De verte lokte mij rijwiel- en bromfietsonderdelen Wachten NIET MIS(T)LEIB Raadslid Reykers ongerust over huisvesting van onderwijzers Velsens Culturele Agenda in de komende week Openbare Gunningschoolsober maar heel doelmatig Havenberichter Meeuw vliegt door ijzeren gordijn 4 VRAGEN AAN B. EN W. VAN BEVERWIJK Na selectie bleven slechts drie kandidaten over Plannen voor „soos" in Beverwjik Schaatswedstrijden op de Neksloot Tanner P arkeer-wekker Medische verzorging tijdens het weekeinde Goed voor elk Via het dambord naar trouwzaal Goedge„muts"t VOGELS, MUZIEKNOTEN EN MUIZEN Vanmorgen in de vishal en op zee VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Kennemer Kruimels Het Beverwijkse raadslid J. W. G. Rey kers (K.V.P.) heeft het college een aan tal vragen gesteld, die wij hieronder met de antwoorden van het college laten vol gen. Is het uw college bekend, dat er in krin gen van het bijzondei onderwijs ongerust heid bestaat ten aanzien van de huisves ting van onderwijzend personeel? Antwoord: Van een dergelijke ongerust heid is ons college niets bekend. Wel zijn wij zelf ten zeerste verontrust over de huisvesting van praktisch alle categorieën van woningzoekenden. Is uw college bekend of van mening, dat er wellicht van ontevredenheid gespro ken kan worden over de veronderstelde achterstelling in dit opzicht van het bijzon der bij het openbaar onderwijs, hetgeen het gevolg zal kunnen zijn van de zinsne de, die de gemeente in advertenties, waar in sollicitanten opgeroepen worden, op neemt t.w.: „Het gemeentebestuur ver leent medewerking bij de oplossing van het woningvraagstuk", welk voorrecht een bestuur van een bijzondere school nu een maal niet kan hebben, zonder dat in de praktijk is gebleken, dat dit ook inder daad door honorering van de mogelijkhe den gerealiseerd wordt, danwel berust op een konkrete toezegging van woonruimte door uw college. Antwoord: Over ontevredenheid in dit opzicht mag naar onze mening zelfs niet gedacht worden, terwijl achterstelling in derdaad slechts op een veronderstelling be rust. Steeds hebben wij de bijzondere schoolbesturen de grootst mogelijke me dewerking toegezegd bij de huisvesting van nieuwe leerkrachten. Konkrete toezeggin gen hebben wij, voor welk onderwijs dit dan ook zou mogen gelden niet gedaan. Zo werd bijvoorbeeld gedurende de af gelopen twee jaren de behoefte aan nieuw personeel bij het bijzonder onderwijs ten gevolge van de stichting van een middel bare- en een technische school plotseling veel groter. Uiteraard konden toen niet al le nieuwe leerkrachten op korte termijn aan woonruimte geholpen worden. In een aantal gevallen kon niet worden voldaan aan de eisen, die betrokkenen ten aanzien van de woning stelden. Niettemin kon in 1957 en 1958 aan 28 leerkrachten bij het bijzonder onderwijs en aan 11 leerkrach ten bij het openbaar onderwijs een woning in Beverwijk beschikbaar worden gesteld. Bij het openbaar onderwijs kon in der tig percent van de gevallen een door ont stane vacatures vrijgekomen woonruimte aan de opvolgers worden toegewezen. Bij het bijzonder onderwijs kon dit slechts plaats hebben in vijftien percent van de gevallen. In samenwerking met het ge meentebestuur van Heemskerk werd voorts bereikt, dat in die gemeente aan tien te Beverwijk bi; het bijzonder onder wijs werkzame leerkrachten een woning werd toegewezen. Indien uw college beide vragen bevesti gend moet beantwoorden, is het dan be reid in het vervolg aan het huisvesting zoekende personeel van bijzondere scho len op gelijke wijze medewerking te ver lenen als aan dat van openbare scholen?. Is uw college tevens bereid aan bestu ren van bijzondere scholen volle mede werking te verlenen voor het huisvesten van het bedoelde personeel, onder meer Beiaardier voor carillon Het zal niet lang meer duren voordat de naam van de aanstaande beiaardier van