Velsen begroet nieuwelingen in dynamische gemeente S UJiid Problemen Abe de Jong (62) op dreef Perée 11 lis 9 9 u ui 9 9 S HF §9 9 9 9 Hf H 11 9 Bi S jggj Hf fül 8S m fif m ES li fü H erom In i§§ HH s HH I 1 J Slagroomsoezen 22 ct VERLICHTING OP DE HONDERD VELDEN 7 IJmond 2-dames bijna zaalhandbalkampioen Gymnastiekavond Veertien koren zingen bij 4 mei-herdenking Bestuur Vogel vreugd reikt prijzen uit „Gieren op 't veilig nest" door de Plankeniers Tegoed gestegen bij Nutsspaarbank Velser jeugd op schaats in park en op weiland „Wacht te kooi" Promotiewedstrijden van' damclub Beverwijk (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) DAMKAMPIOENSCHAP KENNEMERLAND te Never Down-titel voor H. DuinP. Poncin Fries toneel in Beverwijk Achterstand in inenting wordt ingelopen T weehonderdzeventig leden bij Sint Eloy NIEUWE STUDIO VAN BOVEMA WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 „Het bereiken van een echte Velser Gemeenschap zal alleen mogelijk blijken, als we deze gemeenschap benaderen vanuit de taak, die ons is gesteld. Er zijn verschillende woonkernen in de gemeente Velsen, die in karakter sterk van elkaar afwijken. Dat maakt het smeden van een hechte gemeenschap heel moei lijk. Maar als we ons realiseren welk een gigantische taak aan de gemeente is toebedeeld in het belang van Nederland, dan zullen we ons daar samen met de schouders onder moeten zetten. En dal zal ons toch verenigen." Dit zei de heer J. van Os van den Abee- len, voorzitter van de Velser Gemeenschap maandagavond aan 't slot van de begroe tingssamenkomst voor nieuwe inwoners van de gemeente Velsen, die in het Her vormd Jeugdgeböuw te IJmuiden-Oost werd gehouden. „Na de oorlog moest men helemaal op nieuw beginnen", zei de spreker. „Het oude IJmuiden was verdwenen, en daar mee ook zijn typische sfeer. Het gevolg daarvan is geweest, dat nu alle bewoners van deze plaats, oud zowel als nieuw, vreemden zijn geworden. Het is een ver liespost, maar ook een winstpost, omdat wij nu allen voor dezelfde taak staan. Er zal een hoogovenbedrjjf moeten groeien, dat een der hoekstenen der natio nale welvaart is. Talrijke nieuwe inwoners zullen naar de gemeente toestromen, en dat brengt grote problemen mee. Er zal een gemeenschap moeten komen. Iets moet ons dierbaar worden, het moet ons de moeite waard zijn. Alleen de wetenschap van de grote, nationale taak, waarvoor de bevol king van de gemeente Velsen is gesteld, biedt ons de mogelijkheid iets samen te doen. We mogen „het" niet willoos ever ons laten komen, en ons geheel door de tech niek laten beheersen. We moeten de ener gie en lust voor andere dingen (de vrije tijdsbesteding) over houden. Het is juist verheugend, dat in de Velser Gemeenschap, zoals die nu al is gegroeid, mensen van allerlei geestelijke achtergrond samenwerken. Het feit dat dit hier kan stemt tot optimisme", besloot de heer Van Os van den Abeelen zijn boeiend betoog. Maar tweehonderd De begroetingsbijeenkomst is uitstekend geslaagd. Het was alleen jammer, dat maar ongeveer tweehonderd mensen aar. de op roep gehoor hadden gegeven, terwijl men 2400 mensen had uitgenodigd. Zij, die er zijn geweest, hebben een uitstekende kijk gekregen op de gemeente Velsen met al haar facetten. Men wil ook in Santpoort nog een bijeenkomst beleggen. De heer W. Bunte, secretaris van de Vel ser Gemeenschap, heette de bezoekers wel kom. Hij vertelde iets over het. v/erk van de Gemeenschap en formuleerde de taak als volgt: „samen doen, wat er te doen is. In dit verzuilde land blijkt dat heel veel te zijn." De wethouder van sociale zaken, de