Goud en deviezen gedaald door EBU-vordering van 400 miljoen Chefarine 4 E Brutowinst Amsterdamsche Bank in '58 gestegen van f 80,7 tot f 81,1 miljoen CPanda en het bolknakmysterie Weinig verandering Engelse kwekers willen verhoging van invoerrechten op snijbloemen Wereldnieuws Vóór EBU-verwerking stijging met f 22 miljoen 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Sterke winstdaling in '58 by Ford Motor Cy. Vier percent dividend op preferente en 12 percent op gewone aandelen ACCORDEONS 0?r Scheller Rijksstraatweg 59 2 EBU-liquidatie in Weekstaat verwerkt Rusland wil zijn produkten op westerse markten krijgen Europese begrotingen te Brussel goedgekeurd Machinefabriek Breda ONZEKERHEID OVER UITVOER BEVREDIGENDE ONTWIKKELING Ver. Plastic Verkoop kantoor Grote Duitse order voor Holl. Signaal Apparaten Faillissementen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Sterke verbetering in het spaarklimaat WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 BIJ DE WEEKSTAAT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK per 2 februari geeft de directie een toelichting over de verwerking in de verkorte balans per 2 februari 1959 van de cijfers welke resulteren uit de liquidatie van de Europese Betalings Unie. Als gevolg hiervan is de post „vorderingen en geldswaardige papieren luidende in goud of in buitenlandse geldsoorten" verminderd met het bedrag van de vordering van Neder land op de Europese Betalings Unie. Daarentegen zijn de vorderingen op, respectie velijk de schulden aan tot de unie behoord hebbende landen geboekt onder de reeds in de vorige alinea vermelde rekening „vorderingen en geldswaardige papieren luidende in goud of in buitenlandse geldsoorten" en de rekening „vorderingen op het buitenland luidende in guldens", respectievelijk onder de rekening „saldo's luidende in buitenlandse geldsoorten". De stijging van deze laatste post heeft ingevolge de desbetreffende bepalingen een verlagende invloed gehad op het percentage goud en deviezen. De aandacht wordt er voorts op gevestigd dat dc bank by de berekening van haar goud- en deviezenreserve het saldo van uit de liquidatie van de Europese Betalings Unie ontstane vorderingen en schulden in aftrek heeft gebracht, zulks aangezien zy in afwachting van een nadere beslissing nopens de consolidatie van deze posten bedoeld saldo niet beschouwt als te be horen tot de deviezenreserve. De totale goud- en deviezenvoorraad, samengesteld uit de verschillende rekeningen, laat een aanwas zien van 22 miljoen. De totale voorraad welke de Nederlandsclie Bank als goud of deviezen aanmerkt, liep terug van 5601 miljoen tot 5226 miljoen, zodat de vordering op de E.B.U. per saldo groot blykt te zjjn ongeveer 400 miljoen. Over de consolidatie van deze vordering zullen binnenkort, bilaterale onderhande lingen worden gehouden. Aangenomen wordt dat deze vordering na consolidatie uit de boeken van de Nederlandsche Bank verdwijnt. De invloed van de ultimo komt niet ten volle in deze weekstaat tot uiting. De stijging van de bankbiljettencirculatie bedroeg slechts 71 miljoen, waardoor de stand kwam van 4153 miljoen op 4224 miljoen. De overvloedige geldmarkt zal mede verantwoordelijk zijn voor een snelle terugvloeiing De banken Het saldo van de banken is met 163 miljoen gedaald van 840 miljoen tot 677 miljoen. Behalve voornoemde afgifte Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pij". 