Premier Debré brengt zijn eerste bezoek aan Algerije anda en het bolknakmysterie Wereldnieuws) Aanhoudende vorst Krupp en Brown Boveri bouwen proefreactor och ia Uet zo r j 2 „Colons"zetten hem onder zware druk Bedrijfschap Horeca is teleurgesteld Bende jeugdige rovers Gebrek aan bewijs Noren lieten opgebrachte Russische trawler vrij Prins Bernhard met Verolme naar Brazilië Westduitse energie Hollantor n.v. Veenendaal A Zeemeermin Koersfluctuaties od de Amsterdamse Beurs van 2 tot en met 6 februari Beneluxministers spreken over landbouwproblemen Nederlandse verfexport in 1958 5 percent gestegen Premielening Zuid-Holland sterk overtekend Financiële maatregelen in Indonesië Indonesische theemarkt naar Antwerpen Cacao-conferentie geopend Financieringsmoeilijkheden voor schatkist der V.S. Dochterbedrijf Continental Oil te Rotterdam it MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Parijs) Frankryks minister-president, Michel Debré, brengt deze week z\jn eerste bezoek aan Algerije in zjjn kwaliteit van rege ringschef. H\j wordt door verscheidene ministers en hoge generaals vergezeld. Als voornaamste doel van zijn bezoek wordt officieel de uitwerking van het economi sche modernisatieplan voor Algerije ge noemd. Over dat onderwerp zal Debré samen met de hoge vertegenwoordiger, Paul Delouvrier, verscheidene studiebijeen komsten leiden. Deze plannen van generaal De Gaulle, die sedert mei vijf reizen naar Algerije ondernam, zijn enkele maanden geleden in Constantine uitgestippeld. Voor het miljoen Fransen, dat in Alge rije gevestigd is, heeft het bezoek van Debré echter ook nog een politieke be tekenis. Het is wel duidelijk, dat voor deze ..colons" de houding en de gedragslijn van De Gaulle niet aan de hoop en de ver wachtingen beantwoord hebben. De politiek van de integratie van Alge rije en Frankrijk, waardoor dat miljoen „colons" van een minderheid van een op twee met één handomdraai een meerder heid van vijf op één zou kunnen worden, heeft de generaal definitief de rug toege keerd. De meerderheid in het parlement heeft van dit waandenkbeeld der integratie echter nog lang geen afscheid genomen. De beslissende vraag is nu of Debré en zijn regering de partij van het staatshoofd dan wel van de Kamer verkiezen. Toen de premier zijn regeringsprogramma enige weken geleden ontvouwde, heeft hij tussen de regels laten blijken, dat hij een soort tussenstandpunt poogde in te nemen. De Franse Algerijnen zullen daarom niet na laten de premier helemaal in hun kamp der integratie te krijgen. Bij zijn aankomst in Algiers heeft de minister-president in een verklaring de verzekering gegeven, dat Frankrijk altijd in Algerije zal blijven. Het wachtwoord „integratie" heeft ook hij ech ter niet uitgesproken. Debré, wiens per soonlijke trouw aan De Gaulle de basis van zijn huidige politiek en officiële positie vormt, zal komende dagen aan een zware druk worden onderworpen, opdat dit woord integratie in het openbaar eindelijk over zijn lippen zal komen. Ook in het uiterst rechtse deel der Franse pers wordt trouwens al openlijk op een dreigend conflict tussen Matignon en het Elysée, respectievelijk de residentie van de regeringsleider en van het staatshoofd, ge zinspeeld. Een gezaghebbend gaullistische pennevoerder, de journalist Andre Stibio, heeft in het weekblad „Carrefour", dat als de spreektrompet der Algerijnse ultra's wordt beschouwd, te kennen gegeven, dat in geval van een onvermijdelijke keuze Frankrijk de orthodox-nationalistische weg zal inslaan. Anders gezegd, dat de pro bleemstelling pro of contra de integratie, de „gaullisten" er wel eens toe zou kunnen drijven, De Gaulle in de steek te laten. Deze nauwelijks