heer C. P. J. Maas, vertelde het een en ander over de ontwikkeling van de gemeente. Er worden hoge eisen aan het gemeentebe stuur gesteld, dat er naar streeft tot een prettige stad te komen. „Velsen" is een interessante gemeente" zei de wethouder, die de aanwezigen na mens het gemeentebestuur verwelkomde, „we hebben een kanaal en sluizen, strand en bos, en gelukkig ook nog parken, die we hebben kunnen redden." Ir. D. N. Dammers, directeur van Open bare Werken, ging daarna veel uitvoeriger in op de ontwikkeling van Velsen, die hij aan de hand van panelen, maquettes en lichtbeelden toelichtte. Spreker greep terug tot omstreeks het jaar 8000 vóór Christus, toen de bossen nog welig groeiden. De sporen van deze bossen zijn bij de tunnelbouw weer teruggevon den. De verwezenlijking van het Noordzee- kanaal, die na de eerste plannen in 1634 nog tot 1876 op zich liet wachten, gaf de stoot tot de grote bloei. IJmuiden werd een aanloophaven voor vissers, en de concen tratie leidde tot een complex, dat een dei- grootste ter wereld is. Veel industrie ves tigde zich, hetgeen één nadeel opleverde: men moet het drinkwater nu ver weghalen (uit de Rijn), in verband met de verzilting. Hij liet zien, hoe de nieuwe stedebouw- kundige opbouw van IJmuiden is geba seerd op het anker, gevormd door de Lange Nieuwstraat met twee groenstroken. De woonwijken vormen organische gehelen, die als zodanig zijn ingebed in het land schap. Men heeft er voor gezorgd, dat er geen rafelige buitenkant is ontstaan. De wjjken grenzen met duidelijke randen aan groene recreatiegebieden. De heer Dammers haalde daarna terloops de ingewikkelde IJ mond-problemen aan, waarna hij lichtbeelden vertoonde. Nadat de ensemble-klas van de Volks muziekschool, onder leiding van de heer Benjamins, zeer verdienstelijk had gemu siceerd, brak de pauze aan, die in het kader van dit programma een belangrijk onder deel was. Velen maakten gebruik van de gelegenheid kennis te maken met de be stuursleden van de Velser Gemeenschap, terwijl ook onderling gesprekken tot nader contact leidden. Foru mantwoordt Die gesprekken werden ook na de pauze voortgezet, maar toen kon iedereen mee luisteren. Men kreeg namelijk gelegenheid vragen te stellen aan een forum, dat als volgt was samengesteld: voorzitter R. Graafsma, lid dagelijks bestuur Velser Ge meenschap, en leden mevrouw W. Snoek- Gabel, voorzitster commissie huishoude lijke- en gezinsvoorlichting, ir. D. N. Dam mers, directeur van Openbare Werken, G. W. in 't Hout, hoofdjeugdleider clubhuis „De Brulboei", J. J. M. v. d. Kroft, direc teur Middenstandsbank en P. Waardenburg directeur van Sociale Zaken. Het forum kwam meteen voor hete vuren te staan, want de eerste vraag die werd afgevuurd, was lang niet mals: „U praat over stad, maar waar is die stad eigenlijk?" vroeg een bezoeker. „Die is er nog niet," zei de heer Waardenburg, „maar hij komt er in de toekomst wèl. Nu ontbreekt er nog wel wat." Ir. Dammers ging hier naccr op in. „We hebben inderdaad geen stadsbrief Maar we zijn bezig die te creëren in de r-raktjjk." „Maar," vroeg onmiddellijk daarop een ander, „creërt u dan ook een stadscentrum met vermaaksmogelijkheden?" „De mogelijkheden zijn op papier aan wezig," zei ir. Dammers. „Veel hangt af van het verlangen van de bevolking. Daar uit moet blijken, of er hotels en café-res taurants, een schouwburg en bioscopen moeten komen." Hij zei, dat in eik geval de plaatsen zijn gereserveerd. Straks ont staat een aaneensluitend winkelcentrum MarktpleinLange NieuwstraatFlein '45. Hij hoopte, dat particulier initiatief tot