9'icp of „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Druk op Oostenrijk (Van onze correspondent in Wenen) De Sovjet-Unie moet in steeds groter omvang haar export uitbreiden naarmate zy haar industriële capaciteit met geweld opvoert. Daar de satellietlanden als enig afzetgebied toch niet schijnen te voldoen, wil de Sovjet-Unie haar produkten in het Westen, en voornamelijk in de Verenigde Staten, op de markt brengen. Washington heeft zich heirtegenover echter zeer ge reserveerd getoond, zodat Mikojans bezoek iti dit opzicht geen groot succes is ge weest cn nu moeten dan de kleinere staten in het Westen er aan geloven, onder andere ook Oostenrijk. De Sovjet-Unie kan dit land enigszins dwingen, omdat de Oostenrijkse ijzer- en staalindustrie moeilijkheden heeft op de westelijke markten en derhalve in liet oos ten naar afnemers zoekt. De Sovjet-Unie is thans bereid het handelsvolume met Oostenrijk te vergroten. Zij wil onder an dere het contingent walswaren (voorname lijk ijzeren en stalen platen) van 850.000 ton per jaar verhogen tot een miljoen, maar zij eist als tegenprestatie dat Oosten rijk eveneens Russische industrieproduk- ten in grotere hoeveelheden overneemt; in de eerste plaats steenkolen en vooral ook vrachtwagens en auto's ter waarde van een half miljoen dollar (tegenover 375.000 in het vorige jaar). In totaal zou het nieuwe handelsverdrag verhoogd worden van 875.000 dollar tot 1,25 miljoen, maar voor hetzelfde bedrag zou Oostenrijk dan olie, steenkool en vooral Moskowitsj-auto's moeten kopen, met andere woorden juist artikelen die het niet nodig heeft. De autosalon op de Weense Ring zal er in de eerste plaats voor moeten zorgen dat de Oostenrijkers aan dit nieuwe type gewend raken. Het is de bedoeling dat de auto vandaar naar het westen zal „door stoten". Het is echter de grote vraag of Oostenrijkse kopers op dit aanbod zullen ingaan, daar niemand zich wil discrimine ren als vriend van de Sovjet-Unie en als communist. Dit politieke bezwaar zal ver moedelijk alleen kunnen worden over wonnen door een zeer gunstige prijs en door uitstekende kwaliteiten. Voorlopig wacht men dus af of het concrete Russische aanbod alle bezwaren overwint. Met twij felt hieraan overigens ten zeerste, gezien het feit dat de diplomaten uit de satelliet staten in Wenen nok geen Moskowitsj- auto's gebruiken, maar uitsluitend Ameri kaanse of Engelse merken van schatkistbiljetten is een belangrijk be drag door de banken aan de staat betaald. Er is namelijk voor 79 miljoen schatkist biljetten van de staat afgenomen, waar tegenover de staat 46 miljoen vervallen de promessen moest voldoen. Belasting betaling omstreeks de ultimo schijnt dit keer ook omvangrijk geweest te zijn. De banken hebben nog 25 miljoen kort pa pier van de Nederlandsche Bank afgeno men. Van het grote bedrag dat vorige week de rekening „andere ingezetenen" vermeer derd heeft, heeft./" 19 miljoen een onderdak bij de banken gevonden, waarna deze reke ning nog 183 miljoen bedraagt. De oor zaak dat dit saldo niet sneller terugloopt, ligt in de buitengewoon ruime geldmarkt. Deze ruimte wordt onder meer geken schetst door de verlaging van de daggeld rente van U/2 percent tot 1)4 percent. De schatkist zag haar saldo weer aangroeien van 562 miljoen tot 675 miljoen. De Ford Motor Company heeft in 1958 een netto-inkomen geboekt van 95,7 mil joen dollar tegen 282,8 miljoen dollar in 1957. De maatschappij meldt een daling in haar verkopen van 28 percent in verge lijking met 1957. (Reuter). Dc raden van ministers van de Euro pese Economische Gemeenschap en van de Euratoom hebben tydens de in Brussel ge houden bijeenkomst de begrotingen voor 1959 van de uitvoerende commissies van de E.E.G. en Euratoom goedgekeurd. Deze begrotingen zullen thans waar schijnlijk op 1, 2 en 3 maart door de be grotingscommissie van het Europese Par lement worden besproken om daarna te worden behandeld tijdens de vergadering die dit parlement in april in Straatsburg zal houden. Naar de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny. na afloop van de conferentie mededeelde heeft men een compromis gevonden tussen de door zes financiële regeringsdeskundigen voorgestelde besnoeiingen op de begrotin gen en de bezuinigingen zoals deze dooi de uitvoerende commissies voor de E.E.G. en Euratoom zelf werden voorgestaan. De heer