Ir. G. van Dijk verovert de bovenste plaats Dames- en herenploeg van De Blinkert kampioen Dames van VZV in de tweede ronde van beker competitie Overheid zal negentig percent bijdragen in de kosten I IJmond-agenda Concordia naar de tweede klasse terug Haarlem damesploeg versloeg HPC-sters Moeilijkheden van vier kustvaarders De Jonge Stem Kinderoperette door 9 De handbalcompetitie Automobilisme Franse autocoureur bij Reims verongelukt Borgward en Cooper gaan samenwerken Wedstrijd om Grote Prijs van Cuba afgelast Rozenberg moet actieve sport vaarwel zeggen Nederlandse tennisspelers naar buitenland Gonzales won prof-toernooi Davidson Scandinavisch tenniskampioen Schermerhorn (TOPkam pioen tweede klasse libre Nationaal kampioenschap ereklasse 47/2 met PHILIPS douchecelverwarming .Waterpolo DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND „Prins Frederik Hendrik" had een maand „ijsvrij" Om de nationale titel KIS laat eer aan Krabben in Bergen op Zoom Verkeerscursussen voor motor- en autoclub „Zeeman, pas op!" Restauratie hervormde kerk Beverzvijk KAB bestaat veertig jaar Castricum Sf'; Collecte Oostpriesterhulp succes in Castricum MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 Op de nationale zaalhandbalkampioen schappen, die zaterdag 21 en zondag 22 februari in Rotterdam worden gehouden, 7,al het district West A bij de dames door het Amsterdamse Zeeburg en bij de heren door Aalsmeer vertegenwoordigd worden. Na een zonderling en sensationeel duel met rivaal Niloc, gevolgd door een beslissings wedstrijd, behaalde Aalsmeer het kam pioenschap van West A. Vóór rust sneed Niloc eenvoudig door de falende Aalsmeer-verdediging en sloot de eerste helft af met een 7-1 voorsprong. Na het wisselen van speelhelft aanschouwden de talrijke toeschouwers een herboren Aalsmeer dat voornamelijk door De Jong en de gebroeders Tromp de grote achter stand net voor bet laatste fluitsignaal ge heel reduceerde en een beslissingswedstrijd forceerde: 7-7. In de beslissingswedstrijd bleek dat. de zwartwitten over meer uithoudingsvermo gen beschikten dan hun hoofdstedelijke tegenstanders, want tegenover de zeven doelpunten die de Aalsmeer-spelers in deze strijd produceerden, stelden Frans v. d. Heyde en zijn teamgenoten slechts één treffer. De herenploeg van Concordia verloor van het Amsterdamse AHC met. 10-5 en moet na een verblijf van een jaar in de hoogste klasse het veld ruimen voor het Utrechtse Sport Vereent, dat door een 7-2 zege op zijn stadgenoot UD het kampioenschap van de tweede klasse behaalde. De eindstanden luidden: Eerste klasse Tweede klasse Dames: Dames: Zceburgla 10—20 AVA 10—16 Sagitta 10—16 Kruisster 1012 Niloc 10—12 Achilles 1011 Athleta 10—6 HHC 10—8 Amstel 104 Laren 107 DSG 10—2 Vriendschap 106 Heren: Heren: Sport Vereent 813 Aalsmeer 10—18 U D 8—12 Niloc 10—18 Achilles 86 AHC 10—8 Attila 85 Blauw Wit 10—7 Amstel 84 WVGV 10—6 kampioen na be Concordia 10—3 slissingswedstrijd Blinkert kampioen De herenploeg van De Blinkert is tot kampioen uitgeroepen van de zaalhandbal competitie, die gedurende enkele maanden in de veilinghal in Alkmaar plaatsvond. De mogelijkheid om de twee resterende wed strijden alsnog te spelen, bleek niet moge lijk. De Haarlemmers hadden overigens hun concurrenten reeds verslagen. De Blin kert zal nu deelnemen aan de promotiet- wedstrijden om een plaats in de tweede klasse van het district West A met als tegenstanders Aalsmeer 2 en Amersfoort. Aalsmeer 2 versloeg zondag Amersfoort met 10-3. Ook de dames van De Blinkert behaal den in Alkmaar het kampioenschap, zij speelden in de afdeling tweede