stichting van een goed restaurant zou leiden. Mevrouw Snoek sloot zich bjj de vragen steller aan. „Als er een lunchroom en een cineac zouden komen, wat zou dan het winkelen veel gezelliger zijn," merkte zij op, waarna zij die voordelen suggestief uiteenzette. Zó suggestief, dat de voorzitter ironisch opmerkte: „Ik zie ze al komen, die Amsterdammers en Haarlemmers, om hier een lollige zaterdagavond te vieren." Recreatie Ook de recreatiegebieden trokken de aandacht. Men bleek er niet aan te kunnen ontkomen, dat de recreatiemogelijkheid voor hen die stilte zoeken zal verminderen. Het strandbad betekent verruiming van recreatiemogelijkheden. Een bewoner van Duinwijk beklaagde zich er over, dat hij vijf kilometer moest lopen naar de ingang van de Herenduinen. „Het is particulier bezit, maar ;k hoop, dat men aan dit probleem eens wat doet" zei de voorzitter. „Waarom het niet wat gemakkelijker gemaakt voor de bezoe kers?" Een inwoner van Santpoort vond, dat er daar te weinig sportaccommodatie is. „Er komen dit jaar in Santpoort-Zuid drie sportvelden in aanbouw," zei ir. Dammers. Er waren ook vragen, die eigenlijk niet op hun plaats waren. Ten slotte is een forum niet de juiste instantie om te ver tellen, wie moet betalen, als een auto ach teruit rijdt en brokken maakt, of om te beoordelen, of iemand zijn rozenstruik binnen het hek mag laten groeien. Maar ook hier had de voorzitter nog wel een antwoord op. Nadat de mandolinevereniging Excelsior enkele uitstekende nummertjes had ge speeld, waren Thomasvaer en Pieternel aan de beurt. Zij vertelden de aanwezigen op gezellige wijze nog eens precies, wat het nut is van de Velser Gemeenschap. En de kern van hun raad worde hier als slot (wat de heer Van Os van den Abeelen heeft gezegd, weet u al) herhaald: „Ga eens op bezoek in het Cultureel Centrum, kamer 1, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. U wordt daar hartelijk ontvan gen. men maakt u wegwijs, en vertelt u, welke verenigingen er voor u zijn. Dan zult u, juist zoals Thomasvaer en Pieternel, snel uw plaats in de Velser Gemeenschap heb ben ingenomen." Nu de dames van IJmond 2 na de zondag in de veilinghal te Alkmaar behaalde twee overwinningen, ook de vorige week tegen Concordia uitgestelde wedstrijd alsnog kunnen spelen, bestaat er grote kans, dat na de IJmond 2-heren nu ook de IJmond 2-dames een kampioenschap (van de derde klasse A) gaan veroveren. Zondag kwam van de handbalvereniging „IJmond" alleen het tweede damektcam in de „zaal" voor de handbalcompetitie. De eerste wedstrijd ging tegen GSV, waarin beide ploegen elkaar aanvankelijk weinig toegaven Het spel van de Velsense ploeg werd echter sneller dan dat van GSV, waardoor ook de aanvalscombinaties de GSV-verdediging voor zeer moeilijke pro blemen stelden. Met de duidelijke cijfers 11-4 won IJmond 2. In de tweede wedstrijd, die op een klei ner speelveld tegen VBO werd gespeeld en waarin de beide teams nadeel van het ge ringere speeloppervlak hadden, zodat ze zich niet volledig konden ontplooien, ging het wat stroever. De verdedigingen kregen veel meer te doen. De IJmond-doelver- dedigster L. Blom verstond haar taak uit stekend en dank zij een gevaarlijker schot konden de IJmond-damesreserves deze strijd met. 5-3 in haar voordeel beslissen. De uitslagen van de aspiranten waren: meisjes: TI-TB a—IJmond a 1-11; jongens: IJmond aRapiditas a 19-2. De Sportbond uit IJmuiden geeft dins dag 17 februari een gymnastiekuitvoering in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg 100 te IJmuiden-Oost. De aan vang is half acht. De herdenking der