Volume van export 9 percent hoger, van invoer 5 percent lager Relastingopbrenst aanzienlijk lager dan raming van miljoenennota HVA splitst concern in afzonderlijke bedrijven onder één holding mij. CPanda en het bolknakmysterie Wereldnieuws Geen weersverandering Voor 1959 hogere invoer verwacht Bevredigende gang van zaken b(j Excelsior 2 DE BUITENLANDSE HANDEL VAN NEDERLAND IN 1958 Bewezen betere regenkleding. SKIKLEDING GRETHA DE BRUIJN Buitenlands wegtransport in Frankrijk beperkt Wankele positie van Alweco Voor goodo on duurzame vloeren Broekman's Gids 1959 voor incourante fondsen N.A.M.-onderzoek naar olie onder de Noordzee Hooimeijer tevreden over resultaten van 1958 EDELHOUT vloeren AANBOD TOT AANDELENOMWISSELING België kandidaat voor Indonesische theemarkt ZATERDAG 7 FEBRUARI 19 5 9 DE TOTALE WAARDE van de buitenlandse handel van Nederland (invoer en uitvoer tezamen) is in 1958 vergeleken met het voorafgaande jaar met ongeveer 5 percent gedaald. Deze afneming is vrijwel geheel terug te voeren op een prijsdaling, welke verband hield met een lager wereldmarktprijspeil en die dan ook zowel aan de invoerzijde als de uitvoerzijde is terug te vinden, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. De totale handel bleef dan ook naar hoeveelheid nagenoeg gelijk; de in- en uitvoer afzonderlijk echter ontwikkelden zich geheel verschillend. Bij de invoer trad een daling op, terwijl de uitvoer een toeneming deed zien. Deze toeneming was zowel absoluut als relatief groter dan de afneming van het invoer- volume. Dientengevolge moet worden geconstateerd, dat (afgezien van het prijs- effect) de uitvoerstijging het meeste heeft bijgedragen tot de sterke verbetering van de handelsbalans in 1958 ad ruim 2 miljard. Het dekkingspercentage liep hierbij op van 75 tot 89 percent. Aangenomen mag worden dat het totale saldo op de goederen en dienstenbalans met het buitenland in het afgelopen jaar ongeveer 2 miljard gunstiger zal uitkomen dan in 1957, dat wil zeggen op ongeveer 1,5 miljard (vorig jaar 0,5 miljard). De grootste bijdrage aan dit belangrijke betalingsbalanssurplus werd geleverd in het derde kwartaal, toen de invoer nog vry laag was en de uitvoer sedert het begin van het jaar reeds aanmerkelijk was toe genomen. De lichte achteruitgang in het betalingsbalanssaldo in het vierde kwar taal is toe te schrijven aan een omslag van de invoerdaling naar een stijging. Deze zal zich ongetwijfeld in 1959 verder doorzet ten, zodat voor dat jaar een wat lager niveau van het saldo op de lopende reke ning van de betalingsbalans kan worden verwacht dan in 1958. Deze omslag dient te worden gezien in verband met een on verwachte overeenkomstige mutatie in het voorraadverioop, hetwelke in 1958 lichte lijk negatief was. De vermindering van het binnenlandse bestedingsniveau, die in 1958 optrad heeft niet alleen de invoer, met name via een Advertentie Ook voor Hiervoor naar: TWIJNDERSLAAN 7 - HAARLEM Stilliggende fabriek te Oosterhout ernstige belemmering voor rentabiliteit De raad van commissarissen in de n.v. Metaalbuizenfabriek Maatschappij Excel sior te Schiedam deelt mee dat de gang van zaken in het Schiedamse deel van het produktieapparaat gedurende het eerste halfjaar van het per 1 juli 1958 aangevan gen boekjaar 1958/59, rekening houdende met de zeer ongunstige omstandigheden waaronder de vennootschap dit aanving, bevredigend is te noemen. De bedrijfsoverschotten, niet te verwar ren met netto-resultaten, waren in ge- lOemd tijdvak niet onaanzienlijk hoger dan le prognose, waarop de saneringsplannen waren gebaseerd. Deze bedrijfsoverschot- en, alsmede de genomen maatregelen om ie voorraden aan grondstoffen en eind produkten aan te passen aan de behoefte daaraan, hebben de totale schuldenlast gunstig beïnvloed. De voorgenomen rege lingen met de kort- en langgeldgevers zijn voltooid en zijn geheel volgens de