Grieken en Turken zijn het Zürich eens geworden in Gestrande Pool kwam op eigen kracht weer vlot HET WEER Akkoord over een grondwet voor onafhankelijk Cyprus TT J p i Wij zullen voor Nieuw-Guinea nooit geweld gebruiken v<W MORRIS "êefore i/ou êuij/ Om te wennen aan de poolkou SUBANDRIO TOT AUSTRALIËRS Straaljager-squadron gaat naar Twente Le Troquer heeft tijdelijk bedankt voor de SFIO Wereldraad van Kerken over verbod van kern proeven: Gecalculeerd risico zal genomen moeten worden Zwakke wind Du Pont vestigt bedrijf Het woord is aan Twee kinderen gedood in het verkeer De onderhandelaars in Dordrecht Twee trawlers vermist bij Newfoundland In totaal 48 opvarenden Rasmenging in Alexandria zonder incident verlopen Dr. John niet toegelaten in Groot-Brittannië Herindeling van twee parate divisies Kroesjtsjev is dit jaar welkom in Scandinavië 44e JAARGANG NUMMER 84 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 ^^1 H 1 T V* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I Ill Jj I J El^ III Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. B™ tmm ^liir franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Cirn-rpkeninp ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-iJMUIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdTrteTïLven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CANBERRA (Reuter) De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, die een bezoek aan Australië brengt, heeft op een persconferentie te Canberra verklaard, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen. Elk gebruik van geweld zou tot gevolg hebben, dat Engeland en de V.S. zich tegen Indo nesië zouden keren en het zou gemakke lijk het begin van een volledige oorlog kunnen zijn, omdat alle wereldmogendhe- den waarschijnlijk bij het conflict betrok ken zouden raken, aldus de minister. Subandrio, die woensdag besprekingen zal voeren met de Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Casey, en andere vooraanstaande personen, zei dat de voornaamste reden voor zijn bezoek is te ontdekken, waarom Australië de In donesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea vreest. Hij wenste aan te tonen dat „onze vast- Adverteniie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTY COATS 45.— Thans is besloten, zo deelt de Lucht machtvoorlichtingsdienst mede, dat het „700 Squadron" van de Koninklijke Lucht macht met ingang van 1 april a.s. zal wor den verplaatst van de vliegbasis Soester- berg naar de vliegbasis Twente. Deze ver plaatsing, waardoor een betere verdeling van de squadrons over de vliegvelden wordt verkregen, was reeds geruime tijd in voorbereiding. Zij kan thans uitgevoerd worden, omdat bepaalde voorzieningen voltooid zijn die verband houden met de komst van dit met f 86 k „Sabre" straal jagers uitgeruste squadron op de vliegba sis Twente. PARIJS (UPI) André Le Troquer, oud-voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft „tijdelijk" bedankt voor het lidmaatschap van de socialistische partij (SFIO) omdat hij is betrokken in de affaire van de „ballets roses". Tot op heden zijn acht personen, onder wie Le Troquer, in staat van beschuldiging gesteld. Le Tro quer heeft gevraagd geroyeerd te worden zolang het onderzoek in de zaak van de „rose balletten" duurt. Het verzoek is in gewilligd. beslotenheid om geweld te gebruiken voor binnenlandse veiligheid en ter onderdruk king van het communisme en andere te gen de staat gerichte activiteit, geen plan betekent om de gebieden van Nieuw-Gui nea aan te vallen Indonesië zou door een oorlog als gevolg van het gebruik van geweld tegen Neder lands Nieuw-Guinea verder dan ooit van het doel 'overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië) verwijderd zijn. De gehele Indonesische onafhanke lijkheid zou dan in gevaar zijn. „Om deze koele en berekende reden zouden wij nooit geweld willen gebruiken," aldus Suban drio. Hij noemde „vertaalfouten vaak ver antwoordelijk voor een verkeerd begrip van de Indonesische houding ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea." In verscheidene gevallen was het woord „strijd" als „geweld" vertaald, waardoor de indruk was gewekt, dat de Indonesische regering een aanval op Nederlands Nieuw- Guinea overwoog. De minister verklaarde voorts, de Indo nesië concrete plannen voor een snelle ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Gui nea heeft .'ndien de Nederlanders het ge bied aan Indonesië zouden overdragen. (UPI) „Als men die achterdocht en die vrees over Nieuw-Guinea kwijt zou kunnen raken, dan zou het gemakkelijk zijn op alle gebied tot overeenstemming te komen" zei hij. Subandrio zag nog geen directe moge lijkheid tot het bereiken van een militaire overeenkomst met Australië, maar hij zei, dat er geen reden was waarom er geen samenwerking tussen de Australische en de Indonesische strijdkrachten zou kunnen ontstaan, zodat Indonesische strijdkrach ten in Australië geoefend zouden kunnen worden. „De hartelijke ontvangst, die ik heb ge kregen, is een aanduiding van de wens tot het vestigen van de nauwste vriendschap pelijke betrekkingen tussen Australië en Indonesië," vervolgde hij. „De punten, waarop wij overeenstemming kunnen be reiken zijn veel uitgebreider dan de me ningsverschillen tussen onze landen. La ten we die meningsverschillen op een vriendschappelijke wijze bespreken en het gezond verstand gebruiken bij de be handeling ervan," verklaarde hij. Aan Subandrio werd ook gevraagd of, ingeval van een Indonesische souvereini- teit over Nederlands Westelijk Nieuw Gui nea dit gevolgen zou hebben voor de be staande administratieve samenwerking tussen Australië en Nederland ten behoe ve van de ontwikkeling van Westelijk Nieuw Guinea. De Indonesiër antwoordde, dat er „in onze moderne wereld" geen rechten kon den zijn, ingrijpend op de soevereiniteit van andere volkeren. Hij noemde het een dwaasheid voor Indonesië enige eis naar voren te brengen ten opzichte van Austra lisch Nieuw Guinea. Subandrio zei, dat zijn land dezelfde ma te van ontwikkeling tot Nederlands Nieuw Guinea zou uitbreiden als die, welke in In donesië zelf gedurende de laatste tien ja ren had plaats gehad. GENèVE (UPI) De Wereldraad van Kerken zegt in een verklaring dat de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie bereid moeten zyn een zeker, van tevoren vaststaand, risico te aanvaar den als zij tot een verbod op kernproeven en een daarmee samenhangend inspectie systeem willen komen. Deze verklaring van de commissie voor internationale aangelegenheden uit de We reldraad, die volgens berichten uit Zü- rich ook een bemiddeling heeft verleend in het Grieks-Turks overleg over de toe komst van het eiland Cyprus. Het ingecalculeerde risico is volkomen gerechtvaardigd door het gevaar van de oorlog met kernwapens aldus de commis sie, en zonder aanvaarding ervan kan van een overeenkomst geen sprake zijn. „Het moet erkend worden dat een over eenkomst (inzake stopzetting der kern proeven) hoe zorgvuldig ze ook opgesteld is, een zekere mate van berekend risico bevat voor alle partijen. Toch is het aan vaarden van een dergelijk risico in het aangezicht van het atoomgevaar, dat zulke ernstige gevolgen kan hebben voor huidige en latere generaties, volkomen gerecht vaardigd. Bovendien is elke overeenkomst een stap verder naar het verminderen dei- verdenkingen en het opbouwen van ver trouwen". Deze verklaring is vandaag aan de lei ders van de Britse, Amerikaanse en Russi sche delegaties in Genève overhandigd. De Wereldraad roept zijn leden 300 mil joen lidmaten van 171 denominaties in 50 landen op alles te doen om de openbare mening goed voor te lichten over de vitale kwesties die op het spel staan, en ook bij hun regeringen, vooral die der onderhan delende landen, aandrang uit te oefenen. De Wereldraad stelt zich op het stand punt dat een stopzetting van de proeven op zich belangrijk is. Een dergelijke over eenkomst zal nog waardevoller worden indien controlemaatregelen zijn werkzaam nut onderstrepen. Nog geen