P.v.d.A. wil reeds nu begin van werktijdverkorting van Pompeuze Hatidelherdenking <~Praatótoel Aantal werklozen nam in januari in Noordholland met 800 toe de fantastisch goede filtersigaret Voelt u 2icii nietiekKer ïïtif hp bprlFÖPii H]b Motie in Tweede Kamer wordt alleen door communisten gesteund Klare taal van V.V.D.: „Van samengaan met P.v.d.A. is geen sprake Vrees voor sterke stijging van werkloosheid in de bollenstreek is ongegrond SS-generaal Sepp Dietrich uit gevangenis ontslagen Getuige in affaire-lacaze komt op verklaring terug Ernstige beschuldiging evenwel onaangetast Zeer indrukwekkende jubileumviering van dirigent Loorij Hongaarse gasten bij Nederlands Ballet &p de Prinsessen na elkaar naar Sankt Anton VRIJDAG 6 FEBRUARI 19 59 (Van onze Kamerverslaggever) Als de arbeidstijd wordt verkort, kun nen andere sociale wensen niet in ver vulling gaan. Met een beslissing over werktijdverkorting heeft de tijdelijke re- gering-Beel daarom het komende kabinet na de verkiezingen niet willen binden. Om die reden is aan de sociaal-economische raad gevraagd, zei minister Beel gisteren in de Tweede Kamer, in het kader van het in de toekomst te voeren sociaal- economische beleid tevens te willen ad viseren over het tijdstip van invoering van een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd. Met het motief van minister Beel voor het vragen van nader advies aan de SER was de heer Baart (P.v.d.A.) niet te vreden. Hij diende daarom een motie in, waarin het nader verzoek aan de SER overbodig wordt genoemd en als oordeel wordt uitgesproken dat reeds thans met een geleidelijke verkorting van de ar beidstijd een begin dient te worden ge maakt. Alleen de communisten verklaarden hun stem te kunnen geven aan de motie, waarover volgende week dinsdag zal worden gestemd. Verkorting van de arbeidstijd zag me vrouw StoffelsVan Haaften (V.V.D.) als een, naar zij hoopte, dichtbij toekomst beeld. Maar als er economische ruimte is om sociale wensen te vervullen, wilde zij voorrang geven aan loonsverhoging, een weduwen- en wezenverzekering, verbete ring van de invaliliditeitswet, en gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid. Wanneer een benaalde be drijfstak extra economische ruimte heeft voor verkorting van de arbeidstijd, moet men die mogelijkheid natuurlijk aanvaar den. Arbeidsvoorwaarden die overal gelijk zijn, zijn geen prikkel tot vooruitgang. Ongeveer eenzelfde betoog hadden een dag tevoren ook de heren Zwanikken (K-V.P.) en Van Eibergen (A.R.) gehouden. Gisteren verklaarde ook de heer Kikkert (C.H.U.) het eens te zijn met het verzoek om een nader advies aan de SER. In het debat over de begroting van So ciale Zaken hebben gisteren vooral mevr. Stoffelsvan Haaften (V.V.D.) en de heer Biewenga (A.R.) weer de aandacht geves tigd op de grote werkloosheid in de noor delijke provincies, waardoor juist de jonge, energieke mensen naar andere delen van het land verhuizen om werk te zoeken. In zes jaar tijds zijn 60.000 mensen uit de noordelijke provincies weggetrokken. Dat is voor de ontwikkeling van het noorden van het land funest. Minister Beel antwoordde dat in de laatste maanden de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de noordelijke provin cies gelijk is aan die in de overige provin cies. Ook in het noorden is er dus een gunstige ontwikkeling van de arbeids markt. Maar terwijl in Zuid-Holland en Utrecht het percentage van de werkloos heid 3 bedraagt, is het in de provincie Groningen 11,8, in Friesland 12,5 en in Drente 17.7 per eind januari. In Zeeland is de ontwikkeling niet rooskleurig. Daar is het werkloosheidspercentage thans 9.5. De industriële ontwikkeling van het Noorden van het land, in het belang van de werkgelegenheid, is een zaak van het departement van Economische Zaken. Aan een herziening van de invaliditeits wet wordt gewerkt, verklaarde de minis ter, maar hij voegde er aan toe dat het nog wel even zal duren voor een nieuw inva liditeitsverzekering bij de Kamer zal wor den ingediend. Omtrent de algemene kinderbijslagver zekering bestaan nogal punten van ver