„Paris" ontsnapte aan vuur, tweede brand was noodlottig „Samenwerking in IJmond-Noord verloopt met horten en stoten" Havenberichten IJmond-agenda LANGS SLUIZEN EN HAVENS neven aan de redactie Dorp Heemskerk verandert te snel van karakter 4 Postkantoor ondergaat grondige verbouwing <3 Negen maanden plezier voor zeventig kinderen Vanmorgen in de vishal en op zee Beperkt programma voor korfballers „Watervliet" Heemskerk Volksdansvereniging in jaarvergadering Bloembollenkwekers hadden goed jaar J. Lute wint biljarttoernooi RUIMTELIJKE ORDENING IN NOORDHOLLAND Smaak van water Minister Struijcken: Indiëveteranen kunnen niet gemist worden in de B.B. Ook dit jaar duurtetoeslag op kinderbijslag Kosten geraamd op ruim 41 miljoen DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 De Franse scheepvaartmaatschap pij Compagnie Générale Transatlantique, die kantoor houdt in Le Havre, is al langer dan een eeuw oud. (1855). De vaart werd aanvankelijk onderhouden op Newfound land met zeilschepen en beperkte zich tot het vervoer van vis. Thans telt de maat schappij ruim veertig schepen met de „Li- berté" als grootste, waarna de „Ile de France" volgt en dan de „Antilles" en de „Flandre". Bovendien heeft de C.G.T. 27 schepen van de Franse regering in exploi tatie. Gedurende de eeuw, die de maat schappij deelneemt aan de vaart op de Noord-Atlantic zijn er heel wat schepen gekomen en gegaan. Schepen die gelukkig en voordelig hebben gevaren, maar ook, die het er minder gunstig hebben afge bracht. Wat dit laatste betreft heeft de Com pagnie Générale Transatlantique ervaring opgedaan met het passagiersschip „Pa ris". De Chantiers et Ateliers te St. Nazaire kreeg in juni 1913 van bovengenoemde Franse scheepvaartmaatschappij op dracht voor de bouw van een nieuw passa giersschip van ongeveer 35.000 ton voor de sneldienst Le Havre-New York. De eerste kielplaat voor dit nieuwe transatlantische vaartuig werd gelegd in oktober van dat zelfde jaar. Tot zover had een en ander een normaal verloop en de C.G.T. hoopte er op het schip in 1914 te water te laten en in de herfst van 1915 in dienst te stellen. Maar Frankrijk zat toen midden in de oorlog en de scheepswerven hadden wel wat an ders te doen. Er werd een jaar lang niet naar het op de helling staande casco omgekeken, maar om het van stapel te laten lopen heeft men niet op het einde van de oorlog behoeven te wachten. Op 12 september 1916 vond die gebeurtenis plaats. Van afbouw kon geen sprake zijn. De romp werd naar Quiberon gesleept en aldaar opgelegd. De oorlog zou im mers weieens ten einde lopen en tenslotte konden de werkzaamheden in 1919 dan ook worden hervat aan de „Paris", want die naam had het schip gekregen. Aan de bouw waaraan men in 1913 was begonnen, kwam in 1921 een einde Werf en opdrachtgever konden toen eindelijk zeggen dat de „Pa ris" gereed was. Op 3 juni 1921 had de officiële proefvaart plaats, waarbij het schip door de C.G.T. werd overgenomen. Met een machinever mogen van 46000 pk. werd een snelheid van ruim 22 mijl bereikt. Op 15 juni 1921 geschiedde de eerste afvaart van Le Ha vre naar New York. De overtocht duurde 6 dagen en 12 uur. Zeer terecht kon men het beste van dit nieuwe schip verwach ten. Alles voldeed aan de gestelde eisen en de eerste jaren deden de moeilijkheden en vertragingen tijdens de bouw verge ten. De eerste schade werd opgelopen in augustus 1926 bij het binnenlopen van de haven van Cherbourg toen de „Paris" on zacht in aanraking kwam met een kade muur. Na felle concurrentie met buiten landse werven werd de opdracht tot