overeenstemming (Reuter) De deskundigen op de confe rentie te Genève over een verbod van proeven met kernwapens hebben dinsdag hun bijeenkomst verdaagd zonder overeen stemming te hebben bereikt over de sa menstelling van de posten voor het toezicht op de naleving van een verbod. De kwestie werd verwezen naar de voltallige vergade ring die vandaag gehouden wordt. Vijfenzeventig hervormde predikanten en vicarissen hebben dinsdag een adres gericht tot de generale synode der Neder lands Hervormde kerk, waarin zij de synode vragen, in een duidelijke bood schap aan overheid en volk „stelling te nemen tegen de onheilspellende gang van zaken betreffende de atoombewapening en door een ondubbelzinnige voorlichting be kendheid te geven aan de schrikwekkende feiten". Het verzoekschrift werd opgesteld tij dens de tweede werkconferentie van oud seminaristen en is dinsdagmorgen de synode, die te Woudschoten in vergadering bijeen is, toegezonden. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Victor Hugo: Het grootste geluk in dit leven is de overtuiging dat men bemind wordt. Geen vogelijn op groene, maar op witte tak. Het is goed gebekt, dat wil zeggen, het zal een aardig deuntje voor u fluiten, wanneer u het voorziet van zijn gage: kruimeltjes brood. Hebt u er nog Op de Berensteinlaan te 's-Gravenhage is de vierjarige Marianne Toonstra uit de Berensteinlaan, toen zij bij het eindpunt van lijn 15 tussen twee geparkeerde auto bussen door plotseling de straat opliep, aangereden door een vrachtauto. Ernstig gewond werd het meisje overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar het in de loop van de avond aan de verwon dingen is overleden. De 4-jarige Jan Kraan uit de Heiligelaan te Zuidbroek is in deze straat tegen een vrachtauto oogelopen en daarbij op slag gedood. 1-Iet ventje was aan het spelen op het ijs van de bermsloot en stak plotseling de weg over. Om elf uur waren de Griekse en Turk se delegaties bijeengekomen om de laat ste hand te leggen aan de grondwet. Kor te tijd later ging de vergadering uiteen, om aan een feestelijke lunch opnieuw bij een te komen ter viering van het succes. Cyprus zal zijn eigen wetgevende ver gadering hebben, zijn eigen politie, en een eigen leger. (Reuter/UPI/AFP) De samenstelling van de nationale vergadering zou zodanig zijn dat de bevolking van het eiland op bil lijke wijze wordt vertegenwoordigd. Men acht het vrijwel zeker dat de Brit se regering de Grieks-Turkse overeen komst zal goedkeuren. Groot-Brittannië heeft besprekingen tussen Griekenland en Turkije altijd aangeprezen als de beste manier om tot een vreedzame oplossing van het probleem Cyprus te komen. Ver moedelijk zal binnenkort een ronde tafel conferentie van Turkije, Griekenland, Groot-Brittannië en vertegenwoordigers der Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyrpus worden gehouden, mogelijk in Zürich. Kennelijk is de binding tussen de NAVO en de republiek Cyprus nog niet. geregeld. Binnen het Middellandse Zee commando van de Noordatlantisehe Ver dragsorganisatie zal Groot-Brittannië ech ter bases op Cyprus behouden. De K.L.M. heeft als enige van de lucht vaartmaatschappijen, die op de pool- route vliegen, in Alaska oefenkampen voor noodgevallen ingericht. Daar krijgen de bemanningsleden een op leiding in het „leven bij temperaturen van 30 tot 40 graden Celsius onder mil". Zij leren lopen op sneeuwschoenen, koken op spiritus, kappen van hout, geven van signalen, vangen van dieren. Zij slapen in een tentje of onder een omgekeerd reddingsvlot. De kwestie-Cyprus staat weer in het brandpunt van de belangstelling nu de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland en Turkije in Zürich een overeenkomst uitwerken voor de politieke toekomst van het eiland. Van links naar rechts premier Karamanlis, minister Zorloe (Turkije), premier Menderes (Turkije) en minister Averoff. De leiding van het Amerikaanse chemi sche bedrijf Du Pont de Nemours heeft besloten in Dordrecht een dochterbedrijf te