daaraan ten gx-ondslag liggende plannen verlopen. Niettegenstaande deze gunstige faktoren wenst de raad van commissarissen nadruk kelijk te waarschuwen tegen ongemoti veerd optimisme, want zolang er geen be vredigende oplossing tot stand is gekomen ten aanzien van de kostbare thans stillig gende fabriek te Oosterhout, zal deze een ernstige belemmering vormen voor een edelijk te achten rentabiliteit van het uit gaande aandelenkapitaal. De orderporte feuille per ultimo januari 1959 is zodanig, "lat een accepteerbare bezettingsgraad in twee ploegen van het Schiedamse bedrijf voor de komende maanden is verzekerd voor die eindprodukten, waarvan bij de samenstelling van de prognose werd uit gegaan. De Nederlandse Internatonale wegver- voersorganisatie deelt mede, dat het Fran se ministerie van Vervoer het aantal auto risaties voor buitenlands wegtransport op Frankrijk aanzienlijk heeft beperkt. Po gingen van de NIWO om deze maatregelen op te doen schorten, teneinde onderhande lingen door de overheden mogelijk te ma ken, zjjn tot dusverre niet gelukt. Goederenvervoerders, die transporten op Frankrijk uitvoeren, moeten er volgens de NIWO op rekenen, dat zij in februari hoog stens tweederde deel van de autorisaties, welke in januari werden uitgegeven, zul len kunnen krijgen. Bovendien zullen deze afhankelijk zijn van het al of niet aan wezig zijn van formulieren voor autori satie en of het toegewezen contingent het verlenen van een of enige autorisaties aan de betrokkenen toelaat. intering op voorraden sterk doen afnemen, maar vormde tegelijkertijd een belangrijke stimulans voor de export doordat als ge volg van een vraagualing op de binnen landse markt meer goederen voor de uit voer beschikbaar kwamen. Een volumestij ging van bijna 10 percent zou anders in de aarzelende wereldconjunctuur van 1958 niet bereikbaar zijn geweest. De ruilvoet met het buitenland, die in 1957 ruim 1 percent Was verslechterd, vooral als gevolg van hogere aardolieprij- zen (Suez) kwam het afgelopen jaar weer op het niveau van 1956 terug, voorname lijk dank zij een terugkeer van de olie prijzen naar een normaler niveau. Uit het verloop van de in- en uitvoerprijzen per halfjaar (exclusief olie en gecorrigeerd voor seizoen) blijkt, dat de prijsdaling bij in- en uitvoer zich, in samenhang met een dalend wereldmarktprijspeil, in de tweede helft van 1958 nog heeft voortgezet. De invoer De vermindering van de invoer beliep het afgelopen jaar ongeveer 11 percent; deze afneming vindt voor een deel zijn oorzaak in een prijsdaling van ongeveer 5 percent en voor het overige doordat de in voer naar hoeveelheid terugliep met even eens ongeveer 5 percent. Percentueel ge zien was de teruggang het grootst bij de import van industriële eindprodukten en wel met name van investeringsgoederen en auto's. De import van landbouwprodukten handhaafde zich op het vrij hoge niveau van 1957. De invoerdaling van grondstof fen en dergelijke werd afgezwakt door een toegenomen invoer van aardolie en -pro- dukten; afgezien hiervan bedroeg de af neming in deze categorie naar volume na melijk meer dan tien percent. De uitvoer Als gevolg van de prijsdaling die ook bij de export optrad bleef de waardestijging hiervan beperkt tot 4 percent, de volume toeneming ad 9 percent is echter zeker op vallend te noemen, vooral indien men een vergelijking trekt met de ontwikkeling van de uitvoer van de andere Westeuropese landen. De stijging van het exportvolume bedroeg in 1956 voor West-Europa 7 per cent en voor Nederland 5 percent, in 1957 respectievelijk 6 percent en 5 percent en in 1958 respectievelijk 0 a 1 percent en 9 percent. In 1956 en 1957 bleef de stijging van de Nederlandse uitvoer ten achter bij die van zijn concurrenten. Dit was het ge volg van het hoge niveau van de binnen landse bestedingen: in 1958 kon de in ge noemde jaren ontstane „achterstand" wor den ingelopen. Zoals gebruikelijk trad de sterkste ex portstijging op in de industriële sector: deze bedroeg namelijk naar hoeveelheid ruim 10 pere nt. De toeneming van onge- Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt is de gang van zaken bij de n.v. Alweco te Veghel over 1957 ongunstig ge weest. Vooral in het tweede halfjaar waren er praktisch geen opdrachten, zo dat in het begin van 1958 werd besloten het bedrijf stil te leggen teneinde nog grotere verliezen te voorkomen. Door gebrek aan middelen kon het klein-automobielproject geen doorgang vinden. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van 22 december 1958 werden de volgende nieuwe commisaris- sen benoemd: mr. P. B. M. de Sévaux te 's-Hertogen'oosch, drs. G. E. J. Nijs te Vught en J. W. Vermeulen te Baarn. De heer D. van der Ploeg werd tot voorzitter van de raad van commissarissen benoemd. Gezien de moeilijke toestand waarin het bedrijf verkeerde besloten commissarissen het fabrieksgebouw met directiewoning te verkopen. Eind februari begin maart, zal een algemene vergadering van aan deelhouders worden opgeroepen waarin de jaarstukken 1957 en 1958 zullen worden behandeld. Eveneens zal dan ter tafel komen het. vraagstuk, welke koers moet worden ingeslagen. veer 4 percent bij de landbouwexport ligt echter eveneens boven het accres in het voorafgaande jaar, zij het dat deze thans in verschillende gevallen (boter, kaas, vers fruit) bij een veel lager prijspeil werd ge realiseerd. Enige daling van betekenis trad alleen op bij de export van cacaoproduk- ten. Deze is waarschijnlijk te wijten aan geringere afzetmogelijkheden van deze produkten in verband met het vrij belang rijk opgelopen prijspeil. De grote stijging van de industriële ex port bad een algemeen karakter, waarbij echter vooral opvielen de hogere uitvoe ren van elektrische machines en toestel len 20 percent, vooral naar West-Duits- land), ijzer en staal 20 percent mede naar West-Duitsland en Engeland) en aardolieprodukten 15 percent, bij hoge re invoer). In verband met de ongunstige situatie op de tinmarkt en als gevolg van de bekende moeilijkheden met Indonesië liep de tinexport als enige grote post in de industriële sector terug. Het uitvoerniveau lag in het vierde kwartaal 1958 (gecorri geerd voor seizoen) bijna 5 percent hoger dan het jaargemiddelde. De industriële uit voer bleef de grootste bijdrage tot de stij ging leveren. Advertentie Wij ontvingen van Broekman's Commis- siebank voor Incourante Fondsen te Am sterdam de gids voor 1959, waarin de voor naamste incourante fondsen zijn opgeno men me< gegevens over hun statutair go- plaatste kapitaal per ultimo 1958, de divi denden over de jaren 19541957 alsmede de laagste en hoogste koersen gedurende de jaren 1956 tot en met 1958. uitstaande obligatieleningen met aflossingsvoorwaar- den, oprichters- en winstbewijzen (totaal aantal van elk uitstaand alsmede aandeel in de overwinst), en de koersen per 31 de cember 1958. Verder bevat de gids vele individueel variërende gegevens over deze fondsen, onder andere ten behoeve van de aangifte voor Vermogens- en Inkomsten belasting. De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft besloten een seismisch zee- onderzoek te verrichten voor de Zuid- I-Iollandse kust, waarmede zij half maart een aanvang hoopt te maken. Afhankelijk van het resultaat van dit onderzoek zal mogelijk een plaats kunnen worden be paald voor het slaan van een eventuele experimentele boring. A. Hooimeijer en Zonen n.v. deelt in aan sluiting op haar mededeling van 24 januari omtrent uitbreiding van de belangensfeer, mede dat het resultaat over het jaar 1958 volkomen aan de verwachtingen heeft be antwoord en gunstig is geweest. U-vi'-"AltVS, HAARLEM ZIJlSTRAAt 96 TtLtl.: 20340 HET STAAT NU REEDS VAST, dat de uiteindelijke opbrengst van het boekings tijdvak 1958-'59 vrij aanzienlijk beneden de