Economische en monetaire zelfstandigheid van Europa ten opzichte van Amerika neemt toe BREIMACHINES CPanda en het bolknakmysterie Groen Co Effecten -en Geldmarkt Effectenuitverkoop naar buitenland maakt contra-initiatief gewenst Wereldnieuws Winters weer houdt aan Vrijere ontwikkeling van Europese kapitaalmarkten Recordcijfers voor sparen in Nederland n 2 IA één nacht Uw handen gaaf en zacht Jaarverslag Blaauwhoed Impasse in gesprek over tarieven straalluchtvaart Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De tarieven voor verkeers- straalvliegtuigen Geslaagde emissies Frankrijk wil overgaan tot dubbele staalprijzen Derde kernenergieproject van de O.E.E.S. Jaarvergadering Amsterdamsche Bank Verdere daling van de rentevoet verwacht De zware Franse frank Dekkingspercentage met 7 punten tot 92 verbeterd Indonesië trekt mijn- concessies in Dividend Ned. Crediethank Centrale Verwarming P©w-R-Ma*?c OMebranders VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 (Van onze financiële medewerker) NA DE FORMIDABELE KOERSSTIJGING, welke gedurende 1958 en de eerste weken van het lopende jaar op de Ncwyorkse en op de meeste Europese beurzen wat de aandelenmarkt betreft, heeft plaats gehad, zijn deze op een niveau aangeland, dat een oordeel over het toekomstig koersverloop wel uitermate moeilijk maakt. Het moge dan waar zijn dat men als gevolg van verschillende faktoren de ontwikkeling van de nationale economieën beter in de hand heeft dan bijvoorbeeld 30 jaar geleden, maar dat deze zich alleen maar rechtlijnig in opgaande richting zullen bewegen is een denkbeeld dat slechts in het hoofd van fantasten kan opkomen. Serieuze waarnemers hebben de laatste tijd de aanhoudende hausse op de Newjorkse beurs dan ook met zorg gadegeslagen en de vrij scherpe koersdaling, welke in het begin van deze week intrad, mocht daarom als een gezonde reactie worden beschouwd. Opmerkelijk is dat zulk een reactie on middellijk gepaard gaat met minder gun stige beschouwingen over het bedrijfsleven. Er kon bijvoorbeeld worden gewezen op een lichte stijging van de werkloosheid, op de abnormale verhouding tussen het koers- niveau van de aandelen en de gepubliceer de winstcijfers, waardoor, zoals wij eerder schreven, het aandelenrendement beneden dat van de obligaties is gedaald. Terwijl om niet méér te noemen de vraag werd gesteld hoe de Amerikaanse dollar zich onder de harde valuta's in de wereld zal kunnen handhaven. Maar even opmerkelijk is dat deze sombere beschouwingen weer even snel verdwijnen, zodra de koersen zich herstellen, gelijk in het midden van de week het geval was. Het lijkt er soms op dat niet de effectenbeurs zich naar de gang van het economisch leven, maar dit zich naar de gang van de effectenbeurs richt. Het feit blijft intussen bestaan dat de aandelenmarkt zich op een hoog niveau bevindt en dat daarin ontegenzeggelijk in flatieverwachtingen tot uitdrukking komen. Deze verwachtingen zijn voor een deel op het verleden gebaseerd, waarin immers een geleidelijke waardevermindering van de dollar heeft plaats gehad. Want gelet op de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud in de V. S. is er thans van verdere inflatie geen sprake. Ook moet Advertentie ROWNTKE N v TE PD AM De duidelijke kentering in de interna tionale goederenhandel en de daling van het goederenverkeer hadden voor het veembedryf tot gevolg dat het totaal van de verschillende dier.stomzetten geringer was dan in vorige jaren, ..Idus het verslag over 1958 van Blaauwhoed n.v. Ernstig was de terugslag daarvan op het resul taat niét, daar de daling grotendeels nog door kostenaanpassingen kon worden op gevangen. De bedrijfsrekening wijst een bate aan van f 1,6 miljoen (v. j. f 1,7 miljoen). De inkomsten uit deelnemingen bedragen f 144.719 (f 115.527). De bijzondere baten en lasten tonen een voordelig saldo van f 272.059 (f 368.980). De lasten bedragen: f 176.904 (f 134.680), afschrijvingen f 689.870 (f 649.256); aan pensioenverplichtingen wordt toegevoegd f 250.000 (f 400.000) en aan reserve voor bijzondere afschrijvingen en diverse belangen f 300.000 (f 375.000. De beschikbare winst ter verdeling is f 592.859 (f 583.798). Voorgesteld wordt 7 percent dividend (onv.) Het kapitaal bleef ongewijzigd f 7. 