HET WEER Patisserie DEKKERS ITOMADO Onzekerheid over bedoelingen van Dulles en Macmillan Macmillan en Selwyn Lloyd op 21 februari naar Moskou Subandrio zegt door Den Haag gepolst te zijn voor overleg Nederlandse ontkenning Rustig weer HAZENBERG's Bonn is officieel optimistischmaar er heerst een ondertoon van nervositeit SNELKOOKPAN Seizoensinvloeden oorzaak van gestegen werkloosheid Het woord is aan Eenzaam maar niet alleen.... Geen Sovjetrussisch, maar een Brits initiatief Grieks-Turkse conferentie in Ziirich begonnen Russen schoten Amerikaans vliegtuig in 1958 neer „State Department" komt met bewijzen-op-de-band 44e JAARGANG NUMMER 80 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Kantoer: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. B j VM IT] Tf> t A "ITT* /^f "BA "X Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Geopend Van 9-12.30 en 2-5 unr. Zat. 9-1 nnr. I ll III II I II H" 1 V I II M XXL Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Te ef. adm. 5437, chef bezorgmg na 5 u. 7519. X XXX VA X NA X VA X VA XXI* francQ t g 15 Losse nummers i2 c Teler, redactie 5389, na kantooruren 5080. n. i - rn„rant no 19Q9R8 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING G.ro-rekening IJmuider Courant no. 129-88 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Coriy v. d. Vlist is van haar Noord- en Midden-Amerikaanse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Haute Coiffure DJAKARTA (UPI) Indonesië heeft zich immer bereid getoond met Nederland te onderhandelen over West-Irian en an dere problemen, die op beide staten be trekking hebben, aldus heeft de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Subandrio donderdag verklaard. Subandrio leverde commentaar op pers berichten uit Den Haag als zou Nederland Indonesië onlangs hebben medegedeeld, dat het bereid is besprekingen te voeren over de betrekkingen tussen beide landen, en de kwestie-Westelijk Nieuw-Guinea. Subandrio zeide, dat het hem verstan diger leek te wachten met onderhandelen tot na de algemene verkiezingen in maart. Hij achtte de tegenwoordige politieke si tuatie in Nederland te onzeker. Overigens bevestigde de Indonesische bewindsman, dat hij enige tijd geleden in formeel was gepolst over de mogelijkheid onderhandelingen met Nederland te ope nen over alle hangende kwesties. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Mor gen overdag ook opklaringen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. (ANP) Naar aanleiding van Indone sische persberichten, als zou de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, verklaard hebben „infor meel op de hoogte te zijn gesteld van de mogelijkheid van heropening van bespre kingen tussen Indonesië en Nederland over hangende kwesties tussen beide landen" zeide donderdagavond een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, geen enkele op dracht heeft gekregen voorstellen te doen tot het houden van besprekingen met Indonesië. De woordvoerder herinnerde er voorts aan, dat de Nederlandse regering steeds bereid is geweest tot overleg met de re gering in Djakarta, maar dat de soeverei niteit over Nederlands Nieuw-Guinea bij een dergelijk overleg geen onderwerp van gesprek kan zijn. (UPI) In officiële kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken is vrij dag bevestigd, dat de Nederlandse regering om onderhandelingen met Indonesië ge vraagd heeft. De kwestie is begin januari door de minister van Buitenlandse Zaken Luns te berde gebracht tegenover de In donesische zaakgelastigde in Nederland, aldus deze kringen. Men zeide in genoemde kringen, dat In donesië „ontvankelijk" is, maar er de voorkeur aan geeft te wachten op het resultaat van de volgende Nederlandse verkiezingen. „Op nieuwjaarsreceptie" (ANP) De woordvoerder van de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag heeft vandaag aan het ANP mede gedeeld, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, aan de Indonesische zaakgelastigde, de heer M. Maramis. heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid is tot een hervatting van het overleg met Indonesië over „alle tussen beide landen bestaande vraagstukken, met inbegrip van de kwes- tie-Nieuw-Guinea". Volgens de woordvoerder heeft mr. Luns deze mededeling gedaan op de nieuwjaars receptie van de Koningin in het paleis op de Dam. Mr. Luns. aldus de woordvoerder, zeide dat dit overleg on elk gewenst mo ment en on elke gewenste plaats zou kun nen worden hervat. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat deze ontwikkeling door de regering in Djakarta met „bijzon der grote belangstelling" wordt gevolgd. Hij weigerde echter vooruit te lopen op het standpunt, dat Indonesië ten aanzien van een gesprek met Nederland op dit mo ment zou innemen. Wel verklaarde hij, dat in ieder geval moet worden gewacht op een „voor beide nartiien gunstig moment", klaarblijkelijk doelend op de komende ver kiezingen. Advertentie FEEST PETITFOURS 22 cent per stuk Roomboterkeekjes Uitgebreide sortering overheerlijke Spritsen Roomboterkoeken 65 cent p. stuk Roomboterrondjes nog steeds een dankbaar artikel. EERSTE KLAS BANKETBAKKERIJ TEL. 6479 CENTRUM GALERIJ Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad, waar men morgen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verwacht, heersen een zekere nervositeit en onzekerheid, zowel over de bedoelingen van Dulles als die van de Britse eerste minister Macmillan, wat diens reis naar Rusland aangaat. Het officiële commentaar op Macmillan's reis is, dat „het bezoek mogelijkheden zal bie den om opnieuw, rechtstreeks en met al le nadruk, de Russische regering met het westelijke standpunt bekend te maken". Men acht het zeker, dat Macmillan na zijn bezoek aan Moskou meteen naar Bonn en Parijs zal gaan. In de Westduitse pers is van een dergelijk optimisme echter geen sprake. Een der grote Westduitse bladen zegt dat Macmillan naar „de prijs voor de Duitse hereniging" in Moskou wil infor meren. Men legt er enerzijds de nadruk op dat de Russische regering nog steeds vasthoudt aan haar bedoelingen om West- Berlijn te isoleren en Oost-Duitsers te be trekken bij de controle van de weg van West-Duitsland naar deze stad, anderzijds acht men een toegeven aan Moskou aan wezig, daar Adenauer steeds heeft ge- eist dat vóór onderhandelingen met de Russen eerst het Russische ultimatum moet worden weggenomen. Men zegt dat het vanzelfsprekend is dat Bonn de reis in het openbaar toejuicht, maar dat dit niet wegneemt dat Bonn steeds meer de indruk krijgt dat de westelijke politiek een koers heeft gekozen, die niet die van de Westduitse regering is. Vandaag zal bondskanselier Adenauer overleg plegen met de leiders van de bondsdagfracties van de diverse partijen. Vooral de socialisten beginnen ongeduldig te worden over het uitblijven van een nieuw regeringsstandpunt met betrekking tot de Russische voorstellen. Zij spreken van een aanstaande isolering van Bonn door de westelijke bondgenoten. Men meent in deze en aanverwante krin gen dat Adenauer's oorspronkelijke be doeling om steeds maar „neen" te zeggen zolang de Russische voorstellen gepaard gaan met ultimata, verleden tijd is ge worden. De S.P.D.-leider Ollenhauer heeft verklaard dat een etappegewijze oplossing van het herenigingsvraagstuk moet wor den overwogen. Hij legde grote nadruk op het' wegnemen van de militaire crisis-si tuatie in Midden-Europa, dus op het ver wezenlijken van het Poolse Rapacki-plan inzake een kernwapenvrije zone. Dit alles is kenmerkend voor de onze kerheid, die te Bonn aan de vooravond van Dulles' bezoek en vlak na de aankon diging van Macmillan's reis naar Rusland heerst. Aan de ene kant beweert men van regeringszijde dat er niets aan de hand is, dat alle westelijke initiatieven welkom zijn en dat er van enige koerswijziging geen sprake is, aan de andere kant hecht men bijzondere waarde aan bijvoorbeeld een bericht in het Franse blad „Le Mon de" over onenigheid tussen bondskanse lier Adenauer en de Amerikaanse ambas sadeur te Bonn, Bruce, en bestempelt men Dulles' aanstaande bezoek met een kari katuur, waarop dirigent Dulles het trio Macmillan-De Gaulle-Adenauer op de wijs van het Deutschlandlied laat zingen „Dul les, Dulles, iiber alles." In hoeverre de Amerikaanse minister deze onzekerheid en nervositeit te Bonn kan wegnemen, weet