verholen dreigementen van ontrouw aan het adres van De Gaulle vormen de politieke achtergrond van het Tijdens de openbare bestuursvergadering van het bedrijfschap Horeca is critiek ge oefend op het kortgeleden afgekondigde vestigingsbesluit horecabedrijven-1958- Het. bestuur zal een brief aan de minister van Economische Zaken zenden, waarin teleur stelling wordt uitgesproken over het feit, dat dit besluit zo volstrekt afwijkt van het door het bedrijfschap gegeven advies. Op zes fundamentele punten heeft de minister dit advies niet gevolgd. Een van de belangrijkste daarvan is de indeling in bedrijfscategorieën. Het bestuur van het bedrijfschap had een onderscheiding in zeven categorieën aanbevolen, waarvoor onderling verschillende eisen zouden moe ten gelden. Het besluit maakt slechts on derscheid tussen het hotel-restaurant bedrijf en het café- of aanverwante be drijf. Kamerverhuurbedrijven zijn in af wijking van het advies buiten het vesti gingsbesluit gehouden, evenals dineruit- zendingsbedrijven. Speciale eisen voor het vakantiegelegenheidsbedrijf zijn niet in het besluit opgenomen. Scherpe critiek op de wijze van uit voering van het nieuwe vestigingsbesluit had de heer Meijer van de Peruka-fede- ratie. Volgens het besluit dienen vesti gingsvergunningen ook te worden aange vraagd door hen, die reeds een bedrijf exploiteren. De daarvoor vereiste formu- liezen zijn zo ingewikkeld, „dat zij gren zen aan krankzinnigheid", zei hij. Mr. J. P. Gravesteijn, secretaris van de Neder landse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven, had op die formulieren ook wel wat aan te merken: „Ze stellen het mini sterie in staat een verkapte enquête onder onze bedrijven te houden en dat op onze kosten"- De voorzitter van het bedrijfschap, de heer J. G. Meijer, sprak over de goede omzetten, die in het algemeen in 1958 door de horecabedrijven zijn gemaakt, ook bui ten de vier grote steden, hetgeen kan dui den op een grotere landelijke spreiding van het toeristisch verkeer van buiten landers. De restauratieprijzen zijn echter aan de stijve kant, vandaar geringere omzetstijgingen in deze branche. Een op reële kosten gerichte prijspolitiek verdient alle aandacht, aldus de heer Meijer, die verder zijn ontstemming uitsprak over de kredietfaciliteiten, die de overheid ver schaft voor de bouw van twee Hilton- hotels. Hij noemde dit een klap in het ge zicht van de Nederlandse hoteliers. Enige tijd geleden is gemeld, dat de Rot terdamse politie vier jongens van 16 tot 18 jaar had aangehouden, die op de Leuve- brug hadden geprobeerd een sleepboot kapitein van zijn geld te beroven. De man had slechts vier dubbeltjes bij zich en omdat de knapen dit te weinig vonden, kreeg de kapitein zijn geld terug. Met een van deze dubbeltjes belde hij in een tele fooncel de politie, die de jongelui in de kraag pakte. Nu is gebleken, dat het viertal acht dergelijke berovingen heeft gepleegd. Zij plachten bij avond eenzame wandelaars aan te vallen en te beroven. Inmiddels zijn nog twee medeplichtigen aangehouden. bezoek van Debré aan Algerije, dat tot woensdag duren zal. ALGIERS (ÜPI) Twee Franse gaullis tische parlementsleden, Jean Baptiste Biag- gi en R. Battesti, zijn zaterdag in Algiers op een massabijeenkomst uitgejouwd. Le den van „La jeune Nation" hieven daarbij kreten aan als „Weg met De Gaulle", „De bré aan de galg" en „Leve de maarschalk" (Pétain). Bij de aankomst van Debré heb ben zich nagenoeg geen incidenten voor gedaan. Ondanks de regen stonden nog veel mensen langs de route, die onder zware bewaking stond van de politie. Een deel van hen juichte Debré toe, maar een aantal jongeren begonnen te joelen en riepen „Algérie