Horen en zien Pom en Doppie Het huis der conflicten brieven aan cte redactie Agenda voor Haarlem (jCort en bondig^) Pleegzuster Bloedwijn 4 radio televisie EN N ABESCHOUW^fEN In de rimboe S. de Vries jr. 65 De radio geeft donderdag T elevisieprogramma iyA lies op één kaart Haarlemmer kreeg „topprijs" van AVRO Regeringscommissaris voor het radiowezen „Het land van belofte" Prinses Beatrix geniet van haar vakantie Hartelijke ontvangst van de Prins in Paraguay NTS geeft opdracht voor een kameropera Poging tot beïnvloeding van de justitie Vreemde interventievan fabrieksdirectie gehekeld Subandrio in Australië: eerlijk jegens Nederland Letterkundige opdracht Kleine subsidie voor Toneelgroep Studio Experiment XIJZ met „Nonkel en de jukebox" lil! i Amsterdamse kunsthande laar blijft in arrest DOOR IRIS BROMIGE WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 De filmavond, zoals wij de dinsdagavond op het beeldscherm nu wel mogen noemen, bracht ons ditmaal via de internationale keuken naar Borneo. Dat betekende: Deen se frikandellen en Italiaanse Groene La sagne zien toebereiden om vervolgens uit gebreid te worden ingelicht over alles wat met schildpadden samenhangt. We bleven in de rimboe, want de film „Simba" voer de ons naar Kenya, waar alle gelegen heid werd geboden om in de greep var- de Mau Mau te geraken. Al is de kwestie niet meer (zo) actueel, de Engelse visie op het probleem gaf toch interessante en vaak zeer spannende momenten te beleven. De huiskamers trilden ervan. Beeldschermer Vandaag wordt de VARA-regisseur Sallo de Vries jr. vijfenzestig jaar. De omroep is echter voldoende vrij gebleven van ambtelijke verhoudingen, zodat deze ver jaardag niet tevens een afscheid bete kent. Dat zal de talloze luisterspelliefheb bers verheugen. De in dat genre gelever de werkstukken onder het kenmerk „Re gie: S. de Vries jr". hebben zich immers een voortreffelijke reputatie verworven. Naar ons gevoel komt dat, omdat hij de acteurs de taal van de luisteraars laat spre ken, zowel letterlijk als figuurlijk: S. de S. de Vries jr. Vries jr. is even wars van het plechtige „declamatorium" als van landhuizen, tennisbanen en bridgetafels als stoffering van zijn spelen. En evenzeer beschouwde hij het luisterspel niet als een toneelstuk- zonder-toneel, maar ontwikkelde hij het als een zelfstandige, aan eigen wetten ge hoorzamende kunstvorm. Met de geluids techniek als machtig hulpmiddel weet hij daardoor aan zijn met zorg gekozen tek sten waaraan het conflict tussen mens en maatschappij meestal niet vreemd is een overtuigingskracht te verlenen, waarvoor men niet ongevoelig kan blij ven. Wij houden het erop, dat er recht streekse relatie bestaat tussen de kwalitei ten van S. de Vries als regisseur en zijn oorspronkelijke beroep, de journalistiek. Hij is zijn vlotte pen trouwens nooit on trouw geworden en kan bogen op een lan ge reeks werken in uiteenlopende soor ten: toneelstukken, novellen en romans, luisterspelen, klankbeelden, reportages en cabaretteksten. We noemen drie titels: de roman over de bezettingstijd „Verduister de jaren", het detectiveluisterspel „Doden huis" (onder het pseudoniem Peter Good man) en „Ruiters op de aethergolven", waarin hij het werk bij de radio-omroep beschrijft en op de korrel neemt. Uit al dat geschreven en gedrukte werk blijkt een door de jaren heen onverzwakt geble ven levenslust, waarvan de uitstraling ve len verkwikt. Golfbreker HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Gram. 11.45 Heen en te rug naar Atar. caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Dixieland muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Blaastrio. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Fluit en piano. 15.45 Voordracht. 16.05 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Theaterork. en soliste. 13.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en soliste. 21.20 Caleb, mijn zoon, hoorspel. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te N. York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 940 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koor zang. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Pianoduo en sol. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 De Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Gram. 15.15 Kamerork. en soliste. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Radio-philh. sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.11 Barokmuz. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Muz.caus. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz.progr. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio Uni versiteit. 22.30 Elektrotechnische muziek. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. NCRV: 20.20 Filmbespreking. 20.40 Reportage. 21.05 Scherzo. 21.50 Dagsluiting. In de derde aflevering van „Alles op één kaart", een radiospel van de AVRO ten bate van de Nederlandse jeugd, is gister avond voor het eerst een grote „topprijs" gevallen, die terechtkwam bij de familie J. Brinkman uit de Prof. van der Waals straat 36 in Haarlem. De heer en mevrouw Brinkman waren maandagavond naar de studio aan de 's-Gravelandseweg in Hil versum gekomen om tijdens de opname van het dinsdag uitgezonden programma hun prijs in ontvangst te nemen. Ze waren kennelijk al wat gewend aan het idee op eens een aantal bijzonder luxueuse voor werpen te krijgen, want voor de micro foon gedroegen zij zich als twee mensen, die natuurlijk wel erg blij waren met deze meevaller, maar die het tegelijk eigenlijk ook wel vanzelfsprekend vonden, dat juist zij de enig goede uitslag op een brief kaartje hadden geschreven. De heer Brinkman vertelde goed voor bereid hoe het allemaal in zijn werk gegaan was. „Ik heb altijd goede voorne mens gehad om aan zo'n wedstrijd me? te doen, maar meestal bleef het daarbij. M'n vrouw is eigenlijk de puzzelaarster van onze familie. Kort voor de uitzending haal de m'n vrouw zo'n krant, we deden me? aan de wedstrijd en op een briefkaartje, dat toevallig in de buurt lag, heb ik toen de te verwachten uitslag geschreven. Er. u ziet het resultaat". Gasvrouw Nel van Deursen zag het. Ze maakte eerst nog even een grapje over de melk, die bij mevrouw Brinkman was overgekookt was toen zij er op bezoek was om naar de wensen van de Haarlemse fa milie te informeren en vervolgens ging zij opsommen, wat de heer en mevrouw Brinkman nu eigenlijk wel allemaal ge wonnen hadden. En dat was niet gering een televisietoestel met antenne, een koel kast (groen, inhoud 110 liter met diepvries- bak), een bandrecorder voor de zoon des huizes en een diaprojector voor de dchter. Overigens bewees de heer Brinkman niet alleen aan zichzelf en de zijnen te denken want aan de inmiddels op het podium verschenen secretaris van de afdeling Haarlem van Humanitas bood hij enkele wollen dekens aan voor een paar door deze vereniging aan te wijzen gezinnen. Iedereen was dus opperbest tevreden en de heer Gerard van Krevelen kon met zijn Theatei-orkest in een luide jubel uit barsten, waarna Jan Boots en Herman Broekhuizen direct begonnen aan een nieuwe wedstrijd. Dit keer tussen ploegen uit Breda en De Krim. Iedereen deed erg zijn best, de zaal klapte op bevel van pro- duktieleider Flip van der Schalie trouw, Sonja Oosterman zong lief en boven in een glazen hokje zat aan de zijde van een notaris de heer T. van Gelder rustig te glimlachen. De heer Van Gelder heeft het namelijk allemaal uitstekend georganiseerd en daar om gaat de AVRO onder het motto „Een gezonde jeugd is alles waard" met deze uitzendingen vrolijk door tot eind mei. Om precies te zijn: ten bate van de sectie jeugdzorg van de Nederlandse Jeugdge meenschap. het Centraal Genootschan voor Kind,er)7grstellingspQrden en Gewondheids- kolonies en de Stichting Vakantieverblij ven Lagere Schooljeugd, - - Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is de heer M. van Veen te Santpoort, oud-staatssecretaris van Oorlog, per 15 februari als regeringscommissaris voor het radiowezen belast met. het toezicht op het radio-omroepbedrijf en op de televisie. Met ingang van dezelfde