doden op 4 mei op Driehuis-Westerveld zal dit jaar worden verzorgd door veertien koren met onge veer 700 zangers en zangeressen. Dat is het dubbele van vorig jaar. Met de voorbereidingen is men al lang bezig. Men staat voor grote moeilijkheden. Dit komt niet alleen door het grote aantal medewerkenden, maar ook door de vele mannelijke leden van zangverenigingen, die continu-dienst hebben en daardoor de helft van de repetities moeten overslaan. Men is er bij de sectie zang van de Velser Gemeenschap echter van over tuigd, dat de grootse opzet zal slagen. In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk heeft het bestuur van de vo lièrevereniging „Vogelvreugd" in een fees telijke bijeenkomst de prijzen uitgereikt, die zijn behaald op de het vorig jaar ge houden vijfde Nationale Tentoonstelling in de Heilig Hartschool aan de Galgenweg. Om deze avond een gezellig karakter te geven traden het Kennemer Kwintet ..Dubbel één" en Corrie Brokken (uit Be verwijk) op. Ter afwisseling maakte men een dansje onder leiding van Dick Heems kerk, wat zeer in de smaak viel. Ook op ander gebied schijnt de tentoon stelling een succes te zijn geweest. Niet minder dan achttien nieuwe leden hebben zich aangemeld, waaronder inwoners van Assendelft, Krommenie en Koog aan de Zaan. De Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" gaat dinsdag 10 februari in het hervormd jeugdgeböuw, IJrnuiden-O.. de komische thriller „Gieren op 't veilig nest" opvoeren. Dit kolderstuk over gangsters en „deerns" van Harold M. C. Pherson is vertaald door mr. H. M. Planten, die het met zijn „Plan keniers" ook op vele plaatsen al heeft ge speeld. Havenverkeer Amsterdam Tn de week van 25 tot en met 31 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 145 schepen (349.243 br.t.) en ver trokken 131 schepen (249.592 br.t.). In januari zijn totaal aangekomen 567 schepen (1.446.473 br.t) en vertrokken 592 schepen (1.443.392 br.t.). Turndemonstraties De christelijke sportvereniging „Hercu les" te Beverwijk geeft woensdag 11 en donderdag 12 februari turndemonstraties in het K.S.A.-gebouw. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 488" By de Nutsspaarbank in de gemeente Velsen is in januari 518.578.28 ingelegd. Terugbetaald werd 440.941,99. Vorig jaar waren deze cqfers respectievelijk 488.753,73 en 447.676,80. Gesplitst over de verschillende kantoren zagen de bedragen er als volgt uit: Inleg: Hoofdkantoor 323.395,32 (vorig jaar 349.089,86), IJmuiden-O. 119.407,34 84.856,21), Santpoort 47.631,27 25.715,63), Velsen-Noord 28.144,35 29.092,03). Terugbetaling: Hoofdkantoor 264.511,31 292.897.—), IJmuiden-Oost 94.716,88 92.755,78), Santpoort 31.870,82 21.637,21), Velsen-Noord 49.842,98 40.386,81). Er werd meer ingelegd dan terugbetaald 77.636,29. Vorig jaar was dit 41.076,93. Het inleggerstegoed steeg in januari van 9.101.471,90 tot 9.179.108,19. Vorig jaar was dit tegoed 8.383.349,47. Uit de cijfers van de posten blijkt een toegenomen activiteit in vergelijking met de maand januari van het vorig jaar. Er werd 2144 maal ingelegd en 1677 maal te rugbetaald tegen vorig jaar 1897 inleg- posten en 1415 terugbetalingsposten. Ook het aantal rekeningen nam toe, na melijk van 92 vorig jaar tot 148 nu. In Velsen wordt al druk geschaatst. Op tal van plaatsen, waar het ijs er stevig uitzag trok de jeugd de gladde ijzers aan. Dat was op de vijvers van het park Vel- serbeck het geval, maar het gebeurde ook bij de Hoogovens, waar de jeugdige pio niers, zij het vaak struikelend en rollend echte „tochten" kenden maken van enke le honderden meters lang. Op