Haarlemse kopergieter na 8£ maand voorarrest vrijgesproken Luisterrijk lustrumfeest van Christelijk Mannenkoor Voetbal in Kennemerland Fa De Vilder Kweken van vissen is niet louter voor specialisten Hof acht brandstichting niet bewezen Ook Japan treedt uit de walvisvaartconventie Uw bril klaar terwijl u wacht Veilige Douche-verwarming De onderlinge competitie bij Kijk-Uit SMYRNAWERK JONGEJANS Lezing over Sociologie voor jongeren foto KRIJGER cine Honorering Kinder diensten J. DE BOER - Mr. Opticien Braderie in Castricum ;.niiiADAG 7 FEBRUARI 1959 Een 36-jarige Haarlemse kopergieter heeft donderdagmorgen voor het gerechtshof te Amsterdam terechtgestaan beschuldigd van het opzettelijk in brand steken van zijn eigen huis in de Korte Begijnestraat in Haarlem, voor welk feit hij door de Haarlemse rechtbank reeds tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De verdachte was in hoger beroep gegaan, omdat hij bleef volhouden onschuldig te zijn. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, meende dat ver dachte wel schuldig was en eiste bevestiging van het vonnis der Haarlemse recht bank. „Verdachte heeft de brandstichting weliswaar steeds ontkend, maar bij de behandeling van zijn echtscheidingsprocedure, een dag voor de brand, heeft hij zich voor de rechtbank laten ontvallen, dat hy „de hele boel in de brand zou steken" als hij tot alimentatie zou worden veroordeeld. Dit is voor mij een feit van monumentale betekenis", zo merkte mr. Aberson op. Bovendien wordt de verdenking op de koper gieter nog sterker door het feit dat hy op het ogenblik van het uitbreken van de brand op 15 mei van het vorig jaar even na middernacht alleen thuis was. Zelf ver klaarde verdachte dat hy bij zyn thuiskomst zag dat zijn huis in brand stond. „Hy heeft niet eens getracht iets te redden, maar heeft rechtsomkeert gemaakt eti is naar Amsterdam vertrokken", aldus d~ "rocureur-generaal. Er verscheen een lange rij getuigen, die na zo'n lange tijd zich niet meer precies konden herinneren wat zich die nacht al lemaal had afgespeeld. Zij hadden als om wonenden allen de brand vlak na midder nacht ontdekt. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zei niet zeker te zijn van de schuld van zijn cliënt. Hij achtte de feiten niet overtui gend bewezen. Van de uitlatingen over de plannen tot brandstichting waarop de pro cureur-generaal gezinspeeld had, zei mr. Stomps, dat men in zijn drift wel eens va ker onverantwoorde dingen zegt. „Mijn cliënt is wanhopig over de verhouding met zijn vrouw, daarom was hij ook helemaal de kluts kwijt toen hij zijn huis in brand zag staan," zei de verdediger. Hij vroeg om vrijspraak. Donderdagmiddag om twee uur heeft liet hof de kopergieter die 8'/ï maand in voorarrest heeft doorgebracht, vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde opzet telijke brandstichting en zijn onmiddellij ke invrijheidstelling gelast. In eerste aanleg had de rechtbank in Haarlem, waarvoor de kopergieter zich in augustus 1958 moest verantwoorden, hem tot één jaar en drie maanden met aftrek veroordeeld. Op 30 oktober stond de Haar lemmer, die hoger beroep aantekende, voor het gerechtshof te Amsterdam te recht. Reeds voor de getuigen werden ge hoord, rees toen zoveel twijfel omtrent het door de rechtbank aangenomen be wijs, dat het Hof besloot de zaak aan te houden en een nader voorbereidend onder- zoek te gelasten over de rol, die een an der mogelijk in deze zaak gespeeld heeft. Deze onbekende man had volgens de verklaringen van de verdachte bij hem gelogeerd en hoewel verdachte zelf zei de ze man zeker niet van de brandstichting te verdenken, leek het mogelijk, dat de onbekende in de nacht van de 15de mei, toen de raadselachtige brand in het on verzekerde huis van verdachte uitbrak, boven lag te slapen. Niemand had