r „P.v.d.A. ziet stemming met gerustheid tegemoet" Situatie bij de n.v. Berger werkte knoeierijen in de hand A.R.-voorkeur gaat naar christelijk kabinet uit JOHNNIE WALKER 1 Van dag tot dag Verhoging van lonen en de sociale uitkeringen voornaamste programpunt Verkorting van de diensttijd nodig „Men had zelfs met opzet geen gunstiger klimaat voor een falsaris kunnen scheppen" Opnieuw bemiddeling van Eugene Black? KUNT U ZINGEN? WILT U OOK ZINGEN? PRIJSWINNAARS PIEKERAARS PICKNICK ^Praatótoel 3 Gevaarlijke sporen Gouden horloge van Mikojan voor SAS-piloot VERDEDIGER VAN HET GOEDE HEERTJE": PROF. ZIJLSTRA IN HEERLEN: Brits-Egyptisch overleg de I Examens ZATERDAG 31 JANUARI 1959 In de rede, waarmfee mr. A. M. baron van TuyII van Serooskerken gisteren af scheid heeft genomen als president van de Haarlemse rechtbank, heeft hij een zeer ernstige vermaning laten horen omtrent een zaak van het hoogste algemene belang: de noodzaak van de volledige handhaving der rechterlijke onafhankelijkheid. Wij zijn er hier in Nederland zó aan ge wend, het begrip van de rechterlijke onaf hankelijkheid als vanzelfsprekend want als onverbrekelijk verbonden met onze democratische staatsvorm te beschou wen, dat de meesten onzer zich dat begrip zijn gaan voorstellen als geheel veilig tegen alle pogingen tot aantasting ervan. De scheidende president heeft ons uit die droom wakkergeschud. Weliswaar heeft hij geen ogenblik beweerd, dat het principe der rechterlijke zelfstandigheid in ons land met voeten zou worden getreden, maar wel heeft hij nadrukkelijk de aandacht geves tigd op kleine inbreuken op die zelfstandig heid kleine inbreuken die, als er niet tegen werd geprotesteerd, wel eens door grotere inbreuken zouden kunnen worden gevolgd. Baron Van Tuyll noemde als voorbeeld een schijnbaar heel onschuldig geval uit 1955: de minister van Justitie vroeg de presidenten van rechterlijke colleges, die een plaatsvervanger aanwijzen voor een lid dat verhinderd is, een schriftelijke toe lichting van de redenen waarom een plaatsvervanger moest worden aangezocht. Schijnbaar onschuldig, maar toch wel zó gevaarlijk als poging om controle op de rechterlijke macht uit te oefenen, dat de minister er later op terugkwam en toen volstond met het eisen van een ver klaring dat de vervanging inderdaad nodig was. Een ander voorbeeld: in 1956 verklaarde de minister van Justitie, dat een politie rechter niet voor aanwijzing tot kinder rechter of kinderrechter-plaatsvervanger in aanmerking „behoorde'' te komen (blijk baar uit angst voor politie-„beulen", spotte baron van Tuyll!), zulks in afwijking van de justitiële opvatting dat alleen de rechtbank tot taak heeft, kinderrechters aan te wijzen en dus ook de geschiktheid der in aanmerking komende personen te beoordelen. In Haarlem heeft dit verschil van opvatting er zelfs toe geleid, dat de rechtbank haar politierechter wèl heeft aanbevolen voor de functie van plaats vervangend kinderrechter, maar dat diens aanwijzing tot deze functie zonder nader overleg achterwege is gebleven. En tenslotte vestigde de scheidende president er de aandacht van zijn gehoor op, dat rechters in ons land voor het leven worden benoemd, juist om hen te onttrek ken aan een ingrijpen van de overheid in gevallen van meningsverschil over de uit oefening van hun taak; hetgeen een lid van de Tweede Kamer bij een bepaalde kwestie niet heeft verhinderd, op te mer ken: „De minister heeft in elk geval wèl de bevoegdheid, deze rechter op passende wijze over te plaatsen". Dit alles toont duidelijk aan, dat het al te optimistisch zou zijn, te menen dat het principe van de i-echterlijke onafhankelijk heid in ons land