Macmillan zal zich vandaag in het Lagerhuis nader verklaren Minister neemt thans geen beslissing in tunnelkwestie HET WEER Washington zou instemmen met de reis naar Moskou Amerikaans konvooi na 54 uur doorgelaten FIAT 500 Israëliërs beschoten Bedoeïnenkamp eforeyouêuij! Weekend-aanbieding Keurslagerij H. BUTTER Incident op hoog bevel uitgelokt om reactie te peilenmeent Bonn Broek in Waterland in last Er komt een nieuwe bespreking met besturen van provincie en gemeenten EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN Baby in wieg gestikt Weinig wind Voorpost van voorjaar in Amsterdamse haven Het woord is aan Franse Gemeenschap onder centrale leiding Turkse en Griekse premier plegen overleg in Zürich beroemd als bergbeklimmer GEBR. BEEKMAN Haast U itweg UNO-leger in Gaza: „ikid Bolletje DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 79 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I IT] /N "1^ f ^"V 1 T V ^NT 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. M I I 1 M I V> II II M IJl Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. X XXX VA X Vi X VA X VA X X I» franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. H^'em! WdreA en TdT 15295.' DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. 'Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Woensdagmorgen werd de bijna twee maanden oude baby van een Zandvoortse gemeente-arbeider, wonende aan de Pot gieterstraat, levenloos in de wieg aange troffen. Vermoedelijk is het meisje onder een losgewoeld dekentje gestikt. Er zijn in Londen aanwijzingen, dat niet alleen Macmillan Kroesjtsjev wil spreken, maar ook dat Kroesjtsjev met Macmillan wenst te praten. Uit een brief die Kroesj tsjev dezer dagen aan een Britse organisa tie heeft geschreven, blijkt duidelijk, dat Kroesjtsjev een uitweg zoekt uit de door hem geschapen Berlijnse situatie. Want hoe ver de Russen misschien ook willen gaan, zij zullen alles deen om een militaire uit barsting te vermijden. Het Russische eco nomische zeven-jaren-plan is kennelijk Kroesjtsjev's persoonlijke bijdrage tot de geschiedenis, waarmee hij staat of valt. Oorlog, indien deze tenminste nog denk baar is, of voortdurende spanning, zou dit plan in gevaar brengen. De Britse vice- premier Butler herinnerde dezer dagen ten overvloede nog eens aan de diepe vrees, die het Russische volk voor oorlog koestert. (Reuter) De liberale „Manchester Guardian" schrijft dat velen in binnen- en buitenland tot de slotsom zullen komen, dat Macmillan belang heeft bij bevordering van welwillendheid niet alleen tussen de staten, maar ook jegens hem en zijn con servatieve partij. Kort na zijn terugkeer zijn parlementsverkiezingen mogelijk. Deze verkiezingen zuilen misschien, met een beetje geluk, worden gevolgd door een top conferentie, waaraan Macmillan dan met een nieuw mandaat zou deelnemen. De „Manchester Guardian" zegt, dat. deze op merkingen niet bedoeld zijn om het nut van een reis van Macmillan naar Moskou of Macmillan's oprechtheid te ontkennen. Als bezwaar zou men kunnen aanvoeren, dat Macmillan door naar Moskou te gaan het westelijk bondgenootschap verzwakt. Dit bondgenootschap is echter beslist nog niet zo wankel, dat het niet bestand is tegen een zekere mate van persoonlijk ini tiatief Als de Amerikaanse regering met Mikojan kan spreken zonder dat de bond genoten ervan in de war raken, moet Mac millan met Kroesjtsjev kunnen spreken, aldus de „Manchester Guardian" WASHING (Reuter) De voormalige Amerikaanse ambassadeur te Moskou, George Kennan, heeft voor de ontwape- ningssugcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de Russen de kwes- GAZA (Reuter) Vier Israëlische sol daten zijn ten zuiden van Rafah op het grondgebied van de V.A.R. doorgedrongen en hebben daar op een Bedoeïnenkamp geschoten, waardoor een vrouw en een kind werden gedood zo is meegedeeld door het hoofdkwartier van het UNO-Ieger te Gaza. De V.A.R. heeft om een spoed- bijeenkomst van de gemengde bestands commissie gevraagd. In een mededeling van het UNO-leger wordt gezegd dat een van zijn patrouilles de gewapende Israëliërs op Egyptisch grondgebied had ontdekt. Zij zeiden ver dwaald te zijn en trokken zich over de internationale grens terug. Later vernam de patrouille dat zij het kamp hadden aan gevallen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld, dat de patrouille bij vergissing op Egyptische grond is ge komen bij de achtervolging van een groep Arabische infiltranten. Zij staakte de achtervolging, zodra zij besefte dat zij de grens over was. De infiltranten hadden met geweren en machinegeweren aangevallen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN tie-Berlijn hoog opnemen en dat het van het Westen niet verstandig zou zijn er te licht over te denken. Hij gelooft niet dat de Russische leiders oorlog willen. Men zou bij hen echter niet het gevoel moeten wekken dat oorlog met Amerika onvermij delijk en op handen is. In dat geval zou een verrassingsaanval niet uitgesloten zijn. Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke oos telijke wind. Vannacht overwe gend lichte vorst, morgen over dag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie verklaard dat de Verenigde Sta ten het Russische optreden als een schen ding van de overeenkomsten en regelingen tussen de vier bezettingsmogendheden be schouwen. Hij zei dat de vrijwillig door de vier bezettingsmogendheden aanvaarde verantwoordelijkheden om hun troepen in Berlijn te houden, hun het recht geven de ze troepen steun te verlenen. De Verenig de Staten zijn van mening, dat zij waar zij aan deze verplichting moeten voldoen het recht hebben voorraden naar en van Berlijn te vervoeren. Derhalve hebben de Verenigde Staten nooit een recht tot in spectie door een van de andere bezettings mogendheden, van te vervoeren goederen, uitrusting en voorraden, erkend. (UPI) Een uit vier vrachtauto's be staand Amerikaans kohvooi is vanochtend zonder moeilijkheden de grens te Helm- stedt gepasseerd op weg naar West-Ber- lijn. De Russische grensbeambten deden geen poging de inhoud van de wagens te inspecteren. kwaliteit en goedkoop SCHOUDERCARBONADE 500 gram 8 RIBCARBONADE 500 gram 1.88 HAASCARBONADE 500 gram 1.98 VOOR DE BOTERHAM 150 gr. GEBRADEN KEURGEHAKT 59 SNEL- EN ZELFBEDIENING Kennemerlaan 43 - 45 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Gezeten op een dukdalf, profiterend van het zonnetje, dat de temperatuur overdag al mooi doet oplopen, slaat de jongeman op deze foto de bedrijvigheid gade in de Amsterdamse haven. Een bemoedigend beeld voor wie in februari al aan de lente denkt La Rochefoucauld In jalouzie zit meer eigenliefde dan liefde. Een van de acht overlevenden van het ongeluk met het straalturbine-vlieg tuig „Electra", dat in New York in de East River stortte, wordt naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest, dat 65 passagiers en bemanningsleden zijn omgekomen bij de val van het toestel in de rivier of door de stroom zijn meegesleurd toen zij naar de wal trachtten te zvyemmen. De piloot van het toestel, een man met een zeer lange ervaring, heeft in de spanne tijds tussen het mislukken van de landing en het neerkomen in de rivier met accuratesse de gedragingen van het toestel doorgeseind. Hij hoort tot de vermisten. (Zie ook pagina 