datum is eer vol ontslag verleend aan de heer mr. H. J. Schölvinck als waarnemend regerings commissaris voor het radiowezen. Op woensdag 18 februari wordt de ko medie „Het land van belofte" van W. So merset Maugham op het NCRV-televisie- scherm gebracht in de vertaling van Ed Coenraads en onder regie van Gerard Re- kers. De voornaamste medewerkers van dit stuk zijn Sophie Köhler-van Dijk, Geor gette Rejewski, Ank van der Moer, Allard van der Scheer. Jan Retèl, Louis van Gas teren en Guus Hermus. SANKT ANTON (UPI) Bij mooi ski- weer en prima sneeuw heeft prinses Bea trix dinsdag in Sankt Anton op verschillen de skihellingen afdalingen gemaakt, in ge zelschap van Toni Marth, haar skileraar. Ook koning Boudewijn van België maak te, met zijn leraar verschillende afdalin gen. Prinses Beatrix skiet elke dag vele tien tallen kilometers. Tegen de middag keert zij naar het hotel terug voor de lunch en gaat daarna opnieuw skiën. Na de theetijd verzorgt de Prinses haar correspondentie, leest een boek of bladert in een krant die zij elke dag in de dorpsboekhandel haalt. Met de andere toeristen vermaakte de Prinses zich dinsdag met de traditionele carnavalsoptocht-op-ski's van grotesk ge maskerde en gekostumeerde skiërs, die het einde van het feest der zotten bete kent. Koning Boudewijn heeft aller harten voor zich gewonnen door zijn eenvoudige en on opvallende optreden. Hij luncht gewoon in een drukbezocht restaurant of gebruikt er gens een hapje in een broodjeswinkel, hij praat ongedwongen met journalisten en laat de fotografen net zoveel plaatjes ma ken als zij willen. ASUNCION (UPI) Prins Bernhard is dinsdag uit Buenos Aires per vliegtuig doorgereisd naar Asuncion in Paraguay. Hij werd op de luchthaven van Campo Grande opgewacht door de leden van de regering, met aan het hoofd de minister van Buitenlandse Zaken, Raul Sapena, leden uit de Kamer van Afgevaardigden en hoge officieren. Batterijen losten sa luutschoten. Op het moment, dat de Prins het vliegtuig verliet speelde een marine orkest de twee volksliederen. De Prins vertrok vervolgens naar Asuncion, waar de burgemeester Nicolas Bari Flecha de Prins een gouden sleutel van de stad aan bood. Overal langs de route stonden rijen nieuwsgierigen die de Prins met „viva's" en hartelijk applaus begroetten. Later eerde de Prins de nationale helden van Paraguay door een krans te plaatsen in het' nationale Pantheon. In het presidentiële paleis werd Prins Bernhard verwelkomd door president Al fred Stoessner en door het corps diplo matique. 's Avonds was er een galabanket, bij gelegenheid waarvan aan Prins Bern hard de hoogste onderscheiding van Para guay werd gegeven, het groot cordon van de orde van maarschalk Francisco Solano López. De Prins zal vandaag de bezienswaardig heden in Asuncion bekijken en dan met een jacht de rivier de Paraguay opvaren. Later zal hij de Nederlandse kolonie ont vangen en de vertegenwoordigers van de plaatselijke handel en industrie, om met hen plannen te bespreken over de uit breiding in de toekomst van de handel Eind augustus zal in Salzburg een confe rentie betreffende het voor de televisie brengen van film, ballet en opera, worden gehouden, die is voorbereid door de UNESCO in samenwerking met de Oester- reichische Rundfunk. Bij die gelegenheid zal de prijs van de stad Salzburg worden uitgereikt voor de beste tv-opera. Aan deze prijsvraag zullen vele, bij de U.E.R. aangesloten t.v.-organisaties deelnemen. De N.T.S. heeft aan de componist ir. H. Badings en de auteur Belcampo opdracht gegeven voor deze prijs een korte kamer opera te maken. Beide heren hebben deze opdracht aanvaard. De opera zal een leng te hebben van ongeveer vijfenveertig mi nuten. De muziek zal elektronisch zijn. Aan deze opera zullen medwerken Annie Hermes. alt, Annette de la Bije, sopraan, Leo Ketelaars, bariton en Tom Brand, tenor. De opera zal worden geregisseerd door Kees van Iersel. Het is de bedoeling, dat deze opera in de periode van 15 mei15 juni via de N.T.S. in Nederland zal worden uitgezonden. Er zal gebruik