Mode Venhcdk Kamervoorzitter opende 40ste RAI Beverwijker na aanrijding zwaar gewond laten liggen Kroesjtsjev daagt Eisenhower uit Rusland te bezoeken Eis tegen automobiliste: maand hechtenis en 5 jaar intrekking Een jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van rijbewijs geëist NAAIMACHINES NIEUW Twee motorrijders werden zeer ernstig gewond Nieuwe schouwburg voor Nijmegen HAARLEMSE RECHTBANK Noodwachtplicht en oud-Indiëstrijders Kerkelijk Nieuws RUYTERKOEK Pleidooi om de koude oorlog te beëindigen in slotrede voor het partijcongres te Moskou /tem dé/iecl\ 2 'ASPRO'5 -eti fit: HAARLEMSE RECHTBANK Twee Engelsen aangehouden in Rotterdam Vier doden in het verkeer Gezicht op de RAI Voorzitter internationaal reclamecongres VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Een jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr, G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag geëist tegen een 28-jarige uit anderen hoofde ge detineerde Haarlemse schilder, die op 15 oktober des nachts om twee uur op de Alkmaarseweg in Beverwijk onder invloed van drank een inwoner van deze plaats met zijn auto aanreed en het slachtoffer zwaar gewond op de weg liet liggen. „Dit geval kan men rekenen tot de zware verkeersmisdaden, waarbij de daders geen enkel gevoel hebben voor hun slachtoffers en maatregelen nemen om aan de strafvervolging, als mede de eventuele civielrechtelijke procedure te ontkomen", zei de offi cier in zijn requisitoir. Verdachte reed op de fatale avond met zijn broer naar Beverwijk en dronk daar ongeveer acht flesjes bier. Vervolgens gin gen de broers in de auto enige meisjes ach terna, die zij in een café hadden ontmoet. Ter hoogte van een café aan de Alkmaar seweg voelden zij een schok en ging de voorruit aan diggelen. Verdachte remde, doch reed daarna door. Naar hij ter zitting vertelde meende hij een of ander obstakel bijvoorbeeld een uithangbord, geraakt te hebben. Aan de mogelijkheid, dat hij een mens had aangereden, had hij niet ge dacht, zei de schilder nu. Inmiddels lag het slachtoffer, een 39-ja- rige Beverwijkse garagehouder, kermend op de weg. Pas vijf dagen later kwam hij in het ziekenhuis tot bewustzijn. Behalve een zeer zware hersenschudding liep de hoofd, een gebroken neusbeen en een wond aan het voorhoofd op. Hij kon enige maan den niet werken en wordt nog steeds me disch behandeld. Na ijverig speuren van de Beverwijkse politie aan de hand van vage getuigenverklaringen werd de schil der aangehouden. Onderweg had hij met zijn broer afgesproken met het oog op de schadeuitkering te verklaren, dat de auto bij de Ripperdakazerne in Haarlem door een militaire auto was aangereden. Zes getuigen, onder wie een Beverwijkse hoofdagent van politie en de broer van het slachtoffer, legden voor de rechtbank hun verklaringen af. Desgevraagd dooi de president, mr. H. J. Ferwerda kon ver dachte geen bevredigende verklaring ge ven van het feit, dat hij na de aanrijding is doorgereden. Later was hij zo vertelde hij teruggekeerd naar de fatale plaats en had dit ook nog op enkele avonden daarna ge daan, doch hij had niet gehoord wat er was gebeurd. Het besluit om door te rijden weet hij aan de schrik toen plotseling de voor ruit brak. De president veronderstelde echter, dat een der overwegingen is ge weest het niet in orde zijn van de wegen belastingpapieren. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir zich nog te kunnen voorstellen, dat verdachte na de aanrijding van schrik is doorgereden, doch later had hij tot be sef moeten komen. Wat het verweer van verdachte betreft, dat hij niet in kennelijke staat van dron kenschap heeft gereden, herhaalde mr. Van der Valk Bonman zijn reeds bij an dere gelegenheden gemaakte opmerking dat gebruik van sterke drank, in welke hoeveelheid ook, altijd het waarnemings- en reactievermogen vermindert. De offi cier achtte een gevoelige straf op zijn plaats en vorderde genoemde straf. Mr. J. C. Smithuijsen voerde aan, dat de garagehouder waarschijnlijk bij het ver laten van net café, in de buurt waarvan de aanrijding geschiedde, in het donker niet voldoende oog voor het verkeer heeft gehad. Men kan hier niet spreken van hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden, meende pleiter. De schilder is nog uit geweken voor de auto van de garagehou der en deze had zich, toen hij naar zijn wagen liep, ook op de rijweg begeven. Verder was zijn cliënt niet zodanig on- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Van bevoegde zijde verzoekt men ons de aandacht te vestigen op een kwestie, welke voor vele oud-Indiëstrijders, die thans voor de noodwachtplicht zijn aan geschreven, van belang is. In zijn antwoord op de vragen van het Kamerlid de heer Visch over de nood wachtplicht heeft minister Struijcken na drukkelijk doen uitkomen, dat voor de oud- Indiëstrijders, die niet de rang van korpo raal of hoger bekleedden, de leeftijdsgrens niet zoals voor anderen op 40 jaar, maar op 35 jaar is gesteld. Om te voorkomen dat de ouderen onder de soldaten (dus niet tot het kader beho- renden) die in Indonesië zijn geweest, kort na de noodwachtcpleiding wederom zou den moeten worden ontslagen, is van meet af aan als algemeen gedragslijn aangeno men deze personen indien zij 33 jaar of ouder zijn, niet bij de noodwacht in te schakelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen t'e Arneide en Tienhoven T. Langerak te Vinkeveen. Geref. Kerken De kerkeraad van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West zal aan de gemeente voorstellen ds. J. J. Oranje te Djakarta, met verlof in Nederland, te beroepen in de vacature van ds. W. Resskamp, die naar Groningen vertrok. Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschede J. Broertjes te Utrecht. der invloed, dat hij niet kon rijden, aldus pleiter, die verder opmerkte, dat de schilder hoewel het doorrijden vast staat, zich niet aan de gevolgen van de aanrij ding heeft willen onttrekken. Hij is op de plek des onheils gaan kijken. Verder be pleitte de raadsman clementie, omdat zijn cliënt kortelings wegens verduistering van in huurkoop gekochte goederen reeds is veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. In zijn laatste woord betuigde verdach te zijn spijt en bood aan, alsnog aan het slachtoffer de schade te betalen. Vuilnisauto reed kind dood Op 11 april van vorig jaar werd in de Colensostraat in Haarlem-Noord een vier jarig jongetje op zijn driewielig fietsje door een vuilnisauto van de gemeente aan gereden en vrijwel op slag gedood. De kantonrechter sprak de chauffeur van de auto, een 53-jarige Haarlemmer, vrij, om dat verdachte naar zijn mening geen schuld aan het ongeluk had. Secundair was de chauffeur het parkeren bij een hoek ten laste gelegd en de kantonrechter veroor deelde hem daarvoor tot 10 boete subs, drie dagen. De officier van Justitie meende thans, dat de chauffeur het kind voor zijn auto heeft kunnen waarnemen, als hij na het instappen daarvoor nog moeite had ge daan. De officier eiste daarom voor dit punt 50 boete sub. 20 dagen plus een jaar intrekking van het rijbewijs. Wat het se cundair ten laste gelegde betreft, eiste hij bevestiging van het vonnis van de kanton rechter. Tijdens de behandeling donderdag nam Tijdens de behandeling donderdag nam de president