het carillon in de koepel van de St. Aga- thakerk aan de Breestraat in Beverwijk bekend zal worden gemaakt. Na een intensieve selectie zijn thans drie kandidaten overgebleven. De stichting Vrienden van de Beiaard heeft zich al een mening gevormd over degenen die weer van deze drie zal worden uitverkoren. Het bestuur van de stichting kon ons echter nog niet de naam van de meest serieuze kandidaat meedelen daar eerst nog een onderhoud met de directeur van de Neder landse Beiaardschool plaats zal moeten hebben. Dit onderhoud zou reeds veel eer der aan de orde zijn gekomen, ware het niet dat de directeur van de beiaardier- school in Amersfoort in Brazilië vertoefde. Hij zal echter dezer dagen naar Nederland terugkeren. Naar wij vernemen heeft onlangs ten huize van Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, een bespreking piaats gehad, waar gesproken is over de oprichting van een sociëteit voor alle groe peringen. Het zal een echte gezelligheids vereniging worden, waarvan de bedoeling is een hechte vriendenkring te kweken, die zo noodzakelijk is in het zo heterogene IJmondgebied. Burgemeester Bruinsma noemde het een gelukkig initiatief. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Astrid, d. v. S. Kooiman en A. Brands; Linda C. A., d. v. W. J. M. Spierings en N. H. van Toll; Elisabeth P., d. v. R. de Ruiter en M. Jansen; Harry, z. v. F. Moreé en H. M. C. Kaandorp; Ma rion, d. v. H. Mol en G. C. van den Boo gaard; Clasina J., d. v. J. C. van Wierst en M. M. C. Koperdraat; Franciscus A. J., z. v. A. Visbeen en G. M. Wittebrood; Dorine, d. v. W. Latenstein en M. E. Blom; Albert, A., z. v. A. Roemeling en M. M. Zijlvaart; Hermanus M., z. v. C. Kok en M. M. Klein- bekman; Ronaldus M., z. v. C. Kok en M. M. Kleinbekman; Staats J., z. v. S. J. Kruise en F. Duin; Anna M., d. v. M. Quakkelaar en A. M. Zwaanswijk. ONDERTROUWD: P. J. de Munk en J. van der Sanden; J. Sterk en M. C. Koop man; G. F. Prins en J. Koning; A. Steijn en M. M. W. H. Hille. GETROUWD: F. Buining en N. Wezel; J. van Zandvoord en A. M. Zwager; J. Pleijt en J. Hoogland. OVERLEDEN: H. M. S. Willemsen, oud 84 j., wed. v. J. de Loor; E. A. van Gaste ren, oud 78 j., wed. v. W. Bosbaan; T. Col- deweijer, oud 84 j., wedn. v. O. Ooster- baan; A. J. Maas, oud 78 j., ongeh.; M. Jonkman, oud 76 j., echtg. v. G. A. Hoog land; M. Welleman, oud. 79 j., echtg. v. L. Castricum, wonende te Velsen; J. Koch, oud 92 j., wed. v. J. Willemsen; K. T. Felix, oud 22 j., ongehuwd. door het mogelijk te maken, dat op reële wijze in advertenties van deze besturen een en zelfde zinsnede wordt opgenomen, waardoor het deze besturen eerder mo gelijk zal zijn personeel aan te trekken en waardoor elk bezwaar op het gebied van deze huisvesting voorkomen wordt. Antwoord: zie de beantwoording van de eerste twee vragen. Indien uw college meent de eerste twee vragen niet zonder meer bevestigend te moeten beantwoorden, is uw college dan bereid een onderzoek in te stellen bij de bijzondere scholen (omvattende alle rich tingen en soorten van onderwijs) over de ze aangelegenheid in volle omvang, met openbaarmaking van het resultaat daar van, overtuigd van de wenselijkheid even tuele ontevredenheid en/of ongerustheid terzake openlijk weg te nemen en vooral ook overtuigd van het zeer grote belang, dat de gemeente heeft bij de mogelijkheid om bekwame leerkrachten voor het on derwijs te kunnen aantrekken en behou den. Antwoord: Voor het in deze vraag be doelde onderzoek bestaat naar onze me ning geen aanleiding. In samenwerking met de vrouwengroep van de N.V.V. organiseert de plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond zaterdagmiddag 7 fe bruari voor de kinderen van de leden schaatswedstrijden op de Neksloot te Heemskerk. Advertentie Mooocxmxxxxxxm^mmr Voor alle naar Tel 6517 fc F Kennemerlaan 19 öooooooooor „Memo-park" is de