Vergeefs protest tegen aanhouden van konvooi Vertigo", nieuwste film van Hitchcock De Tweede Kamer heeft critiek op Belgische Rijnvaartpremie en bondig Gewijde symphonie van Landré Besprekingen over fusie van twee balletten WOENSDAG 4 FEBRUARI 19 59 Bonn vat incident ernstig op in het licht van dreigende taal op het Moskouse partijcongres Zesde D-concert Vaticaan zou genegen zijn Mindszenty terug te roepen Zesde beschuldiging in de zaak der rose balletten Staking in Dortmund tegen Britse rakettenbasis Visitekaartjes doen nog opgeld in Washington Bejaarde filmacteur Indonesië verwacht wel iets van Subandrio's reis 55 P. W. Franse W inkelsluitingswet Eerste Kamer keurt wijziging goed Dr. H. Diemer wordt tachtig jaar BERLIJN (UPI) Het Amerikaanse leger heeft meegedeeld dat de onderhande lingen, die een etmaal lang gevoerd zijn over de vrijlating van het Amerikaans militaire konvooi, dat bij de controlepost Mariënborn door de Russen wordt vast gehouden, op een mislukking zijn uitge lopen. De Russische autoriteiten hebben een Amerikaans protest tegen de arres tatie van de vijf militairen en het vast houden van de vier auto's „in overweging genomen", zo werd verklaard. Er werd aan toegevoegd dat dit neerkomt op een verwerping van het Amerikaanse protest. Het Oostduitse persagentschap ADN spreekt van een voorbereide „Amerikaan se provocatie". De leider van het konvooi zou hebben geweigerd zich aan de gebrui kelijke controle te onderwerpen. „Toen het incident plaats had stonden journalisten, persfotografen en cameralieden reeds aan de grens te wachten", aldus ADN. Een vrijwel lege vrachtwagen van het Amerikaanse leger, op weg naar Berlijn, is vanochtend zonder moeilijkheden de Rus sische controlepost Mariënborn gepasseerd. Het voertuig moet morgen terugkeren met een lading paarden van de ontbonden af deling Amerikaanse cavalerie in West- Berlijn. Vanuit Helmstedt kon men niet zien of de wagen door de Russen geïnspec teerd is. De grensformaliteiten aan de Russische zijde namen niet meer dan tien minuten in beslag. Onze correspondent in Bonn tekent hier bij aan: Op zichzelf is een dergelijk in cident niet zo belangrijk. De Russen heb ben krachtens Russisch-geallieerde over eenkomsten het recht „een blik te werpen" in Amerikaanse auto's, maar ze mogen ze Het zesde concert in de dinsdagavond serie in de Haarlemse Concertzaal werd door Henri Arends en het Noordhollands Philharmonisch Orkest met het vierde or gelconcert (in F) van Handel geopend So listische medewerking verleende Piet Kee, één van de twee stadsorganisten. Uiteraard is Kee door zijn functie volledig vertrouwd met de mogelijkheden van het instrument van Cavaillé Coll en hij bewees dit ten overvloede door deze sober geregistreerde en stijlvolle uitvoering. In eendrachtige samenwerking met het orkest werd de avond aldus met waardig muzikaal cere monieel ingeluid. Een noviteit voor Haarlem was vervol gens de in 1948 gecomponeerde „Sin- fonia sacra" van de Nederlandse compo nist Guillaume Landré, waarvan de vol ledige titel luid: „Sinfonia sacra in memo- riam patris". Landré heeft hierin gebruik gemaakt van gegevens ut' èen Requiem, dat zijn vader, de componist Willem Landré, eertijds ter nagedachtenis aan zijn echtgenote geschreven had. Hij heeft al dus zijn vader feitelijk een dubbele hulde gebracht eerst door de opdracht van het werk en dan door diens ideeën op te ne men in de conceptie ervan. Het resultaat is zeker méér dan een blijk van piëteit. De muzikale taal van deze „gewijde sym fonie" is zeer overzichtelijk, herhaaldelijk wordt men getroffen door een toon van terugblik en bezinning, afgewisseld met felle of funèbre passages. De klank is hoodfzakelijk afgestemd op het strijkorkest, in overeenstemming met de milde melan cholie die over het gehele werk ligt. Per soonlijk heb ik, bij eerste aanhoren, mij nochtans niet kunnen onttrekken aan de indruk van een wat neutrale gestemdheid. Men verwacht iets oorspronkelijkers van een dergelijke herdenkingscompositie, ze ker als ze geschreven is ter