van de rechtbank het de chauffeur bijzonder kwalijk, dat hij, ver gezeld van twee collega's met de vuilnis auto buiten zijn route is gegaan om oud karton en oud ijzer dat zij na het ophalen naar de belt hadden moeten brengen, te verkopen aan een handelaar In de buurt van de straat, waar de tragische aanrij ding gebeurde. Verdachte gaf toe en een zijner collega's als getuige bevestig de dit dat hij erg gehaast was geweest, omdat hij bang was door een opzichter te worden betrapt. Hij was dan ook ont slagen. Verder voerde de chauffeur aan, dat hij toch nog bij het instappen kinderen op het trottoir gewaarschuwd had. De kleuter op het fietsje had hij echter niet gezien. De officier van Justitie meende, dat ver dachte niet geheel vrijuit gaat, hoewel naar zijn mening grove schuld dubieus is. Weliswaar was het zicht beperkt, doch hij had er in deze kinderrijke buurt rekening mee moeten houden, dat er zich na het instappen toch nog een kind voor de wa gen kon bevinden. Mr. C. F. M. van Koppen merkte op, dat, mep meer dan- de .normale voorzich tigheid zóu'eisen, als men zijn cliënt "het gebeurde zou aanrekenen. Hij bepleitte vrijspraak. Uitspraken op donderdag 19 februari om half tien. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Zeer origineel was de show, die Gerzon gistermiddag voor moeder en baby ge organiseerd had. Niet alleen de kleding voor de aanstaan de moeder, die steeds meer in het mid delpunt van de belangstelling komt te staan, was tot in de puntjes verzorgd, maar ook de baby met alle om en aan van kin derwagen, draagstoeltje en dergelijke kreeg de nodige aandacht. Alles werd prettig en in veelzijdige afwisseling ge toond. De kleding voor de aanstaande moeder is zeer uitgebreid en ieder kan er in die maanden zeer charmant en vrouwelijk uit zien. Met een rok als basis, die door een losse klep of opening boven, onbeperkte gelegenheid geeft om in de lengte en breed te uitgelegd te worden en toch onder strak blijft, kan men allerlei combinaties ma ken. Een fris jak van kleurige tinneroy is 's winters mét blouse en 's zomers zón der een ideale completering. Voorjaars pakjes van zuiver wollen wevenit met ribslint afgezet, marine blauwe pakjes met de zo flatteuze witte garnering en frisse zomerpakjes met ingezette mouw tjes- en in aardige dessins wisselden el kaar in bonte veelvoud af. Bovendien wa ren ze alle zeer mqdieus; naast het zo geliefde pied de poule dessin, zagen we ook mooie verwerkingen van structuurweef sels zoals een fijne wafeltjes piqué. Ideaal voor de zomer zijn de trois pièces van een soepele linnen stof. Mét jasje zeer geschikt als wandelpakje en zonder heer lijk koel en toch flatteus door de overhan gende mooi verwerkte blouse. Zelfs zeer geklede pakjes van zijde ontbraken niet in de collectie, zodat de aanstaande moe der er in elke omstandigheid zeer flatteus en goed verzorgd uit kan zien. Advertentie De bekende Verkade Ruyterkoek nu In. een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. 'Verkade Is royaal met honing* Kattj BOB HOPE MOET RUST HOUDEN De Amerikaanse komiek Bob Hope blijkt een ernstige oogaandoening te hebben. Zijn artsen hebben hem voor de keus gesteld zijn werk onmiddellijk en volledig te sta ken of aan zijn linkeroog blind te worden. Tijdens filmopnamen voor een televisie show kreeg Hope eèn flauwte. De artsen constateerden trombose achter het linker oog. MOSKOU (Reuter-AFP) In zijn slot rede op het 21ste congres van de Russi sche communistische partij, heeft premier Kroesjtsjev verklaard dat Rusland presi dent Eisenhower een hartelijke ontvangst zal bereiden zo de Amerikaanse president naar de Sovjet-Unie