250.000. Blaauwhoed heeft thans het gehele aan delenkapitaal verworven van de dochter maatschappij de n.v. Leydsche-Oranje Nassau Veem. Naam en doelstelling van Blaufries Overladings Maatschappij n.v. 'thans Blaauwhoed Belegging n.v. wer den zodanig gewijzigd dat deze ven nootschap door de fiscus als beleggings maatschappij kon worden erkend. De vertegenwoordigers van de zestien rote internationale luchtvaartmaatschap pijen hebben woensdag een verhitte dis- ussie gehouden over de kwestie van pas- sageprijzen voor straalpassagiersvliegtui- gen. De discussie liep uit op een impasse en volgens enkele vertegenwoordigers zal de conferentie waarschijnlijk vandaag op een ontijdig einde lopen. Vertegenwoordigers van de zestien lucht vaartmaatschappijen, welke geregelde diensten over de Atlantische Oceaan on derhouden, zijn in Parijs bijeen om te trachten onderling tot overeenstemming te komen voordat de conferentie van de I.A.T.A. maandag begint. De meerderheid eist dat op de tarieven voor passagiers vervoer per straalvliegtuig een toeslag wordt geheven, teneinde zich tegen con currentie te beschermen gedurende de pe riode, dat omgeschakeld wordt naar het gebruik van straalvliegtuigen. Een min derheid, met. de Pan American Airways en de British Overseas Airways Corporation aan het hoofd, die reeds met straalvlieg tuigen diensten over de Atlantische Oce aan onderhouden, weigert beslist het voor stel te accepteren. Zij zeggen dat het on derhoud van transatlantische luchtdien- sten met straalvliegtuigen niet duurder is dan met gewone passagiersvliegtuigen. Duitse lening voor Liberia Een functionaris van het Westduitse ministerie •an Economische Zaken heeft bekendgemaakt, dat Liberia bij wijze van economische hulp een Westduitse lening van 12,8 miljoen D.M. zal ont vangen. Dit is overeengekomen tijdens bespre kingen, die de Liberiaanse minister van Finan ciën dr. Charles D. Sherman op het ministerie van Economische Zaken te Bonn heeft gevoerd. De bondsregering heeft voorts toegezegd hulp te zullen verlenen voor de verdere verbetering van een haven in Liberia, die thans met hulp van Westduitse ondernemingen wordt aangelegd. worden gezegd dat de Amerikaanse rege ring door een vermindering van de staats uitgaven en door haar belastingpolitiek, krachtige pogingen doet om de koopkracht van de dollar op peil te houden. Men kan hiertegenover stellen dat die pogingen voor een deel niet zonder succes blijven omdat ook de sporen van de recessie nog niet geheel zijn uitgewist en dat een verdere toeneming van de industriële bedrijvigheid vermoedelijk met nieuwe eisen tot loons verhoging gepaard zal gaan, waardoor dan ook de goederenprijzen weer in beweging zullen komen. De goudprys Het feit dat de goudvoorraad van de V.S. in 1958 met ongeveer 2 miljard dollar is gedaald als gevolg van een veel kleiner saldo op de handelsbalans en de hulpver lening aan het buitenland, heeft bovendien in de V. S. hier en daar de vrees doen ontstaan dat tot een verhoging van de sinds 1933 onveranderde goudprijs zal wor den besloten. Ook al zou men zulk een verhoging van de goudprijs, derhalve een devaluatie van de dollar, meer als een consolidatie van een. voorafgaand inflatie- proces. dan als een nieuwe prikkel tot prijsstijging moeten beschouwen, de vrees voor zulk een maatregel is niettemin een krachtige steun voor de aandelenmarkt. Aangezien een verhoging van de Ameri kaanse goudprijs een algehele ontreddering van de monetaire verhoudingen, ook in ons werelddeel, zou teweegbrengen, mag wor den gehoopt dat de Amerikaanse regering er in zal slagen met andere middelen het economisch evenwicht te bewaren Sinds april 1958 is de Federal Reserve Board reeds tweemaal tot een discontoverhoging overgegaan en geruchten over een nieuwe verhoging duiken telkens weer op Europa's kentering Alles wijst er op dat er gedurende de laatste