nagedachtenis van iemand tegenover wie de componist in een zeer eigen spanningsverhouding ge staan moet hebben. In plaats daarvan krijgt men een wat geijkte elegische toon te horen (het woord is zelf geijkt, maar hier ter kenschetsing onvermijdelijk). De com ponist kwam na afloop op het podium om lirigent. en orkest te danken voor hun •eer goed voorbereide en verzorgde uit voering. Na de pauze heeft Jacob Krachmalnick et vioolconcert van Brahms vertolkt. Daar k onlangs reeds over de interpretatie van lit werk geschreven heb naar aanleiding van een uitvoering met het Concertge bouworkest, meen ik hierover kort te mo gen zijn. Ik vond bevestigd wat ik bij die gelegenheid reeds opmerkte, namelijk dat Krachmalnick die sinds enkele maan den concertmeester is van het hoofdstede lijke orkest een zeer capabele violist is, die zijn instrument volledig beheerst. Zijn muzikaliteit zal zich echter nog verder moeten ontwikkelen, wil hij op een reper toirestuk als dit vioolconcert een nieuw licht laten schijnen. Thans hoorde men in de lyrische momenten (onder meer de in zet. van het tweede deel) een fraaie, zij het niet forse aanpak, het weidse gebaar, waardoor men Brahms' moeizame expansie kan meebeleven. Vermelding verdient nog de zeer goed aangepaste orkestbegeleiding. Sas Bjnnge WENEN (Reuter) Volgens doorgaans welingelichte kringen te Wenen voert het Vaticaan onderhandelingen met de Hon gaarse regering over de toekomst van kar dinaal Mindszenty, de primaat van Hon garije die in november 1956 zijn toevlucht zocht in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest toen de Russen de Hongaarse opstand gewapenderhand on derdrukten. Het. vaticaan zou bereid zijn de kardi naal in de Romeinse Cui-ie te benoemen en hem te ontheffen van zijn functie in Hongarije. Paus Joannes zou bereid zijn geen opvolger als primaat te benoemen. Aartsbisschop Groesz, die thans als waar nemend hoofd van de kerk in Hongarije optreedt, zou officieel hoofd van het Hon gaarse episcopaat worden. In ruil hiervoor zou van de Hongaarse regering zijn ge vraagd. aan kardinaal Mindszenty een vrij geleide te geven opdat hij het land kan verlaten. niet werkelijk onderzoeken. Meestal laten de Russen de Amerikaanse konvooien het controlepunt Babelsberg aan de Berlijnse grens rustig passeren. Ze vangen de vrachtwagens dan op aan de Oost-West- duitse grens. De bemanning van het aan gehouden konvooi heeft de nacht in de auto's doorgebracht en geweigerd naar West-Berlijn terug te gaan. Men meent in Amerikaanse kringen in Berlijn, dat het hier om een Russische provocatie gaat. Eenzelfde geval deed zich voor in november. Pas na langdurige on derhandelingen en een scherp protest bij het Russische hoofdkwartier in Oost-Ber- lijn kreeg men de auto's vrij. Destijds gaf Washington het bevel een Amerikaanse tankeenheid te alarmeren. Men neemt het nieuwe incident te Bonn vrij ernstig op. De Russen maken met ieder incident aan de Berlijnse of aan de West- Oostduitse grens duidelijk, dat zij de toe gangswegen naar West-Berlijn beheersen en daar doen en laten kunnen wat hun belieft. Men wijst er voorts op, dat der gelijke incidenten een reële achtergrond hebben, te weten de dreigementen die op het partijcongres te Moskou zijn geuit. Tussen het verzenden van Russische nota's in november en januari en het mogelijk beginnen van Russisch-westelijke onder handelingen over Berlijn en Duitsland in mei of juni zijn incidenten en dreigemen ten kenmerkend voor de Russische tactiek, zo zegt men te Bonn. Een der Westduitse bladen schrijft, dat Moskou de kleine en de grote lichten heeft ontstoken, die de demonstratieve Europese driehoeksreis van Dulles (LondenParijsBonn) belichten PARIJS, (AFP-Reuter) In de zaak van de „rose balletten" die de gemoede ren in Frankrijk sinds enkele dagen in be roering houdt, is weer een nieuw feit aan het licht getreden. De 47-jarige Georges Biancheri, ex-eigenaar van twee restau rants in Parijs, is er van beschuldigd dat hij de ouders van enkele meisjes die be- troken zijn bij dit schandaal gedreigd