echte ijsbanen heb je altijd een club- tent,, waar de kachel roodgloeiend staat. De jeugd op de laatste baan had daar ech ter ook voor gezorgd, want tien meter van de baan was een „fikkie" gestookt, dat ideaal was voor de rijders met koude han den. De stichting Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden, die ten doel heeft het bevorderen van de mogelijkheid tot een zinvolle vrijetijdsbesteding van zeevaren den in dienst der Nederlandse rederijen, zal met ingang van maart een driemaan delijks periodiek uitgeven onder de naam „Wacht te kooi". Met dit orgaan hoopt men de zeelieden te kunnen wijzen op de mogelijkheid van hulp door het studiecentrum voor hun hobby of voor eventuele taal- of landen studie. Ook wil men voorlichting geven over de mogelijkheden van de besteding van vrije tijd aan boord. In de toekomst is het wellicht mogelijk sportleiders te laten meevaren om de zeelui ontspanning te bie den met sport en spel. Ook het inrichten van een „hobbykamer" aan boord van schepen wordt gestimuleerd door het stu diecentrum en vindt meer en meer ingang. Advertentie ALLEEN DONDERDAG Een tractatie van em Afe/fOndM <te (kmkefbokkaM KENNEMERLAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON 5520' Advertentie VOOR ELK INTERIEUR KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Op zaterdag 14 februari speelt de club kampioene van Kennemerland. damclub Beverwijk, in het Statenhuis te Beverwijk de eerste promotiewedstrijd tegen Damclub Texel. Op zondag 15 februari speelt Texel te Wormerveer tegen damclub „Aris de Heer". Met DCG uit Amsterdam spelen deze vier clubs om twee plaatsen in de Noordhol landse hoofdklasse. Donderdagavond zal in het Statenhuis het eerste tiental van Beverwijk worden gehuldigd wegens het behalen van het clubkampioenschap van Kennemerland. De aangesloten clubs, welke aan de Ken- nemerland-damcompetitie hebben deelge nomen, zullen die avond aanwezig zijn. HET EINDSPEL is verreweg het moei lijkste gedeelte van het honderdruitenspel. Doordat de uitwijkmogelijkheden van elke 'ichijf groter zijn door het lege bord is het zeer moeilijk voor elke dammer om alle mogelijkheden onder controle te krijgen. De moeilijkheden nemen nog toe wan neer dammen aan het spel gaan deelne men. Een merkwaardig voorval deed zich dezer dagen voor in een partij uit de onder linge DCIJ-competitie tussen P. Roozen- burg (wit) en B. Dukel (zwart). Het was in de volgende stand: De ^tand der witte schijven is beter. «xocoooryyw<xoco*roocoooco^^-<x»ccccooDOCcoco3Cccc' <xxx^xxx>c<XKXY>rxx>oxo<x*xyyxoocioco3Ciooc>oc*xcxxxiooocooo Na dc vierde ronde van het voortoernooi om het damkampioenschap van Kennemer land komt er enige tekening in de strijd om de finale-plaatsen. Uit de drie groepen van negen plaatsen zich de drie eerst aan komenden van elke groep in de eindstrijd. In groep A is het de 62-jarige Abe de Jong ('t Oosten) die samen met de HDC'er H. G. Teunisse met 5 punten uit 3 partijen aan de kop gaat. In de B-groep staat Henk Bek met 6 punten uit 3 partijen aan de kop. op de tweede en derde plaats komen de St. Bavo-spelers H. Belien en W. van Leuffen met 4 punten uit 3 partijen. In groep C staat de titelhouder Theo Tielrooy (DCIJ) met 5 punten uit 3 partijen aan de kop, welk resultaat ook door H. Schu- ringa (HDC) werd bereikt. Hoofdklasse A: P. BelienAbe de Jong 02, P. v. d. BergJ. Warmerdam, H. G. TeunisseA. Douma in remisestanden af gebroken, ir. M. KrijgsmanH. Willemse 11, J. WarmerdamBelien 11. Hoofdklasse B: Otto van DijkJ. Bus 02, C. BelienC. Schelfthout 02, H. Be lienW. v. Leuffen 