MAGGI SMAKELIJK VOEDZAAM VERWARMEND DIKKE, ITALIAANSE GROENTESOEP Rusland verwijt teruggekrabbeld Perzië te zijn Sir Hugh Foot uit Cyprus in Londen aangekomen Geschenk van boekhandelaren gewijd aan de jonge mens in de litteratuur Na waarschuwing uit het Westen NAAIMACHINES Britse regering zou het Grieks-Turks akkoord niet voetstoots aanvaarden Nederlandse coaster bij Ierland vergaan V R IJ L/ A 13 1' b t» n L A R I 19 5 9 VRIENDSCHAPSVERDAG GING NIET DOOR Segni kan geen coalitie tot stand brengen in Italië Christelijk kabinet lijkt de enige mogelijkheid Lawinegevaar voor dorp Herbriggen verminderd? Paul Robeson speelt „Othello" Egyptenaren willen Suezkanaal verlichten Denemarken beslist dinsdag over invitatie aan Moskou De Prins in Paraguay Sjah zou willen huwen met Italiaanse telg Combinatie voor ertsen exploratie in Nieuw-Guinea Groot A merikaans concern onder de deelnemers Japan en Zuid-Korea in ernstig conflict Over Korean en in Japan Lezingen in Haarlem Australische raad van kerken over Nieuw-Guinea Kassem beroemt zich op steun aan Algerijnen Geheime hedrijvigheid inzake Bagdad pact Betrekkingen tussen Parijs en Tunis weer gespannen Bemanning gered Van Dalenlaan moet worden doorgetrokken Mijnindustrie beraadt zich op maatregelen tegen concurrentie Vier doden in het verkeer MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET KOUD? Advertentie MINESTRONE TEHERAN (Reuter-AFP) Het Rus- sisch-Perzische overleg om de betrekkin gen tussen de twee landen te verbeteren, zijn vastgelopen, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken donderdag te Teheran meegedeeld. De Sovjet-delegatie onder leiding van de eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Semjonov is woensdag naar Moskou teruggekeerd. De woordvoerder zei, dat de Russen de Perzische voorstellen niet hadden aan vaard, terwijl Perzië niet akkoord kon gaan met de Russische opvattingen. Wel had de Russische delegatie de verzeke ring gekregen, dat het Perzische grondge bied nooit een tegen de Sovjet-Unie ge richte basis zou worden. Premier Eghbal bracht donderdag het parlement verslag uit over de onderhan delingen. WASHINGTON (AFP) Volgens ge woonlijk welingelichte kringen te Washing ton hebben de regeringsleiders van de V.S., Engeland en Turkije vorige week de sjah boodschappen gezonden met de raad, voorzichtig te zijn tegenover de Sovjet- voorstellen voor hulpverlening en het slui ten van een niet-aanvalsverdrag. De V.S. zouden zich bereid hebben ver klaard tegemoet te komen aan zekere Perzische oezwaren tegen de tekst van een nieuw akkoord op economisch en mi litair gebied. Hierdoor zou de overeen komst waarover al sinds vorige zomer wordt onderhandeld, spoedig kunnen wor den ondertekend. Over soortgelijke ak koorden tussen de V.S. en Turkije en Pa kistan wordt nog onderhandeld. De Sovjet-regering heeft later een ver klaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat de Perzische regering „op instigatie van de Amerikanen" de onderhandelingen heeft doen mislukken. De Perzen hadden voorgesteld twee ar tikelen van het Russisch-Perzische ver drag van 1921 te schrappen, die de Sov jet-Unie het recht geven bases op Per zisch grondgebied te hebben. (Volgens UPI zouden zij Rusland ook het recht ge ven Perzië binnen te rukken indien zij uit dat land gevaar duchtten.) De Sovjet-verklaring beschuldigt Per zië ervan, dat het „vijandige stappen on derneemt tegen de Sovjet-Unie en dat het de weg van de „Amerikaanse agressieve politiek" opgaat. Voorts wordt de sjah beschuldigd van „onoprechtheid". Hij zou reeds kort na de aankomst van de Sovjet-delegatie een „vreemde mogendheid" hebben beloofd geen verdrag met de Sovjet-Unie te slui- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ROME (AFP) De Italiaanse kabinets formateur Segni heeft zijn pogingen om een coalitieregering te vormen moeten opgeven. Hij streeft nu naar een homogeen christen democratische regering. Segni heeft