heeft te zullen vermoorden als zij een klacht tegen hem zouden indienen. Hij is ook beschuldigd van onzedelijk gedrag. Behalve Biancheri zijn er nog vijf men sen in staat van beschuldiging gesteld, on der wie de 74-jarige Le Troquer, ex-voor- zitter van de Nationale Vergadering. Slechts de verdachte Sorlut zit in de gevan genis. De overigen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. De zaak van de „rose balletten" heeft betrekking op uitspattingen, waaraan min derjarige meisjes zouden hebben deelge nomen. Een der meisjes heeft verklaard dat zij in de affaire verwikkeld is geraakt door een aanbieding haar portret te schil deren. Biancheri was eigenaar van het restau rant „Pavilion d'Armenonville" in het Bois de Boulogne en het restaurant „Queenie" in de Rue Royale. BONN, (AFP-Reuter) Het personeel van de staalbedrijven, de mijnen en de vervoersbedrijven van Dortmund zal vandaag tien minuten het werk neerleg- gen als protest tegen de legering van de Britse eenheid met geleide projectielen, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse vakverbond verklaard. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft dinsdag besprekingen ge voerd met de burgemeester van Dort mund over de voorgenomen legering van het Britse regiment in de nabijheid van de stad, waartegen de gemeenteraad van Dortmunt bezwaar maakt. Minister Strauss heeft nu beloofd, dat het regiment slechts voorlopig in de buurt van Dort mund zal worden gelegerd. Het is nog niet bekend of het gemeentebestuur het com promisvoorstel van minister Strauss heeft aanvaard. In een communiqué dat na de besprekin gen is uitgegeven, wordt gezegd dat het ministerie van Defensie de bezorgdheid van Dortmund begrijpt. Aanwezigheid van de Britse eenheid in West-Duitsland is echter als gevolg van de huidige politieke toestand nodig, vooral gezien de geallieer de garantie ten aanzien van Berlijn. De minister van Defensie zal echter met de regering van Noordrijn-Westfalen nagaan of er een betere legerplaats voor het Brit se regiment bestaat. De Britse troepen, die zijn uitgerust met Corporal-raketten voor gebruik tegen gronddoelen, worden in maart of april ver wacht. (Van onze correspondent in Washington „Onthoudt, dat persoonlijke vriendschap niet telt in officieel Washington". Deze zin kan men lezen in een kostbaar, in namaak- peau-de suède gebonden boek, dat in de Amerikaanse hoofdstad wordt uitgegeven. Het boek heet „The social list of Washing ton D. C." en bevat, behalve de namen van vooraanstaande families in en rond om de hoofdstad, tevens aanwijzingen hoe men zich in Washington behoort te gedra gen. De zin, die wij aanhalen, is ontleend aan raadgevingen over tafelschikking, waarbij de rang van de gast altijd de door slag moet geven, niet de sympathie die men voor bepaalde genodigden heeft. In Europa zal men misschien denken, dat het geven van visitekaartjes in het on formele Amerika niet meer voorkomt. Het fluwelige boek zegt hierover: „Velen in het officiële Washington keuren het geven van kaartjes af als een ijdel gebaar. Zij zien evenwel niet in, dat het een teken van hoogachting is ten aanzien van die autoriteiten, die hoger in rang zijn dan zijzelf. Het wordt nog altijd beleefd ge acht voor alle ambtenaren eens per jaar hun kaartje af te geven bij: de president, de vice-president, de voorzitter van het Opperste Gerechtshof, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de rechters van het Opperste Gerechtshof en de le den van het kabinet. Een van de grootste zonden, die men kan begaan, is het te vroeg aantrekken van een smoking. Met zware letters staat er uitdrukkelijk: „een smoking behoort nooit (onder geen enkele omstandigheid) gedragen, te worden voor zes uur 's mid dags." Toon Hermans, die voor de vervaar diging van zijn film regelmatig gebruik maakt van figuranten die in Zandvoort wonen, had maandag j.l. een oude mar kante figuur nodig, liefst met een volle baard. Hij toog op onderzoek uit en vond in „Het huis in de duinen", waar heen men hem had verwezen, de oud