mocht komen. Wij juichen een dergelijk bezoek toe zonder hieraan de voorwaarde te verbinden dat ik word uitgenodigd voor een tegenbezoek, aldus Kroesjtsjev. Hij bracht de verklaring van Eisenho wer in herinnering dat er geen sprake kon zijn van een bezoek van de Russische pre mier aan de Verenigde Staten op dezelfde basis als dat van vice-premier Mikojan. Op grond van welke misdaden berooft de Amerikaanse president mij van het recht dat anderen wel hebben om zijn land te bezoeken? aldus Kroesjtsjev. Ik ben echter niet van plan om een visum voor de Verenigde Staten aan te vragen. Wij hebben hier in Rusland nog veel te doen. Eisenhower kan naar Rusland komen en iedereen meenemen die hij wil. Zij zullen welkome gasten zijn, aldus de Russische premier. Bepaalde kringen in de Verenig de Staten, zo vervolgde Kroesjtsjev, wil len de dooi, die is ingetreden na het be zoek van Mikojan aan Amerika, te niet doen. West-Berlijn-tijdbom Kroesjtsjev vergeleek de toestand in Advertentie ASPRO 'ASPRO' tegen 'griep, verkoudheid, keelpijn Een maand hechtenis en vjjf jaar in trekking van het rijbewijs heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, don derdagmorgen geëist tegen een 37-jarige inwoonster van Velsen, die op 16 novem ber 1957 op de Verloren van Themaat- laan in haar woonplaats met haar auto een motor aanreed, tengevolge waarvan de be stuurder en zijn broer op de duo ernstig werden gewond. Verdachte had in Amsterdam haar man, die in een ziekenhuis lag, bezocht. Op weg naar huis reed zij volgens de getuigenver klaringen uit de Thorbeckelaan met een te ruime bocht de Verloren van Themaat- laan op, waarbij zij op het linkerwegge deelte kwam. De motorrijder, een chef perser uit Amstelveen die verdachte tege moet reed, trachtte nog vergeefs naar rechts uit te wijken. Bij de botsing liep de motorrijder een dubbele beenbreuk op, waardoor hij vijf weken in hel ziekenhuis moest blijven en negen maanden niet kon werken. Zijn broer, een metaaldraaier, was er nog erger aan toe: hij kreeg behalve diverse voet- en beenbreuken een verbrij zelde hiel, lag dertien weken in het zieken huis, ging daarna voor halve dagen weer aan het werk. maar is kortelings weer als gevolg van dit ongeluk in het ziekenhuis opgenomen. Dit slachtoffer is eigenlijk reeds dertien maanden voor zijn werk uit geschakeld. Verdachte had na het ongeluk geen be langstelling voor de gewonde broers ge toond. Alleen haar man had hen een keer in het ziekenhuis opgezocht. De automo biliste had de laatste tijd niet veel meer in een auto gereden en was niet verzekerd. De schade is nog niet geregeld. Thans ter zitting ontkende zij op het linker deel van de weg te hebben gereden. „Ik kon er niets aan doen", merkte ver dachte op, waarna de president, mr. H. J. Ferwerda haar er op wees, dat het onge luk aan haar schuld te wijten is, doordat zij de bocht veel te ruim had genomen. De officier van Justitie zei zich nog te kunnen voorstellen, dat verdachte na het bezoek aan haar zieke man niet de ge wenste aandacht aan het verkeer heeft besteed, maar hij nam het haar zeer kwa lijk, dat zij geen belangstelling voor de slachtoffers van haar onachtzame en roe keloze wijze van rijden heeft getoond. „Overdreven voorzichtigheid" De officier van Justitie verweet een 67-jarige landbouwer uit Hoofddorp, die op 3 augustus om half negen 's avonds op de Kruisweg bij de IJweg met zijn auto een ongeluk veroorzaakte, van overdreven voorzichtigheid beticht. Het gevolg was drie gewonden. Alvorens van de Kruisweg naar links de IJweg op te rijden, stelde verdachte zich met zijn wagen aan de rechterkant van de weg op om achteropkomend