Belegen I 109 Reine Victoria 7R Appelmoes 7c Macaroni iq Toffee's gesorteerd zoveeC utOt&r keut^Jets^eAovt Een onwaarschijnlijke ontmoeting A scAatmtd® me chmA „Ster" wafelkoeken 3Q GRATIS' M Oud-Hollandse nn '/2biik Doperwten Sperziebonen VRIJDAG en ZATERDAG extra KOOPJES! SLANK Litteraire Kanttekeningen Amsterdamse Beurs 6 I GEBRADEN GEHAKT Blik met 4 ballen 2 potten a 3/4 liter i W' Schuurpoeder OQ van heinde en ver... naar magazijn JE STER" Is het niet frappant, dat verschil tussen wit en wit? Is het niet frappant, dat Radion zo veel witter wast! Radion... dikschuimend sop, dat je grijpen kunt zo stevig, 't Neemt al het vuil op - tot het wasgoed fris en helder is, wit... werkelijk wit. En Radion is veilig als geen ander. Voor Uw goed en voor Uw was machine. Daarom is wassen met Radion, was-- sen. zonder zorgen. Voorstanders v. crematie ROMANKUNST ZONDER KUNST EN ROMAN Duitsers betrapt bij winkeldiefstallen Australische pers over Subandrio's bezoek Bankwerker gewond Valse naam opgegeven DO N DERDAG 5 FEBRUARI 1959 dit betaalt u gemiddeld bij anderen ...en dit bij SIMON DE WIT geldig vanaf donderdag 5 i/m Woensdag 11 februari Edammer per kwart kaas Wegens enorm succes nogmaals 300 gram puur vlees, in jus Bij iedere f 3,- aan boodschappen heerlijke pruimen op sap 3/4 literpot B 250 gramspak H W' 200 gram per zak WW Benelux-aanbieding grote bus Cm W Tü Op deze paar boodschappen 557IÏ5TI reeds f 2.00 verdiend! Bovendien: waardevolle Melkkoetjes Lange Herenpantalons maat 6 2.90 maat 7 3.05 Dames-directoires met zadelkruis maat 441.35 maat 461.45 maat 431.55 maat 501.65 Onderjurken m. kant in de maten 40, 42, 44, 46, voor slechts 3.25 Damescamisoles met kant maten 40, 42, 44 1.98 Kennemerlaan 35-37 Telefoon 4901 RAD 32.300.2AO. 65 Mijn geheim om af te vallen? 'Ik ben een echte lekker bek, gek op lekker eten en heerlijke toet jes en zo nu en dan wat-er- tussen-door... Daarom vond ik 't werkelijk erg moeilijk om slank te blijven totdat ik de Slimline geconcentreerd voedsel methode probeerde. Dat ls werkelijk de prettigste manier die Ik ken om snel en veilig slank te worden., eigenlijk val je er al de eerste dag van af. En zo makkelijk... Je hoeft alleen maarvóirde maaltijd Slimline tabletten in te nemen zoals 't ls aangege ven - dat is alles. Eet daarna zoveel j« trek hebt. Het ge- helm Je eet niet zoveel en elke week worden duizenden dikmakendecalorleën vanzelf opgebruikt. En Slimline is 'geladen' met vitaminen, zou ten en mineralen.' Slimline- gebrulkers verklaren weke lijks 5 tot? pond overtollig vet te verliezen. Ja, ponden en centimeters verdwijnen ver rassend snel! Overtuig u er zelf van wat 't is en hoe 't werkt. Constateer zelf waar-, om 't zoveel gevraagd wordt, hoe doeltreffend 't is. Wacht er niet mee. Wees niet dik... maar slank 1 Haal vandaag nog Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Hebt u al een codicil ge schreven en uw wens tot crematie daarmee voor de wet tot uitdrukking ge bracht? Op verzoek sturen wij u alle gewenste inlichtingen en verstrekken wij codi cilformulieren. Vereniging v. Fac. Crematiè, Velsen. IJ. J. REITSMA, Stations weg 86, Velsen. Telef. no. 7458. A. J. VAN DER WEIJDEN Krelagestraat 36, H'lem J. F. W. KORTING. Kerk- weg 131, Santpoort. Tel. 02560—7625. getwijfeld de verwezenlijking van zijn ver langen zou zijn tegemoet geschreden". Si mon schreed echter in een andere rich ting een ander ideaal tegemoet. Maar zover is de lezer dan nog niet. Hij moet met de respectabel geduldige Boud urenlang (dat wil zeggen driekwart van de „roman") aanhoren, hoe Simon na zijn schooljaren