stichten. In deze fabriek, waar in de nabije toekomst ruim 1.000 arbeiders werk zullen vinden, zal men orlon gaan produceren. Het nieuwe bedrijf zal gevestigd worden op een ongeveer 40 hectare groot terrein gelegen op De Staart, het Dordse industrie terrein. Volgens de Griekse pers houdt het ak koord in, dat Cyprus een onafhankelijke republiek wordt met een Griekse Cyprioot als president en een Turkse als vice-pre sident. Er zouden Griekse en Turkse de tachementen militairen op het eiland wor den gelegerd. De Britse militaire bases zouden gehandhaafd blijven. Deze garan ties zouden worden bekrachtigd in een Grieks-TurKS-Brits bondgenootschap. De ontwerp-grondwet bevat voorts een clau sule die een unie van Cyprus met Grie kenland of Turkije onmogelijk maakt. Makarios terug? NICOSIA (Reuter/UPI) Toen het nieuws van een overeenkomst bekend werd gingen in Nicosia en omliggende dor pen Griekse vlaggen omhoog. Berichten als zou aartsbisschop Maka rios als gevolg van het akkoord in Zürich naar Cyprus mogen terugkeren hebben in de Grieks-Cypriotische wijken van Nico sia opwinding veroorzaakt. De bewoners bespraken op straat in groepjes het nieuws. Dit bericht werd verspreid door een Griekse Cyprioot, die als waarnemer de besprekingen in Zwitserland heeft bij gewoond. Hij zei dat Makarios voor zater dag naar Nicosia zou terugkeren. Van overheidszijde weigerde men officieel commentaar te geven. Informeel werd echter te verstaan gegeven dat een spoe dige terugkeer van Makarios bijzonder on waarschijnlijk is. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se kustwacht heeft berichten ontvangen volgens welke een IJslandse trawler met 31 man aan boord wordt vermist in de buurt van Newfoundland. Men zou sedert drie dagen niets meer van de trawler, de Juli, hebben vernomen. Zondagochtend is het laatste radiobericht van de 657 ton metende trawler ontvangen. Daarin seinde de kapitein, dat het schip in een gevaarlijke positie verkeerde door zwaar weer en ernstige ijsafzetting. Het schip bevond zich toen 150 mijl ten noord oosten van Gander op Newfoundland. De Juli is de vierde trawler, die in de af gelopen twee dagen bij de Canadese oost kust in moeilijkheden is geraakt. Maandag is het schip Blue Wave uit Newfoundland met zeventien man aan boord verdwenen. Zondag is de trawler „Cape Dauphine uit Nova Scotia vergaan, maar de 13 beman ningsleden konden door een andere traw ler worden gered. Het IJslandse schip Thorkell Mani moest zondag wegens zwa re ijsafzetting, die het schip bijna deed kapseizen, de reddingboten overboord zet ten en laten wegdrijven. Voorts verkeert een Spaans schip, de Meletia, in nood op 80 mijl ten zuidoosten van kaap Race op Newfoundland. Een ket ter van de Amerikaanse kustwacht is naar de Spanjaard onderweg. Het is niet bekend met welke moeilijkheden dit schip te kam pen heeft. AYR (UPI) Een Franse trawler van 145 ton, de „Tonton Alexandre", is van ochtend ten zuidoosten van Campbelltown op de klippenkust van Schotland gestrand en heeft om sleepboothulp gevraagd. Uit Campbelltown is de reddingsboot vertrok ken- Die van Girvan is gereed om uit te varen voor het geval het nodig mocht zijn de Franse vissersbemanning van boord te halen. Min of meer onverwacht is het naby de IJmuider Noorderpier gestrande Pool se houtschip „Tczew" dinsdagmiddag om streeks vyf uur op eigen kracht vlot ge komen. De kapitein die eerst een bergings contract met Wysmüller had gesloten, maar dit later weer annuleerde omdat hy geen toestemming uit Polen kon krygen, had besloten het in elk geval nog een maal zelf te proberen. Hij had de ballast- tanks leeg laten pompen en omdat door de deining er wat meer water stond dan 's morgens, kon het schip gistermiddag vooruit van de bank schuiven, die het zo lang gevangen had gehouden. In de by- leggershaven heeft men de Pool even be keken, maar van schade viel zo op het oog weinig te ontdekken. Havenmeester Hin- driks had de Poolse kapitein daarom toe stemming gegeven, de reis door de sluis