„Redelijk hoog economisch evenwicht" is danken aan internationale conjunctuur te MACMILLAN OVERWEEGT BEZOEK AAN MOSKOU HET WEER Nederland moet waken voor te snelle opvoering der nationale bestedingen Nog meer Amerikaanse wapens naar Indonesië Russische uitnodiging wordt vandaag besproken met minister Dulles Werkloosheid gestegen van 98.354 tot 106.840 „De paden op, de lanen in" te Cairo Vuurproef 44e JAARGANGNUMMER o MINISTER ZIJLSTRA IN MEMORIE VAN ANTWOORD: „Evenwicht niet voldoende als richtsnoer voor de toekomst" Voorbij Hollands Diep Oostelijke wind Gehalveerd op de baren Duitsland verontrust door nieuwe Franse staalpolitiek Voor twintig bataljons 2 JANUARI Auto met vier inzittenden te water bij fort Blauwkapel Het woord is aan In Turkije Vermiste IJmuidenaar waarschijnlijk verdronken WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN, prof. dr. J. Zijlstra, zegi in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken dat hij, hoewel in de loop van het jaar 1958 economisch herstel is ingetreden, de nodige waakzaamheid zal blijven bevorderen ter voorkoming van de ontwikkeling van tendenzen tot hernieuwde overbesteding. Bij het beleid op lange termijn zal er voor gezorgd moeten worden dat voldoende nationale middelen kunnen worden besteed aan investeringen. De minister wijst er op dat het snelle herstel van de economie van Nederland in hoge mate te danken was aan de internationale conjunc tuur. Met name de toeneming van de exportmogelijkheden voor Nederland heeft tot gevolg gehad dat het na de overbesteding noodzakelijke aanpassingsproces slechts in beperkte mate met recessieve verschijnselen gepaard is gegaan. In de huidige fase van de conjunctuur, die de minister typeert als een toestand van evenwicht op redelijk hoog niveau, dient er naar het oordeel van de minister voor gewaakt te woruen dat de nationale bestedingen niet te snel worden opgevoerd. Ten aanzien van hetgeen gezegd is over een nieuw te creëren departement voor Europese Integratie, meent de minister dat er voorlopig nog geen aanleiding be staat een zo ingrijpende organisatori sche verandering op te zetten. Het zou meer problemen scheppen dan oplossen. Over het streven naar evenwicht op de lo pende rekening van de betalingsbalans, wenst de minister uitdrukkelijk vast te stellen, dat zijns inziens een evenwicht niet voldoende is als richtsnoer voor de toe. komst. De toeneming van de invoerbehoef- te eist een evenredige vergroting van de deviezenvoorraad om te voorkomen dat er te weinig weerstand zou zijn als de buiten landse conjunctuur aangetast zou worden. De deviezenvoorraad zal by benadering een omvang van vyf maanden invoer moeten hebben. Lonen en prijzen Over het loon- en prijsbeleid zegt de mi nister, dat de preventieve controle op de prijzen van bepaalde directe levensbehoef ten gehandhaafd is omdat de artikelen uit deze groep, met name melk en vlees, nog De Rijnoliepijpleiding van Rotterdam naar Keiden is het Hollands Diep ge passeerd. Tussen Moerdijk en Lage Zwaluwe gao.t nu de kilometers lange pijp de grond in. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Het achterschip van de „Nyon", dat door IJmuidense bergers aan de zee is ontrukt, is naar de Nieuwe Water weg versleept om in Bolnes voorzien te worden van een nieuwe verlengde boeg. Men ziet de gehalveerde „Nyon" ter hoogte van de Doggersbank. (Luchtfoto A.N.P.). aan opwaartse druk onderhevig zijn. De controle op de maximumlonen acht de mi nister niet de aangewezen weg tot handha ving van een gunstige welvaartsontwikke ling. Het in de hand werken van kosten verlaging acht de minister noodzakelijk omdat hierdoor de concurrentiepositie van Nederland sterker wordt. Bovendien profiteert dan ook de groep, waarvan het inkomen vrijwel constant blijft, van de toe neming van de welvaart. Over de industrialisatiepolitiek zegt de minister dat de overheid ernaar streeft de gemeenten, die zich op industrialisatie heb ben toegelegd, gelegenheid te geven hun politiek af te ronden. Hierbij tekent hij echter aan, dat geen stimuleringsmaatre gelen in het leven kunnen worden geroe pen voor gemeenten die deze politiek zon der veel resultaat hebben gevoerd. Concurrentiepositie Over de verdere economische ontwikke ling van ons land zegt de minister dat daar voor zeer bepaalde voorwaarden gelden. In de eerste plaats een handhaving van de concurrentiepositie en de voortbrenging van kwaliteitsartikelen. Deze positie is thans niet ongunstig, aldus de minister, maar zal in de toekomst grote inspanning vergen, in het bijzonder in E.E.G.