naam van dit ver nuftige Zwitserse klokje, dat de be zitter van een auto waarschuwt als hij de hem toegestane parkeertijd dreigt te overschrijden. Het wekkertje moet afgesteld worden op de tijd die de parkeermeter aangeeft. Het ratelt dan op het ogenblik dat de parkeeriijd is verstreken en een nieuwe munt in de meter moet worden gedaan, wil men langer blijven staan. IJMUIDEN: Artsen: Van de groep artsen, aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Ge neeskunst zijn, uitsluitend in spoedge vallen, van zaterdag 1 uur tot 't spreek uur van maandagmorgen te raadplegen de artsen P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 4507; J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 4058; A. J. van Leusen, Van Tuylweg 34, tel. 4328. Apotheken: Zondag en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053. SANTPOORT: Artsen: In spoedgevallen is de arts D. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort-Sta tion, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord. VELSEN: Wijkverpleging: Zondag 8 februari 1959: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuw- straat. 34, tel. 4378, Oud-IJmuiden, ten noorden van Kennemerlaan, Marktplein en Lange Nieuwslraat, Plein 1940'45; Zuster C. E. Th. Man, IJselstraat 23 zw., tel. 8028, ten zuiden van Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg; Zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-N., tel. K 2510- 3936, ten oosten ZeewegVelserbeek Dorp Velsen en Velsen-Noord; Zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 25608760, DriehuisSantpoort- DorpSantpoort-Station. VELSEN-N.—BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: A. Verburg, t.h.v. W. J. Rooyaards, Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636, b.g.g. 3905. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512- 240. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. CASTRICUM: Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur dr. H. van Lees ten, Bakkummerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging. Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zr. Mei huizen, Bakkummerstraat 41, tel. 2530. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk is dage lijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. VERENIGINGSAVOND NED. HERV. GEMEENTE De Nederlands Hervormde gemeente te Wijk aan Zee houdt woensdag 11 februari een bijeenkomst in huize „Westerduin". De gebroeders Boomsma zullen hier ver-^ tellen en lichtbeelden vertonen van hun reis naar Italië. De culturele agenda voor de week van 8 tot en met 14 februari: 9 tot en met 14 februari: Pieter Vermeu- lenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden; 9 tot en met 14 februari: Openbare Lees zaal en Bibliotheek, Heidestraat, geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal ge opend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 9 februrai: Toneelvereniging „De Plan keniers", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering met „Gieren boven het veilig nest". 10 februari: Toneelvereniging „De Plan keniers", als 9 februari; Humanistisch Verbond, Cultureel Ge bouw, lezing, spreker dr. G. Stellinga. 12 februari: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bijeenkomst Gem. Vergader zaal. Abelenstraat, IJmuiden; Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen, 14 uur, toneelvoorstelling in het Rex-theater te IJmuiden. 13 februari: Ned. Ver. v. Sexuele Her vorming, 20 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden, inleiding door Jaap Egmond over „Het naakt in de kunst"; Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen, als 12 februari. 