte Bardot leren kennen". Jaap Stigter hangen, maar wel gaarne ten koste van alles mooi willen zijn, aan de hand van foto's een keuze doen, of zij de oog- inplant van Joan Crawford a raison van vijfhonderdtwintig dollar ofwel de beroemd geworden fraaie neus van Norma Shearer voor vierhonderd dollar wensen. In de monster collectie neemt het „ovaal" van Dorothy Lamour ook een veelgevraagde plaats in en wie zou voor zo'n mooie gelaatslijn niet het luttele bedrag van zevenhonderdvijftig dollar ivillen neertellen? Vaak treft men hier ook dames aan, die geen beslissing kunnen nemen ze zitten urenlang in fotoboeken te studeren en stranden tenslotte met hun ge voelens tussen Kim Novak en Gina Lollobrigida, om dan maar met zorgelijke rimpels in het voorhoofd, heen te gaan en er nog een nachtje over te slajjcn. Het is te begrijpen, dat het „aanleunen" bij een bepaalde ster zeer lastig is. Tenslotte verwisselt men van gezicht niet zo makkelijk als van japon. En indien men eindelijk een A la Mariene, Greta of Claudette. beslissing genomen heeft, kunnen er nog onaangename ver rassingen komen, zoals bijvoorbeeld „Nee, mevrouw, het gelaatsmasker van Sonja Henie kunnen we boven de vijftig jaar niet meer garanderen IN ONS LAND is het geen al te grote luxe -een bontmantel te bezitten. Ten min ste vijf maanden van het jaar is het weer zó, dat een bontmantel oris de meeste be schutting en behaaglijkheid geelt- Toch kunnen velen zich een echte bontmantel niet permitteren. Voor hen kan de orlon bontmantel of bontmantel van syntheti sche vezels de vervulling van hun dromen betekenen. Was voor enkele jaren terug de orlon bontmantel een grove imitatie, waarvan men op meters afstand al kon zien dat deze door de valse glans en stug ge kwaliteit niet echt was, tegenwoordig is er in de verwerking een zó grote perfec tie bereikt, dat het voor een leek vaak moeilijk zal zijn op het eerste gezicht de imitatie bontmantel van de echte te onder scheiden. DE CLUB beschikt over een omvangrijke organisatie. Naast de privé-kliniek vindt men onder meer gymnastiekzalen, institu ten voor massage, bestralingskamers, baden enzovoorts. Een staf van eigen artsen, mas seurs, voetspecialisten, kappers, psycholo gen en dansleraren is dagelijks in de weer om de grote klantenkring tevreden te stellen. Overigens verwondert niemand zich in Amerika over deze gang van zaken, want de schoonheidsindustrie met haar neven vertakkingen heeft in het algemeen zo'n enorme vlucht genomen, dat zij onmiddel lijk volgt op de film-„business". En het onbekende winkelmeisje uit de provincie, dat door een „talentjager" ont dekt wordt en voorlopig een weeksalaris van honderd vijftig dollar krijgt, is er fei telijk slechter aan toe, dan de filmfans, die tenslotte nog met hun gezicht mogen doen, wat zij willen ook al vinden deze achter af, dat het verworven masker hen niet staat of op den duur „vervelend" wordt, zodat ze zich weer aan een nieuwe operatie moeten onderwerpen. Want dit meisje heeft van het ogenblik af, dat zij haar hand tekening onder het contract gezet heeft, niets meer te vertellen over haar uiterlijk. De „producers" bezitten haar ogen, haar neus, haar tanden. Al is het toekomstige sterretje nog zo trots op haar regelmatige witte gebit men zal, nadat zij gedurende twee uren op alle mogelijke manieren voor de camera gelachen heeft, wel eens kijken wat er met haar tanden gebeuren moet. Een prachtige serie jacketkronen van plastic of porselein kan ware wonderen doen tenslotte zijn vele bekende sterren hiermede „toegerust". Oude foto's van Greta