worden gemaakt, van het zoge naamde playbacksysteem. De rolbezetting der acteurs staat nog niet vast. „Indien deze voortreffelijke chemicus, die op de nominatie staat voor een benoe ming tot assistent-bedrijfsleider, een on voorwaardelijke gevangenisstraf zou wor den opgelegd, dan blijft ons tot onze spijt niets anders over dan hem te ontslaan. Dit is in ons bedrijf namelijk reglemen tair vereist". Aldus een zinsnede uit een brief, die door een zwavelzuurfabriek te Amster dam aan het gerechtshof aldaar is ge stuurd over de 26-jarige chemicus E. J.M. die bij deze fabriek in dienst is. „Ik wil dit geen dreigement maar toch wel een bedenkelijke poging tot. beïnvloe ding noemen", zei de procureur-generaal in zijn requisitoir. De president ging nog iets verder, toen hij tot de raadsman zei- de: „Het doet onprettig aan, dat men daar mee dreigt". De procureur-generaal meende, dat de fabrieksdirectie „een al lerdwaaste conclusie" trekt. Als men zo veel prijs stelt op deze verdachte, dan moet men de reglementen op hem maat niet toepassen of hem desnoods ontslaan en daarna weer in dienst nemen. Hij ge loofde echter niet, dat de directie de ver dachte op straat zal zetten als hij enige tijd in de gevangenis zal moeten doorbren gen. „Bovendien kan het recht niet wij ken voor particuliere belangen. Meent men soms, dat iemand die zo de beest heeft uitgehangen als deze verdachte er met een voorwaardelijke straf af mag komen?" De procureur-generaal eiste na deze perora tie bevestiging van het vonnis, dat de po litierechter in eerste aanleg had opge legd: twee maanden onvoorwaardelijk. Op 21 juli van het vorig jaar was de verdachte de oorzaak geweest van een hevige gooi- en smijtpartij in een bar aan de Zeedijk, waar hij eerst een bierglas stuksloeg en vervolgens weigerde te be talen en de zaak te verlaten. Volgens ge tuigen was hij dronken en volgens een van de getuigen zou hij de exploitant, die hem met zachte drang de deur uit wilde zet ten, hebben toegevoegd: „Ken je me dan niet? Ik ben de beul van Kattenburg". Dit alles was in een overmoedige bui ge schied, aldus de raadsman, mr. M. A. Le- vison. De verdachte had nog een schoon strafblad en behoorde zeker niet tot de groep der beruchte knokkers. Integendeel, „hij is typisch iemand, die zich een maal aan een dergelijk delict schuldig maakt en het nooit meer zal doen". De president maakte er aanmerking op, dat de verdachte geen poging heeft ge daan de schade te vergoeden of de gewon de eigenaresse van de bar op te zoeken. De laatste was tijdens de ruzie met een barkruk bewusteloos geslagen. Het hof zal op 24 februari uitspraak doen. DARWIN (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban drio, is op weg naar Canberra in Darwin aangekomen. In antwoord op vragen van journalisten zeide hij op het vliegveld, dat er geen bewijs is dat de Nederlanders be trokken zijri geweest bij liet sfèuhên 'van de opstandelingen in Indonesië met geld of wapens. „We moeten eerlijk zijn jëgens Nederland: er is geen enkel bewijs, dat de Nederlanders op welke wijze dan ook bij de opstand zijn betrokken", zo zei hij. Su bandrio voegde hieraan toe te menen, dat de opstandelingen geldgebrek krijgen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de heei Th. Govaart uit Breda opdracht verleend tot het schrijven van een essay over F. Bordewijk. De heer Govaart heeft de op dracht aanvaard. De staatsecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de stichting Toneelgroep Studio in Amster dam onder bepaalde voorwaarden een be scheiden subsidie toegezegd. Deze subsi die is verleend teneinde de stichting in staat te stelen haar doelstelling inzake spreiding van toneelkunst zoveel mogelijk te verwezenlijken. De toneelwerkgroep Experiment XIJZ zal op woensdag 18 en zaterdag 21 febru ari in de aula van het gymnasium Haga- num in Den Haag de eerste voorstellingen in Nederland geven van het toneelspel „Nonkel en de jukebox" van de Vlaamse auteur, regisseur en acteur Tone Brulin. Max Wagener voert de regie. Behalve „Nonkel en de jukebox" heeft