Onzekerheid over Dulles' gezondheidstoestand Geen vastomlijnde westelijke tegenvoorstellen verwacht Bonn reageert afwijzend op Nederlandse critiek r Van dag tot dag Wijze woorden Opwekkend geluid Tornado teisterde St. Louis, 20 doden ^Praatótoel j ^"Hoe is het ontstaan)^ Eisenhower verwacht geen vertraging van eventueel overleg met Moskou Nog geen West duits tegenaanbod inzake schadevergoeding v Vliegtuigincident werd niet uitgelokt, zegt Eisenhower Valse radioseinen kunnen een verklaring zijn Tito en Nasser vieren verjaardag van VAR Nederlandse ambassade in Washington actief „Waterman" hielp zeilschip in nood Fidel Gastro wil geen staking in suikeroogst Op de Irma Kolassi vervangt NanMerriman Grootste werkloosheid in Engeland sinds 1947 Dit woord: KONKELEN Ontvangst van burgemees ter Brandt in New York 2 'ASPRO'5^2...UÓéntcoeet: fit.' WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 «j Dr. Subandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Canber ra een bijzender verstandige opmerking gemaakt. Hij heeft namelijk gezegd, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen, en wel „om een zeer koele, bere kende reden", zoals hij het uitdrukte. Die reden is, volgens Subandrio, dat een gewelddadige poging tot verovering van het gebied Nederland en Australië dich ter bij elkaar zou brengen, Engeland en de Verenigde Staten tegen Indonesië par tij zou doen kiezen, en tenslotte tot een volledige oorlog zou kunnen leiden. En door een oorlog aldus nog steeds Su bandrio zou Indonesië verder dan ooit verwijderd zijn van het doel waarnaar het streeft (overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië). Dit nu is verstandige taal, hoe kinder lijk-eenvoudig de gedachte, die eraan ten grondslag ligt, ook is. Want inderdaad weet welhaast elk kind tegenwoordig, dat bij de huidige ontwikkeling van de militaire techniek geen enkel land positieve resul taten kan verwachten van een oorlog. Het geldt danook stellig voor èlk land, groot of klein, dat het „door een oorlog verder dan ooit verwijderd zou zijn van het doel waarnaar het streeft". Ja, het was een kinderlijk-eenvoudige ge dachte, die dr. Subandrio daarginds in Canberra heeft uitgesproken. En toch een gedachte waarmee, helaas, vele andere ministers van vele andere landen zich nog steeds niet helemaal vertrouwd hebben ge maakt. Het zou ons zelfs niet verbazen als op zekere dag zou blijken dat er in de Indo nesische regering zelf nog wel een stuk of wat ministers zitten, die deze verstandige, glasheldere gedachte toch maar klinkkla re nonsens vinden. En het zou wel heel verdrietig zijn als Subandrio tegen die tijd nèt geen minis ter meer was of nog erger als hij dan zou hebben vergeten welke wijze woorden hij gisteren in Australië heeft ge sproken. Op Cyprus zijn dinsdag en vandaag vlag gen omhoog gegaan als teken van blijd schap over de zeer gunstige berichten uit Zürich, waar de premiers van Grieken land en Turkije bezig zijn een sluitend accoord te formuleren, dat de vredige toe komst van het omstreden en onrustige eiland moet regelen. Eigenlijk zouden op de gehele wereld vlaggen moeten worden uitgestoken bij het welslagen van een internationaal-poli- tieke conferentie. Want het komt zo zelden voor dat dergelijke samenspraken waarbij nationale belangen in het gedrang komen van alle betrokken zijden vol doende concessies opleveren om tot een oplossing te geraken. Die concessies zijn, volgens de optimis tische berichten uit Zürich, in de kwestie Cyprus in verheugende mate ter beschik king gekomen. Dat pleit ten zeerste voor de denkwijze, waarmee de Griekse en de Turkse regering ter conferentie zijn ge togen en voor de oprechtheid van hun beider verlangen tot definitieve beëindi ging van de bloedige, explosieve situatie