repa- Het hulppostkantoor aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord, dat wegens toewijzing van andere woonruimte aan de kantoorhouder, de heer C. Nieuwenhuizen, sedert begin september van het vorige jaar, de door velen lang verbeide moge lijkheid tot uitbreiding gaf, wordt thans grondig verbouwd. Met deze verbouwing is woensdagmor gen een begin gemaakt door de Bever- wijkse aannemersfirma Gebr. Schram. De benedensuite, waarvan de voorkamer tot kantoorruimte en wachtlokaal is inge richt, wordt nu geheel aangewend voor de postdienst. De kantoorruimte wordt ver plaatst naar de achterkamer, terwijl het huidige kantoor èn de wachtruimte tot wachtlokaal worden verbouwd. De beide ruimten worden afgescheiden door een loketfront met twee loketten over de ge hele kamerbreedte. Ook de ingang naar het postkantoor wordt veranderd; de deur, die toegang geeft tot de huidige wacht ruimte, wordt meer naar de voordeur ge bracht, waardoor nog meer ruimte wordt verkregen. Voorts zal naar de boven woning een afzonderlijke opgang worden geleid. Bovendien wordt het voor bezoekers aan het postkantoor, die nu een rijwiel of kinderwagen binnen de ijzeren straat afscheiding moeten loodsen, gemakkelijker gemaakt. Het voortuinhek verdwijnt en zo ook het tuintje, waarvoor in de plaats tegelbestrating wordt aangebracht. Het zal nog wel enige weken duren voordat de totale verbouwing gereed is, maar dan zal het publiek eindelijk na lang wachten een meer aan de omstandigheden aangepast openbaar dienstgebouw ter be schikking staan. (Verkort weergegeven) Sport. De gespannen situatie bij de plaatselijke voetbalvereniging Stormvogels is zo langzamerhand zielig geworden. Een verenigingsvoorzitter krijgt de rekening gepresenteerd als de nagestreefde top niet is bereikt. Wij zijn nu toch wel diep ge zonken met onze sportidealen. Wij moeten begrijpen dat het overal, waar men van de wedstrijd een volksvermaak heeft ge maakt, met de waarachtige lichamelijke óefening is gedaan. Bij de huidige sport beoefening ligt het zwaartepunt niet meer bij de vorming en de bewaring van een gezond lichaam, maar bij de bevrediging van de genotzucht van de toeschouwers. Sportverdwazing, mensenverafgoding en thans weer de pool (de ranglijst is tot een loterijlijst geworden), zij hebben de sport in velerlei opzicht tot een verworden zaak gemaakt. Slechts wanneer wij onze sport beoefening en ik doel hierbij ook op de organisatie ervan richten op de eer van onze Schepper kan er sprake zijn van sport in de ware betekenis van het woord. H. DE BOER, voorzitter Chr. Korfbalver. DKV. ratie gegund aan Wilton in Schiedam. De schade was spoedig hersteld. Het tweede ongeval deed zich voor op 18 april 1929 toen de „Paris" nabij Eddystone strandde tijdens dichte mist waarbij zwa re schade werd opgelopen. Ook daar voor ging het schip naar Schiedam waar de reparatie vier dagen in beslag nam. In augustus, dus vier maanden later, brak aan boord toen de „Paris" in Le Havre lag brand uit, waarbij de passagiers accommodatie vrij ernstige schade be liep. Na bijna vijf maanden uit de vaart ge weest te zijn kon het schip op 16 januari de gewone lijndienst weer hervatten. Dit werd enige keren afgewisseld met het ma ken van toeristenreizen. Het schip bracht in die hoedanigheid in de zomer van 1938 een bezoek aan de haven van Rot terdam. Op 18 april 1939 kwam de „Paris" weer in het nieuws. Het passagiersschip werd door brand geteisterd, toen het zich be vond in de haven van Le Havre. Er stond een krachtige wind en hoewel de brand weer alle moeite deed