klasse en zullen gaan deelnemen aan de promotie wedstrijden om een plaats in de eerste klasse. Van DIO wonnen de groenwitten met 8-6, de voorspeelsters waren goed op dreef, maar in de defensie liet men enkele steekjes vallen, in het duel hierna tegen Con Brio toonden de Haarlemse speelsters hun schutterscapaciteiten en besloten met een 8-2 zege. De resultaten De uitslagen waren: District West A, dames, eerste klasse: De Fransman Claude Storez is zaterdag bij Reims, tijdens een klassementsproef van een auto-rally om het leven gekomen. Storez kwam met een Porsche uit in de klasse groot toerisme. Het ongeluk ge beurde, toen de Porsche een snelheid had van meer dan 150 km/u. De wagen raakte van de weg en sloeg over de kop. Storez werd daarbij uit de wagen geslingerd. Per helikopter werd h\j naar een ziekenhuis vervoerd, waar de Fransman zonder bij kennis te zijn gekomen, overleed. Het ..mysterie van Zandvoort" is opge lost. Uit een verklaring, die de directie van de Borgward automobielfabrieken vrijdag in Hamburg gaf, is duidelijk geworden waarom de Britse coureur Stirling Moss vrijdag 11 november jl. naar Zandvoort kwam om naar zijn zeggen „zo maar eens" in een Borgward 1500 cc sport wagen te rijden. De Duitse firma is namelijk met de En gelse Cooper fabriek overeengekomen, dat in de toekomst 1500 cc Borgward mo toren aan het Engelse merk zullen wor den geleverd om gemonteerd te worden op een Cooper Grand Prix-chassis. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat de Cooper fa briek ook na 1960 wanneer de nieuwe formule 1 met motoren tot 1500 cc in Grand Prix-wedstrijden blijft uitkomen. De dix-ectie kondigde voorts aan, dat de Borgward fabrieken thans een formule 1 wagen aan het ontwikkelen zijn, die aan gepast is aan de nieuwe formule. De wedstrijd om de Grote Prijs van Cuba zal dit jaar niet doorgaan. De reden is dat de meeste leden van de sportcommis- sie (volgelingen van Batista) na de revo lutie zijn vervangen door aanhangers van Fidel Castro. In de nieuwe samenstelling heeft de commissie nog niet veel werk kunnen verrichten. De wedstrijd om de Grote Prijs van Cu ba was vorig jaar ook al „in het nieuws". Toen werd namelijk wereldkampioen Juan Manuel Fangio een dag voor de start door de rebellen ontvoerd en pas vrijgelaten nadat de race was begonnen. Amstel—Niloc 1-2, DSG—Sagitta 0-4, Ath- leta—Zeeburg 2-3. Tweede klasse: Laren Kruisster 0-5, HHC—Vriendschap 2-1. Heren, eerste klasse: NilocAalsmeer 7-7, Concordia—AHC 5-10, WVGV—Blauw Wit 8-6. Tweede klasse: AttilaAmstel 3-4, UDSport Vereent 2-7. Promotiewedstrij den, tweede klasse, dames: SpiritOdos 2-2, heren: Amersfoort—Aalsmeer 2 3-10. Afdeling AlkmaarHaarlem, dames: TYBBAVA 1-2, De BlinkertDIO 8-6, WGW—TYBB 4-1, SEW 2—TYBB 2-4, De BlinkertCon Brio 8-2. Heren: Concordia Tonegido 2-15, ConcordiaAHV 4-12, IJmondTonegido 10-9. Rozenberg heert zij«« loopbaan als mo torsportman, die vele kampioenschappen opleverde, moeten beëindigen. De doktoren hebben hem de motorwedstrijdsport ver boden. Dit is een gevolg van het ongeluk, dat hij verleden jaar als automobilist in de tulpenrally had. Zijn belangstelling voor de motorsport heeft Rozenberg overigens nog niet verloren. Hij zet momenteel het parcours uit voor de handelstrophy-rit van de motorclub Zuid-Holland, die in april rond Francorchamps in België wordt ge reden. Temtfc Het bestuur van de KNLYB heeft beslo ten een drietal spelers te laten deelnemen aan enkele toernooien in het buitenland. Voor deze tournee, die in de plaats komt van de jaarlijkse training van de Austra liër Cawthorn, zijn aangewezen: mej. Fre- dy Marinkelle, Willem Maris en Piet van Eysden. Het eerste toernooi, waarin dit drietal uitkomt, is dat om de internatio nale kampioenschappen van Frankrijk op overdekte., banen in Parijs van 13 tot 22 februari. Daarna volgen enkele toernooien aan de Rivièra, in Antibes, Menton en Cannes (2 weken) en tenslotte het toernooi in Monte Carlo, dat met Pasen eindigt. Voorts zullen deels op eigen gelegenheid deels op kosten van de bond mevr. F. Rou- wenhorst. mej. Joyce Marinkelle en Hans van de Weg aan enkele Rivièra-toernooien deelnemen. Pancho Gonzales heeft het enkelspel van het proftoernooi, dat in Sydney is gehou den,- gewonnen. In de finale versloeg hij Frank Sedgman met 75, 64, 06, 64. Deze zege levert Gonzales een bedrag van ongeveer 8000,op. De Zweed Sven Davidson heeft zondag de heren-enkelspel-titel van de Scandina vische indoor-tenniskampioenschappen ge wonnen. In de finale versloeg Davidson de Deen Kurt Nielsen met 61, 62, 26, 6—3. Kampioene bij de James werd de Engel se Angela Mortimer. Zij won de eindstrijd van haar landgenote Christine Truman met 4—6, 6—1, 6—2. Onder grote belangstelling zijn zondag avond in café Kennemexdand in Haarlem de twee laatste wedstrijden gespeeld van de finale tweede klasse libre, distinct Haarlem KNBB. Vóór de eerste partij, tussen Bloemendaal en Brand, een aanvang nam was de toestand zó, dat er voor eerst genoemde nog steeds een kans was om kampioen te worden. Hij zou dan zijn par tij tegen Bi-and moeten winnen en Scher merhorn zou van Kaandorp moeten ver liezen. Welnu, Bloemendaal won zijn partij. Aanvankelijk gelijkopgaand wist hij met een serie van 32 zijn concurrent achter zich te krijgen, welk voordeel hij niet meer prijs gaf. De eindbeslissing lag toen in handen van de nerveuze Kaandorp. Tot halvex-wege wist hij gelijke tred met Schermerhorn te houden. Toen zegevierde de vaste hand van laatstgenoemde. De districtsvoorzitter, de heer W. v. d. Bex-g, x-eikte hem de zo zeer begeerde kam pioensmedaille uit en verzocht hem het district te willen vertegenwoordigen op de gewestelijke kampioenschappen, die van 19—22 maart in Egmond aan Zee zullen worden gespeeld. Had de, heer Schermerhorn in totaal slechts één beurt minder gebruikt om zijn titel te behalen, dan zou zijn moyenne te hoog zijn geweest (4.50 20 5.40) om afgevaardigd te kunnen worden. Hier volgt de eindstand: 1. C. Schermerhorn 1050 195 31 5.37 14 2. R. Bloemendaal 975 181 52 5.38 12 3. J. Dreyer 996 230 43 4.33 8 4. J. Handgraaf 978 236 23 4.15 6 5. A. v. Heusden 837 227 29 3.68 6 6. P. Kaandorp 849 231 31 3.57 4 7. A. Brand 788 233 32 3.33 4 8. F. Samson 857 208 24 4.12 2 De heren Schermerhorn en Bloemendaal wiuvvticxi naai uc ceiöLc klasse (4.507.-). De finalisten voor het kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart an ker-kader 47/2, dat van 26 februari tot en met 1 maart is de dierentuin in Den Haag wordt gespeeld, zijn: P. J. van de Pol (Rot terdam), Ph. J. Beekman (Amsterdam), H. de Kleine (Kampen), H. Metz (Den Haag), C. van Oosterhout (Breda), K. de Ruyter Waalwijk), H. Schol te (Eindhoven) en M. J. Wijnen (Nijmegen). Tijdens de voorwedstrijden zijn J. W. Vultink (Rotterdam), A. van Loon (Box-gen op Zoom), B. van Leeuwen (Amstei-dam). J. Ligthart (Alkmaar), Ph. J. Beekman (Amsterdam), A. W. C. Jacobs (Amster dam) en G. Vink (Hilversum) beneden de grens van 16.00 gebleven zijn „half gede gradeerd". SCHERMEN. Aan de internationale flo- retwedstrijden voor dames om de Coupe Bachelor, die zaterdag 14 en zondag 15 fe bruari in Parijs zullen wax-den gehouden, zullen vier Nederlandse