3). (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan zal vanmiddag om streeks half vijf in het Lagerhuis een verklaring afleggen over zijn bezoek aan Moskou. Van officiële zijde wordt op het ogenblik noch bevestigd, noch ont kend, dat Macmillan naar Moskou zou gaan, maar de twijfel omtrent zijn reis is wel weggenomen. Macmillan heeft altijd de deur voor een bezoek aan Moskou opengelaten. De gehele diplo matieke ontwikkeling in de laatste dagen wijst in de richting van een dergelijke reis. De geruchten waren kennelijk van bovenaf ingegeven. Macmillan zal, ver gezeld van de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, waarschijnlijk op 20 of 21 februari naar Moskou vliegen. Het zou de bedoeling zijn zeven tot tien dagen in de Sovjet-Unie te blijven en verschillende bezienswaardigheden te bezoeken, zoals Kroesjtsjev en Boelganin tijdens hun bezoek aan Engeland in het voorjaar van 1956 hebben gedaan. Voor de besprekingen met Kroesjtsjev wordt geen agenda gereed gemaakt. Mac millan's voornaamste doel is de stemming te peilen van de Russische regering en van het Russische volk, voordat het Westen aan onderhandelingen begint. De nadruk wordt er op gelegd, dat er geen sprake zal zijn ISTANBOEL (Reuter) Premier Men- deres van Turkije en zijn Griekse ambt genoot Karamanlis zulen elkaar deze week in Zürich ontmoeten voor een gesprek over de kwestie-Cyprus. De ministers van Buitenlandse Zaken, Zorloe en Averoff, zullen bij 't onderhoud tegenwoordig zijn. zo heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. De Turkse ministers vertrekken vandaag uit Ankara. Diplomatieke waarnemers in Washing ton speculeren er op dat een ontmoeting het einde van de impasse betekent waarin de kwestie-Cyprus reeds jaren verkeert. BLOEMENDAAL - TEL. 54601 Eisenhower: Recht De bewoners van Broek in Waterland klagen steen en been over de vuilstor- ting door de gemeente Amsterdam in ratten de nabijheid van hun dorp. Niet alleen verspreiden de bergen vuil een vaak ondraaglijke stank, maar ook tieren de er welig. (Van onze correspondent in Parijs) De eerste (tweedaagse) zitting van de nieuwe uitvoerende Raad der Gemeen schap, die Frankrijk sinds de oprichting der vijfde republiek met twaalf Afrikaan se volken vormt, is gisteren in Parijs ge ëindigd met het uitgeven van een com muniqué, dat optimistische geluiden laat horen. Men kan zeggen, dat de federalis ten, die de banden met Frankrijk nu al een heel los karakter wilden geven, voor lopig aan het kortste eind hebben getrok ken. Terwijl het Frans als officiële voer taal werd aanvaard, zal Parijs niet alleen de zetel en het centrum zijn van de Ge meenschap, maar bovendien zullen de di plomatie, het leger en het hoger onder wijs onder het ressort van Frankrijk blij ven. Aan een Franse hoge commissaris, die misschien een andere naam zal krij gen, zullen deze taken in de toekomst en in de verschillende landen blijven toever trouwd. Voor andere activiteiten, zoals on derwijs, justitie, economie en transport wezen, zijn permanente commissies in het leven geroepen, die eveneens in Parijs ge vestigd blijven. Ook is al uitgemaakt, hoe en met hoeveel leden de verschillende lan den in de nieuwe Senaat van de Gemeen schap, die uit 284 koppen zal bestaan, ver tegenwoordigd zullen worden. De datum der verkiezingen dier leden is echter nog niet bepaald. De Gemeenschap heeft het oude devies van de Franse revolutie „Vrijheid, gelijk heid en broederschap" overgenomen en ook de tricolore, voorzien van een spe ciaal embleem, en de Marseillaise als hymne voor het grotere Gemenebest ge handhaafd. De uitvoerende raad, waarin alle Afrikaanse landen door hun minis