14 februari: Toneelvereniging „Advendo" 20 uur Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden, toneeluitvoering met „Moppie". BIOSCOPEN: Thalia: vrijdag om 20 uur, zaterdag en zondag om 19 en 21.15 uur „Als ouders slapen"; zondag om 15 uur „Het zwaar der Saracenen"; maandag en dinsdag om 20 uur „Ontsnapping van Corregidor"; don derdag om 20 uur in een speciale voor stelling „Baby Doll". Rex: Tot en met maandag om 20 uur „Hercules"; zondag om 15 uur „Gekruiste zwaarden"; woensdag en donderdag om 20 uur „De terugkeer van de onzichtbare man"; donderdag 12 en vrijdag 13 februari schoolvoorstelilngen door Arena met „Krelis Louwen". De heer J. Schmidt uit de Esdoornstraat 19 in IJmuiden heeft, heel wat jaren van zijn (lange) leven over de rvereld- zeeën gezwalkt. Een ge makkelijk leven had hij niet. Het. was hard werken ge blazen om het dagelijkse brood te verdienen. Maar avonturen heeft hij wel be leefd. Heel wat zelfs. Zo veel dat hij drie grote schrijf- blocs vol heeft geschreven (let wel niet getikt, maar netjes met de hand ge schreven). Zijn boek noemde hij: „De verte lokte mij". Bovendien heeft hij elk van de schrijfblocs voorzien van bijzondere, fleurige aqua rellen. We zien er onder an dere de oude „Cycloop" en de vuurtoren in IJmuiden op. Ook zien we de IJM. 16, die zich moeizaam een weg door de opgezweepte golven ploegt. In het verhaal komen ka- oiteins van sleepboten, schip pers van trawlers, runners, machinisten, molen- en zuig- bazen voor. De harde zwoe gers van onze zeevarende natie, die ver van het vader land moeilijk en verant woordelijk werk verrichten. Een fragment uit het ver haal: „De zuiger stookte met goede kolen al zwaar, doch met. slechte kolen was het beulen. Op zekere dag was het erg tobben. Toen de maat van Kobus op wacht stond en niet best in z'n stoom zat kwam de zoon van Volker aan boord en ging naar de stookplaat. Kobus zat te lezen achter de kolenbunker, maar kon alles horen wat er gezegd werd. De jongeheer Volker zei: „Wat is er weinig stoom. Kunnen jullie niet beter stoken? Als dat niet kan dan duvelen jullie maar op". Piet zei niets, maar Ko bus sprong op, greep een kolenschop en joeg de jonge heer de trap op. Zette hem zelfs op de wal achterna. De jongeheer riep: „Jij kunt za terdag wel gaan". Maar Ko bus nokte direct af, pakte z'n fiets, ging z'n geld halen, verkocht de fiets in de stad en ging naar Rotterdam. Ko bus was een driftig ventje geworden. Hij dacht niet zo lang meer na als vroeger. Nam onmiddellijk een be sluit. Hij monsterde op een sleepboot." Dit gebeurde in de tijd dat men nog voor koloniaal kon tekenen (hetgeen in het nooit uitgegeven boek ge beurt), in de tijd dat er nog geen achturige werkdag be stond en dat er hard moest worden aangepakt voor wei nig geld (waarvoor men ech ter ook meer kon kopen). De volgende week nog een fragment uit dit nooit uit gegeven boek. Vele zeemansvrouwen en verloofden van zeevaarders die ter verwelkoming of tot afscheid naar de IJmuidense sluizen trekken, vinden het helemaal niet vervelend om vaak uren te wachten op „het" binnenkomende of uit gaande schip: dat hebben zij er héél graag voor over! Wel verwonderen zij zich erover dat er bij de sluizen geen wachtlokaal staat waar zij enige beschutting zouden kunnen vinden tegen kou, wind, regen en sneeuw,waar door ons landje aan de zee nogal eens wordt geplaagd. Het Noordersluispaviljoen is weliswaar een gezellig eta blissement, waar het goed toeven is. maar als er weinig gasten zijn dan zou het niet lonend zijn de deuren tot laat in de nacht open te houden. „Als er grote schepen in de sluis liggen en er is veel volk dan blijven wij natuurlijk laat open, maar als er zo'n twee tot drie mensen zitten, dan moet ik zakelijk blijven, dan moet ik het paviljoen sluiten," zegt de eigenaresse. r -*<En -datr: is heel-, begrijpelijk. Óók is echter begrijpelijk dat de mensen die dan niet lan ger in het paviljoen kunnen doorbrengen, het niet zo leuk vinden om vaak nog uren buiten zonder beschutting te moeten wachten. Wellicht kan daar iets aan gedaan worden. De