en zien NAAIMACHINES V&ihcJk Puin en Doppie Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem Bollenexporteur verving zending niet volgens voorschriften en NIEUW 4 radio televisie ^(ÉÖNDIGINGBN EN nabeschouwingen Veel maar niet rijk T elevisieprogramma Verzending van zeepost ECONOMISCHE POLITIERECHTER speelt de baas in pindakaas Deel van drukkerij in Utrecht uitgebrand Huldiging beeldhouwer Hildo Krop De boer moet vrij zijn Program van de nieuwe Boerenpartij toegelicht Gemeentelijke herindeling op Walcheren Tien miniatuur-gemeenten zouden moeten verdwijnen RUYTERKOEK Wereldraad van Kerken zal de Paus antwoorden Vlam in de pan, huis in de as DOOR IRIS BROMIGE DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 Vertie Dixon, de televisie-omroepster van de V.P.R.O. heeft gisteravond, voor dat zij het omvangrijke programma van deze omroep aankondigde, de kijkers eerst bekend gemaakt waardoor de uitzending van de op zondag in Davos gehouden kam pioenschappen kunstrijden voor dames, die door de N.T.S. verzorgd werd, zo ab rupt werd afgebroken: de Duitse televisie waarvan Nederland bij dit soort uitzen dingen afhankelijk is had namelijk ver geten Zwitserland op de hoogte te stellen de uitzending om één uur te willen beslui ten. Commentator Siebe van der Zee wist hier eveneens niets van en kondigde dus net voordat Davos uit het beeld verdween de uitslagen van de Europese kampioen schappen aan en vroeg tevens nog aan dacht voor enkele demonstraties. Tever geefs dus. Het programma van de V.P.R.O. van maandagavond had heel wat te bieden. Het begon met „het gesprek aan de schrijftafel" door prof. dr. L. J. van Holk, die ditkeer als onderwerp „bijgeloof" had gekozen. Vervolgens woonden we in „Ho ren, zien, verstaan" een schoolavond in het Grotiuslyceum in Den Haag bij, waai de heren M. P. Nijsse en P. Kok hun be proefde methode demonstreerden om men sen met behulp van tekeningen muziek te leren beluisteren. „De oude draaidoos" van Simon van Collem had door het niet verschijnen van de gewezen filmactrice Cissy van Bennekom een kleine wijziging ondergaan. Het interview met de thans in Frankrijk wonende actrice uit „De vier Müllers" en „De Jantjes" verviel, maar in plaats daarvan vroeg de heer Van Col lem de operazangeres Cora Canne Meyer enkele fragmenten van de film „Op een avond in mei" toe te lichten. Hoewel dui delijk te merken was dat dit vraaggesprek onvoorbereid was want de gespreks partners kwamen niet tot een uitspraak of en waarom ze het verfilmen van een ope ra nu goed of slecht vinden was het ver schijnen van de operazangeres voor de te levisie bijzonder aardig. Helaas konden we dat niet zeggen van het optreden van het Nederlandse panto mimegezelschap „Caroussel" onder lei ding van Jan Bronk: dat was allemaal vrij vervelend, uitgezonderd dan het uitbeel den van een demonstratie touwtrekken. Tot slot van dit veel, maar niet rijk ge varieerde programma kreeg men een „Gaslight revue" voorgezet, een intieme show onder leiding van Jim Albright, waarbij men heel soms even kon glim lachen, maar waarvan men over het ge heel genomen toch kippevel kreeg. Met waardering moet alleen het aandeel van goochelaar Peter Pit worden vermeld. Beeldschermer De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da.13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend. Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk, 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De mens en zijn omgeving, door drs. D. G. Ruarus. Eerste lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Politiek is kiezen, toespr. 19.25 VARA-Va- ria. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole ork. 20.35 Mijn naam is hond. 20.55 Gram. 21.15 Fortunio, opera. In de pauze (21.50—22.10) Wat brengt het podium? 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.50—24.00 Socialis tisch nieuws in Esüerantc. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Een ieder die zoekt, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.30 Pianorecital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Politiek beraad, caus. 20.05 Radio-philh.ork. en solist. 20.55 Eenzaam, maar niet alleen, caus. 21.40 Ork.conc. 22.10 Concertgebouwork., koor en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Intern, muziekfestival Georges Enesco 1958. 16.40 Blaaskwintet. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamerork. en sol. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Omr.- ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Ethnische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zee lieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weer overzicht en journ. AVRO: 20.30 Caus. 21.00—22.30 De strop, TV-spel. Advertentie N E C C H I KUIPERS KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. s.s. „Uruguay" 12 febr.; Australië: s.s. „Strathnaver^' 10 febr., s.s. „Woodarra" 11 febr., s.s. „Aramaic" 14 febr.; Brazilië: s.s. „Alphard" 10 febr., s.s. „Uruguay" 12 febr.; Canada: m.s. „Seven Seas" 12 febr., s.s. „American Angler" 14 febr.; Chili via New York 12 febr.; Indonesië: s.s. „Cyclops" 11 febr.; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 10 febr.; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Patroclus" 11 febr.; Suriname: m.s. „Nestor" 9 febr.; Unie van Zuid-Afrika en Zuid west-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 14 febr.; Brits Oost- Afrika: s.s. „Ferdinand de Lesseps" 8 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. „Door de wet te overtreden heeft deze firma zich een grote strop bespaard. Zij heeft iets anders geleverd, dan er is be steld. De goede naam van de Nederland se export in het algemeen kan worden ge schaad, als leveranciers zich niet aan de voorschriften houden", aldus heeft de of ficier van Justitie, mr. J. Wiarda, maan dagmiddag tijdens de zitting van de eco nomische politierechter, mr. J. D. Vink, opgemerkt tegen een der directeuren van een Hillegomse bloembollenhandel en ex portmaatschappij. Aan het eind van zijn requisitoir eiste mr. Wiarda een boete van f 2000, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In augustus 1957 voerde de firma een partij van 21.000 dubbele tulpen uit naar Noord-Amerika. Voor de verscheping na men ambtenaren een monster en later bleek, dat er een andere variëteit was ver zonden dan waarvoor een uitvoermach- tiging bestond. In september 1957 werd een partij van 3000 voor Duitsland bestemde tulpen ge controleerd en ook in dit geval bleek la ter een andere variëteit dan de bestelde uitgevoerd te zijn. De directeur, die voor de maatschap pij terechtstond, gaf het tenlaste gelegde aangaande de eerstgenoemde partij toe. De te verschepen bollen werden door de plantenziektenkundige dienst afgekeurd en de firma verving ze door een variëteit die naar haar mening gelijkwaardig was. Ook de prijs lag gelijk. Wat de partij voor Duitsland betreft, was de overtreding niet bewust begaan. Van op zettelijke vervanging was geen sprake. Er moet bij het etiketteren een fout ge maakt zijn, aldus de directeur. Achter eenvolgens legden de adjunct-directeur, een inkoper en een magazijnadministra teur van de maatschappij, alsmede de ge- tuige-deskundige van het Productschap, mr. H. A. G. Hesseling hun verklaringen af. De officier zei nog in zijn requisitoir, dat de firma inderdaad geen aanwijsbaar voordeel heeft gehad, doch het voorkomen van eenstrop is ook voordeel. Mr. M. F. Oberman merkte als raadsman op, dat er inderdaad in het eerste geval sprake is van opzettelijke overtreding. Het niet op tijd afleveren van de partij zou men ook kunnen zien als een ei'nstige wanprestatie tegenover de Amerikaanse afnemer. Bovendien had deze dari kunnen zeggen: Nu wil ik die bollen niet meer hebben. Pleiter drong aan op het opleggen van een minimale straf. Wat de tweede partij betreft, achtte mr. Oberman de be wijslast dubieus en hij bepleitte vrij spraak. De politierechter veroordeelde de firma tot twee boeten van respectievelijk f 1200, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en 50. 