GEEN WESTELIJKE CONCESSIES ZONDER TEGENCONCESSIES HET WEER Ministersconferentie met de Russen vóór 21 mei Grondwet in Cuba in ere hersteld Ingrijpende kabinetswijziging in Irak: zwaai naar links? Dulles' Europese reis in Bonn geëindigd Tragisch ongeluk op station Gilze-Rijen Man werd slachtoffer van eigen hulpvaardigheid Doodvonnis voor Aref, hulp van Rusland Aanhoudende vorst Ongelukken in de mist Dulles aanvaardde risico van oorlog om Berlijn Uitspraak op 28 januari Paus Joannes XXIII eert kardinaal Mindszenty T i'6 J i i. i Vy i i IN O N G 4,'ti i\ j. 32 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren .5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ivi A A N D A G 9 F b rt u M Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. iïoolchedacteui. oimon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op het station Gilze-Rijen is de 65-jari- ge gepensioneerde spoorwegambtenaar M. Kern meren zaterdagmiddag tussen het perron en een vertrekkende trein geraakt en gedood. De heer K zag in een voor ver trek gereedstaande trein een huilend kind zitten, dat blijkbaar door uitgestapte pas sagiers vergeten was. Toen hij het kind uit de trein had gehaald, raakte hij beklemd tussen de reeds wegrijdende wagons en de rand van het perron. Hij werd enige me ters meegesleurd, waarbij hem een been afgerukt werd. Hij overleed ter plaatse. Vele jaren heeft de heer K. op het sta tion Gilze-Rijen gewerkt. Thans is zijn zoon op dit station als perronchef werk zaam. Deze zoon gaf het vertreksein voor de trein waarmee het ongeluk gebeurde. Op het stuk van wintergeneugten heeft het afgelopen weekeinde elk raat toils gebracht. Velen hebben naar hartelust op de gladde ijzers rondgezwierd, anderen prefereerden een ferme wan deling langs de Zeeweg of door de Kennemerduinen, waar mist en vorst tezamen voor een sprookjesachtig decor gezorgd hadden. GENERAAL DONOVAN OVERLEDEN WASHINGTON (AFP/Reuter) Gene raal William Donovan, hoofd van de Ame rikaanse geheime strategische dienst tij dens de tweede wereldoorlog, is op 76-jari- ge leeftijd overleden. In de oorlog was Donovan hoofd van het bureau stategische diensten, een organi satie die dikwijls achter de vijandelijke li nies werkte. Zij moedigde aan tot verzet en hielp onder meer bij het ontsnappen van neergeschoten piloten. De" generaal, die de bijnaam had van „Wild Bill", is na de laatste wereldoor log enige tijd ambassadeur in Thailand geweest. BAGDAD (Reuter en AFP) Acht nieu we ministers in het Iraakse kabinet zijn zondag beëdigd. Het zijn: generaal Moham med Sjawwaf (Gezondheid), Hasjem Dja- was (Buitenlandse Zaken), brigade-gene raal Abdoel Hamid (Onderwijs), Hoessein Djamil (Voorlichting), brigade-generaal Abdoel Wahab Amin (Sociale Zaken), Ta- laat Sjeibani (Wederopbouw), Hoessein Talbani (Openbare Werken) en Foead Aref (minister van Staat). Vier van hen behoren tot de groep van vrije officieren die premier Kassem aan het bewind hielpen. Het kabinet bestaat uit zes „vrije officieren", vijf nationale democra ten en drie onafhankelijken. De nationale democratische partij staat onder leiding van Kamil al Khaderchi, die tijdens het oude regime in de gevangenis zat wegens zijn verzet tegen het beleid. Hij wordt thans beschouwd als het intel lect achter de politieke maatregelen van Kassem. In een communiqué, dat uitgegeven is na de besprekingen tussen een Iraakse en Russische delegatie in Bagdad, wordt ge zegd, dat de Sovjet-Unie er in beginsel mee akkoord gaat aan Irak technische en economische bijstand te verlenen. Verder zal Rusland Iraakse technici opleiden. Binnen niet al te lange tijd zal een dele gatie uit Irak een bezoek aan Moskou brengen om de besprekingen voort te zet ten en de overeenkomst te tekenen. De nieuwe samenstelling van de Iraakse regering zou volgens gezaghebbende krin gen te Ankara een verschuiving naar links betekenen, waarvan de oorzaak zou zijn te zoeken in de jongste overeenkomst krach tens welke de Covjet-Unie Irak economi- Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking en over wegend droog. Zwakke oostelijke wind.Lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT XJIT TIEN PAGINA'S. sche hulp zal verlenen. De zes afgetreden ministers werden zoals bekend als felle tegenstanders van het communisme be schouwd. De Istiqlal- en Baath-partij, die de Ara bische eenheid als hoogste doel zagen, zijn niet meer in het kabinet vertegenwoordigd. Volgens het onafhankelijke Libanese blad „Al Djarida" heeft Kassem een einde ge maakt aan het „eerste hoofdstuk van de volksrevolutie". 