door geen enkel gevaar bedreigd wordt. Zulke gevaren zijn er blijkens de genoemde voorbeelden wel, al zijn het tot nog toe geen gevaren die ons leken koude rillingen bezorgen. Maar de scheidende president wees er op, dat aan tasting van de zelfstandigheid van de rechter geleidelijk pleegt te gaan en dat, wat vandaag een kleine inbreuk is, morgen tot een grote kan uitgroeien. Hij zei dat het regime van de Duitse bezetters sporen heeft achtergelaten, sporen van de over heersing door de uitvoerende macht, en dat ook sommige van onze democratische regeerders daarin hier en daar wel iets aantrekkelijks hebben gevonden. Dat soort gelijke sporen ook op ander terrein nog wel te vinden zijn, en met soortgelijke ge volgen, is trouwens een bekend feit. Het was een wijze waarschuwing, die gisteren in het Haarlemse stadhuis heeft weerklonken, de waarschuwing dat wij moeten waken tegen elke ook de klein ste aantasting van de zelfstandigheid der rechterlijke macht. Erfenissen van het nazi-regime kunnen we op èlk gebied mis sen, maar op dat van de justitie wel in de allereerste plaats! MOSKOU (UPI) De S.A.S.-piloot Karl Arne Schultzberg, die het toestel bestuur de waarmee vice-premier Mikojan van New York naar Kopenhagen reisde, heeft vrijdag in Moskou een gouden horloge ontvangen. Schulzberg zette het toestel, dat storing aan twee van de vier motoren had gekregen veilig op Newfoundland aan de grond. Gisteren bestuurde Schultz berg een vliegtuig naar Moskou. De Russi sche autoriteiten hadden hem uitgenodigd op het Kremlin, doch de tijd bleek niet toereikend. Het toestel was een half uur over tijd en moest nog een half uur rond cirkelen voor het kon landen. Nauwelijks had Schultzberg de motoren afgezet of een secretaris van Mikojan meldde zich bij de cabine om het horloge te overhandigen. De ze secretaris maakte ook de noodlanding te Argentia mee. Hij zei dat Mikojan niet naar het vliegveld kon komen wegens het partijcongres. Het horloge draagt de in scriptie: „Aan de dappere piloot L. Schultz berg, van A. Mikojan". Schultzberg, die tevens door vertegenwoordigers van de ambassades van Zweden, Denemarken en Noorwegen werd begroet, moest drie kwartier na aankomst weer vertrekken. De Partij van de Arbeid houdt vandaag in Bellevue te Amsterdam een verkie zingscongres dat vanochtend begonnen is met een rede van de partijvoorzitter, de heer E. Vermeer. Zich afvragend wat voor een kabinet er straks uit de bus zal ko men zei de heer Vermeer o.a.: De recht se partijen zijn het onderling op geen stukken na eens, worden zij dat wel, dan zal het' naar mijn mening onder conserva tieve druk uit eigen gelederen onmogelijk zijn een vooruitstrevende politiek te voe ren. De keus tussen een kabinet met of zonder de socialisten berust thans bij de heer Romme". „De afwerking van het re geringsprogram van het kabinet-Drees is onmogelijk gemaakt door de kamermeer derheid en het warer. niet de zeven eisen van mr. Burger op de fakkeldragersdag, die het kabinet ten val brachten, aldus de heer Vermeer. Verdeling nationale inkomen „Het streven naar een aanvaardbare verdeling van het nationale inkomen stelt de partij voorop: nu welvaart stijgt is al lereerst een opheffing van de gevolgen van de bestedingsbeperking noodzakelijk door verhoging van lonen, salarissen en sociale uitkeringen." Huren en woningbouw „Tussen minister Witte en de P.v.d.A. bestaan ernstige meningsverschillen over de soort woningen, die moeten wor den gebouwd. De P. v. d. A. eist meer woningwetwoningen. Voorts moet worden gezocht naar maatregelen om het kosten- peil van de woningbouw te verlagen opdat huur- en kostenpeil meer in evenwicht ge