5000 m2 zonder vergunning geteeld Tegen een bloembollenfirma in Benne- broek, die in mei 1958 ruim 5000 m2 gla diolen zonder vergunning teelde, eiste de officier van Justitie een boete van f 250*. Op 30 mei had de firma vergunning om 2340 m2 gladiolen te telen. Zij werd in augustus geverbaliseerd toen bleek, dat de gladiolen gesneden waren. Het is in de bollenstreek een gewoonte geworden dat men gladiolen eerst laat opgroeien en eerst dan beslist, of zij al of niet „voor de snij" zullen zijn. Worden het snijbloe men, dan koopt men op het laatste nip pertje nog een vergunning. De firmant, die als vertegenwoordiger van het be drijf terecht stond, beklaagde zich er over dat de controleur niet te voren heeft ge zegd, dat de firma in overtreding was. Dat zei hij pas, toen de bloemen in augustus gesneden waren. De firmant noemde dit opzettelijke uitlokking. Mr. Vink ant woordde, dat men niet kan verwachten, dat een controleur van advies dient. De officier van Justitie zei er bij zijn eis rekening mee te willen houden, dat aan de bepalingen in dit opzicht in het verle den inderdaad niet streng de hand is ge houden. De politierechter achtte de over treding niet opzettelijk begaan en veroor deelde de firma tot 150. Te kleine maat De politierechter veroordeelde een Heemsteedse bollenexporteur, die in sep tember 1958 naar Denemarken een partij van 6000 bollen had willen uitvoeren, die niet geheel beantwoordde aan het. bestel de en op de factuur vermelde „zift", con form de eis tot een boete van 750 subs, twee maanden, waarvan 500 subs, een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede verbeurdverkla ring van de partij. Verdachte voerde aan, dat de bestelde maat in het bewuste jaar moeilijk te krij gen was. De officier sprak van oneerlijke concurrentie. Verdachte had de Deense firma moeten vragen, of zij genoegen wil de nemen met een kleinere maat, aldus mr. Wiarda. Advertentie Waarschijnlijk tengevolge van een fou tieve schoorsteenconstructie is vannacht brand ontstaan in de bovenverdieping van de reclamestudio en drukkerij „Vesta" in Utrecht. De brandweer bluste het vuur met zes stralen. De benedenverdieping liep ernstige waterschade op. De totale schade is voorlopig geraamd op rond 40.000 gulden. Ter gelegenheid van de vijfenzeventigste verjaardag van de beeldhouwer Hildo Krop zal zaterdag 21 februari om half vijf in het Stedelijk Museum in Amsterdam een re* ceptie worden gehouden. Het is de bedoeling de door het huldi gingscomité voor deze verjaardag bijeen gebrachte gelden te besteden voor de aan koop van een aantal door Hildo Krop ver vaardigde bronzen maskers en deze aan de gemeente Amsterdam over te dragen. De Boerenpartij, die nu ongeveer een jaar bestaat, zal bij de verkiezingen in maart voor het eerst in alle kieskringen, uitgezonderd Den Helder en Leeuwarden, met kandidatenlijsten uitkomen. Op deze lijsten staan twaalf namen. Nummer 1 is de heer H. Koekoek, veehouder te Benne kom, nummer 2 de heer J. Fabius, hoofd redacteur van De Nieuwsbrief, derde de heer G. W. Voortman, veehouder te Eef- de. De Boerenpartij is geboren uit de „lan delijke vereniging voor bedrijfsvrijheid", die in 1946 werd opgericht. Deze vereni ging geeft een blad uit „De vrije boer", dat een oplage heeft van bijna 40.000 exemplaren. De heer Koekoek, de voorzitter van de jonge partij, deelde maandag op een pers conferentie in Utrecht mede, dat zijn par tij de strijd wil aanbinden tegen de toene mende staatsbemoeienis en tegen het diri gisme. Hij zei, dat de boeren vrij gelaten dienen te worden om hun melk zelf te ver kopen en dat de subsidies