Nederlands eerste fabrieks- trawler in juli in de vaart Bij „Branding" oefent men zich in het spreken De heer Veldhuijzen opent Prof. J. H. Gunningschool KUIPERS KOLEN STUIFVRIJE KOLEN en... KWALITEIT £uxapCex Arend ReymN Havenberichten Duitse trawler „Van Ronselen" wordt verbouwd tot schip voor alle gronden BRIL ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 6 MOEDIG INITIA TIEF VAN REDER auto- en Uk motorr ij school Vanmorgen in de vishal en op zee Aanvoer van peen bij „Ons Belang" wordt minder Speeltuinvereniging bestaat in april tien jaar Schepen, rederijen en werven Eerste steen voor nieuw kantoor ANMB in Velsen Op 4 maart optreden in het openbaar Opvoeden tot geversdieners en werkers Vele vrouwen in Velsen gaan vrijdagavond bidden Ouderavond van Water vliet kleuterschool in Noord A Is ouders slapen Hercules Dracula Het meisje Rose Marie Van een onzer verslaggevers) DIT JAAR ZAL het eerste Nederlandse fabrieksschip voor de visserij in de vaart worden gebracht. De trawler „Rotterdam" van de rederij D- Joh. Krijger in IJmuiden, die vijfendertig dagen op zee kan blijven en in staat is om ook de verre gronden bjj Groenland en Labrador aan de Amerikaanse oostkust te bezoeken. De „Rotterdam" zal geen fonkelnieuw schip zijn, want de heer D. J. Krijger heeft in Bremerhaven in West-Duitsland de zestig meter lange trawler „Van Ronselen" gekocht, die tot fabrieksschip zal worden verbouwd. Het schip zal worden uitgerust met een diepvriesinstallatie en een installatie voor de fabrikatie van vismeel en visolie. Voor het vissen op de verre gronden zal het schip worden voorzien van radar. De „Rotterdam", die omstreeks juli in de vaart zal worden gebracht, zal ook op de Noordzee gaan vissen en zich dan vooral met de ver werking van zandspiering tot vismeel en visolie gaan bezighouden. Advertentie DE TEKENINGEN voor de verbouwing van de „Van Ronselen" liggen al klaar. De heer D. J. Krijger beschouwt zijn opmer kelijke en moedige initiatief als een tussen vorm voor de overgang van de visserij met de gewone trawlers naar de visserij met de volledig ingerichte grote varende en vissende fabrieken, waarop men vis kan inblikken en filets kan diepvriezen. De heer D. J. Krijger is één van de wei nige reders in Nederland, die nog altijd grote belangstelling heeft voor de hervat ting van de verre visserij, omdat hij van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd is. Ook met gewone trawlers heeft hij gepro beerd om de verre visserij te hervatten. Deze pogingen zijn destijds niet geslaagd. Met de verbouwing van de zestig meter lange „Van Ronselen", die thans al als een moderne trawler kan worden beschouwd, hoopt hij het ideale en rendabele type vaartuig voor de visserij op alle visgronden te hebben gevonden. Vijfduizend kisten Het fabrieksschip „Rotterdam" zal vijf duizend kist' verse en diepgevroren vis kunnen aanvoeren. Het schip krijgt een diepvriesruim voor 980 kisten en een koel- ruim voor ruim 4000 kisten vis. Het kan voorts 56 ton visolie en 60 ton vismeel bergen. De vismeelinstallatie, die door één man bediend kan worden, heeft een capa citeit van 20 ton per dag. Behalve voor de verwerking van afval en kleine vis, kan deze installatie worden gebruikt tijdens het zandspicringseizoen. Het zal met de trawler „Rotterdam" mo gelijk zijn om bijzonder waardevol vismeel te vervaardigen, omdat pas gevangen vis zich daarvoor veel beter leent. De zand spiering heeft het bezwaar, dat zij in de ruimen zeer snel tot ontbinding, overgaat. Dat bezwaar is op de „Rotterdam" dus op geheven. Het is de bedoeling van de heer Krijger Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV om de „Rotterdam" ook te laten deelnemen aan de haring- en makreelvisserij. De „Rot terdam" moet een schip worden, dat overal en ook onder moeilijke omstandigheden kan vissen. Het zal worden voorzien van een motor van 1200 pk., die het schip een snelheid zal geven van maar liefst veertien zee mijlen. Het schip zal het uiterlijk krijgen van een hypermoderne trawler. Het wordt aan bakboord geheel dichtgebouwd en het krijgt een zeer ruim werkdek. Er zal ruimte worden vrijgelaten om er in de toekomst een fileermachine op te plaatsen. 