Wigny verklaarde dat het budget voor de E.E.G. voor 1959 1 miljard Bel gische frank bedraagt, dat van Euratoom ongeveer 400 miljoen Belgische frank. Het bestuur van de n.v. Machinefabriek Breda voorheen Backer en Rueb stelt zich voor de aandeelhouders aan te bevelen over het boekjaar 1958 12 percent dividend uit te keren in contanten (onveranderd). In Nederlandse bloemisterykringcn vraagt men zich op het ogenblik met zorg af, hoe de snijbloemen-export naar En geland, dat in 1958 na Duitsland de be langrijkste buitenlandse afnemer van dit produkt was, zich in de toekomst zal ont wikkelen. Het gevaar, dat het Britse in*port-bc- leid onder pressie van de kwekers in dat land, een meer protectionistische richting zal inslaan, is namelijk niet denkbeeldig, zo deelt de vereniging „De Nederlandse bloemisterij" mee. Momenteel bed. aagt het Britse invoer recht op snijbloemen 1 shilling 8 pence per Engels pond. De Nederlandse uitvoer van snijbloemen naar Engeland bestaat gro tendeels uit anjers en rozen. Toen in mei 1954 de Britse invoer werd geliberaliseerd, werd het invoerrecht, dat nog van voor de oorlog dateerde, drastisch verhoogd. Enkele jaren later, in de herfst van 1957, werd door de National Farmers' Union bij de Board of Trade een verzoek inge diend, het invoerrecht voor anjers, rozen, anemonen en polyanthus-narcissen met tien pence te verhogen tot twee shilling zes pence en voor andere soorten snij bloemen, met uitzondering van bolbloe- men, met vier pence tot twee shilling per lb. Óver dit verzoek heeft de Britse rege ring nog steeds niet beslist. Wel is aange kondigd, dat een beslissing binnenkort te verwachten is. Inmiddels wordt de aan drang van de zijde van de kwekers om DE ALGEMENE CONJUNCTUURONTWIKKELING in aanmerking nemend is de Amsterdamsche Bank n.v. niet ontevreden over de ontwikkeling van het bedrijf in 1958. De omzetten zijn wederom toegenomen. De totale omvang der aan de bank toe vertrouwde middelen laat weer een stijging zien. De debiteuren-uitzettingen ver minderden van 785 tot 702 miljoen in overeenstemming met de daling van de economische activiteit. De interestrekening vertoont een lichte achteruitgang van 44.6 tot 43.4 miljoen waarvoor de vermindering van de dcbiteurenportefeuille en de uitzetting der daardoor vrijkomende middelen op de geldmarkt een duidelijke verklaring vormen. De op provisiebasis werkende bedrijfsonderdelen hebben zich op een bevredigend peil gehandhaafd. De opbrengst van emissies en syndikaten ver toont een verheugende stijging van 2.8 tot 4.1 miljoen. Ook stemt tot voldoening, zegt het verslag, dat ondanks de toegenomen bedrijvigheid de onkostenrekening geen verdere stijging te zien geeft. Het aantal personen in dienst van de bank aan het eind van 1958 was 4897. Dit betekent wederom een daling vergeleken met eind 1957. Voor bouw en verbouwing van verschil lende kantoren en voor de aanschaffing van nieuw kantoormaierieel werd 3,3 miljoen ten laste gebracht van de winst en verliesrekening. Wederom komt de post gebouwen, safe-inrichtingen en inventaris sen voor een gulden op de balans voor. De aanschaffingswaarde van de onroerende goederen heeft ruim 55 miljoen bedragen. Voor belastingen werd ruim gereserveerd met 14 miljoen. De extra reserve werd gedoteerd met 2 miljoen. De winst- en verliesrekening sluit met 18.9 miljoen. Krachtens de statuten moet hiervan 500.000 aan het reservefonds worden toe gevoegd. Aangezien een verdere verster king van de open reserve gewenst wordt geacht, wordt voorgesteld 4',A miljoen aan het reservefonds toe te voegen, waar door dit stygt tot 49 miljoen. Voorgesteld wordt 4 percent dividend op de preferente en 12 percent (onveranderd) op de gewone aandelen. Na bestemming van 3.2 mil joen voor tantièmes, resteert 394.000, dat In hotel „Figi" te Zeist is met enige plechtigheid het Verenigd Plastic Verkoop kantoor, gevestigd te