Kleine reders in Duitsland kunnen het niet bolwerken Voorlichtingscursus voor de vrouw krijgt meer subsidie Expeditie naar Groenland ontdekt nieuwe visgronden Boerendag is succes in Heemskerk IJmond-agenda Havenberichten s BREMERHAVEN HEEFT ZIJN DAWSON Rudolf A, Oetker koopt elf trawlers en laat ook drie fabrieksschepen bouwen K.V.P. en P.v.d.A. verwijten V.V.D. vijftig jaar terugzetten van de klok Vanmorgen in de vishal en op zee Jaarvergadering ABVA in Beverwijk Hof van Holland wint nederlaag toernooi Het gaat er om spannen in nationaal damtoernooi TAAI DEBAT IN VELSENS RAAD Pat Mat 3 verliest van Zaandam 3 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 De kleine rederijen hebben hel moei- I lijk in BremerhavenVele kunnen h'aven. het niet meer bolwerken. Een over zicht van 't visserijbedrijf in Bremer- Prijzen van maandag Heilbot 3.50—2.90, gr. tong 3.20—3.00, grm. tong 2.60-2.40. kim. tong 2.90—2.50, kl. tong I 3.50-3.10, kl tong II 2.90—2.50, tarbot I 2.80—2.30 per kg. Tarbot IV 7031, gr. schol 3324, grm. schol 33—25, kim. schol 5042. kl. schol I 5232, kl. schol II 42—20, schar 25 17, bot 8, v. Haring 30 18.60, makreel 22.40—16.50. gr. schelvis 4230, grm. schelvis 3631, kim. schelvis 3430, kl. schelvis I 36—31, kl. schelvis II 3022. wijting 21—8, gr. gul 31—25, mid. gul 28—22, kl. gul 26-20, ham 96-68, poontjes 23—20, kl. koolvis zw. 23—16. kl. koolvis wit 30—27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260—80, gr. koolvis zw. 110—51, gr. koolvis wit 80—73, gr. leng 76—49 per 125 kg. J Aanvoer van dinsdag 405 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 965 k. schol, 40 k. schar. 32 k. bot, 1415 k. haring, 190 k. makreel, 615 k. schelvis. 730 k. wijting, 375 k. ka beljauw en gul. 40 k. leng, 10 k. ham, 35 k. poon. 760 k. koolvis en 35 k. diversen. Totaal 5740 k. vis. Besommingen van dinsdag IJM 36 Jacq Clasina f 18.000, SCH 153 14.900, SCH 54 I 18.400, VL 131 20.950, IJM 75 8000, KW 140 6300, KW 22 7560, KW 48 8150, KW 175 I 8820, KW 20 8110, KW 40 j 10.960, KW 122 17.280, KW 9 4190, KW 37 5360, KW 138 5880, KW 168 6170, O 127 3560. In Het Centrum te Beverwijk is dins dagavond de jaarvergadering gehouden van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.). De secretaris, de heer M. F. de Vries, memoreerde in zijn verslag de vele hoogtepunten uit 1958, maar had het ook over de teleurstelling van de leden wat de salarisverhoging betreft. Zo men weet werd op één april 1958 drie percent loonsverhoging uitgekeerd, wat de voor zitter deed opmerken dat zulks als april grap niet slecht geweest zou zijn. Uit het financiële verslag bleek dat er ondanks de gevoerde actie nog een behoorlijk sal do in kas was. De aftredende bestuurders werden al len herkozen; in de plaats van de heer J. Smit, die wegens huiselijke omstandig heden niet meer in staat is een bestuurs functie te vervullen, werd de heer P. J. An- deries gekozen. Ook de leden van het Ge organiseerd Overleg, de heren M. F. de Vries en D. Visser werden herbenoemd. Het nederlaag-toernooi van de biljart vereniging Scheiwijck uit Beverwijk is gewonnen door de vereniging het Hof van Holland uit Haarlem. De laatste twee wedstrijden werden door de organiserende vereniging gewonnen. Scheiwijck won met 124 van Vriendenkring en met 106 van Duivelshoek. Hof van Holland bracht de organiserende vereniging een 511 neder laag teo. Als tweede eindigde Excelsior en derde Parkzicht. Op een speciaal hiervoor te houden avond zullen de prijzen worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) OOK HET WESTDUITSE visserijbedrijf heeft nu zijn George Dawson. De forse Bielefelder Rudolf A. Oetker, die evenals George Dawson in Engeland probeerde, in een sneltreinvaart een enorm visserijbedrijf tracht op te bouwen, waarin rederij, groot- en kleinhandel zijn verenigd om daarmee een zo