op het eiland. Het woord is nu aan Engeland, want wat de conferentie aan ontwerpen heeft opgeleverd, moet door Engeland worden aanvaard en gefiatteerd. De weg naar een praktische herordening op Cyprus is nog lang niet afgelegd, doch de grootste hin dernis lijkt nu wel overwonnen, temeer waar Engeland het Cyprische probleem liefst zo snel mogelijk pit zijn programma van internationale lasten wil schrappen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft er op een persconferen tie met nadruk op gewezen, dat Ameri kaanse piloten twee jaar geleden bevel hebben gekregen geen „kat en muis" te spelen met Russische jagers nabij de gren zen van de Sovjet-Unie. Hij zei dit in ant woord op vragen van journalisten over de Amerikaanse beschuldiging, gestaafd met bandopnamen, dat Russische jachtvlieg tuigen vorig jaar september boven Ar menië een ongewapend Amerikaans transportvliegtuig hebben neergeschoten. De bevelen zijn strikt, aldus de presi dent, maar er doen zich wel eens naviga- tiefouten voor, bijvoorbeeld door slecht weer, en er is een tijd geweest dat men geloofde dat valse radioseinen een vlieg tuig uit zijn koers hadden gelokt. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" dat al was gedrukt vóór Eisenhowers persconferentie, heeft een ander Amerikaans toestel met deskundige navigators acht dagen na het neerschieten van 't toestel boven Armenië de route ver kend. Er waren toen radioseinen van Rus sische stations opgevangen op een golf lengte die grensde aan die van de Ameri kaanse radiobakens. Newsweek zegt dat -?r maar een conclusie is: „De Russen over stemmen met opzet andere radiozenders om vliegtuigen over de grens te lokken". (UPI) Radio-Liberation zal de band opname van de stemmen van de Russische piloten, die het Amerikaanse vliegtuig neerschoten, naar de Sovjet-Unie uit zenden. ST. LOUIS (UPI) Het aantal doden ten gevolge van de tornado, die dinsdag de Amerikaanse stad St. Louis, Missouri, teisterde, is ten minste twintig, ongeveer 350 personen werden gewond. Het zwaarst is een negerwijk getroffen. Achttien doden zijn negers. President Eisenhower heeft St. Louis tot rampgebied verklaard en op verzoek van gouverneur James T. Blair federale gelden beschikbaar gesteld voor hulpver lening. De tornado trof met windsnelheden van meer dan 170 km. per uur het gebied van St. Louis. Het zuidwestelijk deel en ver volgens de binnenstad kregen de volle kracht van de tornado te verduren. De 100 meter hoge toren van een radio station werd omver geworpen. Een ande re toren, die van het televisiestation in het zuidwestelijke deel van de stad kwam neer op twee woningen, maar de inwoners daarvan bleven ongedeerd. In de binnen stad werden talloze huizenblokken ver nield. Een pension werd volkomen met de grond gelijk gemaakt. Daar werden de stof felijke resten van negen personen gebor gen. Van onze correspondent in Washington) De opneming van minister Dulles in een ziekenhuis te Washington heeft een sfeer van onzekerheid geschapen. De belang rijkste vraag is: „Hoe ernstig is de toe stand van Dulles in werkelijkheid?" En kele doktoren geven de verzekering dat Dulles zijn werk over enige weken kan hervatten indien de werkelijke situatie ge heel overeenstemt met de officiële versie. Mocht echter, zoals sommige medici vre zen, toch weer kanker worden geconsta teerd dan kan men zich nauwelijks voor stellen dat Dulles nog een rol van bete kenis zal kunnen vervullen in het buiten lands beleid van de Verenigde Staten. Dulles heeft zelf een regeling op schrift gezet voor een tijdelijke, nog maar gedeel telijke overdracht van zijn bevoegdheden. Herter en Dillon zullen hem vervangen maar zelfs in het ziekenhuis wenst Dulles de voornaamste teugels in handen te hou den. Hij blijft beschikbaar