schermsters deel nemen. Het zijn Danie van 'Kossem, Elly Bothbijl, Nina Kleyweg en Toos Steensma- Van der Klaauw. Advertentie Behaaglijk en veilig douchen 2 stralers van 375 W zijn ideaal. Prijs per stuk (incl. armatuur) f JL9» Vraag nadere inlichtingen bij uw installateur of een folder bij Philips Nederland n.v. Eindhoven IX'. «MC MCW» «KX» «MO» SKMK» «00»0« WO»*WOOCOO» Voor de eerste ronde van de damcs-bc- kercompetitie KNZB kreeg VZV in het Sportfondsenbad in Haarlem het Groning se ZCG op bezoek. In de laatste fase van de strijd sleepte VZV de winst in de wacht, waardoor deze club naar de tweede ronde overging. ZCG begon de strijd ïnet zes dames te gen een voltallig VZV. dat deze speelsters- meerderheid uitbuitte door Marijke van Koten. Toen kwam de zevende dame van ZCG in het water. Greetje Lugthart, de schoonspring kampioene van Nederland, maakte er toen een-een van. Vooral in de tweede helft was de strijd vol spanning. Door taktisch opzwemmen van Greetje Lugthart. nam ZCG de leiding waarna een duel voor het ZCG-doel door Nini Selde- x-ijk-Kint in een VZV-doelpunt resulteer de. Greetje Lugthart kreeg daarna een strafworp te nemen (2-3) maar aan de an dere kant schoot Nel Toon raak (3-3). Met nog een halve minuut te spelen on dernam ZCG wederom een aanval, maar het schot ging naast. Vanuit de VZV-ach- terhoede ging de bal daarna naar de VZV- aanvalsters en Nel Toon scoorde het win nende doelpunt. Eindstand vier-drie. Voor de tweede ronde trokken zondag de heren van DWT naar Alkmaar voor een duel tegen DAW, dat de Haarlemmers in snelheid de baas was. De thuisclub had reeds een twee-nixl voorsprong toen Rob van Driel de bal de DAW-touwen injoeg. Van Bokkum bracht de ruststand op drie een. Na de hervatting had de DWT-mid- achter een royale bui en werkte de bal het eigen doel in. Met de stand vijf-een kwam DWT er goed in en G. Luttikhuizen, Jan Eichhorn en Rob van Driel reduceerden de DWT-achterstand tot vijf-vier met wel ke uitslag DWT uitgeschakeld werd voor de bekex-competitie. District Noordholland HPC en Haarlem bonden zaterdag voor de eex-ste klasse dames van de competitie district Noordholland de strijd aan. In de eerste helft van de strijd reageerde de HPC-keepster traag waardoor Corry Holm (2), Thea Hölsken (2) en Nel Goedhart Haarlem een vijf-nul voorsprong konden bezorgen. In de tweede helft bleef de HPC- verdediging voor de Haarlem-aanvalsters gesloten. Voor HPC werkten Hennie Band en Marleen Smit "n HPC-aanval goed af en dus eindigde de strijd met een vijf-twee overwinning voor Haarlem. Voor de vierde klasse heren kregen de Haarlem-reserves Hillegom op bezoek. Het was een spel van kat en muis Haarlem kwam in de eerste helft met. zeven-nul voor en in de tweede helft werd de stand op elf-nul gebracht. In de wedstrijd HPC 3Haai-lem 3, vijf de klasse, namen de Heemstedenai-en voor de rust de leiding. De eindstand werd twee nul. Voor de ontmoeting tegen VZV 3 ver scheen DWR 3 met zes man, dat tegen een voltallig VZV de strijd aanbond. Met de stand twee-twee werd aan de tweede helft begonnen. VZV 3 won uiteindelijk met drie-twee. Competitie kring Haarlem; uitslagen: Af deling veteranen: DWR-HPC 7-1 (verbete- ring); Afdeling AM: DWTHaarlem 1-2; VZV—DWR 2-8. DAT DE HUIDIGE TITELHOUDER, de landbouwkundige ingenieur Geert van Dijk uit Bennekom, beslist niet van plan is zijn gewonnen titel 1058 zo maar ineens af te geven, bewijst zijn goede spel. En de constante vorm, waarin de kampioen speelt. Hij won deze week in grootse stijl van J. H. Ansems en had het iets moeilijker tegen Gordijn, maar behaalde dit weekeinde