Felle brand verwoest drie etages van grachtenhuis Scheepvaart in de Zeeuwse wateren zwaar door de mist getroffen Italiaanse christen-democraten zijn innerlijk verdeeld Twee schepen gezonken, twee aan de grond ^Praatótoel Callaghan noemt houding van ons land onbehoorlijk Bejaarde vrouw in Heemstede verbrand MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 Europese beweging voor een vrije maatschappij Joseph Bech informateur Vijfendertig stuks vee bij boerderijbrand omgekomen Turks-Grieks akkoord over Cyprus lijkt op handen Tien arrestaties in verband met grote melkfraude Jeugdboekenprijs 1955-1958 Laffe truc van inbreker Mist bijna spelbreker voor Armstrcng-concerten René Clair onderscheiden De N. Guineakwestie Woonschip uitgebrand Segni maakt een goede kans op een keerpunt in de Italiaanse parlementaire geschiedenis Scheuring in de Italiaanse sociaal-democratie Oliekachel ontploftebrandblusser werkte niet Bewoners redden zich door overhaaste vlucht Paul Robeson in Russisch sanatorium opgenomen O (Van onze correspondent in Zeeland) Het scheepvaartverkeer op de Zeeuwse wateren is gedurende het weekeinde ernstig getroffen door de hevige mist. Op de Westerschelde bü Bath brak de aan de grond- gelopen „Irini" (4600 bruto registerton) doormidden en verdween zondagmiddag in de golven. De te hulp gesnelde sleepboot „En Avant 16" uit Terneuzen kwam een uur later in aanvaring met een veerboot en zonk in de vaargeul. Alle opvarenden stapten over op de veerboot. De veerboot liep zware averij op. tengevolge waarvan de dienst Terneuzen-Hoedekenskerke werd gestaakt en Zeeuws-Vlaanderen zondagavond ge heel was geïsoleerd. Het Nederlandse kustvaartuig „Emmy-S" is bij Nieuwe Sluis tegen de d\jk in de Westerschelde aan de grond gelopen. De 500 ton metende „Emmy- S" behoort toe aan de heer J. Swiers en vaart voor de n.v. Carebeka te Groningen. De „Emmy-S" is midden op paalhoofd 20, vijf kilometer ten westen van de nieuwe veerhaven van Breskens, vastgelopen. Vanmorgen omstreeks zeven uur is de veerboot „Stad Zierikzee die tegelijkertijd met de veerboot „Schelde" van Middelharnis was vertrokken, in het Haringvliet vast gelopen. De boot, die volgeladen is met auto's, zal waarschijnlijk pas vanavond te vyf uur by opkomend water weer vlot komen. De „Irini", een onder Costa Ricaanse vlag varend vrachtschip van een Griekse rederij was vrijdag in de mist omhooggevaren op de Ballastplaat bij Bath, niet ver van de Belgische grens. Het schip, dat op weg was naar Antwerpen met een lading kunstmest, dateerde van 1911. De kapitein weigerde de aangeboden hulp van een viertal sleep boten. Hij hoopte de komst van zijn reder te kunnen afwachten, die per vliegtuig onderweg was. De sleepboot „En Avant 16' van de sleepdienst Willem Mulder uit Ter- neuzen, bleef in de buurt, daar men ver wachtte dat de „Irini" zou breken. De meeste bemanningsleden waren al van boord gegaan, toen zaterdagavond het schip inderdaad begon te scheuren. Zondagmor gen verliet ook de kapitein het zinkende schip. Zondagavond bij hoog water, ver dween het geheel in de golven. De sleep boot voer terug naar Terneuzen. Ter hoogte van Hoedekenskerke doemde omstreeks zes uur zondagavond de veerboot „Prins Wil- PARIJS (AFP) Een aantal Franse politici, economen en juristen heeft te Parijs een „Beweging voor een vrije maatschappij" opgericht, die zich ten doel stelt de openbare mening in Europa te winnen voor een maatschappij vorm waar in een verzoening tot stand kan komen tussen het liberalisme en het traditionele socialisme, als voorspel van een gesprek tussen Oost en West en van ontwapening. Aan de oprichting hebben onder anderen Robert Schuman, Maurice Faure en René Mayer deelgenomen- De beweging streeft naar dit doel met volledige eerbiediging van de democratie en de'menselijke persoonlijkheid, aldus een bekendmaking. LUXEMBURG (AFP) Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft de chris ten-democratische minister van Buiten landse Zaken in het afgetreden kabinet- Frieden, Joseph Bech, verzocht de mo gelijkheden tot