1 en 2 persoonshutten De bemanning van de „Rotterdam" zal worden gehuisvest in één- en tweeper soonshutten. Zjj krijgt een aparte ruimte voor het opslaan van oliegoed. Op het bouwprogramma staan voorts drie douche cellen, drie toiletten, een droogkamer en een ruime messroom voor de bemanning. Uiteraard zal het schip worden voorzien van de nieuwste navigatiemiddelen. Er komen twee luiken voor het bergen van de vis op het ruime voordek. Bovendien krijgt het schip een stortluik voor de vis. die tot vismeel en visolie zal moeten wor den verwerkt. „Behalve de „Van Ronselen" zullen ook de Duitse trawlers „Rotersand" en de „Hans van Hoff". soortgelijke schepen als de „Van Ronselen", tot fabrieksschepen worden verbouwd. De „Hans van Hoff" zal echter als fabrieksschip bij de Westduitse trawlervloot worden gevoegd en de „Roter sand" is verkocht aan een Spaanse rederij. Het zijn schepen van Westduitse rederijen, die het moeilijke jaar 1958 niet hebben overleefd. VOORSCUBIFT NaUK Pt föiiC&K sPtcMUT Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Yewforest van Goole: Staffan, Vaestervik; Startpoint, Lon den, kalksalpeter laden Mekog; Baerhoefft, Ros tock: Olaf, Asbjoern: Saarland, Antwerpen; Poe- lau Laut. Hamburg: Prins der Nederlanden, Southampton: Spreewald, Havana (Cuba): Wex ford. Boston, laden Koog a.d. Zaan: Alberto Do- dero. Hamburg: Mossbay, Brunsbtittel; Pandora, Wisbeg, walsmateriaal laden IJmuiden: Cora. Londen, walsmateriaal laden IJmuiden; Nemiro- vich Danchenko, Kaliningrad; Vitegra, Loopaja: Rio Orinoco, Puerto Ordaz: Barrcnstein, Buena Ventura: Sundbjerg, Uddevaila: Frey, Londen; Vaterland, Mantyluoto, gezaagd hout lóssen Zaan dam: Helimar H. Rotterdam: Asmidiskc, Norfolk: Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fokke de Jong Sr., Rotterdam, kunstmest laden Mekog; Rozenburgh, Rotterdam: Abel Tasman. Bremen; Paula, Totness; Vega, Rotterdam: Duiveland, Grangemouth: Hendrik B, Felixtowe. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ellewouds- di.ik, New Ross: Bomma. Delfzijl: Kaap Falga, Rotterdam: Roerdomp, Rochester, kunstmest ge laden IJmuiden; Samo, Gothenburg; Whitby Ab bey, Goole; Burgundia, Rotterdam: Hunzeborg, Karlshamn, kunstmest geladen IJmuiden: Roelf. Bordeaux: Larenberg, Bordeaux; Con Brio. Fre- dericia: Labotas, Fredericia; Plato, Odense; Egret, Liverpool. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Prijzen van vrijdag Gr. tong 3.20—2.90, grm. tong 2.90—2.60. kim. tong 3.20-2.60, kl. tong I 3.50—2.90, kl. tong II 3.20—2.60, tarbot I 2.80 -2.20 per kg. Tarbot II 96. tarbot III 65. tarbot IV 56—38, gr. schol 27—20, grm. schol 28—19. kim. schol 46—31, kl. schol I 34—26, kl. schol II 34—18, schar 26—12. bot 9—8, v. haring 28 27, wijting 15-10, gr. gul 22. kl. gul 16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 112—62 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 380 kisten tong en tarbot, 1055 k. schol, 95 k. schar, 35 k. bot, 8 k. haring. 35 k. wilting, 72 k. kabeljauw en gul en 10 k. diversen. Totaal 1690 kisten vis. Besommingen van vrüdag SCH 9 9600. KW 104 I 7825, KW 127 9910, KW 10 8210. KW 126 10.510, KW 46 12.750, RO 2 8450. IJM 54 9810. Castricum De gemiddelde aanvoer was deze week op de veiling van Ons Belang in Castri cum niet zo groot. Ook wat de peen be treft worden de aanvoeren thans wat min der; al is de kwaliteit van elke winterkost goed, de prijzen dalen toch. Alleen de c.