zegge eenkeer bij de gra tie van het lot een korte zeereis maakte met een zeiljacht een schoener, de groot ste van het land. Dat zou wel iets kunnen worden, hoopt de nog altijd welwillende le zer: hij denkt aan een boeiende reportage als van Heinrich Hauser in „Die letzten Segelschiffe" en aan Joseph Conrad, aan Melville's Moby Dick, aan één, twee re gels van Virginia Woolf over de zee, aan Kapitein Maryat desnoods. Hij wil het er, nog altijd aan die gouden draad vasthoudend, voor houden dat er na de doorworsteling van de eerste blad zijden althans iéts van dat alles voor de dag zal komen, iets van de zee, van de wind, van het oerelement. Maar het wil niet lukken: de onvoorstelbaar geduldi ge Boud krijgt een onstuitbaar, met vak termen doorspekt verhaal te slikken van de navigatie met dat zeilschip en „het le ven aan boord", alsof er op een dreun een mislukte verdichting van een logboek (dat in zijn ware gedaante heel interessant kan zijn) werd voorgelezen. Ik zeg voorgele zen, omdat er in dit eenzijdige discours geen woord wordt „gepraat". Er wordt boekentaal gesproken en dat nog in een wonderlijk mengelmoes van lyrische ver hevenheid en oudbakken departements taai, zodat de beduusde lezer de gouden draad al lang en breed is kwijtgeraakt als hij aan het laatste derde deel van de ro man, aan de liefde van Simon voor het meisje Siena later zijn vrouw is aan geland. Overdrijf ik? Ziehier enkele stalen (waaraan ik er zonder veel moeite een vijftigtal zou kunnen toevoegen): „het leek alsof dat heerlijke land zich onver anderd voor mij had bewaard" „als ik over het hellende dek. naar voren liep., kreeg ik weer een ander aspect van die zeebewegingen te ervaren" „de zee is zelve verre van een dode massa, ze zucht EéN DING meen ik in dit ietwat nete lige geval op de voorgrond te moeten stel len: dat ik mij de uiterste moeite heb ge geven mo in het schrijfwerk van de mij onbekende Joost de Klerk (een debutant op leeftijd?) „Verschenen verten" ge doopt en op de titelpagina aangekondigd als een roman iéts van een roman te ontdekken en zoal niet een roman, dan ten minste een verhaal en indien ook dat niet, dan in ieder geval iets leesbaars: een ge- romanceerde reportage of een reporterach tige belevenis, stuntelig geschreven des noods, maar dan toch aanneemlijk en als het maar even kan) onderhoudend. Na kennis te hebben genomen van de hoog gestemde flaptekst zal het ieder welwillend lezer wel vergaan als mij. Ook al heeft hij in de loterij van de opgesierde aankondi gingen op stofomslagen ettelijke malen een niet getrokken, hij zal allicht „iets" ver wachten als hij verneemt dat de uitgever (Ad Donker, Rotterdam) deze „kleine ro man heeft laten drukken en binden in de overtuiging, dat de lezer over de wijze waarop het op zichzelf eenvoudige gegeven verwerkt is even opgetogen kan zijn als hijzelf". Indien daar dan nog aan wordt toegevoegd, dat men daarvoor „alleen maar behoeft te houden van de schoonheid die als een gouden draad door het patroon van elk leven is geweven", mag hij misschien vanwege het „alleen maar" en „de schoon heid" even de oren spitsen, hij zal zich toch aan die gouden draad vastklampen zolang het gaat. Maar het gaat niet lang. Twee, drie blad zijden zijn genoeg om het ergste te vrezen. Want wat gebeurt er? Een zekere Boud aan wie in het relaas niet meer dan de on benullige rol is toebedeeld om te luisteren en van tijd tot tijd met een kleine onder breking de tekst compositorisch aan el kaar te lijmen ontdekt in een Haarlems restaurant zijn vroegere schoolmakker, Simon de Poorter, die hij in twintig