te vervolgen. Woensdagmorgen is het schip al in Amsterdam aan de lossing van zyn houtlading begonnen. Het 10087 ton metende Liberiaanse vrachtschip „Atlantic Guardian", dat gisterochtend bij zijn vertrek uit de Rot- ALEXANDRIA (UPI) Alexandria is de derde stad in de Amerikaanse staat Vir ginia geworden waar het onderwijs geïn tegreerd is. Negen negerkinderen zijn gis teren de lessen aan de middelbare scholen gaan volgen. Er hebben zich geen inciden ten voorgedaan. terdamse Haven ter hoogte van Pernis aan de grond liep, is weer vlot getrok ken. Dit gebeurde omstreeks half één van middag door de sleepboten „Argus" en „Atlas" van L. Smit en Co's Internatio nale sleepdienst. (Van onze correspondent iv Londen) Dr. Otto John, het vroegere l.oofd van de Westduitse veiligheidsdienst, werd gis teren, toen hij in Dover aankwam de toe gang tot Groot-Brittannië geweigerd, om dat hij als een ongewenste vreemdeling wordt beschouwd. John was betrokken bij de bomaanslag op Hitler in 1944, vluchtte naar Spanje en vestigde zich daarna als advocaat in Londen, waar hij verscheidene jaren in Hampstead woonde. Daarna keer de hij naar Duitsland terug waar hij chef van de contra-spionage werd. In juni 1954 verdween hij uit West-Duitsland en dook een maand later in Oost-Berlijn op. Ander half jaar later werd hij toen hij naar West-Duitsland terugkeerde, wegens ver raad tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. In juni van het vorige jaar werd hij vervroegd vrijgelaten wegens goed gedrag en voor de rest van zijn straftijd op de proef gesteld. Sindsdien was dr. John vastbesloten om zijn advocatenpraktijk in Londen te hervatten- Zijn echtgenote, die nog steeds in de Britse hoofdstad woont, was diep teleurgesteld over het besluit van de Britse autoriteiten om haar man niet toe te laten. (UPI) John verklaarde tegenover de verslaggever van een Londens blad dat hij zijn vrouw wilde bezoeken. Dit bezoek zou overigens van korte duur zijn geweest, omdat hij tegen het einde van de week in Hamburg wilde zijn. (UPI) De echtgenote van dr. John heeft bij het Britse ministerie van Binnen landse Zaken geprotesteerd tegen het be sluit van de regering om haar man niet in Groot-Brittannië toe te laten. Haar ar gumentering zal in studie genomen wor den, zo werd officeel verklaard. Dit ver andert in eerste instantie echte" niets aan de uitwijzing. Dr. John moest het land weer verlaten. De opbouw van de „Eerste Divisie-7 De cember" (de tweede parate divisie in het Nederlandse legerplan) is op 1 februari volgens plan gereedgekomen. Vijftien maanden zijn hiermee gemoeid geweest. Het ligt thans in de bedoeling, zo verna men wij van de Legervoorlichtingsdienst, op 15 februari aanstaande een geografi sche herindeling van verschillende le geronderdelen door te voeren. Overigens zijn de beide parate divisies slechts op 7/9 deel van de volle sterkte gebracht. De wel ingedeelde, maar niet aanwezige man schappen die tezamen het resterende 2/9 deel uitmaken zijn gedeeltelijk met klein, en gedeeltelijk met groot verlof. STOCKHOLM (UPI) Premier Tage Erlander van Zweden heeft de hoop uit gesproken dat premier Kroesjtsjev dit jaar een bezoek aan Zweden zal brengen. Naar verluidt zijn de drie Scandinavische lan den overeengekomen Kroesjtsjev uit te nodigen voor een officieel bezoek in augus tus of september. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld en ook moet Mos kou nog geraadpleegd worden. De kwestie ZURICH, (UPI). De premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland en Turkije hebben overeenstemming bereikt over het stichten van een onafhankelijke repu bliek Cyprus. De ministers van Bui tenlandse Zaken worden vanmiddag in Londen verwacht om het resultaat van het overleg, een grondwet voor Cyprus, aan de Britse regering voor te leggen. Premier Menderes van Turkije en premier Karamanlis van Griekenland zouden vanmiddag recht streeks uit Zürich naar hun hoofd steden terugkeren.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1