schil. De Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer zal het huidige kabinet niet indienen. Een drastische vermindering van de ge- meenteklasseverschillen is een kwestie van volgorde op de lijst van sociale verlangens. Een verantwoorde beslissing hierover kan pas worden genomen na de ontvangst van het advies van de SER over het in de toekomst te voeren sociaal-economische economische ruimte voor het vervullen van sociale wensen. De begroting van Sociale Zaken werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De V.V.D. is van oordeel dat de binnen landse politieke impasse slechts door broken kan worden als afgezien wordt van iedere poging tot herstel van de brede basis. Geschiedt dit niet, dan zal de stem bus op 12 maart gevolgd worden door eindeloos gemarchandeer over de kabinets formatie. Herstel der brede basis zal leiden tot voortzetting van de toestand van voor 11 december: een regeringsmeerder heid waarvan de delen elkaar niet ver trouwen en een regering die niet tot een daadkrachtig bewind in staat is. Daarom moeten de socialisten blijven in de toe stand die zij op 11 december zelf hebben verkozen, die van oppositie. De partyen ter rechterzijde laten het kiezersvolk in het duister omtrent hun voornemens na de stembus, doch de V.V.D. wenst klare taal te spreken: naar haar oordeel zal van samenwerking tussen liberalen en socia listen in het na de verkiezingen te vormen kabinet geen sprake kunnen zyn. Aldus formuleert de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie haar standpunt met betrekking tot de binnenlandse poli tiek in haar thans verschenen verkiezings manifest. Zij erkent daarin, dat een zekere mate van overheidsbemoeiing- en regle mentering in de afgelopen naoorlogse periode noodzakelijk en een zaak van sociale rechtvaardigheid was ter bescher ming van het economische zwakke tegen menige misstand, en dat dit streven ook in liberale kring steun heeft ondervonden. Allengs is dit echter uitgegroeid tot een albedillende overheid, die zelfs de vrije ontwikkeling der zelfstandige maatschap pelijke krachten gaat belemmeren en daarom onduldbaar is. De V.V.D. tracht het juiste midden te bewaren tussen staats- almacht en staatsonthouding; aan de sociale verworvenheden zal zij net raken. Ook in haar ogen behoeft het samenstel van sociale maatregelen nog .eenyerdere af stolling," met name' een 'algemene wedu wen- en wezenverzekering. Defensie en dienstplicht Het Russische gevaar kan niet alleen door wapens gekeerd worden. Nederland moet mede hulp bieden aan onderontwik kelde gebieden, die zonder westerse bij stand in de Sovjet-invloedssfeer dreigen te raken. De offers die onze militaire paraatheid eist, zijn verantwoord indien zij gerecht vaardigd worden door de resultaten welke met die offers bereikt worden. Gestreefd moet worden naar verkorting van dienst plicht. Advertentie In januari van dit jaar bedroeg het aan tal geregistreerde werkloze mannen in Noordholland 15.513. Dit betekent ten op zichte van december een sty ging van 808 werklozen. Het aantal aanvragen om man nelijk personeel steeg van 2788 tot 3130. Er viel een daling te constateren in het aanbod van het aantal vrouwelijke arbeidskrach ten. Het aanbod in de bouwsector steeg van 2317 tot 2587 mannen, hetgeen 'hoofd zakelijk ziin oorzaak vond in de weersom standigheden. In de metaalindustrie daalde het aantal werklozen van 1490 in december tot 1290 in januari. In de landbouw steeg het aan bod met 200 mannen, het aantal losse ar beiders met 80 en het aantal minder ge- schikten met 300. De bollenstreek Men vreesde een maand geleden dat het aantal werklozen in de bollenstreek vrij sterk zou stijgen, maar nu men op het ge westelijk Arbeidsbureau in Lisse de balans heeft opgemaakt, blijkt dat er in één maand slechts vijftig werkzoekenden ziin bijgekomen. In totaal telt het gewest (bol lenstreek plus Katwijk en omstreken) nu 1291 mannelijke werkzoekenden. Eind ja nuari waren er 1374 geregistreerd. Dat de bloembollenarbeiders verreweg de grootste groep vormen van de werkzoekenden ligt voor de hand. Wel is het opmerkelijk dat Lisse, hoewel