VICTOR HUGO Veroordeelde Britse studenten thans in het gelijk gesteld Radioactiviteit van graan in V.S. „hoger dan verwacht" Carnavalsvreugde in Duitsland over het hoogtepunt heen Vei ligheidsiimiet ver overschreden <~pracitótocl Wat zij niet mochten schrijvenwordt door het State Department te Washington toegegeven PHILIPS-ROXANE Jonge Italiaanse boeren naar Nederland Proces in Boedapest „Revisionisten" staan terecht Veteranen protesteren tegen RB-dienstplicht In één nacht Uw handen gaaf en zacht HET ONGELUK MET DE HUGO DE GROOT Lichamen van slachtoffers geïdentificeerd U hoeft niet meer te zoeken... In München is men het feestvieren meer dan moe Zestien politieagenten in West-Berlijn geschorst Ziekenhuiskeuze voor fondspatiënten verruimd Haarlemmer bij Santpoort door auto aangereden Talens-prijzen uitgereikt öp cle DntcTuut Kerkelijk Nieuws DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 LONDEN (UPI) „Overal langs de grenzen tussen Oost en West onderhouden wij luisterstations, bemand met jonge dienstplichtigen die bedreven zijn in de Russische taal en morseseinen en het kleinste geluid van Russische zenders schepen, tanks, vliegtuigen, troepen, con trolepunten opvangen. Men gelooft, wel licht niet ten onrechte, dat deze flagrante schending van de Geneefse conventie ac curate schattingen mogelijk maakt van aard en omvang der Russische strijd krachten en hun bewapening, alsook hun tactisch gebruik." Dat schreven vorig jaar twee studenten van Oxford, die bij de Britse marine had den gediend, in het tijdschrift „Isis". Er volgde opschudding, een onderzoek dooi de militaire inlichtingendienst, en een be rechting achter gesloten deuren. Was het waar of niet? Toen het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de vorige week een bandopname liet horen, waarop Russische piloten met elkaar en hun controlestation praten terwijl zij een viermotorig Ameri kaans vliegtuig aanvielen en neerschoten, kwam het antwoord op deze vraag. Het is waar dat het Westen langs het ijzeren gordijn talrijke luisterposten heeft, die op alle golflengten luisteren naar gro te en kleine zenders achter het ijzeren gor dijn. Geen modern leger kan in beweging komen zonder een zondvloed van radiobe richten. Daarom is die keten van luister posten de eerste verdedigingslinie van het Westen. Toen de Noordatlantische Verdragsor ganisatie met Europese landen, die ge schokt door de communistische staats greep van 1948 in Tsjechoslowakije zich verbonden om een soortgelijk lot te ont gaan kreeg de keten van radioluisterpos ten de voorrang boven al het andere dat men van de NAVO verwachtte. De ervaring in de tweede wereldoorlog had bewezen hoe belangrijk het afluisteren van radioverkeer is. De Britse marine wist de code van de Duitse kriegsmarine te bre ken en Amerika ontcijferde de code van vloot en luchtmacht van Japan. Ook zon der de kennis van hetgeen de berichten bevatten had het afluisteren zin. Men kon de positie bepalen van vliegtuigen en vloot- eenheden en bijvoorbeeld de concentra ties van Duitse onderzeeboten in de Atlan tische Oceaan horen samenkomen. Dat de radioverbindingen achter het Ijzeren gordijn worden afgeluisterd bleek duidelijk uit het artikel in „Isis". In Groot- Brittannië, Canada, West-Duitsland, Tur kije op Cyprus en in andere streken langs het ijzeren gordijn is een keten van radio luisterposten, „monitors", ontstaan. De techniek is simpel. Men maakt gebruik van ontvangers die een vrijwel onbeperkt ontvangbereik hebben, en zeer „fijn" af gestemd kunnen worden. Wordt een nog onbekend en niet in kaart gebracht zend station ontdekt, dan wordt de positie er van door twee luisterposten uitgepeild. Advertentie Toen koesterde - de goede' zon dit kind Nu Iaat de zon ons waai- en regenland alleen. Geef, Moeder, Uw gezin en Uzelf wat herfst en winter niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vitaminen van Philips-Roxane ACTIFRAL 10 HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U.nodig- hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking - 150 dragees - de helft méér. en toch slechts f 3.75. noem de naam voor alle zeherbeld. (Van onze correspondent in Rome) Een veertigtal jonge Italiaanse boeren is vandaag uit Milaan naar Nederland vertrokken. Het zijn studenten van land bouwscholen, die gedurende ongeveer een maand de gasten zullen zijn van de Ne derlandse Vereniging voor Stamboekvee. Zij zullen worden ondergebracht bij boe rengezinnen in West-Friesland, voorname lijk in de omgeving van Hoorn. Hun reiskosten worden vergoed door de Italiaanse overheid. In Italië wil men na melijk veel meer aandacht wijden aan de veeteelt. Door betere bemesting, goede se lectie van de graansoorten en dergelijke brengt dit land tegenwoordig meer tarwe op dan het voor eigen gebruik nodig heeft, gemiddeld per jaar meer dan negen mil joen ton. Graan uitvoeren kan Italië niet, daar de produktiekosten veel te hoog zijn en de prijs ver boven die van de wereldmarkt ligt. Er is daarentegen een toenemend ge brek aan slachtvee en aan zuivelproduk- ten, waarvan het verbruik toeneemt. Om deze reden en ook omdat bij intensieve veeteelt meer werkkrachten nodig zijn dan bij het verbouwen van graan en Italië te kampen heeft met grote werkloosheid op het platteland, wordt er steeds meer op aangedrongen de tarwevelden door kunst-} matige weiden tc vervangen- Men kan de sterkte van de zender meten en met stenografie en band de opgevan gen uitzending vastleggen. Dichtbij Wiesbaden, waar het hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht in West-Duitsland is gevestigd, staat ach ter een prikkeldraadversperring die voort durend bewaakt wordt een van die luister posten. Een staf van deskundigen bezet 24 uur per dag de ontvangers. Het radio verkeer tussen verkeerstorens en vliegtui gen kan alleen al door zijn frequentie be langrijke gegevens opleveren. Radiover bindingen die met microgolven werken en niet gesaboteerd kunnen worden, brengen binnen seconden belangrijke mededelin gen naar het hoofdkwartier, dat zijn maat regelen even snel kenbaar kan maken aan zijn onderdelen. Langs de feitelijke grens met het oos ten, tegen het ijzeren gordijn aan, luiste ren kleine stations naar de radiozenders van legereenheden. Een ongewone ver keersdichtheid wijst op manoeuvres, of concentraties die een ander doel hebben. Men zegt zelfs dat omgebouwde verkeers vliegtuigen dit luisterspel boven commu nistische landen voortzetten. Het luister systeem kost handenvol geld, maar het is waardevol. De twee veroordeelde studen ten schreven een jaar terug: „Het Westen kan soms bijzonder ver gaan om de ge wenste inlichtingen te krijgen. Britse am bassades bevatten doorgaans een luister post. En omdat de Russen niet altijd te gemoetkomen aan het verlangen naar in lichtingen worden incidenten uitgelokt.' „Een vliegtuig „raakt de weg kwijt" bo ven Russisch gebied. Als de Russische vliegtuigen het opsporen, en de piloten el kaar aanroepen, worden hun gesprekken op bandopnemers buiten het ijzeren gor dijn vastgelegd." Wat een jaar geleden nog geheim was en twee studenten duur kwam te staan, is in Washington thans aan de openbaarheid prijsgegeven. WENEN (UPI) In het begin van deze maand is er, nadat uit betrouwbare bron in Wenen vernomen wordt, een geheim proces begonnen tegen twee vooraan staande „revisonisten" door een commu nistisch gerechtshof in Boedapest. De be richten daaromtrent luiden, dat de be kende professor in de pedagogie, Ferenc Merei en de oud-hoofdredacteur van het Hongaarse communistische partij-orgaan „Szabad Nep", Sandor Fekete, er van be schuldigd worden tegen de staat te heb ben geageerd. In de vorige herfst had een offcieë! communiqué mededeling gedaan van hun arrestatie, zonder de reden daarvan op te geven. De berichten, die in Wenen zijn binnengekomen, zeggen, dat de aanklacht de beklaagden ervan