r Wereldomroep wordt bekostigd uit de algemene middelen Regering wil niet verder gaan dan bevordering van erecode Gemengde reactie in Washington op onthulling over vliegtuig JOHNNIE WALKER ^Hoe is het ontstaan?"^ Van dag tot dag Bevestigde verdeeldheid Ook Spierpijn I De ziekenhuizen kunnen het nauwelijks aan Jaat-iatia Hans Hedtoft thans officiëel opgegeven Torenhoge Titan-raket kwam van de grond '^Pracitótocl Verhoging luisterbijdrage daardoor van de baan Griep na „smog" «2kz>7Z£S.T frbe,huid? Levenslange tuchthuisstraf voor Schubert en Sorge President: Duitse volk heeft het niet geweten De beperking der politieke en andere propaganda Puzzel no. 12 Eerste trap beproefd over 500 kilometer Minister Dulles lijkt aan.de noodrem te trekken Doodstraf geëist wegens de aanslag op Soustelle Segni formateur in Italië Op de Uitstel van rassenmenging in Virginia geweigerd Westduitse gemeenteraad uit protest in staking gegaan Dit woord: ONGELUKSVOGEL ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Het ontwerp-omroepwet, dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt hoewel het niet waarschijnlijk is dat het nog door de Kamer in haar huidige samenstelling zal worden behandeld bevestigt in feite het Zendtijdenbesluit 1930 van de toenmalige minister Reymer, waaraan allen die een nationale omroep nastreven zulke onzalige herinneringen be waren. Natuurlijk zijn er verschillen. Wordt de ze omroepwet aanvaard dan zal het geslo ten stelsel van thans veranderd worden in een open situatie. Elke organisatie die er in slaagt zestigduizend aanhangers te ver enigen, kan, zij het mondjesmaat, haar stem in de ether laten horen. Door die mo gelijkheid laat het. ontwerp-omroepwet aan onze democratische gevoelens meer recht wedervaren dan het huidige bestel, aan de andere kant is de kans op een voort schrijdende versplintering van de omroep organisatie met een daaraan onvermijde lijke devaluatie van een programma dat reeds nu in zijn opbouw verre van har monisch is, veel groter. Weliswaar lijkt de noodzaak om zestigduizend leden te verzamelen een doeltreffende rem op de creatie van tal van dwergomroepjes, doch een de Nederlanders ingeschapen neiging tot dissidentie en sectarisme stelt ons in dit opzicht niet gerust. En hoe groter de ze versplintering woidt, des te verder zal de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen van zijn ideaal ge raken, namelijk radio en televisie te ont wikkelen tot een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In dat geval immers zal er een ingewikkeld lichaam ontstaan, dat in gecompliceerdheid niet zal onder doen voor het apparaat dat de VPRO zich als skelet voor een nationale omroep heeft ge dacht. Het ontwerp bevat voorts een interes sant artikel over de scheiding van het abonnement op een programmablad en het lidmaatschap van de omroep welke dat blad uitgeeft. Er wordt namelijk bepaald dat het lidmaatschap van een omroepver eniging vier gulden zal bedragen. Daar er echter niet wordt voorgeschreven, dat de omroepverenigingen aan niet-leden een programmablad ter beschikking dienen te stellen tegen een prijs die dan ook vier gulden lager ligt dan het gecombineerde abonnement-lidmaatschap, vrezen wij dat deze bepaling alleen van belang zal blij ken voor de interne boekhouding der om roepverenigingen. Dat de Nederlandse Radio Unie, in af wijking van het oorspronkelijke ontwei-p, blijft voortbestaan is althans een licht punt. Dat het „gezamenlijk programma", dat een wassen neus bleek omdat vrijwel alle omroepverenigingen het saboteerden, niet meer tot de verplichte punten van sa menwerking behoort, zal niemand betreu ren. Daarentegen kan het achterwege blij ven van een verplichting tot het instand houden van een gezamenlijk orkest-, koor- en luisterspelapparaat tot ernstig