-ver- band. Voorts zal het voor Nederland nood zakelijk zijn buitenlandse markten te vin den voor industriële produkten. In dit ver band vestigt de minister de aandacht op Zuid-Amerika en Afrika. Met betrekking tot het afzetverlies dat de Nederlandse textielindustrie geleden heeft door de Japanse export naar de tra ditionele markten van Nederland, zegt de minister dat Nederland zich niet kan ver weren tegen de concurrentie van landen, waar lage lonen betaald worden. Even min is verweer mogelijk tegen dumping- politiek en tegen politieke maatregelen zoals Indonesië die genomen heeft. Franse staal prijs minder verhoogd dan de frank is gedevalueerd (Van onze correspondent in Bonn) In het Roergebied is men zeer ongerust over de nieuwe Franse staalpolitiek. De Fransen kunnen nu met hun staalprijzen ver onder de Westduitse prijzen komen door de slechts geringe staalprijsverhoging van gemiddeld rond negen percent in Frankrijk bij een devaluatie met 17.5 per cent van de Franse frank. Te Bonn wordt thans overlegd over een mogelijke verhoging van de omzetbelasting bij invoer van staal, die thans zes percent bedraagt. De Westduitse staalindustrie is van mening, dat de Fransen een onzuivere concurrentie bedrijven in alle landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, omdat de Franse bedrijven door hun regering verhinderd worden de echte kos ten in de prijs door te berekenen. Maar indien men er toe zou overgaan de belas ting bij invoer van staal in West-Duitsland (de zogenaamde „Umsatzausgleichsteuer") te verhogen, zou een oude strijd herleven, hetgeen men te Bonn zeker wil voorkomen. Op de Westduitse staalmarkt is een zeer onzekere toestand ingetreden, waardoor de kopers zich thans terughoudend gedragen, dit tot ongerief van de Westduitse produ centen. De vorige maand waren de op drachten reeds met niet minder dan 210.000 ton teruggelopen, ondanks grote opdrachten uit het buitenland. Dat de Westduitse staalindustrie er niet aan denkt haar prijzen te laten dalen is des te op vallender, omdat zij op het ogenblik slechts 70 percent van haar capaciteit vol in be drijf heeft. DJAKARTA, (UPI) In gezaghebben de kring te Djakarta wordt vernomen, dat de tweede fase van de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië, uitslui tend betrekking hebbend op kleine wapens zeer binnenkort beginnen zal. De totale tweede fase zal voldoende zijn om twintig bataljons van het Indonesische leger mee uit te rusten. De eerste fase is vorig jaar afgesloten met de levering van een aantal kleine patrouilleboten aan de Indonesi sche marine. De leverantie is onderdeel van het pro gramma van wapenleveringen waarom mi nister Subandrio tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten gevraagd heeft. Ge detailleerde gegevens over de bij de twee de fase betrokken hoeveelheden en soor ten wapens konden nog niet verkregen worden. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan zal zijn plan om Moskou te bezoeken, dat thans vaste vormen heeft aangenomen, bespreken met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles, die vandaag in Londen is aangekomen. De beslissing van de Britse premier of hij zal ingaan op de hernieuwde Russische uitnodiging, die drie jaar geleden aan Macmillan s voorganger Sir Anthony Eden werd ge daan, kan volgens diplomatieke waar nemers spoedig tegemoet worden gezien. Macmillan heeft deze kwestie gisteren tijdens zijn wekelijkse audiëntie bij koningin Elizabeth besproken. Britse officiële bronnen bewaren een hardnek kig stilzwijgen. Naar verluidt, is ook minister Selwyn Lloyd door Kroesjtsjev uitgenodigd tegen het einde van de maand naar Moskou te