jaren nieuwe verhoudingen tussen de V.S. en de landen van Europa zijn ont staan. Men kan zich hierover slechts ver heugen, omdat zij voor laatstgenoemde landen een grotere economische en mone taire zelfstandigheid betekenen, zelfs in die mate dat, gelijk wij eerder schreven, de Amerikanen de laatste tijd meer en meer vaste voet in Europa trachten te krijgen. De vestiging van een bedrijf voor de ver vaardiging van grondstoffen voor kunst vezels in Dordrecht door de grootste maat schappij ter wereld, de Du Pont de Ne mours, is daarvan een nieuw bewijs. De vaste stemming, welke ondanks tijdelijke reacties, ook op de Europese beurzen en ook op het Damrak, nog altijd domineert, zal voor een deel dan ook mogen worden toegeschreven aan een toenemend vertrou wen in de economische mogelijkheden van ons werelddeel, niet het minst ook als ge volg van de voortgaande integratie in het kader van de Europese Economische Ge meenschap, waarvan telkens nieuwe symp tomen kunnen worden aangewezen. Men vindt ze onder meer in de hervor ming van de kapitaalmarkt, welke in Frankrijk plaats vindt en mogelijk is ge worden door de aanmerkelijk versterkte positie van de Franse frank na de jongste devaluatie en de hiermee verband houden de maatregelen. Door de stijging van de Franse deviezenreserves met ongeveer 400 miljoen zijn de verliezen van november en december geheel ingehaald en op de wis selmarkt zijn de buitenlandse valuta's af en toe zelfs beneden de pariteiten geno teerd. De stijging van lonen en pryzen is na de devaluatie tot dusver binnen enge grenzen gebleven en de verruiming van de effectenhandel op de Parijse beurs beoogt thans de nationale besparingen meer dan voorheen via de fondsenhandel te doen lopen, teneinde op die wijze de industriële investeringen en de expansie van de bui tenlandse handel te bevorderen. Een ander bewijs van de in gang zijnde vervlechting van economische belangen in ons werelddeel kan worden gevonden in de belangstelling van de Duitse beleggers voor buitenlandse fondsen, welke vooral zicht baar is in de snelle groei van de beleg gingstrusts. Ultimo 1958 beschikten tien grote depóts reeds over een bedrag van ruim DM 1 miljard tegen DM 320 miljoen ultimo 1957 en onlangs is een nieuw be- leggingsinstituut opgericht, de Europa I, waarin 40 verschillende fondsen uit Euro pese landen zijn (worden) ondergebracht en waarbij, wat Nederland betreft, ook de aandelen Koninklijke, Philips, Unilever en Aku worden genoemd. Als een derde aanwijzing voor het econo misch en monetair redres in ons wereld deel kan worden gewezen op de maatrege len, welke in Engeland zijn genomen ter vergemakkelijking van het opnemen van kapitaal door binnenlandse ondernemin gen. waardoor men, evenals in Frankrijk, de industriële investeringen tracht te be vorderen. De hierboven genoemde maatregelen zijn in Duitsland en in Frankrijk gepaard ge gaan met een verlichting van de belasting druk voor de ondernemingen, welke ook voor de Nederlandse regering een spoor slag zullen moeten zijn om de staatsuit gaven dermate te beperken dat men ten onzent geleidelijk tot vermindering van de fiscale druk op het bedrijfsleven kan komen. Dat men door maar steeds de be lastingtarieven te verhogen zijn doel kan voorbijschieten, is wel gebleken uit het feit dat de totale opbrengst van de Rijks middelen in 1958 bijna 300 miljoen bij die van het voorgaande jaar ten achter bleef. Wat tenslotte de Amsterdamse beurs be treft, ook hier is in navolging van New York in het begin van de week met name voor de internationale fondsen een koers daling ingetreden, welke wederom op het voetspoor van New York, al spoedig door een herstel werd gevolgd. Hoewel ook de Nederlandse aandelen flink avans achter de rug hebben, toch is het rendement hier belangrijk hoger dan in de meeste om liggende landen en in Amerika, hetgeen uiteraard voor de aandelenmarkt een krachtige steun betekent. Daar komt dan bij dat de kapitaalmarkt vrij ruim blijft, zoals ook wel is gebleken uit het groot succes van de 21i> percent Premielening van