raken. De heer Vermeer achtte dit moge lijk door strenge beheersing van de bouw markt; streng toezicht op de prijsvorming in het bouwbedrijf, maatregelen ter be vordering van de rationalisatie in de bouw, stichting van een nationaal bouwbedrijf en een wettelijke regeling om kapitaalbeleg gers te verplichten, een deel van het voor belegging beschikbare kapitaal ten behoe ve van de woningbouw te beleggen te gen een redelijke rente. Door rentever laging met een hair percent zouden de bouwkosten met 10 pet. worden verlaagd. Pensioenen „Korting op de ambtenarenpensioenen kan in de toekomst alleen dan worden ver dedigd, indien de gepensioneerde de zeker heid heeft gekregen dat zijn pensioen aan de omstandigheden zal worden aangepast. De oplossing daarvoor is volgens de heer Vermeer: het garanderen in de pensioen wet van het waardevast pensioen, afge stemd op het salarispeil der ambtenaren. Stakingsrecht „De vakbeweging dieno om haar taak in de maatschappij goed te kunnen ver vullen de oeschikking te hebben en te blij ven houden over de werkstaking „als uiterste middel om de belangen van de arbeidende mens te kunnen behartigen." „De partij vraagt voorts een belasting heffing op tot nu toe onbelaste kapitaals winsten. Vermogensvermeerdering door besparing of vererving zijn wel belast. Het is ons niet duidelijk waarom het onbillijk zou zijn, vermeerdering van vermogen door toeval ook te belasten." „Gelijke kansen voor allen „Het uitgangspunt ten aanzien van on derwijs en cultuur is gelijke kansen voor ieder. Wij willen dat begaafde studenten in ruime mate bijdragen krijgen in hun studiekosten als een wettelijk recht, waar bij ook de bijdrage van de ouders, naar vermogen, is geregeld." Voetbalpool „De partij vraagt voorts een wettelijke regeling voor de voetbalpool in het belang van de duizenden amateursportclubs die zich niet financieel staande kunnen hou den." Over de defensie zei de heer Vermeer dat bewapening helaas nodig is. „Maar ook aan deze bittere eis van sociale ze kerheid („sociale zekerheid houdt ook in bescherming tegen de misdaad van de oorlog") stelt de partij de voorwaarde van efficiency. De partij wil de militaire uitgaven beperken omdat zij het onjuist acht, dat Nederland meer doet dan gelijk waardige bondgenoten. Verkorting van de diensttijd is nodig. Als wij een andere vlootpolitiek voerden en bureaus en sta ven uitkamden, dan zou er best wat van de lange diensttijd een zwaar drukken de last op onze jonge generatie af kun nen." Nieuw Guinea „Het Nieuw-Guinea-beleid moet gericht zijn op een internationale regeling van dit vraagstuk." De heer Vermeer herin nerde in dit verband aan de motie-Burger die indertijd in de Kamer werd verwor pen. Hij zei te vrezen, dat de Kamermeer derheid „te laat spijt van haar houding zal krijgen." Ten slotte zei de heer Vermeer „In po litiek opzicht is er de laatste maanden meer klaarheid gekomen. Ons volk gaat kiezen. Wij wachten de uitslag met ge rustheid af. In een buitengewone vergadering van de Amsterdamse Kunstraad, vrijdag avond gehouden in de aula van het Stedelijk Museum, zijn de oorkonden uitgereikt, behorende bij de door de Op de laatste dag van het proces tegen „het goede heertje" heeft diens verdediger, mr. J. de Jong, een boekje opengedaan over de „miljoenendans" by de n.v. Berger. „Er werd geen leiding gegeven, noch controle uitgeoefend. Ik vraag my af of het ontbreken van normale directiemaatregelen niet grenst aan het geven van gelegenheid tot het plegen van malversaties. In het vooronderzoek hebben de accountants leer stellingen verkondigd op het gebied van accountancy die iemand de haren ten berge doen ryzen. Zwam gedijt