hem zien vertrekken. Sinds 30 oktober, toen de zaak werd aan gehouden, is er intensief naar deze man gezocht en hoewel ook enkele getuigen van zijn bestaan afweten heeft men hem niet kunnen vinden. Gedurende dit her nieuwde onderzoek werd de verdachte in voorlopige hechtenis gehouden. Blijkens ons verslag van de zitting op 30 oktober jl. protesteerde de verdachte, die op dat moment vijf maanden in voor arrest had doorgebracht, er hevig tegen, dat men hem nog langer ging vasthouden. Er ontwikkelde zich toen het volgende ge sprek: Verdachte: „Dus ik wordt nu nog lan ger onschuldig vastgehouden?" President: „Ja, u blijft in voorlopige hechtenis." Verdachte: „Maar vindt u dat niet ver- TOKIO (UPI) Japan heeft vrijdag of- cieel de internationale conventie over de •alvisvaart opgezegd, zo is in Tokio be- endgemaakt. De Japanse regering deel- ie mede, dat zij het Amerikaanse ministe- :e van Buitenlandse Zaken, waarbij de ./alvisconventie is gedeponeerd, spoedig van haar oesluit op de hoogte zal brengen. Japan behield zich echter het recht voor it besluit in te trekken zo de omstandig- ?den voor 30 juni wanneer het opzeg den van de conventie van kracht wordt lit wenselijk zouden maken. De rietsnijders uit Eisen bij Markelo profiteren van de omstandigheid dat de grote veenplassen nu met ijs bedekt zijn, zodat het riet overal gemakkelijk bereikbaar is. Mannen snijden het af en vrouwen binden het tot bossen. Het riet wordt gebruikt als dakbedekking en door stucadoors bij het maken van plafonds. schrikkelijk, u ziet toch dat het niet klopt?" President: „Wij doen dit ook niet voor ons plezier. Het hernieuwde onderzoek is in uw eigen belang Wij doen het om licht in deze duistere zaak te brengen. Uw on schuld is werkelijk nog niet zo klaar ge worden." Verdachte: „lk vind het vreselijk dat dit mogelijk is. Hoe lang moet mijn gevan genschap dan nog wel duren?" Raadsheer: „Aan uw voorlopige hechte nis kan elk ogenblik een eind worden ge maakt. U kunt de rechter-commissaris vragen u in vrijheid te stellen als bij zijn onderzoek blijkt dat daartoe reden is. Uw raadsman weet dat precies. U kunt het rustig aan hem overlaten." Verdachte: „Edelachtbare, ik zweer u, ik zit hier onschuldig." Advertentie Velserduinweg 173 Telefoon 4402 De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de wintercompetitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit luiden deze week: Groep *1: A. KistemakerR. Visser 10, F. J. WaldaP. Lanser remise, J. BlokJ. L. Wijdoogen 10, Tj. de JongTh. Höl- scher afgebr., G. L. de Haas—M. Lanser 10, P. Heidenreichir. W. Mees 01, Tj. de JongA. Kistemaker remise, P HeidenreichR. Visser remise. De stand luidt nu in groep 1: 1. A, Kistemaker 13 5 4 4 7 2. R. Visser 13 4 5 4 6Vo 3-4. J. Blok 9 5 1 3 5>/2 F. J. Walda 9 3 5 1 5V2 5. P. Lanser 10 3 5 2 5V2 6. G. L. de Haas 11 5 1 5 5 '/2 7. Tj. de Jong 9 2 6 1 5 8. J. L. Wijdoogen 11 2 5 4 4V2 9. M. Lanser 13 3 3 7 4 '/2 10. P. Heidenreich 12 3 2 7 4 11. Th. Hölscher 5 1 3 1 3 V;> 12. Ir. W. Mees 5 3 2 0 4 De laatste speler speelt slechts een halve competitie. Groep 2: W. DoornenbalA. Zeijlmans remise, H. AartsJ. Plugboer 10, W. DeelderM. Warnez 01, A. v. d. Plas T. Langedijk 01, W. DeelderJ. Plugboer 01. De stand: 1. T. Langedijk 12 6 6 0 9 2. M. Warnez 11 5 5 1 7V2 3. A. v. d. Plas 9 4 3 2 5>/2 4-5. H. Aarts 11 3 5 3 5V2 W. Deelder 11 4 3 4 5 '2 6-7. W. Doornenbal 10 3 4 3 5 A. Zeijlmans 10 1 8 1 5 8. E. van Egten 7 3 2 2 4 9. H. van Nieuwen- huizen 9 2 4 3 4 10. J. Verlaak 9 1 3 5 2V2 11. J. Plugboer 13 2 1 10 2V2 Groep 3: J. v. d. HoekC. Abspoel 10. Groep 4: Kramer sr.J. Cleeren 10. C. DonkerJ. Bontebal afgebr., G. Koo- menKramer jr. 10. De ranglijst ziet er hier nu als volgt uit: 1. Kramer jr. 10 "8 1 1 8V2 2. J. Cleeren 13 7 3 3 8V2 3. C. Donker 11 7 2 2 8 