goedkoop mogelijk produkt op de markt te brengen. Rudolf A, Oetker heeft de zaken meteen stevig aangepakt. Hij profiteert van het slechte jaar, dat vooral de kleine rederijen in Duitsland achter de rug hebben. In een paar weken tijds kocht hij enige rederijen op, die het niet meer konden bolwerken. Hij mag zich thans eigenaar noemen van elf forse trawlers. Om te laten zien, dat hij werkelijk een imponerend bedrijf wil opbouwen, bestelde hij meteen drie kleine en ultra-moderne visserijfabriekstrawlers bij de Schiffbaugesellschaft Unterweser A.G. te Bremerhaven. Evenals George Dawson in Engeland is deze Rudolf A. Oetker een vreemdeling in het visserijbedrijf, die als het ware plotseling uit de lucht is komen vallen met zijn plannen en koop activiteit. Hij voert thans besprekingen met de be voegde autoriteiten om ook de walinrich- tingen voor zijn plotseling verworven vloot in orde te laten maken. In Duitse re ders- en handelskringen vraagt men zich af, wat deze Herr Oetker eigenlijk al lemaal van plan is. Men ziet er wel een verwachte bundeling in van kleine rede rijen, die het hoofd niet langer boven wa ter kunnen houden als gevolg van het zeer slechte jaar. 1958. Men houdt er echter vooral' rekening' mee, dat Herr Oetker.met kracht zal po gen nog dit jaar zijn positie in het visse rijbedrijf te verstevigen door zowel aan de groot- als aan de kleinhandel van vis te gaan deelnemen. Zijn kracht zou dan zijn, dat hij een goedkoop produkt aan de markt zal kunnen brengen. In elk geval een produkt, dat goedkoper zal zijn dan dat van de rederijen, die hun vis aan de groothandel moeten leveren via de visaf- slag in de Westduitse vissershaven. Op lange baan Het jaar 1958 was voor de honderdder tien trawlers tellende vloot van Bremer haven in alle opzichten slecht. De vang sten waren zeer schraal. De besommin gen waren uitermate laag. De grote rede rijen zullen het wel vol kunnen blijven houden. Maar voor de kleine rederijen ziet de toekomst er donker uit. Zij zijn bang, dat ook dit jaar de kosten niet zullen wor den gedekt, omdat de minimumprijzen van thans niet voldoende zijn om het risi co te dekken. Bovendien heeft men de voorgestelde vernieuwing van het markt- systeem in Duitsland, waarvan de reders zich veel hadden voorgesteld en dat goede economische perspectieven opende, op de lange baan geschoven. Rudolf A. Oetker heeft nu achtereenvol gens opgekocht, de Bremerhafen Komple- mentar der Reederei Sohle KG en de Kohlenberg Putz Seefischerei AG in Bremerhaven. Hij verwierf zich voorts tachtig percent van de aandelen in de Hanseatische Hochseefischerei. A G. Toen telde de vloot van Oetker elf schepen. Zijn drie fabriekstrawlers komen eind van dit jaar in de vaart en zullen evenals elf trawlers in een geheel nieuwe rederij worden ondergebracht. De fabriekstraw lers zullen zeer modern zijn uitgerust. Het VELSEN WOENSDAG 4 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Stella's sleutel". Rex, 20 uur: „Slaap des doods". Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Gem. Zangver. „Vox Humana", 20 uur, Zaal Zomerlust Santpoort, concert. DONDERDAG 5 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Aanranding" (speciale voorstelling). Rex, 20 uur: „Slaap des doods". Pieter Vermeulenmuseum, 14—16.30 uur geopend. Cultureel Gebouw, 20 uur: Algemene vergadering I.v.A.O. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. Raadhuis: spreekuur wethouder van openbare werken, 9.3012 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ko ning der manege". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes zonder kamers". Het Centrum, 20 uur: Feestavond per soneel Rijksambtenaren. (P.R.A.K.) DONDERDAG 5 FEBRUARI Speeltuingebouw „Grapy", 20 uur: Jaar vergadering Speeltuinvereniging. zal mogelijk zijn om aan boord van deze schepen de vangst onmiddellijk te verwer ken en diep gevroren in koelruimen op te slaan. Ook de GmbH Behalve de reeds genoemde rederijen heeft ook de bekende Nordatlantische Hochseefischerei GmbH. de strijd voor het bestaan opgegeven. Deze rederij in Bremerhaven bezit een vloot van vijf traw lers, die is overgenomen door een beleg gingsmaatschappij in Cuxhaven. Uit dit trieste einde van een in alle Noordzeelan den bekende rederij blijkt wel duidelijk, dat de gerenommeerde kleine Westduitse rederijen het bijzonder moeilijk hebben en feitelijk alleen door op te gaan in grote rederijen nog in staat zullen zijn om het visserijbedrijf te blijven uitoefenen. Twee Westduitse trawlers passeren elkaar in volle zee op weg naar Groenlands nieuwe visgronden. En dan nog speciaal in die grote rede rijen, die zich niet alléén met de visserij maar ook met de handel bezighouden. Er zijn overigens nog geen trawlers uit de vaart genomen. Tot de vloot van Rudolf A. Oetker beho ren thans de trawlers „Weser", „Van Ron selen", „Bürgemeister Schmidt", „Roter- sand", „Schütting", „Roland", „Karlsburg", „Schwertfusch", „Richard", „Kaselowsky' en „Albatros". Allemaal trawlers die 4000 tot 6000 kisten onder de luiken kunnen bergen en gemiddeld tussen de 500 en 650 bruto ton meten. ER KOMEN ECHTER NIET ALLEEN alarmerende berichten uit West-Duitsland over het wel en wee van het visserijbedrijf. Het onderzoekingswerk wordt met succes voortgezet. Vier Duitse trawlers hebben in augustus en oktober 1.958 reizen gemaakt naar nieuwe visgronden in de wateren bij Zuid- en West-Groenland, bij Oost-Groen land en bij het Jan Mayeh-eïland. Over de resultaten van deze reizen was tot nu toe weinig bekend. Dr. Arno Meyer van het Instituut voor de Zeevisserij in Hamburg heeft nu het één en ander over de reizen van de trawlers „Saturn", Henry Ever ting", „Zephyros" en „Saarbrücken" verteld. Vele nieuwe visgronden zijn door deze trawlers ontdekt. Deze nieuwe gronden hebben reeds rijke vangsten voor de West duitse vloot opgeleverd. De trawlers waren uitgerust met vismeelinstallaties. Zij vertoefden vijfendertig dagen lang in de Groenlandse wateren. Deze onderzoekingsreizen werden gefi nancierd door de Westduitse regering naar aanleiding van het feit, dat de traw lers in de omgeving van Groenland al zes jaar goede vangsten boeken, terwijl de vangsten in het gebied van IJsland en ten noordoosten daarvan, ook als gevolg van de uitbreiding van de territoriale wateren van IJsland, zeer sterk terugliepen. Dit gaf de doorslag. De Duitsers wilden weten, wat voor mogelijkheden het gebied ten oosten, ten zuiden en ten westen van Groenland voor de visserij heeft. De on derzoekingen werden geleid door biologen, die zich aan boord van de trawlers had den ingescheept. Veel Kabeljauw DEZE BIOLOGEN kwamen tot de con clusie, dat de kansen op zeer goede ka beljauwvangsten in de jaren 1959 en 1960 in de wateren ten zuiden van de ongenaak bare kust van Groenland zeer groot zijn. In deze wateren wordt eind 1959 en in 1960 de jaarklasse 1953 van de kabeljauw ver wacht. Hans Weinberg in zijn hut. Een schipper, die zonder expeditie nieuwe visgronden bij Groenland ontdekte. Zeer goede vangsten boekten de traw lers bij Kap Thorvaldsen in de bocht van de Julianahaab. Veel roodbaars werd daar door de schepen gevangen. Een grondige kennis van de visserijgronden en omgeving van de Julianahaab is echter in verband met de bodemgesteldheid van de zee al daar absoluut noodzakelijk om goede re sultaten te bereiken. Maar de „Henry Everling" heeft nu reeds verscheidene korte en succesvolle reizen naar de Julianahaab gemaakt. De biologen verwachten in de periode van april tot juli goede vangstresultaten tussen de Fyllasbank en de Bananenbank. Hier werd reeds door de „Saarbrücken" en de „,H. Everling" heel wat roodbaars gevangen. Ook werd vastgesteld, dat tot laat