niet de grootste gemeente in de bollenstreek, toch het grootste aantal werklozen telt, namelijk 174. Met andere woorden: ongeveer vijf promille van de be roepsbevolking zoekt naar werk. In het rayon Lisse dat Hilleeom. Lisse. Sassen- heim, Noordwijkerhout en Voorhout om vat stonden ingeschreven 589 werk zoekenden. Daarvan zijn er 341 bollen- arbeider. De vraag naar vrouwelijk perso neel steeg belangrijk als gevolg van de werkzaamheden die thans in de bollen schuren worden verricht (voorjaarspakke- rijen). Had men ruim een maand geleden nog een aanbod van ruim 100 vrouwen, thans zijn er nog 34 geregistreerd, terwijl er op het moment dat men bovensenoemde ..momenknname" nam, vraag was naar 111 vrouwen. Dat het werken over de grens ook niet alles is, ondervonden de afgelopen week een paar Lissers. Aangelokt door adver tenties die royaal betaald werk in Bruns- wijk beloofden, trokken ze de grens over. Ze kwamen terecht bij een bouwbedrijf. Ze werkten er één dag, sliepen in een ba rak en kwamen de volgende dag weer haastig naar huis. Loon noch eten waren bevredigend. In het rayon Lisse waren eind januari ruim 200 personen op aanvullende werk gelegenheden geplaatst namelijk rond 180 bij de landontginning rond boerderij De Phoenix, waarover we deze week uitvoerig schreven en een dertigtal op het Lange- veld. In het rayon Katwijk waren er 92 op aanvullende werkgelegenheden werkzaam. Een deel werkt thans aan een grondver betering in Wassenaar. In de sector der bouwnijverheid spelen momenteel uiteraard de weer- en sei zoensinvloeden een vrij sterke rol. Een juist beeld van deze sector zal men eerst kunnen vormen wanneer de vorst en der gelijke de bouw niet meer stagneren. Bij een scheepswerf in Lisse was vraag naar scheepstimmerlieden en ijzerwerkers dank zij de grote orders voor een nieuw type boot. De gerenatrieerden komen moeilijk aan de slag. Elf mannen uit deze groep staan reeds langer dan zp.s maanden als werk loos ingeschreven. Enkele administratieve krachten hebben inmidde1^ besloten zich te laten omscholen op de rijkswerkplaatsen in Haarlem en Leiden. MtiNCHEN (UPI) De oud-SS-generaal Sepp Dietrich is om gezondheidsredenen uit de gevangenis vrijgelaten. Dietrich, eens bevelhebber van het speciale wacht-ba- taljon van Berlijn en die verantwoordelijk was voor de veiligheid van Hitler, werd op 14 mei 1957 tot achttien maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegen mede plichtigheid bij doodslag. Hij ging pas op 7 augustus 1958 de gevangenis van Lands berg binnen. Dietrich, die 67 jaar oud is, lijdt aan een ernstige hart- en bloedsomloop kwaal. Vanwege zijn slechte gezondheid is Dietrich voor het einde van zijn straf tijd vrijgelaten. Dietrich werd er tijdens zijn proces van beschuldigd, dat hij toestemming zou heb ben gegeven tot het neerschieten, op 30 juni 1934, van zes stormtroep-leden, die aan de putsch van Röhm hadden willen deel nemen. R De heerlijke, rijpe tabakken bieden u telkens weer het hoogste rookgenot. Proef op de som U rookt om van de heer lijke smaak en geur van goede tabak te genieten. Van Rensselaer biedt u dit genot in elk opzicht. NEEM DE BREEKPROEF Rook een VAN RENSSELAER, waarvan u het filter (halver wege mondstuk) afbreekt of afsnijdt (zie foto*). Overtuig u daardoor van de superieure kwaliteit der mees terlijk gemêleerde tabakken. Rook VAN RENSSELAER daarna mét filter en ontdek, dat de sigaret dan even lekker smaakt (Van onze correspondent in Parijs In de geruchtmakende affaire rond de Franse multi-miljardair Jean Lacaze, die beschuldigd is, dat hij zijn aangenomen neef, Jean Paul Guillaume ter wille van een miljardenerfenis uit de weg wilde la ten ruimen, heeft zich een nieuwe verras sing voorgedaan. Het meisje Maïté, op wier aanklacht de industrieel Lacaze ach- De Franse industrieel Lacaze, verdacht van het aanzetten tot moord op zijn stief neef Jean-Pierre Guillaume, ver blijft in de Parijse kliniek Jouvenet, van waaruit hij dagelijks wandelingen maakt. De fotograaf trof hem aan op de hoek van de Rue de Varenne, waar het museum Rodin gelegen is. ter de tralies was