XIJZ nog twee andere Vlaamse stukken in studie, namelijk „Geschminkt zelf portret" van Piet Sterckx en „Coda conti nuo" van Rudi van Vlaenderen. Van deze stukken, die eveneens door Max Wagener worden geregisseerd, zijn de opvoerings data nog niet bekend. fVerkort weergegeven In haar Kersttoespraak van 25 decem ber j.l. heeft Hare Majesteit de Koningin gezegd: „In ons kleine, volle land komt men er maar te gauw toe, elkaar onder de voet te lopen of onder handen te nemen.Ons lot is innig met elkaar ver weven. ep, wij, zijp,, voor .elkaays on misbaar. Maar alieen als iedereen geheel .naar'zijn waarde tot zijn recht komt,. kun-_ nen wij samen ëen "geheel vormen, dat naar zijn eigen waarde tot zijn recht komt. Terugdenkende aan deze woor den vraagt de leiding van de Nederlandse Pax-Christibeweging aan allen die daar voor verantwoordelijk zijn: een verkie zingscampagne te voeren, waarin bij de verdediging van eigen beginsel of pro gram de waarheid, de rechtvaardigheid en de naastenliefde geëerbiedigd worden, en alle middelen in dienst van publiciteil en propaganda positief worden ingezet voor de opbouw van voorspoed en vrede in onze samenleving. PAX CHRISTI BEWEGING Stamboek IJslandse pony's. In Amers foort hebben ruim dertig bezitters van IJs landse pony's onder leiding van een voor lopig comité gesproken over de mogelijke oprichting van een Nederlands stamboek voor IJslandse pony's. Er is een commissie gevormd die de plannen om te komen tot de oprichting van een Nederlands stam boek voor dit paarderas nader zal bestu deren en bij de officiële instanties stappen zal ondernemen. De in verband met de Deense schilde rijenaffaire gearresteerde Amsterdamse kunsthandelaar E. P. blijft in voorarrest. Dit heeft de rechter-commissaris dinsdag besloten op vordering van de officier van justitie, die tegen P. een strafvervolging heeft ingesteld. WOENSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Frans Halsmuseum: Drs. D. J. van Dis sel: „De functie van de Amsterdamse effectenbeurs en de techniek van de beurs handel", 20 uur. (V.U.). Brinkmann: Docent K. Schuitema over „Spreken in het openbaar", 20 uur (serie Ai (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling Inter- scholair Jeugd toernooi, 10—13, 1417 en IS22 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals theater: „Mijn naam is Cox", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De wraak van Fi-ankenstein", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Bravados", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mon Oncle", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Eindsta tion Liefde", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 j„ 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole „Fan fare", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert (Beethoven en Brahms), 21— 22 uur. Gebouw Ver. van Vryz. Hervormden: Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgan gers spreekt de heer Simon Koster over „De bescherming van de voetgangers in Amerika", 20 uur. Wükgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Het kader van de bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen aangesloten vereni gingen kan luisteren naar de heer A. Kloos, die zal spreken over „Arbeidsverkorting", 20 uur. Brinkmann: Mejuffrouw Van Eldik zal voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling een inleiding houden over de Mat- thaus Passion (met grammofoonmuziek), 20 uur. Advertentie versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product 44. Zij herkende de grijze merrie en zich afvragend of Mark erop zou zitten, bleef zij aan de rand van het bos een ogenblik staan. Toen zij dichterbij kwamen, herkende zij Mark en Linda. Zij kwamen aan de rivier en Linda's paard waadde onverstoorbaar door het on diepe water, maar Pearl toonde er een besliste afkeer van en wendde zich af. Mark bracht haar er weer voor, doch met hetzelfde resultaat. Linda's lach en Mark's stem werden haar door de bries overgebracht. Zij trok zich in de schaduw van een eik terug