komen. De meeste leden van het Britse kabinet zouden willen dat Macmillan de uitnodi ging aanneemt. Hy zelf wilde dit al ge ruime tyd. Het doel van het bezoek is niet alleen een betere Brits-Russische ver standhouding te scheppen, maar vooral ook Macmillan naar voren te schuiven als woordvoerder van het Westen. Een der gelijk initiatief streelt de Britse trots. Mac millan zou de aangewezen man zyn om obstakels te overwinnen, al zal hy dit niet onmiddellijk kunnen bereiken. Als Mac millan evenwel enig succes heeft, zal hy misschien door de bondgenoten als onder handelaar worden geaccepteerd. Macmillan's bezoek zou een verkennend karakter dragen. Hij hoopt in persoonlijke gesprekken Kroesjtsjev's bedoelingen te peilen en met positieve denkbeelden terug te keren. Volgens sommigen zal het bezoek op zijn best neerkomen op een „omgekeerde Miko- jan-tocht". Mamillan's bedoeling is met kroesjtsjev een algemene discussie te voe ren over alle Oost-West-problemen. Hij hoopt dat dit het ijs zal breken en ge detailleerde onderhandelingen over Ber lijn en de toekomst van Duitsland in april of mei mogelijk zal maken. De Labour-oppositie ziet in Macmillan's plan het element van een verkiezings stunt, hoewel men tevens erkent dat de toestand te ernstig is om deze onderge schikt te maken aan partijpolitiek. Mac millan hecht grote betekenis aan persoon lijk contact tussen staatslieden. Hij hoopt dat zijn aanwezigheid in Moskou in elk geval tot enige ontspanning zal leiden. Toen Macmillan vorige week in het La gerhuis over een reis naar Moskou werd ondervraagd, verklaarde hij „op het ogen blik" geen verklaring te kunnen afleggen. Hij was toen echter al vastbesloten te gaan. Dulles zou in de late namiddag bespre kingen voeren met Selwyn Lloyd op het Foreign Office en vanavond met Macmil lan in diens ambtswoning no. 10 Downing Street. Het lijdt weinig twijfel dat Mac millan na lange aarzeling het tijdstip ge komen acht naar Moskou te gaan, ten minste wanneer de belangrijkste bondge noten, in de eerste plaats de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland, daar mede akkoord gaan. Macmillan beseft dat zowel De Gaulle als Adenauer bezwaren maken, maar Dulles lijkt iets soepeler ge worden te zijn. Indien het bezoek door gaat, zal Macmillan dit hoogstwaarschijn lijk in het Lagerhuis aankondigen. Generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO, zou vanmiddag, op door reis naar Washington, Dulles te Londen ontmoeten. Dulles en de westelijke re geringsleiders zullen onder meer hun hou ding moeten bepalen over hetgeen er ge beuren moet wanneer de Russen een nood toestand in Berlijn forceren. De Ameri kaanse militaire leiders willen een moge lijke blokkade van het wegtransport met tanks doorbi-eken, maar de Britten achten zulks te riskant en geven de voorkeur aan een luchtbrug. Druk op Dulles In Londen wordt opgemerkt, dat Dulles onder sterke druk staat van de Democra ten, met name van senator Fulbright, de nieuwe voorzitter van de senaatscommis sie voor buitenlandse zaken, om iets mee gaander tegenover de Russen te zijn, zon der op essentiële punten te zwichten. Dul les zal daarom waarschijnlijk zijn zegen geven aan het plan van Macmillan om naar Moskou te gaan. Macmillan zou in Moskou ook trachten een belangrijke uitbreiding van de Brits- Russische handel voor te bereiden. Hier aan hecht de Britse regering de grootste betekenis, vooral na hetgeen Mikojan in de Verenigde Staten op handelsgebied heeft aangeboden. Na zijn bezoek aan Moskou zal Mac millan waarschijnlijk besprekingen voeren met bondskanselier Adenauer in Bonn en premier Debré in Parijs. Het aantal werkloze mannen is in januari gestegen van 98.354 tot 106.840; het aantal op aanvullende werken arbeidenden steeg van 18.017 tot 21.003, zodat de geregistreer de arbeidsreserve van 116.371 tot 127.843 is gestegen. In januari 1958 was er een stij ging van 103.951 tot 122.511. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6.937 tot 6.815. Het aantal openstaande aan vragen voor mannen steeg van 14.234 tot 15.395 en dat voor vrouwen van 20.470 tot 22.429. In Noordholland steeg het aantal werklozen van 14.751 tot 14.906. Een der drie verdronkenen uit Haarlem afkomstig Hedennacht om kwart over drie vloog een grijze personenauto op de Singelweg bij het op de grens van Utrecht en Maar tensdijk gelegen fort Blauwkapel uit de bocht de fortgracht in. Van de vier per sonen, die zich in de tweedeursauto be vonden, kon alleen de 41-jarige mevrouw G. van Altena-Knoppers uit Hilversum zich redden. De drie overige inzittenden kwamen door verdrinking om het leven: de 41-jarige kelner G. van Altena uit Hil versum, twee bcroepsmatrozen van het Marinekamp Hilversum, de 25-jarige H. J. Koene uit de Reigerstraat 107 te Haarlem en de 25-jarige M. Jansen van 't Laar, Van Loghemstraal 23 te Deventer. De auto is op de kop in het water ge komen, ongeveer twee meter uit de kant en raakte voor driekwart onder water. Me vrouw Van Altena zag kans zich te be vrijden. Zij heeft ongeveer een kwartier op de verlaten weg staan roepen en zwaaien eer haar alarm opgemerkt werd. Een automobilist, die door de vrouw werd aangehouden, waarschuwde de politie. Mevrouw Van Altena moest met een shock naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht worden overgebracht. Bij het poiitie-onderzoek bleek, dat de bochtige weg kurkdroog moet zijn ge weest. Een technisch onderzoek van de naar het hoofdbureau gesleepte wagen wees uit, dat de linker voorband volkomen glad was afgesleten. Ook de rechter ach terband van het oude autootje was slecht. Verder vond men, dat de fuseepennen van het linker voorwiel slecht waren, wat bij een bepaalde snelheid slingeren van het wiel tot gevolg kan hebben. De remmen waren prima in orde. Zo lang mevrouw Van Altena niet kan worden gehoord, onthoudt de politie zich van een oordeel over de toedracht, omdat uit de waarnemingen, die tot nu toe kon den worden gedaan, nog geen betrouw baar beeld over de mogelijke oorzaak van het ongeluk naar voren is gekomen. De beide beroepsmatrozen waren ma gazijnbeheerder eerste klas. Sinds decem ber waren zij in kaderopleiding voor kor poraal. Zij waren ongehuwd. Het gezin Van Altena, waarvan de man vermoede lijk de auto bestuurde, telt twee kinderen van zes en veertien jaar. Anonymus: Onze daden van heden bepalen onze bestemming van morgen. Advertentie BARTEUÓRISSTR. HAARLEM TEL '13439 DUFFEL MONTY COATS 45.— Zoals wij reeds berichtten wordt sinds enige dagen de landmeetkundige A. C. G Kroone uit IJmuiden, die in dienst van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken n.v. in een sloep met vier Turkse werknemers de Golf van Edremit ten noorden van Smyrna was in gevaren om peilingen te verrichten ver mist. Nader vernemen wij dat de sloep in een vliegende storm is verzeild geraakt en waarschijnlijk is vergaan. Op de bewuste dag hebben enige mensen de sloep om zeven uur des ochtends op tweehonderd meter uit de kust gezien. Om elf uur werd het vaartuigje nog door vissers waarge nomen. De politie en marine hebben thans wrak stukken van de sloep en een statief van een meetinstrument gevonden. Bovendien spoelde het lijk van een der Turken aan. Men vreest thans dat ook de heer Kroone is omgekomen. Als zelfs de aardige meisjes kara- bijntjes dragen moet de situatie in een land toch wel héél ernstig zijn. Hier ziet men ook zo'n stel meisjes, defi- bijntjes maar karbiesjes te dragen. lerend voor het jeugdcongres in Cairo. Of speelt er wellicht ook enige mode zucht doorheen? In ieder geval be horen aardige meisjes geen kara- De oudste der drie Europese gemeen schappen, de Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft het de laatste tijd zwaar te verantwoorden. Zij ondervindt aan den lijve, dat de „vette jaren", die sedert 1953 in sterke mate geholpen hebben dit expe riment in Europese eenmaking te doen slagen, verleden jaar voorlopig geëindigd zijn. Het was te verwachten dat het de Ge meenschap veel moeilijker zou vallen, zich in een periode van minder gunstige con junctuur even krachtig en met evenveel gezag als voordien te handhaven. Maar wat niet te verwachten viel, was dat het begin van die minder gunstige periode zou samenvallen