raming volgens de miljoenennota 1959 zal blijven. Dit is voornamelijk een gevolg van het feit, dat in de tweede helft van 1958 een geringer bedrag dan was voorzien werd opgelegd aan nadere voorlopige en definitieve aanslagen over het boekjaar 1957 terwijl ook het bedrag, dat aan voor lopige aanslagen over het boekjaar 1958 op het kohier werd gebracht, beneden de verwachting bleef. De totale ontvangsten uit hoofde van kohierbelastingen zijn in het afgelopen jaar beneden die in 1956 en 1957 gebleven. Zij bedragen respectievelijk 2928, 3124 en 3329 miljoen. De opgetreden teruggang heeft voornamelijk haar oorzaak in het verloop van de wegens vennootschapsbelasting geïnde bedragen. De laatste lagen zowel in 1956 tengevolge van toegepaste versnelde inning - als in 1957 op een exceptioneel hoog peil. De teruggang van de ontvangsten uit hoofde van de inkomstenbelasting van 1957 op 1958 is onder meer een uitvloeisel van het feit, dat in 1957 het opleggen van voorlopige aanslagen voor het eerst versneld is afgewikkeld. De opbrengst van de niet-kohierbelastin- gen beliep in december 447,3 miljoen. Dit bedrag vertegenwoordigt de hoogste maandopbrengst van het afgelopen jaar. Ter gedeeltelijke verklaring zij gewezen op dividendbelasting ten bedrage van 40,2 In een vrijdag verschenen bericht wordt een aanbod tot omwisseling van aandelen N.V. Handelsvereeniging „Amsterdam" in aandelen Verenigde H.V.A.-Maatschap- pijen N.V. in de verhouding van 500 aandelen N.V. Handelsvereeniging Amster dam" tegen 500 aandelen Verenigde H.V.A.-Maatschappijen N.V. voorgesteld. De laatste dag van aanmelding is vrydag 6 maart a.s. Indien van het aanbod volledig wordt gebruik gemaakt zal het geplaatste en volgestorte kapitaal van de Verenigde H.V.A.-Maatschappijen N.V. 60 miljoen bedragen, verdeeld In 120.000 aandelen elk groot 500 nominaal, op naam of aan toonder, deel uitmakende van een maatschap pelijk kapitaal groot 80 miljoen. Opneming van de aandelen verenigde H.V.A.- Maatschappjjen N.V. in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam is aangevraagd. Omwisseling van de aandelen kan ge schieden bij de Twentsche Bank n.v., Ne- derlansche Handel-M-aatschappij -en K-as- Associatie n.v, aldus de directie van de Verenigde H.V.A.-Maatschappijen n.v. 4 De internationalisering van hei bedrijf (Ethiopië en misschien Brazilië) heel't reeds lang bij de directie de overtuiging doen postvatten dat de structurele opzet van de maatschappij niet meer in alle opzichten beantwoordt aan de huidige situatie. Na de recente gebeurtenissen in Indonesië acht-de directie het noodzakelijk de structuur van de maatschappij aan de gewijzigde omstan digheden aan te passen in dier voege dat de belangen van de n.v. in de diverse gebieden worden ingebracht in aparte ven nootschappen. waarboven een holding maatschappij wordt geplaatst, welke tevens zal fungeren als financieringsinstituut voor het gehele concern. Op deze wijze wordt enerzijds de gewenste juridische en finan- cieel-economische splitsing van de belan gen geëffectueerd, terwijl anderzijds de eenheid van het gehele concern gewaar borgd is. Teneinde dit doel te bereiken werden in chronologische volgorde de volgende han delingen verricht: a. opgericht werd de Verenigde H.V.A.-Maatschappijen n.v. met een maatschappelijk kapitaal groot 80 miljoen: b. overgedragen werd het gehele niet-Indonesische belang van de H.V.A. aan de V.H.V.A.M. tegen de verplichting van laatstgenoemde maatschappij tot in levering van 30 miljoen aandelen H.V.A.; c. opgericht werd de H.V.A.-Nedenand n.v. met een maatschappelijk kapitaal van 10 miljoen, waarvan 5 miljoen geplaatst werd bij en volgestort door de V.H.V.A.M.; opgericht werd de H.V.A.