verkeer te la ten passeren. Toen hij de bocht maakte merkte hij niet een uit de richting Heem stede komende personenauto op. Bij de botsing werd de vrouw van verdachte uit de wagen geslingerd en liep zij een sche- delbasisfractuur op. De andere auto sloeg over de kop en de bestuurder, een labo rant uit Vlaardingen, werd aan het voor hoofd en een knie gewond. Een mede-in zittende, een verwarmingstechnicus uit Vlaardingen werd eveneens aan het hoofd en verder aan de knieën gewond en kon twee weken niet werken. Mr. Van der Valk Bouman meende, dat verdachte overdreven voorzichtig was ge weest voordat hij de IJweg opreed. Hij eiste een boete van 300 subs, twee maan den hechtenis en vijl jaar intrekking van het rijbewijs. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, bestreed de dagvaarding. Van dijk af gereden Te'gen een 53-jarige limonadefabrikant uit Haarlemmermeer die op" 12 oktober 1958 om acht uur 's avonds in Aalsmeer onder invloed van drank zou hebben ge reden, en met auto en al onder aan een dijk belandde, luidde de eis zes weken ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte zei niet meer dan drie vier glazen bier te hebben gedronken. Op de smalle dijk was hij geschrokken van het schelle licht van een bromfiets. Als getuige verklaarde een wachtmeester van de rijkspolitie echter, dat uit een café dat verdachte had bezocht, telefonisch was gewaarschuwd, dat de limonadefabrikant te veel gedronken had en wilde gaan rij den. Bij zijn aanhouding liep de man te waggelen en was in kennelijke staat, aldus getuige. Hij zei princ;piële bezwaren te gen de bloedproef te hebben en weigerde aanvankelijk zijn rijbewijs af te geven. Een collega van de wachtmeester beves tigde het verhaal en voegde er aan toe, dat verdachte na het drinken van sterke drank agressief was. De limonadefabrikant ontkende perti nent onder invloed te zijn geweest. Huise- lijke moeilijkheden hadden hem overstuur gemaakt. Mr. O. H. van Wijk merkte op veel twij- felpunten in het proces-verbaal te zién. Ook zonder onder invloed te zijn kan men van de bewuste smalle dijk afrijden, aldus de raadsman, die voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs bepleitte. Uitspraak in alle zaken donderdag 19 februari om half tien. Een 22-jarige en een 21-jarige Londe- naar zijn op verzoek van de Londense politie gearresteerd in een hotel te Rotter dam. Zij waren eind vorig jaar per Har wich boö't' in Nederland aangekomen. Een van hén is per vliegtuig naar Engeland teruggebracht, begeleid door een Londense rechercheur. De andere, die ziek is en daarom niet mag vliegen, is per Harwich- boot teruggegaan, onder begeleiding van een rechercheur uit Londen en een Engelse vrouwelijke arts. De Londense politie wil onderzoeken of de arrestanten betrokken zijn bij een roof overval op een 51-jarige ziekenhuisportier op 2 december. Deze beroving, waarbij de daders 5000 gulden buitmaakten, werd ge pleegd tijdens de rassenrelletjes, die in Notting Hill voorvielen. West-Berlijn met een lont in een kruitvat of een tijdbom, die elk ogenblik kon ont ploffen. Is het daarom maar niet het bes te om de lont te doven en de bom te ver wijderen? zo riep hij uit. Wij willen maar een ding: zo snel mogelijk een einde ma ken aan de koude oorlog. Als u dit ook zo graag wilt, mijnheer Dulles, zijn wij bereid de overwinning in deze onnodige oorlog aan u te laten. Mijne heren, be schouw u zelf als de overwinnaars, maar maak er snel een einde aan, aldus Kroesjt sjev. Adenauer heeft gezegd dat de bondsre publiek niet met de Sovjet-Unie zal sa menwerken als wij niet betalen voor deze samenwerking. Maar, mijnheer de bonds