1-Iij zou thans aan de „andere hoofdstukken van een afschuwe lijk rood drama in Bagdad" beginnen. Waarnemers te Caïro waren van oordeel dat Kassem een nieuwe poging heeft willen doen om de kloof tussen Irak en de Ver enigde Arabische Republiek te verbreden. In het bijzonder de afgetreden minister van Voorlichting, Sjansjal, en de afgetreden minister van Staat, Foead al Ratabi, ston den bekend als voorstanders van nauwe samenwerking tussen Irak en de V.A.R. Doodvonnis CAIRO (UPI) Radio Bagdad heeft zaterdagavond bekend gemaakt dat kolonel Abdel Salam Aref donderdag op een „ge heime zitting" van de Iraakse volksrecht bank ter dood is veroordeeld. Aref, die de tweede man is geweest in de regering van Abdel Karim Kassem, de na de Iraakse revolutie gevormde regering,was in decem ber schuldig bevonden aan samenzwering tegen de regering en naar het leven staan van Kassem. De rechtbank bevond Aref schuldig aan de poging Kassem uit de weg te ruimen, maar niet schuldig aan samenzwering tegen de regering. In verband met Arefs rol in de revolutie van juli, welke de regering van Noeri es Said deed vallen, beval de rechtbank aan premier Kassem aan de straf van Kassem te verzachten. In zijn slotwoord in het proces van december heeft Aref bepleit, dat Kassem als getuige a decharge zou verschijnen, maar Kassem heeft dat niet gedaan. UPI vernam voorts dat er verband be staat tussen Arefs vonnis en het ontslag van de zes ministers. Het ontslag was een zaak die sinds maandag hangende is ge weest. Op die dag hebben de zes tijdens een kabinetsvergadering, waar het storm achtig toeging, hun ontslag aangeboden naar aanleiding van de wijze waarop het proces tegen Aref gevoerd is en het vonnis dat voor hen het stempel van een vergel ding draagt. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 STURKA SPORTKLEDING (Van onze correspondent in Bonn) Zevenentwintig uur vertoefde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, zaterdag en gisteren in het van carnaval daverende Bonn, waarna hij gistermiddag om half vier een streep zette onder zijn zesdaagse bezoek aan West-Europa en terugvloog naar Washington. Na in totaal vijf uur duren de gesprekken met bondskanselier Ade nauer, zijn er van veel overeenstemming getuigende mededelingen gedaan, die neerkomen op een ombuigen van de wes telijke politiek jegens de Sovjet-Unie. Een ombuiging met zekere, nog onbe kende, westelijke concessies, waarvan men zich geen overgeven aan de Bussen moet voorstellen. Het motto van het overleg tussen Dulles en Adenauer, dat zeer zeker ook van toepassing is op deze gehele reis van de Amerikaanse minister, werd als volgt omschreven: „geer, weste lijke concessies zullen er worden gedaan als de Russen niet bereid zijn tot tegen- concessies." Dit motto duidt op een zekere elasticiteit voor het aanstaande overleg met de Sovjet-Unie. zonder dat men zal afstappen van de principes, waarop de westelijke politiek berust. Dulles' bezoek aan Bonn had geen carna valesk element, al leken de vasten voor de bijna 71-jarige minister reeds te zijn in gegaan: er was geen enkel officieel diner ter ere van de Amerikaanse gast, wiens gezondheid in 'stand wordt gehouden door een streng dieet. Er werd telkens slechts twee en een half uur achter elkaar ge confereerd en de conferenties werden slechts door enkele deskundigen bijge woond. Minister Dulles moest tenslotte te Parijs, vlak voor zijn reis naar de West- duitse hoofdstad nog tegen pokken worden ingeënt wegens de enkele pokkengevallen, die zich in Duitsland hebben voorge daan Zeer tevreden In deze sobere sfeer, vol hygiëne en ver van het Rijnlandse rumoer, bereikten Adenauer, Dulles en hun hoge assistenten overeenstemming over de problemen, die de Russische voorstellen inzake Berlijn en een vredesverdrag voor Duitsland hebben opgeworpen. Men kan het resultaat van dit Amerikaanse bezoek, waarover Dulles bij zijn vertrek zei zeer tevreden te zijn, in de volgende vijf punten samenvatten: 1. Binnen tien dagen zal Moskou het westelijke antwoord ontvangen op de Rus sische nota terzake van een vredesverdrag voor Duitsland. 