in de zomer aan de noordelijke bui tenkant van de Kleine Heilbotbank goede roodbaarsvangsten kunnen worden scheep gehaald. Voorbij DE GLORIEDAGEN voor het Jan Mayeneiland zijn wat betreft de visserij wel voorbij. De vier trawlers stelden een uitgebreid onderzoek in, maar zowel de schippers als de biologen kwamen tot de conclusie, dat het water bij Jan Mayen en ten noorden van Groenland weinig leven meer bevat. Ook het gebied ten noorden van Straat Denemarken is doorkruist. Hier is eveneens geen kans op een succesvol le uitoefening van de trawlvisserij aanwe zig. Het deel van de Oostgroenlandse kust ten noordoosten van het Sermilik-Diep is niet goed bevisbaar. Maar bij de Oostbank werden goede vis gronden aangetroffen. Men heeft hier nog niet kunnen vissen, omdat vijfendertig dagen ongeveer het maximum aantal da gen was, dat de trawlers op zee konden blijven zonder gebrek aan brandstof te krijgen. Zodra er opnieuw een aantal traw lers voor een soortgelijke expeditie zullen worden uitgerust, zullen zij ook een uitge breid onderzoek naar de visgronden bij de Oostbank instellen. Overal langs de kant van de Anthon Dohrnbank troffen de trawlers voorts rood baars aan. Ten zuiden van de Kap Tor- denskjoldbank werd eveneens roodbaars aangetroffen. Bij Angmassalik en op de Zondagmiddag om drie uur zal in de recreatiezaal van J. van Boekhoven te Utrecht de zevende ronde van het dam toernooi om het kampioenschap van Ne derland worden gespeeld. De volgende wedstrijden staan op het programma: BomSilfhout, v. d. Sluis De Kluiver, TerlouwDe Jong, Ansems Blom, BergsmaEddink, GordijnVan Dijk en DukelVos. Vrijdagavond om zeven uur zullen de partijen Terlouw Eddink en AnsemsVan Dijk vast voor de achtste ronde worden gespeeld. Zondagmorgen spelen: BomDe Klui ver, v. SilfhoutDe Jong, v. d. Sluis Blom, BergsmaVos en GordijnDukel. De titelhouder Van Dijk krijgt aan An sems en Gordijn twee zeer moeilijk te overwinnen tegenstanders. Maar de uit stekende en groote vorm waarin de land bouwkundige ingenieur thans speelt in aanmerking nemende, is het vrij zeker dat toch zeker drie punten in de wacht ge sleept kunnen worden. Dukel ontmoet de Uarechtse kamDioen M. Vos en de Hage naar Gordijn. Het zal aan de aanvalskan- sen van de DCI.T-er lisgen of hij drie pun ten zal veroveren. Wij rekenen op twee remises. Wim de Jong zal bij een misstap van een der leiders de lachende derde zijn. MET EEN SLAKKENGANG heeft Velsens raad zich gisteravond door een weinig opzienbarende agenda van zestien punten gewerkt. Een taai debat, dat slechts een moment de geest van een pittig politiek steekspel ademde, toen de fractieleiders van de K.V.P. en de P.v.d.A. uit hun slof schoten om de V.V.D. duidelijk te maken, dat zy er niets voor voelen om op het gebied van de subsidieverlening aan verenigingen en allerlei nuttige organisaties en instellingen de klok vyftig jaar terug te zetten. Tevoren had de heer Schotman (V.V.D.) opgemerkt, dat het doel van de subsidiëring van de cursussen voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting moet zijn, het deel nemen aan deze cursussen door mensen, die het niet kunnen betalen, mogelijk te maken. De heer La Gro (V.V.D.) trachtte olie op de golfjes te werpen met zijn op merking, dat de V.V.D. er beslist niet op uit is om een scheidingslijn te trekken tussen mensen, die het wél en die het niét kunnen betalen. Het was hem echter op gevallen, dat het percentage, dat wel kan betalen groter is dan het percentage, dat niét kan betalen, terwijl volgens hem juist de laatstgenoemde groep voor deze cur sussen het meeste in aanmerking komt. De poging van de heer La Gro (V.V.D.) had een averechts resultaat. De heer Nuyens (K.V.P.) repliceerde, dat de heer La Gro (V V.D.) juist met deze opmer king een scheidingslijn trok. Hij was het volkomen eens met het betoog van