belangrijke prijsverlaging VELPON lijmt alles Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Wereldomspannende zorgen van Leger des Heils Kort en bondig FILATELIE. Weer een jaar geëist tegen directeur van „Starlift" Voorwaardelijke gevangenisstraf voor Heemsteedse veehouder Orkestconcert voor het P.E.N. met debuterende zangeres KERKELIJK LEVEN Veestapel verregaand verwaarloosd 9 vanaf Weer dichte mist over Nederland Prof. O. B. de Kat in Rijksadviescommissie Locomotief ontspoord bij Amsterdam C.S. Drie perrons buiten dienst HAARLEMSE POLITIERECHTER Twee bejaarde mensen omgekomen door Gerechtshof Leeuwarden Wel voorsorteren bij het linksafslaan op een kruispunt verstikking Bob Buys bekroond ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Fiat verhoogde zijn productie, de Euromarkt verlaagde de invoerrechten vandaar dit voordelige nieuws. Vraag ook de verlaagde prijzen van de andere Fiat typen! Imp.: I.Leonard Lang's ^utom°bie,bcd:^en719N74V4 Stadhouderskade 114' - Amsterdam Tel. 719744 Advertentie Dezer dagen verscheen t,e Londen het International Year Book 1959 van het Leger des Heils, waarin onder meer is opgenomen de nieuwste statistiek van deze over de gehele wereld verspreide organisatie. Uit de cijfers blijkt, dat er in de afgelopen tien jaren tieneneenhalf miljoen mensen een plaats „op de zondaarsbank" hebben inge nomen: dat de aanhang van het Leger des Heils in deze periode met tien percent is gestegen en dat het jeugdwerk met vijfen twintig percent werd uitgebreid. Behalve het opsommen van getallen wor den er vele herinneringen opgehaald aan de belangrijkste gebeurtenissen uit het leger in het afgelopen jaar. Als een van de meest bijzondere daarvan wordt genoemd de commissionars-conferentie in juni 1958 met na afloop een indrukwekkende samen komst in de Royal Albert Hall, waar een groot aantal jonge mensen zich toewijdde aan de dienst overzee. Nadrukkelijk werd op de commissionersconferentie net onver anderd karakter van het Leger des Heils vastgesteld, te weten: a. functie: zending onder „the man in the streef'; 2. verantwoordelijkheid: evangelisatie onder de niet-kerkelijke massa's: c. doel van alle maatschappelke werk: bekering van ieder, die onder de ver kondiging van het Leger komt. Uit een overzicht van het werk in Noord- Afrika ontlenen wij het volgende citaat: „Vele kameraden, wier werk veelvuldige en verre reizen naar afgelegen streken ver eist, kent men als heilsoldaten, en zij wor den door de Algerijnen gerespecteerd. Het Leger kan zijn werk dan ook zonder veel zorg voortzetten. Men moet daarbij beden ken, dat er ongeveer 400.000 Algerijnen in de Franse industrie werken; een goed deel daarvan overnacht in onze asyls en tehui zen en als ze dan thuiskomen, vei tellen ze wat het Leger des Heils voor hen deed Uit de overzichten der verschillende ter- ristories maakten wij de volgende notities: In Engeland zal dit jaar een bijzondere actie beginnen, een zogenaamd zeven jaren-plan. In Australië is een zondags school per post georganiseerd voor de af gelegen streken. De eerste twee Legerzalen zijn geopend in oostelijk Nieuw Guinea. In het noorden van Brazilië werd een eerste korps geïnstalleerd tijdens een openlucht samenkomst waaraan een brandweermu ziekkorps medewerking verleende. Het hoofdkwartier in Finland ontving brieven van oud-heilsoldaten achter het IJzeren Gordijn, die naar Leger-radio-uitzeridingen luisterden en trouw ên verbondenheid aan Christus en het Leger betuigden Drie korpsen zijn geopend in het pygmeeën- district van Frans Eq. Afrika, Een nieuw en ruim jeugdcentrum in Berlijn is in ge bruik genomen. In Hongkong is een