op een bijeenkomst van af gevaardigden van zijn christen-democra tische partij verklaard, dat hij tot een ge heel christen-democratische regering is ge dwongen, hoewel hij het liever anders had gezien. Een homogene regering zal de vol ledige steun van de partij nodig hebben, zo zei hij. De formateur is er dus niet in geslaagd met de sociaal-democraten en de liberalen tot overeenstemming te komen over een coalitie van links met centrum. MONT RECKOLDER (UPI) De 200.000 kubieke meter aarde, rotsen en ijs, die op het Alpendorp Herbriggen in Zwitserland dreigde te storten, zal wellicht uiteenvallen in een aantal kleinere lawines indien de huidige koude en het zonnige weer blijven aanhouden. Gevaar voor de föhn de warme zuidelijke wind in de alpen die de tonnen aarde, rotsen en ijs los zou kun nen maken, schijnt nog niet te bestaan. Dit zei een der waarnemers van de aarnuitstul- ping op 2000 meter hoogte op de Mont Reckolder. STRATFORD ON AVON (UPI) Paul Robeson zal de titelrol spelen in de op voering van „Othello" van William Sha kespeare, waarmede het seizoen in het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford on Avon in april wordt geopend. Robeson ligt momenteel ziek in Moskou. Hij heeft de directeur van Memorial Thea tre, Glen Byam Shaw, echter medegedeeld om 16 maart naar Stratford te kunnen komen voor de eerste repetities. be- ecn ten. De Sovjet-verklaring noemt de sluiten van de Perzische regering „keerpunt" in de wederzijdse betrekkin gen. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft donderdagmiddag alle buitenlandse correspondenten in Moskou ontboden om de verklaring in ontvangst te komen nemen. Dit wijst er op dat het Kremlin de zaak hoog opneemt. Volgens de Moskouse verklaring had de Sovjet-Unie de aanvankelijke Perzische voorstellen aanvaard, maar later was de Perzische delegatie met nieuwe voorstel len gekomen, waaronder de eis dat de Sovjet-Unie ermee zou instemmen, dat Perzië lid van het Pact van Bagdad blijft. De Sovjet-Unie had evenwel een vriendschapsverdrag voorgesteld, geba seerd op de beginselen van Bandung, waarin het toelaten van buitenlandse mi litaire bases en buitenlandse troepen op het grondgebied van de twee partijen werd verboden. (UPI) Volgens goedingelichte zegslie den had zich op de laatste bijeenkomst tussen Simeonev en de Perzische minis ter van buitenlandse zaken, Ali Ashgar Hekmat, een bittere woordenwisseling ont wikkeld. Semeonev zou de Perzische ministers „stromannen van bepaalde buitenlan ders" hebben genoemd. Hekmat zou hier op geantwoord hebben, dat het een gast niet betaamt dergelijke beweringen te uiten. ISMAILIA (AFP) - De Egyptische auto riteiten, die het Suezkanaal beheren, heb ben een begin gemaakt met de bestudering van de mogelijkheid van de aanleg van verlichting langs het gehele Suezkanaal, om ook 's nachts het kanaal ten volle voor de scheepvaart te kunnen doen gebruiken. Men overweegt aan beide oevers van het kanaal sterke schijnwerpers op te stellen. KOPENHAGEN (UPI) De Deense regering zal volgende week beslissen over een eventuele uitnodiging aan pre mier Kroesjtsjev, aldus verluidt in de Deense hoofdstad. Dinsdag zal premier Hansen de com missie van buitenlandse zaken uit de volksvertegenwoordiging verzoeken de uitnodiging goed te keuren- Het lijkt zeker dat de commissie Hansen's verzoek zal in willigen. Uitbreiding van de Deens-Rus sische handel weegt zwaarder dan de be zwaren tegen een bezoek van de Russische minister-president en partijleider, die enkele anti-communistische parlements leden hebben geopperd. ASUNCION (AFP/Reuter) Prins Bernhard heeft volgens „gewoonlijk be trouwbare regeringskringen" met presi dent Stroessner gesproken over de moge lijke vestiging in Paraguay van Neder landse repatrianten uit Indonesië. Gisteravond verleende de Prins onder scheidingen aan verscheidene personen, onder wie president Stroessner. LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat gouverneur Sir Hugh Foot van Cyprus vandaag in Londen wordt verwacht. Vrijdag zal bis schop Anthimos van Kithium, waarnemend etnarch, in Athene een onderhoud met de verbannen bisschop Makarios hebben en zal voorts de Turkse Cypriotenleider Kutchuk naar Ankara vliegen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. heeft in het Lager huis verklaard, dat de Britse regering het Turks-Griekse akkoord over Cyprus, van harte toejuicht. Het gaat hierbij echter niet alleen om kwesties, die van belang zijn voor de Griekse en Turkse gemeenschap van het eiland, maar ook om vitale Britse belangen, waarvoor Groot-Brittannië de verantwoordelijkheid draagt, aldus Sel wyn Lloyd. Er zijn talrijke punten die nader bekeken moeten worden en waar over overeenstemming met de Griekse en Turkse regering bereikt moet worden. Selwyn Lloyd zei voorts nog dat Groot- Brittannië geen afstand zal doen van de Britse bases op Cyprus. Bezwaren Het liberale Londense blad „The Star" weet te melden dat het Britse kabinet er, na twee uur vergaderen, niet in geslaagd is tot een besluit te komen over 't Grieks- Turkse plan. Het blad schrijft dat vele aanhangers van de regering en moge lijk ook verschillende ministers zich bezorgd maken over de suggestie, als zouden zij Cyprus „weggeven", ondanks het feit dat de Britse bases op het eiland gehandhaafd blijven. Sommige politici zijn van mening dat de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, die een reis door Afrika maakt, bezwaren zou hebben tegen overdracht van de Britse soevereiniteit als hij de ministersvergadering had kunnen bijwonen, aldus „The Star". De ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland, Turkije en Groot-Brit tannië doen pogingen om een conferentie van de drie landen over de kwestie-Cyprus te beleggen, die dan maandag in Londen gehouden zou moeten worden, zo verluidt in Londen. Op deze conferentie zou aen regeling voor Cyprus ongesteld moeten worden op basis van het Grieks-Turkse plan. Een van de kwesties die men nog moet regelen, is de vraag of vertegenwoordigers van de Griekse Cyprioten onder wie vermoedelijk aartsbisschop Makarios en de Turkse gemeenschap op het eiland de conferentie al dan niet van de aanvang af moeten bijwonen. TEHERAN (Reuter) In welingelichte kringen te Teheran is donderdag verno men, dat de sjah van Perzië zou willen huwen met de achttienjarige prinses Ma ria Gabriella, dochter van ex-koning Umberto van Italië, indien er een oplos sing gevonden kan worden voor twee moeilijkheden, namelijk de nationaliteiten de godsdienst van de prinses. De plannen van de sjah zijn niet of ficieel meegedeeld. Er wordt echter veel gewicht gehecht aan een bezoek dat een broer van de prinses, prins Victor Emma nuel, onlangs aan het hof te Teheran heeft gebracht. Een zuster van prinses Maria Gabriella, prinses Maria Pia, maakt op het ogenblik een rondrit door Perzië, vergezeld van haar echtgenoot en de broer van de sjah. ATHENE (AFP) Het Griekse en het Turkse parlement zullen tegelijkertijd over de precieze inhoud van het tc Zürich be reikte akkoord op de hoogte gesteld wor den, aldus is in politieke kringen te Athene vernomen. In het Griekse parle ment verwacht men een geanimeerd debat. De oppositie, vooral de linkse, heeft reeds van veel critiek doen blijken en sommige bladen verkondigen de mening dat een meerderheid in het parlement, die alleen op de partij van Karamanlis zou berusten, in een kwestie als de onderhavige niet voldoende zou zijn. Volgens het merendeel der waarnemers zal de publieke opinie in Griekenland het akkoord echter wel aan vaarden. (Reuter) Van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen is vernomen, dat aartsbis schop Makarios waarschijnlijk de volgende week naar Londen zal komen als daar de drie-landenconferentie over Cyprus wordt gehouden. Het ministerie van Zaken Overzee deelt mee, dat met een combinatie van vier maatschappijen overeenstemming is