Zeist, geopend. Dit verkoopkantoor is tot stand gekomen door een nauwe samenwerking van de Alge mene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem en de Staatsmijnen in Limburg. Deze samen werking beoogt een zo efficiënt mogelijke marktbewerking, zowel commercieel als technisch, op het gebied der kunststoffen. De opening geschiedde door de heer H. H. Wemmers. directeur-voorzitter van de Staatsmijnen en president-commissaris van het Verenigd Plastic Verkoopkantoor. op nieuwe rekening wordt overgebracht. De met het bedrijf gelieerde banken konden over het algemeen haar zaken in 1958 op bevredigende wijze ontwikkelen en goede resultaten behalen. Het kapitaal van cle Amsterdamsche Bank voor België te Antwerpen werd door uitgifte van b. frs. 25 miljoen aandelen verhoogd tot b. frs. 125 miljoen. De gelieerde vennootschappen hadden een bevredigend jaar. inclusief de iMaatschappij voor Middellang Crediet en de Maatschappij tot Financiering van Be drijfspanden. De ontwikkeling van de dochterinstelling, de Maatschappij tot Fi nanciering van Huurkoopovereenkomsten Mahuko n.v., die naast het huurkoopkre diet tevens de verstrekking van persoon lijke leningen verzorgt, is bevredigend ge weest. De omvang van de verstrekking van afbetalingskrediet in de consumptieve sfeer toont een geleidelijke groei. Brutowinst 81,1 miljoen Het kapitaal van de Amsterdamsche Bank bleef ongewijzigd 90.010.000. Het totaal van de geconsolideerde balanstelling steeg van 1579,9 tot 1812,4 miljoen. De brutowinst over 1958 is 81.1 miljoen tegen 80,7 miljoen over 1957. De kredietver lening geschiedde voor 67,3 miljoen aan de overheid en f 785 miljoen aan bedrijfs leven en particulieren. De brutowinst ont stond voor 54 percent uit interest en wis sels, voor 41 pecent uit provisie en voor 5 percent uit effecten en syndikaten. Deze winst werd als volgt besteed: 53 percent aan onkosten en storting pensioenfonds, 18 percent aan winstuitkering, 17 percent aan belastingen, 8 percent aan reser veringen en 4 percent aan afschrijvingen. De bank heeft in Nederland 221 vesti gingen in 179 plaatsen. Het verslag bevat verder een uitvoerig economisch overzicht, waarin onder meer wordt gezegd dat twee factoren in hoofd zaak de diepte van de economische reces sie bepaalden, namelijk de daling van de voorraden in alle geledingen van het be drijfsleven en de achteruitgang van de investeringen. Na vele proefnemingen heeft het Wes1- duitse ministerie van Defensie besloten de vuurleiding voor een aantal van zijn sche pen alsmede een walstation in Nederland te bestellen. Men heeft thans bij de Hol landse Signaal Apparaten n.v. in Hengelo een order geplaatst, die tientallen miljoe nen guldens omvat. Het bedrijf zal deze order met de bestaande capaciteit kunnqn uitvoeren. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag instaat van faillissement verklaard: J. J. Hey, laatst gewoond hebbende te Aalsmeer, Azaleastraat 17. Thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. Jansonius. advocaat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: P. J. Zomer, installateur, Tolstraat 22 te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Provincialeweg no. 52. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: B. Bijkerk, schilder, Boeweg la te Be verwijk. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. Von dellaan 20. Rayonfabriek bij Palembang Het ligt in de bedoeling dat te Semangus nabij Palembang (Sumatra) een kunstvezelfabriek ge bouwd zal worden. In liet zuidelijk deel van Su matra komen 45 boomsoorten voor die grondstof fen kunnen leveren voor de rayonproduktie, aldus heeft het Chemisch Onderzoekings-Instituut te Bogor bekendgemaakt. De fabriek zal gebouwd v.orden binnen het kader van het vijfjarenplan. Tinproduktie op Banka De regering verwacht dat de tinmijnen op Ban ka gedurende 1959 ongeveer 16 miljoen ton tin concentraten zullen afleveren. Het bestuur der mijnen wil binnenkort een nieuwe baggermolen installeren ter uitbreiding van de produktie. Men heeft echter een nijpend tekort aan technisch personeel. Hilton Hotel Naar de Hollandsche Bank Unie meedeelt par ticipeert zij met. 150 aandelen van 1000 in de Amslerdam-Hilton Hotel Maatschappij n.v. waar van dezer dagen de officiële oprichtingsacte in de Nederlandse Staatscourant werd opgenomen. 