4. J. Bontebal 11 7 1 3 7 V? 5. A. Verkooyen 12 6 1 5 6V2 6. A. Schelvis 13 6 1 6 6V2 7. J. Kroese 11 5 2 4 6 8. G. Koomen 13 5 0 8 5 9. H. F. Schacht schabel 12 4 1 7 4y2 10. P. Kalis 10 4 0 6 4 11. H. Wolthuizen 12 3 2 7 4 12. Kramer sr. 13 3 1 9 3Vz 13. D. E. Frankes 9 1 3 5 2'/2 Advertentie GEEFT BLIJVEND VOLDOENING Heus, u moet er ook eens aan begin nen! Terwijl het werk onder uw bezige handen groeit, komt u zelf tot rust. En straks zult u iets waardevols aan uw interieur kunnen toevoegen, iets dat nu eens geen „massa artikel" is, maar dat geheel en al tot stand kwam vol gens uw eigen idee en smaak. En wat een kleurenrijkdom! Houdt u van Picasso of Karei Appel? Wilt u iets moderns, iets gedurfds? Geen nood: zwavel-geel, gif-groen of „appel"-rood staan op onze Turkey kleurkaart. Maar ook de meer bezon ken kleuren van de Perzen kunt u er op vinden: Karmozijn, Maansteen, Ul tramarijn en Bruin antiekkleuren vol romantiek en warmteBegrijpt u nu waarom we zeggen „Smyrnawerk geeft meer voldoening"? Deskundige voorlichting bij Nog altyd dc wolspecialist WINKELPLEIN 1945 no. 49 Telefoon 6018 De K.V.P.-Jongerenorganisatie te Bever wijk heeft in het gebouw van de Stich ting Opbouw Katholiek Kennemerland aan de Prins Bernhardlaan een ledenver gadering gehouden. De voorzitter, de heer M. J. Pontman, deelde in zijn openings woord met voldoening mede dat het leden aantal nog steeds stijgende is. Het lid maatschap van deze vereniging is moge lijk vanaf de leeftijd van 18 jaar. Het be stuur werd aangevuld met mevrouw H. KoelstraVan Druten en is thans als volgt samengesteld: M. J. Pontman, voorzitter; P. W. Ridder, secretaris; M. l\ftakkum, penningmeester; mevrouw H. Koelstra Van Druten en de heren A. Hermes en A. Zonneveld. De heer A. M. Boelen, direc teur van de stichting gaf een historisch overzicht van de sociologie van 1400 tot heden. Het gesorokene gaf aanleiding tot een levendige discussie waaruit bleek dat het betoog van de heer Boelen met grote aandacht werd gevolgd. De eerstvolgende lezing in deze serie zal worden gehouden op donderdag 26 februari. Advertentie Marktplein 50 - Telefoon 4273 Lezing over Joegoslavië voor Vrouwengilde Donderdag 12 februari komen de leden van het Katholiek-Vrouwengilde in zaal Dam te Heemskerk bijeen, waar de heer J. Dominicus een lezing met lichtbeelden zal houden over „Joegoslavië, het land van Tito". Bonte avond van meisjesclub De Ned. Harv. meisjesclub „Jonge Kracht" te Heemskerk noudt donderdag 19 februari in zaal Dam een bonte avond die geheel door eigen leden zal verzorgd worden. Advertentie ZETTO LUX 300 Watt diaprojector 5x5 met koelventilator NU ƒ154. (de speciaalzaak voor IJmuiden) MARKTPLEIN 24-26 - TEL. 5596 - UMUiDEN Het Christelijk Mannenkoor IJmuiden heeft het vijfjarig bestaan vrijdag in het Cultureel Centrum gevierd met een groot feest voor de leden met hun huisgenoten. Nadat de voorzitter, de heer C. Lustig, de avond had geopend, gaf mevrouw Bep van Slooten een boeiend relaas in dicht vorm over de geschiedenis van het jubi lerend koor, dat onder leiding staat van Stephen Jansen. Het wel en wee van de vereniging werd uitgebreid gememoreerd, waarbij de humo ristische trekjes niet ontbraken. Het hoogtepunt van de afgelopen vijf jaren is wel het grote concours in Lelden geweest, waar men vorig jaar het hoogste aantal punten met lof van de jury be haalde. In cue vijf jaar heeft men acht Zondag 8 februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 17 uur: ds. G. van Doorn. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: zang- en jeugddienst, ds. J. J. van der Ree. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk, Petrakerk, 10 en 17 uur: rds. G. J. Homans. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. A. Mulder. Oud-Kaholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. As woensdag 9.30 uur: heilige mis; 19.30 uur: lof; vrijdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink; 11.15 uur: zondagsschool. Jehova's Getuigen, Cultureel Centrum, zondag 18.3019.30 uur: Wachttoren studie. Vrijdag 19.1521.15 uur: Theocra tische Bedieningsschool en Practische Toerusting tot de prediking van het vangelie. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Dickhout; 19 uur: ds. De Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: C. van der Vlis; 19.30 uur: ds. Zijlstra. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondsl.. Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.30 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. TI. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: jeugddienst, ds. G. Lans. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: J. van Voor de komende zondag is slechts een klein programma vastgesteld. Zo komt by- voorbeeld slechts één der drie Konnemer- landse tweedeklassers in het veld. Voor 3 A zijn er evenwel enige interessante wed strijden, waarbij de drie topclubs betrok ken zijn en de ontmoeting tussen ADO en Vitesse. Van de vierdeklassers uit ons rayon komt alleen Kinheim in actie In 2 A is voor De Kennemers en VVB geen wedstrijd vastgesteld. De Beverwijkse roodzwarten zullen echter wel nieuwsgierig zijn naar de uitslag van de ontmoeting tussen JSV en Holland, omdat laatstge noemde vereniging ook een kandidaat voor de onderste plaats is. De eerste ontmoeting won JSV indertijd met tv/ee-vier en de kans, dat de JSV-ers opnieuw op beide punten beslag leggen, lijkt ons zeer groot. DEM versus Schoten DEM gaat bij Schoten, de club der gelijke spelen, op. bezoek. Zevenmaal deelden deze Schotenaren de punten met hun tegenpar tijen en tot deze behoort^ook DEM. Het komt ons voor, dat een tweede gelijk spel opnieuw een aanvaardbare uitslag zal zijn. Beverwyk krygt het moeilijk De Beverwijkse roodwitten krijgen het de komende zondag ongetwijfeld zwaar tegen Alemaria Victrix, want deze aloude club schijnt haar inzinking, welke zich al kort na de aanvang van de nieuwe compe titie openbaarde, aardig te boven te zijn, hetgeen o.m. Wijjc aan Zee, dat zondag j.l. met zes-één van deze Alkmaarders ver loor, zou kunnen getuigen. Hoewel Bever wijk natuurlijk alles op alles zal zetten, zijn we er geenszins zeker van, dat dit vol doende zal zijn om op de volle buit beslag te leggen. De beide concurrenten van Beverwijk krijgen de punten ook niet direct cadeau. Vooral IVV. dat Velsen op bezoek krijgt, zal op geduchte tegenstand van de Sant poorters kunnen rekenen! Vrij zeker van hun zaak kunnen o.i. de QSC-ers, die bij ZAP op bezoek gaan, zijn, alhoewel ze zich in het geheugen moeten prenten, dat IVV tegen deze zelfde ZAP-ers drie punten heeft verspeeld. Spanning by ADO—Vitesse Voor 3B is wel de belangrijkste wedstrijd die tussen ADO en Vitesse, veel belang rijker dan de cijfers, waarmede de Castri- cummers de eerste ontmoeting op 9 novem ber wonnen (vijf-één), zouden doen ver moeden. De Heemskerkers toch wonnen van hun zes thuiswedstrijden vijf matches en slechts die op 12 oktober tegen Egmon- dia (twee-vier) ging verloren. Het zou ons dan ook niet verwonderen als topclub Vitesse in Heemskerk een veer zou laten. Tenslotte moet Kinheim de uitwedstrijd tegen het zwakke Fokke kunnen winnen. IVVVelsen. De Santpoorters komen uit met: Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard, Bakkum en Schoorl; Witte brood, Hijnen, Hoogzaad, Graman en Van Schagen. West-Frisia 2De Kennemers 2. De re serves der Beverwijkers spelen met het volgende elftal: Groot; Beentjes en Pegge- man; Geeb, Six en Niesten; Aardenburg, Smit, Joosten, Van der Plas en Hofland. Aalsmeer 2Stormvogels 3. De IJmuide- naren beschikken over: Dekker; Van der Stelt en