verlies leiden wanneer het Hilversumse particu larisme weer eens de overhand krijgt. Dat zelfde geldt uiteraard ook voor het geza menlijk gebruik van de studio-outillage, welke over vijf jaar niet meer verplicht zal zijn gesteld. Daarmee is de weg vrij voor het van ouds bekende tegen elkaar opbieden in studiogebouwen, waarmee grote bedragen door de luisteraars op gebracht! gemoeid zijn. Samenvattend kan men zeggen, dat het gewijzigde ontwerp-omroepwet alle nadelen van het Zendtijdenbesluit 1930 bevestigt zonder dat deze door duidelijke voordelen worden gecompenseerd. Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met (Van onze Haagse redacteur) De meest in het oog lopende omzwaai welke de regering in het gewijzigde ont werp-omroepwet heeft gemaakt betreft de financiering van de Wereldomroep. Een belangrijk gevolg hiervan is, dat de luis terbijdrage niet verhoogd behoeft te wor den, ook al omdat de opbrengsten daar van gunstiger zijn geweest dan de schat tingen lieten vermoeden. In het nieuwe ontwerp is een afzonderlijk hoofdstuk op genomen, waaruit blijkt dat Radio Neder- LONDEN (Reuter) De Londense mist bezorgt de ziekenhuizen en de dokters veel werk. Talloze mensen hebben last van ademhalingsstoringen en griep. Een woordvoerder van de Britse maatschappij voor geneeskunde zei, dat zowel in Lon den als in andere delen van het land griep en andere winterkwalen een ongewone om vang hebben bereikt. De mist, die kort geleden drie dagen lang in het grootste deel van Groot-Brit- tannië heeft geheerst, heeft het land waar schijnlijk ongeveer 300 miljoen gulden per dag gekost, aldus heeft iemand van de Britse vereniging, die de zuiverheid van de lucht wil bevorderen, donderdag mee gedeeld. Een groot deel van de schade is geleden door vervoersmaatschappijen. De schade, die aan de volksgezondheid is aangericht, is echter nog groter, aldus deze zegsman. Sedert de mist nemen de ziekenhuizen te Londen en Manchester al leen de ernstigste zieken op met het sterk toegenomen aantal bronchitis-, longontste king- en griepgevallen. (UPI) Het aantal zieken uit fabrie ken en kantoren is met duizenden boven het gemiddelde. Op de scholen ontbreekt een vierde van het aantal leerlingen. STOCKHOLM (UPI) Onder de scho lieren van Stockholm heerst op het ogen blik een griepepidemie. In.vele klassen is gemiddeld de helft van de leerlingen ab sent. Advertentie w—mmmm—m—mm Dabyderm-.zeep (Van onze correspondent in Bonn) De rechtbank te Bonn heeft gisteren on der grote belangstelling, ook van de film, journaal en televisie, de twee bewakers van het concentratiekamp Sachsen- hausen, Gustav Sorge en Wilhelm Schubert na een proces van vier maanden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord en pogingen tot moord op 141 onschuldige gevangenen. Daarmede is een van de meest opzienbarende proces sen uit het na-oorlogse Duitsland, dat de verschrikkingen uit de concentratiekam pen tot in finesses heeft getoond teneinde. Schubert, die tijdens het proces een uit dagende indruk maakte, nam de uit spraak onbewogen op. Hij stond kaars recht in de verdachtenbank. in tegenstel ling tot Sorge, die met gebogen hoofd ge troffen leek te zijn door de uitspraak. Nie mand in de rechtszaal had overigens de in druk dat de urenlange opsomming van de verschrikkingen uit het kamp diepe indruk maakte op de mannen. Sorge werd tot 68 maal, Schubert tot 46 maal levenslang ver oordeeld. Beide mannen, die in 1947 door een Russische rechtbank tot levenslang waren veroordeeld, werden in 1956 aan de Westduitse regering uitgeleverd, nadat zij negen jaar in een Siberisch kamp hadden doorgebracht. De president van de rechtbank, dankte de 132 getuigen uit bijna alle Europese lan den en de Verenigde Staten en Israel, die naar Bonn waren gekomen om opening van zaken