beschuldigde twee klandestiene pamfletten te hebben uitge geven en gepubliceerd, welke op een „na tionale communistische koers" aandrongen. De pamfletten drongen ook aan op de rehabilitatie van de geëxecuteerde oud premier Imre Nagy en diens volgelingen. Zij vroegen ook om juiste inlichtingen over de economische betrekkingen met de Sovjet-Unie, in het bijzonder in verband met de uraniummijnen in Hongarije. Gezegd wordt, dat de Hongaarse ura niummijnen in de buurt van Pecs in Zuid- Hongarije, volledig door Rusland worden geëxploiteerd. En hoewel Hongaarse woordvoerders herhaaldelijk de publicatie van de produktiecijfers hebben beloofd, om aan die berichten de kop in te druk ken. is die belofte totnutoe nog nooit ver vuld. Merei was al zo lang geleden als 1948 van revisionistische opvattingen be schuldigd, terwijl Fekete, een van de meest vooraanstaande journalisten voorde revolutie, altijd een onversaagd voorstan der is geweest van het aanknopen van nauwp betrekkingen met het Joego-Slavië van Tito. Naar uit dezelfde bron vernomen wordt, zal het proces later in de week ten einde lopen. Het bestuur van het oud-strijderslegioen in Den Haag heeft een brief gezonden aan de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D. de C.Ii.U. en de A.R., waarin de argumen ten die de minister van Binnenlandse Za ken voor de aanwijzing van oud-Indiëstrij- ders voor dienstplicht in de B.B. aanvoer de, bestreden worden. Het bestuur, dat de noodzaak van B.B.- dienstplicht erkent, betoogt, dat de aan gewezen groep bestaat uit mensen, die in hun jeugd onder de Duitse bezetting leef den. Na de oorlog waren zij het die op geroepen werden voor militaire dienst en naar het voormalige Nederlands-Indië ge zonden werden, waar zij jarenlang het va derland dienden. Na hun terugkeer uit de tropen moesten zij nog enkele jaren tel kens gedurende vier of vijf weken her halingsoefeningen doen. Het bestuur van het oud-strijderslegioen meent, dat deze mensen het koninkrijk voldoende gediend hebben. Het argument dat de keus op de vetera nen moest vallen omdat deze mensen ge wend zijn aan discipline acht het bestuur niet houdbaar. Voorts voert het bestuur aan, dat de bui tengewoon dienstplichtigen, afgekeurden en vrijgestelden op de veteranen een voor sprong in hun maatschappelijke carrière hebben van minstens drie jaar en dat de ze voorsprong nu nog voelbaar is. Het bestuur wijst er voorts op dat er voldoende vrijgestelden, buitengewoon dienstplichtigen en afgekeurden zijn om de B.B.-behoefte aan personeel te dekken. Advertentie ROWNTREE N V AMSTERDAM Op 14 augustus van het vorig jaar is de Super Constellation „Hugo De Groot" van de K.L.M. *ussen Shannon en Gander ver ongelukt, waarbij de 91 passagiers van di verse nationaliteiten, alsmede de acht le den van de bemanning om het leven kwa men. Enkele dagen na de ramp hebben vissersvaartuigen de stoffelijke overschot ten van 34 inzittenden naar het Ierse stad je Galway gebracht. Op de begraafplaats van Galway zijn 22 slachtoffers ter aarde besteld. De stoffelijke overschotten van 12 inzittenden konden onmiddellijk worden geïdentificeerd. De negen maar.den oude baby Berna- dette de Koek van Leeuwes werd even eens in Galway begraven. De andere elf geïdentificeerde slachtoffers werden in overleg met de nabestaanden elders ter aarde besteld. Naar wij van de officier van Justitie te Den Haag vernemen, zijn thans ook de stoffelijke overschotten van de volgende inzittenden geïdentificeerd: mej. H. W. Hamel 32 jaar, stewardess van de „Hu- go de Groot", mevrouw R. Rahamin 53 jaar, Israel, mevrouw R. L. Stinebaugh, 42 jaar, V.S., mevrouw I. F. Leeds 43 jaar, V.S., mevrouw Francisca Hawryszko 71 jaar, Polen, mevrouw E. Cuvelier 65 jaar, V.S., mevrouw S. Gerzkowitch, 51 jaar, Engeland, mevrouw C. Peters, 56 jaar, V.S., J. D. Bowan. 