men niet. De obliga te verklaringen dat er niets aan de hand is, en dat er volkomen overeenstemming bestaat, zoals men die na Dulles' bezoek wel weer kan verwachten, zullen onvol doende zijn om de sfeer van spanning op te helderen. Want het staat vast dat de Amerikaanse minister in Bonn zal praten over de mate van flexibiliteit van het Wes ten tegenover de Russen, terwijl Adenauer heel realistisch nog altijd in het geheel niet buigzaam, of iets dergelijks wenst te zijn, zolang men te Moskou geen soepel heid toont. (Van onze correspondent in Parijs) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles is giste ren in de late namiddag voor de tweede etappe van zijn zoveelste Europese trip, na Londen en voor Bonn, in Parijs aange komen. Vanmorgen werd hij door zijn Advertentie WERKELIJK VOORTREFFELIJK onze eigen fabrikaat BONBONS a 1.15 per 100 gram ook in luxe verpakking. SLAGROOMTRUFFELS 70 ct per 100 gram Diverse nieuwe soorten GEBAK NOUGATROLLEN 26 ct NOUGATTOMPOUCEN 26 ct KIRCHROLLEN 26 ct ANANAS FOURS 32 ct MOCCONA'S 30 ct En nog vele andere exclusieve soorten CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302 Advertentie Heerlijke zelfgemaakte ERWTENSOEP met worst en varkensvlees in 15 minuten klaar met de Franse collega Couve de Murville ontvan gen, die hem, in gezelschap van premier Debré later begeleidde naar het Elysée, waar president Charles De Gaulle hem voor de lunch had uitgenodigd. Voor van middag stond verder nog een ontmoeting met secretaris-generaal van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie Paul-Henri Spaak op de zwaar bezette agenda van Dulles. Alvorens morgenochtend naar Bonn te vliegen, zou hij eventueel nog maals zijn indrukken met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville kunnen uit wisselen. Overigens liggen de Amerikaan se en Franse standpunten ten aanzien van de verhouding Oost-West nu dicht bij el kaar, al blijft het altijd mogelijk, dat ge neraal De Gaulle toch de gelegenheid zal aangrijpen nog een solistischer rol in het westerse concert te spelen. Zonder op de resultaten van de Parijse besprekingen van de Amerikaanse staats man vooruit te willen lopen, had men van morgen in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad toch wel sterk de indruk dat de internationale kaleidoscoop sinds diens vertrek uit Washington ingrijpend is gewijzigd. Dulles werd in Parijs de bedoe ling toegeschreven de twee belangrijkste meningsverschillen in het westerse kamp volgens de Amerikaanse verlangens op te lossen. In Londen hoopte Dulles de door electorale overwegingen geïnspireerde haast met Moskou te gaan praten ietwat te kunnen afremmen, in ruil voor de be lofte in Parijs wat meer begrip te wokken voor het Britse standpunt inzake de vrij handelszone. De Amerikanen hadden mis schien wel enige reden te geloven, dat zij in Bonn voor die dubbele transactie uit eindelijk ook wel de zegen van de bonds kanselier hadden kunnen krijgen. Dit scenario lijkt echter wel vrij radi caal te zijn doorkruist door de openhartige invitatie, die premier Kroesjtsjev heeft ge lanceerd met de bedoeling president Eisen hower een bezoek aan Moskou te laten brengen. Op de bekende, bijna boertig-di- recte toon van de Russische regeringschef voorgedragen, met de stok van het ulti matum inzake Berlijn altijd achter de deur, en met de „vriendschappelijke" pressie van de Britten, zal het de Ameri kanen zo meent men hier, niet eenvoudig vallen de uitnodiging van het Kremlin zon der meer af te slaan. Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meedeelt is de staging in januari voor de geregistreerde arbeids reserve van 116.371 tot 127.843, gezien de tijd van het jaar relatief gering. Het trend- cyfer, dit is het voor normale seizoen schommelingen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen, daalde dan ook en wel van 86.000 tot 84.000. De stijging van de geregistreerde arbeids reserve gedurende de afgelopen maand moet vrijwel geheel worden toegeschreven aan normale seizoeninvloeden, aldus het ministerie. Het meest duidelijk blijkt dit in de bouw nijverheid. De geregistreerde arbeidsreser ve van bouwvakarbeiders nam met ruim 