voor raadple ging en zal zich blijven concentreren op de Duitse problemen..Alles wijst er op dat Dulles zijn taak beslist wil voortzetten en Amerikanen van elke polivieke richting be wonderen zijn toewijding en volharding. Gaat alles zoals Dulles verwacht, dan kan hij weer normaal zijn functie vervul len gedurende de drukke maanden die op komst lijken te zijn. Te verwachten is im mers dat hernieuwd overleg tussen de ge allieerden nodig zal zijn nadat premier Macmillan uit Moskou is teruggekeerd en voordat een eventuele conferentie met de Russen plaats heeft. Dulles verkiest een ministersconferentie boven een topbijeen komst met de Russen en zal beslist van de partij willen zijn. Mocht echter, zoals sommigen vrezen, CAIRO (Reuter) President Nasser van de V.A.R. en president Tito van Joego slavië zullen deze maand samen een be zoek brengen aan Damascus, meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Tito, die op het ogenblik in Ethiopië verblijft, wordt 20 februari in Egypte verwacht, na een bezoek aan Soedan. Naar verluidt gaan de beide presidenten naar Syrië ter gelegenheid van het een jarig bestaan van de Unie met Egypte. De ministers van onderwijs van de Verenigde Arabische Rupubliek en Joego slavië hebben maandag in Cairo een cul turele overeenkomst ondertekend. Deze voorziet onder meer in de vestiging van een Servisch-Kroatische leerstoel aan de universiteit van Cairo en de uitwisseling van studenten en professoren. Wat de Convair en Friendship zijn voor het westen, is de Iljoesjin voor de communistische landen. De Iljoesjin, zijn gezondheidstoestand Dulles tot aftre den dwingen dan zal Herter of Dillon hem waarschijnlijk opvolgen. Wie dat ook zij, enige wijziging in het buitenlands beleid van Amerika mag men dan niet uitgeslo ten achten. Zowel Herter als Dillon is een bekwaam deskundige, die echter, zolang Dulles niet is afgetreden, slechts een be scheiden zaakwaarnemer kan zijn. Herter die 63 is lijdt aan gewrichtsreumatiek. Het is mogelijk dat men daarom voorkeur zal geven aan de 49-jarige Dillon, de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs die voornamelijk economische zaken voor het State Department behandelt. Eisenhower: een wonder (Van onze correspondent in Bonn) Op het Russische voorstel nopens een vredesverdrag voor Duitsland van 10 ja nuari zal het Westen niet reageren met een scherp omlijnd eigen voorstel. Van westelijke kant wil men bij de komende onderhandelingen met de Russen een me thode volgen, waarmee men vele kanten uit kan. Dit acht men hier het voornaam ste resultaat van de gesprekken, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles met bondskanselier Ade nauer heeft gevoerd. Men is overigens verbaasd over het uit gebreide ziekteverlof dat Dulles heeft ge nomen. De minister maakte hier over het algemeen een goede indruk, hoewel het bekend geworden is, dat hij tijdens de ge- WASHINGTON (UPI) Uit diploma tieke bron in Washington wordt vernomen, dat de Nederlandse ambassade verschei dene keren contact heeft opgenomen met het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken betreffende de nieuwe wapenleveringen voor twintig Indonesische bataljons. Daarbij werd opnieuw het Ne derlandse standpunt naar voren gebracht, dat landen die Indonesië wapens leveren, daarmee een morele verantwoordelijkheid op hun schouders nemen ten aanzien van het gebruik der wapens, in het bijzonder als zij direct of indirect gebruikt zouden worden tegen Nieuw-Guinea. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard, dat er waardering bestaat voor het Neder landse standpunt. van oorsprong Rxissisch, wordt in Tsjechoslowakije in licentie geboiLwd. De Tsjechen hebben tevens enige ver beteringen aangebracht. Foto links: NEW YORK (UPI) Burgemeester Wil ly Brandt, van West-Berlijn, is dinsdag door de Newyorkers met de befaamde „Ticker-tape parade" op Broadway ont vangen. Ondanks het slechte weer stonden de mensen vier tot vijf rijen dik langs de route. Zij juichten en klapten voor de bezoeker. Op het stadhuis werden Brandt en zijn echtgenote ontvangen door burgemeester Wagner, die zijn collega onderscheidde met het ereburgerschap van New York, als erkenning van zijn buitengewone ver dienste voor de zaak van de vrijheid. Brandt verklaarde tijdens een persconfe rentie dat zijn onderhoud met Dulles van maandag in Washington hem de overtui ging heeft gegeven dat de Amerikaanse regering zich bij haar garanties en ver plichtingen ten aanzien van West-Ber lijn zal houden. Toen het s.s. „Waterman", dat uit Australië in ballast op thuisreis is naar Rotterdam, een dezer dagen ongeveer 150 mijl ten zuidoosten van Guardafui voer, werd op een morgen een „dhow", een Arabisch zeilend kustvaartuig ont dekt dat met gestreken zeilen voer en noodseinen gaf. Toen het zeilschip „Ta- kisir" geheten, langszij gebracht was, bleek het zesentwintig mensen aan boord te hebben en op thuisreis te zijn van Ras Hafun naar Makallah. De zeil- boom van het vrachtscheepje bleek in een zware oost-moesson te zijn ge broken. Men was nu al vijftien dagen op zee en had gebrek aan eten en drin ken. Behalve touwwerk om de^eilboom te repareren, gaf de „Waterman" ook drinkxvater, brood, rijst, sigaretten en een kist sinaasappelen aan de opvaren- den. Toen kapitein Blok bij het weg varen drie lange stoten op de fluit liet geven, stonden alle opvarenden van de „Takisir" ten afscheid met opgeheven armen aan dek. sprekken met Adenauer leed onder koorts aanvallen en een darmkwaal, waarvan alleen zijn reisgenoten op de hoogte wa ren. Ieder ander zag een opgewekte voort varende Dulles.Onder deze omstandig heden is te Bonn de bewondering nog gro ter voor de prestatie van de Amerikaan se staatsman tijdens zijn Europese reis. In de Westduitse hoofdstad is de bewon dering voor hetgeen er tot dus ver bekend is geworden over het resultaat van dit overleg echter niet onverdeeld groot. De oppositie, bestaande uit de socialistische S.P.D. en de liberale F.D.P., is er ont stemd over, dat men in westelijke kringen 76 dagen na de Russische bekendmaking over Berlijn blijkbaar nog niet tot over eenstemming is gekomen over tegenvoor stellen. Onbevredigend noemt men de for mule „geen westelijke concessies zonder Russische tegenconcessies". Het is vol gens de oppositie slechts van belang wel ke tegenvoorstellen men te berde brengt. Schaakspel In regeringskringen is de reactie wat ge nuanceerder. Men staat hier nog altijd op de grondslag van een compromis met de Sovjet-Unie, zonder enige vorm van capi tulatie, noch geheel, noch in etappes. Men maakt zich voorts geen illusies over het uiteindelijke doel van de Russen: niet al leen West-Berlijn. en West-Duitsland, maar geheel Europa. Onder dit gezichts punt moet men de berichten uit Washing ton zien, volgens welke Dulles de instem ming van Adenauer heeft gekregen om in het komende gesprek met de Russen twee concessies te „proberen". Te weten het voorstellen van een zogenaamde „verdun de" zone in Midden-Europa (waaruit zo wel Amerikaanse als Russische troepen zouden worden teruggetrokken) in verbin ding met de Duitse hereniging en de toe stemming voor het verschijnen van een Oostduitse delegatie bij de aanstaande mi nistersconferentie tussen de grote vier. Met zo'n Oostduitse delegatie zou een overeenkomstige Westduitse delegatie in contact kunnen treden. Hieruit kan men opmaken, dat Dulles be grip bij Adenauer heeft weten te vinden voor enkele politieke mogelijkheden voor een ontspanning in Midden-Europa. Dat neemt niet weg dat de Westduitse bonds