poli kliniek geopend. Overzeese zendingsofficie ren maken in India niet meer dan 5 °/o van het totale officierskorps aldaar uit; 2400 Indiase en 103 overzeese officieren werken thans in dit territorium. In Indonesië tellen de vier melaatsen kolonies meer dan 1000 patiënten: mede dank zij moderne medicijnen is er voor velen genezing mogelijk geworden. Een overstromingsramp in Pakistan bracht teams van het Leger in 67 dorpen. In Zuid-Afrika bouwden mannelijke en vrou welijke heilsoldaten eigenhandig een zaal; sommige vrouwen droegen de loodzware steenblokken op het hoofd over een afstand van meer dan vijf mijl. Er werkt een kapi tein op een afgelegen punt van Vuurland onder de laatste overlevenden van de Ala- calufes, een primitieve Indianenstam.waar van er nog slechts 55 in leven zijn. In Genève werd in dezelfde zaal (Salie de la Réformation) waar 75 jaar geleden de Ma- réchale door publiek en pers werd uitge jouwd. een feestelijke jubileumsamenkomst gehouden bij het 75-jarig bestaan van het Leger in Zwitserland. Thans waren publiek en pers vol lof en de regering gaf een her denkingspostzegel uit. Aan hen die er zich nader voor interes seren kunnen wij mededelen, dat het Year Book te verkrijgen is bij het Handeisdepar- tement van het Leger des Heils te Am sterdam. Het eenheidsconcilie De aankondiging van Paus Joannes XXIII, dat hij voornemens is een oecume nisch concilie bijeen te roepen, heeft, naar de Vaticaanse radio meldde, een gunstig onthaal gevonden in geheel de wereld bij allen, die de hereniging der kerken een warm hart toedragen. De New York Herald Tribune noemt de beslissing van de Paus een .historische stap en meent, dat de ge- Over h.et grootste deel van ons land is vanmorgen weer een vrij zware mist ko men opzetten. Vooral in oostelijk en zui delijk Nederland, in het bijzonder Zuid- Limburg, is de mist zeer dicht. On sommige plaatsen is het zicht niet meer dan een meter of dertig. Volgens de Wegeninformatiedienst van de K.N.A.C. is vooral in de omgeving van Breda het. zicht zeer slecht. Dit geldt ook voor de Haarlcmmermeerpolder en de Wie- ringermeer. Veel vertraging ondervind het scheep vaartverkeer bij Rotterdam en Amsterdam. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan prof. J. Wiegers te Amsterdam en R. J. Draijer te 's-Gravenhage op hun verzoek eervol ont slag verleend als lid van de Rijksadvies commissie Schilderkunst. In hun plaatsen zijn benoemd prof. O. B. de Kat te Over- veen en J. J. van Heel te 's-Gravenhage. hele wereld met de grootste belangstelling de komende vergadering van de prelaten der r.-k. kerk tegemoet ziet. Zij immers is een bolwerk, dat onnoemelijke krachten kan opbrengen op een ogenblik, waarop de gewetens der mensen zo verschrikkelijk in beroering gebracht worden. Ook de geestelijke leiders van de Angli caanse kerk in Engeland hebben een bij zondere belangstelling aan de dag gelegd. Een woordvoerder van de bisschop van Canterbury heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij nog geen enkel definitief standpunt kon geven. Maar de dagbladen, die het bericht van commentaar voorzagen, wijzen erop, dat de hereniging der kerken reeds lang geleden ter sprake is gebracht door de leiding van de Anglicaanse kerk. In de U.S.A. heeft de voorzitter van de Nationale Raad van Kerken, die een groot deel der protestantse kerken omvat, ver klaard, dat alles wat een stap vooiuit be tekent naar de eenheid, met grote vreugde zal worden aanvaard. De aartsbisschop van de orthodoxe kerk te Antiochië heeft gezegd, dat het een won derbaarlijke zaak zou zijn als men even tueel tot een eenheid van de christenen zou kunnen