Doctoraat bekroont leven in duisternis Vier Hollandse jongens op zoek naar Noachs Ark Toenemende onzekerheid over Kassems regime POLITIEK SCHANDAAL IN BEIEREN WITTE KRUIS Klaagvers van Pasternak Speelbankconcessies verkregen met omkoperij en valse eden y Knakworst naar de Ararat dragen Kleermaker poseerde als ambtenaar Tientallen vrouwen met verzinsels opgelicht Première Anne Frank-film Vorstelijk leven Oproep tot eenheid lijkt aanwijzing voor zwakte dreigt Botersmokkelcomplot in Tilburg opgerold T ien arrestaties Macmillan zal na Moskou Parijs en Bonn bezoeken Lawine hangt als zwaard van Damocles boven dorp Hoessein naar Amerika Eerste Kamer Ongerustheid over Duitse steenkoolpolitiek WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 (Van een onzer redacteuren) Vandaag vertrekken vier jonge Neder landers in twee speciale auto's uit Rijs wijk naar Oost-Turkije, waar zij op de Berg Ararat willen gaan zoeken naar eventuele resten van de Arke Noachs, die daar volgens het Bijbelverhaal ongeveer vijfduizend jaar geleden haar Zondvloed- omzwervingen beëindigd zou hebben. Lei der van de kleine (viermans) expeditie is de 35-jarige Rijswijkse free lance-journa- list R. Gütlich die zelf, naar hij ons gis teren onthulde, weinig hoop koestert, in derdaad de Ark of wat ervan over is, te zullen vinden. „Maar het avontuur trekt ons en het gebied in kwestie is nog nooit grondig onderzocht, zodat wij in elk ge val met belangwekkende gegevens, bij voorbeeld op geologisch gebied, terug ho- oen te keren". De leider van de miniatuurexpeditie in bergtenue. En daarin kon hij wel eens gelijk' krij gen, want inderdaad zijn de hellingen van de ruim 5100 meter hoge Ararat in het Ala Daghgebergte nog vrijwel geheel terra in cognita. Na de laatste, mislukte, Ameri kaanse expeditie in 1949, die de Turken bijna op een diplomatiek conflict met de nabije Sovjet-Unie kwam te' staan, heeft de regering in Ankara geen nieuwe na speuringen in dit gebied meer toegestaan. Dankzij de introductie van een bekende Nederlandse oudheidkundige is nu voor de heer Gütlich en zijn metgezellen een uit zondering gemaakt. Geen wonder dan ook, dat het viertal zich wonder wat van zijn ontdekkingsreis voorstelt en zich nu al in de wolken (van de Ararat) waant. Een moeilijker punt vormden de finan ciën. De plannen voorzien in een totale reisduur van 2'/2 maand en de kosten wor den geraamd op dertigduizend gulden. Om dat bedrag bijeen te brengen, is de heer Gütlich enkele maanden geleden zijn re laties in de zakenwereld gaan bewerken, die er wel iets in zagen. Een knakworst fabrikant ;n Zutfen fourneerde het leeu wendeel van het reisgeld en voorzag de reizigers tevens van een enorme hoeveel heid worst, gehaktballen en ham-in-blik. Een conservenfabriek in de Betuwe ver schafte gratis ingeblikte groente en fruit, terwijl de rest van het proviand bijeenge bracht werd door een biscuit- en chocola- De kleine, ietwat gedrongen kleermaker snikte toen de officier bij de Amsterdam se rechtbank met zijn hand op het bijzon der dikke dossier tegen hem twee iaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en ter beschikkingstelling van de regering eiste wegens oplichting. Van de 23 gevallen van oplichting wa ren de kleermaker, de 42-jarige H. G. T., er zes ten laste gelegd. In Venlo, Putbroek, NieuweE-Amstel, Vreeswijk en Amster dam had hij vorige zomer steeds met het zelfde verzonnen verhaal van dames geld losgekregen. Hij vertelde dan, dat hij amb tenaar was, een kosthuis zocht en dat hij voorts van rijkswege goedkoop dekenpak ketten kon krijgen voor de vrouwen in