vorming van een nieuwe regering te onderzoeken. lem I" op, komende van Terneuzen. Een aanvaring was niet meer te vermijden en de veerboot voer met zijn boeg midscheeps op de bakboordflank van de sleper in, die direct openscheurde en water maakte. Kort nadat kapitein Van der Berg en zijn drie bemanningsleden waren overgestapt, zonk de „En Avant 16" midden in de vaargeul. De veerboot liep een gescheurde plaat en een defect voorroer op, maar kon veilig de veerhaven van Hoedekenskerke bereiken. De dienst op Terneuzen werd verder ge staakt in navolging van de andere veren op de Westerschelde, zodat Zeeuws-Vlaan deren weer eens op ouderwetse wijze ge heel in het isolement van de mist heeft gezeten. Zondagmiddag omstreeks een uur heeft een felle brand gewoed in een boerderij in Ruiner-.vold. Vijfendertig stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Slechts twee koeien en enige varkens konden worden gered. De gehele wintervoorraad en alle gereedschappen zijn verbrand. De brand weer kon slechts een deel van het woon huis behouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. De eigenaar-bewoner was verzekerd. ZiiRICH (UPI) Griekse en Turkse deskundigen werken aan plannen die de oprichting van een federale republiek Cy prus beogen, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde te Zürich vernomen. De proclamatie van een dergelijke republiek zou moeten vergezeld gaan van Britse, Griekse en Turkse garanties tegen aanslui ting bij Griekenland (Enosis) tegen ver deling van het eiland in een Grieks en een Turks deel (een wens van Turkije) en be treffende de rechten van de Turks-Cypri sche minderheid. De garanties zouden zij delings worden gekoppeld aan de vestiging en status van NAVO-bases, waarbij Grie kenland en Turkije, evenals Groot-Brittan- nië lid van deze organisatie, zouden wor den betrokken- Het onderzoek naar de omvangrijke melkfraude, die onlangs is ontdekt bij een Groninger melkinrichting heeft uitgewe zen dat de verduisterde hoeveelheid los se melk in de periode van eind 1955 tot begin 1959 ruim 100.000 liter bedraagt. Twee tappers en acht melkventers zijn aangehouden. De schade, die de fabriek heeft geleden wordt geraamd op 25.000.- Daarnaast is op grote schaal geknoeid met flessen melk en melkprodukten als vla, yoghurt en slagroom. Duizenden flessen melk en melkprodukten zijn verduisterd. Het overcompleet aan lege flessen moest op een duistere manier van de hand worden gedaan. Zes personen waren be trokken bij de handel in deze flessen. Tot dusver zijn in totaal 21 personen bij deze melkfraude betrokken geweest. Het on derzoek is nog niet afgesloten. De jury Marie Verhoeven-Schmitz, Wijmie Fijn van Draat en Han G Hoekstra heeft aan het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen ter bekroning met de jeugdboekenprijs voor 1955-1958 voorge dragen „De kikako" van Hans Andreus. Deze prijs wordt eens in de vier jaar uit gereikt en betreft zowel boeken voor jon gere kinderen als voor de rijpere jeugd. Een inbreker heeft op de Goeverneur- laan in Den Haag kans gezien 14.000.- uit een kapsalon te ontvreemden. De bewoners van het pand waren zater dagavond opgebeld met de mededeling dat hun dochter bij een verkeersongeval zwaar gewond was en in een ziekenhuis was opgenomen. Bij hun terugkomst het alarmerende bericht bleek totaal onjuist te zijn was al hun geld verdwenen. De concerten die het orkest van Louis Armstrong het afgelopen weekeinde in ons land zou geven, en daarmee ook de radio- en t.v. uitzendingen van diens vermaarde band, hebben aan een zijden draad ge hangen. Schiphol zat zaterdag namelijk door de mist zo potdicht, dat de piloot van het Scandinavische vliegtuig, waarmee Armstrong en de zijnen uit Kopenhagen naar Amsterdam vlogen, aanvankelijk overwoog om uit te wijken naar een lucht haven in Duitsland. Op het laatste moment kwam er echter een „gaatje" in de nevel en kon het toestel alsnog landen. Toen bleek, dat een deel van de instrumenten, o.a. de string bass en de drums, abusieve lijk in een ander vliegtuig geladen waren. Zijn