Zuid-Holland en de hoge prijzen welke voor de claims bij nieuwe aandelenemissies worden betaald. Dat niettemin de spaar banken in januari nieuwe recordcijfers voor de inlagen hebben gepubliceerd wijst er op dat er altijd nog een categorie van de bevolking is. welke aan besparingen in geld de voorkeur geeft. Gelukkig ook maar! Advertentie K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM De omstreden kwestie van de tarieven voor verkeersstraalvliegtuigen is op de Pa rijse conferentie van zestien luchtvaart maatschappijen voorlopig in de ijskast ge plaatst, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Dit om te voorkomen, dat de gehele conferentie strandt op deze kwes tie, waarbij de standpunten naar het schijnt onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Men gaat nu door met de behandeling van andere agendapunten en hoopt dan tegen de tijd dat de conferentie ten einde loopt (over tien dagen) een weg gevonden te hebben voor een compromis. De kwestie komt in elk geval nog tijdens de confe rentie weer aan de orde. Op de emissie 4)4 percent obligaties W. A. Scholten's Aardappelmeel Fabrieken n.v. werd voor zodanige bedragen inge schreven dat de toewijzing slechts mini maal zal zijr. Wat betreft de inschrijving op nominaal 1.807.500 aandelen van de zelfde vennootschap werd door nagenoeg alle aandeelhouders van het claimrecht gebruik gemaakt. Bij de inschrijving op 525.000 nieuwe aandelen n.v. Pletterij voorheen L. I. Ent hoven en Cie, te Delft werd door nagenoeg alle aandeelhouders van het claimrecht gebruik gemaakt. De Franse regering heeft de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verzocht toe te staan, dat de Franse staalindustrie voor staalver kopen naar andere landen der E.G.K.S. hogere orijzen berekent dan voor verkopen aan binnenlandse afnemers. Dit verzoek is gebaseerd op een besluit van de Hoge Autoriteit van 1953 waarbij aan staalexporteurs wordt toegestaan hun prijzen aan te passen aan die van andere staalproducenten, mits deze aanpassing niet meer bedraagt dan 5 percent. Ondanks de jongste verhoging met ongeveer 9 per cent zijn de Franse staalprijzen thans on geveer 5 percent lager dan die van Roer- staal. geleverd in het Roergebied. Dit prijs verschil is hoofdzakelijk het gevolg van de devaluatie van de Franse frank. De Franse regering streeft ernaar de staal prijzen op de Franse markt zo laag mo gelijk te houden in overeenstemming met haar politiek van prijsstabilisatie. De Duit se en de Belgische producenten zijn van oordeel, dat de huidige lage Franse export prijzen oneerlijke concurrentie vormen. Dc Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.) r.al een nieuw het derde atoomenergie-project ondernemen. Dit project heeft de naam „Dragon" (draak) gekregen. In de labora toria van de Engelse Hoge Autoriteit voor Atoomenergie zal een onderzoek worden ingesteld naar het gebruik van pasgekoelde hogc-temperatuur reactors ten behoeve van krachtstations. De kosten van het project bedragen 38.080.000 dollar. Engeland draagt 10.080.000 dollar bij, omdat het de apparatuur be houdt; de zes landen van Euratoom en Engeland verschaffen elk 43,4 percent van de resterende 25 miljoen en Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwit serland fourneren het. resterende deel of 13,2 percent. Andere O.E.E.S.-projecten zijn de oprichting van een Europese Maatschap pij voor de Vervaardiging van Atoom- b'-andstof (Eurochemic) en een kokend (zwaar)water reactor in Noorwegen. Het bestuur van de Amsterdamsche Bank heeft in dc heden gehouden algeme ne jaarvergadering vele vragen van aan deelhouders op uiteenlopende terreinen beantwoord. De heer C. A. Klaasse, lid der directie, beklemtoonde dat het voor de gehele westelijke wereld een levensbelang is om de spaarquota hoger op te voeren, vooral in het licht van de verhouding oost-west. Deze kunnen gebruikt worden om de ver wachte toekomstige hogere investeringen op te vangen. Het stelsel der kasreser- ves achtte hij in. het geheel der maatrege len op monetair gebied een essentieel en logisch