te geven. Hij schilderde Sorge als de man, die het fanatiekst heeft ge handeld en bij wie zich een werkelijke zij het nog steeds te kleine verandering ten goede heeft voorgedaan. Voor Schu bert's krokodilletranen en gespeelde be rouw had hij weinig goede woorden. De laatste, en niet voor ieder der aan wezigen aanvaardbare woorden van de president waren, dat deze zaak „duidelijk de onwetendheid van het Duitse volk over het bestaan van de concentratiekampen heeft aangetoond. Er heeft slechts een on bekende vrees bestaan." aldus de presi dent. j]|||l llllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllillllll HOOGTIJ 1 De Volkskrant schrijft over een aanstaand studentenfeest: „de onbezorgdheid zal dan hoogtij kunnen vieren in een oerwoud- bos". Moge de vreugde de studenten niet buiten het rechte boswoudpad H brengen. WAARMEE De stoel waarop ik zit, is overtrokken met donkerrood fluweel. De Volkskrant schreef over: „een rommelig filmpje met over trokken commentaar", doch het geachte dagblad verzuimt H mede te delen waarméé die commen- E= taar overtrokken was. BORDJE 1 Ergens in Nederland hangt (zo nu en dan) een bordje aan de deur van een bescheiden woning: 1 „Ben begraven, kom zo terug", H Daar woont de doodgraver van het EE dorp. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIllL ^lllll '"'lil!!! HAARZIEKTE De Nieuwe Haagse Couranti deelde mede: „dat het College van kerkvoogden van de Zorgvlietkerk ook mr. Van Ommen Kloeke onder haar leden telt", een vorm van onzijdige vrouwelijk- j| heid of vrouwelijke onzijdigheid, die duidt op een ernstig geval van taal- kundige haarziekte. AFSCHUWELIJK Over afschuwelijke woningtoestan- den doet Hengelosch Dag-| blad een boekje open, wanneer het de nieuwe bebouwing van de hoek Stationsplein-Nieuwstraat bespreekt: „om tenslotte nog even af te dalen in de kelder, daarin zal ruimte zijn voor berging van de winkeliers en van de huurders van de woningen". Hetgeen tevens de vraag doet rijzen wie in de woningen zullen komen te wonen. TALARIUS 'II# land Wereldomroep zal worden bekostigd uit de algemene rijksmiddelen. Ter motivering van dit voorstel wijzen de bewindslieden op het verschil in aard en opzet van de voor het buitenland be stemde uitzendingen en die voor het bin nenland. Het is trouwens zo, dat de luis teraars in Nederland niet of slechts ge brekkig de Wereldomroep kunnen ontvan gen. Het gaat er de Wereldomroep om of de band met de Nederlanders in het bui tenland te bestendigen of onze goodwill in het buitenland te vergroten. Deze behar tiging van typisch-nationale belangen rechtvaardigt de financiering van de We reldomroep uit de algemene middelen. Aangezien echter de invoering op dit ogenblik van het gewijzigde wetsontwerp onoverkomelijke bezwaren voor 's Rijks schatkist met zich zal brengen werd een overgangsbepaling opgenomen, welke de mogelijkheid opent de Wereldomroep nog voor twee jaren na het in werking treden van de wet uit de luisterbijdragen te be talen, zij het het eerste jaar voor zeven tig percent en het tweede jaar voor 35 percent. De Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop zal op donderdag 26 februari zijn 75ste verjaardag vieren. Hildo Krop in zijn atelier bezig aan zijn nieuwste werkstuk. (Van onze Haagse redacteur) Vele tegenstanders van het bestaande omroepbestel ergeren zich dikwijls aan de mate waarop de omroepverenigingen in de programma's propaganda maken voor de levensbeschouwelijke en politieke rich tingen welke zij in de ether vertegenwoor digen. Uit de Memorie van Antwoord op het ontwerp-omroepwet van 1953 blijkt, dat de regering niet bereid is op dit stuk scherp omlijnde voorwaarden te stellen. Zij wijst er niet alleen op, dat de radio een uiter mate geschikt middel is om politieke voor lichting te geven en deze