10. De koekenbakker was eerst wel wat verbaasd, toen hem zo plotseling een si- paar in de mond werd geduwd. Ook Panda vond, dat de detective nogal vreemd te werk ging. „Waarom geef je die sigaar aan hem?", vroeg hij fluisterend. „Stil", siste de detective, „we moeten opletten, wat hij met dat sigaar gaat doen. Als hij hem wil opsteken, is dat een bewijs dat hij niet de meneer X is, die we zoeken". Wil je de sigaar dan op iedere voorbijganger uitproberen?"riep Panda uit, „wat om slachtig!" Met een driftig gebaar legde de detective hem het zwijgen op en wendde zich tot de koekenbakker, die inmiddels wat van zijn verbazing was bekomen. „Wil je dat sigaar hebben?", vroeg hij gespan nen. „Neem je hem aan?" „Ja, ik wil 'm wel hebben", antwoordde deze, „wel be dankt". „Het. is geen gewone sigaar, maar de bolknak van professor Kalker", zei de detective langzaam, terwijl hij de bakker vorsend aankeek. „Bedank dan die perfes- ser van me", zei de bakker, terwijl hij glimlachend naar zijn lucifers tastte. „Ga je hem opsteken?!", vroeg Pat loerend. „Natuurlijk", antwoordde de bakker, daar zijn sigaren voor, nietwaar?" „Maar DEZE niet!", riep Pat. En met een snelle ruk trok hij de onthutste bakker de sigaar uit de m ond spoedig tot deze verhoging over te gaan steeds sterker. Daarbij bedient men zich van argumenten, waarvan de Nederlandse kwekers en exporteurs niet zonder ver wondering hebben kennis genomen, aldus „De Nederlandse bloemisterij". Zo is onder meer aangevoerd, dat de eco nomische positie van de Britse bloem kweker steeds meer door de importen van buitenlandse snijbloemen wordt bedreigd. In Nederland vraagt men zich echter af, hoe dit te rijmen valt met het feit, dat in de jaren, die aan het verzoek van de Na tional Farmers' Union voorafgingen, de met snijbloemen beteelde oppervlakte in Engeland gestadig is toegenomen. Tussen 1951 en 1956 bedroeg deze toeneming voor de teelt in kassen dertig procent, waarbij voor anjers een stijging van ungeveer twaalf procent kon worden waargenomen. Ook de teelt in de open lucht steeg be langrijk en wel met ongeveer vijftien pro cent. Bovendien is de produktiviteit der oppervlakte-eenheid regelmatig toegeno men. Ons land is verreweg de belangrijkste buitenlandse leverancier van de Engelse snij bloemenmarkt. In 1958 werd voor ruim 9,7 miljoen gulden aan snijbloemen naar Engeland uitgevoerd. Een buitenspo rige verhoging van het invoerrecht als die, waarop de Britse kwekers n u aandrin gen, zou voor deze uiterst belangrijke tak van export zeer ernstige gevolgen hebben, zo meent de vereniging. Men beseft hier wel degelijk, dat in landen, waar de handel jarenlang achter de veilige muur van hoge beschermende tarieven heeft geleefd, de overgang naar een vrijer internationaal handelsverkeer met aanpassingsmoeilijkheden gepaard gaat. Maar Nederlandse kwekers en ex porteurs zien niet in, aldus de vereniging, hoe het aandringen op meer bescherming van een lonende teelt te rijmen is met het streven naar grotere economische eenheid dat allerwege in Europa merkbaar is. Dan is nog afgezien van het feit, dat uitscha keling van een gezonde concurrentie op de Britse snijbloemer.markt, die zich de laat ste tientallen jaren tot een traditioneel Nederlands afzetgebied ontwikkeld heeft, nooit in het belang van de Britse consu ment kan zijn. Spaarcijfers RPS De maand januari is evenals de maand december voor de R.P.S. gewoonlijk een gunstige spaarmaand. In