02. Hoofdklasse C: Theo TielrooyL. Visser (Santpoort) 20, H. SchuringaJ. van Straten 20, J. PoppenJ. Drayer en H. J. RozijnJ. H. Neese in remisestellingen af gebroken, J. v. StratenJ. Visser 11, J. DrayerH. Schuringa afgebroken, J. Pop penH. J. Rozijn 20. Bot en Haak leiden In de eerste klasse zijn twee groepen van tien deelnemers, waarvan elke groep twee finalisten in de eindstrijd komen. In de A-groep leidt de Hillegommer Th. Bot met de volle winst uit 3 partijen. In groep B d KNC'er J. H. Haak met 7 pun ten uit 5 partijen, Varno Morseld is tweede met 6 punten uit 4 partijen. De uitslagen luidden: Eerste klasse A: A. KosterF. Lange- veld 0—2, Th. Bot—J. M. Jansen uitge steld, C. DrayerA. Masteling remise, W. PersoonL. J. v. d. Werf 20, A. Maste lingA. Ie Noble 02. Eerste klasse B: A. F. Leuffen—Th. v. Wort 20, J. OorthuisH. Diemei 20, F. J. IpenburgW. Roest 02, N. v. d. MeerJ. B. ter Haak 02. Varno Mor seldA. Hoekema 11. DC IJ-er s aan de kop In de tweede klasse leiden na vier ron den de DCIJ'ers met 7 punten. Ook hier twee groepen, waarvan de twee eerst aan komenden met zijn vieren uitmaken, welke speler kampioen der tweede klasse wordt. De uitslagen zijn als volgt: Tweede klasse A: Leo BinkhorstC. H. Lenaerts 20, H. SassenG. J. ter Wol beek 2Q, J. van ApeldoornJ. Ovaa 20, S. LemmersH. Holt afgebroken. Tweede klasse B: J. BraveboerW. Go- mes 11, J. van WereldA. Zandbergen 20, C. G. DeykseC. J. v. d. Does 24, J. de GrootJ. Tijms 20. Voor de hoofdklasse-finale is bepaald, dat de kampioen van Kennemerland en de tweede en derde aankomende in het najaar mogen uitkomen in de strijd om de provinciale damtitel. Zwart moet proberen remise af te dwingen 1) 24-30. 2) 39-34 30x39. 3) 33x44 17-21. 4) 27x16 26-31. 5) 28-23 20-24?? (Indien zwart 18-22 speelt is elke winstkans uitge sloten). 6) 29x20 18x29. 7) 32-27 31x22. 8) 20-14. Stand na dc 8e zet van wit: 14. 16, 44; zwart 29, 22, 6. Dukel berekende in dit eindspel alle spelgangen en gaf zich zonder verder spe len gewonnen. Na afloop analyseerden ver scheidene clubleden dit leuke tempo eindspel. Inderdaad kon wit schijnbaar in alle varianten winnen. Dit ging als volgt: lste spelgang: 22-27. 14-9 27-31, 9-4 31-37. 4-15 29-34, 15-47. 2e spelgang: 22-28, 14-9 29-34, 9-3 28-33, 3-25 33-39 wint. 3de spelgang: 29-33, 14-9 33-38, 9-4 22-28, 4-10 en 10-15 wint Roozenburg zelf bevredigde de afloop van het eindspel echter niet. De remise, die de ex-wereldkampioen thuis vond, is wel minstens zo mooi als de reeds aange geven winstvarianten. Deze remisegang, die op een niet alle daagse finesse berust, luidt vanuit de drie om drie stand als volgt: 22-27, 14-9 27-31, 9-4 31-36. Nu leidt 4-15? door 6-11 15x6 verrassend tot remise. Dus moet: 4-10, 29-33 10-15, 33- 39 44x33 (en nu niet ineens 36-41 wegens 15-10 met winst!), opnieuw een fraai offer: 6-11, 16x7 36-41, en het spel is remise. Het leerzame van dit merkwaardige eindspel is dat er beter door kan worden gespeeld tot het spel „dood" is, omdat zelfs de knapste dammers door een finesse worden verrast. Varno wint fraai In de lste klasse van het damtoernooi om het kampioenschap van Kennemerland won de jeugdkampioen van Noordholland zijn eerste partij van Th. van Wort (VKD) op de volgende keurige en krachtige ma nier: TH. VAN WORT 5^x>rccor>srx^-v-v^orr^-oo=oc■"-orr•~^ccccoc<xyxx^'^-^■v•<-^-•Y- WM. CO»OKX>3COOOOC>30COOKX!COC)OOOOOOCOCCCOCOOCOCOOCC«OOOOCO V. MORSELD Zwart: 13, 17, 21, 25 en 27. Wit: 23, 24, 28, 36 en 42. 1) 42-37 27-32 (moet wel). 2) 36-31 32x41. 3) 31-27 21x32. 4) 28x46 en opnieuw is een interessant drie om drie eindspel ontstaan. 