61 jaar, V.S., C. Schip per, 86 jaar, Duitsland, M. P. Samperi, 34 jaar V.S. en Th. Roach 64 jaar, V.S. In totaal zijn dus 24 slachtoffers geïden tificeerd. Het onderzoek heeft geruime tijd gevorderd, aar gezien diverse gegevens via Interpol in een groot aantal landen moes ten worden opgevraagd. Het onderzoek inzake de tien slachtoffers, die tot nu toe nog niet werden geïdentificeerd, wordt voortgezet. De vroegere concentratiekampbewakers Wilhelm Schubert en Gustav Sorge zijn tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Sorge werd schuldig be vonden aan 67 moorden en Schubert aan 46. Schubert (links) en Sorge tijdens de terechtzitting in Bonn. Advertentie nanr de lucifer waarmee U zo'n voor treffelijke, geurige VICTOR HUGO Bolknak-eigaar aansteekt. In de doosjes VICTOR HUGO „Surprise" (5 st. a 27 ct) en „Inclusief" (5 st. a 22 ct) zijn nL Uw lucifers bijgesloten. Profiteer van deze service en geniet van de met zorg uitgekozen melange uit de allerfijnste tabaksoorten. met de dag meer in trek ST. PAUL, MINNESOTA (UPI) In opdracht van de gouverneur van Minne sota, Orville Freeman, hebben geleerden een onderzoek ingesteld naar de radioac tiviteit van graan van de noordelijke vlak ten van de Verenigde Staten, over een pe riode van drie .jaar, beginnend met 1956. Een woordvoerder van deze commissie van geleerden, dr. Maurice B. Vissher, hoofd van de afdeling fisiologie van de me dische faculteit van de universiteit van Minnesota, zeide dat de geconstateerde ra dioactiviteit hoger bleek te zijn dan ver wacht was. De situatie zal ongetwijfeld nog slechter worden indien de wereld blijft voortgaan kernbommen te beproeven, aldus dr. Vis sher. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren was het Rosenmontag, het hoogtepunt van het Westduitse carnaval. Van Krefexd tot München, in geheel het westen en zuiden van het land, trokken optochten met verklede mensen, bespot tingen van het politieke leven en wat niet al door de steden. Kernpunten van het feest zijn vooral Keulen, Mainz, Mün chen, Dusseldorp en Frankfort, Naar Keu len, Aken en Dusseldorp kwamen in tal rijke bussen vele Nederlanders, die het daverende feest wilden meevieren. Het carnaval is op 16 januari al begon nen, maar het bereikte pas vorige week zijn eerste hoogtepunt met de Weiberfast- nacht, de bestorming door vrouwen van de raadhuizen en het „afzetten" van bur gemeesters. Maar pas op de drie dolle da gen zondag, Rosenmontag en Faschingsdienstag slaan de carnavals- golven zo hoog, dat menigeen zijn hart vasthoudt. (In Keulen werd zondag een 24-jarige vrouw, verkleed als tijger, ver moord). Boze tongen beweren dan ook dat het carnaval tot aan de grenzen van het fatsoen pleegt te gaan en wat de aller booste tongen dan beweren, kan men ge makkelijk raden. Honderdduizenden mensen zagen zon dag grote optochten in München, Wiesba den en Frankfort, waar met tienduizen den marken is gesmeten om het toppunt van dolheid te bereiken. Een Duits persbureau verspreidde za terdag het bericht dat men in het onder Nederlands bestuur staande Elten alleen met carnavalsmaskers op mag lopen na betaling van twee kwartjes aan de politie. Kenners: Keulen De kenners van het feest houden het op het gebied rond Keulen, waar niemand in het gareel kan blijven. Keulen lijkt zich een jaar voor tc; bereiden op carnaval, wanneer de gemakkelijk levende Rijnlan ders tot aan lichtzinnigheid toe de bloeme tjes buiten zetten. Rosenmontag is het feest der „Jecken" (dwazen) en van „Ihre Tollitaten" (Hun ne dwaasheden), met verkleedpartijen, een reusachtige optocht en de deinende massa's honderdduizenden mensen. De ongedwongen Keulenaar noemt dit hart- verfrissend, en een heerlijke spot met al les wat verheven, strak en stram door het leven gaat. Zaterdag sloegen de vlammen uit de tribune, die was gebouwd voor toe schouwers, die de Rosenmontagoptocht willen zien. De brand bleek gesticht te zijn door een veertigjarige vrouw, uit pro test tegen het carnaval, dat zij zedeloos acht. Geen grapjes In Dusseldorp was de