kanselier zijn opvatting voor de oplossing van de gehele problematiek tussen Oost en West handhaaft. Die opvatting komt er op neer dat er eerst algemene ontspanning moet komen door algemene ontwapening in de gehele wereld en dat pas daarna het oplossen van de onderdelen van de grote tegenstelling tussen Oost en West ter hand kan worden genomen. de montagelijn van de Iljoesjin-14. Foto rechts: het inbouwen van de motoren Dr. Fidel Castro heeft dinsdag arbeiders in de Havanese suikerindustrie verzocht een jaar lang niet te staken. Hij wees er op, dat het van belang is voor het wel slagen van de revolutie om dit jaar de volledige oogst te kunnen binnenhalen: „Batista zou het prettig vinden als onze suikerproduktie achteruitloopt en wij ge dwongen zouden zijn de peso te laten devalueren". Reeds eerder waren er stakingen voor hogere lonen en kortere werktijden in de suikerindustrie gemeld. Vertegenwoordi gers der werknemers in de suikerindustrie zijn met Fidel Castro overeengekomen, dat zij de oogst zullen binnenhalen op voor waarde, dat hun eisen in een geest van rechtvaardigheid zullen worden bestu deerd. Cuba en de Verenigde Staten hebben volgens de pers te Havana een akkoord ge sloten op grond waarvan de missies van de Amerikaanse marine, luchtmacht en leger, die voor de opleiding van de Cu baanse strijdkrachten zorgden, definitief zullen worden teruggetrokken. Fidel Castro heeft deze missies in to taal bestaande uit 28 officieren en tech nici eerder reeds hevig gecritiseerd. Hij zei meer dan eens, dat zijn overwinning was behaald op troepen, die door de Ame rikanen waren opgeleid. Cubaanse officieren, die in de Verenigde Staten zijn gevormd, zullen evenwel in de toekomst de strijdkrachten van Fidel Cas tro oDleiden. (Van onze correspondent in Bonn) Van Westduitse zijde is gereageerd op de Nederlandse critiek terzake van de laks heid die de regering te Bonn toont in de kwestie van de schadeloosstelling aan de slachtoffers van het nazi-regime. Men acht deze verwijten voorbarig omdat de West duitse regering aan Nederland nog geen aanbod heeft gedaan. Het ligt in de bedoeling van de regering te Bonn eerst de eisen af te wachten van de Europese landen, die aanspraak menen te kunnen maken op een schadevergoeding voor slachtoffers van de nazi's. Als men over ongeveer een maand een overzicht heeft zal men in staat zijn tegeneisen in te dienen. Mag men Westduitse berichten uit Den Haag geloven, dan meent men in ons land (terecht) dat van Westduitse kant een harde onderhandelinkstactiek gevolgd wordt, die niet veel goeds belooft voor een snelle op lossing van de hangende vraagstukken. Bonn zou het door Nederland gevraagde bedrag (ongeveer 125 miljoen gulden) wil len verlagen met het ongehoorde argument dat de inbeslagneming van Duits vermogen in ons land een soort vooruitbetaling zal zijn geweest op de Nederlandse e:sen van thans. Den Haag zou er evenwel, aldus deze Westduitse berichten, de nadruk op hebben gelegd, dat het bij de huidige onderhande lingen in het geheel niet gaat om de kwes tie van de regeling van de oorlogsschade, die Nederland op goed 22 miljard gulden schat en waarvan de inbeslaggenomen Duitse vermogenswaarde afgetrokken zou mogen worden. Het gaat thans echter om een schadevergoeding in de zin van de Westduitse wet op de schadeloosstelling aan nazi-slachtoffers. Men zou in Den Haag voorts betogen, dat West-Duitsland thans best met een vergoeding over de brug kan komen en tegenover de slachtoffers van het nazi-regime niet mag overgaan tot een tac tiek van afdingen, pingelen of sjacheren. Binnen een maand Uit het bovenstaande kan men opmaken dat van Westduitse zijde een soort ver- tragingspolitiek wordt gevoerd. Men heeft hier geen enkele haast om terzake van het