komen. De secretaris-generaal van de Canadese protestantse kerken heeft ge zegd, dat de aangekondigde plannen van Joannes XXIII met de grootste belangstel ling zullen worden gevolgd door alle be langhebbende protestantse kerken. Ook op de protestanten van Zwitserland heeft het initiatief van de Paus een diepe incruk ge maakt, zoals in de Zwitserse kranten tot uitdrukking komt. Tenslotte citeerde radio-Vaticana de uit lating van de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft, die zei bijzonder getroffen te zijn door de aankondiging. De beslissing van Joannes XXIII, aldus dr. Visser 't Hooft, is een bewijs voor het ontzaglijke belang, dat in onze tijd het vraagstuk van de eenheid der kerken inneemt en van de grootheid van de oecumenische zending. Om ruim negen uur gisteravond is de elektrische locomotief van de trein uit Bazel even vóór het Centraal Station in Amsterdam ontspoord. Delo.cpjnótief trok een er achter rijdend rijtuig mee. Door dez eontsporing werden drie per rons van het station onbruikbaar. Het rei- zigersvervoer van en naar Amsterdam ondervindt vertraging. Hoewel men de ge hele nacht gewerkt heeft om de locomotief weer in de rails te krijgen was dit van morgen nog niet gelukt. Directie aansprakelijk. Vorig jaar heeft zich in een houtzagerij te Poeldijk een dodelijk ongeval voorgedaan, waarvoor de directie aansprakelijk werd gesteld en door het Delftse kantongerecht veroordeeld lot een boete van honderdvijftig gulden. Voor het afvoeren van afval was in het bedrijf een buis met drie ijzerdraadjes aan het plafond bevestigd. Het geheel woog tweehonderd kilo. Deze toestand bestond al achttien jaar. Toen een arbeider zich tijdens het werk aan de buis vastgreep schoot deze los en viel op hem, tengevolge waarvan hij is overleden. Uniform examen typen. Aangezien het machineschrijven op steeds meer scholen als facultatief of verplicht leervak wordt ingevoerd, wordt het wenselijk geacht een landelijk schoolexamen met uniforme exameneisen en beoordelingsnormen vast te stellen en een landelijk schooldiploma in te voeren. Elf organisaties op het ter rein van de type-examens hebben zich be reid verklaard zich te verbinden tot alge meen geldende en uniforme regelingen voor een nationaal schooldiploma. Deltawerken. De Deltadienst van de rijkswaterstaat heeft aanbesteed het ma ken en leveren van gewapend betonnen caissons en opzetstukken. Laagste inschrij ver J. A. Leys uit Kapelle-Biezelinge met 1.374.000. De laagste inschrijfster voor het maken van een loswal in het Veerse Gat en het inrichten van de werkhaven langs het Veerse Gat. met bijkomende wer ken in de gemeente Vrouwenpolder is de Amsterdamse Ballastmaatschappij met 212.700. Bcrlijns burgemeester. De burgemees ter van Wcst-Berlijn. Willy Brandt, zal op uitnodiging van de Nederlands-Duitse Ka- mor van Koophandel op 14 april tijdens de Utrechtse technische voorjaarsbeurs een rede houden over „Berlijn in de Westeuro- pese Economie". Beëdigd. Gisteren zijn in het marine- vliegtuigkamp Valkenburg bij Leiden 33 officieren beëdigd, waarvan 21 beroeps officieren en 12 officieren behorende tot de Koninklijke Marinereserve. Bij de be ëdigden was de luitenant ter zee van vak diensten der 2e kiasse J. de Boer uit Haarlem. Heling van jenever. Een naspel van een omvangrijke jeneverdiefstal te Schie dam, waarvoor een chauffeur-expediteur is veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf, diende voor de Amsterdamse politierechter. De broer van de chauffeur, een inwoner van Badhoevedorp, had zich te verantwoorden wegens heling van fles sen én" vaten jëhëver. Hij had dezé door verkocht aan bekenden tegen