Garbo tonen aan, dat zij als winkel meisje nog een onregelmatig scheef gebit had. Het is onbekend, of dit ten behoeve van haar optreden voor de film werd ver vangen door jackets dan wel door een kunstgebit. NATUURIJK vormt ook het kapsel een object voor grote aandacht. Men tracht een kleur en een glans te benaderen, die teint, ogen en temperament van een bepaald type „ster" geen onrecht aandoen. Zo mag een „vamp" nooit met helblonde haren optre den en kan een „naïeve" moeilijk met rode lokken op pad. Overigens zijn de fantasie- kleuren in Amerika uit de mode geraakt- men ziet geen platinablond, bietenrood of „elektrisch" blauw meer. Deze zijn ver drongen door bruin, donkermahonie en as blond. De correctie var. de neus is een bijzonder delicate operatie. Deze kan tenslotte slechts ondernomen worden, indien het genre, dat de toekomstige „ster" moet uitbeelden, de finitief vaststaat. Het zou een katastrofe zijn, indien een actrice een wipneusje aan gemeten kreeg en tenslotte na een fiasco in de lichte komerie naar het romantische genre ging verhuizen. Nu ja.katastrofe. dat wil zeggen: voor de actrice zelf, die opnieuw geopereerd moet worden. Maar er zijn ongelukkigen, die in alle genres tevergeefs hun kans beproefden en soms acht tot tien gelaatsoperaties moeten door staan. De vorm van de oren, die tot voor enkele jaren verwaarloosd werd, is inmid dels van grotere betekenis geworden. De „opmaak" van de oorlapjes is een bijzonder ernstige zaak, want hiermede heeft men de mogelijkheid, de kleur van het baar te accentueren. Maar niet slechts kleine burgeressen, kantoormeisjes, droomsters van roem en klatergoud, aspirantsterren en dergelijken willen al dit lijden terwille van de schoon heid ondergaan. Ook de gevestigde „ster ren" moeten gewillig het hoofd buigen, wanneer een verandering van hun profiel voorgeschreven wordt. Een enkele hoofd rol en voor menige middelmatige kracht van het tweede of derde plan vaak dé grote kans kan dit noodzakelijk maken. Het wonderlijke feit doet zich dus voor, dat een actrice, die het nadat allerlei chirurgische en schoonheidskunstgrepen haar gelaat „vormden" tot roem bracht, later „fans" met doodgewone gezichten dwingt om soortgelijke ingrepen te onder gaan. De toekomstige keizerin van Japan zal in april met kroonprins Akihito in het huwelijk treden. Zowel Akihito als zijn verloofde hebben de wens te kennen ge geven het huwelijk zo spoedig mogelijk te doen vieren. Het is daarom dat er voor de vierentwintigjarige Mitsjiko Sjoda geen tijd zal zijn zich een nieuw bruidstoilet te laten aanmeten. Zij zal de kimono dragen die prinses Teroe, zuster van kroonprins Akihito, droeg toen zij trouwde. Op het hoofd krijgt Akihito's bruid de kroon die zijn moeder, keizerin Nagako, op het hoofd had toen zij keizer Hirohito huwde. Het Japanse kabinet heeft de trouwdatum be paald op 10 april. Volgens leden van de hofhouding zal „alles zo eenvoudig moge lijk gehouden worden" en zal de Dlechtig- heid door ongeveer zeshonderd gasten worden bijgewoond. Enkele traditionele gebruiken van het ceremonieel zullen voor het eerst sedert eeuwen geschrapt worden omdat men ze door de tijd achterhaald vindt. Op de dag van haar huwelijk verlaat Mitsjiko Sjoda zeer vroeg in de morgen haar woning om zich in het keizerlijk pa leis te laten kleden. De huwelijksplechtig heid zelf begint om tien uur en zal worden voltrokken in de paleistempel. Vervolgens zal het jonggehuwde paar in westelijke kledij gestoken een formeel be zoek brengen aan de keizer en de keizerin. Hierna vertrekken zij naar