jachtopziener Jan van Honschoten, die thans 92 jaar is. Zijn verschijning maakte Toon verrukt en „ome Jan" was graag bereid, op zo hoge leeftijd nog een rol als filmacteur te vervullen. Per auto werd hij naar de studio en weer naar huis gebracht. Toon verklaarde later het nooit beter te hebben kunnen treffen dan met deze 92-jarige film acteur, die zich uitstekend van de hem opgedragen taak kweet. CANBERRA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Suban- drio, die 9 februari in Canberra aankomt om besprekingen te voeren met de Austra lische regering, mag naar vandaag in regeringskringen vernomen werd niet rekenen op een wijziging van het Austra lische standpunt. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft reeds geruime tijd geleden, toen voor het eerst sprake was van Subandrio's bezoek, verklaard, dat Australië vasthoudt aan zijn standpunt dat de soevereiniteit in Nederlands Nieuw- Guinea bij Nederland moet berusten. „Wij geloven dat de Nederlandse soevereiniteit de inwoners van Nederlands Nieuw-Gui- nea hun toekomstige kans op zelfbestuur garandeert", verklaarde hij bij die ge legenheid. Minister Subandrio heeft de vorige week in Djakarta verklaard, dat de toekomst van de Indonesi'sch-Australische betrekkingen in grote mate afhangt van Australië's hou ding ten opzichte van Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van Subandrio's bezoek heeft een woordvoerder van de Nederland se ambassade in Canberra verklaard, dat van deze zijde niet getracht zal worden contact op te nemen over de kwestie- Nieuw-Guinea. Het standpunt dat Neder land en Australië ingenomen hebben be hoeft geen nadere toelichting, aldus deze woordvoerder. De Indonesische ambassadeur in Canber ra, R. Helmi, is in januari naar Djakarta gekomen om samen met minister Suban drio diens Australische reis voor te be reiden. Dr. Helmi gaf als zijn oordeel dat het klimaat in Canberra, en in de Austra lische pers, in die zin veranderd is. dat men daar een beter begrip toont voor de problemen van Indonesië en de pogingen van de Indonesische regering ze op te lossen. In Djakarta verwacht men niet dat Su bandrio's reis ingrijpende wijzigingen ten gevolge zal hebben in het Australische standpunt, maar wel gelooft men stellig, dat Australië zijn houding ten opzichte van Indonesië in de kwestie-Nieuw-Guinea enigermate zal verzachten. Neutrale waarnemers achten de bespre kingen, die Subandrio met minister Casey zal voeren niet onbelangrijk, met name voor Nederland. OOK AAN DE JONGSTE FILM van Hitchcock „Vertigo" kan ieder weer zijn genoegen beleven. Eigenlijk begint dat al voor men ook maar een meter celluloid heeft aanschouwd. Men weet waar men met Hitchcock aan toe is. Aan spanning. Aan raffinement. Aan een superieur spel met de filmmiddelen. Aan de ontwikkeling van een nauwkeurig bepaalde innerlijke ge ladenheid, die zich geleidelijk heviger doet gevoelen tot ze uit het beeld barst als de rijpe vrucht uit de bolster, de bloem uit de knop. Het is geen poëzie. De vergelijking dient alleen maar om de intensiteit van Hitchcocks beeldspraak aan te geven, al inhaereert zij ook de natuurlijke orde, waarin het proces zich afspeelt en doet zij ook de ritmische kracht recht wedervaren, welke in de beste „Hitchcocks" te vinden is. Deze regis seur is nu eenmaal een componist in beelden van een exotisch soort meeslepende muziek, een magiër, een man van de zwarte kunst: de misdaad werpt in zijn films haar schaduwen vooruit en zie dan toe hoe hij die schaduwen opvangt, ze bij stukjes en beetjes serveert, ze plotseling in volle omvang voor ons uitwerpt en dan de waarheid kenbaar maakt, die ze verbergen, alles wat in de schaduw moest blijven. Hij doet dat niet altijd met even veel succes het zou overdreven zijn al zijn films toe te juichen maar in de meeste wordt men toch niet teleurgesteld. Zijn nieuwste film „Vertigo", hetgeen duizeling betekent, doet ons inderdaad duizelen, al was het alleen maar over zoveel uitdrukking van talent. Hier is hij volop de man, die de film van de misdaad een