-Internationaal met een maatschappelijk kapitaal van 10 miljoen, waarvan 3 miljoen geplaatst werd bij en volgestort door de V.H.V.A.M. Voor de omwisseling zal te zijner tijd in een algemene vergadering van aandeelhou ders van de H.V.A. een statutenwijziging worden voorgesteld, inhoudende dat de H.V.A. haar eigen aandelen tot een bedrag van 30 miljoen mag inkopen. Deze inge kochte aandelen zullen door de H.V.A. worden ingetrokken. Na voltooiing van vermelde handelingen en na volledige ge bruikmaking van hèt omwisselingsaanbod zal de V.H.V.A.M. houdster zijn van: 1. alle geplaatste' aandelen in de H.V.A., waarin' de belangen in Indonesië blijven opgeno men; 2. alle geplaatste aandelen in de H.V. A.-Nederland, waarin zijn ingebracht de Nederlandse belangen, met de daarvoor be nodigde kasmiddelen en verder daarop be trekking hebbende activa en passiva: 3. alle geplaatste aandelen in de H.V.A.-Inter nationaal, waarin zijn ingebracht een deel van de niet-Indonesische belangen en de benodigde Nederlandse kasmiddelen; 4. circa 80 percent van de aandelen in de Ethiopische dochtermaatschappij H.V.A. Ethiopia". Hierdoor zal de juridische en financieel-economische splitsing in de bovenaangegeven zin tot stand zijn ge komen. Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! 13. Na nog enkele klappen te hebben uit gedeeld, gingen de twee verbolgen voorbij gangers weer huns weegs, Pat in een ver kreukelde toestand achterlatend. „Oef", zuchtte de detective, „het is niet eenvoudig, om de geheimzinnige meneer X te vinden". „Maar waarom zoek je dan ook zo raar?" vroeg Panda, „als je die sigaar zomaar aan iedereen aanbiedt en hem daarna weer af neemt, krijg je natuurlijk ruzie". „Maak geen aanmerking ens", riep Pat driftig, „ik ben de grote detective Pat O'Nozel en ik ken mijn vak! Ik zoek de verdwenen pro fessor Kalker en daarbij ga ik heel logisch te werk. Zijn verdwijning heeft iets te ma ken met zijn uitvinding, zijn uitvinding heeft i s te maken met een onbekende meneer X en meneer X heeft iets te maken met dit sigaar. Dus heeft dit sigaar iets te maken met de verdwijning van professor Kalker. Voorts„Je maakt het veel te ingewikkeld!"viel Panda hem in de rede. „Laten we liever de werkplaats van de professor eens onderzoeken, misschien vin den we daar iets, dat een aanwijzing voor zijn verdwijning kan zijn". „Hou je mond! Je hoeft mij niet te vertellen, hoe ik moet speuren!", raasde de speurder. „IK bepaal, wat we gaan doen. Kom mee, we gaan eerst naar de werkplaats van de professor. Misschien vinden we daar iets, dat een aanwijzing voor zijn verdwijning kan zijn!" Maar toen ze in de werkplaats kwamen, wachtte hun een nieuwe verrassing: de werkplaats was leegNa de professor was nu ook zijn uitvinding verdwenen! miljoen. In april dit is de maand waarin de opbrengst van deze belasting in het algemeen een jaarlijkse top vertoont werd 28,0 miljoen geïnd. De hoge op brengst van de dividendbelasting in de verslagperiode hangt vooral samen met de uitkering van een bonus door een grote onderneming. De totale opbrengst van de niet-kohier- belastingèn is van 1957 op 1958 gestegen van 4606 miljoen tot 4751 miljoen, der halve met 145 miljoen. opbr. '57 opbr. '53 verschil (in milj. gld.) loonbelasting 1141 1212 -f 71 dividendbelasting 93 164 T 71 accijns tabak 442 470 -I" 28 registratierechten 75 102 27 successierechten 112 130 18 omzetbelasting 1424 1393 31 invoerrechten 869 817 52 De stijging van de opbrengst van de loonbelasting staat onder meer in verband met het feit, dat de loonrondc van begin augustus 1957 ter compensatie van de huurverhoging in het afgelopen jaar vol ledig in de ontvangsten heeft doorgewerkt. Bij de omzetbelasting vond een daling plaats, ondanks de verhogingen van de tarieven voor een aantal artikelen van 1 augustus 1957 en van 10 februari 1958. De op zich zelf opbrengstverhogende invloed van bedoelde tariefswijzigingen is meer dan gecompenseerd door de vooral dooi de verminderde voorraadvorming opge treden teruggang van de nationale beste dingen. In de