toch drie kostbare punten. En daar de IJmulde- naar B. Dukel na uiterste pogingen niet verder kwam aan tot twee remises, ondanks zijn groot overwicht op Vos, staat Van Dijk nu geheel alleen aan de kop. Op de tweede plaats met een punt min der staat nu de DCIJ'er Dukel. Maar de twee gevaarlijke spelers Bom en Wim de Jong waren ook bijzonder produktief dit weekeinde en behouden hun kansen op de titel. Bom wist zich met twee winstpar tijen bij de koplopers te plaatsen. De Haarlemse meester Wim de Jong speelde twee goed opgezette partijen. In een hekstelling won hij op Terlouw een stuk. Het eindspel was juist remise, toen Wim het geluk kreeg, dat de Zuidhollandse kampioen fout speelde en De .Jong tóch nog won. Zondag tegen Silfhout leek het er op, dat De Jong weer zou winnen. Maar op het juiste moment faalde De Jong en Silf hout kwam in een kansrijk voordelig eind spel. Na lang zwoegen behaalde de Haar lemmer nog juist remise. De zevende ronde De uitslagen van de zevende ï'onde waren als volgt: J. BomVan Silfhout 20. Van de SluisDe Kluiver 20. TerlouwDe Jong 02, AnsemsBlom 02, Gordijn Van Dijk 11 en DukelVos 11. Achtste ï'onde: AnsemsVan Dijk 02. TerlouwEdink 11, GordijnDukel 11, BomDe Kluiver 20. Van Silf houtDe Jong 11, Van de SluisBlom 02. BergsmaVos 20. De stand der deelnemers na acht ronden is: 1. Ir. G. van Dijk 5 3 0 13 2. B. Dukel 4 4 0 12 3. J. Bom 5 1 2 11 4. W. de Jong 4 3 1 11 5. Gordijn 1 7 0 9 6. v. d. Sluis 3 3 2 9 7. Blom 3 2 3 8 8. Edink 2 4 2 8 9. Ansems 2 3 3 7 10. Bergsma 1 5 2 7 11. Van Silfhout 1 5 2 7 12. Terlouw 0 5 3 5 13. Vos 0 3 5 3 14. J. H. Kluiver 0 2 6 2 Na ruim een maand gevangen gezeten te hebben in het ijs in de Canadese haven Montreal, is het m.s. „Prins Frederik Hen drik" zondagavond in Rotterdam terugge keerd. Onder kapitein F. Bodderij als gezag voerder vertrok het schip op 17 november van Hamburg, om in dienst van de Fjell- Oranjelijnen nog een reis naar Montreal te maken, voordat de winter die haven tijdelijk ontoegankelijk zou maken. De „Prins,- Frederik Hendrik" zou dan voor. Kerstmis in Europa terug kunnen zijn. Eind november kwam het schip in Mont real aan. Op 10 december, toen de kapi tein de terugreis wilde aanvaarden, was het zicht op de St. Lawrencerivier, die Montreal met de oceaan verbindt, zo slecht, dat er niet gevaren kon worden. Dit hield tevens in dat ook de ijsbrekers, die ieder jaar van begin december af de vaai'geul in de rivier nog zoveel mogelijk ijsvrij hou den, niet in actie konden blijven. Onver wacht viel toen de winter in. vroeger dan gewoonlijk en met een ongekende hevig heid. Het gevolg was, dat het Nederlandse schip niet meer \yeg kon. Later bleek dat de dikte van hcfijs op vele plaatsen bijna twee meter bedroeg en het op bepaalde punten acht meter was opgestuwd. Samen met twaalf andere schepen heeft de „Prins Frederik Hendrik" dus in Mont real moeten blijven. Het zag er aanvanke lijk naar uit, dat die vioot misschien wel tot eind maart vast zou liggen. Gelukkig zette in de tweede week van januari een pei-iode van betrekkelijk zacht en helder weer in, waardoor de taak van de ijsbre kers werd verlicht. Op 14 januari werd de „Prins Frederik Hendrik" eindelijk bevrijd. Het schip gaat direct naar de werf voor een grote onderhoudsbeurt. Zatex-dagavond werden in Utrecht de partijen van de zevende ronde van het toernooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland gespeeld. De resultaten waren: BomVan Silfhout 20; Van der SluisDe Kluyver 20; Terlouw De Jong 02; AnsemsBlom 02; BergsmaEdink 11; GordijnVan Dijk 1—1; Dukel—Vos 1—1. Zondag zijn de volgende partijen (8ste ronde) gespeeld: BomDe Kluyver 20; Van SilfhoutDe Jong 11; Van der Sluis Blom 02; BergsmaVos 20; Gordijn —Dukel 1—1. De stand is nu: 1. Van Dijk 13 punten; 2. Dukel 12 pt.; 3. en 4. Bom en De Jong elk 11 pt.; 5. en 6. Gordijn en Van der Sluis elk 9 pt.: 7. en 8. Blom en Edink elk 8 pt.; 9. 