kanselier, u moet politieke kwesties niet aanpakken op de manier van een kruide niershulpje. Wij hebben u niets te beta len, wij zijn u niets schuldig, zo riep Kroesjtsjev uit. Als u van plan bent voor waarden te stellen over de liquidatie en annexatie van Oost-Duitsland en de voor delen door de arbeiders behaald, onge daan wilt maken, zullen wij niet naar u kunnen luisteren. Kroesjtsjev verklaarde dat de Sovjet-Unie niets tegen vrije ver kiezingen heeft, mits de Duitsers in beide Duitse staten deze verkiezingen wensen en mits er geen inmenging van buitenaf plaats heeft. Men kan aannemen dat de Duitsers na enige tijd vrije verkiezingen zullen willen om het kapitalistische sys teem in West-Duitsland te liquideren, al dus Kroesjtsjev. De Russische premier zei voorts dat de Sovjet-Unie de voorwaarden van het Wes ten inzake het toezicht op het staken van de kernproeven niet zal aanvaarden. Kroesjtsjev behandelde in zijn rede een groot aantal vraagstukken. Hij legde ook de nadruk op de communistische eenheid en gispte de Joegoslaven voor hun „sme rige en uitdagende streken". Tenslotte werd een slotresolutie aangeno men, waarin wordt gezegd dat het revi sionisme verpletterende slagen" is toe- gébfachïfïh de' resolutie wordt niet ge- dat ,de leden, van de „anti-partij- groep" (MaTeffiKov, 'Molotov, Kaganovitsj Boelganin en Sjepilov) uit de partij wor den gestoten. Het congres beperkte zich tot goedkeuring van de disciplinaire maat regelen die tegen hen genomen zijn. Met nadruk wordt verklaard dat de Sov jet-Unie, na de opbouw van het socialis me, reeds is begonnen met de feitelijke opbouw van het communisme. Het con gres roept de bevolking op de laatste res ten van het kapitalisme te overwinnen en tegen de burgerlijke leer te strijden. Voorts dient de Sovjet-Unie zoveel mogelijk tijd te winnen in de vreedzame economische wedloop met het kapitalisme, aldus de slotresolutie van het 21e partijcongres. In de afgelopen nacht is de 48-jarige hotelhouder M. Jansen, Prinsengracht 332, Amsterdam, omstreeks 3 uur vlak bij zijn woning met zijn auto in de gracht geraakt en verdronken. De 56-jarige mej. H. Niemeijer uit Hat- temerbroek (gemeente Oldebroek) is, toen zij bij de IJselbrug bij Zwolle per fiets de nieuwe Rijksweg overètak, door een uit de richting Amersfoort komende vracht auto aangereden. Zij was op slag dood. De 60-jarige wielrijder A. de V. uit Ven- lo is, toen hij de onbewaakte overweg tus sen Horst-Sevenum en Blerick op zijn fiets passeerde, door een motorpostrijtuig aangereden. De heer De V. werd op slag gedood. Op een onbewaakte overweg bij Toren- dreef onder de gemeente Hoeven in Noord-Brabant is vanmorgen een tractor geramd door de Benelux-trein uit Brussel. De bestuurder van de tractor, de 49-jarige koopman C. van V. uit Hoeven, werd op slag gedood. In de maand januari 1959 werden in Den Haag 1372 verkeersongelukken geno teerd. Er waren vier doden te betreuren, ernstig gewond werden 58 personen, licht gewond 283. In 55 gevallen werd zware materiële schade aangericht, in 1114 lichte Een overzichtsfoto van de RAI 19.5,9 voor bedrijfsauto's te Amsterdam., de laatste expositie in het oude gebouw. De gemeenteraad van Nijmegen heeft donderdagavond met algemene stemmen het voorstel aangenomen om 3.355.000. beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Keizer Karelplein naar het ontwei van ir. B. Bijvoet uit Haarlem, die reeds verschei dene theaters in ons land heeft gebouwd. Men hoopt reeds begin april met de werk zaamheden te kunnen beginnen. Reeds in februari van 1955 nam de raad een voor stel tot bouw van een schouwburg aan. De raming was toen f 