het schip te behou den vertoonde het de volgende dag slagzij, die snel toenam. Weldra kapseisde de „Pa ris" en legde zich geheel op bakboordzijde op de bodem van de haven. De „Paris", eens de trots van de transatlantische vaart onder Franse vlag kon van de vloot wor den afgevoerd. Arie van der Veer De „Paris", die door brand onderging. Zaterdag „De wonderbloem Zeventig kinderen repeteren reeds negen maanden welgemoed op de operette „De wonderbloem", die zjj als kinderkoor „De Jonge Stem" zaterdag in het Patronaats gebouw in IJmuiden-Oost zullen opvoeren, 's Middags om twee uur voor de jeugd en 's avonds om acht uur voor de ouderen. Een operette van Jan Mulder, waarop al die zeventig kinderen uitermate goed hun best hebben gedaan. De uitvoering staat onder leiding van dirigent Ben Nuyen. De regie is weer in de vertrouwde handen van R. Broere. Decor, kleding en kapsel van de kinderen in dit sprookje zijn weer door de eigen leden, veelal de dames, verzorgd. En, dat mag wel eens gezegd worden, „De Jonge Stem" verricht hiermee voor de jeugd een prach tig stuk werk. Het is plezierig om eens de repetities van deze grote groep kinderen mee te maken. „De wonderbloem" is het verhaal van een jonge prins, die door een groep bos- duiveltjes met noten wordt vergiftigd. Slechts een wonderbloem, die door een goede fee is gekust, kan hem genezen. Zijn zusje, een prinses dus, trekt met het ge volg van de prins de bossen in om de wonderbloem te zoeken. In het bos beleven zij vele avonturen, want de bosduivels zijn niet van plan om zich zomaar gewonnen te geven. Maar het goede overwint tenslotte toch. Er zijn nog kaarten voor dit. kinderfeest in het Patro naatsgebouw verkrijgbaar. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Herroe van Kotka: Canopus, Kotka; Capri, Terneuzen, walsmateriaal lad<;n binnenhhayen Hoogovens: Berylstone, Waymyasdicky, props lossen Papier fabriek Velsen; Laksen, lerseke, walsmateriaal laden Hoogovens Lukas M. Par. bijlegger prov. IJmuiden: Olympia. Goole, schroot lossen Hoog ovens; Teheran, Shellhaven; Bauta. Londen; Le- lykerk. Rotterdam: Roerdomp. Colchester, kunst mest laden Mekog; Navis, Huil. walsmateriaal laden binnenhaven Hoogovens; Delfinus. Rot terdam: Peregrine. Londen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Conbrio, Birkenhead; Zaanstroom, Londen: Hinde, Lon den; Plato, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Lies naar Flensburg: Clothilda M, Boston, walsmateriaal geladen IJmuiden: Bockholm. Wismar; Lizard, Londen: Foxfield, Newcastle; Oranje. Southamp ton; Corale. Londen; Pavo, Slikkerveer, ledig van Zaandam; Bab T, Newcastle, ledig van Zaandam; Peperkust, Rotterdam; Brage, Antwerpen: Capel- la, Hangö: Swallow. Londen, walsmateriaal gela den Hoogovens; Twee Gebroeders, Rotterdam; Ali Damhof, Gothenburg; Reliable, Limerick, kunstmest geladen Mekog; Vilnius. Kaliningrad; Timor. Rotterdam; Waal. Rotterdam; Ardeas, Rot terdam: Lucas Bols 2, Rotterdam; Sommerset Coast. Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Theano naar Rotterdam: Vechtstroom, Plymouth; Aeneas, Rotterdam; Herroe, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan Prijzen van woensdag Heilbot 3.60—2.50 gr. tong 3.20—3.00, grm. tong 2.90—2.60, kim. tong 3.40—2.90, kl. tong I 3.70—3.30, kl. tong II 3.40—2.90, tarbot I 2.90—2.30 per kg. Tarbot IV 42—36, gr. schol 30—20, grm. schol 29—22, kim. schol 4.9-40, kl. schol I 38-32, kl. schol II 41—16, schar 23—16, bot 108, v. haring 2515.60. makreel 2715.60. gr. schelvis 4827, grm. schelvis 41 —26, kim. schelvis 38—26, kl. schel vis I 36—24, kl. schelvis II 30—17, wijting 168, gr. gul 2721. mid. gul 26—21, kl. gul 22—16, ham 10666, poontjes 3425. kl. koolvis zw. 1912.50, kl koolvis wit 2723 per 50 kg. Gr. kabeljauw 140 68, gr. koolvis zw. 92—36, gr. koolvis wit 75—58, gr. leng 65—48 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 63 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot. 230 k. schol, 30 k. schar, 170 k. bot, 580 k. haring, 160 k. makreel. 