optocht vier kilo meter lang en zorgen 54 muziekkorpsen voor een onvoorstelbaar lawijt (Kosten honderdduizend mark). In de Königsallee de hoofdstraat van Dusseldorp, was een kilometers lange, drie meter hoge tribu ne gebouwd alleen voor het aanschouwen van deze optocht. In het saaie en serieuze Bonn had men in de optocht gaarne een spotternij wil len meevoeren op de affaire Van Kilb, de assistent van Adenauer, die aangeklaagd is wegens corruptie. Dit werd echter ver boden, nadat van hogerhand gezegd was dat dit „te primitief" geacht werd. De veroordeelde ex-chef psycholoog van het Westduitse leger, Schneider, liet een kort geding van de gevangenis uit beginnen te gen een voorstelling van hem in de carna valsstoet als de moderne kapitein van Köpenick. Het gerecht wees zijn eis af en zei: Schneider is een persoon uit deze tijd en mag dus bespot worden, ook tijdens carnaval Zo viert West-Duitsland feest. Radio en televisie weergalmen van het Keulse „Al- las", van het Bonnse „Do bess de platt, och dat es Bonn" (de beste stad is Bonn). In alle West- en Zuidduitse café's en de theaters zingt men, terwijl de champagne vloeit, „Am Asschermittwoch ist alles vor- bei". In Dusseldorp liet men gisteren een regen van honderdduizend kilo bonbons, toffee's en dergelijke uit de Rosenmon- tag-optocht op de menigte van naar schatting vierhonderd duizend mensen neerdalen. Alleen in München doet men het wat kalmer aan: daar heeft men in vier we ken tijds twee duizend feesten gehad, waarbij twee miljoen mark is omgezet. Het hoogtepunt van carnaval wordt daar gapend van slaperigheid gevierd: de men sen kunnen niet meer... BERLIJN (Reuter) In West-Berlijn zijn zestien politiemannen geschorst, han gende een onderzoek naar hun activiteit in een voormalig politiebataljon, dat in de laatste oorlog in Oost-Europa verschei dene duizenden mensen zou hebben terecht gesteld. Volgens de politie is gebleken, dat een veertigtal broegere leden van het batal jon weer in politiedienst zijn getreden, maar dat slechts zestien hunner van exe cuties worden verdacht. Het onderzoek is in november van het vorige jaar begonnen nadat in een ano nieme brief een inspecteur van politie was aangeklaagd. Hij is gearresteerd. Vier andere politiemannen hebben ook enige tijd gevangen gezeten, maar zij zijn voor waardelijk op vrije voeten gesteld. De oogst van 1956 bleek niet veel boven de limiet te zijn, die door de commissie voor kernenergie als „veilig" heeft be stempeld. Het strontium-90-gemiddelde van de uit de oogst van 1958 getrokken monsters was echter anderhalf maal de veilig geachte hoeveelheid. Een van de monsters bevatte zelfs zes maal zo veel strontium-90 als „veilig" is. Dr. Vissher zeide, dat de toeneming wat betreft strontium-90 een klein aantal ex tra dodelijke gevallen beenkanker en leu kemie kan opleveren. Volgens dr. Vissher is er echter geen reden voor paniek. Veel radioactief materiaal in het graan gaat verloren bij het malen en bovendien vormt graan slechts een deel van het dagelijks voedsel. Maar ongetwijfeld zit er ook veel strontium-90 in andere planten. Andere mening WENEN (UPI) De Oostenrijkse pro fessor Felix Mainx, directeur van het al gemeen-biologisch instituut van de univer siteit van Wenen, heeft tijdens een le zing die hij voor de artsenvereniging van Wenen hield verklaard, dat de tot dus ver uitgevoerde proefnemingen met kern wapens nog geen ontoelaatbare mate van radioactieve besmetting hebben veroor zaakt. Het gevaar van de tot dusver ge dane proeven is gering, zei hij, en zal zo Jalijven wanneer het tempo van de proe ven niet versneld wordt. Professor Mainx liet echter geen ver schil van mening bestaan over de gevol gen van een plotselinge versnelling der kernexplosies, of van een oorlog waarbij deze wapens worden gebruikt. In dat ge val zullen erfelijke kwalen en misvormin gen bijzonder sterk toenemen en vele hon derden jaren onverminderd aanhouden. De