frangaise", de strijdkreet van de 13de mei. Men vreest demonstraties als Debré vandaag een krans legt bij het graf van de onbekende soldaat. TUNIS (Reuter) De „vrije Algerijnse regering" heeft aan buitenlandse maat schappijen meegedeeld, dat zij alle over eenkomsten met Frankrijk over de exploi tatie van olie in de Algerijnse Sahara als van nul en gener waarde beschouwt. Frankrijk heeft onlangs een dergelijke overeenkomst met de Standard Oil Corn- pan j' of New Jersey gesloten. AALESUND (UPI) De Russische traw ler Joekon. die zaterdagmiddag door de Noorse mijnenveger Otra is opgebracht naar Aalesund, wegens vermeende aan wezigheid binnen de Noorse visserij grens, is zaterdagavond reeds weer vrijgelaten. In verhoren op het hoofdbureau van politie in Aalesund kon niet worden vast gesteld, dat de Joekon inderdaad gevist heeft binnen de Noorse territoriale wateren. De schipper van de Russische trawler heeft grif toegegeven dat hij in de Noorse territoriale wateren was, maar hij ontkende met klem, dat hij gevist heeft binnen de visserijzone van vier mijl. De officieren van de Otra waren niet in staat de vroe gere bewering te. bevestigen, dat de Rus daar inderdaad gevist heeft. Toen zij aan boord van de Rus kwamen, lag het vistuig daar gereed voor gebruik, maar dit is niet verboden krachtens de internationale visserijbepalingen. De Joekon heeft des avonds nog de haven van Aalesund verlaten. REYKJAVIK (Reuter) De schepper van de Britse trawler „Valafell" is zater dag te Seydisfjordur veroordeeld tot een boete van ruim 16.000 gulden wegens vis sen binnen „de IJslandse territoriale wa teren". De „Valafell" viste binnen de vier- mijlszone. De trawler is zaterdagavond weer uit Seydisfjordur vertrokken, nadat de schip per de boete had betaald. De schipper bleef in het IJslandse havenstadje, waar hij met een zenuwinstorting en maag klachten in het ziekenhuis werd opge nomen. Op 18 februari zullen Prins Bernhard, de president van Brazilië, Juscelino Ku- bitschek alsmede alle Braziliaanse minis ters en de in Brazilië geaccrediteerde am bassadeurs met de Rotterdamse scheeps bouwer C. Verolme per helikopter naar Jacuacanga vliegen voor het verrichten van de eerste ceremonie op de plaats waar de nieuwe Nederlandse Verolmewerf komt. Vele andere genodigden zullen met sche pen van de Braziliaanse marine naar Ja cuacanga gebracht worden. De Prins komt vandaag in Buenos Aires aan na zijn bezoek aan Chili. Hij zal tot dinsdag in Argentinië blijven BONN (Reuter) Krupp te Essen en Brown Boveri en Co. zullen een proefreac tor van 15.000 kw. gaan bouwen voor de levering van elektriciteit aan tien West duitse steden. De kosten zullen ruim 40 miljoen D.M. bedragen. Een woordvoer der van Krupp deelde mede, dat men door deze reactor hoopt te kunnen vaststellen, of het mogelijk zal zijn later een reactor van 100.000 kw. te bouwen. Het Westduitse ministerie voor Kern energie zal het contract voor de proefreac tor binnenkort geven aan een door Brown Boveri en Krupp opgerichte maatschappij. In de kosten zullen de steden Aken, Bre men, Duisburg, Dusseldorp, Hagen, Her ford, Krefeld, München, Würzburg en Wuppertal 20 miljoen mark bijdragen en de staat de andere helft. Over een paar maanden zal waarschijn lijk met de werkzaamheden voor de proef reactor begonnen worden te Jülich ten Westen van Keulen, waar zich ook het on derzoekcentrum voor kernenergie van het land Noordrijnland-Westfalen bevindt. De reactor zal van het nieuwe gasgekoelde ty pe zijn, dat geheel in Wcst-Duitsland werd ontwikkeld en zal uitsluitend dienen voor het opwekken van kernenergie voor de produktie van elektrische energie. Hollantor is omgezet in een n.v. Het maatschappelijk kapitaal van deze nieuwe n.v., die zich bezig zal gaan houden met de vervaardiging van en de handel in vezelvliezen, zogenaamde „non woven"- stoffen, is 2.800.000 verdeeld in 28 aan delen van elk 1000. Voor de helft wordt hierin geparticipeerd door Binder-Hengelo n.v., een holding company van de Neder landse deelneming in het bedrijf te weten de Koninklijke Nederlandse Katoenspinne rij n.v. te Hengelo, n.v. Tilburgse Katoen spinnerij, Tilburg. Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal/Ten Cate n.v., Almelo, n.v. Spinnerij Oosterveld, Enschede, n.v. Stoomspinnerij „Twente", Almelo, Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij n.v., Veenendaal. Voor de resterende helft par ticipeert Lantor Limited. Bolton Engeland, die op ha..r beurt bestaat uit West Point Manufacturing Company, West Point/Geor gia, U.S.A. en de bekende stoffenfabrikant Tootal Limited, Engeland. Vezelvliezen zijn zowel voor technische doeleinden, als voor produkten die firet genoemd worden en die reeds met succes als tussenvoering worden toegepast in de confectie-industrie. OVER de zeemeermin valt eigenlijk niet veel concreets te zeggen. Dat komt wel meer voor met mythische wezens, zodat we de zeemeermin daar moeilijk een verwijt van kunnen maken. In de gangbare voor stelling was en is zij half vis, half vrouw, en nu roeten we wel, dat er schrijvers zijn, die ook zeemeermannen hebben ingevoerd, zoals bijvoorbeeld de sprookjesschrijver Andersen, maar dat zijn typisch cerebrale produkten. Het schijnt logisch, dat naast de zeemeermin ook de zee meerman moet bestaan, wil er althans van een doorlopend geslacht van half vis, half menswezens sprake kunnen zijn. Desondanks houden wij vol, dat de zeemeerman een wanprodukt is en dat de logi ca juist voorschrijft dat er al leen zeemeerminnen kunnen bestaan. Im mers, wat is door alle tijden heen hèt ken merk van de zeemeermin geweest? Zeker niet het staartachtige onderlichaam. De vissenstaart is in alle zeeën en oceanen zö wijd verbreid, dat bij het boven water komen van een staart geen enkele zeeman in de verleiding zal komen te veronder stellen, dat aan die staart een vrouwelijk bovenlichaam gekoppeld is. Juist die bo venste helft van de zeemeermin is het ken merkende element geweest waardoor de eenzame zeerob tot koortsige visioenen kwam. Nxi kennen we onder de bewoners van de zee werkelijk geen enkel dier dat in de verste verte ook maar enigszins op een mens, laat staan een vrouw, lijkt. Al thans niet in de ogen van een nuchtere toeschouwer. Maar in de verten en in het water vinden vertekeningen van allerlei vormen plaats, en bovendien kan een hun kerende zeeman uit oude tijden niet ver geleken worden met de koele oordeelveller van dit moment. Houden ive deze beper kingen in het oog, dan kunnen de Sirenia (let op de naam!) in het verre verleden in de ogen van de zeelieden op zeemeermin nen hebben geleken. Het zijn planteneten- de zoogdieren, die uiterlijk wel overeen komst met de walvissen vertonen. Het plompe lichaam is spoelvor- mig, met korte, beweeglijke, vinvormige voorste ledematen, waarvan de vingers met platte nagels zijn bedekt. De stompe kop is door een keelplooi duidelijk afgegrensd tegen de romp. Het dier, dat zich geheel aan het waterleven heeft aangepast, moet telkens boven komen om adem te halen, waarbij het oen snuivend geluid maakt. In de oksels be vinden zich voorts twee goed ontwikkelde melkklieren, die duidelijk zichtbaar wor den wanneer het dier zich enigszins uit het water verheft. De plaatsing van die klieren is waarschijnlijk de oorzaak geweest van het ontstaan der meerminverhalen in tij den, toen men met andere ogen zag dan