vijf gulden per liter. Ofschoon hij, in tegenstelling tot zijn verklaringen voor de rechter-commis- saris, vertelde niet geweten te hebben dat de jenever van diefstal afkomstig was, ver oordeelde de politierechter hem tot drie maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging geëist van het vonnis van de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen de 59- jarige directeur-eigenaar van de n.v. „Starlift", te Leidsendam. Omdat de verdachte zijn financiële be langen grotendeels verlegd zou hebben naar België en er dus gevaar bestaat dat hij, door naar België uit te wijken, zou trachten zich aan de tenuitvoerlegging van de straf te onttrekken, eiste de procureur- generaal tevens de gevangenneming van de verdachte op de dag van het arrest, 20 februari. De verdachte werd ervan beschuldigd dat hij in 1955 en 1956, toen „Starlift" on derdelen vervaardigde voor de vliegtuig fabriek Fokker, keer op keer de prijzen op de facturen heeft verhoogd en dat hij zijn employés opdracht had gegeven de interne administratie met de verhoogde prijzen in overeenstemming te brengen. De directeur betoogde dat de prijzen voor Fokker moesten worden verhoogd omdat zij gebaseerd waren op een foutieve uren- administratie. De facturen waren te laag omdat er te weinig arbeidsuren genoteerd waren door slordigheid en onbekwaam heid van het personeel. Het verhogen van de factuurprijzen was zijns inziens dus ge rechtvaardigd. Hij ontkende de calculator van de Fokkerfabriek te hebben omge kocht. Hij had de man slechts beloond voor de hulp, die hij had verleend bij het berekenen van de prijzen. „Op alle mogelijke manieren werd de urenadministratie vervalst. Arbeidsuren, die voor allerlei andere opdrachten be steed waren, werden voor rekening van Fokker geboekt. De orders van de direc teur durfden wij niet te weerstreven, want anders zouden wij wel eens ontslagen kun nen worden". Dat verklaarden zowel de ex-bedrijfsleider als twee boekhouders van wie er thans nog n in dienst is van „Starlift". „Als Fokker maar eens een grondige controle had gehouden, was alles zeker aan het licht gekomen", verklaarde een 28-ja- rige assistent-boekhouder, die inmiddels een andere baan gevonden heeft. Het was deze jongeman, die tenslotte, toen de span ning voor hem te groot werd, de zaak bij de politie heeft aangegeven. Hij vertelde hoe er eens een waarschuwing was geko men van de calculator van Fokker dat er gecontroleerd zou worden. In allerijl werd toen de gehele administratie op za terdagmiddag naar het huis van de boek houder gebracht. Dag en nacht heeft men toen met een paar man zitten vervalsen om de urenadministratie tijdig aan te passen aan de door de directeur verhoog de rekeningen. De originele kaarten wer den later verscheurd. Fokkercalculator deed mee Een 49-jarige ex-calculator van de vlieg tuigfabriek Fokker verklaarde dat de ver dachte was begonnen met een briefje van honderd naar zijn privé-adres te sturen. De calculator had toen nog niets onoir- baars gedaan. „U had het direct terug moeten sturen. Daarmee is de ellende be gonnen", zei de president. „Ja, maar dat zag ik toen niet zo in. Ik kon het goed ge bruiken" zei deze getuige. Daarna was het van kwaad tot erger ge gaan. Op het toilet van een Rotterdams café had de verdachte hem eens 350.