moeten verdwij nen. „Als de grootste vijand van het plat teland zien wij de ambtenarij". De Boerenpartij was van plan, voor de verkiezingen van 1960 zich te reorganise ren tot een anti-dirigistische partij onder de naam van Boeren, Burgers en Midden standspartij. Door het vervroegen van de verkiezingen heeft men dit plan echter nog niet kunnen uitvoeren. De heer Koekoek verklaarde, dat de par tij het een algemeen Nederlands be lang acht, Nieuw-Guinea te behouden. Volgens de boerenpartij kan de woning nood alleen worden opgelost wanneer de overheid zich op dit terrein terugtrekt en alle nu bestaande belemmeringen opheft. Het bestuur van de Boerenpartij meent dat de tijd nu rijp is voor zijn actie, al dus de heer Koekoek. Hij voegde hieraan toe, dat het feit alleen al, dat van het Landbouwschap niet minder dan 80.000 dwangbevelen zijn uitgegaan om weiger achtige boeren te dwingen hun contribu tie te betalen, boekdelen spreekt. Het provinciale bestuur van Zeeland heeft de gemeenteraden op Walcheren een voorontwerp van wet toegezonden, waarin voorzien wordt in een terugbrenging van het aantal Walcherse gemeenten van ne gentien op tien. In de toelichting wordt gezegd, dat de vaste lasten van de kleinste gemeenten (waarvan er zeven minder dan duizend inwoners, en zes van 10002000 zielen tellen) wat betreft jaarwedden van B. en W. en de ambtenaren, alsmede de post voor gebouwen, zoveel van het ge meentelijk budget opeisen, dat er te weinig ruimte overblijft voor gemeentelijke voor zieningen. De negen gemeenten, die, sa mengevoegd met anderen, volgens het ont werp hun zelfstandigheid behouden zullen, zijn Vlissingen, Middelburg, Domburg, Westkapelle, Arnemuiden, Nieuw en Sint Joostland, Veere en Mariekerke (een nieu we naam voor de samen te voegen gemeen ten Aagdekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Serooskerke en St. Laurens), en Valkenisse (Zoutelande met Biggekerke). Advertentie De bekende Verkade Ruyterkoek nu in een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. 'Verkade Is royaal met honing' „Jullie moeten vannacht maar bij ons in de tent slapen", stelde Doppie voor. „Dan kunnen we vandaag die boel hier opruimen en de tent drogen". Dat vond Joppe prachtig, en ook Snub was erg in zijn schik over die regeling. Ze gingen na het ontbijt met zijn allen naar de andere tent en ruimden alles op; daarna hingen ze het tentzeil over een paar takken in de zon, die gelukkig weer scheen. En die nacht sliepen ze tveer met zijn vieren in de tent van Pum en Doppie. 102103 GENèVE (UPI) De leiders van de anglicaanse, protestantse en orthodoxe kerken zijn het er over eens geworden een gemeenschappelijk standpunt uit te wer ken ten opzichte van het beroep door paus Joannes XXIII tot een grotere chris telijke eenheid. Dit besluit is genomen op de openingszitting van een vijfdaagse bij eenkomst hier van het hoofdbestuur van de Wereldraad van Kerken. Het bestuur van veertien personen, ge vormd door de belangrijke woordvoerders van het niet-roomskatholieke christendom zal deze kwestie vandaag verder bespre ken en mogelijk een officiële verklaring uitgeven. In een bijzonder rapport gaf de algeme ne secretaris van de Wereldraad, W. A. Visser 't Hooft gisteren een overzicht van de reactie in de wereld op het beroep van de Paus, een oecumenische bijeenkomst samen te roepen, om de christelijke ban den nauwer aan te halen. Het is niet dui delijk in welke mate de Paus deelneming daaraan verwacht van de zijde van de protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerken. De heer Visser 't Hoofd zou er de nadruk op hebben gelegd, dat het be stuur een houding aanneemt, die als lei draad kan dienen voor de 171 kerken van de Wereldraad in vijftig landen en ook als een vingerwijzing voor de leiders van de kerk van Rome. De niet-roomskatholieke kerkelijke lei ders hebben op de oproep van de Paus