kwestie. Met deze voorspiegelingen verkreeg de man bedragen van vijftig tot honderd gul den los. Zijn kwalijke praktijken namen zulk een omvang aan dat de Amsterdam se politie een waarschuwing aan de huis vrouwen liet uitgaan. Op 18 oktober gaf de kleermakei zich eigener beweging aan „Ik was het zat", zo vertelde hij thans snikkend voor de rechtbank. De officier noemde hem een gevaar voor de maat schappij. Hij is niet minder dan 16 maal veroordeeld. Het rapport noemt de kleer maker verminderd toerekeningsvatbaar De raadsman, mr. H. F. Meijer zu Schlochtern, zei geschokt te zijn bij het zien van het ongewoon dikke dossier. Hij schetste het milieu, waarin zijn cliënt is opgegroeid en dat zijn zwakke karakter verklaart. De verdediger zei voorts, dat de man wel van goede wil is en dat arbeid voor hem noodzakelijk is. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënt onder toezicht .van de reclassering te stellen. Uitspraak 24 februari. defirma uit de Zaanstreek. Een Belgische fotoindustrie zorgde voor gratis 16 mm. kleurenfilmmateriaal, waarop de heer Gütlich straks zijn avonturen in de Turk se „alpen" hoopt vast te leggen, terwijl een reeks van andere bedrijven de expe ditie steunt met speciale autobanden en an dere uitrustingsstukken. Bij wijze van tegenprestatie zijn de bei de auto's waarin de tocht gemaakt wordt een personenauto met aanhanger en een „jeep" uit een Amerikaanse leger- dump, thans van onder tot boven gedeco reerd met vlaggen en reclameteksten van de gulle Nederlandse bedrijven, terwijl er tevens van de reizigers verwacht wordt, dat zij onderweg en in het verre Toerkes- tanzo af en toe een echt-Zutfens knak- worstfeest voor de inheemse bevolking aanrichten, zulks met het oog op even tuele nieuwe exportmogelijkheden... Drie jongelui zullen de heer R. Gütlich op zijn speurtocht naar Noach's ark ver gezellen, zijn 25-jarige broer Pim, chauf feur van de „stafauto", de 31 jaar oude Korea-veteraan F. A. Dolemans uit Lei den, die de „beep" zal rijden en een on geveer even oude amateur-geoloog, die voorshands onbekend wenst te blijven, omdat hij „van bepaalde zijde nogal ge- critiseerd is in verband met een vroeger avontuur in het Algerijnse strijdgebied, waar hij een Franse vlag heeft wegge haald". „Harde jongens" „Wij zijn allemaal keiharde jongens", zegt de heer Gütlich bescheiden, „maar dat neemt niet weg, dat we plenty moei lijkheden kunnen verwachten. Onze uit rusting, die 700 verschillende voorwerpen omvat, is echter berekend op alle denk bare gebeurlijkheden. Behalve kampeer- materiaal, sneeuwkettingen, touwen en wat dies meer zij, hebben we ieder ook een revolver echter Colt „sixshooters" omdat het daarginds vaak verre van pluis is met rovers en zo". „Wat we hopen te vinden? Nou, op die ark hopen we maar niet eens, hoewel je kunt 't nooit weten. De oude overgele verde Turkse boer.-nsprookjes gewagen nog altijd van een geheimzinnig schip dat ergens in het eeuwige ijs bij de top van de Ararat zou zijn ingebed. En voorts heb ben we het getuigenis van een Russische vlieger, die in 1917 de schaduw van een groot schip op de bodem van een berg meer zou hebben waargenomen. En voorts is er nog het reisverslag van de zeventien de eeuwse avonturier Jan Janszen Ro- meyn, die in zijn „Voijagiën door Mosco- viën en Tartarijen" verhaalt, hoe hij hoog op de berg Ararat een monnik ge nas van „eene opene breuk" en daarvoor als beloning „een stuck van een Houten Kruis, dat afkomstig soude weesen van de Arcke Noachs," ontving. Met deze schone illusie voor ogen, góat liet viertal vandaag zijn reis beginnen. Een