tot dusver uitgevoerde kernproeven hebben op het noordelijke halfrond een ra dio-actieve besmetting doen ontstaan ter waarde van gemiddeld 0,05 röntgen per inwoner. Wordt gedurende dertig jaar het huidige tempo van de proefnemingen ge handhaafd, dan zal de besmetting in groot te toenemen tot 0,25 röntgen per inwoner van het noordelijk halfrond. De doses ra dioactieve straling die het gevolg zijn van medische experimenten, of het gebruik van röntgen bij dë diagnostiek, is veel gro ter. In Engeland, waar veel gebruik wordt gemaakt van x-stralen, schal men het hui dige percentage op 0,7. Op het Europese vasteland is het kleiner. CARLSBAD (UPI) Dinsdag zal in een tunnel, die 400 meter onder de zoutvlak- ten bij Carlsbad is aangelegd, een lading van 200 ton trinitoluol (tnt) tot ontploffing worden gebracht. Twee van zulke explo sies zullen daarna nog volgen. Men wil voordat in de woestijn van New Mexico kernproeven ondergronds gedaan worden, nagaan welke gevolgen de explosies heb ben op de industrie in de nabijheid. Men heeft de bedoeling om tegen de herfst na bij Carlsbad een atoombom met een ex plosieve kracht van 10 kiloton tnt tot ont ploffing te brengen. De verzekerden der algemene zieken fondsen zullen in den vervolge bij geble ken noodzaak van opneming in een zieken huis, mede kunnen kiezen uit een der aca demische ziekenhuizen, ook al woont de verzekerde niet in de plaats waar dit zie kenhuis is gevestigd of in de naaste om geving daarvan. De aanleiding tot deze verruiming van ziekenhuiskeuze is gelegen in de toene mende behoefte der academische zieken huizen aan meer patiënten met betrekke lijk eenvoud;ge ziekteverschijnselen in het belang van het onderwijs. De ontwikkeling van het ziekenfondswe zen heeft er namelijk toe geleid, dat bij de academische ziekenhuizen in steeds sterkere mate het accent kwam te liggen op de zeer moeilijke gevallen. Volgens de voorheen geldende bepalingen konden ver zekerden ongeacht hun woonplaats slechts voor dergelijke bijzondere gevallen voor fondsrekening in een academisch zieken huis worden opgenomen. Bij opneming van eenvoudige gevallen moet het academisch ziekenhuis de meer dere vervoers- en reiskosten van de pa tiënt aan het algemeen ziekenfonds resti tueren. Maandagmiddag omstreeks half zes is een twintigjarige Haarlemmer op de rijks weg bij Santpoort door een van links komende auto aangereden. De man be landde via de motorkap op het wegdek. Met een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een shock werd de Haar lemmer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In „Pulchri Studio" in Den Haag zijn zaterdag de Talensprijzen 1958 voor schil derkunst uitgereikt en is de tentoonstelling van de vijftig beste inzendingen geopend. De eerste prijs is toegekend aan Jan Ste kelenburg uit Amsterdam voor zijn „Rug- byspelers", de tweede prijs aan J. A. van Gemert uit Gemert voor zijn „Schouw burg". Materiaalprijzen werden gewonnen door mevrouw Frieda Hunziker uit Am sterdam met „Maskerade" V. E. Hamel uit Amsterdam met „Interieur", W. J. van de Kerke uit Amsterdam met „Portret van mijn vrouw" en F. G. W. Nols uit Amster dam met „De grote boom". Al de bekroon de inzendingen zijn olieverfschilderijen. Wrak „Nou mot u es luisteren", begon het vrouwtje, dat vóór mij aan de beurt was in de apotheek, „me man heb het aan zijn binnenwerk en nou willen zijn onderdanen ook niet zo erg meer. Mijn buurman had et óók es en die kreeg van de dokter van die witte tabletjes met gleufies-réuzegoed, weeduwel, die waren ook voor de wind- breking in zijn lichaam" en ze maalde hierbij demonstratief met haar hand over haar borst. „Mijn zwager had óók tablet jes, maar die waren rose en groter en hij kreeg er een smering bij van de dokter. Dat was in 1954, ken u het nakijken voor me?" Ik vroeg me juist af, of ze voor die sme ring niet beter naar de garage kon gaan, toen ze vervolgde: „Ja, ik tob wat af met die man