over het algemeen voorzichtig gerea geerd. Maar het ontbrak de antwoorden aan coördinatie op het niveau, dat door het hoofdbestuur van de Wereldraad wordt vertegenwoordigd. Hoever het bestuur de hand zal reiken tot vriendschap met Rome is nog niet bekend. Men heeft het Vati- caan herhaaldelijk uitgenodigd toe te tre den tot de Wereldraad maar dit is altijd geweigerd. In ieder geval verwachten.kerkelijke, waarnemers, dat het bestuur wellicht als een minimym sommige onderwerpen zal uitstippelen, die de niet-roomskatholieke christenen gaarne besproken zouden wil len zien, als zij zich bij het Vaticaan zou den voegen in een oecumenische raad, zo als de Paus heeft voorgesteld. Een van die onderwerpen zou bijvoorbeeld het vraagstuk kunnen zijn van godsdienst vrijheid voor niet-roomskatholieken in roomskatholieke landen, een onderwerp, dat in Genève ook op de agenda van het bestuur staat. Verder zou worden overwo gen of het wenselijk is, een verklaring uit te geven over de proefnemingen met kern wapens en over de bewapening. Een vergeten pan met vet, die de bewo ners op de kachel hodden laten staan toen zij uitgingen, heeft vanmiddag vlam ge vat in een woning van de heer A. Vissia in het Friese dorp Eestrum. Het huis brandde uit. Buren wisten uit de schuur een aantal big gen, een motorfiets en twee rijwielen te redden. Van de huishoudelijke inboedel kon niets worden behouden. De Bergumer brandweer vond het huis bij haar komst reeds goeddeels uitgebrand. De bewoners waren verzekerd. 43. Hij sprak nooit op boze toon dacht Pauline. Hoe on prettig de dingen, die hij zei, ook waren toch werd zijn diepe stem, al klonk die ook nog zo nadrukkelijk nooit gehaast en bleef zijn zelfbeheersing onaantast baar. „Ja, dat is het", zei zij zo kalm, als zij kon. „Goed. Je kunt iedere avond van deze week uitkiezen en ik zal er mee akkoord gaan. En er zullen toch naar ik denk, ook wel matinees zijn?" Ja. Maar het programma vanavond was er een, dat een grote aantrekkingskracht voor mij had en in ieder geval betwijfel ik, of er nog plaatsen te krijgen zullen zijn. Het theater was feitelijk voor iedere voorstelling al uitverkocht". „Jammer. Heb je kaartjes?" „Ja." „Dan kun je beter met Judy telefoneren. Als moeder niet mee wil gaan, kan Bert de kaartjes even naar de winkel rijden en moet Judy maar doen wat zij kan om een plaatsvervangster voor je te krijgen. Over tien minu ten wacht ik je in de studeerkamer". Zij vroeg zich af, wat hij doen zou, als zij weigerde, die avond voor hem te werken. Die mogelijkheid was blijkbaar niet bij hem opgekomen. Maar strikt geno men was hij natuurlijk volkomen in zijn recht. Zij was er zo aan gewend geraakt de familie als vrienden te be schouwen, dat het niet bij haar opgekomen was voor ieder klein privilege eerst verlof te vragen, als een ty piste op een kantoor. Terwijl zij daar in die lege kamer stond, gekwetst en vernederd, haar avond bedorven, terwijl Mark de over winning had behaald, werd het haar uiteindelijk goed duidelijk, dat hij precies gemeend had, wat hij gezegd had over een zakelijke verhouding en dat hij daar tot het uiterste gebruik van zou maken met een niets ont ziende billijkheid, die haar geen enkel wapen tegen hem in de hand zou geven. Mevrouw Cedar stemde er in toe haar kaartje te ge bruiken en Pauline telefoneerde Judy om een en ander uit te leggen. De opmerkingen van die jongedame over haar broer lieten aan duidelijkheid niets te wen sen over en zouden, naar zij Pauline verzekerde, bij de eerste de beste gelegenheid met versterkte kracht tegen Mark persoonlijk worden herhaald." „Ik zou daar maar niet over losbarsten, Judy. Het zou niets helpen. Het was alleen maar ongelukkig, dat meneer Gatting vandaag influenza kreeg. Veel ple zier. Je kunt mij ervan vertellen wanneer je thuis komt". Het was nogal natuurlijk, dat Pauline in een enigs zins stormachtige stemming