CHU en AR waarschuwen tegen afbraak der defensie Chefarine 4 E Sunil wast stralend wit... SMYRNA WOL KAAN Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Platen en vrolijk gezang bij politieke t.v.-uitzendingen Duitse toneelgroep met komische realisering van „De gebroken kruik" en spaart uw linnenkast TWEEDE KAMER Ongerustheid over Nieuw Guinea WITTER DAN HET WITSTE LAM J Ook in Rotterdam nemen vele BB-ers ontslag Wetsontwerpen inzake de volksgezondheid Nog geen verkorting van arbeidstijd Kamer wil SER-advies afwachten Nieuwe hoogleraren Kerkelijk Nieuws Hier is met Sunilgewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Een jaar met aftrek voor wurgingspoging Concert experimentele muziek in Amsterdam Rijksadviescommissie voor monumentale kunsten Jubileum van planetarium èn zijn directeur Raimond Het registratierecht van landbouwgronden Examens Nederlands bevolking met 183.000 gestegen vui.üüAG 11 FEfai(UA«i 19 5 9 (Van onze parlementaire redacteur) Defensie is duur, maar naar verhouding zijn de uitgaven voor defensie minder ge stegen dan voor andere doelen. Thans be dragen de defensiekosten 22 pet. van de totale rijksuitgaven, maar in 1938 was het 25 pet. Daaraan herinnerde de heer Cal- meyer (C.H.U.) gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. „Van de anti-revo- lutionnairen is geen afbraak van onze de fensie te verwachten," verklaarde de heer Roosjen (A.R.), en hij waarschuwde de p.v.d.A. en de K.V.P. niet tegen elkaar op te bieden bij de afbraak van de defensie in verkiezingstijd, zoals dat in België is gebeurd. De paraatheid van onze defensie mag niet worden geschaad. Het verzenden van een brief door de K.V.P. aan de commissie die een onder zoek instelt naar de mogelijkheid van ver korting van de diensttijd, noemde de heer Fens (K.V.P.) niets bijzonders. De grond wetscommissie is destijds ook gebombar deerd met brieven. Van de totale uitgaven van 1650 miljoen gulden per jaar voor de defensie is onge veer 800 miljoen nodig voor de personeels sterkte. Die uitgaven zullen nog wel stij gen, zo meende de heer Calmeyer, door de technische ontwikkeling, welke vervan ging van dienstplichtigen door deskundi gen vereist. Verkorting van de diensttijd is ook alleen mogelijk door langer dienend, duurder beroepspersoneel. Op den duur zal dat tot besparing leiden, maar in de eerstkomende tijd zullen daardoor de uit gaven stijgen. Hoe denkt de regering bij gelijkblijvende kosten de defensie op peil te houden? In 1957 heeft ons volk 950 miljoen gul den uitgegeven voor tabak, 720 miljoen voor chocolade, banket en ijs, 988 miljoen voor alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, totaal 2658 miljoen of 7,8 pet. van het nationaal inkomen. Terwijl het voort bestaan van onze natie op het spel staat, moet ons volk zich dan niet beklagen, zei de heer Calmeyer, wanneer 5 pet. van het nationale inkomen wordt uitgegeven voor defensie. Nieuw Guinea De uiterst bescheiden militaire maatre gelen voor de verdediging van Nieuw Gui nea zijn gestuit op bezwaren van de P.v.d.A. Dat vond de heer Calmeyer on begrijpelijk. Zolang Nieuw Guinea grond wettelijk een deel is van het Koninkrijk, zei hij, moet men de verdediging ervan niet belemmeren. Is de regering van me ning dat de verdedigingsmaatregelen op Nieuw Guinea voldoende zijn? Over de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw Guinea bestond oorspronke- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees* middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. u BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Als gevolg van de invoering van het tuchtreglement voor de dienstplichtigen die bij de B.B. worden ingelijfd, is aan 1492 vrijwilligers bij de B.B. in Rotterdam de vraag voorgelegd of zij zich aan dit re glement willen onderwerpen. Tot op heden zijn bij de B.B. 840 brieven binnengeko men waaruit blijkt dat 507 vrijwilligers er de voorkeur aan geven hun „dienstver band" te beëindigen. De leiding van de B.B. had de volgen de mogelijkheden gesteld: A. U Blijft en aanvaardt het tuchtreglement, B. U aan vaardt het reglement niet en u