- peen waarvoor donderdag tot 11,40 per 100 kg werd betaald is prijshoudend. Op de groentenveiling blijven de prijzen schommelen van 40 cent tot 1,04 per kg voor de spruiten, boerenkool kwam tot 0,20 en prei bracht 1 cent meer op dan in het- begin van de week toen f 0,27 werd betaald. Andijvie uit de kas bracht 0,78 per kg op, hetgeen een flinke prijs is. Groene kool en uien daartegenover gin gen voor slechts matige prijzen van de hand. De prijzen van de peen (57.000 kg) wa rm: peen b. 9,70f 10,50; peen c. 9,20— 11,40; peen d. 6,70—8,20; peen O. 5,107,70. Sjalotten brachten 14 tot 20 cent per kg op. Een klein gedeelte van de aangevoerde uien bracht tot 0,11 per kg op. De groen tenoteringen in centen waren: spruiten 69104; ongeschoonde soort 3554; grove spruiten 2240; kopspruiten 22; prei 23 V2 28; knollen 513; andijvie 78; groene kool 10; uien 1112V2. Advertentie De speeltuinvereniging Kindergenot te Beverwijk heeft donderdagavond in het speeltuingebouw „Grapy" haar jaarver gadering gehouden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. van Kempen bleek dat het een zeer druk jaar is geweest waarin vele verbeteringen tot stand zijn gekomen. De penningmeesteresse, mevrouw Kuiper, had zelfs na aankoop van een filmapparaat met geluidsprojector kans gezien een batig saldo over te houden. Dit filmtoestel is bedoeld als een geschenk voor het tienjarig bestaan van de vereniging, dat in aprii van dit jaar zal worden gevierd In het afgelopen jaar is besloten dat elke vereniging een vast bedrag zal geven aan de speeltuinvereniging Het Noorden, zodat deze 600 ontvangt om speelwerktuigen te kopen. Tevens heeft het bestuur van de Speeltuin-Centrale een regeling gemaakt, waardoor alle vijf verenigingen vrijwel evenveel kinderen zullen hebben J In Woubrugge is deze week bij de Scheepswerf De Dageraad met goed ge volg de motortrawler voor de Rederij D. Ouwehand Azn. te Katwijk te water ge laten. Het schip, dat 41,70 m lang, 7,30 m breed en 3,80 m diep is, kreeg de naam Brittenburg KW. 121. Als hoofdmotor wordt in de machinekamer geplaatst een Smit-Bolnes motor van 875 pk. Het vis- ruim krijgt een aluminium bekleding. De doopplechtigheid werd verricht- door de echtgenote van de reder, mevrouw J. Ouwehand-van Loo. Wanneer de „Brittenburg" gereed is zal de Rederij D. Ouwehand over drie sche pen beschikken. In de vaart zijn de Arie Ouwehand KW. 122 en de Robert William KW. 123. Zondag is de Duitse stoomtrawler Van Ronzelen BX. 618 in Rotterdam aange komen, welke voor Nederlandse rekening zal worden verbouwd tot motortrawler Het schip behoorde sedert 1952 toe aan de Hanseatische Hochseefischerei te Bremer haven, werd in 1941 gebouwd bij Jos. L. Meyer te Papenburg en meet 572 reg. ton bruto. De n.v. Scheepvaart Maatschappij G. Doeksen Zn heeft in Bremen een zee- sleepboot gekocht die inmiddels op Ter schelling is aangekomen. Het 296 reg. ton bruto metende schip was eigendom van de Norddeutscher Lloyd te Bremen, is in 1943 gebouwd bij de Moss Vaerft Dokk A/S te Moss en heeft een lengte over alles van 40 m, een breedte van 7,56 m en een holte van 2,58 m. De voortstuwing ge schiedt door een 5 cil. Atlas motor van 800-1200 pk. De naam „Gulosenfjord" on der welke de sleepboot voor de Nord deutscher Lloyd heeft gevaren, is gewijzigd in „Doggersbank". Woensdag 11 februari wordt de eerste steen gelegd voor de bouw van het nieuwe districtskantoor van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en de Elektronische Industrie. Het kantoor zal verrijzen aan de Wijker- straatweg 127 te Velsen-Noord. De eerste steen-legging zal om 3 uur geschieden. Reeds sinds 10 februari 1956 oefent een kleine IJmuidense Gideonsbende zich in de edele kunst der welsprekendheid. Elke week komen de leden van „De Branding" weinig