1630 k. schelvis, 1080 k. wijting, 838 k. kabeljauw en gul, 77 k. leng, 12 k. ham, 35 k. poon. 1167 k. koolvis 20 k. diversen. Totaal 5100 kisten vis. Besommingen van woensdag 3 trawlers met 57.600, IJM 32 Elie 17.920, IJM 13 Ariadne 9270. KW 8 3725 deel, KW 92 600, VL 84 I 17.580, VL 110 9140. HD 108 14.230, HD 87 5400, IJM 11 1680, IJM 38 1550, IJM 43 1310, RO 29 1310. Het competitieprogramma van de korf balvereniging „Watervliet" voor zondag is zeer gering. Een van de belangrijkste wed strijden is die tussen Koog Zaandijk I en Watervliet I. De Kogers staan op de bo venste plaats van de ranglijst van de twee de klasse K.N.K.B. en dus zullen oe Vel- senaren, die wegens vele zieken vermoede lijk wel invallers moeten opstellen, het allerminst gemakkelijk krijgen op het Zaanse terrein. Toch zullen de Watervlie- ters hun huid zo duur mogelijk verkopen, evenals zij in de thuiswedstrijd tegen KZ hebben gedaan. Watervliet 4 ontvangt het Haarlemse Aurora I en heeft kans op beide punten. Voor zaterdagmiddag is vastgesteld: as piranten Watervliet BAurora D. Watervliet I komt in het veld met: dames: G. Polak, R. Leyenaar, L. Klooster man, B. Hessen, B. Hoen, I. Waagmeester; heren: W. Berghuis, S. Hartman, F. Vos, M. Veerbeek, D. van Ladesteijn en A. Verkerk. Peenveiling Groot was de aanvoer niet op de speciale peenveiling van Ons Belang te Castricum. Misschien daarom liepen de prijzen weer iets op; de hoogste noteringen waren nu boven de 11,— per 100 kilo. Sjalotten kunnen nog steeds geen afnemers vinden, ook deze keer bleven de aangevoerde par tijen onverkocht. Elftallen van „Noord" VVBAllen Weerbaar (vriendschappelijk sportpark „Watervliet", 14.30 uur)' VVB: A. v. d. Boogaard: A. v. d. Schans en C. Luntz.^J. Hogendijk, P. de. Wolf en R. Luitjes;'G. Steinvoort, F. Andre,Vvf'ICoö'i- mans, J. Kersbergen en A. Stet. Fokké—Kinheim (te Amsterdam, 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, A. Bakkum en Th. van Vuuren; F. Mosk, H. Hamers, W. Dem- mers, H. Haan en A. van Dijk. ZCFCKinheim ZMC (zaterdagmiddag te Zaandijk, 15.45 uur, K.N.V.B.-beker): Kin heim ZMC: J. de Boer; J. de Reus I en T. Bax; R. Folkerts, J. Sparreboom en A. Geerlofs; L. Nieuwenhuis, Bosman 2, J. Bax, A. Bax en G. Boender. IEVBSM (sportpark „Rooswijk", 14 uur): IEV: J. Jansen; A. Harsveld en G. Bos; J. Vink, G. van Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Vink. Jeugddienst in hervormde kerk In de Ned. Iierv. kerk te Heemskerk heeft zondag 8 februari een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. Ter Stee- ge, Ned. Herv. predikant te Haarlem, met als onderwerp „Een jongen slaat op de vlucht". Organiste is mej. B. Swalve. Groenteveiling De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren: waspeen 1027, sprui ten 3872, witlof 3457, boerenkool 12 24, prei 1435, knollen 726, groene kool 815, uien 614. De eerste jaarvergadering van de Heemskerkse volksdansvereniging „As- sumburg", die woensdagavond in de gelijk namige jeugdherberg werd gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De voorzitter, de heer F. Bruyns, toonde zich in zijn