schadevergoedingsprobleem waarvan ons land de oplossing beschouwt als een sleutel tot de andere problemen uit het bekende onderhandelingspakket tot spoedige be slissingen te komen. Tot dusver hebben al leen ons land, Frankrijk en Luxemburg duidelijk laten weten, wat hun wensen zijn. Het wachten is op de eisen van België, Noorwegen, Denemarken, Groot-Brittannië en Griekenland. Van een integrale inwilliging van de Nederlandse eis ten deze zal, dat kan men gerust zeggen, geen sprake zijn. Bonn is niet van plan de Nederlandse eis bilateraal te behandelen. Men doet alle eisen in de grote pot, beslist vervolgens, eenvoudig gezegd, hoeveel er af moet en verdeelt de rest over de eisers volgens een tot dusver onbekende verhouding. Of Bonn er in zal slagen de verschillende landen rond de tafel te verenigen om met hen gezamenlijk de door West-Duitsland aangeboden „buit" te verdelen, lijkt een hachelijke zaak, zij het voor de betrokken landen niet erg aantrekkelijk Leidingwater Men behoeft niet te behoren tot degenen die in het exploiteren van gigantische mo torische mammoets hun brood vinden, om geïmponeerd te worden door al het glim- mends, dat op de RAI te pronken staat. En dan te denken dat het indertijd alle maal met een houten kruiwagen begonnen is! Er wordt heel wat vervoerd op onze wereld, dat blijkt wel duidelijk. De ondoor grondelijke chroomgezichten van vracht wagens en andere rijdende utiliteitsmid delen weerspiegelen de domme kracht van de motor in dienst van de vervoerende, stadsreinigende, ordebewarende en brand- spuilende mens, die geen enkele toepassing van de techniek ongebruikt heeft gelaten om zich tegen alle moeilijkheden des levens met gemotoriseerde staalkolossen te wapenen. Wat echter wel merkwaardig moet heten, is het feit dat de gemeente Den Haag uit al dit moois een wagen van maar eventjes 80.000 heeft gepikt, waarmee niets ver. 'voerd, gereinigd of geblust kan worden. Wat dan wel? Er kunnen menigten mee uit elkander worden gespoten. Het is een prachtig stukje werk, dat voor die f 80.000 wordt geleverd. Water kanonnen aan alle kanten, schijnwerpers, gepantserde cabine, rasterwerk voor de ruiten, sirenes en dat allemaal tegen die Hagenaars. Tegen de Hagenaars die zelf de f 80.000 hebben moeten fourneren De leiding van Den Haag vertrouwt haar burgers blijkbaar niet erg. De mooie vechtwagen zal immers niet enkel voor pa rade zijn aangekocht. De ervaring heeft trouwens geleerd, dat de Hagenaars enkele malen per jaar nei ging tot samenrotten vertonen en wel voor namelijk in de Oudejaarsnacht, bij de eer ste mooie voorjaarsdag en op de derde dinsdag in september. Bij die gelegenheden zou dus de water krachtwagen moeten optreden en zijn aan schafkosten moeten goedmaken? Het is te hopen dat de burgers der Residentie be reid zullen zijn nog wat vaker samen te scholen. Want is het werkelijk een héle mooie wagen R. Agteran Om programma-technische redenen zal op het zevende concert van de D-serie van het Noordhollands Phiïharmonisch Orkest op dinsdag 24 februari de soliste Nan Merriman worden vervangen door Irma Kolassi, die de aangekondigde wer ken, te weten Poème de l'amour et de la mer van Chausson en Shéhérazade van Ravel, zal overnemen. Inmiddels is de Westduitse regering ook met Oostenrijk in conflict gekomen over de kwestie van de schadevergoeding van nazi slachtoffers. Overleg hierover is onlangs te Wenen negatief beëindigd, nadat van West duitse kant was geweigerd in te gaan op de Oostenrijkse eisen. En wel omdat men hier meent, dat met de ondertekening van het Westduits-Oostenrijkse vermogensverdrag een streep onder de schadevergoedingseisen werd gezet en voorts omdat in Oostenrijk zelf het schuldige nazi-element, dat mee hielp vervolgen, wel degelijk in de Hitier- periode