5000 toe (mede als gevolg van het inschrij ven van arbeiders, die in West-Duitsland hebben gewerkt en daar als gevolg van het winterweer tijdelijk worden ontslagen), maar bleef rond 2500 lager dan eind januari 1958. De stijging had vooral plaats in de burgerlijke- en utiliteitsbouw. Duidelijke seizoenstijgingen van de geregistreerde arbeidsreserve zijn voorts te vinden bij de landarbeiders, de losse arbeiders, het per soneel in de levens- en genotmiddelen- Rousseau: Vriendelijkheid komt voort uit wijsheid. industrie en het vervoerspersoneel. Afgezien van het seizoen is er in het al gemeen enige opleving te bespeuren, het geen met name blijkt uit de toeneming van het aantal openstaande aanvragen. De werkgelegenheid in de metaalindustrie ver beterde enigszins en heeft de neiging ver der toe te nemen. Uit verschillende sec toren, zoals bijvoorbeeld ijzergieterijen, blikindustrie, rijwielfabrieken en machine fabrieken kwamen gunstige berichten om trent de orderpositie. Voorts was er in de textielnijverheid een toegenomen bedrijvig heid waar te nemen door de vervaardiging van zomerstoffen. Conjunctuurwerkeloosheid Het afnemen van de werkgelegenheid onder invloed van het seizoen veroorzaakte zowel een toeneming van de seizoenwerk loosheid als van de structuurwerkioosheid en de werkloosheid van minder-geschikten. Bij deze laatste categorie was bovendien van invloed de voortgezette strengere selectie van personeel door het bedrijfs leven. De conjunctuurwerkloosheid daalde iets als gevolg van de verdere verbetering in de algemene situatie. (Voor cijfers Noordholland zie pag. 3). in feuilleton Begin volgende week zal het boek van Prinses Wilhelmina, dat bovenstaande titel draagt, in een oplage van 80.000 exemplaren ver schijnen. Het verheugt ons te kun nen aankondigen, dat wij in de gelegenheid zijn gedeelten van dit boek in periodieke afleveringen te publiceren. De eerste afievering van dit feuilleton zal volgende week in ons blad verschijnen en zal met korte tussenpozen gevolgd worden door de andere afleverin gen, die een zestal weken in beslag zullen nemen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Harold Macmillan gaat op eigen initiatief op 21 februari naar Mos kou, zij het dan gebruik makend van een vergeelde uitnodiging. Dat blijkt uit de verklaring, die hij gisternamiddag in een geheel gevuld Lagerhuis aflegde. Bij het beantwoorden van vragen over zijn reis, zinspeelde Macmillan op de gevaarlijke situatie die is ontstaan. De Britse ambas sadeur in Moskou heeft de Russische re gering in opdracht van Macmillan voorge steld, dat hij, met de minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd op 21 februari naar de Sovjet-Unie zou gaan voor een bezoek van een week of tien dagen. Maan dag heeft de Russische zaakgelastigde de Britse regering meegedeeld, dat de Rus sische regering met het voorstel instem de. Er is geen sprake van een nieuw ge- ZURICH (UPI) In Zürich is de Grieks- Turkse conferentie over de kwestie-Cyprus begonnen. De premiers van beide landen, Konstantin Karamanlis en Adnan Men- deres, voerden kort na hun aankomst be sprekingen, voor het eerst sinds de be trekkingen als gevolg van de kwestie Cy prus verslechterden. Naar verluidt bestaat er een gemeen schappelijke basis, die wellicht de weg naar een oplossing van het conflict kan openen. Het lijkt vrijwel zeker dat Griekenland bij een eventueel compromis moet afzien van „Enosis", aansluiting van Cyprus bij Griekenland, en Turkije van zijn eisen tot verdeling van het eiland in een Grieks en een Turks deel. baar van Kroesjtsjev, hebben beweerd. zoals sommigen Wat Macmillan over de aard van het bezoek zei was in grote lijnen reeds doel bewust uitgelekt, waarschijnlijk om te voorkomen, dat Dulles op het laatste ogenblik een spaak in het wiel zou steken, al had de Amerikaanse regering dan ook tevoren haar zegen aan het plan gegeven. Macmillan gaf toe, dat hij formeel aan kondigde. wat al bekend was. De oorzaak van de vertraging in de bekendmaking was, dat de Britse regering eerst de bond genoten, met inbegrip van het gemenebest officieel van het komende bezoek op de hoogte moest brengen en dat