openingswoord verheugd dat alle leden aanwezig waren. De vereniging werd op 10 april 1958 op gericht en heeft het eerste jaar met de nodige kinderziekten te kampen gehad. Het aantal leden bedraagt thans negentien en voor een goed functioneren van de ver eniging is een ledental van minstens vijf entwintig vereist. Er zal naar gestreefd worden om dit aantal te bereiken. In 1958 heeft men reeds verschillende malen con tact gehad met zusterverenigingen. Finan cieel is de vereniging nog niet sterk en subsidie van de gemeente zal wenselijk blijken te zijn. De mogelijkheid wordt overwogen om een cursus voor kinderen van negen tot veertien jaar te organiseren, tevens heeft men belangstelling voor de beoefening van volksmuziek en -zang. Het bestuur meent dat de vereniging er toe bij kan dragen om een zinvolle vrije tijdsbesteding te bereiken én kan helpen om de bewoners van de nieuwe wooncen- tra in IJmond-Noord zich daar werkelijk „thuis" te laten gevoelen. Op deze avond werd het bestuur defini tief als volgt samengesteld: voorzitter F. Bruyns; secretaresse mevrouw Woortman Antonisse; penningmeesteresse mevrouw MillenaarRedeker, en de heren H. Bos en C. A. Gorter. Na het huishoudelijke gedeelte werden nog een aantal kleurenplaatjes vertoond, die werden opgenomen tijdens het folklo ristische dansfeest dat. verleden jaar in Beverwijk werd gehouden. Voor de bloembollenkwekers in Neder land is 1958 een goed jaar geweest. Het totale bedrag van de export heeft dat van het jaar daarvoor met enige miljoenen overschreden. Dit constateerde de voorzitter van de afdeling Heemskerk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer Ch. van den Outenaar tijdens de woensdagavond in café „De Oranjeboom" te Heemskerk "gehouden jaarvergadering. Op het gebied van de mechanisatie werden belangrijke vorde ringen gemaakt; bijzondere aandacht werd besteed aan plant- en rooimachines. De onkruidbestrijding is thans bijna vol maakt te noemen, zei de heer Van de Outenaar, die toch ook nog een probleem naar voren bracht. Voor het zogenaamde „zuur" in de tulpen is nog geen oplossing gevonden. Met voldoening stelde de voorzitter vast, dat de schade aan de gewassen door de industrie verleden jaar nihil is geweest. Hij bracht dank aan allen die er toe heb ben bijgedragen om dit probleem tot een oplossing te brengen. Het ledental van de afdeling is iets voor uit gegaan en bedraagt nu honderdeenen vijftig. Het overleden lid wijlen de heer P. van Essen werd door de aanwezigen herdacht. Besloten werd dat men op donderdag 19 februari een bezoek zal gaan brengen aan de bloemententoonstelling „Winter- flora" te Bovenkarspel. „Madame Tic Tac" bij KNA Onder regie van mevrouw Ruth Snel geeft de toneelvereniging „Kunst Na Ar beid" zaterdag 14 februari in het Kenne- mer-theater te Beverwijk een opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Ma dame Tic Tac". Het invitatiebiljarttoernooi, georganiseerd door de vereniging Onder Ons te Castri cum is een succes geworden. De heer J. Lute is winnaar geworden, echter niet dan na een zware partij tegen de heer W. Boske. Lute echter nam een geweldige eindspurt en stormde zodoende op een (alleszins verdiende) overwinning af. Bij afwezigheid van de voorzitter reikte de heer G. N. Oudejans de prijzen met een begeleidende felicitatie aan de winnaars uit. De eindstand: 1. J. Lute 284.348; 2. Boske 40—5.09—8; 3. C. Middelbeek 35— 3.956; 4. J. Neele 203.556; H. Marcker 52—4.54—2. In de grote hal van het Paleis der Belgische pater Pire, die in 1958 de Akademieën te Brussel is op plechtige