element, al betreurde hij het dat. de lasten ervan uitsluitend op de banken rusten. Het probleem van de uitverkoop van Nederlandse aandelen naar het buiten land begint langzamerhand acuut te wor den. Wel zal de hieruit ontstane deviezen- aanwas op den duur gedeeltelijk gecom penseerd worden door dividendbetalingen. Als deze kapitaalsbeweging zich voort zet, dient men aldus de heer Klaasse, niet te lang te wachten met het scheppen van een omgekeerde beweging. Door de vrij heid in het verkeer zijn de nadelige ge volgen van de effectenuitverkoop niet te verhinderen. Voor het buitenland zijn Ne derlandse aandelen bijzonder goedkoop. Hij was van mening dat een contra-initia tief moet worden genomen in de vorm van een gedeeltelijke compensatie van de on vrijwillige kapitaalimport door kapitaal export. Bij de beantwoording van de vraag of de besparingen en reserveringen in ons land in de toekomst voldoende zullen zijn om alle investeringen te financieren, merkte prof. dr. J R. M. van den Brink- op, dat Nederland om de omvang en het tempo van de economische ontwikkeling in de oost-west verhoudingen bij te kun nen houden voor een grote investerings- taak staat. Na de oorlog is de belasting druk op de ondernemingen zeer belang rijk gestegen. Hiermede gepaard ging een enorme toeneming van de staatsuitgaven. Ondanks ingevoerde conjunctuurstabilisa toren blijven fluctuaties in de conjunctuur bij bepaalde bedrijven bestaan. Prof. Van den Brink bepleitte daarom nogmaals de mogelijkheid van het vormen van belas tingvrije conjunctuurreserves. De directie deelde voorts mede, dat voor het eerst sinds 1945 een daling is ingetre den in de rentebaten. Deze is te wijten aan een complex van faktoren, waartoe Van de zijde van het Franse ministerie van Financiën is bevestigd, dat de offi ciële naam van de „zware" frank waar schijnlijk nieuwe frank" zal zijn. Deze nieuwe frank zal het honderdvoudige van de waarde van de huidige frank hebben. Er zal spoedig worden begonnen met het aanmunten van de nieuwe frankstukken en ook zal er een aanvang worden ge maakt met het drukken van nieuwe bank biljetten van 100, 50 en 10 frank. Er zul len zilveren munten van 5 en 2 frank ko men. De munten met een lagere waarde zullen van nikkel zijn. De munt met de laagste waarde za' een halve frank zijn. De nieuwe frank zal tegelijk met de oude frank tot 1 januari 1960 in omloop zijn. Van die datum at zal er uitsluitend met de nieuwe frank worden gerekend. 18. Nadat de vreemde uitvinding van pro fessor Kalker de grote bruut had gegrepen, begon het apparaat hem op de gebruike lijke manier op te gooien en te kneden. De 'cleine dikkerd begreep, dat zijn helper hiermee voorlopig was u itgeschakeld en hij maakte zich haastig uit de voeten. Maar Panda was er ook nog. „Wacht u eens even!", riep hij, de dikkerd bij zijn jasje grijpend, geef die sigaar terug!" Nu kwam ook Pat O'Nozel in actie. De grote detec tive had even tijd nodig gehad, om de snel opeenvolgende gebeurtenissen tot scherp zinnige conclusies te verwerken, maar nu hij hiermee klaar was, aarzelde hij geen ogenblik. „Laat dat dikzak los!", riep hij, op Panda toespringend en hem bij de arm grijpend. „Waarom?", vroeg Panda ver baasd, terwijl hij de jas liet glippen. „Om dat ik juist heb gededuceerd, dat hij iets met de verdwijning van professor Kalker te maken heeft", antwoordde de meester, speurder. „Hem moeten we dus hebben". „Maar waarom moest ik hem dan los laten?", riep Panda uit. „Vragens, altijd vragens!", riep Pat geprikkeld. „Het spreekt toch vanzelf, dat als iemand belangrijk is, ik persoonlijk achter hem aan moet gaan? Blijf jij dus bij de uitvinding van professor Kalker en stel geen vragens meer!" En met deze woorden ging de meester speur der met een vaart achter de dikkerd aan, die van de gelegenheid gebruik had gemaakt, om het op een lopen te zetten. als voornaamste behoren een verschui ving van de commerciële kredietgeving naar uitzettingen op de geldmarkt en de daling van de rentevoet. De verschuiving is af te leiden uit het debiteurencijfer dat