eigen gezicht gaf. Hier is hij helemaal Hitchcock zoals hij zijn spel speelt met het beeld: alles wat hij laat zien past in een zorgvuldig afgewogen en voorbereid geheel. Hij voert ons langs kronkelpaden en wij denken dat wij regel recht de ontknoping tegemoet lopen. Dan blijkt dat wij van de weg zijn afgeweken, maar aan zijn hand gaan wij gewillig mee terug. Plotseling zijn wij op het goede pad. In een over donderend tempo voert hij ons naar de werkelijke toedracht. Voor we beseffen dat wij aan de climax toe zijn, is ze voorbij. Meteen verschijnt het woord „Einde" op het doek. En dan komen wij tot de ontdekking dat hij ons twee uur minus vijf minuten heeft beziggehouden TWEE UUR MINUS VIJF MINUTEN. Voelen we ons aan het lijntje gehouden? In het geheel niet. De wonderlijke situaties, waain hij ons heeft binnengevoerd, de mensen bij wie hij ons heeft geïntroduceerd, hebben allen iets van het fascinerende onbekende, dat ons dwingt ons ernstig met hen bezig te houden, zelfs al twijfelen wij soms aan de redelijkheid van die behoefte. Hitchcock slaagt erin ons tegen onze nuchtere en objectieve be denkingen in, stelling te lalen nemen. Hij laat ons geloven dat we onvoorwaardelijk in hem moeten geloven. Hij geeft ons het gevoel dat we veilig kunnen aannemen, dat zijn hoofdpersonen het bij het rechte eind hebben. Daarom is onze emotie ook zo oprecht en onze spanning ook zo hevig. Daarom nemen wij ook zo met hart en ziel deel aan de handeling. Daarom zijn wij ook zo verslagen, wanneer de dingen zich anders ontwikkelen dan wij denken en voelen wij ons hopeloos verloren als onze held in duizend en een perikelen geraakt. Tot het moment van de bevrijding aanbreekt. Er daagt iets. Er wordt iets duidelijk. Er zal een schuld gedelgd worden en een onrecht, gewroken. Op nieuw leven wij ons in de nieuwe omstandigheden in. Maar nu versnelt I-Iitchcock het tempo. We weten nu zoveel. We mogen niet meer de tijd krijgen tof redeneren. In tomeloze vaart vol trekt zich dan de ontknoping, die wij, gekluisterd aan onze sym pathie voor de hoofdpersoon uit het spel, met angst en vrezen meebeleven. TALLOZE GEWAARWORDINGEN doet Alfred Hitchcock de toeschouwer ondergaan. Men kan ze nochtans als aan een be paalde volgorde gebonden uit zijn films opdiepen. Hij neemt altijd veel tijd voor een grondige kennismaking. Dat wekt ver trouwen. Men voelt zich helemaal ingelicht. Men volgt de ge beurtenissen op de voet. Ze ontwikkelen zich rustig, tot de meester het genoeg vindt. Dan komt er actie. Nog even lijkt het of die actie op niets uitloopt. Plotseling blijkt uit een detail, dat wat afgedaan scheen, helemaal niet is afgedaan: we hebben ons alleen op de feitelijke betekenis verkeken. Met de afwik keling voert Hitchcock dan het tempo op en doet ons toch het geloof in eigen superioriteit behouden. Wij lossen de misdaad op en verlaten voldaan het theater. Of men nu neemt ,;The lady vanishes", „To catch a thief" of ditmaal „Vertigo", het procédé is praktisch eender. In stede Scene uit „Vertigo" met recnis James Stewart. van ons te intrigeren door ons feiten te onthouden, dient Hitch cock ons juist zoveel mogelijk feiten op en laat ons onze gang gaan. Het detail, dat de dingen een heel ander gezicht geeft, bewaart de slimmerd voor het laatst. We „trappen" er in. Maar om dat te kunnen, ons zo te begoochelen en toch de spanning vast te houden, moet de man wel met meer dan alleen raffine ment te werk gaan. Hij moet op ons gevoel werken, onze zucht naar ontraadseling, ons willen weten. Die kunst verstaat, hij als de beste. Die kunst beoefent hij alskunst. Hij werkt op ons gevoel en maakt ons wijs dat hij bezig is met ons ver stand. Hij gebruikt zijn spelers, zijn piepende kamerdeuren, zijn katten, zijn trappen, om ons van een rationele benadering af te houden, of, zo men dat beter vindt, om ons van de werkelijke toedracht der zaak af te leiden. In „Vertigo" is het een aan hoogtevrees lijdende ex-rechercheur, die hij op het spoor van de misdaad zet. Aanvankelijk ziet het daar helemaal niet naar