i Nobelprijs voor de Vrede heeft ont- wijze nationale hulde betoond aan de 1 vangen. De foto toont Prins Albert van België in gesprek met pater Pire. Gedeputeerde Staten van Noordholland achten de laatste tijd de stedebouwkundi- ge ontwikkeling aan de IJmond-Noord in het algemeen, gezien de omstandigheden niet bevredigend, aldus hebben zij aan de Provinciale Staten meegedeeld. De samen werking van de drie gemeenten in het ge bied van het streekplan voor de IJmond- Noord verloopt naar de mening van het college stroef en met horten en stoten. Zy zal nooit een vlot verloop van zaken kun nen opleveren, zoals dat binnen één ge meente kan worden bereikt. De reden hiervan is, dat de invloed van de veel snellere ontwikkeling van de ste delijke bebouwing in de omgeving van het dorp Heemskerk naar de mening van Ge deputeerde Staten ondermeer hierin be staat, dat dit dorp te snel van karakter ver andert en zekere mogelijkheden tot huis vesting gaat ontberen, die bij een minder snelle ontwikkeling behouden zouden zijn gebleven. De ontwikkeling van een nieuw centrum voor het stadsdeel aan de IJmond- Noord wordt mede daardoor vertraagd en geschaad, met alle gevolgen van dien. In streekplannen is voorhands gerekend op het „openhouden" van een vrij brede strook, evenwijdig aan de kust en loodrecht op het Noordzeekanaal als landelijke tus senruimte tussen bebouwde gebieden. De ze strook zou zich van een ruimte tussen Uitgeest en Krommenie zuidwaarts uit strekken tot een ruimte tussen Haarlem en Amsterdam (voornamelijk tussen Haar lem en Halfweg-Zwanenburg). Met deze gedachte zou naar de mening van Gedepu teerde Staten wel in strijd zijn met het ontstaan van een aaneengesloten zelfs smalle strook industrieterrein over de volle nog onbebouwde lengte langs één of beide oevers van het Noordzeekanaal. Krachtige ontwikkeling „In het algemeen is het beleid van Gede puteerde Staten van Noordholland gericht op krachtige ontwikkeling van de gehele provincie ten noorden van het Noordzee kanaal, in het bijzonder van Westfriesland en de omgeving daarvan wegens de naar verhouding snelle bevolkingsgroei aldaar en de in het algemeen verminderde werk gelegenheid in de landbouw", aldus Gede puteerde Staten. De uitvoering van de nieuwe IJselmeer- polders kan voor Noordholland ruime pers pectieven bieden voor wat nodige ruimte lijke voorzieningen betreft. Daarbij kan gedacht worden aan het beschikbaar ko men van vervangende grond voor land- en tuinbouwers en aan de mogelijkheden tot „opvan~en" en „overloop" van stedelijke gebieden, dat het metst urgent is voor het Gooi en het meest omvangrijk, zij het ook urgent, voor de agglomeratie Amsterdam; zulks respectievelijk bijvoorbeeld in de vorm van de stichting van één of meer ne derzettingen aan de zuidrand van zuidelijk Flevoland (men spreekt reeds van het Over-Gooi) en van de ontwikkeling van één of meer bebouwingskernen aan het Oostvaarterdiep tussen Markerwaard en zuidelijk Flevoland. Gedeputeerde Staten merkten voorts op dat voor de voorziening in recreatiebe hoeften (produktie)-bossen in de nieuwe polders geplant moeten worden. Bebost zouden kunnen worden het Muiderzand. het Enkhuizerzand en nabij Hoorn. De randmeren der IJselmeerpolders zullen een aanmerkelijk grotere gelegenheid voor recreatie te water kunnen bieden voor veel grotere bevolkingsgroepen dan thans het IJselmeer. Gedeputeerde Staten schrijven, dat het beleid erop gericht is te bereiken, dat van deze mogelijkheden een ruim gebruik zal worden gemaakt. Men moet zich echter wel realiseren, dat er nog vele jaren zul len verlopen, alvorens een en ander zal doorwerken en van ingrijpende invloed op de ontwikkeling der provincie za1 worden. 