gezet, is bij langdurig verhoor gedeeltelijk op haar vroegere ver klaringen teruggekomen. Maïté heeft toe gegeven, dat niet Lacaze, maar zijzelf de eerste stap voor een ontmoeting had ge daan. Tweemaal heeft zij, zo erkent het meisje nu, samen met een vriendin, even eens van lichte zeden, de industrieel in zijn bureau opgezocht om zich over het gedrag van zijn stiefneef te beklagen. Ze moet toen een halve ton (in guldenswaarde) schadevergoeding hebben gevraagd, waar van zij er ongeveer twee miljoen Franse francs (een kleine twintigduizend gulden) heeft gekregen. Deze correctie, die Maïté op haar eigen vroegere lezing van de toedracht heeft aangebracht, brengt de stellingen der bei de tegenstanders zeker dichter tot elkaar. Inderdaad hebben broer en zuster Lacaze altijd volgehouden, dat Maïté zich over de gedragingen van hun stiefneef had be klaagd. De rest van de beschuldiging, die ook wel het ernstigste is, blijft echter on aangetast: dat de Lacazes, met of zonder actieve medewerking van Maïté, voorbe reidingen troffen om de 24-jarige Guil laume uit de weg te ruimen, blijft het voor naamste motief voor de gerechtelijke ac tie tegen de industrieel, zijn zuster en diens lijfarts Lacour (UPI) De affaire Lacaze kreeg gisteren Ter gelegenheid van het koperen jubi leum van Jack P. Loorij als dirigent van „Zang en Vriendschap" werd donderdag avond in de Haarlemse Concertzaal een massale uitvoering van Handels machtige koororatorium „Israel in Egypt" gegeven. De Nederlandse Handelvereniging uit Bus- sum, de Utrechtse Oratoriumvereniging en de genoemde Haarlemse Koninklijke Lie dertafel die alle onder leiding staan van de heer Loorij vormden tezamen het omvangrijke koormateriaal dat gevergd wordt om dit uitzonderlijke werk zijn pompeuze karakter te verlenen en de in druk te wekken, dat het er hier niet om gaat een bepaalde figuur centraal te stel len, maar om een „volk als geheel" in zijn lijden, zijn ontknechting, zijn verlossing, zijn vreugderoes en lofprijzing weer te hyperen. Het is wel een enig geval in de oratoriumlitteratuur, dat het koor de hoofdrol heeft. Maar dat koor moet dan ook een ensemble zijn, dat de massale klank en het uithoudingsvermogen kan opbrengen om niet minder dan achtentwin tig nummers (waaronder vele achtstem mige) naar de eis te vertolken. Zoals men in deze kolommen heeft kun nen lezen, is aan de Haarlemse uitvoering van „Israel in Egypt" verleden week een „première" voorafgegaan in het Concert gebouw te Amsterdam, als onderdeel van een tweede verrassende wending. Dr. La- cour heeft meegedeeld dat hij een klacht heeft ingediend tegen majoor Rayon, die verklaard heeft dat men op hem druk had uitgeoefend om Jean Paul Guillaume uit de weg te ruimen. Dr. Lacour en mevrouw Walter, de zus ter van Lacaze, verblijven thans in het Ritz-hotel te Parijs, na uit Marokko te zijn teruggekeerd. Rose balletten Omtrent het tweede schandaal, dat de Franse publieke opinie misschien wel ster ker bezig houdt, het zedenmisdrijf der „rose balletten", zijn weinig nieuwe gege vens verstrekt. Een der zeer jeugdige meisjes, die voor de uitzonderlijke „bal- letomanen" optraden, heeft verklaard, dat zij, op bezoek bij de kamerpresident be halve op whiskey ook regelmatig op ver dovende sigaretten zou zijn getracteerd. Wanneer ook deze verklaring met bewij zen aannemelijk kan worden gemaakt, is het waarschijnlijk, dat ook nog een ver volging inzake gebruik van verdovende middelen zal worden ingesteld. De rechter van instructie heeft donder dag een zevende persoon beschuldigd van onzedelijke handelingen. Het is de 48- jarige textielhandelaar Albert Aubin. Op zondag 8 februari zullen in Den Haag arriveren de Hongaarse dansers Vera Pasztor en Erno Vasheyi, welk echtpaar, momenteel verblijvende in Zürich, bij het Nederlands Ballet „De wonderlijke manda rijn" op muziek van Béla Bartök komt in studeren. de hei-denking van Handel, die tweehon derd jaar geleden is gestorven. Dat de mo gelijkheid bestond tot combineren van de drie koren, meer nog: dat deze bereid wa ren de manifestatie in Haarlem te herhalen is een treffend