ters-presidenten vertegenwoordigd zijn, zal onder leiding van generaal De Gaulle regelmatig vergaderen en de eerstvolgen de zitting is op 2 maart vastgesteld. (Van onze correspondent in Bonn) Na een oponthoud van 54 uur te Ma- riënborn aan de Oost-Westduitse grens kon het Amerikaanse vrachtwagenkon vooi gisteravond om zeven uur doorrijden naar de Bondsrepubliek. De Russen gin gen overstag na een regen van Ameri kaanse mondelinge en schriftelijke protes ten te Moskou en Berlijn. Nog nimmer in de laatste drie jaar hebben de Russen een Amerikaans militair transport zo lang opgehouden als ditmaal en zelden ook heeft men van Amerikaanse zijde zo fel geprotesteerd als deze keer. De slachtof fers van dit zuiver politieke incident wa ren zes jonge Amerikaanse militairen, die de „strijd" in hun autocabines uithielden. Het was de vierde maal in twee jaar, dat de Russen poogden westelijke militaire kon vooien te controleren. Zij probeerden het overigens dinsdag weer met een Britse Advertentie Met open dak, 4 persoons 16H pk met verwarming en defroster v.a. f.3799.- HAARLEM - TEL. 14160 auto, hetgeen ook van Britse zijde een protest heeft uitgelokt. De brandende vraag achter dit incident is: waarom gin gen de Russen tot deze plagerij over. Het konvooi vervoerde oude jeeps en de Rus sische eis om de vrachtwagens te door zoeken, was zinloos, nog afgezien van de onrechtmatigheid ervan. De zinloosheid was te groter, omdat de Russen bij Ba- belsberg, aan de grens van West-Berlijn naar Oost-Duitsland, het konvooi rustig hadden laten passeren. Uitgelokt Er is geen twijfel aan, zo zegt men te West-Berlijn en te Bonn, dat de Russen dit incident op hoog bevel hebben uitge lokt. De bedoeling ervan was kennelijk een nieuwe proef te nemen met de houding van de Amerikanen op de autoweg van Berlijn naar het Westen. Van Russische kant. kan men dergelijke incidenten vrij gemakkelijk uitlokken, omdat er bijna geen geschreven overeenkomsten bestaan die de rechten van Amerikanen, Britten en Fransen ter zake van het verkeer te land van Berlijn naar het Westen sluitend regelen. Men zegt, dat er een soort ge woonterecht bestaat, dat het Westen zeke re rechten geeft, maar dat gewoonterecht is sedert 1949 dan toch stukje voor stukje afgebrokkeld. Hadden voor dat jaar Ame rikanen en Britten op deze weg bijvoor beeld nog eigen steunpunten, de laatste tien jaar is daarvan geen sprake meer. De westelijke positie op deze verkeers weg is op dit moment materieel al niet meer zo sterk. De Russische plagerij kan er op duiden, dat Moskou de westelijke po sitie in West-Berlijn zo moeilijk mogelijk wil maken en wil trachten die positie nog geringer in aanzien te doen lijken dan zij in feite reeds is. Vooral in het licht van de Russische Berlijnplannen en Dulles'- bezoek aan West-Europa is dit voorval veelbetekenend. Het duidt erop dat de Russen nog eens willen laten blijken, hoe wankel de westelijke positie in West-Ber lijn is en hoe makkelijk die positie onder mijnd kan worden. Daarbij weet een ieder dat, gezien het zeer gestegen welvaarts peil van de Westberlijners, een luchtbrug zoals in 1948-1949 thans onvoldoende zal zijn om de 214 miljoen inwoners van het nodige te voorzien. van een diplomatiek onderonsje tussen Macmillan en Kroesjtsjev. Het bezoek, dat formeel een tegenbezoek is voor de visite van Kroesjtsjev en Boelganin, wordt ge kenschetst als een verkenning. Het doel is een gunstige sfeer te scheppen voor een conferentie tussen de vier ministers van Buitenlandse Zaken, waarschijnlijk in mei, als inleiding tot een togesprek. Macmillan zou zoveel haast maken met dit bezoek, omdat hij en de Britse regering