is nodig omdat iedere Nederlander op gezette tijden voor een politieke keuze wordt geplaatst. Dat de politieke voorlichting ook buiten de be grenzing van de aan de partijen toegeken de zendtijd in de programma's een plaats vindt, achten de betrokken bewindslieden een gevolg van het feit, dat staatkundige vraagstukken binnen het culturele terrein liggen en aldus binnen het terrein dat door de omroepverenigingen wordt verzorgd. De regering geeft dan ook de voorkeur aan de aanvaarding door de omroepver enigingen van een erecode, welke tussen de betrokkenen vrijwillig tot stand zou moeten komen. Wel wil zij de vaststelling daarvan bevorderen. De bewindslieden vertrouwen erop, dat deze erecode een essentieel element van het omroepbestel zal worden en dat in een eenstemmig ak koord een procedure ter verzekering van de naleving zal worden verkregen. Volgens staatssecretaris Höppener zijn de omroep verenigingen tot een dergelijke erecode niet ongeneigd. In het oorspronkelijke ontwerp was trou wens een bepaling opgenomen, dat de uitzendingen geen reclame of propaganda mochten bevatten. De woorden „of pro paganda" komen in het gewijzigde ont werp niet meer voor. Daardoor wordt de gebruikers van de microfoon vrijheid ge geven politieke voorlichting te bedrijven. Bovendien kan dan propaganda worden gemaakt voor instellingen met een liefda dig of humanitair karakter. Wat de „op zettelijke" propaganda voor de omroep verenigingen zelf betreft, door vele Ka merleden als reclame beschouwd, menen de staatssecretaris van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen en de ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën, die bij dit wetsontwerp betrokken zijn, dat de ze propaganda uit het Nederlandse om roepbestel voortvloeit. Indien men de om- Horizontaal: 1. werpstrik, 3. dun en smal, rijzig, 7. fel plagend, 9. gast, 10. drie tal, 11. berg, 13. stad in Duitsland, 14. niet gesloten, 16 voorzetsel, 19. zwemvogel, 21. korf, 22. steel, 23. stap, 24. stuk bouwland. Verticaal: 1. bladerkroon, 2. hemel lichaam, 4. zeer brandbaar koord, 5. zuil, 6. insectenetend zoogdier, 7. iedere keer, 8. drie dingen samen, 11. voorvoegsel, 12. duw. 15. vertegenwoordiger, 17, eenmaal, 18. reuk, 20. tegenstelling van dorp, 21. zuivelprodukt. Oplossingen vóór donderdagochtend per briefkaart inzenden aan een van onze bu reaus. Prijzen: 7,50, 5,en 2,50. Oplossing van puzzel no. 11: Horizontaal: 1. sombrero, 4. roltrap, 7. straat, 10. lakei, 13. doel, 16. fez, 19. rij, 22. n, 26. p, 27. na, 28. dof, 29. tros, 30. stoet, 31. Sahara, 33. Fortuna, 35. kameleon. Verticaal: 3. voordeel, 5. nodeloos, 6. etalage, 8. voldaan, 9. steeds, 11. agenda, 12. kreet, 14. lepel, 15. krab, 17. lang, 18. toe, 20. kat, 21. es, 23. de, 24. t, 25. m. De zegswijzen luiden: 2 tot 22: Op til zijn, 32 tot24: Lest best, 25 tot 34: Met glans, 26 tot 36: Paf staan. Prijswinnaars: f 7,50: mej. Damiaans, Klein Heiligland 64 f, Haarlem, 5,N. Franken, Amsterdamsevaart 80 rd. Haar lem. 2,50: J. F. de Waal Malefijt, Ter- natestraat 54, Haarlem. roep toevertrouwt aan uit de luisteraars voortkomende organisaties dienen deze ook het recht te hebben zich tot hun le den te wenden via het instrument, dat het doel van hun bestaan is. Evenmin wil de regering het geven van cadeaus als mid del om de ledenwerving te stimuleren aan KOPENHAGEN (UPI) De Deense re gering heeft vrijdagavond een officiële ver klaring uitgegeven, waarin wordt meege deeld dat net schip „Hans Hedtoft" als verloren moet worden beschouwd en de 95 personen aan boord als overleden. De schepen en vliegtuigen, die nog in het zee gebied bij Groenland zoeken, hebben be richt ontvangen, dat het zoeken kan wor den gestaakt. Behalve de Deense sche pen, die hebben het verzoek gekregen zo veel mogelijk gegevens, en met