reis, die hen via de Balkan en Noord Griekenland eerst naar Ankara zal voe ren, waar de Turkse regering hun een lolk en een militaire gids-pottenkljker tei beschikking stelt.. Dwars door de zand woestijnen van Midden-Turkije gaat het dan verder naar Erzoeroem, waar de laat ste etappe begint naar het hooggebergte van Ala Dagh, uit welks centrale massief de Ararat zijn ijzige toppen ten hemel heft. Deze hun geheim te ontfutselen, is hun niet geringe ambitie. Hopen wij dat zij daarin niet, zoals zovelen vóór hen, teleurgesteld zullen worden. De wereldpremière van de Anne-Frank- film, met het Amerikaanse sterretje Milly Perkins in de hoofdrol, zal in de eerste week van april in twee Amsterdamse thea ters, waaronder het City theater, plaats vinden. MADIUN (UPI) Een ondernemend paar is erin geslaagd twee maanden lang alle autoriteiten met inbegrip van president Sukarno bij de neus te nemen door zich uit te geven voor de „koning en koningin" van de „Anak Dalam"-stam. Het echtpaar Idroes en Markonah Trees heeft twee maanden lang op staatskosten Java doorgereisd. Overal toerden zij officieel ontvangen en onthaald. In Djakarta wisten zij zelfs een audiëntie bij de president te krijgen. In Madiun liepen zij eindelijk tegen de lamp. Het stadsbestuur bood hun een officieel diner aan en tijdens de maal tijd meenden de stadsbestuurders, dat er toch wel iets eigenaardigs aan de hand was met het gedrag van de vorste lijke personen. Zij stelden een onder zoek in en ontmaskerden Idroes als niet meer dan een voormalig dessahoofd en Markonah als een dame van verdachte zeden CAIRO (Reuter) Volgens onbevestig de berichten, die uit Beiroet in Cairo zijn ontvangen, is de Iraakse soevereiniteits- raad ontbonden en zouden in Mosoel en Basra ongeregeldheden zijn uitgebroken na betogingen van aanhangers der minis ters, die de vorige week zijn afgetreden. Er waren reeds eerder berichten over ont binding van de soevereiniteitsraad binnen gekomen. TEHERAN (UPI) Reizigers, die uit Irak in Perzië zijn aangekomen hebben voorspeld, dat er opnieuw grote gebeurte nissen in dat land voor de deur staan. Uit Beiroet kwamen gelijksoortige berich- (Van onze correspondent in Bonn) Een drama op provinciaal politiek ni veau voltrekt zich in de Beierse partij. Voorzitter Josef Baumgarter heeft moeten aftreden, leden bedanken bij tientallen te gelijk, er zijn arrestaties verricht en de kranten houden niet op met schrijven over schandalen en corruptie naar aanleiding van een speelbank-schandaal, dat zich in 1955 afspeelde. De rekening wordt wel wat laat gepresenteerd.. In de Beierse toeristenoorden Bad Rei- chenhall, Garmisch-Partenkirchen. Kissin gen en Bad Wiessee werden in 1955 speel banken gevestigd, waarvoor de Beierse minister van Financiën, en penningmees ter van de Beierse partij, Geislhöringer, de concessies vlot verleende. De Beierse partij gaf bij de debatten over deze con cessies met haar weinige stemmen de doorslag. Onder ede verklaarde Baumgar ter destijds, dat hij geen geld had aange nomen van de exploitanten. Als een don derslag bij heldere hemel kwam dezer da gen de verklaring van een der vroegere exploitanten, Freisehner, dat hij in 1955 aan het toenmalige parlementslid Klotz (lid van de Eeierse partij) 24.000 mark gaf en aan Baumgarter, voor diens partij eveneens een grote som. Dat geld is nooit Advertentie Biedt weerstand met in de boeken van de partij geboekt. Voor de schijn heeft Baumgarter een kwitantie voor duizend mark met de naam van de concessiehoudster van de speelbank te Bad Reichenhall ondertekend. Doodvonnis De voorzitter van de Beierse partij is hiermee aan het einde van zijn politieke latijn gekomen. Tevens is met deze om koperijen en valse eden het doodvonnis over de Beierse partij uitgesproken. Lan: ge jaren is de Beierse partij coalitiepart ner van de C.S.U. in München geweest en was Baumgartner vice-minister-president tot de C.S.U.