in een vochtige omgeving. Voor een falsaris zou zelfs met opzet geen gunstiger klimaat kunnen worden geschapen", aldus mr. De Jong. De raadsman gaf een aantal cijfers over de naar verhouding van het betrekkelijk geringe aandelenkapitaal van de n.v. Ber ger Cf 100.000) indrukwekkende winsten, die er gemaakt werden. In 1953 bedroeg de winst 2'/2 miljoen gulden en werd een divi dend van 1054 percent uitgekeerd of wel ruim tien maal het aandelenkapitaal. De twee directeuren kregen een douceur van 384.000 en de president-commissaris met twee collega's samen 92.000. Ook de tan tièmes waren niet te versmaden: in 1955 ontvingen directie, commissarissen en pro curatiehouders samen aan tantièmes ruim 550.000. De verduisteringen van verdach te bedroegen ruim 35 percent-van- de-ge zamenlijk uitgekeerde tantièmes, waarin hij zelf niet deelde. Mr. De Jong citeerde deze cijfers om de nonchalance te ver klaren. „Als alles goed gaat en er geld verdiend wordt als water, is men geneigd alles wat lichter op te nemen". Pleiter ontkende dat zijn cliënt een „ha bituele oplichter" zou zijn en verwees naar de loffelijke getuigschriften van een accountantskantoor, waar verdachte twaalf jaar gewerkt heeft. Zijn strafblad was nog blanco. De raadsman was van mening, dat men uit het oogpunt van generale preventie geen hoge straf behoefde op te leggen. De ontdekking van de fabelachtige verduiste ring heeft in den lande een stroom van verduisteringen dank zij extra controles aan het licht gebracht. Tal van bedrijven hebben zich bezonnen op controlemaat regelen, waardoor vele collega-boekhou ders voor vallen zijn of worden behoed. Mr. De Jong zei, dat de verdachte enor me bedragen inzette in voetbalpools en loterijen, maar nooit een prijs kreeg. Per bestelauto ontving hij tijdens het eerste begin van de puzzelrage iedere vrijdag 500 kranten. Hij nam twee jongelieden in PAUL ROBESON ZIEK Volgens in Stratford-on-Avon ontvangen berichten uit Moskou is de Amerikaanse negerbas en acteur Paul Robeson ernstig ziek. Hij zou niet kunnen deelnemen aan het Toneelfestival dat in april in Stratford wordt gehouden. Ter opening van de verkiezingscam pagne van de Anti-Revolutionaire Partij heeft prof. dr. J. Zijlstra in Heerlen een rede uitgsproken. Het meedoen aan een brede-basis-kabinet, aldus zei hij, vraagt, dat men voldoende van de eigen beginse len en de eigen wensen in het gezamen lijke beleid weet te realiseren, doch dit onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat men in de onvermijdelijke compromissen niet de eigen beginselen op onaanvaard bare wijze in het gedrang ziet komen. De brede basis Eraan herinnerend, dat ook de kabinet- ten-Colijn van 1933 en 1935 brede-basis- kabinetten waren, waarbij de linkerzijde door de liberalen werd gerepresenteerd, zei de spreker, dat er nu als toen sterke argumenten zijn, die in het Nederlandse staatsbestel pleiten voor een zo breed mo gelijke samenwerking. Ook na 1952 heb ben de brede-basis-kabinetten volgens prof. Zijlstra, in menig opzicht voor Ne derland goed werk gedaan. Daarmee is echter niet gezegd, dat met betrekking tot het na de verkiezingen te vormen kabinet de voorkeur in de eerste plaats moet uitgaan naar een brede basis van K.V.P., P.v.d.A. en twee of drie an dere, middelgrote partijen, zei prof. Zijl stra. „Wat wij willen in de komende parle mentaire periode is christelijke politiek. Wij willen, overeenkomstig onze beginse len, in het kabinetsprogram voldoende te rugvinden van waarlijk Bijbelse, evange lische staatkunde en wij vinden, dat onze natuurlijke bondgenoten daarbij behoren te zijn die partijen, die met ons de nor men ook voor het politieke