met zulke ernstige moei lijkheden voor de E.G.K.S. als nu het ge val blijkt te zijn. En evenmin, dat het bij sommige van die moeilijkheden meteen zou gaan om dingen die de grondslagen van de Gemeenschap raken. De eerste moeilijkheid van deze aard is ontstaan uit de langzamerhand angstwek kend geworden toeneming van de West duitse kolenvoorraden. Die voorraden heb ben nu al een omvang van negen miljoen ton (tien maal zo veel als een jaar geleden) bereikt en daar produktie en invoer samen nog steeds voortgaan het verbruik te over treffen, is het einde van de toeneming niet in zicht. Onder deze omstandigheden is het niet onlogisch dat de regering in Bonn heeft besloten, de invoer van kolen te gaan beperken, want beperking van de binnen landse produktie zou hebben geleid óf tot werkloosheid op grote schaal, óf tot aan zienlijke verkorting van de arbeidstijd met behoud van loon (iets dat door vele werk gevers economisch onaanvaardbaar wordt geacht). Maar minder logisch is het, dat Bonn daartoe is overgegaan zonder ook maar in 't minst rekening te houden met het bestaan van de E.G.K.S., met de be voegdheden van de Hoge Autoriteit, of met de belangen van Duitsland's partners in de Gemeenschap. Vooral voor Nederland als doorvoerland, met zijn voor kolentransport gespeciali seerde havens, betekent de Duitse maat regel een aanzienlijke schadepost. Mis schien kan men zeggen dat het kolenpro- bleem voor Duitsland zó ernstig is, dat het toch ook bij overleg tussen de leden van de Gemeenschap onvermijdelijk zou zijn geweest, deze en dergelijke schade posten te aanvaarden, doch dan zou zulk overleg dat, nog afgezien van de ver dragsvoorschriften, tussen partners van zelfsprekend behoort te zijn tenminste hebben plaatsgehad! Maar West-Duitsland heeft nu door zijn handelwijze duidelijk te kennen gegeven, dat het zich bij het be palen van zijn houding ten opzichte van de Gemeenschap in de eerste plaats laat lei den door zijn eigen belangen, en niet door het grotere Europese belang waarvan die Duitse belangen tenslotte maar weer een onderdeel vormen. Bovendien heeft het daardoor een uitzonderingspositie voor zichzelf opgeëist, hoewel het kolenprobleem voor België (waar de voorraden al om streeks zeven miljoen ton bedragen) naar verhouding nog veel ernstiger is. Een tweede probleem voor de E.G.K.S. is voortgevloeid uit de recente devaluatie van de Franse frank. Deze heeft tot gevolg gehad dat de prijzen van Franse staalpro- dukten, die in andere landen van de Ge meenschap worden ingevoerd, zeer ver be neden de binnenlandse prijzen in die lan den zijn komen te liggen. Zelfs na de Franse prijsverhoging met gemiddeld negen percent, die verleden week is afge kondigd, kan men nog van een aanmerke lijke ontwrichting van de concurrentiever houdingen op de gemeenschappelijke markt spreken en de situatie voor de staalfabrie ken buiten Frankrijk is daardoor ernstig bemoeilijkt. De Westduitse staalfabrikanten zijn nu zelfs al van plan, hun regering te verzoeken om heffing van invoerrechten op Frans staal „als de Hoge Autoriteit de kwestie niet weet op te lossen". Maar wat moet de Hoge Autoriteit doen? Minimum prijzen voor staal in de Gemeenschap vast stellen? Dat zou ongetwijfeld grote ver ontwaardiging bij alle staalverbruikers wekken, en vooral bij de Franse. Een „com pensatie-belasting" op ingevoerd Frans staal goedkeuren? Dat zou een wassen neus zijn, want in feite zou dat neerkomen op het heffen van invoerrechten, hetgeen vol gens het verdrag van de Gemeenschap ver boden is. De Hoge Autoriteit heeft bij de Fransen aangedrongen op een grotere prijs verhoging dan met negen percent, maar daar voelde de Franse regering ook al weer om redenen van binnenlandse poli tiek niets voor. Zo ziet de Gemeenschap thans haar grondslagen aangetast door haar twee machtigste leden en noch Hoge Autoriteit noch de Raad van Ministers hebben dat kunnen verhinderen. Dit is een heel ern stige zaak en wij wachten danook in span ning af, óf en hoe de Gemeenschap deze eerste vuurproef zal weten te doorstaan. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1