-leider Seidel er een streep onder zette, na blijkbaar reeds enige maanden geleden op de hoogte te zijn ge weest van het schandaal. De liefhebbers van provinciale politieke schermutselin gen en eigengereide lieden hebben een nieuw verliespunt moeten boeken. Baum gartner, die geld aannam om te stemmen voor de concessies voor speelbanken, gaat heen en daarmee ook de partij, die steeds bijna belachelijk maar altijd fris, verkon digde dat Beieren een zelfstandige staat moet worden, vrij in een Duitse en een Europese statengemeenschap. In de Westduitse provinciale politiek ko men dergelijke gevallen van corruptie nog al eens voor. Ze spreken bijzonder sterk tot de verbeelding van de kiezers en bren gen de moeizaam opgebouwde naam van het nieuwe Duitse parlementaire leven steeds in diskrediet Het laatste voorbeeld ten deze is de bewering, dat de minister president van Rijnland-Palts, Altmeyer, een huis van zijn deelstaat heeft gekocht voor vijftigduizend mark, terwijl ieder zou hebben geweten, dat dat huis meer dan een ton waard was.ook hierover is hel laatste woord nog niet gesproken. De douane van Tilburg heeft in de afge lopen dagen een tiental arrestaties verricht waardoor zij een eind hoopt te hebben ge maakt aan een uitgebreide smokkelhandel in boter. De smokkelaars maakten gebruik van huurauto's. Tientallen wagens zijn in beslag genomen. De velddienst van de Til- burgse douane is thans nog bezig met het onderzoek. Men verwacht dat het aantal arrestaties nog zal stijgen. ten en werd gemeld, dat in Irak massa- arrestaties zijn verricht onder pro- Arabische nationalisten. Volgens sommige berichten hebben anti-communisten en tegenstanders van het regime van premier Abdel Karim Kassem onlangs aan kracht gewonnen. Berichten uit Bagdad van de laatste 24 uur meldden, dat Kassem de situatie meester is. Radio-Bagdad deed dinsdagavond een beroep op het volk hun „nationalistische regering" te steunen en de gelederen te sluiten. „Onze strijdkrachten mogen dan in staat zijn elke noodtoestand het hoofd te bieden en de belangen van de natie te verdedigen, de nationalisten moeten hun eenheid echter consolideren, indien het leger doelmatig werk wil verrichten," al dus radio-Bagdad. Sommige waarnemers in Teheran zien in deze oproep een aanwijzing voor de onzekerheid van Kassems regime. Radio-Moskou verwierp elke mogelijk heid van een revolutie in Irak en noemde de berichten hierover „wens dromen". Een Arabisch sprekende omroeper zei, dat de Irakezen „alle democratische krachten rondom hun regering ver zamelen". MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- tsjev van de Sovjet-Unie heeft dinsdag de Iraakse ambassadeur in Moskou ont vangen. zo meldt Tassa. Zij wisselden van gedachten over de toestand in het Nabije Oosten en de betrekkingen tussen Rus land en irak, aldus Tass. (UPI) de Egyptische pers heeft het pleidooi van de nieuwbenoemde Iraakse minister van voorlichting Hoessein Jamil voor betere betrekkingen met de Ver enigde Arabische Republiek toegejuicht. „Dat is andere taal als het gegil en ge schreeuw dat we de laatste vijf maanden van leidende figuren uit Bagdad ver nomen hebben", schrijft „Al Ahram" „Alle trouwe Arabieren zeggen de minis ter nu: „Van dit ogenblik af staan we naast u, maar we hopen