wilt over gaan naar de dienst zelfbescherming, C. U wenst geen tuchtreglement en neemt ontslag. Voor de categorie A kwamen 214 brie ven binnen, voor de categorie B 80 en voor C. 507. Voorts kwamen er nog 39 binnen die de B.B. onder de categorie „onver klaarbare antwoorden" rangschikt. Drs. J. Kreukniet, hoofd van de administratie van de kring A, ziet de 507 bedankjes als „papieren noodwachters", die zich bij de oprichting van de B.B. spontaan opgaven maar weinig of nooit op de oefenavonden aanwezig waren. Drs. Kreukniet wil daar om niet spreken van een „moeilijk par ket" waarin de overheid zich zou bevin den. Het tekort, ontstaan door de bedank jes, wordt normaal aangevuld met dienst plichtigen zonder mobilisatiebestemming. Het aantal vrijwilligers dat op het schrij ven nog niet heeft geantwoord bedraagt 650. De landelijke voorlichtingsdienst van de B.B. deelt mee, dat de toestand in alle a-kringen, waar dienstplichtigen aan de operationele diensten zullen worden toege voegd, niet dezelfde is. In Den Haag en Amsterdam bijvoorbeeld schijnt men de moeilijkheden te ondervangen door dienst- plichtigen en vrijwilligers, wat het tucht reglement betreft streng gescheiden te houden. Men wijst er overigens nog eens op, dat het tuchtreglement absoluut niet zal gel den voor de vrijwilligers van de blok- en wijkploegen, de zogenaamde dienst zelfbe scherming. lijk geen verschil van mening, memoreer de de heer Roosjen, die zich er over ver wonderde dat de P.v.d.A. plotseling „haar draai" had genomen Ontrouwe bondgenoten Zeer bedenkelijk vond de heer Fens (K.V.P.) de Amerikaanse wapenleveran ties aan Indonesië. Er wordt voor twee bataljons (14.000 man) uitrusting verstrekt en daarbij komen nog patrouillevaartui gen. Met de Russische hulp erbij kan In donesië een aardig legertje in elkaar zet ten voor de „bevrijding" van Nieuw Gui nea. „Onze Amerikaanse en Engelse bond genoten maken het ons wel moeilijk, te blijven geloven in hun trouw jegens ons. In ieder geval zal bij de verdediging van Nieuw Guinea met de hulp van onze bond genoten aan Indonesië rekening moeten worden gehouden." Vandaag wordt het de fensiedebat voortgezet. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Beel dinsdag meegedeeld dat een wettelijke re geling van de paramedische beroepen (heilgymnastiek enz.) in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. De formu lering vond de minister zelf nog niet zo gelukkig, maar hij hoopt toch dat het wets ontwerp binnen niet te lange tijd kan worden ingediend. Van een regeling van de paranormale geneeswijze (handopleg ging enz.) is nog geen sprake. Voor het toezicht op de bejaardentehui zen en de verpleeginrichtingen komen twee afzonderlijke wetsontwerpen. Het wetsontwerp voor een nieuwe zie kenfondswet is nog niet toegezonden aan de ziekenfondsraad. Als dat gebeurt, zou de minister zich althans met de hoofdlijnen moeten kunnen verenigen. Daarom acht minister Beel het beter, dat zijn opvolger het ontwerp aan de ziekenfondsraad stuurt. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag met 48 tegen 72 stemmen de motie van de P.v.d.A. verworpen, waarin werd uitge sproken, dat met de geleidelijke verkor ting van de arbeidstijd een begin dient te worden gemaakt. Voor de motie stemden de P.v.d.A. en de communisten. De meer derheid was van mening, dat eerst het nader advies van de Sociaal-Economische Raad dient te worden afgewacht over de vraag in hoeverre bij het voor de toekomst te volgen sociaal-economische beleid so ciale verlangens in vervulling kunnen gaan en in welke volgorde. Bij K.B. is met ingang van 1 september 1959 benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de economie, dr. J. Wemelsfelder, thans hoofd van de af deling „studie der algemeen economische vraagstukken" van het ministerie van Economische Zaken te 's Gravenhage; met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, in de afdeling der elek trotechniek aan de Technische Hoge school te Delft om onderwijs te geven in de regeltechniek, ir. H. R. van Nauta Lem- ke; met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaaiden in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen om onderwijs te geven in de nieuwe Franse taal- en letter kunde is dr. J. A. G. Tans, onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als we tenschappelijk hoofdambtenaar A bij de bibliotheek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot lector. De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft tot kerkelijk hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen (vacature prof. dr. Th. L. Haitjema) benoemd dr. A. F. N. Lekkerkerker pre dikant der Hervormde gemeente te Utrecht. Zijn leeropdracht is dogmatiek, vaderlandse kerkgeschiedenis en kerk recht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meeden H. Leenmans, kand. te Houwerzijl. Beroepen te Nieuw-Lekker- land en te Waddinxveen (vac. J. van dei- Haar) R. T. Huizinga te Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Baarn (toez.) J. van Sliedregt te Putten, die bedankte voor Rijssen. Bedankt voor 's-Graveland F. H. J. Bik te Heelsum. Aangenomen de be noeming tot predikant te Eindhoven (wijk 2-B) G. E. Bakker te Heeze. Beroepen te Houten (U.) (toez.) J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Workum (toez.) J. W. van der Heide te Ooster-Nijkerk. Geref. Kerken Beroepen te Sybrandaburen c.a. H. Gil huis, kand. te Amsterdam; te Schoonoord L. J. Wolthuis, kand. te Groningen. Be dankt voor Beverwijk (2de pred.pl.) A. IJkema te Tweede Exloërmond. Beroep baar ds. C. M. Boerma, reserve-legerpredi- kant te Bergen op Zoom, verbonden aan de Kerk van Enkhuizen als 3de predikant, hoopt Der 1 oktober 1959 de militaire dienst te verlaten. Daar hij tot generlei ambte lijke arbeid in dienst van de Kerk van Enkhuizen gesteld is, zal hij een eventueel beroep gaarne in overweging nemen. Het adres van ds. Boerma is Waterlelie straat 58, Bergen op Zoom, tel. 01640-5795. Benoemd tot hulpprediker te Kootwijk F. Strikwerda, emeritus predikant te Zui- lichem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Bencel G. Zomer te Bun schoten-Spakenburg. Aangenomen naar Zaandam J. Goudzwaard te Rozenburg. Evang. Luth. Kerk Mr. P. Estié, kand. te Zaandam, is be roepbaar gesteld. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scherpenisse M. Heer schap te Borssele. Beroepen te Dordrecht L. Rijksen te Rotterdam-West. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-Noord H. Toor- man te 's-Gravenhage-Centrum. Advertentie Neem meteen het voordelige reuzenpak sun i&.g80 (Van onze parlementaire redacteur) In de politieke uitzendingen voor de te levisie zullen ter afwisseling van het beeld van de sprekers ook tekeningen, foto's, grafieken en andere platen zijn toege staan. Vrolijk gezang zal eveneens geoor loofd zijn. Staatssecretaris mr. R. J. G. Höppener deelde dit gisteren in de Twee de Kamer mee als antwoord op de inter pellatie van mr. M. Vrolijk van de Partij van de Arbeid, die er bezwaar tegen had gemaakt dat alleen „gesproken woord" was toegestaan. Redevoeringen, aldus had hij betoogd, zijn juist het minst geschikt voor de televisie. De staatssecretaris ver klaarde, dat die (aanvankelijke) beper king haar oorsprong vond in technische overwegingen. Nader overleg met de N.T.S. heeft ertoe geleid, dat met de stu dioruimte twee camera's ter beschikking zullen worden gesteld, alsmede het beno digde bedieningspersoneel en de zoge naamde hoofdcontrolekamerregisseur, die de technische verantwoordelijkheid draagt voor de uitzendingen De faciliteiten zul len gelijkelijk worden verleend aan alle partijen. Tegen „vrolijk" gezang, zei de staats secretaris, is ook geen bezwaar. Naar aan leiding van de radiouitzendingen van de V.V.D. die beginnen en eindigen met muziek van een jazz-ensemble, in welke melodie het motief van „Wij leven vrij" is verwerkt merkte jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) op, dat zij zich kan voorstellen dat prof. Oud naar de studio zou komen met een trompettist en dat er dan gezongen zou worden: „Wij leven vrij wij leven blij, op V.V.D.'se grond, ont worsteld aan de slavernij, zijn wij van so cialisten vrij, stemt V.V.D. terstond." Mag dat? Alles