handelen wil len zoeken buiten de tijdelijke werkelijk heid. Indien dit mogelijk is, gaat onze voorkeur uit naar eer christelijke politiek door een christelijk kabinet". Twee eisen „Voor zulk een christelijk kabinet zal echter aan twee eisen moeten worden voldaan: 1. Er moet een hecht en sterk team komen dat vastbesloten is, het zo mogelijk een gehele parlementaire perio de vol te houden en 2. dat moet gebeuren op basis van een program, dat de essen tiële kenmerken van een waarlijk chris telijk beleid zichtbaar vertoont. Als dit niet lukt dan zijn er theoretisch diverse andere mogelijkheden. Wanneer men nu reeds uitspreekt, dat men een bepaalde combinatie onder geen enkele omstandig heid wil, dan gaat men, hoe stoer dit ook klinkt, te ver". Landsbelang kan vóórgaan „Zulk een standpunt miskent namelijk de eenvoudige waarheid, dat op een be paald ogenblik het landsbelang moet pre valeren boven het partijbelang. Belang rijker is op dit ogenblik het ideaal van een christelijke politiek en in het program van actie der A.R. partij vindt men een ge slaagde poging daartoe". dienst, die hem 's avonds hielpen met het invullen der puzzelformulieren en het ver zenden van de oplossingen. Maar nimmer won hij een prijs. Er ging gelach op in de zaal toen mr. De Jong vertelde, dat de verdachte met Kerstmis 1957 ongevraagd als vriendelijke geste van een dagblad een kerstkrans toegezonden kreeg, omdat hij de grootste inzender uit het hele land was De verdediger hoopte, dat de rechtbank geen gebruik zal maken van de bepaling, dat het maximum van vijf jaar voor vals heid in geschrifte nog met een extra derde mag worde, verhoogd omdat er twee feiten ten laste zijn gelegd. Daarnaast hoopte hij dat-de rechtbank.-uitgaande van een maxi mum van vijf jaar, een lagere straf dan dit maximum zou opleggen op grond van de verzachtende omstandigheid: „De onmoge lijk geachte situaties in het bedrijf van Berger en Co en de onbegrijpelijke uit voering van de accountantstaak". De president bepaalde de uitspraak op vrijdag 13 februari. gemeente Amsterdamin 1957 toege kende prijzen en verstrekte opdrachten op het gebied van de litteratuur, het toneel, de muziek, de typografie en de choreografie. Op deze foto zien we, telkens van links naar rechts de heren: Voorste rij: Jan Hanlo, Guillaume van der Graft en Maurits Mok. Tweede rij: jurylid Barend Rijdes, Harry Mulisch, Robert Heppener, Maurits Dekker en jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum. Derde rij: Ton de Leeuw, Luctor Ponse, Lex van Delden, dr. Anthon van der Horst, Dick Elffers, Leon Orthel en Guillaume Landré. Achterste rij: T. Raateland, A. Verberne en Wim H. Crouwel. LONDEN (Reuter-AFP) Diplomatie ke waarnemers te Londen hebben de in druk, dat aan Eugene Black, president van de Wereldbank zal worden verzocht zijn bemiddelingspogingen te hervatten om een financiële overeenkomst tussen Engeland en de Verenigde Arabische Re publiek tot stand te brengen. Dit is geba seerd op een mededeling van het Engel se ministerie van financiën, dat sir Denis Rickett, een hooggeplaatste functionaris van het ministerie, die de in de eerste helft van deze maand te Cairo gevoerde onderhandelingen met de Verenigde Ara bische Republiek voor Engeland leidde, hedenavond per vliegtuig naar Washing ton zal vertrekken om met Black te spre ken over meningsverschillen, die ontstaan zijn over de Engels-Egyptische financiële overeenkomst. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën zal Ric kett met Black bepaalde financiële pun ten - bespreken', Nadere bijzonderheden werden niet meegedeeld. - r. i5,i' r-i. .tisig iïRir-j- De parafering van de overeenkomst ge schiedde op 16 januari maar de onderte kening wachtte nog op regeling van „eni ge technische bijzonderheden". Naar men aanneemt hebben deze betrekking op de Britse ondernemingen in Egypte, die te ruggegeven zouden moeten worden. Advertentie Komt u dan woensdagavond bij H.O.K. HAARLEMS OPERA KOOR Hieronder volgt de lijst van prijswinnaars m de monsterprijsvraag „Piekeraars Picknick", die wij eind vorig jaar hebben geplaatst. De gelukkigen zijn: DE HOOFDPRIJZEN: 100.— 75.— 50.— 50.— 25.— 25.— 25.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— P. J. Kroon, Gen. Cronjéstraat 74 rood, Haarlem. Mej. N. Bijster, Twyriderslaan 45, Haarlem. H. v. Maas, Merwedestraat 48, I.Tmuiden. Ir. J. P. Heyligers, Haspelsstraat 6 hs, Haarlem. F. S. v. d. Landen, Rijksstraatweg 199, Haarlem. J. Barens, Julianalaan 52, Overveen. V. v. d. Willigen, Frederik Hendriklaan 56, Haarlem. S. Busé, Weeresteinstraat 207, Hillegom. M. Vonkeman, Marianne Philipsplantsoen 22, Haarlem. J. Huizing, Aelbertsbergstraat 11, Haarlem. T. W. Bos, Charlotte de Bourbonlaan 25, Santpoort-Zuid. A. J. Veldhuis, Eksterstaat 178, Haarlem. A. Hebly-Santen, Van Nesstraat 109, Haarlem. J. Bert, Jan Gijzenkade 203, Haarlem. H. Esmeijer, Dolfijnstraat 232, IJmuiden. J. H. B. Steen, Grahamstraat 86, IJmuiden. A. A. Obreen, Rich. Strausslaan 23,' Heemstede. Nog maar een beginnetje Het leven wordt met de dag heerlijker en techniek en wetenschap blijven er voor zorgen dat aan die heerlijkheid geen eind komt. Nu heb ik weer met innige voldoening en intense blijdschap kennis genomen van weer een schrede voorwaarts in de reis- verrukking: „Toerbussen krijgen televisie", las ik en als er iets is, dat mij over mijn aarzeling heen zet om mijn reizen per toerbus te maken, dan is het ditWant nu krijgen wij pas het ware reisgenot: de televisie maakt het ons mogelijk niet te behoeven te kijken naar de vreemde land streken, waar wij doorgaan doch onze aan dacht lekker te bepalen bij de drama's en de liedjes, die ons worden voorgetoverd. Al die vreemde landschappen gaan maar vervelen en als je door de Alpen of langs de Italiaanse meren rolt en je behoeft je aandacht niet te geven aan al die saaie natuurtafrelen, maar je mag lekker ge- nieten van wat er in Pension Hommeles gebeurt en van de avonturen van Tom Manders, dan wordt het reizen pas de moeite waard. Wanneer wij dan nog het geluk mogen smaken in een hotel te logeren waar tele visie op de kamers of in de lobby is, dan is het helemaal mooi, want dan behoeven wij niet al die vervelende bouwwerken en musea te bezoeken en kunnen wij rustig thuis blijven en ons tóch amuseren zonder dat wij een voet buitenshuis behoeven te zetten. Dit is nog maar een beginnetje, al is het op zichzelf verheugend genoeg. Het komt er natuurlijk van, dat wij overal tele visie krijgen. Op de Eifféltoren, in het Louvre, bij het graf van Napoleon, in het British Museum en de Tower. Dan kunnen wij, bij terugkomst thuis, met een gerust hart vertellen, dat wij daar overal, naar behoren, geweest zijn, maar dan hebben wij ons toch niet behoeven te vermoeien met al die oninteressante schilderijen en zo. Kunnen wij lekker televisie-kijken zon der ons te vervelen met Rembrandt, Tou louse Lautrec, of de Venus van Milo. Als je in zo'n bus zit, kun je natuurlijk niet èn het vreemde landschap èn de tele- visie in het oog houden. Dat is nu juist het mooie: u kunt er zeker van zijn dat de televisie als aandachttrekker het wint van de hoge bergen en de blauwe meren. Het aandacht-wijden aan het vreemde land schap wordt door de t.v. onmogelijk ge maakt, zodat xvij behoed worden voor eventuele aanvechtingen om naar buiten