Nederlandse impresario heeft toen hemel en aarde bewogen om ergens de ontbrekende instrumenten te lenen, het geen tenslotte na veel geharrewar ge lukte. De concerten konden doorgaan. Den Haag en Amsterdam, en, na middernacht, ook de radioluisteraars konden rustig luis teren naar het befaamde orkest en naar jazzkoning „Satchmo" Louis Armstrong, wiens gerenommeerde trompetsoli en Een uitgelaten Louis Armstrong dankt voor het ovationele applmis tijdens het zaterdagnacht gehouden concert in het Amsterdamse Concertgebouw. Links Trummy Young en rechts „Peanuts" Hucko. hese basstem het publiek in de concert zalen in een, voor Nederlandse begrippen, ongekende staat van vervoering brachten. HOLLYWOOD (UPI) De Franse film regisseur René Clair is door de Ameri kaanse vereniging van filmregisseurs onderscheiden met de toekenning van het predikaat „het allerbeste regisseurswerk" op zijn films „Gigi" en „De poorten van Parijs". Het was de eerste keer dat een buitenlands regisseur deze onderscheiding werd toegekend. VERBETERING De aandachtige lezer zal hebben opge merkt, dat er een ernstige vergissing is geslopen in een der opschriften van het artikel ter herdenking van Abraham Lin coln in „Erbij" van jongstleden zaterdag. Deze president van de Verenigde Staten van Amerika werd op 12 februari 1809 geboren (vandaar de herdenking) en op 14 april 1865 vermoord. Nevelband De heer Uhrich, een der beivoners van de eerste etage wist met grote moeite zijn zoontje uit de vlammenzee te redden. DJAKARTA, (UPI) Het Britse socia listische parlementslid James Callaghan, die op zijn terugreis van Australië naar Engeland een bezoek brengt aan Djakarta, heeft daar zondag op een persconferentie als zijn mening uitgesproken, dat het on behoorlijk is van Nederland zijn aanspra ken op Nieuw-Guinea star te handhaven. „Ik geloof werkelijk niet", zei hij „dat het een voormalige koloniale mogendheid past pogingen te doen om vast te houden aan de laatste overblijfselen van zijn oude koloniale rijk". Volgens hem kan geen enkel land meer aanspraken maken op West-Guinea dan Indonesië, maar voegde hij eraan toe, dat zelfbeschikking het we zenlijke antwoord voor zulke vraagstuk ken is. Hij spoorde Nederland en Indonesië aan te zoeken naar een vriendschappelijke overeenkomst naar het voorbeeld van de verhouding tussen Engeland en India. Eerst moet de ondei-linge geprikkeldheid verdwijnen. Met enige nadruk zei hij ver der, dat Indonesië een defensie-overeen komst zou moeten sluiten met Australië, waarbij dit land concrete waarborgen zou krijgen, dat zijn defensie geen schade zou lijden bij overname van Nieuw-Guinea door Indonesië. Canberra, (UPI) De Indonesische mi nister van Buntenlandse Zaken dr. Su- bandrio wordt niet voor dinsdagmiddag in Sydney verwacht, aldus een Australische regeringswoordvoerder medegedeeld. Aanvankelijk zou de minister maandag in Sydney aankomen en dinsdagmiddag doorreizen naar Canberra. Het vliegtuig van de Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas, waarmede hij reist heeft ech ter vertraging. Minister Subandrio zal nu vrijwel direct na aankomst in Sydney moeten doorreizen naar Canberra. redden. Zondagmorgen is brand uitgebroken in een woonschip, dat gelegen was in de Vecht bij station Weesp. De brandweer was snel aanwezig maar kon niet verhinderen dat het scheepje vrijwel geheel uitbrandde. Ook de inboedel ging verloren. De bewo ner, die zich met zijn vrouw en zoon kon redden, was niet verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat een over verhitting van de kachel het houtwerk deed ontvlammen. Met groot geweld baanden de vlammen zich in korte tijd een weg door twee verdiepingen en de zolderetage, die geheel uitbrandden. De 75-jarige weduwe J. M. E. Dupuis- Palthe Wesenhage uit de Zeelandlaan 27 in Heemstede is zondagmorgen verbrand in haar slaapkamer aangetroffen. Buren hebben om ongeveer zeven uur de brand ontdekt. Onmiddellijk heeft, men de brand weer gewaarschuwd. Inmiddels begonnen de buren aan de blussing van de brand. Men sloeg een ruit in en trachtte het vuur te bestrijden. De brandweer slaagde erin het vuur snel te blussen, hoewel men aan vankelijk door de verstikkende rook moei lijk het huis kon binnendringen. Het snelle optreden van buren, brand weer en politie heeft niet meer mogen baten, want men trof de bejaarde vrouw levenloos op haar bed aan. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting of door oververhitting van een schemerlamp kapje. In de slaapkamer lag een hond, die nog in bedwelmde toestand verkeerde. De vlammen hebben het beddegoed, de gor dijnen en het meubilair aangetast. Ruim twee maanden geleden is ook een alleenwonende vrouw in Heemstede ver brand. Na heel lang confereren, en nadat zowel Tambroni als Piccioni te kennen had ge geven zich niet als kabinetsformateur ter beschikking te willen stellen, heeft het staatshoofd van Italië gemeend nogmaals een beroep op Fanfani te moeten doen. Toen deze echter nadrukkelijk weigerde, is men het eens geworden over Segni, de bejaarde Sardiniër, die een paar jaar ge leden ook minister-president is geweest en twee jaar stand heeft gehouden, alle som bere voorspellingen ten spijt. Segni is een man, die buiten de strijd der groepen en richtingen staat, welke de christendemocratie verscheurt. Het is dus best mogelijk dat hij een goede kans heeft de eenheid in de partij enigermate te her stellen. De huidige kabinetscrisis dat is wel duidelijk vindt haar oorzaak in de innerlijke verdeeldheid der christendemo cratische partij. Het wil ons voorkomen, dat we een keerpunt der Italiaanse parle mentaire geschiedenis naderen. Gedurende twaalf jaren hebben we hier regeringen gehad met steeds christendemocratische leiding. In die twaalf jaren heeft de partij, die steeds sterker werd, zich meester ge maakt niet alleen van alle sleutelposities, maar ook van de kleine postjes. Ze werd daarbij in de eerste jaren geflankeerd rechts door de liberalen, links door de sociaal-democraten. Toen de liberale partij steeds meer tot een machtsmiddel werd van de confederatie van industriëlen (het geen tot een afscheiding van de links liberalen en radicalen leidde) werd die partij te conservatief om nog een waar borg te kunnen zijn rechts van de chris tendemocraten, en de partijsecretarissen Fanfani en Saragat verklaarden, dat ver dere samenwerking met de liberalen niet mogelijk was. En daar de sociaal-demo craten in Italië een uiterst zwakke groep vormen, kwam van dat ogenblik af alles op de roomskatholieke partij neer. Het was niet langer mogelijk de schuld voor mislukkingen af te wentelen op de schou ders van anderen. Toen het eenmaal zover was, bleek dat de christendemocratie, onder de overkapping van de roomskatho lieke levenshouding, tal van zeer uiteen lopende stromingen in zich verenigt, die moeilijk een hecht geheel kunnen vormen. Scherpslijpers Enkele jaren geleden werd de inwendige strijd, die steeds in de schoot van die par tij heeft bestaan, met fluwelen handschoe nen gestreden. De partijsecretaris Fanfani kon toen bijvoorbeeld over het kabinet Scelba spreken als over „een bevriende regering" en dan begrepen de ingewijden, dat hij het niet met Scelba eens was en dat de regering weldra zou vallen. Thans is de toon geheel anders. De rechtervleugel beschuldigt Fanfani zonder meer van „socialisme" en stelt vast, dat „socialisten en communisten metterdaad steeds zullen samenwerken". De linkervleugel laat weten, dat zij „tegen welke prijs ook (dit betekent: al moeten wij ons afscheiden van de partij) zullen strijden tegen de on beweeglijkheid en het gebrek aan sociaal gevoel der rechtsen". De groep „Rinno- vamento" (eveneens links) verlangt van de toekomstige regering, dat „zij eindelijk eens rekening zal houden met de verlan gens en de aspiraties van de arbeiders en van de kleine man". Pella, één der leiders van rechts, hield, terwijl het kabinet-Fan- fani nog aan het bewind was, een rede waarin hij de eerste-minister en partij secretaris heftig aanviel. Het partij-orgaan, de „Popoio", in handen van de vrienden van Fanfani, veroordeelde Pella wegens dit „misplaatst