melkhandelaren (ook in de IJmond) zijn bijzonder te vreden. Want heel wat jon gedames en -mannen probe ren stuk voor stuk M-briga- dier te worden. Melk, yoghurt, karnemelk, allerlei soorten pappen, vla en an dere vloeibare zuivelproduk- ten verdwijnen in ongekende hoeveelheden in de niet te verzadigen magen van de kleine IJmondenaren. De eerste M-brigadier in IJmui- Een compliment voor de heren buschauffeurs van de NZH, Oosterom en NACO is wel op z'n plaats, vinden wij. En ook mogen wij onze hardwerkende taxibestuur ders niet vergeten. Want wat zij hebben gepresteerd in de dagen dat de mist in de IJmond oppermachtig was, is af. Hoe de wegen ook zijn, glibberig of onder de sneeuw, hoe het weer ook is heiig of storm en regen, de busdiensten moeten doorgaan. En nog wel het liefst op de minuut. Dat zulks niet altijd kon tijdens de (gelukkig) afgelopen mistperiode zal een ieder begrijpen. Maar toch reden zij, de dappere (en op den duur toch wel heel erg ver moeide) pedaalridders van de vervoersmaatschappijen die in de IJmond plegen te opereren. Wij hebben een paar ritten meegemaakt: van Heemskerk naar Beverwijk met de NACO en vervolgens met lijn 75 van de NZH van Beverwijk naar IJmuiden. Het was voortdurend uitkij ken geblazen. Steeds met de voet dicht bij het rempedaal, lichten liit in de bus om bui- tenminste nog iéts te kunnen zien. ,,'t Is link meneer", zei een van de chauffeurs. „D'r is geen scheurwerk bij van daag", zei een taxibestuur der. die er als een echte op timist aan toevoegde: „Ach je moet maar rekenen, die mist trekt wel weer op". De meeste pessimisten troffen den is de tienjarige Gerben Beetstra, die (uiteraard) heel erg veel van melk houdt. „Van karnemelk het meest" zegt hij. Maar ook een suikerzoete en roodglanzende lollie ver smaadt hij niet. Trots als een pauw stapte Gerben met zijn M-embleem onze redactie binnen om ons glunderend kond te doen van zijn succes. we overigens onder de bus passagiers die mopperden omdat ze wat langer moes ten wachten dan gewoonlijk. ,,'t Is een pest die mist", zei den de pessimisten dan. On danks alles werd geen enkele bus- of taxichauffeur mis(t)- !edi. En dit is nogmaals een :ompliment waard. Ge weet het wellicht, de heer Tijms is een van de jongere dammers van de vermaarde Damclub IJmui den (DCIJ). Hij is bovendien een van die dammers die ook in de toekomst de naam van de club met het roemruchte verleden hoog zullen moeten houden. Het is daarom niet verwonderlijk dat hij vaak aan huis komt bij meester Baris Dukel, de eenvoudige hardwekkende havenarbei der, die vooral op het ogen blik zulke éclatante succes sen boekt op nationaal dam- niveau. Thuis bij Baris, aan de Wijk aan Ze'eërweg in IJmuiden, wordt dan uren achtereen over dammen ge praat. Moeilijke stellingen worden tot en met bekeken, alle mogelijkheden worden onderzocht, nieuwe variaties bedacht. Nu heeft de heer Dukel een heel charmante dochter. Daarom is het wel licht ook begrijpelijk dat de heer Tijms, na kind aan huis te zijn geworden, niet louter en alleen interesse meer in damproblemen had. Thans worstelt hij met een ander probleem: het kopen van meubeltjes, het inrichten van een huis een uitzet- je. Ge zult het al begrijpen. Mejuffrouw Dukel en de heer Tijms zijn van plan in het huwelijksbootje te stap pen. Donderdag 12 februari zal het huwelijk op het Vel- ser raadhuis worden vol trokken. De heer D. Greveling, Schel- destraat 28, IJmuiden heeft op de Middensluis in IJmui den een dode kokmeeuw ge vonden, die in Tsjecho-Slo- ;wakije, dus achter het ijzeren gordijn, geringd bleek te zijn. Op de ring staat: „N. MU SEUM. Praha E. 150 373 C.S.R." Plaats en datum van de vondst hebben wij mee gedeeld aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Indien de heer Gre veling de ring naar het Leid- se museum stuurt dan zal deze naar Tsjecho-Slowakije worden