't Gooi „Ten aanzien van de ontwikkeling van het Gooi zijn Gedeputeerde Staten van Noordholland van mening, dat hier de pla nologische problemen klemmend en be nauwend zijn". Gaat de ontwikkeling in het tot dusver gevolgde tempo door, dan gaat de aantrekkelijkheid van het Gooi zelfs op vrij grote termijn voor een groot deel verloren en het Gooi zal in de toe komst zijn functies van recreatiegebied voor bevolking van elders en van aange naam woongebied voor aldaar werkzame en wonende bevolking niet meer in vol doende mate kunnen vervullen. De beper king van de verdere ontplooiing en afrem ming van de huisvesting van nog meer In Noordholland komen geen klachten binnen In antwoord op vragen van leden der Provinciale Staten van Noordholland heb ben Gedeputeerde Staten geantwoord, dat sinds geruime tijd geen klachten meer over de smaak van het water worden ondervonden. Voor het definitief bestrij den van- de onaangename smaak van het water zijn diverse methoden bekend, die alle zeer kostbaar zijn. Slechts enkele methoden lenen zich er voor in de prak tijk te worden beproefd, andere alleen maar op kleinere schaal wegens de kost bare apparatuur. Er kan niet worden voor speld of in dit jaar een definitieve oplos sing zal worden gevonden. Niet alleen de verzilting van de Rijn maar ook de toenemende verontreiniging vormt door haar omvang een moeilijk op te lossen probleem. De problemen zijn technisch op te lossen, maar daarvoor zouden enorme investeringen, alsmede wettelijke regelingen nodig zijn. Aange zien het stroomgebied van de ajn in ver schillende landen is gelegen, zal dit vraag stuk internatinoaal moeten worden opge lost. In 1948 is reeds een internationale commissie benoemd, die reeds rapporten heeft opgesteld over de oorsprong en de mate van de verontreiniging. Thans staat zij voor de moeilijke opgave een oplossing voor dit probleem aan te geven. Praktisch overal in de natuur is een zwakke radio-activiteit van nature aanwezig, die veroorzaakt wordt door radio-actieve stoffen in bodem en lucht. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland beschikt sinds kort over de apparatuur voor de meting van radio-activiteit, waarmee in de toekomst het water regelmatig op de aanwezigheid en eventuele toeneming daarvan zal worden onderzocht. bevolking zullen gepaard gaan aan het bieden van reële mogelijkheden van een en ander elders. Daartoe zal onder meer ook een gelijkgericht beleid van de ver scheidene Gooise gemeenten vereist zijn en de medewerking van aangrenzende en omliggende gemeenten. Gedeputeerde Staten trachten in een studiecommissie voor het Gooi tot dit beleid te komen en hebben de hoop daarin alsnog te kunnen slagen. Bij de 78.200 dienstplichtigen, die geen mobilisatiebestemming hebben en dienten gevolge in de B.B. zullen moeten dienen, zijn 44.400 oud-Indiëstrijders. Aangezien echter de B B.-dienstplicht in werking zal treden in veertien gemeenten en kringen, waar een derde van de Nederlandse be volking woont, is ook pas een derde van dit aantal oud-Indiëstrijders betrokken bij de nieuwe dienstplichtregeling. Dit heeft minister Struijcken geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Visch (K.V.P.). In het antwoord van de minister staat voorts, dat het niet mogelijk is bij de be paling „zonder mobilisatiebestemming de restrictie in te lassen „zonder dat een beroep wordt gedaan op de oud-Indiëstrij ders" aangezien dit een te