in getal, maar groot in activiteit b\j elkaar. Dan wordt er gedeclameerd, er worden voorbereide en onvoorbereide voordrachten gehouden, en tenslotte wordt er critiek uitgeoefend. Juist die critiek is fundamenteel, want men- wil van elkaar wat leren. Dat ge schiedt overigens ook door de toespraken zelf, die over zeer uiteenlopende onder werpen gaan: „De mobilifoon", „Het im pressionisme", „Historische figuren", „De Kolen- en Staalgemeenschap", „De proble men van de IJmond", „Waarom zijn dames, en herenfietsen verschillend?", „Het even wicht in de natuur". Ook vrijdagavond kwam men weer samen in het Cultureel Centrum. Mevrouw J. C. Stam-Van der Valk declameerde en mejuffrouw G.Verhoog hield een toespraak over „Afrika". In een uitstekend gedocu menteerd betoog behandelde zij veel welhaast te veel aspecten van Afrika, waarbij vooral Ghana een goede beurt kreeg. Daarna kwam de critiek, die overigens meer lof dan critiek was. Dit lijkt een zwak punt in dit systeem, dat men eikaars werk te spoedig goed vindt. Daarna volgden declamaties en onvoor bereide voordrachten elkaar op. Juist die laatste voordrachten zijn hoogst vermake lijk. Zij worden door de leden gevreesd, want het is moeilijk onvoorbereid te spre ken. Men krijgt bij voorbeeld tot taak een scheidende directeur toe te spreken en een jubilerende gemeentebode een Koninklijke onderscheiding uit te reiken. Het valt niet mee zoiets er goed af te brengen, maar in de loop der jaren hebben de „Branding"- mensen er al heel wat handigheid in gekregen De oprichting van de club was een initia tief van de heer J. A. C. Spijker, die in Bodegraven ook een dergelijke club had, en het systeem in IJmuiden introduceerde. Er bestaan daardoor sterke banden met Bodegraven. Men heeft al verschillende uitwisselingen met deze plaats achter de rug. Nu praat men er nog over de koste lijke voordracht van mevrouw Stam in Katwijks dialect. Ook studieclub Dat „De Branding" ook een studieclub is wordt niet alleen tot uitdrukking gebracht in de boeiende onderwerpen, die veel studie vereisen, maar ook in de excursies, die regelmatig worden gemaakt. Zo is men al in de Papierfabriek geweest, men heeft Radio-Scheveningen bekeken, de Hoog ovens en het strand IJmond zijn bezocht, en een bezoek aan de Vissershaven staat nog op het programma. Er zit trouwens nog meer in het vat: op 4 maart zal men optreden voor de mannen- vereniging „Calvijn". Het is het eerste gezamenlijke optreden, afgezien van de uit wisselingen met Bodegraven. Individueel hebben enkele leden echter al meer van zich laten horen. De al meer genoemde mevrouw Stam heeft onlangs gedeclameerd in de Ichtusburcht. De badgasten hebben haar de afgelopen zomer ook meerdere malen beluisterd, als ze declameerde in de zeeloods. Mevrouw Stam heeft les van de Amster damse spraakleraar H. van der Zee en mevrouw Harting-Duvekot. De heer Van der Zee traint ook de studenten in Amster dam, Leiden en Utrecht en hij is ook al eens bij de Branding geweest, waar hij de leden in één avond zeer veel heeft bij gebracht. Een ander lid van „De Branding" is me juffrouw G. Verhoog, die gedichten en moderne verhalen schrijft Zij heeft onlangs een kalender verzorgd: „Mijn hobby". In de Ichtusburcht heeft zij een geslaagde lezing gehouden over „Mijn vakantie in Spanje". Soms beoefent men bij „De Branding" ook het debatteren. Men heeft al eens een gemeenteraadsvergadering gehouden, waar het heet toe ging. De leden zijn allen enthousiast over de sfeer in de vereniging. Men staat op een positief-christelijke grondslag, maar wil toch een algemene vereniging zyn, die zich niet afsluit. By de declamaties komt de persoonlijke over tuiging van de leden overigens duidelijk tot uiting. Hetgeen alleen maar winst kan zijn. MET DE WENS dat de kinderen in de geest