10 en 11. Ansems, Bergsma en Van Silf hout elk 7 pt.; 12. Terlouw 5 pt.; 13. Vos 3 pt.; 14. De Kluyver 2 pt. VOETBAL. Het Schotse jeugdelftal heeft in Belfast het jeugdteam van Noord-Ier- land met 41 verslagen. De ruststand was 2—1. ATLETIEK. Klaas de Ruiter (AV' 34, Apeldoorn) heeft beslag gelegd op de titel van oostelijk cross-kampioen bij de senio ren. Hij won in Veenendaal de laatste van de vijf crossen die tellen voor dit kam pioenschap. Zijn tijd over de 15 km was 53 min. 36,5 sec. IJSHOCKEY. Het Oostenrijks ijshockey- team heeft in Innsbruck voor slechts 1000 toeschouwers een 43 zege behaald op de nationale ploeg van Zwitserland. De tus- senscores waren 10, 22, 11. ATLETIEK. De internationale cross van Manresa, een wedstrijd over 11.900 meter, van Manresa naar San Vincente, is ge wonnen door 'de Spanjaard Carlos Perez in 41 min. 25 sec. Onze landgenoot Frans Kunen uit Bred'at eindigde op de tweede plaats in 42 min. 4 sec. Met nog vijf ronden in het vooruitzicht staat het nu wel vast, dat de strijd om de kampioenstitel zal gaan tussen ir. G. van Dijk, B. Dukel, Wim de Jong en J. Bom. En daar deze koplopers allen nog tegen elkaar moeten uitkomen is het wel interes sant het nu volgende programma te ver melden. Ir. G. van Dijk speelt nog tegen B. Dukel. Wim de Jong, J. Bom. Edink en Vos. B. Dukel speelt nog met G. van Dijk. Edink, Wim de Jong, Blom en Van Silf hout. Wim de Jong ontmoet nog ir. G. van Dijk, B. Dukel, Gordijn, Ansems, Bex-gsma. J. M. Bom speelt nog tegen ir. G. van Dijk, Vos, v. d. Sluis, Terlouw en Ansems. De Kennemer Invaliden Sportclub, KIS, heeft zaterdag deelgenomen aan het vol leybal Krabben-toernooi in Bergen op Zoom, dat daar ter gelegenheid van het Carnaval is gehouden. De Kennemer Sport club was er vorig jaar in geslaagd beslag op de wisselbeker te leggen, maar heeft nu de beker aan de organisei'cnde vei'eni- ging moeten laten, nadat deze de Kenne- mefs in de laatste beslissende set versloeg. KIS speelde in de eerste ronde tegen Arnhem en Eindhoven en won beide met 20. In de finale kwam men uit tegen de Krabben. Het werd een puntenverdeling, 11. Setstanden: 1511, 1215. De beslis sende set werd door de Krabben met 1512 gewonnen. De stand luidt als volgt: 1. Krabben. 2. Kis, 3. Leiden, 4. Eindhoven, 5. Rotterdam, 6. Venlo. Na afloop heeft men de intocht van Prins Carnaval bijge woond. Het bestuur van de Kennemer Motor en Auto-Club te Beverwijk heeft voor haar leden twee cursusavonden belegd, waar ze hun kennis omtrent de verkeers regels nog eens kunnen ophalen. Op de laatste avond is er een examen aan ver- bonden, waaraan de Verkeerspolitie haar medewerking verleent. De cursussen worden gehouden op 12 en 18 februari in Hotel „Parkzicht", des na middags om acht uur. Ook niet-ledcn kun nen, voor zover er plaatsen beschikbaar zijn, aan deze cursussen deelnemen. ST. IVES, CORNWALL (UPI) De Ne derlandse kustvaarder „Flevo" is zondag ochtend met zware slagzij en in langzaam zinkende toestand (ft» Engelse haven St. Ives (in Cornwall) binnengelopen. Het schip was nabij St. Ives Head op de rot sen gelopen. De „Flevo" had om 05.12 uur green wich- tijd een S.O.S. uitgezonden, waarop de reddingsboot van St. Ives uitvoer. De ge zagvoerder van het Nederlandse schip ver zocht de reddingsboot hem te