was, toen zij zich in de stu deerkamer bij Mark voegde. Het was een voor haar doen ietwat ongewone gemoedstoestand, daar zij gezegend was met een vrij gelijkmatig humeur. Maar daar zij wist, dat een slecht humeur er alleen maar toe leidde van de regen in de drup te komen, zei zij zo weinig mo gelijk. Mark keek even op, toen zij haar stoel bijtrok. „Ik dacht, dat we voor het diner misschien nog een uur konden werken en het na het diner nog- een paar uur voortzetten." de nadrukkelijke ijver waarmee Pauline zich op haar stenoblok wierp, leidde na de eerste paar woor den tot een gebroken punt aan haar potlood. Mark hield op met dicteren en gaf haar een zakmes. Hij zat er naar te kijken hoe zij gedurende enkele ogenblikken aan haar potlood zat te hakken en stak toen de hand uit. „Zal ik het even doen? Ik geloof dat er maar wei nig vrouwen zijn, die weten, hoe zij een punt aan een potlood moeten slijpen." Er hing een enigszins geladen stilte, terwijl hij zich aan die taak wijdde, terwijl Pauline, in een plotselinge aanval van heftigheid verlangde naar iets, waarmee zij hem op het hoofd zou kunnen slaan. Toen hij haar het potlood met een onberispelijke punt er aan terug gegeven had, was het slechts met de grootste moeite, dat zij er een half gesmoord: „Dank je" uit wist te brengen. Gelukkig had hij dit deel van het boek voorbereid, zodat zij bij zijn vrij snelle dictaat genoopt was haar hele aandacht bij haar taak te houden om bij te blij ven. En haar verontwaardiging zakte. Tenslotte zei hij: „Op dit punt zullen we maar afbreken. Het is half zeven. Zou je Lallie willen vragen mij mijn eten hier boven te brengen? Ik wil de draad hiervan niet verlie zen en ik kan de volgende pagina's in gedachten vast uitwerken, terwijl jij aan tafel bent." Om twintig over tien die avond hield Mark op met dicteren. De uren voor het avondwerk waren van acht tot tien. Toen Pauline haar pijnlijke vingers wreef, zei hij: „Het is vanavond naar ik vrees een beetje laat ge worden. Je hebt daar nu een heel pak, maar verder heb ik van de week niets meer voor je. Ik zal het met het weekeinde wel doorlezen. Voordien zal ik er geen tijd voor hebben." „Goed. Ik zal het hier op het bureau leggen, zodra ik het getypt heb." Hij keek haar aan. „Het spijt me van het avondwerk, Pauline. Het is niet de beste tijd van de dag om te werken, maar ge zien de omstandigheden is er geen andere mogelijk heid. Voorzover ik het beoordelen kan, zal het slechts voor drie of vier maanden zijn." „Dat begrijp ik." „Ja, ik geloof ook wel, dat je dat doet", zei hij en Pauline wendde zich snel af, om de kleur te verbergen, die haar emoties zo gauw verraadde. In februari verleende de zon aan de vallei bij de ri vier een warme tint, die het hart weldadig aandeed. Pauline bleef even bij de oever staan en bewonderde de zilveren glans van de knotwilg, die over het water uitstak. Hier in de vrij beschut gelegen vallei raakten winter en voorjaar elkaar reeds. De rivier stroomde snel in haar smalle bovenloop, waar zij uit de heide omlaag kwam, maar hier bewoog zij zich langzamer en vrediger, gestreeld door een zachte bries, die het gladde watervlak even deed rim pelen. Voortwandelend met het rustige geluid van het kabbelende water in haar oren, vroeg zij zich af, waar om in een wereld, die zoveel schoonheid bevatte, de mensheid zelf zoveel verdriet bracht. Het door haar gevolgde pad ging langzaam omhoog en toen zij de beschutting van de vallei had verlaten en op de rand van de heide kwam, werd zij begroet door een vrij scherpe wind. V.oor één keer was zij zich niet bewust van de wilde grootsheid van de heivlakte. Zij was op het punt terug te gaan, toen zij aan de an dere kant van de rivier een paar ruiters zag aanko men. (Wordt vervolgd) Draadbreuk. Vanmorgen om twintig voor elf uur is op de spoorlijn tussen Zalt- bommel en Hedel de bovenleiding gebro ken. Dit