teruggang van de ontvangsten aan invoerrechten tenslotte komt het zeer lage niveau van de invoer in het afgelopen jaar tot uiting. De daling werd beperkt doordat de onder invoerrechten verantwoorde in komsten wegens het bijzonder invoerrecht op benzine van 1957 op 1958 zijn toegeno men. Uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen werd heden vernomen, dat op het ogenblik overleg gaande is over de mogelijkheid van het overbrengen van de veilingen van Indonesische thee van Ne derland naar Antwerpen. Dit overleg tus sen Indonesische theccxporteurs en Bel gische firma's wordt „in het stadium waarin de zaak zich thans bevindt, op niet- officiële wijze gevoerd". Bij de pogingen van Indonesische zijde om de markten voor Indonesische pro dukten naar elders overgeplaatst te krij gen, heeft Antwerpen getracht, zowel de tabaks- als de theemarkt in deze stad ge vestigd te krijgen. Onlangs zouden echter Indonesië en West-Duitsland hebben be sloten, dat de Indonesische tabak te Bre men aan de markt zal worden gebracht. Loos. Een onbekende wierp gisteren een aktentas in de ingang van de Russische ambassade te Washington. Een perso neelslid van de ambassade smeet de tas de straat op en waarschuwde de poli tie. Deze trok een cordon om het ge bouw. Een ploeg deskundigen op het gebied van helse machines vond in de tas boeken en geschriften. De dader heeft men niet kunnen vatten. Eerbied. De hertog van Edinburg heeft een eredoctoraat in de rechten van de universiteit van Karatsji in ontvangst genomen. De hertog zei in zijn toe spraak, dat hij niets van recht afweet maar er „een zekere eerbied" voor heeft. Verachtelijk. Premier Ben Goerion van Israel heeft Pasternak's roman „Dok ter Zjiwago" een van de verachtelijkste boeken genoemd die ooit door een man van Joodse afkomst over Jodc-n is ge schreven. Pasternak toont zich een vu rig voorstander van het opgaan der Joden in de overige bevolking en niet van het zionisme, aldus de premier. Belangrijk. Het aanlal spionnen in Oos tenrijk is „geweldig" aldus heeft de Oostenrijkse minister van Binnenland se Zaken, Oskar Helmer, op een pers conferentie meegedeeld. De activiteit is niet zozeer tegen Oostenrijk gericht, maar de strijd gaat tussen buitenland se spionage- en contra-spionageorgani- saties. Helmer zei dat Oostenrijk in dit opzicht even belangrijk is geworden als Zwitserland tijdens de tweede wereld oorlog. Dubbelganger. De acteur Irving Fisher, die dikwijls als dubbelganger van ex-presi- dent Truman optrad, is op 73-jarige leef tijd overleden. De Republikein Fisher leek zo sprekend op de voormalige De mocratische president, dat hij veel vrienden van Truman wist te misleiden. Ontslagen. De 66-jarige ex-S.S. generaal Sepp Dietrich voormalige commandant van Hitiers lijfwacht, is wegens zijn slechte gezondheid uit de gevangenis van Landsberg, nabij Miinchen, ontsla gen. Vorig jaar was hij door het ge rechtshof van München tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens zijn aandeel in de moord op zes nazi-leiders in 1934, in de „nacht van de lange messen". Verschalkt. Vijf studenten uit Manchester hebben woensdag de Amerikaanse vlag laten wapperen op het dak van de Rus sische ambassade te Londen. Russische functionarissen lieten de „Stars and Stripes" na ontdekking verwijderen. De studenten zeiden de Russische am bassade te hebben uitgekozen omdat deze het zwaarst bewaakte gebouw in Londen is. Zij waren via de tuin op het dak geklommen, dat achttien meter bo ven de grond is. Europees. In de eerste helft van 1960 komt er een prototype van een „Europese tank" van dertig ton gereed, een pro- dukt van Frans-Westduitse samenwer king. Andere gezamenlijke scheppin gen, zo heefjj,. de Westduitse minister van Defensie, Strauss, aan de pers meegedeeld, zijn een hefschroefvlieg- tuig en een militair transportvliegtuig. Aan Frankrijk zijn of worden bewape