be reikt omtrent de voorwaarden voor een contract inzake de verdere exploratie naar en de exploitatie van nikkel-, kobalt- en ijzerertsen in Nederlands Nieuw-Guinea. De aangevraagde concessie betreft het eiland Waigeo met omliggende eilanden en het gebied van het Cycloongebergte, waar reeds belangrijke hoeveelheden ertsen zijn aangeboord en verdere vondsten zeker tot de mogelijkheden behoren. De vier maatschappijen zijn drie Neder landse en één Amerikaanse. De laatste is één der grootste ertsverwerkende bedrij ven in de V.S. De woordvoerder van het ministerie noemde de bereikte overeenstemming een mijlpaal in de economische ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea. Het is in het bijzonder verheugend, dat naast Ne derlandse ondernemingen ook een buiten landse, in casu een der grootste Ameri kaanse ondernemingen bereid is gevonden in het gebiedsdeel te investeren. De namen der maatschappijen konden niet worden genoemd, daar de combinatie nog moet worden gevormd. TOKIO (Reuter) Japanse plannen om een aantal van de 600.900 Koreanen. die in ■Tapan wonen, naar het communistische Noord-Korea te zenden dreigen een ernstitr conflict tussen Zuid-Koren en Jaoan tot gevolg te krijgen. De Zuidkoreaanse diplo matieke vertegenwoordiger in Tokio. Tai Ha. verklaarde donderdag, dat bet conflict bij uitvoering van die plannen de vrede in het Verre Oosten in gevaar zou kunnen brengen. De Zuidkoreaanse reger'ng heeft donder dag in Seoel een ..gewichtig besluit" ge nomen. Z" meent, dat het overbrengen van Japanse Koreanen naar N^ord-Korea ge lijk staat met het uitleveren van d«7p men sen aan de slavernij. De aard van het ge wichtige besluit van donderdag is niet be kendgemaakt. Waarnemers vrezen dat dp Zuidkoreaanse vloot, die sterker is dan de •Tananse, ondraebt rat krb«en om .Japanse schenen, die met Koreanen op weg ziin naar het noorden, te onderspi-'ennen. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft donderdag persoonlijk een be roep on Tai Ha eedaan om heg'-'n te heb ben voor het .Tananse nlan. al was het maar uit zuiver mensplüke overwegingen De federatie van Koreanen in .Tanan een organisatie die volgens de .Tananse politie oro-communistisch is beweert dat 117.990 Koréanen uit .Tanan naar jvjonrd-Korea wensen te vertrekken. Men acht de mngelükheid niet uitge sloten dat de kwestie *<--nslntfe voor de UNO zal worden gebracht. Op vrijdag 27 februari wordt in de Stads schouwburg in Amsterdam de Boeken week 1959, die tot 7 maart zal duren, of ficieel geopend met een opvoering door leerlingen van het Amsterdams Conserva torium, het Muzieklyceum, de Toneel school en de Kunstnijverheidsschool van de Nederlandse opera „De zwarte bruid". De ze is in opdracht van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek gecomponeerd door Géza Frid naar een libretto van C. J. Kelk. De voorzitter van deze commissie, de heer Chr. Leeflang, heeft tijdens een pers conferentie het een en ander betreffende deze vierentwintigste Boekenweek ver teld. Werd in 1957 en 1958 als „geschenk" een novelle uitgegeven, die het resultaat was van -•■en gehouden litteraire prijs vraag, dit jaar biedt de commissie een boekje aan, dat handelt over de jonge mens in de litteratuur. Dit onderwerp koos de schrijfster Hella Haasse voor haar lezingen, die zij in de loop van het vorig jaar onder auspiciën van de propaganda- commissie van de Vereniging tot Bevor dering van de belangen des Boekhandels gaf. Na het vele succes, dat Hella Haasse met haar causerieën oogstte, gaf de C.P.N.B. haar de opdracht de behandelde stof te verwerken tot een boekje. Aldus ontstond het Boekengeschenk 1959, dat tot titel „Dat weet ik zelf niet" heeft. Het ge schenk is geïllustreerd met reprodukties van schilderijen en tekeningen, die bij de tekst aansluiten. Het is gedrukt in een op lage van honderdzevenenvijftig duizend exemplaren. De typografische verzorging en het bandontwerp zijn van Jan Vermeu len. De