2. Daarin zal worden voorgesteld vóór 27 mei de dag waarop het Russische ul timatum voor Berlijn afloopt een confe rentie te beleggen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Rusland. Adenauer en De Gaulle hebben dus een concessie gedaan. Zij waren tot dusverre voor overleg na 27 mei. 3. Daarvóór zal midden maart te Parijs een ministersconferentie worden gehouden tussen de drie westelijke landen en West- Duitsland. 4. Het Westen zal op zijn rechten in West-Berlijn blijven staan. Men zal niet bereid zijn een afzonderlijke oplossing voor de kwestie-Berlijn te zoeken. Dit vraag stuk is een onderdeel van het gehele Duitse probleem. De in West-Duitsland geuite vrees voor een „zachte" Amerikaanse poli tiek is ongegrond gebleken. Een Ameri kaanse woordvoerder zeide gistermiddag te Bonn: „Ook na Dulles' reis bestaat er overeenstemming tussen de geallieerden liever een oorlog te riskeren dan Berlijn op te offeren". 5. In de westelijke en middeneuropese ruimte dient een oplossing te worden ge vonden voor de bestaande, tot spanning leidende problemen. Daarbij zal geen sprake kunnen zijn van een wijziging in de militaire verhoudingen, bijvoorbeeld in een losmaken van West-Duitsland uit de NAVO. Militaire problemen kunnen, aldus het westelijke standpunt, alleen in het groter geheel van een gecontroleerde ont wapening worden opgelost. Op persconferenties te Bonn is door Westduitse en Amerikaanse autoriteiten met nadruk verklaard dat Dulles' infor matiereis ten doel had de minister een beeld te verschaffen van de gedachten, die men te Londen, Parijs en Bonn heeft ter zake van de actuele problematiek. Men meent dat dit overleg zeer nuttig is ge weest en dat duidelijk is geworden dat de huidige situatie in Europa bepaald niet constant is en dat ook in een nabije toe komst niet zal zijn. Over het motto „geen concessies zonder tegen-concessies" werd gezegd dat een eenzijdig toegeven aan de Russen er, zoals de geschiedenis heeft bewezen, toe zou leiden dat men te Mouskou harder en min der soepel zou worden. Dat men niet be reid was ook maar één woord te zeggen over de concessies, die van westelijke zijde gedaan zullen kunnen worden, was duide lijk. Bij het aanstaande touwtrekken met de Russen, zo zegt men te Bonn, zullen de papieren wel op tafel komen. De ge ringste aanwijzing in welke richting deze concessies kunnen gaan, zou de westelijke onderhandelingspositie reeds thans aan zienlijk verzwakken. Zonder overdrijving kan men verder zeggen, dat men noch te Washington, noch te Bonn bijzonder geestdriftig is over Mac- millans reis naar Moskou, waarover de NAVO-partners van tevoren niet zyn in gelicht. Tijdens het gesprek tussen Adenauer en Dulles is over de theorie, volgens welke de geallieerden aan de Oost-Westduitse grens in plaats van controle door de Russen een controle van de Oostduitsers, als ver tegenwoordigers van de Russen, zouden kunnen accepteren, met geen woord ge rept. Evenmin heeft men gesproken over een confederatie van Oost- met West- Vanmorgen om ongeveer kwart over negen is op een onbewaakte overweg tus sen Winterswijk en Aalten een vrachtauto aangereden door een trein. Het voorste treinstel werd ingedrukt. Het baanvak WinterswijkAalten is versperd. De be stuurder van de vrachtauto, de 28-jarige Ter Braak uit Doetinchem, kwam met lichte verwondingen uit de ravage tevoor schijn. De treinbestuurder had geen noe menswaardig letsel opgelopen. Vanochtend omstreeks kwart over zeven is op de lange oprit van de Merwedebrug tussen Muiden en Diemen een personen auto vermoedelijk door slippen met grote snelheid tegen de leuning van de brug gereden. De bestuurder, de heer J. van der Hoeff uit Bussum werd uit de wagen geslingerd. Met een hoofdwonde werd de man in ernstige toestand naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam vervoerd. De mist heeft in Nijmegen een slacht offer geëist. In het Canisius Ziekenhuis is overleden de 71-jarige C. Willems uit Weurt bij Nijmegen, die vrijdag de Heem- straweg in de mist overstak en niet werd opgemerkt door een autobestuurder. Duitsland, waartegen de Westduitse re gering zaterdag nog officieel ageerde. Duidelijk is in elk geval gebleken dat in de naaste toekomst van westelijke zijde een politiek zal worden gevoerd, waarin een zogenaamd „gecalculeerd risico" zal zyn verwerkt. En voorts dat West-Duits land zijn herenigingspolitiek niet meer zo stijf en strak zal voeren als tot dusverre is geschied. Ook hier zal men, hoewel de NAVO in geen geval in gevaar zal worden gebracht, wat soepeler worden en een zij het van tevoren berekend risico willen nemen en