en bleef staan kijken. Mark gebruikte geen zweep of sporen en toonde zich niet ontstemd, maar bleef met een blijk baar onuitputtelijk geduld de merrie steeds weer naar het water brengen. Op nog geen honderd meter af stand was een brug, maar Pauline wist, dat Mark daar geen gebruik van zou maken, hoelang de strijd ook zou moeten duren. Er zou geen dwang zijn, maar al leen een onbuigzaam opleggen van zijn wil door een proces van afmatting. Dat was ook zijn bedoeling te genover haar, dacht zij. Hij wilde haar dwingen dooi de rivier van de nederlaag te gaan, waarna zij uit zijn leven kon verdwijnen. Toen hij zijn paard op nieuw voor de rivier gebracht had en de merrie voor zichtig in het water stapte, wendde Pauline zich af en volgde het pad door het bos, zich bewust van het feit, dat er een kille schaduw over haar dag was gevallen. Zij wandelde naar Darndorf terug om te gaan thee drinken. Het was druk in de stad met de vele op za terdag winkelende inwoners en het duurde enige tijd voor zij een café kon vinden, dat niet geheel vol was. Na een enigszins teleurstellend maal, liep zij door High Street naar de bushalte, hoewel zij eigenlijk lie ver niet naar Avallon terug wilde gaan, daar het meer dan waarschijnlijk was, dat Linda daar zijn zou. Zij wist echter eigenlijk niet goed, wat zij anders zou be ginnen. Op het moment dat zij langs de Openbare Bibliotheek liep, kwam Peter Blake eruit met twee boeken onder de arm. Toen hij haar in het oog kreeg, nam hij zijn hoed af. „Hallo, Pauline. Prettig je te zien". „Hallo, Peter. Wat is het hier druk vandaag!" voegde zij eraan toe, toen een vrouw haar opzij drong. „Dat weet ik. Gewoonlijk vermijd ik de stad op za terdagmiddag onder alle omstandigheden, maar ik wilde deze boeken beslist hebben. Ga je mijn kant op?" „Alleen maar tot de bushalte". Toen zij eenmaal de High Street hadden verlaten, werd het gesprek een beetje makkelijker. „Hoe gaat het op Avallon sedert de dood van me neer Cedar?" „Het begint tot rust te komen. Ik kan natuurlijk niet zeggen dat hij diep betreurd wordt". „Neen. Hij was nogal een tiran, geloof ik. Judy was doodsbenauwd voor hem. Hij was ook helemaal niet goed voor haar. Strengheid is een goed iets en ik ben er vlak voor, maar er behoort vriendelijkheid achter te zitten". „Ja, inderdaad. Judy's lot is nu heel wat gelukki ger". „Ik veronderstel, dat zij wel binnenkort zal gaan trouwen". „Neen. Ze heeft een klap gehad door die affaire van Frank Warden en ik geloof, dat zij momenteel van mannen niets moet hebben. Wist je, dat zij als assistente in de winkel van Hilda Lepworth werkt?" „Neen. Ik heb al in een tijd niemand van dat stel gezien". „Zo, nou hier zijn we er. Heb je nog een bood schap voor haar?" Zijn ogen ontmoetten een ogenblik de hare en toen zei hij vastbesloten: „Neen. Judy weet, waar ik te vinden ben, als ze me nodig heeft. Hier komt je bus. Dat hebben we netjes afgemikt. Tot ziens". „Tot ziens, Peter". Toen Pauline op Avallon terugkwam, merkte zij tot haar opluchting, dat Linda er niet was. Die opluchting was evenwel van korte duur, want Mark werd in de loop van de avond aan de telefoon geroepen en kwam naar de zitkamer terug met het nieuws, dat Linda de volgende dag zou komen. „Het riempje van haar horloge brak, toen we van daag uit waren en zij gaf mij haar horloge in bewa ring. Ik dacht er niet meer aan en zij evenmin". „Ha, ha", zei Judy langzaam, maar met nadruk. „Ze komt morgen na de lunch", zei Mark, zijn zus ter negerend „Dat betekent, dat zij hier voor de thee zal zijn en ook blijft eten, verot „Natuurlijk", zei n ook, Mark?" „Voorzover ik Lind? antwoord. „Zij wil to huis gereden worden" „Je bent een beetje „Nou, komt pappie c „Neen". „Nu dan, zie je wel. riempje al stuk was V' er waarschijnlijk een „Je vraagt eenvoud „Ja. Judy, je spre Linda", zei mevrouw en heeft ons haar gel ze hier altijd weikon uitnodiging daarvoor „Ik zie niet in, dat feit, dat men haar zij kan die geaffecteerde staan. Trouwens, ik d Ralph zouden gaan". „Dat was niet defii Judy", zei mevrouw „Waarom