speciale uitgave voor de jeugd draagt dit jaar de titel „Dc Muze en het heelal". Deze bundel werd door Guus Sö- teman samengesteld. Twee jeugdige oud leerlingen van de Amsterdamse Kunstnij verheidsschool verzorgden dit keer de uit voering, namelijk Bertha Bik de typogra fie en Frédérique Spaander omslag en il lustraties. De oplage van „De muze en het heelal" is dit jaar achtenveertigduizend exemplaren. Eveneens voor de jeugd wordt op 4 maart des middags in Bellevue in Amster dam een feestmiddag gehouden onder aus piciën van de Amsterdamse Boekverko persvereniging, waarbij Cees Nooteboom en Anton van Duinkerken de vraag „Waar om schrijf ik?" zullen beantwoorden. Na de pauze zal een selectie uitgevoerd wor den uit het muzikale blijspel „Veel liefs van Judy" (op het boek „Vadertje Lang been" van J. Webster gebaseerd). Des avonds wordt eveneens in Bellevue nog maals een bijeenkomst gehouden waar dit keer vijf auteurs Anton van Duinker ken, Cees Nooteboom, Hella Haasse, Har ry Mulisch en J. J. Buskes nogmaals de vraag „Waarom schrijf ik?" zullen be antwoorden. Daarna volgt een voorstelling door het Haags studentencabaret „El Haz- merreir". Karei Beunis ontwierp dit jaar dc Boe- kenaffiche, een plaat met een zwarte ach tergrond waarop kriskras een paar letters van het alfabet staan afgebeeld in hard- rose, groen en blauw. Tot slot van deze persconferentie sprak de heer Chr. Leeflang enige woorden over het pocketboek. Zijns inziens is de goede roman beslist niet minder belangrijk ge worden door het verschijnen van allerlei reeksen boeken in zakformaat. Eerder moet de achteruitgang van de belangstel ling voor de roman gezocht worden in het feit, dat tegenwoordig zoveel aandacht wordt besteed aan het populair-weten- schappelijke boek. Dat de heer Leeflang tenslotte het kopen van een boek in een boekwinkel verreweg prefereerde boven het kopen in een kruidenierswinkel behoeft geen betoog. Spreker achtte het gevaar van teveel „pocket"-series niet denkbeel dig. Er zijn in Nederland nu al zestig uit gevers, die er zich mee bezighouden. Het gevolg is het verschijnen van doublures, een verlaging van het niveau en gedrang om afzetgebied. Onder auspiciën van de Haarlemse Boek verkopersvereniging worden ter gelegen heid van de vierentwintigste Boekenweek in Haarlem drie bijeenkomsten gehouden. Op maandag 2 maart vertelt de schrijver Belcampo in restaurant Brinkmann iets over zijn werk en leest er wat uit voor; op donderdag 5 maart spreekt de auteur M. Wertheim in dezelfde zaal en tot slot houdt op woensdag 4 maart Charles B. Timmer in het Frans Halsmuseum een causerie over het leven en werk van Boris Pasternak. SYDNEY (ÜPI) —De Australische raad voor de Wereldraad van kerken heeft zich voorstander verklaard van plaatsing van geheel Nieuw-Guinea onder beheerschap van de UNO. In een door deze raad uitgegeven ver klaring wordt gezegd dat borduren op het stramien van militaire veiligheid van Australië en Indonesië, nooit de bepalende factor kan zijn wat betreft een beslissing over de bestemming van de bevolking van Nieuw-Guinea. Dominee Alan Walker, superintendent van de centrale methodistenmissie, heef' tegenover de raad betoogd: „Australië heeft niet meer recht op Papoea dan Indo nesië op Nieuw-Guinea heeftHet '-s een tragedie voor onze betrekkingen met Azië dat we, in een tijd dat kolonialisme in discrediet is, spreken en handelen als een koloniale mogendheid in Papoea en Noordoost Nieuw-Guinea. Slechts indien gestreefd wordt naar een beleid voor het eiland Nieuw-Guinea in zijn geheel, kun nen internationale spanning en de oorlogs dreiging worden weggenomen en kan een permanente oplossing worden gevonden." BAGDAD (Reuter en AFP) Dc pre mier van Irak. generaal-majoor Kassem. heeft op een bijeenkomst van hoofdredac teuren van Iraakse bladen verklaard, dat elke week één of twee Iraakse vliegtuigen wapens en munitie naar de Algerijnse ver zetsstrijders brengen. Hij kondigde