afgesproken was, dat het gelijktijdig in Londen en Mos kou zou worden gepubliceerd. In de aan kondiging in Moskou werd een verkeerde datum genoemd van het begin van Mac millan's bezoek, namelijk 20 februari. Advertentie SCOOTER BROMFIETSKLEDING De voorzitter van het door Prins Rai nier van Monaco naar huis gestuurde parlement, dr. Joseph Simon, maakt in Monte Carlo op een persconferentie zijn grieven kenbaar. Woensdag zijn pamfletten onder de deuren der Mone- gasken geschoven, waarin iverd opge wekt tot demonstraties tegen de prins. Deze pamfletten hadden voorshands niet de minste uitwerking. Men genoot liever van de warme voorjaarszon. WASHINGTON (UPI) —Het ongewa pend Amerikaans transportvliegtuig dat op 2 september brandend in Russisch Ar menië neerstortte, is, volgens het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, met opzet door Russische jagers neergeschoten. Het departement heeft een aantal bewijsstukken vrijgegeven, waar toe een transcript behoort van een afge luisterd radiogesprek tussen de Russische piloten die het toestel neerschoten, en ver der fotokopieën en vertalingen van twee artikelen in „Sovjet luchtvaart", het offi ciële orgaan van de Russische luchtmacht. In deze artikelen wordt een „aanval" op de .vijand" beschreven en worden de vier piloten die eraan deelnamen ge noemd. Verder staat erin dat een gene raal de piloten na de aanval ontving, „hen de hand drukte en dankte voor de ge slaagde uitvoering van hun opdracht". Met deze bekendmaking wordt hetgeen de Russische vice-premier Mikojan tijdens zijn bezoek aan Amerika over dit incident vertelde, als een leugen bestempeld. In vroegere berichten over dit incident werd gezegd, dat het Amerikaanse vlieg tuig, dat zeventien personen aan boord had, aan de Turks-Russische grens door Russische jagers werd onderschept en ver volgens geëscorteerd naar Sovjet-Arme- nië. De Russen hebben toegegeven, dat zij het wrak van het neergestorte toestel gevonden hebben, maar steeds ontkend, dat zij het neerschoten. De stoffelijke res ten van zes inzittenden werden aan de Amerikaanse autoriteiten overgedragen. De Russen zeiden over de elf andere inzit tenden niets te weten. Mikojan heeft, volgens het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken, vice-premier Nixon de verzekering gege ven, dat Moskou alle inlichtingen die het over het vliegtuig bezat had doorgegeven, en verder gezegd niet te begrijpen, waar om de Amerikanen zo wantrouwend zijn. Mikojan gaf deze verzekering twee maan den nadat onderminister Murphy de Rus sische ambassadeur in Washington, Men- sjikov ,een afschrift had gegeven van het gesprek, dat de Russische piloten tijdens de aanval voerden. Mensjikov weigerde naar de bandopname daarvan te luiste ren, omdat hij zich technisch niet compe tent achtte, en hij bleef weigeren, toen ook zijn militaire attaché werd uitgeno digd. Hij beloofde Murphy echter Moskou te zullen inlichten. Uit de bandopname blijkt, dat tenmin ste vier Russische jagers, die zich 582, 201, 218 en 82 noemen, aan de aanval moeten hebben deelgenomen. Zodra de piloten „het doel" in het oog krijgen, geeft de 201 bevel aan te vallen. Dan wordt gezegd, dat „het doel" een viermotorig transport vliegtuig is, dat een snelheid van 300 kilometer heeft, dat het in de verdediging gaat, en dan, dat het brandt. Vervolgens wordt gezegd, dat een deel van de staart afvalt, dat „het niet meer zal ontkomen" dat het valt. „Ik ga hem de genadeslag geven, jongens", zegt dan een der piloten. Daarna wordt nog gezegd, dat het toestel over de kop slaat, en dan komt het bevel terug te keren in de formatie om naar huis te gaan. Hoofdredacteun^imon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op straat is het steenkoud en de Ber- lijnse gemeente-arbeiders willen het toch een beetje behaaglijk hebben bij het nuttigen van hun middagboterham. En omdat mensen als zij vaak meer met het hoofd boven in de straat dan op de straat werken weten zij heel goed, dat de tempera tuur onder de deksels van allerlei aansluitingen beter is dan die daar boven. Zij lunchen bij voorbaat slechts het wegdek uit.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1