dat uw daden uw woorden zullen bekrachtigen." „Al Gomhoeria" schreef: Niets is ons welkomer dan herstel van de volkomen harmonie tussen twee Arabische repu blieken, en volgens „Al Shaab" betekent Jamils verklaring, dat er geen verschil len bestaan tussen Irak en Verenigde Arabische Republiek over politiek en doel stellingen van het Arabisch nationalisme. LONDEN (UPI) Te Londen is offi cieel bekendgemaakt dat premier Mac millan en minister Selwyn Lloyd na hun bezoek aan Moskou, dat op 21 februari be gint en ongeveer tien dagen zal duren, ook bezoeken zullen brengen aan Parijs en Bonn, om met de Franse en Westduitse regering te confereren over hun bespre kingen met de Russische regering. Het be zoek aan Parijs zal van 9 tot en met 11 maart duren en dat aan Bonn komt daar na, op 12 en 13 maart. In beide gevallen zal de Britse premier vergezeld izijn van zijn minister van Buitenlandse Zaken. De Britse ambassadeur te Moskou, Sir Patrick Reilly, is uit Moskou in Londen aangekomen, om het bezoek van Macmil lan voor te bereiden. Men verwacht dat de premier, na zijn besprekingen met Kroesjtsjev, nog tenminste twee andere steden zal bezoeken, waarschijnlijk Lenin grad en Kiev. In Moskou zal Macmillan logeren in een huis aan de Pomonratsev- laan, dat ex-premier Mnlenkov als zijn resi dentie heeft gebruikt. In Londen is verno men dat Macmillan voornemens is de reis te maken per Cornet-straalvliegtuig. Macmillan is gisteren 65 jaar geworden. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de premier voornemens is de 65 shillings die hem wekelijks vanwege de staat toekomen te gaan gebruiken. „Mijn ogen zijn gloeilampen zonder draad", zei Cecilia Moioli vroeger wel eens. Men moest deze opmerking dan bijna beschouwen als een ver ontschuldiging, waaruit geen enkele bitterheid sprak. Toch had Cecilia reden genoeg om met bitterheid te denken aan de ziekte, kinderverlamming, die haar op een leeftijd van nauwelijks een jaar trof. Knappe doktoren redden haar leven, wisten haar zelfs zover te krijgen, dat ze gaandeweg vrijwel normaal over haar spieren kon beschikken. Maar het licht in haar ogen bleef voor altijd gedoofd. Daaraan kon de medische wetenschap niets veranderen. Van het moment af. dat Ce cilia's willetje begon te wer ken en dat was al heel vroeg nam ze zich voor een volwaardig lid van de ge- meenschap te worden Behalve bij haar ouders vond ze in dit voornemen steun bij haar oudere zusje, dat het blinde meisje het grootste deel van de lagere-schoolkennis bij bracht. Gedurende die tijd werd Cecilia enkele malen in het openbaar getest, evenzo- vele malen tot verbazing en bewondering van de commis sie van onderwijzers. Heel haar geboortedorp Treviglio leefde dan ook met haar mee. toen ze op haar twaalfde iaar toelatingsexamen deed voor een middelbare school in Bo logna. Zo groot was het ver trouwen van haar dorpsge noten in de goede afloop, dat het resultaat toegelaten niemand verraste. Eerlijk gezegd hebben we geen moment rekening gehou den met de mogelijkheid, dat ze de cursus tot een goed ein de zou brengen", zei de rector later. Hij voegde eraan toe: „Het duurde niet zo heel erg Het dorpje Treviglio in de Italiaanse provincie Bologna is trots op zijn jonge doctor, de zevenentwintig jarige Cecilia Moioli. Alle inwoners hebben met haar strijd en haar studie meegeleefd, want Cecilia heeft haar graad behaald ondanks haar grote handicap: ze is blind. lang of we moesten onze aan vankelijke mening radicaal herzien. Cecilia hield het niet alleen vol, ze werd onze beste leerling". Volkomen door eigen ver dienste. Haar eerzucht