aan dat deze hoeveelheid zal worden verhoogd. In een kennelüke toespeling on de aan vallen op Irak door de radio en de pers van de V.A.R. adviseerde de orrstr-minis- ter geen wraak te nemen, maar de aan vallers lof toe te zwaaien. In de komende maand zouden zich in Irak verscheidene belangrijke gebeurte nissen voordoen, waardoor de soevereini teit en het welzijn van het land zouden worden versterkt. Over het lidmaatschap van Trak van de verdragsorganisatie van Bagd/id zei Kas sem. dat er ..in het geheim" werd gewerkt teneinde ..zeer "bevredigende regelingen" te treffen. He^ streven van zijn regering naar positieve neutraliteit omschreef de premier als: „Wij willen met iedereen vrienden ziin. maar dc bondgenoot van niemand. Alleen als een Arabische staat gevaar loont zullen wij als bondgenoot on treden". In antwoord op een vraag over de te rechtstelling van leiders van het vorige bewind over wie doodvonnissen zijn ge veld. verklaarde Kassem dat haast niet goed is. DAMASCUS (AFPï Het Syrische blad ..Al Alam" heeft donderdag de toestand in Irak ernstig genoemd. In de nlaals Moscoel zouden communisten om de bevolking vrees aan te jagen het vuur on een menigte hebben geopend, waarbii 22 doden ziin ge vallen. Er zouden honderden arrestaties ziin verricht en bet lepmr 7ou versterk'-gen naar Ana en dit gebied hebben gestuurd. Sinds enkele dagen heerst er een nieu we crisis in de betiekkingen tussen Frank rijk en Tunesic. Het Franse kabinet heeft gisteravond onder voorzitterschap van pre sident De Gaulle de gespannen betrekkin gen met Tunesië besproken. De Franse kranten zoeken de oorzaken van de nieuwe crisis over het algemeen in een andere hoek dan spionage. Voor de economische moeilijkheden, waarvoor de Tunesische regering zich ziet gesteld, zou ze opnieuw in de Fransen een zondebok hebben gevonden. Het avondblad „Le Monde", dat de zaak oudergewoonte iets intelligenter bekijkt, heeft aangedrongen op een onderhoud tussen de presidenten De Gaulle en Bourguibn, van wie bekend is, dat ze wederzijds veel hoogachting voor elkander gevoelen. Zeker is, dat ook van deze nieuwe moeilijkheden de Alge rijnse oorlog, waarin schoon indirect, Fransen en Tunesiërs tegenover elkander staan, de belangrijkste achtergrond vormt van de uitbarsting. TUNIS (UPI) —De ongeveer vijftig Franse beambten die na de onafhanke lijkheidsverklaring van Tunis in 1956 nog waren blijven werken bij de Tunesische posterijen, zijn thans werkloos gewor den doordat Tunesië de nationalisatie van de P.T.T. heeft doorgezet. Het ontslag van de Franse beambten is een van de aspec ten in de Frans-Tunesische crisis. De Tu nesische minister van Buitenlandse Zaken Sadok Mokkadem heeft verklaard dat Tu nesië geen protesten of interventie zal toestaan, zeer zeker niet omdat personen met een diplomatieke status in de spiona- ge-affnire zijn betrokken. TUNIS (Reuter-AFP) President Bour- guiba van Tunesië heeft in zijn wekelijkse radiorede de Franse regering beschuldigd van het smeden van een spionagecomplot tegen Tunesië. Zich tot zijn Franse luiste raars richtend zei Bourguiba: De Algerij nen hebben zich op Tunesische grond nog nooit vergrepen aan een Fransman. Zij hebben de soevereiniteit van mijn land altijd geëerbiedigd, ondanks de wreedheden van de Franse parachutisten in Algerije, aldus Bourguiba, DUNMORE (UPI) De Nederlandse kustvaarder „Helemar H" uit Rotterdam, van de rederij Hogerwerff is vannacht in de baai van Dunmore in Zuid-Ierland op de rotsen gelopen en gezonken. De tien leden tellende bemanning is gered. Om half vijf vanochtend was het 800 ton metende schip, dat zijn eerste reis maakte van Amsterdam naar Waterford, in de baai op dc rotsen gelopen. Aanvankelijk maak te het geen water en werd alleen om sleep boothulp gevraagd. Tegen half acht liet dc gezagvoerder weten dat de machinekamer van zijn schip onder water stond Om tien over zeven had de reddingsboot uit Dunmore zeven op varenden van