teruggezonden. Men deelde ons mee dat er wel een half jaar over heen kan gaan voordat het Leidse mu seum nadere gegeven uit dit land achter het ijzeren gor dijn zal ontvangen. „De Tsje chen zijn ook schriftelijk nogal moeilijk te benaderen", vertelde men ons. De heren van het museum verzekerden ons dat zij, zodra zij bericht uit Tsjecho-Slowakije zullen hebben ontvangen dit aan de heer Greveling zullen laten weten. Dan verneemt hij waar en wanneer de door hem gevonden kokmeeuw werd geringd en of het een jonge of volwassen vogel was. Wij kunnen de heer Greveling echter wel verklappen dat „zijn" vogel geregistreerd staat in het Nationale Museum in Praag (N. MUSEUM. Praha). Het doel van het ringen van vo gels zal de lezers wel bekend zijn: het bestuderen van de vogeltrek. Het heeft er wel even om gespannen. Maar het gaat door. De leden van de ver eniging „De Gieteling" gaan toch carnaval vieren. Het vastenavondbal dreigde niet door te gaan. omdat heel wat carnavalsvierders-in-spe af geschrikt werden door de (hoge) kosten die zo'n bal doorgaans meebrengt. Nu kunnen de feestvierders vol staan met hun gewone pak of jurk en een ietwat vreemd soortig hoofddeksel. Het hoofddeksel mag bestaan uit een mal klein petje, een ka lotje van opa, een slaapmuts van oma, een beremuts of af gedankte hoge hoed (nog van het trouwen overgehouden), een feestmuts met zwierige linten of een piratendoek. Ge moet de zolder of de rommel kast maar eens nasnuffelen. Dan zult ge ongetwijfeld goedge„muts"t en welbe- „hoed" voor de dag (of liever nacht) kunnen komen. Er worden door de vereniging heel wat danslustigen en pretmakers verwacht, want de toegangsprijs bedraagt slechts vijftig koperen centen per persoon. Het ensemble Amse verzorgt de dansmu ziek. Wij wensen u veel vas- tenavondplezier op 7 februari in de versierde grote zaal van het Beverwijkse Kennemer- theater. Vanavond zal de openbare lagere Dr. J. H. Gunningschool aan de Hunzestraat in IJmuiden officieel in gebruik worden genomen. Officieel, want de kinderen hebben de weg naar de Hunzestraat al enige weken geleden gevonden. De leerlingetjes van de school gaan onder het motto „zoals de ouden zongen, piepen de jongen" zaterdag morgen om kwart over negen ook feest vieren en wel in de Moerbergschool. Er zal dan flink worden gesnoept; althans op het grappige aanplakbiljet dat in de ruime lichte hal van de nieuwe school aan de muur is geprikt wordt hiervan kond gedaan. De ruime school aan de Hunzestraat, die zeker een aanwinst voor het Velsense on derwijs kan worden genoemd, beschikt on der meer over acht ruime lokalen en een aantal toiletruimten, waar de kinderen, die door het ravotten op de grote speelplaats een beetje smoezelig zijn geworden, zich kunnen poedelen. Op de bovenverdieping is een grote hal, die eventueel als aula gebruikt zou kunnen worden. De school is heel eenvoudig uitgevoerd. Er zijn in het geheel geen versieringen aangebracht. Bij de bouw is men er van uitgegaan dat de school zo doelmatig mo gelijk moest worden. Dat streven is inder daad verwezenlijkt. Een groot aantal ramen zorgen er voor dat de zon elk uur van de dag vrijelijk naar binnen kan schijnen. Aanschouwelijk Uit de inrichting van de lokalen kan men opmaken dat de nadruk op de Dr. Gun ningschool wordt gelegd op het aanschou welijke onderwijs. In een van de lokalen zal men bijvoorbeeld allerlei miniatuur muziekinstrumenten zoals tamboerijnen, bekkens en triangels aantreffen. Voorts kunnen de kinderen de eerste beginselen van het componeren worden bijgebracht, want zij zijn in de gelegenheid met losse muzieknoten van stevig materiaal te wer ken. Levende have Op de tweede verdieping vindt men een lokaal, waar drie piepkleine witte muizen in hun glazen huisje rondscharrelen, ter wijl twee siervogeltjes in hun kooitje lustig kwinkelieren. Uit een aantal fantasierijke