de heer Van Os van den Abeelen (Arb.), die had opgemerkt, dat de raad er goed aan zou doen beslist geen stempel op deze cursus sen te drukken. Het zou deze cursussen voor de groep „niet kunnen betalers" uitermate onaantrekkelijk maken. „We hebben hier niet te doen met een cursus voor armlastigen. De zaken liggen hier voor allen gelijk. Tenslotte zitten er op de zwaar gesubsidiëerde plaatsen van de tribune van het sportpark óók mensen, die het wél kunnen betalen", aldus de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.), wiens opmerkingen er op neerkwamen, dat de raad van Velsen bezig was zich te verliezen in een debat over allang overwon nen standpunten. Rapporten inzien De vergadering werd geopend met „technische" opmerkingen van de heren Schotman (V. V. D.), Nuyens 'K. V. P.) Lips (A.R. en C.H.) en Disselköter (P.v.d.A.), die van mening waren, dat het rapport over de verdeelsleutel voor subsi dieverlening aan verenigingen té laat ter visie was gelegd, zodat de raadsleden té weinig tijd hadden gekregen om deze ma terie behoorlijk te bestuderen. Zij drongen er bij het college op aan, deze rapporten voortaan de raadsleden toe te zenden. Maar voorzitter mr M. M. Kwint maakte het de raad duidelijk, dat daar onder de huidige omstandigheden weinig kans op is. Want dit zou leiden tot een uitbreiding van het gehele ambtelijke en technische apparaat en hier voor is in het oude raad huis geen ruimte aanwezig. Het nieuwe raadhuis zal op dit gebied meer soulaas geven. Wel kunnen de stukken wat eerder ter visie worden gelegd. Wethouder H. de'Boer (onderwijs) stipu leerde het feit, dat er een verschil be staat tussen de autonomie van de raad in zijn geheel en het zelfbestuur van het col lege. Als het zaken zijn, die ter compe tentie zijn van de. gehele raad, dan heeft de raad het recht om inzage van de stuk ken te eisen, hoe dan ook. Maar bij de zaken, waarvoor de raad het college de bevoegdheid tot uitvoering heeft gegeven, ligt dat beslist anders. De heer Schotman (V.V.D.) vroeg zich af, of het niet beter was om de subsidiever lening bij verordening te regelen. Wethou der H. de Boer (onderwijs) was het daar mee niet eens. De wijze, waarop thans met behulp van de adviezen van de Vel- ser Gemeenschap de verdeelsleutel voor de subsidieverlening wordt gehanteerd, vol doet in de praktijk het best. Het leek hem vrijwel onbegonnen werk om het gehele complex van problemen, dat deze subsi dieverlening oplevert in een strakke ver ordening te persen. Niet optimistisch Wethouder H. de Boer (onderwijs) bleek niet erg optimistisch gestemd te zijn over de mogelijkheden van het openbare De jaarlijkse Culturele Boerendag, die dinsdag in Heemskerk door de plaatselijke afdeling van de L.T.B. werd gehouden, was goed bezocht. Zowel 's morgens als 's middags werden lezingen gehouden over actuele onderwerpen. In de ochtenduren hield ir. J. A. Voor molen van de cultuur-technische dienst van de L.T.B. een inleiding over de pro cedure van de ruilverkaveling. „Ook in Heemskerk staat deze voor de deur", zei de heer Voormolen, die er allereerst een overzicht van gaf hoe men tot het inzicht is gekomen, dat deze ruilverkaveling een noodzaak is geworden. Eenvoudig is deze procedure niet, omdat bij het tot stand komen hiervan verschillende cultuur technische voorzieningen nodig zijn. Ook de watervoorziening geeft zorg; 's winters is er dikwijls een teveel en 's zomers te weinig. Naar aanleiding van het gesprokene ontstond een levendige discussie, waaruit bleek dat dit probleem ook in Heemskerk de tongen in beroering houdt. Mr. A. M. H. v. d. Burg hield 's middags Dohrnbank kan thans het meeste rood baars worden gevangen. Ook ter hoogte van de Gaussbar.k haalden de trawlers veel roodbaars scheep. DE ZEEBODEM in het gebied van het Sermilik-Diep en in de buurt van Ang- magssalik bij de