een elastische politiek van fasen en etap pes op de weg naar de eenheid willen volgen. De Westduitse oppositie toonde zich gisteravond niet zo tevreden over Dulles' bezoek. Van socialistische zijde zei men dat „er zelden zo veel woorden zonder inhoud gezegd zijn". WASHINGTON (UPI) Wanneer het Westen genoeg uithoudingsvermogen be zit kan het daarmee de Sovjet-Unie uitein delijk dwingen een soort van vergelijk in acht te nemen op basis van het gezeg de „leven en laten leven". Maar als het Westen het gevraagde niet kan opbrengen, zijn de alternatieven een eindeloze voort zetting van de koude oorlog, de overgave van het Westen aar het Oosten, of een der de wereldoorlog. Dit is, in het algemeen weergegeven, het standpunt dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles op 28 januari heeft uiteengezet in een verklaring voor de commissie voor buitenlandse zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Grondthema van het Amerikaanse standpunt blijft de hoop dat in de Sovjet- Unie een evolutie zal ontstaan die het com munisme zodanig verandert dat het niet langer een gevaar voor de vrije wereld is, want het staat vast dat Rusland's in dustriële en militaire kracht zal blijven groeien. Kan het Westen Rusland ertoe brengen die groter wordende kracht voor vredelievende doeleinden aan te wenden, dan is de evolutie reeds gedeeltelijk ge slaagd. Dit betekent echter niet, zo ver klaarde Dulles, dat Amerika en het Wes ten liijdzaam kunnen toezien. De Verenig de Staten en de bondgenoten in de NAVO hebben eenstemmig besloten liever een oorlog te riskeren over Berlijn, dan West- Berlijn aan het communisme op te offe ren. Het grondbeginsel is hier dat het Westen pal zal staan voor West-Berlijn. Het risico van een oorlog zal, indien nood zakelijk, aanvaard worden, aldus Dulles. VATICAANSTAD (UPI) In een ge- improviseerde toespraak heeft Paus Joan nes XXIII zondag hulde gebracht aan de primaat van Hongarije, kardinaal Minds zenty, die tien jaar geleden te Boedapest werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, op beschuldiging van hoogver raad, spionage en manipulaties via de zwarte markt- De primaat geniet sedert november 1956 nadat hij door Hongaarse vrijheidsstrij ders uit zijn gevangenschap was bevrijd, asiel op de Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiging in Boedapest. Sprekend over de priesterlijke deugden zei de Paus dat kardinalen gebonden zijn aan de eed trouw te blijven aan de kerk „tot bloedens toe". Het dagblad van Vaticaanstad, de Os- servatore Romano bestreed zaterdag op nieuw de beschuldigingen die het commu nistische regime tegen de primaat heeft ingebracht. Noch de Paus, noch de Osser- vatore, sprak over berichten dat de Hei lige Stoel onderhandelingen zou voeren met de regering in Boedapest over een vrijgeleide voor kardinaal Mindszenty naar Rome. HAVANA (AFP) De Cubaanse mi nisterraad heeft zondag een nieuwe wet aanvaard die de terugkeer naar de grond wet van 1940 regelt- Deze grondwet was door de regering-Batista afgeschaft. Zij zal geldig blijven tijdens het voorlopige revolutionaire bestuur en bevat regelin gen voor de overgang naar een rechtma tig constitutioneel bewind. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden op 28 januari meegedeeld dat de Amerikaanse ambassadeur van Cuba werd teruggeroe pen om de V.S. een nieuw begin te kun nen laten maken met de regering-Castro. HAVANA (Reuter/AFP) De leider van de Cubaanse revolutie, Fidel Castro, heeft zaterdag op een bijeenkomst van meer dan 4.000 personeelsleden van de Shell gezegd, dat hun maatschappij geen ver antwoordelijkheid draagt voor de verkoop van wapens en militaire vliegtuigen aan de thans verdreven dictator, generaal Ful- gencio Batista. De boycot tegen Britse produkten, afge kondigd door het revolutionaire leger, is nooit geheel doeltreffend geweest, aldus Castro. De reden hiervan is, dat Britse burgers, die landhuizen in de Sierra Maestra hebben, steun hebben geboden aan de revolutie. Verder zei Castro, dat een aanbod van de Shell tot een loonsverhoging van het personeel en tot financiële steun aan de woningbouw voor plattelandsbevolking dient te worden aanvaard. De loonsverho ging houdt in dat de lonen van 4.500 werk nemers met vijftig tot honderd percent zullen toenemen. De bijdrage tot de wo ningbouw zou bijna een miljoen gulden bedragen, aldus Castro.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1