uit. Toch is er een vermoeden. Dat vermoeden krijgt later ge stalte en leidt tot een onthutsende onthulling. Het is een bizarre gewaarwording, wanneer men zich erop be trapt, dat men helemaal de kant uitging, die Hitchcock ons aangaf: het geloof in het bestaan van een ander leven na de dood, dat van de nu levenden bezit kan nemen, dat zich in hen manifesteert en tot hun ondergang leidt. Eigenlijk verzetten we er ons tegen. Het is onlogisch en niet verklaarbaar. Maar we geven er toch aan toe. Het zou eens kunnen zijn.En dan geeft Hitchcock de dingen hun werkelijke aanschijn. We hebben moeite ons van onze begoocheling te bevrijden, maar we krijgen geen tijd er nog over na te denken: de handeling gaat, sterk dramatisch nu, naar het geëmotioneerde einde. Hoe dat einde is en wat de ex-rechercheur moet ondervinden voor hij zijn hoogtevrees kwijt raakt, zal ik u niet vertellen. Dat moet u, wanneer de film in roulatie gaat, zelf gaan zien. Het is de twee uur minus vijf minuten alleszins waard! Er worden thans besprekingen gevoerd over een fusie tussen de twee grote in Amsterdam gevestigde balletgroepen na melijk „Het Ballet der Lage Landen" en het Ballet van de Nederlandse Opera. De gezelschappen zijn in een dwangpositie komen te verkeren sinds het Amsterdamse gemeentebestuur vorig jaar liet weten, dat er een hergroepering tot stand zou dienen te komen, daar men beide gezelschappen alleen nog voor het lopende seizoen sub sidie wenste te verstrekken. Nu de con tracten voor het seizoen 1959-1960 moeten worden afgesloten, zal op korte termijn uiterlijk 10 februari een beslissing moe ten worden genomen om deze ter goed keuring aan het Amsterdams gemeente bestuur voor te leggen. Over de vorm, die de fusie zal krijgen, kan in dit stadium van de onderhandelingen nog niets worden medegedeeld. Wel is het bedoeling, dat de eventuele nieuwe groep het spreidings- werk op dezelfde schaal voortzet als het Ballet der Lage Landen tot dusverre deed. Komt de fusie tot stand dan beschikt Nederland dus over een groot ensemble in Amsterdam, het door de regering ge steunde Nederlands Ballet in Den Haag en de balletgroep voor de jeugd „Scapino". De Eerste Kamer heeft de wijziging van de Winkelsluitingswet 1951 aangeno men. De heer Lichtenauer (C.H.U.) vroeg een nadere toelichting op het door de Tweede Kamer gewijzigde artikel 15, waarin de vrijstellingen worden geregeld. De heer Hooy (K.V.P.) sloot zich aan bij deze vraag. Voorts stelde hij vragen over de concurrentie voor normale winkels door verkopers in stations De heer Delprat (V.V.D.) was van me ning dat in het wetsontwerp een redelijke middenweg is gevonden voor de belangen van de consument, de winkelier en het per soneel. De wet zal echter niet tot een so ciale wet ten behoeve van het winkelper soneel mogen uitgroeien, maar ten volle rekening moeten blijven houden met de belangen der consumenten. Hij betreurde het, dat geen uniforme re geling is getroffen voor de winkelsluiting op de aan de feéstdagen in december voor afgaande dagen. De heer Van der Waerden (P.v.d.A.) bracht de geldwisselaars bij automaten ter sprake. Hij vond dit een duidelijke ont duiking van de wet. De staatssecretaris van Economische Zaken. dr. Veldkamp, zei in zijn antwoord, dat algemene bepalingen inzake ontheffin gen wenselijk zijn. Indien zich moeilijkhe den voordoen wat betreft de concurrentie van zaken in stationsgebouwen met nor male winkels, zal in overleg met de N.S. naar maatregelen werden gestreefd. Over de kwestie van de geldwisselaars bij auto maten is contact ongenomen met het mi nisterie van Justitie De volgende week dinsdag zal de Eer ste Kamer de begroting van Economische Zaken behandelen Dr. H. Diemer te Rotterdam, oud-direc teur-hoofdredacteur van „De Rotterdam mer" en oud-voorzitter van de centrale commissie voor de rechtspraak in het grafisch bedrijf, wordt vrijdag 13 februa ri 80 jaar. De heer Diemer werd op 13 februari 1879 te Wymbritseradeel (Fr.) geboren. In 1905 werd hij directeur van de coöperatie „Voorzorg" in Rotterdam. Hij is een van de oprichters van het Christelijk Nationaal Vakverbond, waarvan hij de eerste voor zitter is geweest. Op ruim 80-jarige leef tijd trad hij bij „De Rotterdammer" in functie, van welk dagblad hij later direc teur-hoofdredacteur werd. Driemaal had hij voor de A.R.