Gouda; Goedhart, Admiraal en Van der Velde; Bannink, Stelling, Wortel, Bartels en Ramakers. BeverwykAlemaria Victrix. De Bever wijkers komen als volgt in het veld: Raap; Niesten en J. Minneboo; Wolterman, K. Minneboo en Van der Pas; Springer, Ger- rits, Waanders, Kick Minneboo en Van Oost. Wyk aan ZeeStormvogels 2. De bezoe kers komen uit met: Venus; A. Snelders en Kistemaker; De Bie, Visser en Tol; Nat, De Boer, C. Snelders, Zoeteman en Doorne- veld. CHICAGO (USIS) Agn twee werk nemers op het hoogovenbedrijf te Gary in Indiana van de U.S. Steel Corpora tion is 10.000 dollar per man toegekend voor een uniek idee op het gebied van de staalfabrikage. U.S. Steel becijfert, dat hierdoor een besparing ontstaat van meer dan tweehonderdduizend dollar per jaar. De gelukkigen zijn Oscar Dansler en Salvatore Lumella, die geen van tweeën middelbare-schoolopleiding hebben ge noten en die reeds vijftien jaar samen werken. Zij hebben een nieuwe methode ontwikkeld om gesmolten ijzer van slakken te scheiden. Tot dusverre ging een hoeveelheid ijzer verloren bij het smeltproces, die thans door de nieuwe werkwijze wordt vrijgemaakt. Het systeem is goedgekeurd door de directie van U.S. Steel en wordt reeds toegepast in de fabrieken te Gary, waar gewoon lijk twaalf hoogovens in bedrijf zijn. Het plan werd ingediend via de door de maatschappij ingestelde ideeënbus. U.S. Steel honoreert de ideeën in ver houding tot de daaruit voortvloeiende besparingen. De maximale beloning be draagt 10.000 dollar per voorstel, maar de directie besloot in dit geval aan bei den elk 10.000 dollar toe te kennen in verband met de zeer xoaardevolle strek king van het voorstel. Gijs; woensdag 19.45 uur: ds. Leenhouts. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Jb. Klein Haneveld; 19 uur: Ernst Gubler. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Vrye Evangelische Gemeente, Koning straat 119, 9 uur: J. Nijkamp; maandag 20 uur: ds. A. van Gent; vrijdag 20 uur: ds. A. van Gent. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. M. Wendte. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Papulierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Wouda. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. J. Engels van Zaandam. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19.15 uur: ds. D. ter Steege van Haarlem. Geref. Kerk, Constmtijn Huygensstraat, 10 en 17 uur: ds. P. de Ruyg van Haar lem. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 10.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: ds. P. Salm. Duinenbosch, 9 uur: ds Plug uit Egmond. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk. 9.4510 uur: zangdienst; 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard; 19 uur: ds. Joh. Brons geest. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. mr. G. S. Alma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. Tymes; 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk. Wiistelaan 99, 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. Jehova's Getuigen, Hagelingerweg 190, dinsdag 2021 uur: Gemeenschappelijke Bijbelstudie. Rijksstraatweg 331. woens dag 2021 uur: Gemeenschappelijke Bij belstudie. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- concerten gegeven. Verschillende malen trad het koor op in Sonnevanck te Har derwijk, Sonnegloren in Soestduinen, het revalidatiecentrum in Doorn en Heliomare in Wijk aan Zee. Dit jaar gaat men op 9 april met het Haarlems Christelijk Mannenkoor optreden in het Haarlemse Concertgebouw. Op 22 mei geeft het koor een uitvoering in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Men werkt dan samen met het mannenkoor uit Broek op Langendijk en dat uit Katwijk aan Zee. Natuurlijk wordt ook dit jaar weer de reis gemaakt naar het concours in Leiden. Men moet daar