was zo groot, dat ze erop stond pre cies als de andere leerlingen behandeld te worden. Wan neer ze ook maar vermoedde, dat men haar prestaties enigs zins milder beoordeelde dan die van haar medescholieren door haar gebrek in aanmer king te nemen, protesteerde ze heftg. En langzamerhand dacht niemand er ook aan on derscheid te maken dat was niet nodig. De eerste grote triomf in haar leven van duis ternis was het met glans be halen van het einddiploma. Wat nu? Haar ouders waren verre van bemiddeld; aan ver der studeren viel niet te den ken. Gelukkig waren er vol doende mensen, die inzagen dat dit een ongehoorde ver spilling van intelligentie zou betekenen. Er werden de no dige invloedrijke hoofden bij elkaar gestoken en deze be moeiingen resulteerden in het voteren van een bedrag als studietoelage door de ge meenteraad van Treviglio en een alleszins behoorlijke aan vulling hiervan door het pro vinciaal bestuur. Zo deed Ce cilia haar intrede op de uni versiteit van Milaan. Ze studeerde daar als elk normaal, niet gehandicapt meisje. Om te beginnen wei gerde ze al met een witte stok als uiterlijk teken van haar blindheid rond te lopen. Een aanbod haar een blindenge leidehond cadeau te doen, sloeg ze resoluut af. Ze wist hierbij te kunnen rekenen op de steun en de hulp van vrien den en vriendinnen. Op haar gang van en naar college dook altijd wel een medestudent op om haar te begeleiden. Haar voornaamste hulpmid del bij de zware studie was haar fabelachtig geheugen. Gedurende de colleges maakte ze weliswaar aantekeningen, die anderen later voor haar teruglazen, maar noodzakelijk was dit eigenlijk niet. Wat ze eenmaal had gehoord en be grepen, werd systematisch op genomen in haar brein. Haar scripties stelde ze zelf samen; daarvoor beschikte ze over de speciaal voor blinden ont worpen schrijfmachine. Pro fessoren en studenten be schouwden het dan ook als een vanzelfsprekendheid, dat ze na twee jaar een studiebeurs ont ving. die haar in de gelegen heid stelde zes maanden naar Cambridge te gaan. Ze ontmoette er dezelfde medewerking als in haar ge boorteland en ook daar stond men versteld over de bevatte lijkheid en het aanpassings vermogen van het blinde Ita liaanse meisje. Van de beste papieren voorzien keerde ze naar Milaan terug. Toen al kon worden vastgesteld, dat ze in haar studievak, Engelse taal en letterkunde, zelfs haar Engelse leeftijdgenoten voor uit was! De jaren gingen voorbij en de tijd brak aan, dat Cecilia zich moest voorbereiden op haar dissertatie. Ze koos en dat was typerend voor haar een onderwerp, dat tot dus verre slechts uiterst voorzich tig door enkele psychiaters en psychologen was benaderd: De vrouwelijke karakters in de drama's van Shakespeare. Ze werkte onder hoogspanning en legde al haar kennen en kunnen in dit moeilijke the ma. Vol vertrouwen legde ze tenslotte haar werkstuk voor. Het zal u niet verbazen, dat de dissertatie de hoogste lof verwierf. En toen bij de open bare uitreiking van de doc torsbul professor Charles Hai nes verklaarde, dat haar stu die „een wezenlijke bijdrage mag worden genoemd tot de kennis van Shakespeare" en hij en passant het feilloze En gels roemde, waarin het boek was geschreven, keken haar vader en moeder elkaar ont roerd aan. Haar zusje, haar beste vriendin, die zich on noemelijke opofferingen heeft getroost om haar dit succes te laten beleven, was echter niet aanwezig. Twee iaar geleden was ze bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De rector-magnificus van de universiteit betrok in zijn feestrede ook alle vrienden en vriendinnen van Cecilia