tegenwoordig. De Sirenia zeekoeientrek ken zich daar overigens tot op de huidige dag niets van aan. O ja, nu moeten we ook nog vertellen, dat zelfs in de vogelwereld de snor als een mannelijk attribuut rvordt opgevat. Daarover een volgende keer. H. PétiUon (Nadruk verboden). Vrijdag 6 februari 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 jan. 3%% Staffellening 1947 91»/i« 92% 92V« 4- 3% Invest, cert. Nederland 961Vi« 97!!4 97'/is */i« 3% Nederland 1962 64 96% 96% 96% U/»2 6% Nat. Woningbouwlening '57 111% 112% 112;/i« '/ld Amsterdam Rubber 90% 98 07% 4- 6 148V2 153 150% 2% Alg. Kunstzijde Unie 289 302% 296% -f 12% 150,50 154,— f 152,80 4- 0,25 Van Gelder Zonen 223 224% 223 4- 2% Kon. Ned. Hoogovens 349 354 349 4- 5 309 313 309 1 Ned. Kabelfabriek 335 340 335 3 508 536% 519% 20% 473 483% 474% 4- 9% Wilton-Fijenoord 208 212'% 208 - 4% Kon. Petroleum 175.80 f 181, 176,20 ƒ6,50 113,90 120,— 116,— -ƒ7,— Holland-Amerika Lijn 165 168 165% 2% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 158% 163 161% 2% 2421/2 247% 242% - 5% Ned. Scheepvaart Unie 143% 145% 143% 4- Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 22.645.213,- Obligaties 23.836.457,— Deze week (voorl.) Aandelen 22.567.523,- Obligaties 26.975.114, (Van onze correspondent in Brussel) Vandaag komen de Benelux-ministers bijeen in het gebouw van het secretariaat- generaal van de Benelux-douaneunie te Brussel. Het zijn voornamelijk landbouw problemen, die momenteel de aandacht hebben. Er moet onder meer worden be raadslaagd over de tien percent vermin dering van de invoerrechten en de twintig percent verhoging van de invoercontingen ten voor landbouwprodukten in het raam van de Gemeenschappelijke Markt, de in voercontingenten van stikstof-meststoffen en het vaststellen van een buitentarief voor vierenveertig landbouwprodukten, die tot nu toe in Beneluxverband speciaal werden beschermd. Een belangwekkend probleem op de agenda is de harmonisatie van de belas tingen die op het wegvervoer drukken. Dit vervoer moet var. de overgangsregeling van het verdrag der Benelux-Unie over een termijn van drie jaren geheel vrij wor den. Overigens is het verdrag van de Eco nomische Unie in de parlementen van de drie landen nog in behandeling. Vooral op het vlak van de principiële discussie over de landbouwharmonisatie en de vrijmaking van de handel in land en tuinbouwprodukten zijn de standpunten van de Belgische en Nederlandse regerin- gen niet veel nader tot elkaar gekomen. In zijn begrotingsrede voor de Belgische senaat heeft de Belgische minister van Landbouw, baron De Vleeschauwer, ver klaard dat de Belgische landbouw niet zo veel subsidies krijgt als de Nederlandse landbouw via het Landbouw Egalisatie Fonds. Er zouden meer dan 500 miljoen gulden subsidies nodig zijn om de Belgi sche boterprijs op het niveau van de Ne derlandse prijs te verlagen. De minister overweegt nochtans een vei'laging van de Belgische richtprijs voor tarwe, die hoger ligt dan in Nederland, terwijl het Belgisch departement van landbouw momenteel de export van eieren subsidieert. De Nederlandse verfindustrie heeft in 1958 ruim 13 miljoen kilo voor eén waar de van 32 miljoen gulden aan bereide ver ven uitgevoerd, aldus meldt de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten in Neder land. De E.E.G.-paxiners waren als afne mers het belangrijkst; 45 percent van on ze uitvoer was gericht op deze landen en gaf ten opzichte van het voorgaande jaar een belangrijke vooruitgang te zien. De afzet naar de overige O.E.E.S.