17-22 (wit drie stukken op 23, 24, 46, zwart 13, 22, 25) 5) 46-41 (moet 13-18 of 13-19). 5) 13-18. 6) 23x12 22-28. 7) 12-8 28-33. 8) 8-3 25-30. 9) 24x35 33-39. 10) 3-17 39-43. 11) 41-37 en wit wint. Of: 5) 13-19. 6) 23x14 22-28. 7) 14-9 28-33. 8) 9-3 met hetzelfde gedwongen offer 25-30 en winst. Prachtig gewonnen Varno! Combinatiespel Maar ook in het slag- en combinatiespel is Varno thuis. In de 2de ronde kreeg hij de volgende stelling: Varno lokte nu een lokzet uit door met zwart aan zet 20-25 te spelen. De witspeler vervolgde met 28-22 25x34, 40x20 15x24 22-17 (denkt nu stuk te winnen of damzet met 17-11 te forceren). Maar prachtig ver volgde Varno met 23-28 33x22, 24-29 17x 26, 29-33 38x29, 16-21 27x16, 18x47 44-39, 47x15 39-33, 15x31 en 36x27. Een leuke af wikkeling, waarin ten slotte wit aan het langste eind trekt. De zet 23-28 is leerzaam en geeft een verrassende wending. Verkeerde inleiding Het volgend fragment uit de 2de ronde van het Kennemerland-toernooi was tussen ir. M. Krijgsman met wit en P. van den Berg met zwart. P. VAN DEN BERG WM ém jjjjj i - W7ZV/ OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOnOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOO ir. M. KRIJGSMAN In dit fragment meende Van den Berg sterk 17-21, 26x17 12x21 dwingt tot 31-26 7-11, 26x17 11x31, 41-36 23-29, 36x227 16-21, 27x16 8-22, 28x17 2<J-30. 25x23 19-48 te win nen. Maar nu speelde Krijgsman 35-30 48x 25 en 40-34, waarna wit wint. Bij analyse door de topspelers van DCIJ kwam men tot de ontdekking, dat zwart niet 17-21 moet spelen als inleiding doch de sterke positiezet 7-11! Met 41-36 wint zwart verrassend door 23-29. Op 43-39 volgt 24-30 en 17-21 met winst. Op 40-34 35x44 volgt 24-29 en 17-21 met winst. Op de uitval 27-21 16x27, 32x21 17-22, wordt door zwart met 22-28 en 24-30 dub bel gedreigd. In plaats van 17-21 moet dus 7-11. Wit zal dan goed moeten doorrekenen om te besluiten tot 43-39, een zwakke positie- zet welke niet voor de hand ligt. Leerzaam! Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Het paar H. Duin-P. Poncin heeft het clubkampioenschap van „Never Down" te Beverwijk gewonnen. Er is in de onder linge competitie scherpe strijd geleverd, maar het paar mevrouw Groen-J. Schaa- per moest ten slotte toch buigen voor de winnaars. De uitslag luidde als volgt: 1. H. Duin- P. Poncin 892,22; 2. Mevrouw Groen—J. Schaaper 887,02; 3. Van Balen-Tervoort 861,88; 4. J. Huls-J. Kramer 856,55; 5. H. Schmidt-Tesselaar 850; 6. Gebr. Groen 825,93; 7. H. Maks-C. Poncin 824,63; 8. J. Hamers-G. Schaaper 824.58. Voor de viertallenwedstrijden van de Nederlandse Bridgebond werden gespeeld: Never Down—HBC 39—36; Never Down 2 -Haarlem-N. 3 40—51. Bekroonde carnaval-kostuums Het bijzonder geslaagde carnavalsfeest van de Instuif Interpar, dat zondagavond in het Beverwijkse Kennemer Theater is gehouden, vond zijn bekroning in de be oordeling door de drie dames en twee man sterke jury van de kostuums en de dans wedstrijden. Naar het oordeel van de jury vielen de prijzen voor de meest originele „aankle ding" ten deel aan: 1. de heer C. Bakker als „baby"; 2. mejuffrouw A. van Midden als „Flipje"; 3. mejuffrouw R. Weber en de heer B. Eckerman als „Indianenpaar"; 4. de dames B. Kaandorp, V. Doesburg, G. de Vos en S. de Vos als „de vier jaarge tijden" uit het gevolg van prins Carnaval. Het best geklede paar vormden mejuf frouw A. Duineveld en de heer J. de Jong en het danspaar, dat qua stijl en houding de beste indruk maakte, vormden mejuf frouw Thea Ursem en de heer J. Jansen. Tenslotte kreeg de