is geoorloofd, antwoordde staatssecretaris Höppener, als het tech nisch mogelijk gemaakt kan worden. Over de zendtijdverdeling voor de poli tieke partijen wilde ook de heer Roosjen (A.R.) het woord voeren, die echter tijde lijk als voorzitter ter vervanging van dr. Kortenhorst optrad. De heer Roosjen vroeg daarom de heer Weiter als oudste aanwezig lid de voorzitterszetel in te ne men en dan het woord aan de heer Roos jen te verlenen. Vervolgens sloot hij zich aan bij de bezwaren van de heer Vrolijk en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen tegen de politieke televisieuitzendingen van de Pacifistisch-Socialistische Partij en de De Rotterdamse rechtbank heeft een 27- jarige stuurman bij de binnenvaart, J. V. uit Rotterdam, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Op 15 oktober had V., die al achtmaal eerder is veroordeeld, bij een echtelijke ruzie een poging gedaan zijn vrouw te wurgen in aanwezigheid van een dokter die de vrouw onder behandeling had voor een verwonding. Gedurende de visite van de arts viel V. eensklaps zijn vrouw aan. De dokter waarschuwde de politie. De officier had een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De Nederlandse vereniging voor heden daagse muziek geeft op vrijdag 20 maart in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam haar derde concert van ex perimentele muziek. Het programma ver meldt: „Le marteau sans maïtre" van Pierre Boulez, de „Fünf Satze" van Anton Webern, zowel in de oorspronkelijke zetting voor strijkkwartet, als in de latere bewer king van Webern zelf voor strijkorkest en „Pierrot Lunaire" van Arnold Schönberg. Expositie. In het museum Boymans- Van Beuningen zullen vier grafici, name lijk H. Disberg, M. C. Escher, W. van Heusden en H. van Kruiningen hun werk exposeren. De tentoonstelling wordt ge opend zaterdag 14 februari. Boerenpartij op 11 maart, de dag voor de verkiezingen, tijdens welke biddag voor het gewas voer de radio geen politieke uit zendingen vvorden toegelaten. De christe- lijk-historische woordvoerster diende een motie in, waarin zij zich tegen de televi sie-uitzendingen op 11 maart verzette. Staatssecretaris Höppener zette uiteen dat het zeer moeilijk was geweest de twee t.v.- uitzendingen op 11 maart op een andere dag onder te brengen. Verschuiving naar 9 maart bijvoorbeeld zou het gevolg heb ben, dat op dezelfde tijd zowel voor de radio als voor de televisie een politieke spreker aan het woord zou zijn. De staats secretaris deed echter de toezegging de uitzendingen op 11 maart te schrappen. Hij zal trachten er een andere dag voor te vinden, al verklaarde hij nog niet te we ten hoe. De motie van kjvr.- Wttewaal van Stoetwegen, die mede was ondertekend door leden van de P.v.d.A. en de A.R. werd hierna ingetrokken. De communisten Gortzak en Bakker klaagden erover, dat hun groeperingen geen politieke zendtijd toegewezen hebben gekregen, waarop de staatssecretaris ant woordde, dat de overheid geen zendtijd be schikbaar wil stellen aan de partijen, waarvan het oogmerk is de democratie te ondermijnen. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft ingesteld een rijksadviescommissie voor het verlenen van opdrachten op het gebied van de monu mentale kunsten. Tot leden hiervan zijn benoemd: J. B. Bakema te Rotterdam. Y. S. Dijkstra te Emmen, prof. V. P. S. Esser te Amsterdam, F. Spanjaard te Scheveningen, prof A. Troost te Nuenen en mr. L. J. F. Wijsenbeek te 's Gravenhage, met als niet stemhebbende vertegenwoordiger in de commissie mr. J. F. M. J. Jansen en tot diens plaatsvervanger G. A. Giltay Veth te 's Gravenhage. De heer P. Reurslag is secretaris van de commissie, die tot taak heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te adviseren met betrekking tot het ver lenen van opdrachten voor werken van monumentale kunst (beeldhouwwerk, wandschilderingen en dergelijke). Zeiss-planetarium Den Haag Het Zeiss-planetarium Haagsche Cou rant te Den Haag oestaat 25 jaar en de di recteur van deze instelling, dr. J. J. Rai mond jr., jubileert mee. Tijdens een pers bijeenkomst heeft dr. Raimond de geschie