tekeningen kan men opmaken dat de kin deren de diertjes hebben nagetekend. Naast de levende have zal men in deze klas een groot aantal opgezette dieren aantreffen. Ter gelegenheid van de opening hebben de kinderen zich met tekenkrijt gewapend onvervaard op de schoolborden gestort, waar zij alleraardigste tekeningen hebben gewrocht. Toen wij donderdagmiddag een kijkje in de school namen, zagen wij enige arbeiders druk bezig met het boren van een gat in een muur. Hieruit kon men echter niet opmaken dat vanavond de officiële opening plaats zal hebben. Wel konden wij dit op maken uit het feit dat een haastige expedi teur een respectabel bloemstuk kwam afleveren. Prijzen van donderdag Heilbot 3.10—2.40, gr. tong 3.40—3.00 grm. tong 3.10—2.60, kim. tong 3.80—3.20, kl. tong I 3.70—3.40, kl. tong II 3.40—3.10, tarbot I 3.00—2.50 per kg. Taroot IV 60—40, tongschar 87, gr. schol 27—21, grm. schol 36—22, kim. schol 46—33, kl. schol I 44—31. kl. schol II 41—18, schar 26—12, bot 9—8, v. haring 25—21, makreel 25—17, gr. schelvis 40— 23, grm. schelvis 38—26, kim. schelvis 37—26, kl. schelvis I 35—22, kl. schelvis II 24—15, wijting 16 18, gr. gul 27-23, mid. gul 23—20, kl. gul 19—17, ham 96—60, poontjes 26, kl. koolvis zw. 17—9.80, ki. koolvis wit 2521 per 50 kg. Gr. kabeljauw 12064, gr. koolvis zw. 9245, gr. koolvis wit 58—57, gr. leng 4946 per 125 kg. Besommingen van donderdag 1 trawler met 20.200, KW 8 Deining 15.490 rest. SCH 196 19.190, SCH 201 8990, KW 114 1 8240, KW 53 560, KW 65 960. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Asse van Goole; Roelf, Bordeaux; Samoe, Londer Rote, Antwerpen; Diet, Rotterdam; Swift, Lor den; Hunzeborg. Yarmouth, kalksalpeter lade IJmuiden; Jans, Londen; Ahoy, Boston, kalksa peter laden Mekog; Rijnstroom, Londen; Ommer kerk, Bremen; Lelystad, Portsmouth: Liberta Rotterdam: Hontestroom, Huil; Appingedan Leixoes; Amstelstroom. Leith. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Egret va Rotterdam; Blyth, Goole: Cyclops, Bremer Whitby, Abbey; Wansbek, Antwerpen. Donderdag vertrokken nit IJmuiden: Gezin Hendriek naar Hansweert; Reggeborg, Gooi kunstmest geladen IJmuiden; Laagkerk, Harr burg, ledig Hoogovens; Lukas M. Gothenbur bijlegger, provianderen IJmuiden; Procvon, Slil kerveer; Karm, Zwarte Zee: Capri, Londen, wal: materiaal geladen IJmuiden: Lelykerk, Londei Peregrine, Londen; Ludo, Helsingberg; Fehmar Borkum; Diet, Frederieia; Afiena. Hambur palmpitten geladen Zaandam; Progress, Antwe: pen: Adam Mickewieckz, Murmansk; Zaanstroor Londen; Canopus, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Swift na: Harlingen; Aldebaran, La Guaira; Sarpedon, Cl ragao; Texelstroom, Manchester. (Indien achter de scheepsnaam en de have van herkomst of bestemming geen andere aai duiding volgt, betekent, dit dat het schip van naar Amsterdam is gegaan). BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Andries, z. van T. Deinui en E. Baarda; Anthonius L. J„ z. van Schuyt en M. S. Kramer; Johannes P. M.. z. van C. J. Koopman en A. M. Schel vis; Albert A., z. van I. Joosse en M. S. i Oosten; Cornelia M. M., d. van A. J. Ver del en A. Di.ikman-Dukkes; Johannes M„ z. van C. J. Dam en C. H. Neeft; Jacc bus J. B. H., z. van C. B. Lutep en C. Konijn te Castricum; Alphonsus P. J„ van C. M. Duin en M. P. G. Raveilli; Jc hanna C. M., d. van A. M. v. Etten en M. de Wit te Beverwijk; Lulof H., z. va H. Sijbring en B. M. Esmeyer; Norbert 1 M., z. van A. J. v. d. Berg en E. Th. Vele te Castricum; Diana, d. van J. P. 't Hart e D. J. v. Rhijn te Beverwijk; Monica M.. c van P. A. Duin en I. Bootsma; Theodoru G., z. van Th. Warmenhoven en A. M. Ko nijn; Maria E. A„ d. van A. v. d. Grach en G. Koomen; Johan, z. van J. v. Pelt e L. Schoonhoven; Johannes L., z. van N van der Haak en A. E. v. Egmond i Velsen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6