bewijs voor de ideale ver houding van Jack P. Loorij met de vereni gingen die hij onder zijn leiding heeft en tevens voor het organisatietalent dat de dirigent bij deze onderneming aan de dag legde. Op één uitzondering na de alt Wilhelmina Matthes was de bezetting geheel gelijk aan die van de Amsterdamse uitvoering: de sopraan Heieen Verkley, de tenor Arjan Blanken, de organist Albert de Klerk en het Kunstmaandorkest met ver sterking. Maar er was een andere zaal en vooral, er was een ander orgel, dat hoe wel het de laatste tijd nogal eens nukken heeft die herstel van dit instrument drin gend maken toch een weelde van klank te bieden heeft, die alle andere concert zalen in Nederland moeten missen. Dit maakte dan ook dat het ter inleiding ge speelde orgelconcert in d, opus 7, nr. IV van Handel een heerlijke tractatie was in zijn soepele wisselwerking van verrassende orgeltimbres met. het warmgetinte strij kersgeheel van het Kunstmaandorkest en met zo tussenin een vrije improvisatie, die het vermoeden kon wekken, dat Handel zelf er even voor overgekomen was. En wat de zaal betreft, het bleek dat deze volkomen bestand was om de machtigste geluidsgolven van het uitgevoerde orato rium te verwerken. Het zou muggenzifterij gaan lijken, in dien ik ging speuren naar zwakkere mo menten in deze geweldige manifestatie op koorgebied. Want indien deze er waren, werden zij weggespoeld in een vaart van geestdriftig gezamenlijk musiceren. De stevige basis van een bezetting aan man nenstemmen, zoals men die vrijwel nooit hoort in een oratoriumkoor, gaf aan het geheel een verrassende klankkern. Loorij profiteerde van deze omstandigheid om het duo voor twee bassen uit deel II vrij te interpreteren door het te laten zingen door twee tegenover elkaar gestelde man nenkoren, en dan tevens de orkestpartij op te vullen met obligate trompetpartijen. Wij kunnen ons best indenken, dat de steeds improviserende, aanvullende en wijzigende Handel van een dergelijke stunt niet af kerig zou zijn geweest. Wat de grote koorgedeelten betreft weet ik werkelijk niet te zeggen welk nummer daarvan de overtuigendste indruk maakte. Door er één in net bijzonder te roemen zou ik wellicht vele andere te kort doen. Samenvattend wil ik daarom met de ge wekte geestdrift getuigen, dat hier deze avond door Loorij en zijn toegewijde vocale en instrumentale medewerkers een kapi tale prestatie tot stand werd gebracht, die in de herinnering van velen zal voortleven. Respect verdiende de alt Wilhelmina Mat thes, die zo goed als onvoorbereid een vrij gewichtige partij van de ziek geworden Aafje Heynis overnam en zich met ere van deze delicate taak kweet. De sopraan Heieen Verkley was als steeds de helder kwelende nachtegaal, die Handels „bel canto" bezield aan de zaal meedeelde. En de tenor Arjan Blanken wist met fraai geluid en barokke zwierigheid het epische karakter van zijn partij te treffen. Een goedgevulde zaal reageerde terecht enthousiast op deze gedenkwaardige bij drage tot de Handelherdenking en tevens jubileumviering van de actieve dirigent van de Koninklijke Liedertafel, over wie ik verder niets zeg dan dit: de resultaten van zijn werk getuigden voor hem. Jos. de Klerk Wat men zegt Eens was ik in een klein gezelschap waar enige bekende en ogenschijnlijk hoogver eerde heren uit het rijk van handel, scheepvaart en industrie, onderwerp van het gesprek waren. Het gezelschap bestond uit heren die min of meer gelijkgesteld konden worden, zowel wat hun capaciteit als wat hun positie betreft, met hun niet- aanwezige en daardoor dan ook besproken kameraadjes. Het was een gesprek in de sfeer van ouwe-jonges-onder-mekaar, van: laten wij nog es een keertje zeggen wat ons voor de mond komt, van: tenslotte zijn we oude vrienden die mekaar niet zo se rieus nemen. De critiek op de niet-aanwezige hoge heren loog er niet om. Ze loog er zo wei nig om dat ik, als buitenstaander, er zeer verwonderd over was, temeer daar hier geen babbel- en roddelzieke tantes aan het woord waren, doch hoge ome's, mannen die gemeenlijk wel wat anders te doen hebben dan over anderen