rock 'n roll-wedstrijd de grootste belangstelling en waren het broer en zus J. en M. Zwanenburg, die de erepalm wegdroegen. Donderdag 5 februari geeft „It lyts Frysk Toaniel" voor de leden van de Friese ver eniging „Us Memmetael" in gebouw ,,'t Centrum" in Beverwijk een opvoering van „Op klompen van 't spul", blij spel in drie bedrijven door Barend van der Veen en J. Poortinga. De regie is van Ba rend van der Veen. De laatste toneelavond van het seizoen zal dinsdag 7 april weer door de eigen toneelgroep van „Us Mem metael" worden verzorgd. Om de achterstand in de inenting tegen difterie, kinkhoest en Tetanus in te lopen en mede omdat elders in het land enige gevallen van difterie zijn voorgekomen hetgeen overigens geen verontrusting hoeft te wekken stelt het college van B en W. van Beverwijk de raad voor de gelegenheid te geven tot collectieve inenting van alle kinderen, die geboren werden in de jaren 1952 tot en met 1955. De polio-inentingen van deze kinderen zullen in februari van dit jaar worden voltooid, zodat tn maart onder meer de inenting tegen difterie plaats kunnen hebben. Voor het een en ader moet een krediet van 2500 worden verleend. Eervol ontslag voor directrice van huishoudschool Het college van B. en W. van Beverwijk stelt de raad voor mejuffrouw S. P. van Zadel, directrice van de gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool eervol ont slag te verlenen op een nader ooor het college te bepalen datum. Heemske In tegenstelling met vorige jaren was er een bevredigend bezoek voor de jaarver gadering van de afdeling Heemskerk van de r.-k. metaalbewerkersbond „Sint Eloy", die maandagavond in zaal Nijman is ge houden. Uit het jaarverslag van secretaris W. Dijkmans bleek, dat het ledental tot 270 is gestegen. Het bestuur zal daarom een spreekuur gaan instellen. De voorzitter, de heer J. Pekel, toonde zich in zijn openingswoord niet tevreden met deze ledenaanwas. „Gezien de groei der bevolking kan de toename veel groter zijn," betoogde hij Hij drong er bij de aan wezigen op aan zich beschikbaar te stellen voor een intensiever propaganda. De secretaris bracht in zijn jaarverslag dank aan de heer P. Sijm, die veel werk in het belang van de afdeling heeft verricht. Bij de bestuursverkiezing herkoos men de heren W. Dijkmans, J. Brian en S. Fatels. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte huldigde men de heren F. Glorie en S. Fatels, die 25 jaar lid zijn. De heer P. Sijm speldde deze twee getrouwen het bonds- insigne op en wees op de vele verdiensten, die zij met vele anderen voor het bondswerk hebben gehad. Concert Sint Cecilia Het r.-k. fanfarecorps „Sint Cecilia" te Heemskerk geeft donderdag 26 februari een uitvoering in het Marquette-theater. Medewerking verleent de koorschool van de Sint Bavo uit Haarlem, onder leiding van de heer J. Nicolaas. De grammpfoonplatenmaatschappii „Bo- vema" gaat een nieuwe opname-studio bij haar hoofdkantoor te Heemstede bouwen. Deze wordt naar men zegt de modernste in Europa, toegerust met de laatste tech nische en akoestische snufjes. Aanvanke lijk was het plan een oud kerkgebouw aan de Zeedijk te Hilversum, dat de „Bovema" vorig jaar kocht en sindsdien al in gebruik heeft, als studio in te richten. Het gebouw leent zich er wel goed voor. maar om or ganisatorische redenen bleek het toch wen selijk te zijn alle afdelingen van het bedrijf in Heemstede te concentreren. Nieuwbouw bood ook meer mogelijkheden. Het kerk gebouw is nu doorverkocht aan een firma ter exploitatie van warenhuizen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11