2-587.000,Bestedings beperking ei. bouwstop verhinderden ech ter de uitvoering van de plannen. Nu zijn de kosten met ongeveer zevenhonderd dui zend gulden gestegen. De raad aanvaardde dit, omdat men algemeen de mening is toegedaan, dat een nieuwe schouwburg voor een stad als Nijmegen een culturele noodzaak is. Eerder dan menige andere plaats komt Venlo met zijn grote verzorgingsgebied voor de bouw van een modern theater in aanmerking. Dit verklaarde de burgemees ter mr. Dr. L. de Gou in de donderdag gehouden vergadering van de raad van zijn gemeente. De burgemeester acht een theater ook met het oog op de ligging van de stad nabij een dichtbevolkt gedeelte van Duitsland noodzakelijk. Voor hoogtij dagen in het culturele leven moeten de bewoners van Venlo en Noord-Limburg de grens over om aan hun trekken te kunnen komen. Op grond daarvan sprak de burge meester van een prestigekwestie voor het culturele beleid, dat in Nederland moet worden geevoerd. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer te Aerdenhout, voorzitter van het Genoot schap voor Reclame, is benoemd tot vice- voorzitter van het congres dat de Interna tional Advertising Association op 13, 14 en 15 mei in Wenen dat is voor de derde keer in Europa houdt. De president van Oostenrijk zal het congres openen. De on geveer duizend deelnemers zullen vooral de vraagstukken bespreken die verband houden met de gemeenschappelijke Euro pese markt. De voorzitter van de R.A.I, de heer E. F. Eriksson, was vanmorgen wel aanwe zig bij de opening van de 49ste RAI-ten- toonstelling van bedrijfsautomobielen door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, maar liet zijn rede voorlezen door de algemeen secretaris van de vereniging, mr. Th. van der Meer. De heer Eriksson is namelijk herstellende van een lichte aandoening van de stembanden. 'W DE" RAi In zijn rede gaf hij enige cijfers om de belangrijke functie van het wegverkeer te doen uitkomen. Hij constateerde echter dat de uitbreiding en verbetering van het we gennet hiermede geen gelijke tred houdt. Hij kon zich niet aan de indruk onttrek ken, dat, wanneer deze zaken in het par lement aan de orde komen, dit op te in cidentele wijze geschiedt, zonder dat aan de ontwikkeling van het wegverkeer in zijn geheel voldoende aandacht wordt ge schonken. „Zonder ernstige schade te ver oorzaken aan onze economie kan de staat niet voortgaan de lasten van het wegver keer steeds maar te verhogen, terwijl zij het verkeer tegelijkertijd de middelen ont houdt, die het voor een gezonde ontplooi ing behoeft", aldus de heer Eriksson. De officiële opening van de tentoonstel ling geschiedde door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. Naar aanleiding van deze critiek van de RAI-voorzitter op het regeringsbeleid in zake het wegverkeer zei dr. Kortenhorst: Er zijn weinig deskundigen in ons land te vinden, politici zowel als niet-politici, die uw zakelijke opmerkingen over de aan het wegvervoer te stellen eisen niet ern stig nemen. Uw oordeel heeft grote waar de in de volksvertegenwoordiging, omdat dit niet voortkomt uit enige behoefte aan te leunen tegen de staat, maar uit het die pe besef van eigen verantwoordelijkheid, eigen initiatief en eigen energie. Maar ondanks verhoogde belastingen, ondanks protectionistische maatregelen van de buurlanden, ondanks het naar uw mening onvoldoende tempo van de aanleg en ver betering van wegen, tunnels en bruggen en ondanks bestedingsbeperking vertonen de cijfers zowel van het wagenpark als van de vervoerskwantiteit een aanmerkelijke stijging", aldus dr. Kortenhorst.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13