jaar niet heeft gezien. „Doelbewust richt hij zijn schreden naar zijn tafeltje", nadat hij de oude vriend eerst enkele ogenblik ken heeft gadegeslagen en tot de overtui ging is gekomen dat uit Simons „ver afge dwaalde gedachten precies weer zo een moeilijk te omschrijven, maar zo bijzon der innemende glimlach over zijn gezicht aangleed" als vroeger. Nog diezelfde, eer ste bladzijde weten we, dat Simon in zijn jonge jaren niet de eerste de beste lyceum leerling was. Hij wist aldus Boud die (blijkbaar behept met een fabelachtig ge heugen) het relaas van deze ontmoeting woordelijk te boek stelt zijn „onomwon den jongensdromen" altijd in „onweer staanbare kleuren te formuleren". En op bladzijde twee zijn we in het vertrouwen genomen: die dromen, verre van over „vrouwen" te gaan, betroffen Simons ho ge ideaal: „zeilboten, zeilschepen en de zee". Wat wonder dat Simon aldra (bij de ze eerste ontmoeting na twintig jaar!) en a bout portant van wal steekt. Op de vier de pagina is hij al volop aan het woord om het grote avontuur van zijn leven te kun nen vertellen. Hij is namelijk, tegen alle verwachting in, helemaal geen zeeman ge worden, maar op de kantoren van de Spoorwegen in Utrecht werkzaam: „hij zei het, zoals men een troef op tafel werpt". Daar kijkt onze Boud natuurlijk wel wat vreemd van op, want hij had „vaak met weemoed gedacht aan de die pe gloed waarmee Simon de Poorter on- als de boeg van het schip het water open rijt" „de warmte van het land woei ons een onweerstaanbaar welkom toe" „nog speel ik die herinnering soms terug' enzovoorts, alles in gesprektrant, wel te verstaan. Want Simon zwijgt wel eens om een sigaretje op te steken, maar de spra keloze Boud eenmaal betrokken ge raakt „in Simons ongelooflijk hevige, zie kelijk aandachtige liefde voor schip en zee" brengt hem, de hemel mag weten waarom, telkens weer op gang. Om de rest en het slot van de geschiedenis te horen: na de extase om de zee dié om de liefde? Nu, dan komt hij volop aan zijn trekken want wat er volgt laat aan bloemrijkheid niets te wensen over. In plaats van in zee heeft Simon zich namelijk in het huwelijk gestort. Boud zal dat kunnen begrijpen. Siena was, door en door natuurkind en geen opgedofte mo derne juffer, bijzonder bekoorlijk. Dat Si mon na twintig jaar nog steeds in vervoe ring kan raken over haar innerlijke en uiterlijke schoonheid strekt hem tot eer. Maar toch had ik het gezicht van Boud wel eens willen zien, nadat hij ettelijke „bladzijden" lang die schoonheid in alle mogelijke toonaarden hoorde bezingen. Wordsworth kon met dertig regels vol staan om in een onsterfelijk gedicht (door Bloem meesterlijk vertaald) het zuiverste zeggen wat daarvan gezegd kan worden: „zij was verukkings droombeeld zelf". Joost de Klerk speelt het klaar om de eer lijk bedoelde vervoering morsdood te pra ten, voor zover hij dan praat. Want onze Boud kan nu wel beweren dat zijn vriend hem „op een vreemde betoverende wijze met zijn woorden had aangevat, omstren geld en naar zijn gevoelens meegesleept," het komt de lezer wel wat boud gezegd voor nadat hij Siena's schouders hoor de vergelijken met „de koninklijke stan daard op het paleis, die bericht, dat de koningin binnen is," haar rug met „een rapier van het beste staal, dat, bij de spits en het gevest beetgepakt, in één strakke baan gebogen wordt gehouden" en haar huid met „de kleur van in honing gedom peld ivoor". Tot het ogenblik dat de vrienden in het Haarlemse restaurant hun jassen aantrek ken houdt deze Simon aan: „als een boom schiet ze elk jaar weer in de knop," zegt hij op de valreep. Gelukkig