heeft tot gevolg, dat de treinen tussen Zaltbomel en de brug over de Maas over verkeerd „poor geleid moeten worden. De vertraging is niet noemenswaardig. Niet terug. Ds. G. K. Geerds, gere formeerd predikant te Buenos Aires, die thans met ziekteverlof in Nederland ver toeft, zal op medisch advies niet meer naar Argentinië terugkeren. Ds. Geerds, die 42 jaar oud is, verbond zich in 1954 aan de kerk van Buenos Aires. Nieuwe hoogleraar. Dr. Johan Chris- tiaan Boogman is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de alge mene en de vaderlandse geschiedenis van de nieuwe tijd. Trein door stootjuk. De trein, die maandag om 17.30 uur uit Amsterdam in Enkhuizen arriveerde, is op het perron door het stootjuk gegleden. Het gevolg hiervan was, dat de locomotief met een wiel ontspoorde. Persoonlijke ongelukken oeden zich niet voor. Wel ontstond ver traging doordat de trein, die direct hierna uit Enkhuizen naar Amsterdam moest vertrekken, werd opgeheven. DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Hooglied, Prediker en Psalmen", 20.15 u. Concertgebouw: Orgelconcert door Al- bert de Klerk, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. ïfüis Van 'Löóy: Tentoonstelling Inter- scholair Jeugdtoernooi, 1417 en 1922 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur; Frans Hals: „Mijn naam is Cox", 14 j., 20 uur. Lido Theater: „De wraak van Frankenstein", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Bravados", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mon Oncle", 20.15 u. Rembrandt Theater: „Eindstation Liefde", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fan fare", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN In t' Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert (Beethoven en Brahms), 21 22 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Bij eenkomst Verenigde Rekkense Inrichtin gen (film: „De kinderrechter grijpt in"), 20 uur. Aula Lourens Costerlyceum: Disco avond Haarlemse Discoclub, 19.30 uur. Krelagehuis: Lezing van de heer G. Bootsman over „Kew Gardens, de schat kamer der natuur" (Tuinbouw en Plant kunde), 20 uur. Brinkmann: Tong-Tong-contactavond Lezing de heer Breton de Nijs over „Ver geelde portretten en nog wat", 20 uur. WOENSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Frans Halsmuseum: Drs. D. J. van Dis sel: „De functie van de Amsterdamse effectenbeurs en de techniek van de beurs handel", 20 uur (V.U.). Brinkmann: Docent K. Schuitema over „Spreken in het openbaar", 20 uur (serie A) (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, 10—22 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling Inter- scholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—22 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Mijn naam is Cox", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De wraak van Frankenstein", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Bravados", 14 j., 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Mon Oncle", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Eindstation Liefde", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fan fare", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert. (Beethoven en Brahms), 21— 22 uur. Gebouw Ver. van Vrjjz. Hervormden: Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgan gers spreekt de heer Simon Koster over „De bescherming van de voetgangers in Amerika", 20 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Hf' kader van de bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen aangesloten vereni gingen kan luisteren naar ".e heer A. Kloos, die zal spreken over „Arbeidsverkorting", 20 uur. Brinkmann: Mejuffrouw Van Eldik zal voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling een inleiding houden over de Mat- thaus Passion (met grammofoonmuziek). 20 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6