de afgelopen maand hebben de spaarders bij de Rijks postspaarbank de hoog gespannen ver wachting niet beschaamd. In januari werd 20 miljoen gulden meer ingelegd dan op genomen, dit is ruim 30 miljoen gulden meer dan in januari 1958. De verbetering in het spaarklimaat, die hieruit spreekt, blijkt nog duidelijker wanneer de resul- latën oóef de maanden januari en deeëm- b^.tpzanjen wordep beschouwd. Voor,deze b'emé" maanden tezamen werd een voor uitgang geboekt in vergelijking met bet vorig jaar van 56 miljoen gulden. Besparingen bij de rijkspostspaarbank in miljoen gulden: december 1958 13 (december 1957 —11); januari 1959 20 (jan. 1958 12), totaal 33 (v.j. 23). Bij de Rijkspostspaarbank werd in januari 1059 ingelegd 70,4 miljoen en terugbe taald 50,8 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 19,6 miljoen (vorige maand 13,6 miljoen en in ja nuari vorig jaar 11.6 miljoen). In 1959 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 19.6 miljoen tegen 11.6 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. Het saldo tegoed. inclusief verschuldigde rente, per ultimo januari 1959 bedraagt 2163.9 mil joen (vorige maand 2144.3 miljoen en ultimo januari vorig jaar 1944.4 miljoen). Advertentie Haarlem-Noord Koel. Een 21-jarige laborant, die uit Oost- Duitsland gevlucht was, is vorige, week opgesloten geraakt in een koelwagon, die met eieren geladen werd. Toen de wagon vier dagen later in Neurenberg werd gelost, ontdekte men de jon geman. Hij is met bevroren voeten in een ziekenhuis opgenomen. Vechtjassen. De Philippijnse politie is met honden een speurtocht begonnen naar twee Japanse militairen, die niet weten dat de tweede wereldoorlog is af gelopen. De Japanners, een tweede lui tenant en een sergeant, hebben zon dag een wegwerker neergeschoten. De vorige maand hebben zij een boer ge wond. Zij houden zich schuil in de bos sen van het eiland Lubang. Warme voeten. De Zweedse hoofdstad zal worden voorzien van verwarmde plaveisels. Er worden koperen buizen op de plaveisels gelegd waarna beton op de buizen wordt gestort. Lente. De afgelopen dagen is het in Zuid- Zweden dermate zacht weer geweest dat de koeien weer op het land zijn. In Bleking, het uiterste zuiden, zijn de boeren begonnen te ploegen. Als het kalf. Van gisteren af zullen in Genève alle bankauto's waarin geld zendingen vervoerd worden een escor te van de politie meekrijgen: een ra dio-auto, met een bemanning die gewa pend is met machinepistolen. Tot dus ver is nog geen enkel spoor gevonden van de vier mannen die maandag 1,4 miljoen Zwitserse francs hebben ge roofd. Men vermoedt dat zij over de Franse grens verdwenen zijn voordat die gesloten werd. Rattestaarten. In Indramajoe (Indonesië) kost een huwelijk 25 rattestaarten. Een persoonsbewijs kan men krijgen voor 5 rattestaarten. Deze tarieven zijn vast gesteld door de plaatselijke autoriteiten die op deze manier de rattenplaag wil len bestrijden. Schaamteloos. De Joegoslavische regering heeft berichten in westerse bladen te gengesproken, volgens welke Joegosla vië president Nasser gewaarschuwd zou hebben voor een Russische samenzwe ring om hem te doden. Het officiële Joe goslavische persbureau „Tanjoeg" noem de berichten „een schaamteloze provo catie" Het persbureau beschuldigde te gelijkertijd het Russische partijblad „Pravda" ervan dat het „kwaadwil lige en misplaatste" commentaar op deze berichten had gegeven. Niet safe. Uit de safe van het kantoor van een groot industrieel concern, gevestigd op de Champs Elysées te Parijs, zijn tien miljoen francs gestolen. De dief stal kwam aan het licht toen het werk op het kantoor maandagmorgen hervat werd. Asiel. In januari zijn 26 Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken, die daar om po litiek asiel hebben verzocht. Sedert een jaar zijn in een maand tijds niet zoveel Hongaren naar het Westen gevlucht. Caprcra. Clelia