met ongeveer f 100 miljoen is gedaald. Tegenover verminderde baten stonden echter grote inkomsten uit de toegenomen activiteit op de emissiemarkt. Het ziet er op het ogenblik naar uit dat de daling van de rentevoet zich zal voortzetten, zodat in de toekomst de rentebaten een iets verde re inzinking te zien zullen geven. Buitenlandse handel in januari Volgens de door het C.B S. samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in januari 1959 1152 mil joen (v.m. 1271 miljoen), terwijl voor een waarde van 1063 miljoen (v.m. 1078 miljoen werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 92 (v.m. 85). De invoer daalde in januari 1959 ten opzichte van januari 1958 met 27 miljoen en de uitvoer steeg met 65 miljoen. Zo doende liep het invoersaldo terug met 92 miljoen en verbeterde het dekkings percentage met 7 punten. In januari 1959 was de invoer ongeveer gelijk aar. die van januari 1956. Januari 1957 vertoonde een sterke stijging ten gevolge van het Suez- kanaalconflict. De uitvoer lag in januari 1959 126 miljoen of 13 percent heger dan in januari 1956. Een nieuw besluit van de Indonesische regering benaalt, dat de Indonesische re gering alle mijnconccssies heeft ingetrok ken. die vóór 1949 zijn verleend en welke sedertdien niet werden vernieuwd of waar van de exploitatie zich nog in een aan vangsstadium bevindt. In de vergadering van commissarissen en directie van de Nederlandsche Crediet- bank n.v. is, op grond van de gestegen be drijfsresultaten. besloten aan de in maart te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 19C3 voor aandelen B te bepalen op 8 percent (v.j. 7 percent). Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 34855 Stoppelig. De Tsjechen behoren zich eigenlijk periodiek te scheren, name lijk alleen op die dagen, dat de win kels weer scheermesjes hebben aange kregen. De winkels zouden de mannen dan kunnen aankondigen wanneer zij zich weer kunnen scheren, zo verzucht te dezer dagen 't Tsjechische commu nistische partijorgaan Ru.dc Pravo. Het voegde eraan toe, dat de kwaliteit van de mesjes dezelfde blijft ook al veran dert men na klachten onmiddellijk de naam ervan. Na veertien jaar. De atoombom, die op 6 augustus 1945 boven Hirosjima werd afgeworpen heeft dit jaar zijn zesde slachtoffer gemaakt. Het was de 56-ja- rige Eiichi Takahashi, die overleed ten gevolge van een leverkwaal, die door de atoomontploffing was veroorzaakt. Sommige vragen. In Kopenhagen heeft het hof voor de scheepvaart een on derzoek geopend naar de oorzaken van het vergaan van het vlaggeschip van de Koninklijke Groenlandse Handels maatschappij, de „Hans Hedtoft" op 30 januari. Het hof kon echter geen antwoord geven op sommige vragen, zoals met betrekking tot de laatst op gegeven positie van het vergane schip. Optreden. Volgens dagbladberichten uit Goiania, Brazilië, heeft de politie woensdag barakken van de Pacheco Fernandez maatschappij met machi negeweren beschoten, waardoor negen slapende arbeiders werden gedood. De reden van dit optreden is niet bekend. De politie zou de lijken ergens buiten de stad hebben begraven. Miljoenen. Er zijn vijftigduizend cheques met een waarde van ongeveer 21 mil joen dollar uit het water opgevist, waarin verleden week een „Electra"- toestel van een Amerikaanse luchtlijn neerstortte, maar er wordt nog vooi een waarde van 4 miljoen dollar ver mist. In totaal waren er meer dan vijf nylonzakken, vol chèques. Drie ervan werden intact teruggevonden, een vier de was opengebarsten en de vijfde is nog weg. Gezocht. Het gemeentebestuur van Jeru zalem is op zoek naar een... honderd jarige, die in 1859 toen de eerste Joodse gezinnen naar het nieuwe stads gedeelte verhuisden in de oude stad woonde. Indien te vinden, zal deze man 'n centrale figuur worden bij de plech tige herdenking van het honderdjarig bestaan van de nieuwe stad in augus tus aanstaande. Werkgever. De politie van Tokio heeft de ze week een aannemer gearresteerd, die zijn arbeiders liet werken voor drie schrale maaltijden en een pakje siga retten per dag en hen bovendien nog