van de idealen van de man, wiens naam hun school draagt, tot gevers, dieners en werkers in de ware zin des woords zullen mogen worden opgevoed, heeft de rijksinspecteur voor het lager onderwijs, de heer S. P. Veldhuijzen gisteravond de „Prof. J. H. Gunningschool" aan de Hunzestraat in IJmuiden officieel geopend. De opening van deze lagere school de tweede in één week werd bijgewoond door vele hoofden van dienst, onderwijzers en onderwijze ressen, raadsleden en vertegenwoordigers van de ouders. De zoon van prof. J. H. Gunning, die de opening eveneens zou bijwonen, had helaas bericht van verhindering moeten zenden, evenals wethouder H. de Boer, die plotse ling door een lichte ongesteldheid werd getroffen. Prof. Gunnings zoon zal echter op een later tijdstip de school bezoeken om een portret van zijn vader aan te bieden, dat een waardige plaats in de hal zal krijgen. Advertentie EDISONSTRAAT 50 TELEFOON 5254 Gezicht op de nieuwe Prof. Gunning school, die thans officieel in gebruik is genomen. De rijksinspecteur voor het lager onder wijs, de heer S. P. Veldhmjzen, wijdde in zijn openingswoord een uitvoerige be schouwing aan leven en werken van prof. J. H. Gunning. Een man, die reeds in 1898 een klacht uitte over „de reddeloosheid van ons onderwijssysteem". Hij richtte toen al zijn blik op een toekomstige organisatie vaD ons onderwijssysteem, dat het geheel van kleuterschool tot en met universiteit zou omvatten. Ooi* nu zoeken wij naar nieuwe vormen voor ons onderwijs. Heel wat gedachten van prof. Gunning zouden wij daarover naar voren kunnen brengen. De heer Veldhuijzen onderstreepte, dat prof. Gunning het doel van het onderwijs in drie delen samenvatte. Het opvoeden tot gevers. Hii uitte namelijk na de eerste wereldoorlog een klacht over het hoogtij vieren van het egoïsme. „Wij moeten ech ter eerst het geven leren om pas goed te kunnen bezitten". Het opvoeden tot dieners in de zin van het verlenen van een dienst door de ene mens aan de andere mens. En het opvoeden tot werkers, omdat hij ook in zijn tijd klaagde over mensen, die de geestelijke arbeid superieur stelden boven de lichame lijke arbeid. Hij wilde de lichamelijke ar beid eren als een bron van levensvreugde, vandaar zijn ijveren voor het stichten van handenarbeidlokalen in de scholen. De heer Veldhuijzen meende, dat veel van prof. Gunnings lessen en opmerkingen nog volop bruikbaar zijn in deze tijd. Hij hoopte daarom, dat de idealen van deze man ook de idealen van deze nieuwe open bare school in IJmuiden zullen mogen zijn. W andversiering Wethouder A. de Jong onthulde, dat de school nog van een passende wandversie ring zal worden voorzien. Hy wees erop, dat er uiteraard voldoening kan zijn over het feit, dat er in Velsen in een week een bijzondere lagere en een openbare lagere school zyn geopend, maar hy meende toch een domper op deze vreugde te moeten zetten. De scholenbouw in Velsen is door de bestedingsbeperking ernstig gestag neerd. Wél L er een kans, dat spoedig een begin gemaakt kan worden met de uitbreiding van de Jan Campertschool en de bouw van de tweede openbare Uloschool. Er zijn echter veel meer scholen nodig, maar de vooruitzichten voor een spoedige ver wezenlijking van de plannen daarvoor zijn niet rooskleurig. Wethouder A. de Jong bracht dank aan de gemeente-architect J. Peters, die het fraaie gebouw ontwierp. Hij dankte voorts al degenen, die aan de totstandkoming van deze school een bijdrage hebben geleverd. Hij sprak de wens uit, dat de kinderen op deze school tot alle christelijke en maat schappelijke deugden zullen mogen wor den opgevoed. De heer IJ. Reitsma feliciteerde de voor zitter van de oudercommissie, de heer J. de Jong, het geme itebestuur en het schoolhoofd, de heer L. P. Lambeck, met de officiële opening van deze school