gealarmeerd zijn over de situatie, veroor zaakt door het Russische ultimatum inzake Berlijn. Macmillan is er zich sterker dan ooit van bewust, dat de wereld bezig is af te drijven naar grote gevaren. Hij gelooft, dat een persoonlijke ontmoeting met Koesjtsjev deze zal kunnen verminderen of afwenden. Het was gisteravond, voordat Macmillan minister Dulles had ontmoet, al bekend, dat hij vandaag in het Lagerhuis een verkla ring zou afleggen Hieruit kan worden op gemaakt, dat de Britse regering Washing ton reeds had gepolst. De enige kink in de kabel, welke zich nog kan voordoen, is dat Dulles Macmillan van gedachte zou doen veranderen. Dit is echter hoogstenwaar- schijnlijk. President Eisenhower en Dulles zijn geraadpleegd en hebben hun fiat gege ven. Macmillan, Selwyn Lloyd en Dulles confereerden gisteravond tot kort voor middernacht. Er was in het algemc-en over eenstemming over de houding die het Wes ten moet aannemen inzake Berlijn en de Duitse problemen. De bedoeling van het gesprek was niet om beslissingen te nemen, maar een gedichtenwisseling te houden. Ook over de ontwapening en het Nabije Oosten werd gesproken. Vandaag worden de besprekingen voortgezet, waarna Dulles vanmiddag naar Parijs zou vertrekken. In de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Aartsen, in zijn antwoord op opmerkingen over de tunnels te Amsterdam gezegd, dat hij een conferentie heeft gehad met het provin ciaal bestuur van Noordholland en de ge meentebesturen van Amsterdam en Zaan dam over de IJmontl. Dat een beslissing over de tunnels genomen zou worden vóór 12 maart is onmogelijk. Het zou zijns in ziens ook onjuist zijn. Wel probeert hy de kwestie rijp te maken voor een beslissing. Er zal ook nog een tweede gesprek worden gehouden. Aan de IJtunnel is inmiddels reeds 21M: miljoen gulden besteed. Naar aanleiding van andere, bij de be handeling van Verkeer en Waterstaat ge maakte opmerkingen deelde de minister mede, dat het overleg over de uitbreiding van Schiphol gaande is. Er dreigt geen direct gevaar, dat Schiphol achterop zou komen wat de outillage betreft. Wat de wegen betreft zei de minister, dat met de aanleg binnen het kader van het mogelijke het nodige wordt gedaan. De Zuiderzeestraatweg wordt in versneld tempo aangelegd. Er wordt ernstig naar gestreefd de weg DelftOverschie nog dit jaar hersteld te krijgen. Over de Scheldeveren zei hij, dat er met Gedeputeerde Staten van Zeeland een ge sprek zal zijn in maart of april, met de dan optredende bewindsman van Verkeer en Waterstaat. Wat een vaste oeververbin ding aangaat merkte hij op. dat wel reke ning moet worden gehouden met de enorme kosten. Met één vaste verbinding zou men er overigens niet zijn. In de Zeeuwse pers wordt nu al gevraagd om twee vaste oeververbindingen! In verband met de verplaatsing der Veerse vissers zei de minister, dat er een mogelijkheid bestaat dat Colijnsplaat daar toe in gereedheid wordt gebracht. Voor een straffer optreden tegen ver- keersovertreders, zeker bij het rijden on der drankinvloed, zou hij de aandacht van de minister van Justitie nog eens vragen. De grondwet verzet zich tegen een wette lijke regeling van het rij-onderricht. Uitbetaling van Rijnvaartpremies door België achtte ook de minister in strijd met het Beneluxverdrag. Zijn Belgische ambt genoot heeft overweging van deze zaak toegezegd en is in principe bereid tot een bespreking van deze kwestie. Met grote bezorgdheid heeft de regering kennis genomen over de Duitse maat regelen tot beperking van de invoer van kolen. Het overleg hierover is nog niet ge ëindigd, aldus de minister. Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1