- in de hand gestopt. Toen was het al zo ver gekomen, dat de calculator zelf de prijzen bepaalde, die de verdachte uiterlijk zou kunnen rekenen. Verdachte gaf hem lijst jes met de prijzen welke hij graag zou willen rekenen. Daarnaast moest de calcu lator dan de prijzen invullen, die hij nog zou kunnen goedkeuren. De uiteindelijk bere kende prijzen waren alle met een paar honderd, vaak met een paar duizend gul den verhoogd. De procureur-generaal verklaarde dat de employés van de „Starlift" eventueel nog vervolgd zullen worden wegens hun aan deel in de malversaties. De verdediger, mr. W. D. van der Kuil achtte de opzet tot wederrechtelijke be voordeling niet bewezen. Hij betoogde dat voor alle Fokkeropdrachten verschillende overeenkomsten waren gemaakt en dat het niet vaststaat welke arbeidsuren ver dachte w i en welke hij niet in rekening mocht brengen. De administratie was on juist geweest en toen de verdachte dit merkte had hij de zijns inziens te lage prijzen verhoogd. Daarna had hij het per soneel opdracht gegeven de urenadmini stratie in orde te maken. Het personeel had helemaal niet behoeven te vervalsen de directeur had daartoe trouwens ook geen opdracht gegeven. De verdachte ontkende dat hij had willen zwendelen. „Het is allemaal alleen maar een kwestie van cijfers", zei hij. Het hof zal op 20 februari arrest wijzen NAVO-oefcning. Het 800ste eskader vliegtuigen van de Britse vloot zal .op 10 februari naar Nederland komen voor oefe ningen met de Nederlandse vloot. De oefeningen zullen twee weken duren. Het Britse eskader bestaat uit Seahawks. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdag een 56-jarige Heemsteedse veehouder wegens dieren mishandeling veroordeeld tot 50 boete subs, tien dagen en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bovendien zal hem zijn vee stapel worden teruggegeven. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de laatste maanden van w-io jaar twaalf varkens, vijftien biggen een paard opzettelijk heeft verwaarloo. d. Op het moment, dat de politie ingreep, was een der varkens al drie maanden verlamd als gevolg van ondervoeding. Het dier was niet in staat bij de trog te komen. De veehouder haalde er al die tijd geen dierenarts bij. De biggen waren totaal on dervoed en ook de varkens kregen niet vol doende voer. Het paard zakte voor de wa gen van verdachte herhaaldelijk van on dervoeding en oververmoeidheid in elkaar. Het bleek, dat het paard in de stal weiger de te gaan liggen, omdat het stro volkomen vervuild was. Niet zodra had het dier vers stro gekregen, of het ging liggen, en kwam tot rust. Overigens zijn alle dieren van de veehouder na de inbeslagneming behoorlijk opgeknapt. Een Heemsteedse dierenarts en de ver balisant, een brigadier van de Heem steedse politie, vertelden bijzonderheden over de toestand, die zij in de stal aan de Van der Waalslaan hadden aangetroffen. Alles was volkomen vervuild, de drek lag zelfs in de voederbakken. Ook het voer was niet in orde. Het bestond onder ande re uit in staat van ontbinding verkerende slachtafval. De schillen, die de veehouder bij zijn klanten ophaalde, verkocht hij in plaats ze aan zijn beesten te geven. De verbalisant vertelde nog, dat een onderzoek was ingesteld, nadat boeren in de omgeving aangifte hadden gedaan. Zelfs tot in de Haarlemmermeer was het door gedrongen. dat de Heemstedenaar zijn veestapel ergerlijk verwaarloosde. „Ik ben geen beul. edelachtbare. Ik heb niet eens een zweep", verweerde ver dachte zich. toen de slechte toestand van het paard ter sprake kwam. Hij zei niet te begrijpen, hoe het dier ondervoed kon zijn. Hij moest, bij de koop zijn bedrogen. Daarop las de politierechter een verkla ring voor van de vorige eigenaar, die tij dens het onderzoek met het paard was ge confronteerd. Deze gewezen stalmeester uitte hierin zijn grote verontwaardiging over de verandering ten kwade van het paard, nadat het in het bezit van de Heem stedenaar was gekomen. Verdachte heeft inmiddels een