gebaar van iemand die ge heel buiten zijn tijd is komen te staan". Als men dan nog weet, dat in het orgaan van de roomskatholieke actie, kardinaal Ottaviani, een ernstige waarschuwing heeft laten horen tegen „sacristie-commu nisten", waarbij iedereen begreep, dat hij zinspeelde op de linkervleugel, maar vooral ook op de vroegere burgemeester van Florence, Le Pira, boezemvriend van Fan fani, dan zal het wel duidelijk zijn, dat alle eenheid in deze partij onbreekt. Sluipschutters Het tragische is echter, dat vele mil joenen Italianen, die allerminst clericaal zijn, hun stem hebben gegeven aan deze partij, in de overtuiging, dat zij een sterke afweer zou vormen tegen alle avonturen van links of van rechts. Want in werke lijkheid is het een reus met lemen voeten. Het is best mogelijk, dat we binnenkort getuige zullen zijn van een „algemene verzoening". Maar zonder profetische gaven kan men toch wel zeggen, dat zulk een verzoening slechts tijdelijk waarde zal hebben. De partij kan deze strijd niet ont lopen. Enerzijds vindt men er de vertegen woordigers der Confindustria, even con servatief als de Italiaanse liberalen, ander zijds de leiders van de vakbonden, die heel gauw hun aanhang zouden verliezen als zij niet opkwamen voor de belangen van de arbeiders. Het Vaticaan en de rooms katholieke actie zullen zeker trachten te voorkomen, dat de partij zich in twee of meer partijen splitst. Maarop Sicilië is dat reeds gebeurd en het zou dus ook op het vasteland kunnen gebeuren. Maar niet vandaag of morgen. Voorlopig zullen wij nog te maken hebben met het onverkwik kelijk verschijnsel van de „sluipschutters", die zich bij geheime stemmingen tegen hun eigen partijleiding keren. Het is een verschijnsel, dat de partij ernstig verzwakt en bij andere partijen de toch al geringe lust tot samenwerking met de christen democraten niet bevordert. ROME (UPI) De Ankervleugel van de Italiaanse sociaal-democratische partij onder leiding van de oud-secretaris-gene- raal Matteo Matteotti en de plaatsver vangende secretaris-generaal Mario Za- gary heeft zich van Saragat afgescheiden en zich formeel autonoom verklaard. Men verwacht dat spoedig onderhandelingen zullen beginnen over een fusie met de so cialisten van Pietro Nenni. Saragat scheid de zich in 1947 van Nenni af wegens de betrekkingen die de socialisten met de communisten onderhielden. Het is vrij ze ker dat vijf van de 22 sociaal-democrati sche afgevaardigden in het parlemept, en een groot deel van de leden, eveneens zul len uittreden. De splitsing bemoeilijkt de kabinetsfor matie van de christen-democraat Antonio Segni ten zeerste. Hij zal zich in meerdere mate tot rechts moeten wenden om een regering te vormen die de steun van de volksvertegenwoordiging krijgt (Reuter) Dr. Subandrio, heeft zater dag in Djakarta verklaard, dat zijn be zoek niet tot doel heeft een definitieve overeenstemming met de Australische autoriteiten te bereiken inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Wel hoopte hij dat de be trekkingen tussen Australië en Indonesië nog beter zouden worden. Subandrio zei dat het niet Australië is dat Nieuw-Guinea aan Indonesië moet afstaan. Zelfs indien de Australiërs het zouden willen, kunnen zij het niet doen", aldus Subandrio. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken betoogde, dat de geografische ligging en Indonesië een nauwer contact vereist op alle gebieden.,, Dit hoeft niet noodzakelijkerwijs de bereidheid van In donesië tot aansluiting bij een militair blok in te houden". Waarnemers in Djakarta menen, dat Subandrio Australië zal vragen in de zaak Nieuw-Guinea hetzelfde politieke stand punt in te nemen als Engeland en Amerika, die streven naar een vreedzame oplossing van het geschil. Een felle brand heeft zaterdagochtend drie etages van een Amsterdams grach tenhuis aan het Singel in een uur tijds to taal verwoest. De brand ontstond tegen kwart voor tien in een kamer aan de voorzijde van een tweede etage die bewoond werd door de heer F. Proost, een der firmanten van de papiergroothandel Proost