name wrakstukken, te verzamelen, waarmee de oorzaak van het vergaan van de „Hans Hedtoft" kan worden vastgesteld. (Reuter) Vliegtuigen hebben vrijdag nog het zeegebied waar het schip verdwe nen is afgezocht Er zijn wrakstukken waargenomen, waaronder vermoedelijk een luikdeksel. Ook zijn oliesporen op ijs- schotsen gezien. CAPE CANAVERAL (UPI) In de af gelopen nacht is in Cape Canaveral het intercontinentale ballistische projectiel van het type „Titan", de opvolger van de Atlas, gelanceerd, volgens de eerste waar nemingen, met succes. De ruim 30 meter lange Titan, geconstrueerd om een met een waterstofbom uitgeruste springkop over de wijdste oceanen te dragen, haper de geen ogenblik gedurende de 25 minuten dat zijn machtige eerste trapmotor werkte. Volgens goedingelichte zegslieden was het de bedoeling dat het projectiel onge veer 500 kilometer zou afleggen. De chef van de luchtmachtstaf, generaal Thomas D. White, verklaarde in Washington dat volgens de eerste berichten, de Titan „met succes de vooraf beraamde taken heeft volbracht". Winden met snelheden van ruim 60 km. per uur gaven de Titan nog een extra snelheid toen het projectiel zijn tien mi nuten durende vlucht over de Atlantische Oceaan aflegde. De 110 ton wegende Ti tan steeg waarschijnlijk tot een hoogte van ruim 80 kilometer alvorens in zee te storten. Slechts de eerste trap van de „Titan" werd vrijdag getest. De tweede trap was ter wille van het gewicht met duizenden li ters water gevuld. De eerste trap van de „Titan" kan even tueel worden gebruikt voor het lanceren van een bemande raket naar de maan Deze trap heeft namelijk bijzonder krach tige raketmotoren. De stuwkracht van de eerste trap zou 300.000 pond bedragen, die van de tweede 60 000 pond. (Van onze correspondent in Washington) De onthulling van de Amerikaanse re gering over het neerschieten van een Ame rikaans vliegtuig heeft tweeërlei reactie teweeggebracht. Begrijpelijkerwijs is het Amerikaanse volk zeer verontwaardigd over het feit, dat de Russen het toestel zonder waarschuwing hebben neergescho ten, terwijl het waarschijnlijk verdwaald was boven Russisch gebied. Overigens had de Amerikaanse piloot in deze streek ex tra op zijn hoede moeten zijn, want de Ame rikanen wisten dat de Russische radiosig nalen aldaar veel geleken op de Turkse signalen in dezelfde buurt. De Congresle den van beide partijen delen de veront waardiging hunner kiezers, wanneer zij zich in het openbaar over dit geval uit laten. Zij richten als regel naar de alge meen nationale gevoelens. De reactie van de journalistieke diplo matieke waarnemers in de Amerikaan se hoofdstad is echter gemengd. Velen de len de verontwaardiging over het brute optreden van de Russen, doch zij zijn vaak niet zozeer geïnteresseerd in het incident van 2 september alswel in de Amerikaan se onthulling van 5 februari. Hun reactie ligt vooral besloten in de vraag: waarom juist op dit ogenblik deze opzettelijke tem- peratuursverlaging in de koude oorlog? Anti-dooi? Het commentaar van de Washington Post is tot dusverre de meest critische reactie die in de Amerikaanse pers is ver schenen. De kop boven het artikel luidde „Zet op het moment dat Macmillan be sprekingen met Moskou arrangeert". De kern van dit artikel komt tot uiting in de volgende onomwonden slotsom „De ont hullingen zouden er op gericht kunnen zijn de druk op de regering te verminderen, PARIJS (AFP) In het proces tegen vijf Algerijnen die te Parijs terechtstaan wegens de aanslag op minister Soustelle, is tegen twee beklaagden de doodstraf en tegen de andere drie twintig jaar gevan genisstraf geëist. De openbare aanklager zei van oordeel te zijn, dat de Algerijnen niet uit ideële motieven hadden gehandeld. Hij liet doorschemeren dat zij wellicht zich door winstbejag hadden laten