met twee assistenten afranselde, als zij klaagden. De politie was gewaar schuwd door een arbeider, die was weggelopen na mishandeld te zijn, toen hij om ziekteverlof vroeg. De arbeiders sliepen met achten in kamers van drie bij drie meter. Straling. Een speciale commissie van de UNO, die is samengesteld uit vooraan staande geleerden uit vijftien landen zal op 23 maart in New York bijeen komen om zich te beraden over een nieuw onderzoek naar de gevolgen van atoomstraling op menselijke wezens. Corruptie. De Poolse regering heeft een nieuwe reeks maatregelen afgekondigd ter bestrijding van de corruptie en de diefstal van staatseigendommen. Deze maatregelen kunnen strekken tot ge deeltelijke of algehele onteigening van het bezit, nog afgezien van een gevan genisstraf van vijf jaar. In een com muniqué is meegedeeld, dat 20.000 ge vallen fraude aan het licht, waren ge komen bij 'n onderzoek in 31.776 kwes ties. Financiering. De president van de inter nationale financierings maatschappij Robert- Garner, zal zaterdag naar Europa vertrekken, waar hij in West- Duitsland, Zwitserland en Italië met industriëlen en bankiers besprekingen zal voeren over de verlening van hulp bij de uitvoering van industrieprojec ten in onderontwikkelde landen. Van Tito. Joegoslavië heeft besloten Ethio pië kredieten en technische hulp te ver lenen, zo is heden door de beide landen bekendgemaakt. Dit besluit is genomen tijdens het bezoek van president Tito aan Ethiopië. Na een bijeenkomst met keizer Haile Selassie is Tito vandaag uit Addis Abeba naar dé Soedan ver trokken. De depressies blijven een baan volgen, op enkele verspreide opklaringen blijft die van het zeegebied ten zuidoosten van aanwezig, voornamelijk in het noordoos- Newfoudnland via de Groenlandse wate- ten van het land. Ook op wat langere ter- ren naar Nova Zembla reikt. Een depres- mijn gezien, zijn ei geen aanwijzingen dat sie nabij de zuidpunt van Groenland werd er aan het winterse weer een spoedig ein- tijdelijk 37 mb. diep. Tegelijkertijd nam de komt. het Europese hogedrukgebied nog wat in betekenis toe. Vanmorgen werd de hoog ste luchtdrukwaarde in Roemenië aange troffen en wel bijna 1050 mb. In Duitsland handhaafde zich een gebied met weinig bewolking zodat het daar de afgelopen nacht plaatselijk 10 tot 12 graden heeft ge vroren. In ons land werden de laagste temperaturen in Groningen en Friesland gemeten en wel 8 graden onder nul. El ders in ons land gingen de mist en de be wolking een temperatuurdaling van bete kenis tegen. De komende 36 uur blijft het weer in Nederland onder invloed van het kontinentale hogedrukgebied. Er is dan ook maar weinig verandering in het hui dige weertype te verwachten. Een kans WEERRAPPORTEN Temperaturen Duiten- en binnenland heden morgen 7 uur Neertlag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. óno -2 mist windst. -2 mist ono -2 geheel bew windst. -8 dichte mist windst. -4 mist n -4 dichte mist windst. -4 Saterdag 14 februari Zon op 7.59 uur, onder 17.50 uur. Maan op 10.32 uur, onder 0.19 uur. Maanstanden 15 febr. 23 febr. 20.20 uur 9.54 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Vrydag 13 februari Hoog water 7.14 en 19.28 uur. Laag water 2.46 en 15.07 uur. Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Vlv. Z.-Limb dichte mist verand. -2 Helsinki geheel bew. nw -6 Stockholm geheel bew. w -4 Oslo ij zei windst. -4 Kopenhagen geheel bew zo w3 Aberdeen zwaar bew. z 3 Londen mist zzo 1 Amsterdam mist windst. -2 Brussel mist ozo -3 Luxemburg onbewolkt zo -4 Parijs geheel bew. windst. 1 Bordeaux onbewolkt o 2 Grenoble mist windst. -3 Nice onbewolkt n 4 Berlijn onbewolkt ozo -9 Frankfort onbewolkt windst. -9 München onbewolkt ozo -13 Zürich geheel bew 0 -1 geheel bew. windst. 0 onbewolkt windst. -4 Zaterdag 14 februari Hoog water 7.50 en 20.07 uur. Laag water 3.18 en 15.38 uur. zwaar bew. zo onbewolkt wzw onbewolkt onbewolkt lichf bew. licht bew. onbewolkt ono ono windst n !ZW -5 -8 1 3 3 5 4 2§ 0 0 0,1 0 0 0 0,1 0 0 0 0,2 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2