en Brandt n.v. Deze was na een bad genomen te heb ben, juist in zijn woonkamer teruggekeerd toen daar met een hevige knal een petro- leumvergasser uit elkaar sprong. De heer Proost heeft nog geprobeerd, het vuur met een brandblusser te bedwingen, doch dit apparaat weigerde dienst. Daarna bleef de bewoner niets anders over dan, gehuld in een overjas, te vluchten, nadat hij door luide kreten de overige bewoners gealar meerd had. De aan de achterzijde op dezelfde etage wonende mevrouw M. F. Dijkshoorn belde de brandweer en vluchtte daarna met haar dochter en een tweejarig kleindochtertje, die bij haar waren gelogeerd, door de dich te rook naar beneden Ook het op de der de verdieping wonende gezin, de heer en mevrouw Klein, slaagde erin zich met nun negenjarig zieke zoontje bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer bestreed 't vuur energiek met groot materieel en was de brand in korte tijd meester. Van tweede, derde en zolder verdiepingen bleef echter niets ge spaard. Ook alle meubilair ging verloren. De heer Klein was niet verzekerd. Mevr. Dijkshoorn had nog zeer onlangs haar in boedel vernieuwd. Ze heeft niets kunnen MOSKOU (Reuter) De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, die onlangs tijdens een verblijf in Moskou ziek was ge worden, vertoeft nu in een sanatorium ten zuiden van Moskou. Hij zal daar tot 15 maart blijven, zo heeft een sovjet-functio naris zaterdag in Moskou bekendgemaakt. Robeson werd een maand geleden met bronchitis in een ziekenhuis in Moskou op genomen. Ik ben dol op de sterren. Vertel me, dat het licht van een verre nevel drie honderd miljoen jaar nodig heeft om ons te be reiken en die nevel is meteen al een vriend van me. Ik denk er over na hoe dat arme licht honderden miloenen jaren door de ruimte moet zwemmen om bij ons te komen en ik heb sympathie voor de nevel. Dus ook die nevel heeft zijn zorgen. Denk je in, drie honderd miljoen jaar En dan klaag ik er over dat ik al in wéken niet meer gewerkt heb. Trouwens, in vertrouwen gezegd tussen die nevel en mij, waaróm zou zijn licht al die honderden miljoenen jaren hier heen komen? Om. wat te vinden? Regen en mist, nattigheid en belastingschulden. Mocht het heelal werkelijk uitdijen, dan raad ik de nevel aan, spoedig te ver dwijnen over de horizon van de zichtbaar heid. Radiotelescopen hebben nu de ruimte- kring van het heelal nog eens verdubbeld. Vroeger was het hele heelal maar een halve oneindigheid groot. Tegenwoordig is het zo uitgestrekt, dat zelfs het licht het halverwege opgeeft en rustig in nacht ver keert en zich te slapen legt. Sommige van die slimme nevels verdwijnen vlugger om de hoek dan hun licht de weg terug kan vinden. Alleen de radiotelescoop kan het geval nog in de verte horen ruisen. In mijn jeugd was het anders. Toen was het hele heelal nog helemaal zichtbaar en veel jonger en kleiner en gezelliger. Het nieuwe heelal smaakt niet meer zoals vroeger bij moeder thuis. We weten natuurlijk, dat al die nevels weer melkwegen zijn. En de melkwegen zijn niets dan zonnen. En de zonnen hebben niet dan planeten, dus overal zitten mede werkers achter hun schrijfmachines stuk jes te tikken voor dagbladen. Dat kan niet mis. Zelfs als slechts één op de zeg duizend miljoen nevels een omcirkelde zon in zich draagt, en slechts één op de duizend miljoen cirkelende planeten een kranten schrijver herbergt, zelfs dan nog heb ik akelig veel concurrenten in die verre nevels. En die zitten net zo voor hun schrijfmachines als ik hier. Sommigen hunner vliegen bij het tikken zo snel van me af, dat hun licht en hun getik me nimmer zal kunnen bereiken. Natuurlijk geven zij mij de schuld en be weren zij, dat IK me zo vlug uit de voeten maak. Maar nu begrijp ik, waarom ik zo dol op de sterren ben. Het is gewoon collegia liteit en verre vriendschap. En zolang ze sneller verdwijnen dan het licht en hun kopij ons hier kan bereiken, hoef ik voor concurrentie niet bevreesd te zijn. Dag jongens, het ga je maar goed. H. B. Fortuin

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5