denis en de betekenis van dit uit 120 pro jectielantaarns opgebouwde planetarium uiteengezet. Het werd 25 jaar geleden aan het dagbladbedrijf geschonken door de toenmalige directeur, de heer A. W. Syt- hoff. Het planetarium met zijn markante koe pel, negentien meter boven de grond op de hoek van de Grote Marktstraat en de Wagenstraat, is' een van de zeventien in stellingen van dit genre op de wereld. In de afgelopen kwart'eeüw hebben een mil joen mensen het Haagse Planetarium be zocht. Van de 40.000 bezoekers per jaar zijn ongeveer 25.000 volwassenen en 18.000 jongeren, de laatsten voor het merendeel leerlingen van middelbare scholen en an dere onderwijsinstellingen, zoals ook zee vaartscholen. De K.L.M. stuurt al vieren twintig jaar piloten in opleiding naar de koepel. „Vaste klanten" leveren ook de Artillerieschool in Breda en het Instituut voor de Marine. Het planetarium, aldus dr. Raimond, geeft meer dan onderhoudende shows: men heeft er zich van het begin af aan toege legd op de didactiek van de sterrenkunde en men wil het planetarium bovendien een middelpunt doen zijn voor de populaire en populair-wetenschappelijke beoefening van de sterrenkunde. De mogelijkheden van de ingewikkeld apparatuur, die kortgeleden een algehele revisie heeft ondergaan zijn talrijk. Men kan de sterrenhemel projecteren, zoals hi; er uit moet hebben gezien toen Christus geboren werd of zoals hij zich zal voor doen over 13.000 jaar, wanneer het Zuidei- kruis te zien zal zijn en de Grote Beer een ondergaand sterrenbeeld is. Kunstmanen zijn ook zichtbaar te maken, maar het beeld van een voortschuivend stipje is wei nig belangwekkend. De viering van het jubileum heeft op 2! februari plaats. Als sprekers zijn prof. dr J. H. Oort en prof. mr. dr. G. van den Bergh uitgenodigd. Ook dit jaar ontvangt. Nederland weer bezoek van de „Rittersaalspiele" uit Schlossburg aan de Wupper. Men herinnert zich deze Duitse speelgroep onder haar bezielende leider Wilhelm Michaei Mund nog wel. In 1957 stelde zij zich vcor met opvoeringen van Goethes „Faust", van welk stuk ze ook in 1958 een succesrijke reeks voorstellingen verzorgde. Dit jaar is de keus gevallen op een ander meesterwerk der Duitse toneelliteratuur: „Der zerbro- chene Krug" van Heinrich von Kleist. In elf steden van ons land zijn daarvan veer tien opvoeringen geprojecteerd. Zij worden gegeven voor de leerlingen van het mid delbaar onderwijs en staan onder auspiciën van de WIKOR. werkgemeenschap van kunsten ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd. Men moet uit deze be perking van het publiek overigens niet afleiden dat de „Rittersaalspiele" ook in Duitsland alleen maar schoolvoorstellingen verzorgt. En al was dat zo dan nog kan niemand zich bekocht voelen. De groep speelt voor wat ze waard is en ze is zeker wat waard! Dat het tempo in de aanvang van haar voorstellingen laag ligt, heeft een heel natuurlijke verklaring. Men wil het auditorium de gelegenheid geven tot accli matiseren. Bij de voorstelling, die ik dins dagmiddag in de stadsschouwburg bijwoon de, kwam het contact met de zaal vrijwel onmiddellijk tot stand. Geleidelijk aan werd het tempo verhoogd, al beantwoordde het tenslotte toch niet aan het noodzakelijk maximum, een gevolg van de aanvankelijk betrachte voorzichtheid. Maar laat ik niet de indruk wekken een querulant te zijn. Er viel van deze voor stelling veel te genieten. Dat dit op de eer ste plaats afhing van de bezetting van de hoofdrol laat zich denken: met de persoon van rechter Adam, staat of valt het stuk. Men mag niet volstaan met een typeren. Daarmee zou men Von Kleist tekort doen, die karakters schiep of, wanneer oat voor een blijspel overdreven mag klinken, situa ties schiep, waarin karakters gedijen, ka rakterspelers zoals Franzl Patzer, die de Nederlandse equivalent van zijn naam-in- klank evenzeer in zijn vertolking vlocht als de schurk, de slimmerd, de gladrakker, die zich in duizend bochten wringt en alle kunstgrepen toepast om zijn figuur te red den. Hij deed dat heel komisch en aller- genoegelijkst doorzichtig. Toch domineerde hij slechts in