aanwezig is geweest. Blijkens een bekendmaking van de minister van Arbeid, Ian Macleod, is het aantal werklozen in Engeland gestegen tot 620.000. Het percentage van de beroepsbe volking, dat zonder werk is, is gestegen van 2,4 tot 2,8. Er zjjn thans in Engeland meer werklozen dan sedert 1947 het geval is geweest. Twee maanden geleden bedroeg het aan tal werklozen 532.0G3. In de tussentijd werden geen werkloosheidscijfers bekend gemaakt. Bij nieuwe algemene parlements verkiezingen zou de stijgende werkloos heid een gi'ote rol spelen. In politieke kringen in Engeland gelooft men daarom, dat de enige tijd geleden voorspelde ver kiezingen in het voorjaar niet waarschijn lijk zijn. Men neemt niet aan, dat de rege ring de kiezers om een nieuw mandaat zal vragen, zolang het aantal werklozen niet is verminderd. EMISSIE DE BOER. Op de uitgifte van 700 aandelen aan toonder, elk groot 1000 nominaal, in de drukkerij en uitgeverij v./h. C. de Boer jr. te Hilversum is dusdanig ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering zal zijn. Eigenlijk is een konkel een draai kolk, een maalstroom, in algemener zin: een draai, een bocht, een wending. Ook voor „draai om de oren" wordt konkel gebruikt. Konkelen is dus: draaien, in letterlijke en ook in figuurlijke zin, dus: onoprecht handelen, kwaadspreken, intrigeren. In de achttiende eeuw noemde men de ketel waarin het water voor de kof fie werd gekookt, de konkelpot. Het was toen ter tijde de gewoonte in de koffiehuizen onder het genot van wat men noemt: een bakje leut de nieuw tjes van de dag te bespreken. Naast konkelen staat konkelefoezen, waarin foezen betekent: knoeien, slecht ^verl^everen^ Ruim twee jaar geleden, in december 1956, is Dulles aan ingewandskanker ge opereerd. Pas als die ziekte vijf jaar uit blijft acht men de patiënt genezen. De on gerustheid omtrent Dulles' gezondheids toestand is voornamelijk ontstaan vanwe ge de aanhoudende ontsteking in de dikke darm. Volgens officiële mededelingen heeft zich echter niet opnieuw kanker ge openbaard. Lokale terugkeer van kanker zou men volgens onze inlichtingen met stralen kunnen vaststellen en verspreide kanker in de klieren zou eveneens gemak kelijk zijn waar te nemen. Op grond van officiële, gegevens moet. men dusaanne men dat Dulles over enkele dagen aileen zal worden geopereerd aan een breuk, ter wijl de noodzakelijke rustperiode, voor en na de operatie, gebruikt zal worden om ontsteking in de dikke darm grondig te verwijderen. Tot dusverre heeft de hard werkende Dulles zijn doktoren daar onvol doende kans toe gegeven. Men zou kunnen zeggen dat een operatie het enige middel is om de actieve minister enige tijd in bed te houden. Steeds beschikbaar (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat het ziekteverlof van Dulles geen eventuele on derhandelingen met de Sovjet-Unie zal ver tragen. Hij noemde Dulles de briljantste en waardevolste man op buitenlands ge bied die hij ooit gekend heeft. De presi dent zei te hopen dat alle Amerikanen zou den bidden voor spoedig herstel van de minister. Het land heeft hem nodig, zei hij. Eisenhower roemde Dulles' werk van de afgelopen zes jaar Hij noemde het bijna een wonder dat de minister niet veel lan ger zou moeten rusten dan men nu ver wacht. Op de vraag van een journalist of hij iets ziet in c-en bezoek aan de Sovjèt-Unie, waartoe Kroesjtsjev hem uitgenodigd heeft, antwoordde de president op scherpe toon, dat hij dan een vriendelijker uitno diging zou moeten ontvangen dan die wel ke de Russische premier in zijn slotrede op het Moskouse partijcongres had ge daan. Eisenhower toonde zich nog steeds zeer verbolgen over de uitlatingen van Kroesjtsjev over de Verenigde Staten in die rede. Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5