-landen bleef vrijwel ongewijzigd 10 percent. De •export naar Afrika liep terug en wel van 20 percent op 15 percent berekend op de totale expoi-t. Azië bleef met een aantal van ongeveer 20 percent onveranderd; hetzelfde was het geval met de export naar het westelijk halfrond welke eveneens ongeveer 10 per cent bedroeg. In een aantal minder ont wikkelde gebieden moest worden gecon stateerd dat (3e invoer werd afgeremd, dan wel geheel onmogelijk werd gemaakt ter bescherming van de zich ter plaatse ont wikkelende industrie. Op de 2% percent premielening 1959 der provincie Zuid-Holland is ingeschreven tot zodanige bedragen, dat bij de toe wijzing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast. De Kamer van Koophandel van Genua heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat onder haar auspiciën een groep economische deskundigen uit Belgisch Kongo, West- en Equatoriaal Afrika. Madagascar, Somaliland en Nederlands Nieuw- Guinea is uitgenodigd lot het bijwonen van een bijzondere zitting van de bij de Euromarkt aan gesloten landen. 14. „Eerst is professor Kalker ontvoerd en nu is zijn uitvinding gestolen", stelde Pat O'Nozel vast. Zelfs voor iemand, die minder scherpzinnig is dan ik, zal het nu wel duidelijk zijn, dat het de ontvoerders om die uitvinding te doen was. We hoeven dus alleen maar naar de uitvinding te zoe ken en dan vinden we vanzelf de profes sor". „Maar hoe wil je die uitvinding vin den?", vroeg Panda. „Met behulp van dit sigaar", zei Pat O'Nozel, terwijl hij de ge heimzinnige bolknak omhoog hield, „want dit sigaar heeft iets met de uitvinding te maken. Ik heb alle geheimzinnighedens nu bijna opgelost: eerst verdween de profes sor, toen zijn uitvinding enHij brak af, toen plotseling het licht uitging! In het donker klonk gestommel en een ge smoorde uitroep van Pat. „W.wat gebeurt er?!", riep Panda, haastig een lucifer aan strijkend. Hij was opgelucht, toen hij de detective ongedeerd in dezelfde houding zag staan. Zo op het eerste gezicht was er dus niets gebeurd, maar toch was er een kleinigheid, die niet aan de scherpe op merkingsgave van de meester speur der ont ging. .En nu is ook nog de sigaar ver- dvjenen", stelde Pat vast, terwijl hij zijn lege hand bestudeerde, waarin hij zo even nog de sigaar had gehouden De Indonesische minister van Financiën, Sutikno Slamet, heeft plannen aangekon digd om 3.000 miljoen rupiahs aan de bankbiljetténcirculatie te ontti-ekken „om de financiële en economische toestand te stabiliseren". Een van de maatregelen zou zijn het. uitschrijven van een lening tot een bedrag van 2.000 miljoen rupiahs en het vei'lenen van kredieten aan particuliere banken. Het begrotingstekort van Indonesië was in 1958 meer dan 9.000 miljoen rupiahs. De Indonesische theemarkt in Europa is aan Antwerpen toegewezen. Dit is het resultaat van een akkoord, dat dezer dagen te Djakarta gesloten werd tussen Indone sische regeringsautoriteiten en de ver tegenwoordigers van een Antwerpse han delsfirma (Socomabel). De toewjjzing maakt deel uit van de herverdeling der marktfuncties ingevolge de opheffing der economische akkoorden tussen Indonesië en Nederland, aldus Bclga. De internationale cacao-conferentie die onder auspiciën van de Wereld-Voedsel- organisatie in Accra gehouden wordt, is zondag door de minister van Landbouw van Ghana, F. Yaboah-Afari, geopend. De New York Times schrijft dat voor de Amerikaanse schatkist een belangrijk financieel probleem is ontstaan doordat houders van 2.081.000.000 dollar of meer dan 20 percent van een groot bedrag aan aflopend schatkistpapier, hebben gewei gerd deze aflopende stukken tegen nieuw papier om te wisselen. Volgens het Amerikaanse dagblad zal de schatkist volgende week als noodmaat regel een bedrag van 1,5 miljard dollar lenen, benodigd voor de aflossing van de oude stukken. „Voor