zijn dramatische positie. Hij liet alle ruimte voor zijn medespelenden, in het bijzonder voor de man, die er op heeft toegezien dat er een fijn gedetail leerde en evenwichtige vertoning ontstond: Wilhelm Michael Mund, die zelf een spits vondige schrijver, een ware profijttrekker, op de katheder zette. Zij samen beneersten het toneelbeeld, dat ook in de verschijning der overige optredenden steeds aangenaam bleef om te zien. Zo zag men ook een frisse een vriendelijk aandoenlijke Eva van Sigrid Bode, een domme en snel opgewonden boerenzoon van Arnim Servaes en twee stuntelige dienstmaagden, die een bijzonder vrolijk partijtje in de scène ten beste gaven. Het decor bleek voorts even nuttig als aantrekkelijk; de aankleding was met veel fantasie verzorgd. Het Coornhert-lyceum dat de organisatie der opvoering in Haar lem ter hand had genomen, kon tevreden zijn met het resultaat: een ongeschonden „Gebroken kruik", die met veel applaus werd ontvangen. P. W. Franse Het tweede-Kamerlid de heer Van Koe verden heeft de ministers van financiën a.i. en landbouw, visserij en voedselvoor ziening a.i. schriftelijk gevraagd of zij vrij stelling van registratierechten wilden be vorderen bij overdracht van landbouwbe drijven. Het tweede-kamerlid had gesteld dat mede door de lasten van het registra tierecht de overdracht van deze bedrijven, vooral in rechte lijn, onvoldoende voort gang vindt en dat als gevolg hiervan vele bedrijven bij sterfgevallen onnodig wor den gesplitst. De ministers verklaren in hun antwoord dat zij niet beschikken over exacte gege vens waaruit zou blijken dat vele bedrij ven bij overlijden onnodig worden ge splitst. Het is uiteraard mogelijk, zo zeg gen zij, dat de hoogte van het registratie recht in een aantal gevallen dergelijke splitsing in de hand werkt. Voor de te verlenen vrijstelling van registratierecht is evenwel een wetswijziging noodzakelijk aldus de ministers. Mede gezien de be perkte taak die het huidige kabinet zich heeft gesteld, kan indiening van een der gelijk wetsontwerp niet van het zittende kabinet worden verwacht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen economie: C. M. Dekhuyzen, Amsterdam. Advertentie in 56 tinten. GAAS in breedten van 60 t/m 200 cm. Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem. Vestigingsoverschot van 12.000 door repatriëring uit Indonesië Het aantal inwoners van Nederland op 1 januari 1959 is door het Centraal Bureau voor de Statistiek voorlopig vastgesteld op 11.278.700. Dit betekent, dat de bevolking van ons land in 1958 is toegenomen met ongeveer 183.000 personen. Dit is ruim 44.000 meer dan in 1957, toen de groei ongeveer 139.000 heeft bedragen. Migratie In 1957 was er een vertrekoverschot van ruim 12 000 personen, maar in 1958 was er een bijna even groot vestigingssaldo (ge vestigd bijna 68.000, vertrokken bijna 56.000). Het vestigingsoverschot van 12.000 is het gevolg van de massale repatriëring uit Indonesië. Als resultaat daarvan zijn gedurende 1958 bijna 38.000 landgenoten in de Nederlandse bevolkingsregisters op genomen. Voorts zijn aan het einde van 1958 ruim 19.000 in woonoorden verblijven de Ambonezen in de Nederlandse bevol kingsregisters opgenomen en van 1 januari 1959 af is deze groep in het officiële be volkingscijfer begrepen. Geboorte-overschot Het aantal levendgeborenen bedroeg in het afgelopen jaar bijna 237.000, het aantal overledenen ruim 84.000, hetgeen een ge boorte-overschot heeft opgeleverd van om streeks 153.000 (in 1957: 151.000). De provin cies Limburg, Noordbrabant, Gelderland en Drente gaan met een groeipercentage van respectievelijk 2,3, 2,2, 2,2 en 2,1 aan de spits. In Friesland was de groei (0,8 pet.) het minst. Op 1 januari 1959 woonde bijna de helft der Nederlandse bevolking in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Een derde gedeelte van de totale bevolking had zijn woonplaats in de grote steden boven 100.000 inwoners, waartoe in de loop van 1958 ook Apeldoorn en Hilversum zijn komen te behoren. Het totaal dezer ge meenten bedraagt thans veertien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9