-Partij zitting in de ge meenteraad van Rotterdam, namelijk van 1907-1917, van 1919-1922 en van 1931-1934,. Van 1919-1923 was hij ook lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. In 1912 werd hij directeur en in 1928 directeur hoofdredacteur van „De Rotterdammer", waaraan hij tot 1946 is verbonden ge weest. Gedurende meer dan 25 jaar was hij voorzitter van de centrale commissie in het boekdrukkers en rasterdiepdrukkers- bedrijf. Hij is ook voorzitter geweest van het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland. Door zijn toe doen kwam het bedrijfspensioenfonds in het grafisch bedrijf, het eerste in Neder land, tot stand. Publikaties van dr. Die mer zijn onder andere „De ontwikkeling naar bedrijfsorganisatie", „Beginsel en Vaderland" en „Veremenigvuldigde Ge dachten". Dr. Diemer is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dodelyk ongeluk. Bij de sodafabriek te Herten (L.) is een arbeider tijdens werk zaamheden, waarbij hij op een ladder stond, door een rijdende hijskraan tegen een muur gedrukt. De man, de 36-jarige J. van Iersel uit Vlodrop, is een half uur later overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Verkeersexamens op kweekscholen. Op alle kweekscholen in Nederland is voor het eerst een schriftelijk verkeersexamen afgenomen. Gelijktijdig met de invoering van het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scholen op 1 januari is ook op de kweekscholen het verkeersonderricht aan de verplichte leerstof toegevoegd. Aan het examen, dat in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer wordt afgenomen, nemen ongeveer 5000 toekom stige onderwijzers en onderwijzeressen deel. Jubileum J. van Rheenen. Morgen woensdag, is de heer J. van Rheenen, pen ningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond, 25 jaar in dienst van het C.N.V. De functie van penningmeester ver vult de heer Van Rheenen sedert 1 juni 1954. Vóór deze datum was hij chef de bureau-administrateur. Voornamelijk aan het optreden van de heer Van Rheenen is het te danken, dat bij de liquidatie van het Nationaal-Socialistische Arbeidsfront (N.A.F.) grote kapitalen van het door de Duitsers in de oorlog ontvreemde bezit weer aan de christelijke vakbeweging zijn toegevallen. Commissie onderwijzend personeel. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot lid van de rijksvertegenwoor diging van de algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechts positie van onderwijzend personeel: dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: mr. J. G. M. Broekman, di recteur-generaal van het Onderwijs; mr. H. J. Hoogeboom Bruins Slot, chef van de hoofdafdeling overheidszaken bij het mi nisterie van Binnenlandse Zaken; mr. J. E. Ysebaert, raadadviseur bij het ministerie van Financiën en ir. J. J. A. van Keulen, directeur van het landbouwonderwijs bij het ministerie van Landbouw. Voorzitter van de commissie is dr. J. H. Wesselings. Rebus „Voor het kind". Meer dan 300.000 oplossingen van de'rebuswedstrijd der kinderpostzegelactie „Voor het kind" zijn ditmaal binnengekomen. De auto is gewonnen door W. de Vrieze te Baarland, de scooter door mevrouw De Graaff te Rotterdam en het televisietoestel door C. H. Hermans te Waubach (Limburg). Gasverslikking. In haar woning in de Van Hallstraat te Amsterdam is de 85- jarige mevrouw Y. Brandsma door gas- verstikking om het leven gekomen. Een gaskraan bleek bij onderzoek niet goed te zijn gesloten. Erevoorzitter. Prins Bernhard heeft het erevoorzitterschap aanvaard van de Europese Beweging in Nederland, de Be weging van Europese Federalisten. Priesterhotel. Een vereniging van ka tholieke lekenapostelen is van plan in de hoofdstad een priesterhotel te stichten. Een groot herenhuis is daarvoor aangekocht. ■Het hotel, dat