Garibaldi, de laatste nog levende dochter van de Italiaanse ge neraal Giuseppe Garibaldi, is op 91-jari- ge leeftijd op het eiland Caprera overle den. Zij bracht de laatste jaren van haar leven,op het ejland door, wagr zich het graf van haar vader bevindt. De een wording van Italië is voor een groot deel het werk van Giuseppe Garibaldi ge weest. Prestige. De Indonesische politie heeft een aantal kalenders in beslag geno men, waarop een foto voorkwam van president Sukarno en een zijner echt genoten. De maatregel is genomen ten einde het prestige van het staatshoofd hoog te houden. De foto was gebruikt zonder toestemming van het kabinet van de president. Kordaat. Vijftig leraressen van het meis jesgymnasium van Bazel hebben giste ren gestaakt uit protest tegen de uit slag van het referendum van zondag, toen de Zwitserse mannen met grote meerderhe.d van stemmen het voorge stelde kiesrecht voor de Zwitserse vrou wen afwezen. In overleg met de auto riteiten werden 1.650 leerlingen naar huis gestuurd Wellicht zullen discipli naire maatregelen genomen worden te gen de staaksters, daar voor ambtena ressen een stakingsverbod geldt. Konijnenplaag. Britse boeren zullen in Londen de toeneming van het aantal konijnen in Groot-Brittannië bespreken. Deskundigen hebben uitgerekend dat ongeveer een miljoen van de honderd miljoen konijnen in Groot-Brittannië aan de myxomatose zijn ontsnapt Voor het uitbreken van de myxomatose ver oorzaakten konijnen jaarlijks een scha de van een hall miljard gulden, alleen al aan de graanoogst. Nog steeds beheerst een krachlig hoge- drukgebied het weer in West-Eurcpa. Het centrum ervan bevindt zich op de Noordzee voor de Noorse kust met een luchtdruk van 1044 millibar. Verder heeft net hogedrukgebied een uit loper in de richting van de Balkan. In ons land bleef er in de nacht van dinsdag op woensdag vrij veel wind, terwijl er zich wolkenvelden en mistbanken uit Noord- Duitsland over het midden en noorden van het land begonnen uit te breiden. In ver band hiermee werd een sterke afkoeling tegengegaan en vroor het overal minder dan vijf graden. De komende 24 uur komt er nog weinig verandering in de weerstoe- stand, omdat het hogedrukgebied geert te kenen van verzwakking vertoont. Wel ver plaatst het zich nog langzaam in oostelijke richting, waardoor de wind de vertoont naar richtingen tussen zuidoost te draaien. WERKRAPPORTEN neiging oost en Donderdag 5 februari Zon op 8.16 uur, onder 17.34 uur. Maan op 6.15 uur, onder 15.24 uur. Maanstanden 7 febr. 15 febr. 23 febr. 20.22 uur 20.20 uur 9.54 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 4 februari Hoog water 0.27 en 13.02 uur. Laag water 8.20 en 20.59 uur Donderdag 5 februari Hoog water 1.42 en 14.05 uur. Laag water 9.34 en 22.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- fin en binnenland heden- c GO 2 J morgen 7 uur. Neerslag: oS et 2 sÜ laatste 24 l uur c-g i SP Zs Den Helder mist ono -ï 0 Ypenburg geheel bew ono -2 0,1 Vlissingen onbewolkt ono -2 0 Eelde mist o -2 0 i'wente geheel bew ono -0 0 De Bilt geheel bew no -2 0 Eindhoven onbewolkt ono -2 0 Vlv. Z -Limb.onbewolkt no -3 0 Helsinki zwaar bew. w -2 0 Stockholm onbewolkt w -10 0 Oslo onbewolkt windst.' -10 0 Kopenhagen mist nw -2 0 Aberdeen geheel bew. z -2 0 Londen onbewolkt ono 2 0 Amsterdam geheel bew no -2 0 Brussel onbewolkt ono -3 0 Luxemburg onbewolkt ono -4 0 Parijs licht bew. nno -3 0 Bordeaux mist windst. 3 6 Grenoble zwaar bew. o -1 0 Nice regen nno 12 12 Berlijn geheel bew. ozo -1 0 Frankfort onbewolkt no -3 0 München onbewolkt o -7 0 Zürich geheel bew. ono -5 0 Genève geheel bew no -2 0 Locarno motregen o 1 0,1 Wenen onbewolkt o -7 0 Innsbruck onbewolkt w -6 0 Rome zwaar bew. o 12 0 Ajaccio zwaar bew. ono 17 0 Madrid regen 2 3 Mallorca licht bew. windst. 5 1 Algiers zwaar bew. zw 6 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2