van me en as de dóód voor de dokter is ie. Liet ie zich nou maar es on derzoeken, dan wisten we tenminste wat. Want ja, zijn gal is ook niet helemaal je dat en praat me niet over zijn nieren. Je zou het niet zeggen, als je hem zo ziet een boom van een kerel breed in de schouders, maar doodsbang voor de dokter. Gék hè? En dat hart is helemaal niks gedaan; als ie zich driftig maakt, kan het elk ogenblik blijven stilstaan, dat zégt ie tenminste. Ik zeg Kees, je mot het meer piano-an doen, zeg ik maar niks hoor!! Het kenne per slot ook wel allemaal zenuwe wezen, weet ik het! Maar als ie een ei eet, zit ie zó helemaal onder de uitslag en dat wijst toch wel indirect op een binnenwaartse ziekte, zeg u nou zelfVlees mag ie volgens mijn buurman niet hebben voor zijn nieren en mijn broer zegt, dat chocola en koffie slecht zijn voor zijn gal en zout is weer verkeerd voor zijn bloeddruk en zijn blaas, zegt mijn zus. Roken is slecht voor zijn hart en dan zou hij ook geen druppel van jeweetwel mogen". En ze maakte het bekende klassieke drinkgebaar. „Maar hij rookt en drinkt evengoed. En er is geen land met hem te bezeilen, als ie niet kan bikken, wat ie wil. Verder is het een béste man hoor, hij draagt elke cent aan me af, maar zich ontzien, ho maar! Nou ja, een rokertje mot ie hebben na tuurlijk. Affijn, hoe ben je zelf, als je het aan je binnenwerk heb? Hoe ben u als u sjaggerijnig van de koppijn ben? O ja, doe er nog een paar extra zware hoofdpijn poeders bij en wat voor de kiespijn, want zijn gebit laat ie wegrotten, hij wil an een vals. En vergeet die smering niet en wat voor de zenuwen voor mij, want die vlie gen mijn keel uit. Ik kom straks alles wel effe ophalen". Het kwam me voor, dat deze echtgenoot zó krakemiek was, dat hij elk ogenblik in elkaar kon storten. We stonden erbij met condoleance-gezichten. Bij de deur draaide ze zich nog om en zei peinzend: „Rare snijbonen, die mannen. Laat ie nou morgen willen gaan trainen voor de elfstedentocht!" Marianne van Raait Advertentie het vertrouwde merk maand tampons géén verband - géén gordel onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past In het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heelt het. Interna 10 tampons f 1.20 Interna z.k. (zonder Inbrengsysteem)' 10 tampons f 1 Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als koopvaardijpredikant te Singapore M. C. Baart, idem te Rouen (Fr.): te Streefkerk en te Zoetermeer (2de pred.pl.) P. de Jong te Kootwijk; te Meliskerke A. Muilwijk, kand. te Ameide; te Schelluinen J. Vlijm, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Schoonebeek (toez.) A. Meijeringh te Woudsend (Fr.). Beroepen te Oud-Alblas (toez.) en te Randwijk, A. Muilwijk, kand. te Ameide. - te Lutten a. d. Dedemsvaart (toez.) A. Westra, vicaris te Berlicum (Fr.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Den Helder J. Visser, kandidaat te Klazie- naveen. Bedankt voor Rotterdam-Charlois (vac. C. J. P. Mackaay) W. Willemse te Hilver sum. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum (Fr.) L. J. Wolt huis, kand. te Groningen. Examens: Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren S. de Jong te Buitenpost, M. J. van Reenen te Woubrugge en C. A. Verhoog te Voor schoten. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger te Laren-Blari- cum Ds. N. van der Wall, voorganger Ver eniging van Vrijz. Hervormden te Middel- burg-Goes. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Heerde A. C. Haitsma te Opende-Surhuisterveen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Noord J. Bosma te Arnhem. Geref. Gemeenten Tweetal te Capelle a. d. IJssel M. Heer schap te Borssele en C. A. Zijderveld te Paterson (U.S.A.). Beroepen te Hendrik Ido Ambacht A. Elshout te Utrecht. Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord Beroepen: ds. H. Toorman te 's-Graven- hage-centrum.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5