hun eigen paleis. De dag na het huwelijk begint de driedaagse viering over heel Jaoan. Aan het hof houdt men een reeks galabanketten voor ongeveer drieduizend genodigden. Elke gast krijgt van de keizer een zilveren voorwerp als aandenken. De kroonprins en zijn gemalin zullen intussen hun huwelijksreis zijn begonnen die leidt langs de grote Iseschrijnen om het huwelijk mee te delen aan Akihito's voor ouders. Het paar zal ook een poosje ver blijven bij de tombe van keizer Jimmoe, de legendarische eerste keizer van Japan die in 660 voor Christus de troon besteeg. SAN FRUTTUOSO (UPI) Overeen komstig een oude traditie dook Don Duilio Marcante dezer dagen in het ijskoude water van de Middellandse Zee om er een boeket „onderwater bloemen" voor een bruid te halen. Vóór zijn duik in zee had de priester het huwelijk ingezegend van Sandro Dioli en Enrichetta Bozzo. Enrichetta was het eerste meisje, dat sinds zeven jaar in het kleine dorp aan de zee San Fruttuoso in het huwelijk trad. Het dorp telt namelijk slechts 94 inwoners. Het eeuwenoude gebruik om een boeket „onderwater bloemen" van de bodem der zee op te halen dateert nog uit de tijd toen een Griekse nederzetting op de plaats waar het dorp thans ligt, werd gevestigd. Het is niet gebruikelijk, dat de parochie geestelijke de zee induikt, maar Don Mar cante is heel geïnteresseerd in wat er op de zeebodem groeit. Na hun terugkeer in Tokio zal het kroon prinselijke paar vier dames du palais, vier kameniers en een chauffeur tot zijn Het orlonbont wordt als echt bont ver werkt en met kleine stukjes of banen te gen elkaar genaaid en met een bandje af gewerkt om uitscheuren te voorkomen. Sommige soorten, zoals bij voorbeeld wink (imitatie van mink) worden zo ge weven, dat ze het meeste met het echte bont overeenkomen. Ze bestaan uit een lichte korte pool en een langere donkere pool. Door het weglaten van een paar kettingdraden krijgt men uitsparing van een pool, waardoor men duidelijk het ef fect van dierevelletjes krijgt. Zo zagen we een prachtige verwerking in parel grijs met een warm levend lichteffect, dat zelfs op de hand nog als bont aan deed. Behalve de lage prijs (de mantels variëren van honderdvijftig tot vijfhon derd gulden) zijn er nog andere voorde len van orlonbont. Het is licht in gewicht, motvrij en praktisch onverslijtbaar. Het verhaal, dat men de mantel zelf in een sopje kan reinigen, berust op een fabeltje. Ze moeten net als gewone bontmantels be handeld en gereinigd worden. Een nadeel is dat orlonbont zeer gevoelig is voor in vloeden van warmte. Komt men in aan raking met een verwarming, of andere warmtebron, dan kan een gedeelte van het bont door de hitte wegsmelten, het geen een lelijke streep achterlaat, die niet meer weg te krijgen is. De meest bekende imitaties zijn mou- ton, persianer, toscaans, lam en mink en als we bedenken, dat één bekende Am sterdamse fabrikant dit jaar vier tot vijf duizend stuks in eigen land heeft afgele verd, dan wil dit zeggen dat de synthe tische vezel ook op dit terrein een enorme overwinning heeft geboekt. Toch hopen we dat er nog genoeg dames zullen zijn, die een voorkeur voor echt bont blijven hou den. Niets is immers mooier dan een mooi verwerkte bontsoort, die bij de hoogste luxe de allure van geraffineerde eenvoud met zich meedraagt. Nog een raadgeving voor ieder, die voor niet al te veel geld een echte bontmantel wil kopen: koop liever de duurste mantei in een goedkopere bontsoort, dan de goed koopste in een duurdere soort. Katy

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 16