wat betreft het be heer over de staatsschuld is het vooral dit probleem dat meer dan enig ander heeft meegeteld bij de aandrang van president Eisenhower om te komen tot een begro tingsevenwicht. Officiële functionarissen houden vol dat er geen „crisis" bestaat, maar hun bezorgdheid is onverhuld", al dus het blad. De Continental Oil Company te Houston heeft zaterdag bekendgemaakt dat voor werkzaamheden in Europa een Nederland se dochteronderneming is gesticht, de „Co noco Oil Company (Nederland) n.v." met als zetel Rotterdam. Als directeur van de Nederlandse vesti ging zal optreden J. R. Cowell. die tot voor kort in de petrochemische verkoopafdeling van „Continental" te New York werkzaam is geweest. De Nederlandse afdeling is in de eerste plaats een verkooporganisatie. (UPI). Verzoek. De wereldbond van zionisten heeft de Sovjet-Unie verzocht toe te staan, dat een delegatie Joden uit de Sovjet-Unie het congres van de Zionis tenbond, dat in augustus in Stockholm wordt gehouden bijwoont. Afgekeken. Een mode-ontwerpster en een modetekenares uit Turijn zijn door de Parijse politie aangehouden, nadat in hun bezit schetsen waren aangetroffen van pas getoonde modellen van de Franse „haute couture". De Fransen nemen een dergelijke schending van het auteursrecht hoog op. Gered. Uit een Belgische kolenmijn bij Hasselt zijn zaterdag 21 mijnwerkers ge red, die door een instoi'ting ingesloten waren. De mannen zijn zeven uur van de buitenwereld afgesloten geweest. Geen van hen was gewond. Groene week. Naar schatting 418.000 per sonen, onder wie 133.000 Oostberlijners, hebben de landbouwtentoonstelling „De groene week" in West-Berlijn bezocht. De expositie heeft tien dagen geduurd. Zij was de grootste sedert de tweede wereldoorlog. Van de 622 inzendingen waren er 209 uit het buitenland, waai-- onder Nederland. Huisvesting. In Montpellier in Frankrijk is zondag een moeder met drie van haar vier kinderen bij een brand omgeko men. De vader wist met één kind te ont komen. De familie woonde in een over bevolkt gebouw met twee verdiepingen dat vroeger een werkplaats was en nu diende voor de huisvesting van de arm- sten der armen. De oude. De radiosignalen, die men aan vankelijk meende te moeten toeschrij ven aan een nieuwe Russische kunst maan, zijn afkomstig van de derde Spoetnik, zo heeft de sterrenwacht van Bochum bekendgemaakt. Dit instituut had vorige week zondag het vermoeden uitgesproken dat de Russen een nieu we satelliet hadden gelanceerd. Nadien waren de signalen ook in de V.S., Ja pan en Italië opgevangen. Buit. Vijf met revolvers gewapende man nen hebben zondagochtend om vijf uur platina ter waarde van bijna een mil- joen'gulden gestolen uit een fabriek van optische instrumenten te Croissy-sur- Seine, ten westen van Parijs. De in dringers knevelden de nachtwakers en verdwenen naderhand met hun buit, 130 kilogram platina, in een auto. Rovertje. De politie van Montreal heeft zaterdag een jongetje van elf jaar aan gehouden die in de afgelopen weken tal loze inbraken heeft gepleegd. Er waren twee politie-auto's nodig om de buit van het ventje bestaande uit bontjassen, radio- en televisietoestellen, tapijten en juwelen van zijn hut achter in de tuin van het ouderlijk huis naar het politie bureau over te brengen. Ineens. Te Springfield in de Amerikaanse staat Illinois is vrijdagnacht een 65-ja- rige vrouw, vermoedelijk toen zij slaap wandelde, onder een trein gekomen. Haar beide benen zijn verbrijzeld. Het enige wat zij zich kan herinneren is. dat zij eerst in bed lag en toen ineens onder de trein. Uitwisseling. Naar te Belgrado verluidt heeft de Joegoslavische regering een Tsjechoslowaakse diplomaat laten we ten, dat