na mens „Volksonderwijs" en ,,'t Nul". „Het hoeft geen betoog, dat wij met deze nieuwe school zeer zijn ingenomen". Pickup en versterker Namens de ouders van de leerlingen ver raste mevrouw Jansen het schoolhoofd met een prachtige pickup en versterker als bijdrage voor het muziekonderwijs op school. Een geschenk, dat door de heer Lambeck dankbaar werd aanvaard. Hij deelde zelf overigens ook een ge schenk uit. Een prachtige reproduktie van een werkje van Claude Monnet voor de Prof. van der Leeuwschool als dank voor het onderdak, dat de Prof. Gunningschool in de „noodgebouwen" van deze school mocht genieten. Het geschenk werd door het hoofd van de Prof. van der Leeuw- school, de heer H. Doevendans aanvaard. De heer Lambeck gaf een kort exposé van de school sinds haar oprichting en noemde als doelstelling van het onderwijs aan deze school: het kind de weg wijzen naar een bereikbare plaats in de maat schappij. waar het zich kan ontplooien als een harmonisch en gelukkig mens. „Wij zullen dit trachten te bereiken door op te trekken als een hecht team", aldus de heer Lambeck, die tevens in het kort aangaf, dat de onderwijsvernieuwing op deze school zijn invloed zal doen laten gelden zonder dat daarbij de grondslagen van het gewone lager onderwijs uit het oog zullen worden verloren. W ereldgehedsdag Op vrijdag 13 februari worden, zoals dit reeds vele jaren geschiedt, wederom mil joenen vrouwen en meisjes in alle wereld delen, landen, steden en dorpen opgeroe pen om in gemeenschappelijk gebed de grote noden van deze wereld op te dragen aan God. Het thema is dit jaar: „Heer, ik geloof". De liturgie voor de Vrouwen- Wereldgebedsdag voor dit jaar werd samengesteld door een comité van negen Egyptische vrouwen van de Koptisch-Or- thodoxe Kerk (de oude, door de evangelist Markus gestichte christelijke kerk), de Anglicaanse en de Evangelische kerken en de Christen Jonge Vrouwen Federatie. In Velsen zal deze gebedsdag, die volgens rooster ieder jaar in één der verschillende deelnemende kerken wordt gehouden, zlin bijeenkomsten hebben in de Petrakerk aan de Merwedestraat te IJmuiden-Oost en in de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhel- minakade te IJmuiden. In de Petrakerk zal de liturgie worden verzorgd door een vertegenwoordigster van de Christelijk Gereformeerde Kerk en van de Doopsgezinde kerk. In de Oud- Katholieke kerk geschiedt dit door een vertegenwoordigster van de Christelijk Ge reformeerde kerk en van het Leger des Heils. Velscn-Noord De gebedsuren voor de vrouwen en meisjes in Velsen-Noord worden gehouden in de Da Costaschool aan de Noorderlaan. Hier wordt de liturgie verzorgd door een vertegenwoordigster van de Gereformeer de Kerk en van de Evangelisatie „Ema nuel". Het is bekend, dat elk jaar het aantal deelneemsters aan deze „World Day of Prayer" over de gehele wereld en ook in Velsen zich uitbreidt. Verwacht wordt, dat vooral ook jonge vrouwen en meisjes aan de gebedsdag zullen deelnemen. De agenda van de ouderavond van de Watervliet-kleuterschool, die tevens de jaarvergadering voor de ouders was. werd vrijdagavond in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat vlot afgewerkt. Met een enkel woord be groette de voorzitter van de vergadering, de heer C. Koops, een flink aantal ouders. Hij deelde mee, dat de school na lange tijd eindelijk weer een hoofdleidster heeft en wel mejuffrouw E. J. Brummelman. Het jaarverslag herinnerde aan het afscheid van mevrouw Mantje, die zes jaar lang voorzitster was; aan hoogtijdagen van de kinderen met pasen, pinksteren, het St. Nicolaasfecst en Kerstmis en aan de tra ditie geworden pannekoekenmaaltijd voor de kinderen, die de school verlaten. Bij zondere melding werd gemaakt van de vervaardiging van een complete St. Nico- laaskostuumuitrusting. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat voor de aftredende bestuursleden me vrouw v. d. Wateren, mevrouw Van Beuren en de heer Primowees, die niet herkies baar waren, werden gekozen mevrouw Marks, mevrouw Knippen en de heer Brak. De vergadering werd gevolgd door een lezing, verzorgd door het Voorlichtings bureau voor de voeding over het onder werp „Onze voeding en die van onze kin deren", waarbij de kleurenfilm „Lofzang op de duivel" werd vertoond. Voor de ouders was er een kleine ten toonstelling van plak-, knipsel- en teken werkjes. Van de tweede klas vielen leuke werkstukken van boetseerklei te bewon deren. (Thalia). Ook ditmaal komt het pro bleem van de moderne jeugd weer aan de orde of moet men liever zeggen het pro bleem van de moderne ouders en de opvoe ding, welke zij geven? Wij volgen twee meisjes op haar pad. Het lot, dat een van haar treft, strekt de ander tot leerzaam voorbeeld. Veel levensernst dus in deze film, die van vrijdag tot maandag wordt ingezet. Maandag en dinsdag een episode uit de oorlog, die voornamelijk handelt om twee marineofficieren, die met. hun motor torpedoboten vele successen behalen en na talloze moeilijkheden ervaren, dat ook het commando het nut van hun acties wel be seft. Donderdag gaat de verwrongen af faire van Baby Doll, een film, waarin Elia Kazan beklemmende momenten schept, maar de sensuele sfeer niet van een onge zond sensationele inslag weet te ontdoen. Zondagmiddag geraken wij weer in een warnet van intriges met de film „Het zwaard", een verhaal uit de tijd, dat er over hart en hand van lieftallige schonen vrijelijk door geldzuchtige vaders werd be slist. De liefde overwint evenwel dat be zwaar glansrijk. (R e x). Tot en met maandag draait de Italiaanse romantisering van de halfgod krachtmens Hercules, die wij volgen op zijn legendarische levensweg. Aan de mo derne smaak aangepast amusement met een klassiek vernisje overtrokken. Zondagmiddag wordt in de film „Ge kruiste zwaarden" weer het nodige krijgs geweld op het witte doek gebracht, alles op de ridderlijke wijze, die ons de held doet toejuichen en de schurk het verderf toewensen. Woensdag en donderdag wordt ,De terugkeer van de onzichtbare man" vertoond, minder griezelig dan gewenst, maar om de technische snufjes dan toch nog wel interessant, zeker voor wie „De onzichtbare man" niet zagen (Kennemer-theater) „Dracula" is n wel heel griezelige film over vampiers. Volgens de legende was Dracula een graaf, die na zijn dood terugkeerde op aarde als een bloeddorstig wezen met vleugels. Een voorwaarde voor het wezen om in leven te blijven was het drinken van mensen bloed. Iedereen die met Dracula in aan raking komt verandert eveneens in een vampier. Zeer realistisch werd deze bloe dige legende in beeld gebracht. Zo realis tisch en suggestief zelfs dat de film lang zamerhand berust is geworden door het grote aantal bezoekers dat tijdens de voor stelling flauw valt. Alleen voor degenen die over heel sterke zenuwen beschikken. En zeker niet geschikt voor hartpatiënten. De film draait de hele week in het Kenne- mertheater. (Luxor) „Het meisje Rose Marie is een knap geregisseerde film van Rolf Thiele. Een beetje sensatie, een tikkeltje ironie, soms sarcasme, milde humor en 'n sociale tendens. Dat alles zult ge aantref fen in deze film, die over de knappe ge raffineerde Rose Marie handelt, die met haar lichte zeden in een maand meer ver dient dan een geleerde aan een universiteit in een heel jaar. Duizenden vrienden had zij. Allemaal afkomstig uit zeer vooraan staande kringen. Op 24-jarige' leeftijd wordt zij dood aangetroffen in haar luxueuze flat. Gewurgd. Tot en met woens dag. Donderdag „De luchtslag om Japan". In de matinee „Met trompet en klarinet". Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10