immers de beker verdedigen. Zoals men weet heeft het koor ter ge legenheid van het jubileum in november een concert gegeven. Dit jaar in dezelfde maand volgt weer een concert. Het koor zal dan samenwerken met leden van de IJmuider Harmonie. Ook dit concert wordt gegeven in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Terwijl secretaris H. Klok ons al deze dingen vertelde, loerde hij steeds met één oog naar zijn fiches. Gen wonder, want in de grote zaal werd met groot enthousiasme het kienspel beoefend. Accordeonist Brou wer speelde vrolijke wijsjes, die door ieder werden meegezongen. Keer op keer vloog een gelukkige winnaar of winnares naar voren en toen de slaatjes en croquetten arriveerden, steeg de vreugde ten top. Het koor kan terugzien op een prachtig feest, dat de leden nu al doet verlangen naar het tienjarig bestaan. En om volledig te zijn: het spijt ons voor secretaris Klok, maar bij het kienen was hij ongelukkig. Maar tenslotte kan niet ieder winnen. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur: Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen, Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. Het Amerikaanse vrachtwagenkonvooi, dat. door de Russen bij de grenspost Mariënborn is tegengehouden, is door gelaten p'i in Helmstedt in de Ameri- kaanse sector aangekomen. Deze tele- foto werd genomen toen een van de vier wagens de grens naar vrij grond gebied passeerde. De heer A. de Haan uit Amsterdam heeft vrijdag voor de aquariumvereniging „Velsen" een geslaagde lezing gehouden over het kweken van tropische vissen. De voorzitter van de Amsterdamse aqua riumvereniging „Pro Aqua" zette in het Cultureel Centrum te IJmuiden uiteen, dat de aquariumhouderij een belangrijk facet is van de liefde voor de natuur. Nergens kan men van dichterbij de levensloop van dieren gadeslaan als juist in zo'n met planten gestoffeerde bak met boeiende vissen. Als er een goed biologisch evenwicht is geschapen, niet alleen door het op de juiste temperatuur houden en het geven van de juiste hoeveelheid licht, maar vooral ook door een verantwoorde voeding, kan men veel pleizier aan zijn aquarium beleven. Juist als men gaat kweken, is de voeding uitermate belang rijk. De heer De Haan stond hier dan ook uitvoerig bij stil. Het kweken van vissen is beslist geen zaak voor specialisten alleen, zoals men wel eens denkt. Iedere liefhebber kan in principe het beoogde doel bereiken. Als hij er maar wat voor over heeft, zich er van bewust is, wat hij doet, en welke opgaven de kwekerij stelt. De heer De Haan liet deze avond de levendbarende vissen rusten en spi-ak nu over de eierleggende tropische vissen. Vooral de Nannostomidi en de Laby- rinthidae werden uitvoerig door hem be handeld. Er zijn vele soorten vissen, ook wat de broed verzorging betreft. Er zijn soorten, die de jongen in de bek uitbroe den, anderen, die nesten aan de opper vlakte maken en deze beschermen, en ook nog, die holen graven. Naast deze zorgzame vissoorten zijn er echter ook andere, die zich niets aan hun kroost gelegen laten liggen. De bekende barbelen zijn hier een goed voorbeeld van. De lezing van de heer De Haan, die een erkend kweek-expert is, werd met grote belangstelling beluisterd. Ongetwijfeld zul len de resultaten in de kwekerij van de leden tot uiting komen. Er bestaat een gerede kans dat er in Castricum gedurende het zomerseizoen een braderie gehouden zal worden. Dit werd- bekendgemaakt door de voorzitter van de afdeling Castricum van de Ned. r.k. mid denstandsbond tijdens de maandelijkse bij eenkomst die in hotel Funadama plaats had. De heer Th. Weda deelde voorts mee dat men contact wenst op te nemen met de plaatselijke VVV gezien de aantrekkelijk heid van een braderie voor toeristen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9