uniek is voor ons land, zal 30 kamers krijgen eh voornamelijk bedoeld zijn voor buitenlandse priesters en andere religieuzen die Amsterdam komen bezoe ken. Vorige zomer telde de hoofdstad onder zijn gasten 1700 geestelijken uit den vreemde. Drankwetwijziging. De bijzondere commissie die een studie heeft gemaakt van een wijzigingsvoorstel van de Drank wet 1931, heeft gerapporteerd, dat alge meen instemming is betuigd met het stre ven van deze wet. De instemming geldt het voorstel tot verruiming van de moge lijkheid tot overschrijding van vergun ningen en verloven A en een voorstel tot opheffing van de mogelijkheid tot ver vanging. Herbouwd. Het „Groot Arsenaal" te Naarden, dat op 22 november 1954 door brand grotendeels werd vernield, is thans met medewerking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg herbouwd en geres taureerd. Het gebouw dat uit 1688 dateert zal in gebruik worden genmen door de Koninklijke Luchtmacht en de luchtdoel artillerie. „Land zonder grenzen". Naar aanlei ding van de uitgave van een wetenschap pelijke studie „Land zonder grenzen", welke mogelijk werd gemaakt door samen werking van de gemeentebesturen van Maastricht, Aken en Luik, is een feestelijke bijeenkomst te Maastricht gehouden, wel ke ondermeer door de burgemeesters van deze drie steden werd bijg< woond. De medewerkers aan de studie „Land zonder grenzen" waarin de verbondenheid tussen de drie steden historisch en wetenschap pelijk werd vastgesteld onder leiding van de Luikse historicus prof. dr. J. Lejeune, ontvingen geschenken van 't Maastrichtse gemeentebestuur. (Van onze Kamerverslaggever Is de minister bereid, de Belgische rege ring volledige opheldering te vragen over de structuur, de hoogte en het gebruik van de Rijnvaartpremies? Dat vroeg gisteren de heer Posthumus (P.v.d.A.) in de Twee de Kamer bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat. Die Rijnvaartpremies zijn volstrekt in strijd met de Beneluxgedachte, betoogde de heer Zegering Hadders (V.V.D.Het nieu we kabinet zal er beslist iets aan moeten doen, zei de heer Van den Heuvel (K.V.P. De beperking van de vluchten van de K.L.M. op Singapore signaleerde de heer Posthumus als een symptoom van de on bevredigende internationale verhoudingen in de luchtvaart, die worden bepaald door een machtsspelletje. Ons enige ruilob ject bij onderhandelingen is de positie van Schiphol. Daarom was de heer Posthumus verontrust over het trage tempo van de modernisering van Schiphol. Evenals de heren Zegering Hadders (V.V.D.) en Van der Zaal (A.R.) pleitte de heer De Ruiter (C.H.U.) voor indijking van de Lauwers- zee. Zij drongen tevens aan op verbetering van de verkeersverbindingen in de noor delijke provincies. Voor de industrialisatie van het noorden is het van belang dat de verbindingen met het westen beter worden. Algemeen werd ook aandacht gevraagd voor de belangen van de haven van Delf zijl, die afhankelijk is van het baggerwerk van de Duitsers voor het op diepte houden van de vaargeul naar Delfzijl. Van ver schillende zijden werden inlichtingen ge vraagd over de stand van de plannen voor de bouw van de Coentunnel en IJtunnel. Vele sprekers gaven uiting aan hun be zorgdheid ov"r de gang van zaken met de autorijscholen, waarvan er thans naar schatting ongeveer 5700 in ons land zijn. Men kan zich al te gemakkelijk als instruc teur uitgeven. Aangedrongen werd op een scherp toezicht in het belang van de ver keersveiligheid. Vandaag antwoordt minister Van Aart- sen. Zonder hoofdelijke stemming is de be groting van Zaken ever Zee aangenomen. De ontwikkeling van Nieuw Guinea be treft een beleid op lange termijnen daarom wilde men dat niet met de tijdelijke rege- ring-Beel bespreken. Aan het begin van de vergadering had voorzitter Kortenhorst trouwens een beroep gedaan op de leden geen „verkiezingsredevoeringen" te houden en zo zakelijk mogelijk te discussiëren. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE MCOO»SOCO33CC©DXO:O?33:O:>ccccocco:/CO

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13