leiden. De verdedigers hebben in de vaak storm achtige debatten voor de Parijse krijgs raad betoogd, dat hun cliënten militairen waren, die een bevel hebben uitgevoerd. Een der advocaten pleitte voor een zoda nig vonnis, dat de deur voor onderhande lingen tussen Frankrijk en de Algerijnse nationalisten openblijft, „onderhandelin gen waarop een ieder hoopt." De rechter besliste dat de Algerijnen niet als soldaten, maar als gewone mis dadigers moeten worden beschouwd. zowel van de Amerikaanse bondgenoten als van leidende Amerikanen in en buiten het Congres, om concessies te doen in de onderhandelingen tussen Oost en West' De onthulling werd gekarakteriseerd als „een complicerende factor in de koude oorlog die ten langen leste tekenen van dooi gingen vertonen". Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, die de journalisten vrijdag te woord stond, leek zich vooral te richten tegen het argwanende artikel in genoemd dagblad. White trachtte in een uitvoerig betoog aannemelijk te maken, dat de onthulling geheel losstond van de internationale diplomatieke manoeuvres van het ogenblik. De stemming onder de journalisten bleef echter vrij critisch en ook verscheidene andere waarnemers te Washington hebben de indruk dat Dulles aan de noodrem heeft getrokken, tenein de te voorkomen dat de ontwikkelingen sneller zouden gaan dan hij wenselijk acht (AFP) White zei dat de Russische houding in deze zaak moeilijk beschouwd kan worden als iets dat kan leiden tot het intreden van dooi in de koude oorlog. De ze opmerking hield kennelijk verband met het pleidooi dat Kroesjstsjev op het par tijcongres in Moskou heeft gehouden voor beëindiging van de koude oorlog. Ondanks Mikojan's verklaring dat de Russische regering geen nieuwe gegevens over de zaak bezat, hebben wij gemeend er goed aan te doen met de pubiikatie van onze gegevens te wachten totdat Mikojan na zijn terugkeer gelegenheid gehad zou hebben om onze bedenkingen kenbaar te maken aan de Russische regering, maar wij kregen geen antwoord, aldus White. ROME (UPI) Presidet Gronchi van Italië heeft .de christen-democraat Antonio Segni, die zitting heeft gehad in de meeste na-oorlogse kabinetten en twee jaar pre mier geweest is, opdracht gegeven voor het vormen van een nieuwe regering op basis van een program, dat aanvaardbaar is voor een meerderheid in het parlement. Segni heeft de opdracht aanvaard en daar bij verklaard, dat hij een kabinet hoopt te vormen, „dat de uitvoering van het pro gram dat na de verkiezingen van het af gelopen jaar werd aanvaard, kan voort zetten". De nieuwe formateur, die als minister van Landbouw de stoot gaf voor de groot scheepse landhervorming in het na-oorlog se Italië en geldt als een van de voorman nen der christen-democratische partij, wordt beschouwd als een centrumlfiguur, aanvaardbaar voor alle vleugels. In de interne partijstrijd is hij nooit openlijk be trokken geweest. Op een persconferentie antwoordde hij op een vraag, of er een coalitieregering zal komen: „Ik sluit niets uit". De sociaal-democraten van Saragat, die zich tot dusver steeds uitspraken tegen een herstel van een centrum-coalitie van christen- en sociaal-democraten, republi keinen en liberalen, lijken een verbond tussen alle democratische en republikeinse partijen niet uit te sluiten. Cirkeltje roodmaken De grote vraag, die mij, vóór iedere ver kiezing, steeds weer bezighoudt, is of zon der enige propaganda, door de partijen, de uitslag anders zou zijn dan mét alles wat ons nog te wachten staat. Wanneer de verkiezing morgen zou wor den gehouden, zonder dat er één affiche, één partijprogram en één advertentie is verschenen, zou de uitslag dan verschillen van die van de twaalfde maart? Als politieke overtuiging dezelfde wa.ar- de heeft als voorkeur voor tandpasta, siga