hij het land moet veidaten. Eni ge maanden geleden werd een Joego slavische diplomaat uit Tsjecho-Slowa- kije gewezen, omdat hij „ongeoorloof de betrekkingen" met een Tsjechische vrouw zou hebben onderhouden. Afgedankt. De luchthaven Croydon, vóór de oorlog het drukste vliegveld van Europa, is gesloten omdat er te veel geld bij moest Na de oorlog werd het vervangen door London Airport, toen de grote vliegtuigen en het intensiever ver keer meer ruimte eisten. Vorig jaar moest op Croydon, toen dit vliegveld ge bruikt werd voor lichte vliegtuigen en sportvliegen, een paar miljoen gulden worden toegelegd. Lange vlucht. Twee Amerikaanse vlie gers, Timm en Cook, zijn erin geslaagd 65 dagen achtereen in de lucht te blij ven. Zij zijn zaterdag met hun eenmoto- rige Cessna 172 op het McCarranvlieg- veld bij Las Vegas in Nevada geland. Op 4 december waren zij opgestegen. Zij verbeterden 't vliegduurrecord met vijftien dagen. Het tanken geschiedde door het oppikken van een slang van een tankauto, die rijdend de benzine in het vliegende toestel pompte. Eens kijken. Averell Harriman, oud-gou verneur van de staat New York, is za terdagavond per vliegtuig uit New York naar New Delhi vertrokken om daar, naar hij bij zijn vertrek zei, eens te kij ken, welke voi-deringen er met bepaal de programs zijn gemaakt. Harriman is van plan een maand in India te blij ven. Hij zal ook trachten in India in lichtingen over China in te winnen. Op de Westelijke oceaanhelft is dit week einde een zeer diepe depressie ontstaan, waarvan de kern vanochtend ongeveer halverwege New Foundland en de zuid punt van Groenland lag. In 48 uur tijds is deze depressie uitgediept van 1015 tot 930 mb. Vóór de depressie uit ontstond in de bovenlucht een krachtige rug van hoge druk. Samenhangend hiermede vulde de storing, die zaterdag ten westen van Ier land lag, geheel op en begon de barome ter zowel in onze omgeving als boven de Britse eilanden weer te stijgen. Het hoge- drukgebied, dat zijn centrum boven Oost- Europa heeft, nam daardoor in betekenis toe en blijft het weer in Nederland beheer sen. De vorst houdt daarom aan. Het is mogelijk, dat de wind weer iets meer naar het oosten draait, waarna uit Duitsland drogere lucht kan worden aangevoerd. Voornamelijk in de oostelijke provincies is er daarom :<ans op enkele opklaringen. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew o -2 dichte mist windst. -4 dichte mist ono -4 mist windst. -5 dichte mist windst. -5 dichte mist n -3 dichte mist windst. -5 Vlv. Z.-Limb.dichte mist windst. -4 0 0 0 0 0 0 0 0 Dinsdag 10 februari Zon op 8.07 uur, onder 17.43 uur. Maan op 8.54 uur, onder 21.07 uur. Maanstanden 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmnlden Maandag 9 februari Hoog water 4.51 en 17.02 uur. Laag water 0.29 en 12.50 uur. Dinsdag 10 februari Hoog water 5.28 en 17.38 uur. Laag water 1.08 en 13.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 minuten vroeger dan t« Umuiden. Helsinki sneeuw wzw -3 0, Stockholm geheel bew. w -4 0 Oslo geheel bew nno -9 0 Kopenhagen geheel bew ozo -3 0 Aberdeen mist zo 1 0 Londen geheel bew. 0 2 0 Amsterdam mist n -4 0 Brussel mist 0 -5 0 Luxemburg onbewolkt windst. -1 0 Parijs geheel bew. no -1 0 Bordeaux mist windst. 2 0 Grenoble onbewolkt windst. -2 0 Nice onbewolkt n 6 0 Berlijn onbewolkt 0 -8 0 Frankfort onbewolkt ono -4 0 München onbewolkt windst.-ll 0 Zürich mist windst. -4 0 Genève onbewolkt windst. -3 - 0 Locarno onbewolkt 0 -3 0 Wenen geheel bew zzw -4 0 Innsbruck licht bew. w -5 0 Rome half bew. no 4 0 Ajaccio licht bew. ono 3 0 Algiers regen z 10 24 Mallorca licht bew. no 11 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2