voorschot van de gemeente gekregen om de onder komens voor het .vee op te knappen. Dit is inmiddels geschied De officier van Justitie, mr. J. Wiarda sprak van een Augiasstal, die noodzake lijk schoongemaakt moest worden. Hij zei 'n dergelijk geval van opzettelijke die renverwaarlozing nog nooit te hebben mee gemaakt en weet het gebeurde aan de on verschilligheid van verdachte. Daarop vor derde de officier genoemde straf. Toen de veehouder bezwaar tegen de boe te maakte, merkte de rechter verontwaar digd op, dat verdachte blij mocht zijn, dat de gemeente Heemstede hem heeft gehol pen bij het opknappen van de hokken en dat hij niet zou worden veroordeeld tot een hogere straf dan de 'geëiste. Mr. Peter sen vonniste tenslotte conform de eis. Dierenverwaarlozing in Haarlemmermeer Een 28-jarige inwoner van Haarlemmer meer werd veroordeeld tot 60 subs. 18 dagen, omdat hij in december zijn vier ko nijnen zodanig heeft verwaarloosd, dat een der dieren de hongerdood stierf en de an dere drie dit lot zouden hebben gedeeld als de politie niet had ingegrepen. De rechter verklaarde de drie nog levende konijnen verbeurd. De officier van Justitie in deze zaak, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had 100 boete subs. 30 dagen en ver beurdverklaring geëist. Volgens een dierenarts in Hoofddorp was het hok, dat in de tuin van verdachte stond, verregaand vervuild. Het verhon gerde konijn moet ten minste twee weken dood in het hok bij de nog levende dieren hebben gelegen. Verdachte ontkende zijn beesten te wei nig voor te hebben gegeven. Enige dagen voor de inbeslagneming had hij nog in het hok gekeken en geen dood konijn aange troffen, zei hij. De officier noemde dit een bijzonder ernstig geval van dierenver waarlozing en vordérde genoemde straf. In zijn laatste woord zei verdachte nog: „Ik voel mij niet schuldig. Ik heb de die ren goed gevoerd en ze niet verwaarloosd". Verzekeringsmaatschappij opgelicht De politierechter veroordeelde een 22- jarige Beverwijkse kantoorbediende, wie valse aangifte, valsheid in geschrifte en oplichting ten laste was gelegd, conform de eis tot 100 subs. 30 dagen en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Verdachte werkte op de boekhouding van een levens verzekeringmaatschappij .Hij bezat een bromfiets, waarvan hij de verzekering liet overschrijven op de maatschappij, waar bij hij in dienst was. Op een dag las hij een advertentie, waar in gegadigden werden gevraagd voor een wereldreis per kampeerwagen. Verdach te ging hierop in. Hi.j had echter niet de 2500, die hij tevoren zou moeten storten. Hij leende geld en betaalde in totaal dui zend gulden. Om aan nog meer geld te ko men deed de jongeman bij de politie in Beverwijk aangifte van diefstal in Wijk aan Zee van zijn bromfiets. Verder maak te hij valse schade-aangifteformulieren omtrent de vermissing op en diende de ze in bij /.ijn eigen maatschappij. Latei- inde hij 250. T'jdens de zitting nam de verdachte een weinig deemoedige houding aan. Hij uitte zelfs zijn misnoegen over het feit, dat zijn bromfiets na de inbe slagneming door de politie zou worden ver waarloosd. Mr. Petersen hield hem voor, dat hij er met een geldboete en een voor waardelijke gevangenisstraf bijzonder goed af kwam. ITALlë. Honderd jaar geleden ver schenen de eerste postzec/els van Sicilië. Dit feit is herdacht met een serie van twee postzegels in de waarden 25 lire (blauwgroen) en 60 lire oranjebruin Op beide zegels komt een reproduktie voor van de uitgifte 185:9 met het por tret van koning Ferdinand I en wel de 2 gr. op de 25 lire en de 5 gr. op de 60 lire. CANADA. Op 23 februari a.s. zal een postzegel