grote bres zou schieten in het beschikbare aantal dienst plichtigen. Zelfs de inschakeling van deze veteranen zal volgens de minister het personeelstekort niet geheel kunnen aan vullen. Over de suggestie van de heer Visch, buitengewoon dienstplichtigen in te schakelen in plaats van veteranen zegt de minister, dat het noodzakelijk is over personeel te beschikken dat gewend is onder discipline te werken, omdat dit bij hulpverlening op grote schaal een eerste vereiste is. Tot inschrijving van buitenge woon dienstplichtigen als noodwachtplich- tigen zal worden overgegaan als de per soneelsbezetting beneden de maat blijft. In die omstandigheden zal men gedwon gen zijn over kostenverhogende factoren heen te stappen als het ontbreken van ge oefendheid en het ontbreken van kader in de groep buitengewoon dienstplichtigen, aldus de minister. De duurtetoeslag van tien cent per kind per dag, die in 1958 werd gegeven aan werknemers wier inkomen niet meer be droeg dan gemiddeld zestien gulden per dag, zal, indien een thans ingediend wets ontwerp door het parlement wordt aan genomen, ook dit jaar worden uitgekeerd. Voor de bepaling van de grens van zestien gulden zal het werknemersaandeel in de pensioenpremie niet meer meetellen, zoals dat vorig jaar het geval was. Ook zullen volgens het wetsontwerp in 1959 weer worden uitgekeerd de duurtetoeslag van 2,60 per maand per kind op de kinder bijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers en voor gepensioneer den alsmede die van tien cent per dag per kind op de kinderbijslag voor kleine zelf standigen. De totale kosten van deze rege lingen worden geraamd op 41.350.000. In 1958 werd de duurtetoeslag ingevoerd omdat zich in het jaar daarvoor onvoor ziene prijsstijgingen hadden voorgedaan in de sector van de eerste levensbehoeften. De Sociaal-Economische Raad heeft una niem geadviseerd de duurtetoeslag voor 1959 te handhaven, omdat de ontwikkeling van het prijsindexcijfer voor het levens onderhoud dit rechtvaardigt. Op de Memorie van Toelichting wordt nog meegedeeld dat, mede als gevolg van de duurtetoeslagregeling voor 1958, de omvang van het Kinderbijslagverevenings- fonds sterk is verminderd, zodat aan enige premieverhoging niet valt te ontkomen. Ook de onlangs vastgestelde premiever hoging van 4.6 op 4.8 percent zal nog geen evenwicht geven. Continuering van de duurtetoeslagregeling zal het fondsver mogen bij een premie van 4,8 percent van 105.000.000 (toestand per ultimo 1958) tot ca. 64.000.000 (eind 1959) doen teruglopen, hetgeen naar de mening van het bestuur van het fonds nog juist toelaatbaar is. VELSEN DONDERDAG 5 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Aanranding" (speciale voorstelling). Rex, 20 uur: „Slaap des doods". Pieter Vermeulenmuseum, 14—16.30 uur geopend. Cultureel Gebouw, 20 uur: Algemene vergadering I.v.A.O. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 6 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Als ouders slapen". Rex, 20 uur: „Hercules". Pieter Vermeulenmuseum, 14—16.30 uur geopend. Raadhuis: spreekuur wethouder van fi nanciën, 1112 uur. REV E RW IJK DONDERDAG 5 FEBRUARI Luxor Theater, 20 uur: Filmavond Per soneel Hoogovens. Doopsgezinde kerk Meerstraat, 20 uur: Gemeenteavond. Speeltuingebouw „Grapy": Jaarvergade ring Speeltuinvereniging „Kindergenot". Het Centrum, 20 uur: Toneelavond Friese Vereniging. VRIJDAG 6 FEBRUARI Kenncmer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje Rose Marie". W.B. Theater, 20 uur: „Wilde jeugd". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6