te praten, man nen bovenal, die geleerd hebben en gewoon zijn hun woorden op een goudschaaltje te wegen. De critiek was niet mals. Ik hoorde zin netjes als: „natuurlijk is hij een daverende proleet maar hij heeft een briljant ver stand", als: „hij is een man zonder een grein menselijke warmte, een onbeschrijf lijke egoïst, iemand die nooit iets voor een ander doet m.aar hij is een geniale finan cier" en „het is een geweldige streber en een enorme snob, echt een ovgekomen iongen die alleen maar voor haar geld met zijn vrouw getrouwd is, maar je hebt geen idee hoe handig hij is, je kunt hem echt wel om een boodschav sturen, al heeft ie dan ook geen manieren". Wat zou het goed zijn, dacht ik, terwijl de anderen zo drtik aan het spreken waren over mensen die mij alleen maar van naam bekend waren, wat zou het pijnlijk maar goed zijn voor de besprokenen wanneer zij eens konden horen wat er over hen werd aezead. Want hoe duidelijk zouden zij dan merken dat al hun levenslange pogingen om- hun werkelijke aard aan het gezicht te onttrekken, ten enenmale mislukt zijn en hoe zij al die kramvachfiae komediespelerij voor niets gespeeld hebben. Wat zou het voor ons allemaal pijnlijk en goed ziin wanneer wij konden vernemen wat men van ons zegt wanneer wij er niet bij zijn. Ik ben ervan overtuigd dat. wij onze oren niet zouden geloven en dat wij verbijsterd zouden staan te kijken om w i e het zijn die zeiden wat onze oren niet geloven willen. Het is wonderlijk te ervaren hoezeer de meeste mensen hun medemensen onder schatten in hun mensenkennis, hoeveel mensen er zijn die in de stellige waan ver keren dat zij die met hen te maken hebben, hen niet glashelder doorzien. De man. die door zijn naaste vrienden een „daverende proleet" wordt genoemd, mopst het eens zoeten! Want hij ziet alleen vriendelijke gezich ten om zich hen en iedereen bewijst, hem eer. Elias Prinses Beatrix zal op 7 februari naar de wintersportvakantie gaan in Sankt An ton in Oostenrijk. Zij keert 17 februari naar nederland terug. Prinses Irene zal daarna voor een korte wintersportvakantie eveneens naar Sankt Anton gaan en wel van 22 februari tot 1 maart. Advertentie ivir.niNis. riin;i.i\j Pc dia gcv tegen heBfdrnn, kiespijn. *->est, Btric i zijn iMcciiN a nep. bij ier- knigbaar in etuis mei 6 poeders maar ook in een hanefge pl«tic ■UIS.<*>0"l4EEK (met 6 MEENK'S POEDERI^jjclrien I Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofdi^Wkiespijn, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhupiatick, koortsigheid bij gevatte kou. pcriodicffi pijnen enz. enz. Ver- kriigbaar in etuis mct®6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist Uit de Opregte Dingsdagsche Haerlemsche Courant van 6 February 1759 ALTONA. Zeker inwoonder deezer Stad heeft het Beeld van den Koning van Pruyssen levensgroot in Wasch ge boetseerd, alsmede twee Guardes Grenadiers, een Gendarme van de Guardes en twee Zwarte Hussaaren, benevens de beelden van een Pandour, een Oostenryker, een Frans man, een Zweed en een Cosak, alle in hun uniform en gewapend, zo als dezelve by de verschillende Arméen gevonden worden. Dezelve is voor ongeveer 6 Weeken daar mede na Engelant vertrokken om ze aldaar voor Geld te laten zien. Alle deeze figuren zijn zeer fraay gemaakt en beslaan een ge heel Vertrek. Die van den Koning staat voor eene tafel overeynde, en ontvangt eenige Dépêches uyt handen van een Cou rier. De toeloop van Nieuwsgierigen binnen Londen, om die Beelden te zien, is zoo groot geweest dat men eene Wacht voor de Deur van het Logement heeft moeten plaatsen, om den sterken indrang en alle Desorders te weeren. De Maker en Eyge- naar dier Beelden heeft in de eerste vier Weeken reeds 4000 Ponden Sterling ge wonnen, en daarvan eenige sommen her- waards geremitteerd, meldende onder an deren, dat verscheydene Engelsen meer malen met een Bottel Punch in het Ver trek verscheenen waren, zich ontdekt en voor het Beeld van den Koning knielende zyne Gezondheyd gedronken hadden onder het uytroepen van: God Bless the King of Prussia.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5