retten en margarine, dan zou ik onmiddel lijk zeggen: het is de reclame die 't 'm doet. Maar ik ben een kleine idealist en ik ben van mening dat de keuze tussen libe ralisme, socialisme en christelijk histori cisme op een ander peil staat dan die tus sen de zachte, de zachtere en de zachtste sigaret of tussen de geurige, de geuriger en de geurigste soep. Misschien zie ik mijn Nederlandse pap penheimers met een te liefhebbend lodder oog, maar ik heb het stille vermoeden, dat iemand die dinsdag van plan is op de heer Samko.lden te stemmen, niet op de heer Romme zal stemmen, omdat dit hem woensdag van een reclamezuil wordt toe geroepen. Het gaat, zegt de man die deze materie kent, dan ook niet om de mensen, die nu hun keus reeds hebben gemaakt, doch om de onverschilligen en de politieke analfa beten, die tenslotte toch óók een cirkeltje willen roodmaken. Dit is zeer wel mogelijk, maar als dit zo is, dan geloof ik, dat zij op een andere ma nier dienen te worden toegesproken, res pectievelijk overgehaald of bij de strot ge- grenen dan zoals dit gemeenlijk geschiedt. Want zulk een politieke analfabeet zal alle partijprogramma's naar zijn goes ting vinden; hij zal nauwelijks de verschil len onderkennen en van de cijfers van de lijsten, die hem van muren, borden en zui len worden toegeschreeuwd, zal hij geen verschil in overredingskracht ondergaan. Van de namen evenmin, want als alle par tijen hem één pot nat zijn, zal de naam Romme geen lieflijker klank voor hem hebben dan de naam Oud en het woord Vermeer geen verleidelijker klank dan het woord Zijlstra. Hetgeen mijn vraag: „Zou de uitslag zonder propaganda een andere zijn dan mét?" even open is gebleven als drie mi nuten geleden aan het begin van dit stukje. Men zou het, bij onderlinge afspraak, eens kunnen proberen. Van de helft van het geld dat men er anders aan zou hebben weggesmeten, zou menig moe man een. aardig, verkwikkend vakantiereisje kunnen maken. Onder andere, de initiatiefnemer dezer, uw Floris Flaneur Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Born 1820 gliU going strong ALEXANDRIA (AFP) Het gerechts hof van Alexandria, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft geweigerd opnieuw uitstel te verlenen voor het toelaten van negerleerlingen tot de scholen. In een eer der vonnis had de rechtbank bevolen dat de scholen dinsdag opengesteld moesten worden voor negerleerlingen. Negen neger leerlingen hebben zich laten inschrijven. De stedelijke autoriteiten van Alexan dria hadden opschorting van het bevel gevraagd om in beroep te kunnen gaan. HASSLOCH (Reuter) De gemeente raad van Hassloch, een plaatsje in de Westduitse deelstaat Rijnland Palts, is in staking gegaan. De raad had op een open bare vergadering de plannen voor aanleg van een basis voor Amei*ikaanse lucht- afweerraketten in de buurt van Hassloch willen bespreken, doch de regering van Rijnland-Palts heeft de raad eraan her innert dat kwesties van de nationale vei ligheid niet in het openbaar besproken mogen worden. Uit protest besloot de raad alle komende vergaderingen op te schorten. Een ongeluksvogel is iemand wie het in het leven steeds tegenloopt, iemand die altijd pech heeft. Het is mogelijk dat vogel hier niets anders betekent dan: kerel. Men spreekt immers ook van een spotvogel, een gladde vogel, een slimme vogel en een pechvogel. Maar het is toch wel verleidelijk te denken aan de Romeinse priesters die uit de vlucht van vogels afleidden of een be raamd plan kans op gunstige uitslag had. Meestal hing het er van af uit wel ke richting de vogels naderden, maar er waren ook vogels wier komst altijd onheil voorspelde. De naam ongeluks vogel is dan overgedragen van d-geen die het ongeluk aanzegt op hem die het ^treft

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5