kunt u oc toch". „Ik zou er niet over te zijn door uit te ga En ik zie niet wat d „Moeder, u doet me met lachende ogen. van". „Kom jij eens even hand stevig in de nek een partijtje biljarten „Oh, goed", zei Jud Mark's leiding een gri gekregen en tot hun leg voor het spel had „En verdere schimps da zullen promptelijk grote meid en je beh meten". ook blijft eten, veronderstel ik?", zei Judy. „Natuurlijk", zei mevrouw Cedar. „Komt Trevor ook, Mark?" „Voorzover ik Linda ken, zeker niet", gaf Judy ten antwoord. „Zij wil toch zeker niet dooi pappie naar huis gereden worden". „Je bent een beetje grof, kindje", merkte Mark op. „Nou, komt pappie dan ook?", vroeg Judy. „Neen". „Nu dan, zie je wel. Ik wil wedden, dat het horloge riempje al stuk was vóór ze gisteren wegging. Ze heeft er waarschijnlijk een speciaal exemplaar voor". „Je vraagt eenvoudig om moeilijkheden, meisje". „Ja. Judy, je spreekt helemaal niet aardig over Linda", zei mevrouw Cedar. „Zij is een lief meisje en heeft ons haar gehele leven gekend Natuurlijk is ze hier altijd welkom, zonder dat er enige speciale uitnodiging daarvoor nodig is". „Ik zie niet in, dat iemand aardiger wordt door het feit, dat men haar zijn gehele leven gekend heeft. Ik kan die geaffecteerde aanstellerij van haar niet uit staan. Trouwens, ik dacht, dat we morgen naar oom Ralph zouden gaan". „Dat was niet definitief, maar jij kunt wel gaan, Judy", zei mevrouw Cedar. „Waarom kunt u ook niet meegaan? Lallie is hier toch". „Ik zou er niet over denken zo onbeleefd tegen Linda te zijn door uit te gaan en haar hier alleen te laten. En ik zie niet wat daar voor grappigs in zit". „Moeder, u doet me stikken van de pret", zei Judy met lachende ogen. „U begrijpt er eenvoudig niets van". „Kom jij eens even mee", zei Mark, Judy met één hand stevig in de nek grijpend. „We kunnen nog wel een partijtje biljarten, voor ik aan dat boek begin". „Oh, goed", zei Judy, die in de laatste tijd onder Mark's leiding een grote liefhebberij in biljarten had gekregen en tot hun beider verbazing vrij veel aan leg voor het spel had getoond. „En verdere schimpscheuten aan het adres van Lin da zullen promptelijk bestraft worden. Je bent nu een grote meid en je behoort je enige manieren aan te meten". (Wordt vervolgd) DONDERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Fr. Halsmuseum, 20 uur: Kamermuziek avond Haarlemse componisten. Werken o.a. van Von Brucken Fock. (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt 1022 uur. Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 10—13, 14—17 en 19—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Mijn naam is Cox", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De wraak van Frankenstein", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and I", a.l., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „Die Dreigroschenoper", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Eindstation Liefde", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Met geheime instructies", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fan fare", a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon-^ platenconcert v. werk van Beethoven en Brahms 2122 uur. Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland- Engeland (English Association) zal de heer D. Coleman spreken over „Mythen en my steries van de Britse eilanden". Gebouw Ver. van Vrtfz. Hervormden, 20 uur: Voor de Vereniging „Weten en Werken" zal Cor Huisman spreken over de architectuur in Vlaams België, waarbij lichtbeelden zullen worden vertoond. Nu de vriendschap was getekend tussen de vier jongens werd het nog een gezellige tijd. Ze konden zich best vermaken met elkaar en ze speelden de hele dag in het bos. En het weer was weer helemaal opgeknapt. Voor het gemak maakten ze ook voor allemaal tegelijk het eten klaar. En Pum was zo'n beetje de kok, want. ze vonden allemaal, dat hij het lekkerst koken kon Vooral Snub was een lekkerbek en vol belangstelling voor Pum.s kookkunst! 104105

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6