Kap-Dan Bank verkeert in een slechte toestand, zodat hier voor de visserij weinig resultaten zijn te be halen. Het gebied van de Kap Mosting- grond tot ten zuiden van de Kap Tordens- kjoldbank belooft wel een rendabele vis serij. De hydrografische diensten zullen hier echter eerst nieuwe opmetingen moeten verrichten, voordat hier door de trawlers de visserij kan worden uitgeoefend. Dr. Arno Meyer vertelde ook, dat er geen op heldering is verkregen over de plaats, waar in de herfst de Oostgroenlandse ka beljauw vertoeft. een lezing over het onderwerp „Het gezin in de branding". Spreker wees erop, dat vooral in agrarische gezinnen vroeger de vader als patriarch over alle gezinsleden optrad. Door de structuurveranderingen is dit nu evenwel niet meer mogelijk, om dat de kinderen veelal buitenshuis gaan werken en hierdoor kennis maken met een ander milieu, waardoor conflicten kunnen optreden. Indien zowel vader als moeder in dit geval een goede algemene ontwikkeling hebben valt alles nogal mee en kan men begrip opbrengen voor de problemen waarmee de kinderen krijgen te worstelen. Spreker deed een beroep op de aanwezigen om te trachten zich in eikaars standpunten in te leven. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Sarpedon van Antwerpen Hersilia Antwerpen; Piloto Par- do. Noordzee, proefvaren; Adam Michewisii, Moermansk: Twee Gebroeders, Aarhus; Heyo, Dania; Swallow, Londen, walsmateriaal laden Hoogovens; Bennekom, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Heelsum van Le Havre: Labotas, Rotterdam; Norinda, Bremen: Reggeborg, Harlingen, kunstmest laden IJmuiden: Corale, Londen; Atlantic Glory, Nor folk. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Argos naar Porto Torres; Loppersum. Bremen; Frean, Cork; Quo Vadis, Middlesborough; Tarfala, Narvik; Hendrik B, Felixtowe, kunstmest van IJmuiden; Husse Yin, Antwerpen; Herman Lithmeyer, Hel- singborg;Ponza, Visby; Stad Arnhem, Narvik, le dig Hoogovens; Yewhill, Londen, ledig IJmuiden; Esdorp, Halmstad; Tuko Wexford; Margriet L, Cork, kunstmest van IJmuiden; Dora Fritzen, Amoy Bay; Waja, Rotterdam, ledig Velsen: Imme Oldendorf, Liverpool; Spaarnestroom, Liverpool, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden; Heriot, Leith; Elbing 2, Ystad; Nordica, La Guerra; Narwal, Londen, havermeel Wormerveer; Lijnbaansgracht, Antwerpen; Lingestroom, Huil; IJstroom, Lon den; Stad Amsterdam, Pepel, ledig Hoogovens; Kolomna, Riga; Eemstroom, Shoreham; Mosor, Rijeka. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Clangula naar Rotterdam; Cocle, Dantzig: Rokin, Londen; Ross Bay, Curasao; Gunny, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). v.g.l.o.-onderwijs in Velsen. Hij maakte hierover een aantal opmerkingen naar aanleiding van vragen over dit (in een rapport van de gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs behandelde) onderwerp door de heren Kruisman (C.P.N.) en Lips (A.R.). Het feit, dat er in Velsen nijver heidsscholen zijn voor jongens en meisjes en dat deze scholen een voorbereidende klas hebben, doet de belangstelling voor het v.g.l.o.-onderwijs verminderen. Deze school behoort in de toekomst de status te krijgen van eind-onderwijs, an ders vervult zij de rol van de zgn. brug klassen, hetgeen beslist wat anders is dan het geven van onderwijs aan kinderen, die hun schoolopleiding met het gaan naar de v.g.l.o. voltooien. In de jaren, die ons nog scheiden van wettelijke regelingen op dit terrein Mammoetwet Cals zullen we wel pogen, om dit schooltype in stand te houden, aldus wethouder I-I. de Boer (on derwijs). Hoewel vermanende woorden over het aandringen bij mensen tot het bouwen van een eigen huis niet ontbraken, toonde de raad zich in zijn geheel enthousiast over de door het college voorgestelde verorde ning voor het geven van garanties voor hypothecaire geldleningen. Vooral de heer Van Wely (K.V.P.) sprak zijn vreug de over dit voorstel uit. Wethouder R. Verbeek (openbare wer ken) betoogde, dat het college deze veror dening heeft voorgesteld om te voorko men, dat van het bevorderen van eigen woning-bezit een winstzaak wordt ge maakt. „Het is een sociale zaak". De heer Kolkman (A.R. en C.H.) merk te op, dat het voorstel een goede sociale geest ademt. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) was blij, dat het colle ge wellicht zelfs als eerste in den lande dit initiatief had genomen. Het getuigt van een verstandige aanpak. MEVROUW DIEMER P.v-d.Anam het op voor de cursussen huishoudelijke- en gèzinsvoorlichting, die duizend gulden meer subsidie nodig hebben en dat óók kregen. Zij wees op de nuttige arbeid, die op deze cursussen wordt verricht. „De vrouwen leren er ook hoe zij in huis tal rijke klusjes moeten opknappen, hetgeen de vrije tijd van de mannen ten goede komt, nietwaar? En tegen de cursus ver fraaiing van het uiterlijk kan toch ook niemand bezwaren hebben", meende zij. Daarnaast somde zij het werk op, dat dank zij deze cursussen door de vrouwen organisaties op maatschappelijk gebied kan worden verricht: bijvoorbeeld vrijwil lige buurtziekenhulp, commissie woning aangelegenheden, samenwerking met Pro Juventute en hulp aan de sociale organi saties van de B.B. De heer Kolkman (A.R.) vond echter, dat het aantal van,125 deelnemers nog wel wat klein is voor deze cursussen. Meer propaganda, vooral onder de mensen, die het meeste in aanmerking Komen voor ne? volgen van deze leerzame cursussen vond hij noodzakelijk. Wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) toonde zich tevreden over deze cursussen. Alle vrouwenorganisaties zijn erbij ingeschakeld, zodat iedereen be reikt kan worden. Aan het pleidooi van me vrouw Diemer (P.v.d.A.) behoefde hij niets meer toe te voegen, dat had zijn vol ledige instemming. Gratis lezen De heer La Gro (V.V.D.) kreeg van wethouder C. P. J. Maas (sociale zaken) te horen, dat de raad wel degelijk be zwaar kan maken tegen de voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke re geling ziektekostenvoorziening gemeente- personeel, toen deze wijziging aan de or de kwam. De heer Nuyens (K.V.P.) kreeg te horen, dat deze wijziging de ge meente op een bedrag van zesduizend gul den per jaar komt te staan. De heer Schotman (V.V.D.) pleitte ten slotte nog voor het giatis verstrekken van boeken aan werklozen door de gemeentelij ke leesbibliotheek. Wethouder H. de Boer (P.v.d.A.) wees hem er op, dat de biblio theek formeel verplicht is om contributie te heffen, om voor de rijkssubsidie in aan merking te kunnen komen. Langs een an dere weg kunnen er echter wél gratis boe ken worden verstrekt. De heer Schotman maakte zijn opmer king naar aanleiding van de verhoging van de contributie voor de bibliotheek. „Deze verhoging wordt dooi ons niet toegejuicht. Maar wij denken, dat de minister dit als voorwaarde voor het verkrijgen van rijks subsidie heeft geëist om tegemoet te kun nen komen aan de aandrang op daling van de overheidsuitgaven", zei wethouder De Boer. De voorgestelde benoeming van een hoofd van het personeelsbureau werd uit gesteld, nadat de raad een korte besloten zitting had gehouden. Het derde tiental van de Kennemer schaakclub „Pac Mat" heeft voor de bonds- competitie een wedstrijd gespeeld tegen „Zaandam" 3. De Beverwij kers verloren deze ontmoeting met 46. De persoonlijke resultaten waren: J. J. Schroder (P)W. Schoonhoven (Z) 01; A. W. FalterK. H. ten Geuzendam 01; J. BeentjesJ. Val kenier remise; B. SauerC. de Vries 01; F. WesterK. Weschik 10; M. Doekes A. Roedema remise; J. GrootA. Schuur man 10; N. DuinP. W. Greuter remise; D. H. Horst—J. Veenis 0—1; J. van VuurenJ. N. Oppendoes remise.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9