ningscontracten gegeven ter waarde van een miljard mark. Afgewezen. De drie rechters in het pro ces te Pretoria, waar 28 niet-blanken en twee blanken terechtstaan wegens verraad, hebben een verzoek van de verdedigers om het proces naar Johan nesburg te verplaatsen afgewezen. Zij menen dat overbrenging van het pro ces naar Johannesburg wrijving, zo niet onrust zou kunnen veroorzaken. De verdediging eiste daarop nietigver klaring van de aanklacht. Ongeluk. Twee kermisklanten zijn met hun auto en hun dieren een beer, een aap, een vos en een schildpad ten gevolge van gladheid van een weg in de Attersee, een meer in Opper-Oosten- rijk, geraakt. Alleen de schildpad heeft het ongeluk overleefd. De twee man nen konden zich door toedoen van de beer niet in veiligheid stellen. Bezwaren. Vele leden van het Zweedse parlement hebben bezwaar gemaakt te gen televisie-uitzendingen van parle mentsvergaderingen. Zij vinden dat de kijkers door het zien van de lege plaat sen in de vergaderzaal een verkeerde indruk krijgen van de werkzaamheid der volksvertegenwoordigers omdat zij „niet weten dat het meeste werk in de commissies geschiedt." Ook is het een bezwaar genoemd dat partijleiders om wille van de uitzending gedeelten van reeds eerder in het parlement gehou den redevoeringen moeten herhalen. Het centrum van het hogedrukgebied den op. De weerstoestand verandert de heeft zich verplaatst naar de Pools-Russi- komende 24 uur niet veel. Alleen wanneer sche grens en verwijdert zich in oostelijke de bewolking en mist minder worden kan richting. Bij de Golf van Biscaye daalt de gemiddelde temperatuur iets stijgen, de luchtdruk als gevolg van een toegeno men depressieactiviteit. Daardoor komt er iets meer wind uit zuidoostelijke richting. In verband hiermee komt iets drogere lucht uit Duitsland in beweging, maar mist en bewolking hebben zich ook daar verder uitgebreid. Waar de grens van de wolkenlaag zich bevindt zijn- de maxi mumtemperaturen plaatselijk zeer ver schillend- Zo werden gisteren op plaatsen in Noord-Frankrijk en West-Duitsland, die onderling minder dan 100 km. van elkaar verwijderd zijn, maxima geregistreerd die bijna 10 graden verschilden. In Midden- Frankrijk liep het kwik zelfs tot 17 gra- WEERRAPPORTEN Zondag 8 februari Zon op 8.10 uur, onder 17.39 uur. Maan op 8.03 uur, onder 18.52 uur. Maandag 9 februari Zon op 8.08 uur, onder 17.41 uur. Maan op 8.30 uur, onder 20.01 uur. Maanstanden 7 febr. 20.22 uur nieuwe maan. 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 februari Hoog water 3 30 en 15.44 uur. Laag water 11.28 en 23.48 uur. Zondag 8 februari Hoog water 4.13 en 16.24 uur. Laag water 12.12 en uur. Maandag 9 februari Hoog water 4.51 en 17.02 uur. Laag water 0.29 en 12.50 uur. Het hoog en iaag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- MA en binnenland heden op G morgen 7 uur Neerslag: a 2 2 laatste 34 uur £•5 E ïu 2 S3 Den Helder mist O -3 0 Ypenburg mist 0 -4 0 Vlissingen geheel bew O -3 0 Eelde dichte mist zo -4 0 Twente mist windst -6 0 De Bilt mist 0 -3 0 Eindhoven mist windst. -5 0 Vlv. Z.-Limb mist O -4 0 Helsinki geheel bew. zw -3 0 Stockholm mist wzw -8 0 Oslo geheel bew 0 -10 0 Kopenhagen mist zo -2 0 Aberdeen onbewolkt z -2 0 Londen gpheel bew. O 1 0 Amsterdam mist O -4 0 Brussel mist ono -5 0 Luxemburg onbewolkt no -4 0 Parijs onbewolkt ono -1 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 3 0 Nice onbewolkt n 7 0 Grenoble onbewolkt windst. -3 0 Berlijn ijsnaalden O -6 0,1 Frankfort onbewolkt no -6 0 München onbewolkt windst- ■12 0 Zürich mist windst. -5 0 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt 0 -3 0 Wenen geheel bew. zo -5 0 Innsbruck onbewolkt windst. -6 0 Rome onbewolkt ono 5 0 Ajaccio onbewolkt ono 4 0 Algiers zwaar bew. zzw 12 0 Madrid geheel bew. windst. 3 0 Mallorca half bew. O 10 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2