begeleiden, terwijl hij trachtte zijn schip op eigen kracht binnen te brengen. Op de rotsige kust hadden speciale reddingsteams al wippertoestellen en lijnwerpers in gereed heid gebracht. In de buitenhaven kwam de „Flevo", die zeer diep stak, aan de grond te zitten, maar spoedig was het schip vlot. Met het dek onder water en zware slagzij werd de „Flevo" tenslotte langs de kade gemeerd. Aan boord bevindt zich een bemanning van tien koppen, onder wie een vrouw. KOPENHAGEN (UPI) In minder dan 24 uren zijn zondag drie Nederlandse sche pen in Deense wateren in moeilijkheden gekomen, maar alle drie doorstonden de gevaren en zijn veilig. Het motorschip Farel uit T^ampen (199 ton) liep voor het eiland Bognholm in de Oostzee op een klip toen het op weg was van Delfzijl naar Kalmarsund, maar het slaagde er in weer vlot te komen, door zich van een gedeelte van zijn 2'50 ton salpeter te ontdoen. Een ander motorschip, de Kresta, kreeg zondagmiddag motorstoring in de buurt van het lichtschip Gedser Reef. De Svitser reddingsboot Bien schoot te hulp, maar voordat de Bien hulp kon verlenen was de motorstoring verholpen en de Kresta in staat de vaart voort te zetten. Bij Atnaes liep de motoi-kustvaarder Diet zondagmorgen aan de grond. Ook in dit geval was een Svitser-x*eddingsboot spoedig ter plaatse, maar de Diet was al weer op eigen kracht vlot gekomen. In het Hervormd Jeughuis aan de Rem- brandtlaan was zaterdag de jury van de vierde ronde in het door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap georganiseer de toneelconcours voor de derde maal bij eengekomen. ditmaal om de prestaties te beooi'delen van „De Hooger Geest Ghe- sellen". Deze vereniging verzorgde haar speelbeurt met een opvoering van „Zee man, pas op!" (Sailor beware), een blij spel in drie bedrijven door Philip King en Falkland Cary. Er zijn genoeg verwikkelingen in dit spel voor een onderhoudende avond, voor al omdat de schrijvers in staat bleken tot een dikwijls spitse en amusante dialoog." Wanneer de jury even enthousiast is over deze voorstelling als het publiek, dan ein digen „De Hooger Geest Ghesellen" in deze wedstrijd straks op een behoorlijke plaats. J. v. D. Enige jaren geleden werd aan de Her- vormde Gemeente in Bevexwijk een sub sidie toegekend in de kosten van de res tauratie van het dak van de kerk aan de Kerkstraat. Nadat deze werkzaamheden waren voltooid heeft het college van kerk voogden een plan doen opstellen voor de verdere restauratie van de kerk. De kosten wei-den begroot op 370.000,De staats secretaris keurde het plan na een kleine bezuiniging goed; ongeveer ƒ50.000,werd niet subsidiabel geacht. Gezien de vele monumentenrestauraties die de eerst komende jaren moesten worden uitgevoerd was het volgens de staatssecretaris echter niet mogelijk voor deze restauratie een rijkssubsidie beschikbaar te stellen. Het college van kerkvoogden heeft hier na het nodige gedaan om het interieur van het gebouw een zo goed mogelijk aan zien te geven. Er werd een plan voor een bcpei-kte restauratie ontworpen. De kosten De afdeling Heemskerk van de K.A.B. zal op zondag 15 februari het veex'tigjarig bestaan vieren met een H. mis in de paro chiekerk van de H. Laurentius. Daarna zullen de bestuursleden van de verschil lende afdelingen aanzitten aan het ontbijt, 's Middags wordt in zaal Dam een receptie gehouden. De collecte die in Casti-icum en Bak- kum gehouden is voor de Oostpriesterhulp heeft een gezamenlijk bedrag van bijna 1300,en 2300 kg goederen opgeleverd. Te Castricum werd f 750,27 geofferd, in Bakkum 534. In Castricum werd boven dien ruim 1500 kg aan goederen geschon ken, in Bakkum was dit ruim 800 kg. De rondgang voor de Oostpriesterhulp val alle gezindten is dus in Castricum wel een succes geworden. BEVERWIJK MAANDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dracula". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje Rosemarie". W.B. Theater, 20 uur: „De vrouw van de halfbloed". Kennemer Theater, 20 uur: Vasten avondbal. Verenigingsgebouw Schans: 20 uur: „Jeugd en Muziek", Uruguayse pianiste. DINSDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater en Luxor Theater: bioscopen: als maandag. Zeewykschool, 20 uur: Lezing Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid. van de uitvoering van dit plan zijn op zestigduizend gulden begroot. Hiervoor werd een rijkssubsidie toegekend van vijftig percent, zij het dan dat dit bedrag pas in 1964 kan worden uitbetaald. Het college van kerkvoogden heeft ook het gemeentebestuur van Beverwijk een subsidie van vijfentwintig percent ge vraagd. Daar wordt aangenomen dat ook de provincie de gebruikelijke subsidie van vijftien percent verleent zou het totaal der overheidssubsidies neerkomen op negentig percent. Het college van B. en W. van Beverwijk neemt in aanmerking dat de kerkvoogdij in 1958 een betrekkelijk hoge uitgave heeft moeten doen voor de meest urgente herstellingen en dat de rijkssubsidie pas zo laat zal worden ontvangen. Het college vindt het verantwoord in afwijking- van de regel ook vijfentwintig percent in de kosten bij te dragen (het percentage der gemeentelijke subsidie had eigenlijk vijf tien moeten bedragen). B. cn W. stellen de raad voor tot het een en ander te be sluiten. 5? „De "Wonderbloem" is een alleraardig ste kinderoperette in vier bedrijven door Jo Mulder, waarvoor Anton L. W. Voer man een aantal eenvoudige en gemakke lijk in het gehoor liggende melodietjes heeft geleverd. Cok de intrige is geheel op de fantasie van het jeugdige publiek in gesteld en verhaalt van een jonge prins, die al jaren lang door een hardnekkige ziekte aan het rustbed wordt gekluistei'd. Het hof wordt echter weer met nieuwe hoop vervuld, wanneer de koning en de koningin van de genezende kracht van een wonderbloem vernemen en prinses Nor- ma onmiddellijk besluit deze te gaan zoe ken. In het onmetelijke woud wordt zij helaas ontdekt door boosaardige bosman netjes, die niet aarzelen de prinses in triomf naar hun geheimzinnige grot te ontvoeren. Het behoeft geen betoog dat de dappere Norma door een goede fee uit hun handen wordt bevrijd en in het bezit van de begeerde wonderbloem zegevierend naar het koninklijk paleis terugkeert. Deze operette heeft zaterdag twee aan trekkelijke opvoeringen beleefd in het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden, verzorgd door het kinderkoor „De Jonge Stem". Des middags heeft een geheel met kinderen gevulde zaal hier het nodige genoegen aan beleefd, waarna des avonds de ouders der optredende speler tjes hun verrichtingen hebben gadegesla gen. Van deze opvoeringen was bijzonder veel werk gemaakt. De zang was door de heer B. Nuyen als dirigent met kennelijke toewijding voor bereid. Omdat hij tevens de pianobegelei ding in eigen handen had gehouden, kon hij de solistjes en de koren allerlei wellui dende gezangen laten produceren. En zo als het een goed dirigent betaamt, wist hij daax-bij een enkele dreigende ontspo ring onmiddellijk op te vangen. Regisseur J. C. Broeren had voor een vlotte en le vendige groepering gezox-gd. Ook aankle dingen en kostumering waren boven alle lof verheven. Jan van Dam

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3