in zijn lof. Hij noemde aller hulpvaardigheid „een lichtend voorbeeld en een overwinning van de menselijkheid in een samenleving, die helaas maar al te vaak geheel op egoïs tische drijfveren schijnt te zijn gebouwd". Dat mocht ook wel eens gezegd worden: haar col lega's hadden zich beijverd haar te overhoren en haar proeven te corrigeren; soms zaten zij tot diep in de nacht met Cecilia over de boeken gebogen. Weer kan men de vraag stellen: wat nu? Is er in deze maatschappij een bijzondere plaats voor dit uitzonderlijk talent? Mensen die haar goed kennen hebben mij verteld, dat Cecilia voor het eerst van haar leven een beetje onzeker bikt. angst schijnt te hebben voor de toekomst. Het mag dan allemaal waar zijn wat professor Haines heeft gezegd: „Er zijn in Italië slechts wei nigen. die zich qua kennis van de Engelse taal met Ce cilia Moioli kunnen meten", een feit blijft, dat de jonge doctor nu het grote, vijandige leven in moet. waarin ze mis schien niet zoveel medewer king krijgt als ze in haar stu dietijd gewend was. Zeker, het zal haar geen moeite kosten ergens een goede baan als vertaalster te krijgen en haar reactievermogen is bijvoor beeld ook snel genoeg om haar bij uitstek geschikt te maken om als tolk bij internationale conferenties op te treden. ..Maar", zegt professor Haines, „zo'n baan is niet goed genoeg voor haar. Ze kan veel meer". Als er dan ook niet spoedig een unieke kans voor haar wordt geschapen in Italië, zal hij haar in de hoogste kringen van de UNO warm aanbe velen. Haar ogen zullen altijd gloeilampjes zonder draad blijven, maar het zou me zeer verwonderen als we over en kele jaren niet meer over haar te horen krijgen! y. F. Kemming (Van onze correspondent in Londen) De Sovjetrussische dichter en schrijver Boris Pasternak, die de Nobelprijs voor litteratuur moest weigeren heeft een ge dicht geschreven, waarin hij zijn wanhoop en verdriet over de manier, waarop hij werd behandeld, uitdrukt. Hij gaf het kor te, met potlood geschreven vers dat „De Nobelprijs" is getiteld, aan Anthony Brown, een redacteur van het Londense dagblad Daily Mail, die in diens villa bui ten Moskou een onderhoud van drie uur met Pasternak heeft gehad. De Britse journalist woonde in Moskou het commu nistische partijcongres bij en is thans in Londen teruggekeerd Uit Pasternaks nieuwe gedicht blijkt, dat hij zijn strijd voor het recht van vrije meningsuiting met individuele leden van de Sovjet-regering en ook met de Bond van Sovjet-schrijvers voortzet. In het gedicht zegt hij onder meer, dat hij verloren is „als een beest achter een omheining". En verder: „Er zijn ergens mensen, vrijheid en licht, achter mij is het gerucht van de vervolging en er is geen uitweg". De dichter klaagt dat hij van alles is afge sneden en vraagt zich af waarom men hem een „moordenaar" en „boosdoener" noemt. In de laatste strofe zegt hij, dat hij in elk geval dicht bij zijn graf staat. Hij spreekt zijn overtuiging uit dat de tijd zal komen, dat de geest van het goede slechtheid en eerloosheid zal overwinnen. Pasternak beseft ten volle, dat publikatie in het westen van zijn gedicht zijn per soonlijke veiligheid opnieuw in gevaar zou kunnen brengen. Een gunstige factor is echter, dat Kroesjtsjev, die geen marte laar van Pasternak wil maken, vooral om dat dit koren op de molen van het westen zou zijn, matiging in de campagne tegen hem zou hebben bevolen, aldus de Daily Mail. Geëvacueerde beivoners zien van afstand toe HERBRIGGEN, Zwitserland (UPI) De 150.000 kubieke meters aarde, rots en ijs, die 2800 metei boven het dal op de hellingen van