te kijken. Ik reken er op, dat de heren van de bus sen er tevens voor zullen zorgen, dat er voldoende ijslollies aan boord zijn. Floris Flaneur Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Born 1820 still going strong Amsterdam. (V.U.). Doctoraalexamen natuur kunde: F. M. Klaassen. Kats (Zld.l. Kandidaats examen wis- en natuurkunde: B. de Jong, Oude- ga; M. v. Ravenstein, Heemstede; B. Blanjaard, Den Helder; H. F. Sonderp, Amsterdam; A. D. Vreugdenhil, Zwolle; H. R. Zandstra, Amsterdam. Kandidaatsexamen rechten: mej. E. H. A. van dei- Veen. Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde: J. C. H. M. Wijffels, Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: mevr. W. van der Nieuwenhuizen-Kooyman, Leiden; P. A. Nouwen, Den Haag: A. Kloppenburg, Leiden en C. Kop penaal, Lisse. Doctoraalexamen farmacie: J. J. Pollmann en W. M. Haasbroek, Leiden. Doctoraal examen wiskunde: L. Horowitz, Leiden. Docto raalexamen natuurkunde: mevrouw O. G. Niels- Hakkenberg, Haarlem; W. A. J. Verstegen en R. de Bruyn Ouboter, beiden te Leiden. Doctoraal examen geologie: G. A. Cramer. Leiden. Pryzen van vyf gulden ontvangen: K. Schouten, Schermerstraat 21 r„ Haar lem; R. M. Spierings, Linneausstraat 70, IJmuiden; M. H. Schreuder, v. Hogen- dorpstraat 15 Haarlem: C. v. Ommeren, De Clercqstraat 161, Haarlem; W. A. Baars, Oosterstraat 6, Haarlem; B. J. Moolenaar, Raadhuisplein 5, Haarlem; J. Whitlau, Pr. Mauritslaan 3, Haarlem; H. v. Woord, Herenweg 107 a. Heem stede; J. Tjebbes. Tempeliersstraat 20, Haarlem; A. H. ten Brink-v. d. Kolk, Pijnboomstraat 129, Haarlem; Mej. A. Bontekoe, Dreef 92, Heemstede; J. Fort- gens, Jansweg 6, Haarlem; M. O. Wie- gant, Linneausstraat 32. IJmuiden: J. W. v. Willigenburg, Schoterweg 2a rd, Haarlem; J. Dei.i, Mr. J Gerritszlaan 11/2. Haarlem; B. Vreugdenhil. Mr. J. Gerritsz laan 23/2, Haarlem; J. C. Jonkhoff. Brou werskade 67, Haarlem; S. Limbach, Leidsevaart 52. Haarlem: Mevr. E. B. Athen, Leidsevaart 52, Haarlem; H. H. v. d. Schaaf, Spieghellaan 19, Driehuis. De prijzen zullen de winnaars worden toegezonden. En thans rest de redactie een woord van grote dank en waardering voor de enorme belangstelling en de heldhaftig heid van dv. piekeraarsmenigte, waar door de oudejaarsprijsvraag zo'n volledig succes is geworden. Het was een kluif, zoals velen in een bijgevoegd briefje verzuchtten, doch het enorme aantal op lossingen verraadt niettemin dat onze puzzelaars niet voor een kleintje ver vaard zijn. Heden beginnen wij weer met de wekelijkse puzzel, die nu ongetwijfeld belachelijk gemakkelijk zal lijken.... Horizontaal: 1. hoed met brede rand (Spaans), 4. dit soort trap vindt men in een groot warenhuis, 7. ge plaveide weg, 10 livrei knecht, 13. mikpunt, 16. rode muts met afhan gend kwastje, 19. reeks, 22. medeklinker, 26. medeklinker. 27. voor zetsel, 28. mat, 29. bloei- wijze, 30. menigte, ge volg, 31. grootste woes tijn der aarde 33. ge luksgodin, 35. kleurver- anderend hagedisje. Verticaal: 3. winst, 5. onnodig, 6. uitstalling, 8. betaald, 9. altoos, 11. notitie boek, 12. gil, 14. eetge rei, 15. schram op de huid, 17. tegenstelling van kort, 18. gesloten, 20. huisdier, 21 boom, 23. lidwoord, 24. mede klinker, 25. medeklin ker. Bij juiste oplossing vormen de eindletters van: 2 tot 22, van 32 tot 24, van 25 tot 34 en van 26 tot 36 vier zegswijzen. Om in aanmerking te kunnen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5,— en 2,50 dient de oplossing uiterlyk woensdag 17 uur per briefkaart bezorgd te zyn aan een van onze bureaus, in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein, in IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5