van 5 c. (blauiv) in. omloop worden gebracht. Die dag is het vijftig jaar geleden, dat Jack MacCurdy zijn eerste vlucht maakte met de „Silver Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ar rest gewezen in de zaak over het naar links vóór elkaar heen passeren bij een kruispunt. Het gerechtshof bepaalde dat in die gevallen, waarin men moet voorsor teren bij het naar links afslaan, het be paalde artikel 20 lid 1 van het Wegenver keersreglement, dat voorschrijft, dat men zich niet zonder verkeersnoodzaak op de linkerweghelft mag begeven, opgeheven wordt door artikel 28 van hetzelfde regle ment, waarbij voorsorteren wordt voorge schreven. Het gerechtshof acht dit ook logisch en zegt o.m. dat bijvoorbeeld voor grote bus sen het achter elkaar langs rijden niet eens mogelijk is. Het gerechtshof heeft de verdachte, een inwoner van De Blesse, die terecht stond wegens het links voor een tegemoetkomende en eveneens afslaande auto passeren, ontslagen van rechtsvervol ging. Hij was zowel door de kantonrechter te Heerenveen als door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens het rij den op de linkerweghelft zonder verkeers noodzaak. Deze vonnissen waren geba seerd op de opvatting van de Hoge Raad, dat men op een kruispunt niet moet voor- Advertentie In Kats op Noord-Beveland zijn twee mensen door verstikking om het leven ge komen. Een derde is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. Toen een wijkverpleegster bij het huis je van de familie Markusse, twee broers en een zuster, aankwam, werd haar niet opengedaan. Zij waarschuwde de politie, die zich toegang tot het huisje verschafte. De 73-jarige heer A. Markusse en zijn 76- jarige zuster bleken te zijn overleden. De andere broer was bewusteloos. Gebleken is dat de beide broers des nachts zouden waken bij hun zieke zuster. Zij hebben toen een butagaskacheltje aangestoken. De ka mer was geheel afgesloten en de luiken waren voor de buitenramen gedaan. De zuurstof in de kamer is kennelijk door het gebrek aan toevoer van verse lucht en door het zuurstofverbruik van de kachel spoedig opgebruikt, waardoor een der broers en de zuster door verstikking om het leven zijn gekomen. Dart", het eerste motorisch voortbe wogen vliegtuig in Canada. De silhouet ten van drie vliegtuigen met op de voorgrond de „Silver Dart" komen er op voor. JOEGOSLAVlë. De Joegoslavische posterijen maken propaganda voor het toerisme door de uitgifte van een serie bestaande uil negen waardenDe zegels geven kijkjes op verschillende Joego slavische steden: 10 din. Dubrovnik, 10 din. Bled, 15 din. Postojna, 15 din. Chrid, 20 din. Plitvicka jezera, 20 din. Opatija, 30 din. Split, 30 din Sveti Stefan en 70 din. Belgrado. De zegels zullen op 16 februari voor het eerst verschijnen. OOST-DUITSLAND. Ter herinnering mn de dood van de communistenleiders Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht vóór veertig jaar, is een serie van twee waarden in circulatie gebracht. Het zijn een 10 pf. (gtoen en zwart) en een 20 pf. (roodbruin en zwart). Op de zegels ziet men respectievelijk Rosa Luxem burg en Karl Liebknecht een menigte arbeiders toespreken. De 10 pf. is een z-g. sperwaarde. FRANKRIJK. Vorig jaar was het 150 jaar geleden, dat de orde Les Palmes Académiques" door Napoleon I werd gesticht. Ter herinnering aan dit feit zal 24 januari een postzegel van 20 fr. 