de Balfrin opeengeschoven zijn hebben zich de afgelopen 24 uur slechts weinig bewogen en de kans is groot dat de 210 inwoners van Herbriggen, die dinsdag zijn geëvacueerd, over enkele da gen weer naar hun woningen in het berg dorp kunnen terugkeren. De gletsjerpiloot Hermann Eiger heeft een verkenningsvlucht gemaakt en een ge waagde landing op een berg vlakbij. Hij rapporteerde, dat de grondmassa nog niet geheel stil ligt hij had nog vallende rotsblokken waargenomen maar de scheur bovenaan de massa, waar deze uit de bergwand gestoten is, was niet groter geworden. Men heeft bovenaan de grondverschui ving een water- en modderpoel waarge nomen, die waarschijnlijk de oorzaak van de consternatie is. Een ingenieur, wiens specialiteit de bouw van bergwegen en la winemuren is. wil trachten het water uit deze poel af te voeren, om zodoende het gevaar van verdere verschuivingen tegen te gaan. Tegen de middag, als de temperatuur het hoogst is, heerst er altijd spanning onder de mensen, die naar het dorp en de aardverschuiving erboven kijken. Als de temperatuur oploopt is het gevaar dat de massa uiteenvalt en als een lawine in het dal neerkomt het grootst. Nu zal er. als het onverhoopt gebeurt, niet zo erg veel kunnen gebeuren. Mis schien dat vijf huizen in puin gaan, maar daar blijft hel bij. Want het dorpje ligt in twee kernen van ieder ongeveer dertig hui zen uiteen, met een tussenruimte van 300 meter in het pad van de aardverschui ving. Die 300 meter zijn ruim voldoende, zeggen de deskundigen. Op zijn allerhoogst zullen enkele huizen dichtbij het open stuk. hoogstens vijf. beschadigd en in het ergste geval vernield worden. WASHINGTON (AFP) Koning Hoes sein van Jordanië is van plan een niet-of- ficieel bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Het State Department heeft dins dag bekendgemaakt dat de koning wel kom is. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. De Eerste Kamer heeft dinsdag een be gin gemaakt met de behandeling van de begroting der staatsmijnen in Limburg voor 1959. De heer Maenen (KVP) be toogde, dat het een acute noodzaak is, dat er een goed gecoördineerd energiebe leid komt. De Duitse maatregelen tegen de Ame rikaanse kolen verdienen alle aandacht De door deze maatregelen ontstane zwe vende Amerikaanse kolen kunnen, zeker met verder dalende vrachtprijzen, een gevaar vormen voor de Limburgse kolen Indien dit zover komt, dan zouden de Duitse moeilijkheden worden opgelost ten koste van een partnerland. De heer Maenen vroeg maatregelen, indien deze vrees zou worden bewaarheid. Voorts vraagt hij, of naar de mening van de minister de gelden, die via de EGKS ter beschikking zijn gesteld voor de sanering van de Belgische mijnen, op de juiste wijze zijn gebruikt. Ook voor de handhaving van de veilig heid in de mijnen en de aanbevelingen hiertoe van de EGKS werd aandacht ge vraagd. De behandeling van de begroting zal de volgende week worden voortgezet. De heer Van Campen (VVD) betoogde, dat met de EGKS de kolensituatie totaal is veranderd. Was er daarvoor een mono polie en een tekort, thans is er geen monopolie en een overschot. Moeilijker echter dan de conjuncturele vraagstukken zijn de structurele problemen. Er moeten gelijke concurrentie-voorwaarden komen voor kolen en andere energiedragers. Hier ligt een taak in nationaal en in Europees verband. Spreker vroeg wanneer de aan bevelingen van de Hoge Autoriteit van de EGKS kunnen worden verwacht en welk standpunt de regering inneemt ten aanzien van de flexibiliteit van de kolenprijzen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7