de „Helemar H" gehaald. Drie man bicven aan boord achter. Het Nederlandse schip „Tide", dat op de noodseinen van dc kustvaarder naderbij gekomen was, meldde tegen half acht dat de drie mannen op de rotsen gesprongen waren, waar de reddingsboot van Dunmore. die de zeven anderen inmiddels aan land had gebracht, ze afhaalde. De zeesleepboot „Noordholland" van de n.v. bureau Wijsmuller in IJmuiden, die juist op weg was van Venezuela naar En geland, is vanuit Falmouth naar de „Hele mar H" onderweg. Men had al een contract op Lloyd's open form, maar het is zeer de vraag, of de sleper nu nog enige assistentie kan bieden b.v. bij de bex"ging van het schip. Texelse postboot omhoog Ten noorden van de haven van Oude Schild is gistermiddag om vijf uur de Texelse post- en passagiersboot „De Dage raad" op de Waddenzee aan de grond ge lopen ten gevolge van de mist en de zeer lage waterstand. Het schip is twee uur later op eigen kracht vlot gekomen en naar Den Helder teruggekeerd. „Tczew heeft geen schade Duikers hebben in Amsterdam geconsta teerd dat de Poolse houtboot „Tczew" geen enkele schade heeft opgelopen bij zijn stranding bij de IJmuidense pier. Grondaankopen Santpoort De bouw van enige complexen etagewo ningen van de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Nocrd" nabij de Van Da lenlaan in Santpoort-Zuid maakt de door trekking van deze laan in noordelijke rich ting naar de Bloemendaalsestraatweg ur gent. Voor dit doel wil Velsen de be schikking nebben over het terrein, ter grootte van 832 m2, liggende ten oosten van de Bloemendaalsestraatweg. Op dit ter rein staan twee loodsen. De eigenaar is bereid om deze grond en opstallen aan de gemeente voor 39 909 gulden te verkopen. Aan deze verkoop verbindt de eigenaar ondermeer de voorwaarde, dat de ge meente Velsen voor haar rekening zorg zal dragen voor het egaliseren van, in plaats van het betrokken terrein, door de verkoper ten behoeve van zijn brandstof- fenhandel !n gebruik te nemen terrein op het emplacement der Nederlandse Spoor wegen nabij het station Santpoort-Zuid. B. en W. gaan met de prijs en de gestelde voorwaarden voor de verkoop akkoord. Zij stellen de raad voor, om hiervoor een krediet van 39.999 gulden beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent in Limburg) In Heerlen zijn donderdag besprekingen gehouden tussen hoofdambtenaren van het departement van Economische Zaken en de Limburgse mijndirecties in ver band met de huidige moeilijkheden in on ze mijnindustrie, welke nog verscherpt zijn door dc jongste Duitse maatregelen tegen de Amerikaanse kolen. De bespre kingen zullen op korte termijn worden voortgezet. Van dc kant der mijndirecties wenste nien geen commentaar op deze besprekingen te geven. Wel noemde men de toestand onzer mijnindustrie zorgelijk. Men heeft goede hoop bij de regering voor de moeilijkheden een open oor te vinden, opdat maatregelen getroffen wor den tegen een ongebreidelde concurrentie, welke zonder tegenmaatregelen onze mijnindustrie voor een hopeloze situatie zal plaatsen. Dit achten de mijndirecteu- ren ook geen landsbelang. Bij het oversteken van de Provinciale Weg te Wormerveer is de 66-jarige bromfietser J. W. Aafjes uit Assendelft door een auto aangereden en op slag ge dood. De zesjarige jongen W. Beekom uit de Ameidestraat te Rotterdam is bij het oversteken van deze straat aangereden door een vrachtauto. 1-Iij werd ernstig ge wond overgebracht naar het ziekenhuis Bergweg, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De 5-jarige Froukje Rijnbergen is in Oude Pekela door nog niet opgehel derde oorzaak onder de wielen van een zware vrachtauto gekomen en op slag ge dood. De 75-jarige W. van Egdom uit Wouden berg is op de Maarsbergseweg te Wou denberg door een personenauto aange reden en dodelijk gewond. Door de mist had de bestuurd de voetganger, die midden op de weg liep, niet gezien. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13