raken de makkers dan verzeild in een vrij volle cou pé van de trein naar Amsterdam. Wie weet wat er anders met de goede Boud was gebeurd. Misschien hadden de ver dwenen verten hem wel aan ons oog ont trokken gelijk een zeilschip aan de hori zon, alvorens hij het verslag van deze on waarschijnlijke ontmoeting kon opteke nen. Zouden we daar erg rouwig om zijn geweest? C. J. E. Dinaux Twee achttienjarige Duitsers zijn in IJmuiden op heterdaad betrapt bij het plegen van een winkeldiefstal. Uit het on derzoek van de recherche bleek, dat de jongelui tien dagen geleden uit hun woon plaats Gladbeck waren weggelopen. Een van de Duitsers had in Gladbeck sieraden gestolen om deze zo nodig in ons land te gelde te kunnen maken. Zij vertoefden enige dagen in Amster dam, waarop zij naar IJmuiden togen. Het lukte de jongelui om bij particulieren on derdak te vinden, nadat zij zich hadden uitgegeven voor studenten met vakantie. In een zevental winkels in IJmuiden sta len zij levensmiddelen en rookgerei. Ook maakten zij er een sport van om spaar- busjes te ledigen. In hun bezit werd eet gerei aangetroffen, dat zij in Amsterdam hadden weggenomen. Beiden worden ter beschikking van de Justitie in Haarlem gesteld. SYDNEY, (UPI) In commentaar op het komende bezoek van de Indonesische minister van buitenlandse zaken aan Australië voor besprekingen met verte genwoordigers van de regering heeft de „Sydney Telegraph" er woensdag bij de regering op aangedrongen Subandrio te vertellen, dat zij niet gelooft, dat „Indone sië enig recht van welke aard ook" op West Nieuw Guinea heeft. Australië zou Indonesië via Subandrio kunnen vertellen dat de Australiërs er niet voor voelen West Nieuw Guinea over te laten aan In donesische overheersing, noch dat zij gelo ven dat Indonesië enig recht van welke aard ook, hetzij ethische, historische of geografische, heeft op dit Nederlands grondgebied, aldus het blad. Een andere mening werd weergegeven in de „Sydney Sun", die geen reden aan wezig achtte, waarom men geen voor alle partijen aanvaardbaar compromis zou kunnen bereiken over de toekomst van Ne derlands Nieuw-Guinea. „Subandrio's bezoek aan Australië is een buitegewoon goede gelegenheid om de verschillen, die op dit punt tussen Australië en Indonesië mochten bestaan, uit de weg te ruimen", aldus het blad. De voornaamste vrees van Australië is tot dusver geweest, aldus het hoofdartikel, dat een communistisch Indonesië wellicht grondgebied zou innemen, dat aan het Australische grenst. Daarom is de voor naamste taak van Subandi'io „Australië ervan te overtuigen dat Indonesië niet communistisch is". Woensdagavond is tijdens werkzaamhe den aan een hijskraan in de oxystaal- fabriek van Hoogovens te IJmuiden de bankwerker J. L. S. uit Bergen (N.H.) met beide benen bekneld geraakt tussen de zo genoemde kat en een bunkergeleider. Met verwondingen is hij in het Rode-Kruis- ziekenhuis opgenomen. Op verzoek van de politie in Beverwijk heeft de Velser politie twee IJmuidenaars aangehouden, die bij het plegen van een overtreding een valse naam hadden op gegeven. Zij zijn ter beschikking van de Beverwijkse politie gesteld. Slotkoers gisteren 3-3%% Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bink. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. 'IS. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater 92,/t0 96 X 111% 97% 97% 92% 104 298% 475 224% 354 229 339 536'/a 230 479% 469 21 l'/a 160 730% 180,40 225 92% f117 167'/2 161% 144% 134 246% 151% f 152,70 270 145 199 232V2 210% 68 54% 94%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8