'zwart, granaatkleurig en violet) in om loop worden gebracht. Op de zegel ko men het ordelint en een symbolische voorstelling, betrekking hebbend op de wetenschap, voor. Het ontwerp en de gravure zijn van Decaris. POLEN. Verzamelaars van sport op postzegels" kunnen hun collectie aan- mdlen met een serie van vier waarden die de Poolse PTT het licht, heeft doen zien. De waarden zijn: 40 gr.. 60 gr., 05 or. en 2 zl. Dé volgende takken van sport brengen de zegels resp. in beeld: zeilen, boogschieten, voetballen en paarderennen. Het is een goede traditie geworden, dat de directie van het P.E.N, in de winter aan het. personeel een concert door het Noord- lands Philharmonisch Orkest aanbiedt. Hoezeer deze tractatie op prijs wordt ge steld. bewees de grote belangstelling en de voorbeeldige aandacht, die betoond werden op de muziekavond, die vrijdag in de Haar_ lemse Concertzaal plaats had. Het orkest musiceerde onder leiding van Henri Arends. Evenals vorige jaren was een beroep gedaan op de bekende Wouter Paap om het programma toe te lichten, ten einde het concert tot een ontwikkelingsavond te maken. De wijze, waarop de heer Paap de aandacht weet te vestigen op de aard en het karakter der uit te voeren composities, zijn stof doserend tot voor iedereen ver teerbare omvang, deze met een historische anekdote appetijtelijk makend, verrassend vergelijkingen te pas brengend, doch voor al door een warmgestemd betoog zijn eigen muziekliefde op de toehoorders overbren gend dit alles maakt hem tot een peda goog bij uitstek, die uit de veelheid van zijn weten overtuigend en met smaak pre cies datgene naar voren brengt dat te pas komt om het concert tot een boeiende be levenis te maken. Het Concerto grosso in g van Antonio Vivaldi en de Italiaanse Sym fonie van Mendelssohn gaven daartoe dankbare aanleiding. Het speet mij, dat de inleider ook niet een paar merkwaardige bijzonderheden betreffende de ouverture „Iphigencia in aulis" van Von Gluck ter sprake bracht, bijvoorbeeld hoe aeze in leiding zonder afsluiting in het spel over gaat met een aria voor bariton, doch hoe er voor concertdoeleinden door Wagner een instrumentaal slot aan gemaakt is, waarin op prachtige wijze het thematische mate riaal wordt uitgewerkt. Het strijkorkest, waarin de violisten Jan Hesmerg en Leendert de Graaf met de cellist Eduard Biele het concertino vorm den, was in het werk van Vivaldi uitste kend op dreef. Dirigent Arends zorgde ervoor dat in het samenspel een levende geest regeerde. De klassieke orkestbezet ting in de ouverture van Von Gluck bracht na het strijkersgeluid van Vivaldi's con certo grosso een treffend contrast. De ro mantische tinten van Mendelssohns Ita liaanse Symfonie kleurden prachtig de levendige tekeningen van deze muzikale reisimpressies, die onder de enthousiasme rende leiding van Arends een sprankelende indruk maakten. Als soliste werkte aan het concert mee de altzangeres Marty Kerkhoff, die de ziek- geworden Aafje Heynis verving. De rem- plapante, voor wie dit optreden een debuut was, nam het vastgestelde programma: het Largo van Handel, het „J'ai perdu mon Euridice" uit „Orfeus" van Von Gluck en de bekende altaria uit „Samson en Dalila" van Saint-Saëns integraal over. Het fraaie geluid van Marty Kerkhoff houdt een goede belofte in Er valt echter aan haar klankvorming en muzikale bewustmaking nog wel het een en ander te doen, maar als debuut mocht haar prestatie er alles zins wezen. De charme van haar mooie stemmiddelen bezorgden haar een eclatant succes. Jos. de Klerk In de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam is vrijdagmorgen bij de opening van de tot en met 1 maart durende schilderijententoonstelling van de Vereniging St. Lucas de zilveren Thérèse van Duyl Schwartzemedaille 1959 uitge reikt aan de 46-jarige Amsterdamse kun stenaar Bob Buys voor zij landschap „Port Vendres".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3